Ontmoetingen en gesprekken Snelheidsdrang veroorzaakte ernstige ongelukken. EIHS. ZATERDAG 19 JANUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD BINNENLAND Vier dooden bij een autobotsing. Horecaf beraamt maatregelen IZuid-Afrikaansche „Studenten bezoeken het Vredespaleis. Weer een slachtoffer van den Haarlemmerweg. Vrijdagmiddag te ongeveer vier uur is ter hoogte van den Wieringerwerf in den Wïeringermeerpolder een bij zonder ernstig ongeluk gebeurd. Op dat oogenblik kwam met vrij groote snelheid men spreekt zelfs van een snelheid van 95 K.M. een personen auto aanrijden, waarin vier kooplieden gezeten waren, die terugkeerden van de veemarkt te Leeuwarden, waar zij zaken hadden gedaan. Op het zelfde moment naderde een auto uit de richting van Slootdoi-p, waarin twee chauffeurs van de garage De Haan uit Hypolitushoef zaten. Beide auto's botste op het kruispunt der wegen met groote kracht op elkaar. De wagens werden totaal verwoest en uit de puinen haalde men de lijken van drie der veekooplieden, terwijl een vierde koopman zwaar gewond bleek te zijn. Een der twee chauffeurs uit den anderen wagen had verwondingen opgeloopen. De dooden zijn C. Schreuder uit Water gang, lid van den gemeenteraad van Lands meer, E. Hooyberg uit Purmerend. KI. Box uit Ilpendam, en voorts G. Kleiterp uit Mid- den-Beemster, die den wagen bestuurde en een ernstige schedelbreuk had bekomen. Tij den 't transport naar het Centraal Zieken huis te Alkmaar is hij aan de gevolgen van het ongeluk bezweken. De beide personen uit den anderen wagen zijn er goed afgekomen. Hiervan werd J. C. Koegelberg licht gewond, terwijl de ander, G. Hoekstra ongedeerd bleef. Wat de juiste toedracht van het ongeluk betreft is uit het onderzoek, dat de burge meester van Medemblik, de heer P. C. J. Peters, die zich onmiddellijk, vergezeld door dokter De Kruyf. naar de plaats des onheils begaf, heeft ingesteld, komen vast te staan, dat de auto, die uit de richting van Den Oever naderde een buitengewoon groote snel heid had. Getuigen schatten haar op 80 a 90 K.M., de snelheidsmeter stond op 95 K.M. De andere wagen had een vaart van 45 a 50 K.M. en had op het kruispunt den voorrang. Het uitzicht ter plaatse, was volgens genoem den burgemeester, met wien wij kort na het ongeluk een onderhoud hadden, niet zoo slecht. Voertuigen, welke elkaar naderen, kunnen elkaar op 50 a 100 Meter zien aan komen. De burgemeester heeft zich hiervan overtuigd, door met dokter De Kruyf de proef te nemen. Het is niet uitgesloten, dat het uit zicht eenigszins werd belemmerd door eenige parkeerende auto's, welke voor het kantoor gebouw der cultuurmaatschappij stonden. De auto uit Hippolytushoef had den voorrang en de bestuurder rekende erop, dat de andere auto vaart zou minderen, hetgeen echter niet is gebeurd. De wagen, die van zwaardere constructie was dan die, welke de aanrijding veroorzaakte, werd daarop door den rechter- voorkant van dezen laatsten in den linker flank aangereden. De auto uit Hippolytushoef vloog toen tegen een dikke paal van het elec- trische net, welke afknapte en buitelde ver volgens in de langs den weg loopende sloot, waarin slechts weinig water stond. G. Hoek' stra wist tijdig uit den wagen te springen en bekwam geen letsel. Zijn metgezel, J. C. Koegelberg. slaagde er spoedig in zich te be vrijden en had, zooals gezegd, slechts een paar lichte wonden opgeloopen. De wagen met de veekooplieden sloeg over den kop en werd grootendeels vernield. Een omwonende ver. pleegster kwam dadelijk toeloopen en heeft gedaan, wat zij kon om de eerste hulp te verleenen. Ook andere personen snelden van alle kanten toe. De plek van het ongeluk is gelegen nabij De Terp. De beide auto's zijn in beslag gé- nomen. De bestuurder van de auto, welke werd aangereden, heeft nog verklaard signalen te hebben gegeven. De slachtoffers waren allen van middelbaren leeftijd en gehuwd. Automobilist was onbekend met den weg. Op den Arnhemschen straatweg onder Velp is een personen-auto, bestuurd door den heer K. P., afkomstig uit Almelo in volle vaart tegen een uit Arnhem komenden tram wagen gereden. De auto werd aan de voor zijde totaal ingedrukt. De echtgenoote van den heer P. die evenals deze voor in den wagen zat. bekwam zeer zware verwondingen en werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Velp overgebracht, waar zij eenigen tijd na aankomst overleed. De heer P. bekwam verwondingen aan het hoofd, die niet van ernstigen aard waren. Hij is eveneens in het ziekenhuis te Velp op genomen. De oorzaak van het ongeval moet gezocht worden in het onbekend zijn met den weg ter plaatse. Poging om mee te rijden met den dood bekocht. De 35-jarige W. Westerhof uit Muntendam die wilde meerijden met een met papier ge laden vrachtauto van de N.V. Vato te Veen- dam. is bij een poging om op den in be weging zijnden wagen te klimmen, tusschen den truck en den aanhangwagen geraakt. De wielen gingen hem over het hoofd en hij was op slag dood. Het slachtoffer laat een vrouw met vijf kleine kinderen na. Ernstig ongeluk nabij Halfweg. Ter hoogte van den IJsbaan, vlak onder Halfweg heeft zich Vrijdagmiddag laat een ernstig ongeluk voorgedaan. Door nog onbe kenden oorzaak reed daar de heer van A. uit Aerdenhout. die met zijn auto uit de richting Amsterdam kwam, een groenteventer aan. die met paard en kar daar ter plaatse stond. Hoe het ongeluk gebeurd is, kon in het eerst niet worden nagegaan, paard en kar vertoonden geen sporen van een aanrijding. De groenten- venter was er intusschen ernstig aan toe. Met rwee gecompliceerde onderbeenbreuken en een hersenschudding is de man door den G.G. en G.D. naar het Tesselschadeziekenhuis te Am sterdam vervoerd, nadat dr. Kuiper uit Half weg de eerste hulp had verleend. In den chaos van auto's, die na de aan. rijding op den toch reeds zoo buitengewoon drukken Haarlemmerweg ontstond, deden zich nog twee aanrijdingen voor, waarbij vier luxe-auto's beschadigd werden, waarvan twee zeer ernstig. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij echter niet plaats. De snelheid van de auto, die de aanrijding veroorzaakte is 50 K.M. geweest. De groen- tenventer F. Meegdes genaamd en wonende in de Platanenlaan te Zwanenburg werd on geveer 50 Meter meegesleurd waar hij ker mende bleef liggen. Onmiddellijk werd me dische hulp gehaald, waarna hij naar Am sterdam werd vervoerd. Bij informatie aldaar bleek, dat ofschoon zijn toestand inderdaad zeer ernstig is, men hoop heeft hem in het leven te kunnen houden, De auto van den heer v. A. is in beslat genomen. Bij onderzoek bleken de remmen goed te functioneeren, zoodat men voor een raadsel staat, hoe het ongeluk heeft kunnen plaats vinden. Naar wij hedenmorgen vernemen is de jongeman aan zijn zware wonden bezweken. Zeppelin-net spreidt zich over de wereld. Verschillende grootsche plannen zijn aan de orde. De plannen van een der grootste Japansche luchtvaartmaatschappijen tot het instellen van een luchtlijn, die Tokio, Hsinking, de hoofdstad van Mandsjoekwo, Java en Austra lië met elkaar zal verbinden, zullen weldra verwezenlijkt worden. Deze dienst zal worden onderhouden met behulp van luchtschepen, die in bestelling zullen worden gegeven bij de Zeppelin-werf te Friedrichshafen, zoodra men daar gereed is met het luchtschip, dat thans in fabricage is, Vermoedelijk zal dit in den loop van den zo mer het geval zijn. Andere groote plannen op luchtvaartgebied koestert president Roosevelt, die een Zeppelin- dienst tusschen de Ver. Staten en Europa wenscht. Daarbij zou elke week dan een Zep pelin van Europa en een van Amerika ver trekken. Tevens wil president Roosevelt een luchtschependienst dwars over het vasteland der Ver. Staten instellen. Om verbetering in den toestand van liet bedrijf te brengen. Vrijdagmiddag hield de Nederlandsche Bond van Werkgevers in het Hotel-restaurant- en Cafébedrijf (Horecaf) in het American Hotel te Amsterdam een vergadering, bijeengeroe- 3en door het hoofdbestuur en den Algemeenen Bestuursraad. De heer Th. M. van Stig opende de vergadering, heette de aanwezigen welkom en gaf een kort overzicht van den toestand, waarin het bedrijf verkeert. Het aantal fail lissementen is in 1934 verdubbeld, er heerscht een moordende concurrentiestrijd, terwijl het vreemdelingenverkeer totaal ontwricht is. De ontevredenheid onder de hotelhouders neemt dan ook hand over hand toe. Ondertusschen heeft het bestuur niet stil gezeten. In allerlei kringen heeft men op de gevolgen gewezen, die de ondergang van het bedrijf zou hebben. Ondanks het voortdurend contact met de re geering, heeft echter niets mogen baten. Nadat spr. op de groote belangen die het hotelbedrijf voor ons land heeft, had gewezen, noemde hij drie punten van actie. Ie. tegen de financieele en moreele lasten van gemeenten en overheid. 2e. tegen de onredelijke en ongemotiveerde prijsafbraak van sommige bedrijfsgenooten. 3e. tegen oneerlijke concurrentie van derden. Bedrijfs-economïsch rapport. Daarna werd de bespreking van 't door den accountant J. P. de Haan samengesteld rap port aan de orde gesteld. Uit het rapport blijkt, dat de omzetten se dert 1930 onrustbarend terug zijn geloopen en dat het niet is te voorzien, dat deze terug gang in de naaste toekomst tot staan zal komen. Wat nu het sterk verminderde bezoek be treft van den teruggang van de omzetten grooter dan de daling van het belastbaar in komen in Nederland. In hun wanhoop zijn verschillende ondernemers den laatsten tijd tot een rigoureuse verlaging der prijzen ge komen. Prijsverlaging echter is alleen mogelijk en gewettigd als deze gepaard gaat met een even redige verlaging van den economischen kostprijs. Wat de bedrijfskosten betreft, deze blijken een overwegend constant karakter te hebben. Sterke bezuinigingen bleken slechts mogelijk op de posten bezoldigingen, onder houd en reparaties. Door de sterke omzetdaling zijn de lasten die een constant karakter dragen, in vele vallen niet meer op te brengen. Dit heeft leid tot belangrijke kapïtaalsverliezen en aan ondermijning der bedrijven. Verbetering zou slechts te verkrijgen zijn door: a. verlaging van belastingen, accijnsen en tarieven van overheidsdiensten. b. door verlaging van den rentevoet. c. door bescherming van de leden van Hore caf tegen oneerlijke concurrentie en nadeelige economische maatregelen. Comité van actie. Bij het voorstel van het hoof best uur werd naar aanleiding van dit rapport besloten, een Comité van Actie in te stellen, waarin verschil lende middenstandsbonden, de Alg. Ned. ver. voor Vreemdelingenverkeer en o.m. het Ver bond van Ned. Werkgevers vertegenwoordigd zullen zijn. De heer Pfeifer, algemeen secretaris gaf een uiteenzetting van het werkprogram, hetwelk naar d-e meening van het Hoofdbestuur dit comité zal kunnen volgen. De steunmaatrege len van de zijde der overheid zullen niet be hoeven te bestaan uit het verstrekken van subsdies. Zij moeten het karakter hebben van crisismaatregelen en moeten bestaan uit: op heffing of drastische .verminderin van alle fis cale lasten. Herziening van het uitgebreide stelsel van verboden en belemmeringen. Een wettelijke regeling van de rentelasten van het geïnvesteerde kapitaal. Maatregelen tegen min derwaardige bedrijven. Krachtige bevordering van het binnenlandsch toeristenverkeer. Onze Haagsche correspondent schrijft: Dezer dagen bracht een groep studenten uit Zuid-Afrika o.m. een bezoek aan het Vredes paleis. Ter vermijding van misverstand moet er onmiddellijk op gewezen, dat er zich onder het gezelschap verschillende dames en heeren bevonden, die den gewonen studentenleeftijd beslist te boven waren. Toch waren zij studen ten, want ofschoon zij reeds als leerkrachten aan scholen werkzaam zijn, hadden zij wat in hun land meer schijnt te gebeuren een tijd hun dagelijkschen arbeid onderbroken om zich weer aan de studie te wijden. Tot den aangenaamsten kant hiervan behoort natuur lijk een reisje naar Europa, waarbij Nederland een geliefd nummer op het programma pleegt te zijn. Er vertoeven in dezen tijd zelfs twee groepen uit de Z. A. Unie hier te lande. Het gezelschap, dat het Vredespaleis kwam bezichtigen zou daar allereerst worden toege sproken door iemand, die hun deskundige voorlichting omtrent de instellingen kon ver schaffen. welke in den tempel des vredes ge huisvest zijn. Nu ontving deze geestelijke gids kort te voren van een der Nederlandsche stu denten, die zich voor de bezoekers werkelijk bijzonder veel moeite geeft, den wenk maar in het Engelsch te spreken, aangezien deze Zuid- Afrikaanders geheel Engelsch georiënteerd waren. Voor alle zekerheid klopte de man die de toespraak moest houden toch nog even om raad aan bij het Zuid-Afrikaansche gezant schap. In taalkwesties kan men nooit voor zichtig genoeg zijn. Nu, dat bleek ook. Immers het gezantschap verklaarde dat het wel dege lijk juist ware tegenover de tweetaligen Ne- derlandsch te spreken, wat zij zeker konden en in elk geval moesten verstaan! Bij de thee, die de gezant den dames en heeren aanbood, zou hij ook alleen Zuid-Afrikaansch bezigen Dit goede voorbeeld deed goed volgen. En toen bleek, dat allen of bijkans allen hoewel de meesten zich makkelijker in het Engelsch konden uitdrukken, het Nederlandsch vol doende beheerscht-en om de uiteenzettingen omtrent ontstaan van het Vredespaleis en aangaande het werk der internationale rech ters zeer goed te kunnen volgen. Bijzonder belangwekkend vonden deze Zuid- Afrikaansche gasten ook de vele fraaie uit gaven van Hugo de Groot's werk over het recht van oorlog en vrede, hun, als een voor recht want anders dringt men niet tot dit heiligdom door vertoond door den bibliothe caris in diens kamer. Wij hadden gelegenheid den rondgang door het Vredespaleis mee te maken en vernamen toen ook nog van de alleraardigste ontvangst ten huize van den gezant Dr. Broekhuizen. Eerst thee, daarna allerhand lekkere Kaapsche wijntjes en gezang van die pittige fijne lied jes en liederen, waaraan Zuid-Afrika voorts rijk is. Hierbij had men bovenal de mooie stem van den gezant bewonderd, die een even har telijk als leutig gastheer was. Handelsbesprekingen met Amerika uitgesteld. In April zal pas een definitieve datum worden vastgesteld. De handelsbesprekingen met Amerika, die in Maart zouden aanvangen zijn uitgesteld, aan gezien de Amerikaansche regeering heeft me degedeeld, dat zij pas in April zal kunnen be s-lissen wanneer de onderhandelingen kunnen beginnen. In verband hiermee is onze dele gatie nog niet vastgesteld. Aneta meldt uit Batavia: De Indische bladen melden, dat de heeren Wel ter en Lamping voor besprekingen om trent het handelsverdrag, naar Amerika zul len vertrekken. Rusland bestelt hier zee sleepbooten. De N.V. Verschure Co's Scheepswerf en Machinefabriek te Amsterdam heeft uit Sov jet-Rusland een opdracht gekregen tot den bouw van vijf groote zeesleepbooten. Hierdoor zullen ongeveer 400 man gedurende zeven maanden werk hebben. Fascisten oefenden terreur uit in Breda. Twee „Zwart-fronters" gearresteerd. BERDA, 18 Jan. (V.D.) In het laatst van het vorige jaar werden te Breda eenige weken ach tereen 's nachts verschillende ruiten verbrij zeld, waarvan mocht worden aangenomen dat de daders gezocht moesten worden in fascis tische kringen. De ruiten moesten het ontgel den van het 1-ogegebouw van het agentschap van „De Nieuwe Dag" en van de magazijnen van de firma Vroom en Dreesmann. Het hoogtepunt van deze actie was de nacht van 3 op 4 November toen men met een in een fascistisch blad gewikkeld stuk cement de ruiten ingooide van het huis van den officier van justitie Deelen, die kort tevoren tegen den Zwartefront aanhanger Meyer wegens be- leediging van minister Colïjn twee maanden gevangenisstraf had geëischt. Op den achter kant van het pamflet stond een bedreiging aan het adres van den officier van justitie met blauw potlood geschreven. Het is thans de politie gelukt de daders te arresteeren. Bij een inval in het Zwarte front gebouw werden aangehouden een man uit Gin- neken en een uit Princenhage beiden hebben bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan deze feiten. Zij zijn voor den officier van jus titie geleid en in het huis van bewaring in Breda ingesloten. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. Uitkeering tuinbouwsteun- bedrag. Antwoord op vragen van Kamerlid. Op de vragen van den heer Groen, betref fende spoedige uitkeering van het geheel ten behoeve van den tuinbouw beschikbaar gestelde steunbedrag, verhooging van de uit- keeringen voor een aantal vollegrondspro- ducten, het treffen van een speciale steun regeling voor aardbeien, princesse- en snij- boonen en verhooging van den bijslag op vroege aardappelen, heeft de minister van oeconomische zaken geantwoord: 1. Het is ondergeteekende bekend, dat de tuinbouw in groote moeilijkheden verkeert, reden waarom de uitkeering van voor steun beschikbare gelden zooveel mogelijk bespoe digd is. Het systeem van uitkeering in den vorm van bijslag op de geveilde producten heeft ten gevolge, dat eerst na afloop van het kalenderjaar een definitieve berekening mogelijk is van het tekort op ieder product en, in verband met het totaal beschikbare bedrag, van den steun op die producten. Overigens moge ondergeteekende er op wijzen, dat reeds op 9 October jl. een voor- schotuitkeering van f 1.000.000 heeft plaats gehad, dat voor de handhaving der mini mum prijzen f 500 000 was gereserveerd en vrijwel geheel uitgekeerd is. zoodat het op de begrooting 1934 beschikbare bedrag van f 4.500.000 na de uitkeering van 14 December jl. ad f 2.800.000 vrijwel geheel opgenomen is. 2. De beide voorschotuitkeeringen zijn ver leend op grond van de verhouding van de opbrengstprijzen en de kostprijzen. Het feit, dat er tusschen deze prijzen zeer aanzien lijke verschillen bleken te bestaan, is voor ondergeteekende in November jl. aanleiding geweest voorloopig een verhooging van den steun aan den tuinbouw met f 3.000.000 in uitzicht te stellen. 3. De opbrengstprijzen voor de producten aardbeien, princesseboonen en snijboonen geven geen aanleiding bij de voorschotuitkee ringen een bijslag op deze producten te ver leenen. Volgens ondergeteekende ter be schikking staande gegevens zouden niet al leen de prijzen, maar ook de totaalopbreng sten dezer producten bij het vorig jaar niet onaanzienlijk gestegen zijn. Zoo is o.a. de totaalomzet van de veilingen te Beverwijk gestegen van f 1.190.000 op f 1.468.000 der halve met bijna 25 pet. Tot deze stijging is door de aardbeien ongeveer f 170.000 bijge dragen. terwijl de totaalopbrengst van boo- nen f 61.000 gestegen is. Bij de nog te verwachten uitkeering over 1934 zal aan deze quaestie de noodige aan dacht besteed worden. Ondergeteekende moge echer thans reeds er op wijzen, dat een geringere totaalop brengst, die uitsluitend het gevolg zou zijn van een quantitatief geringen oogst, geen grond kan vormen voor steun uit het Land bouwcrisisfonds. daar bij alle genomen maat regelen de bedoeling voorgezeten heeft, het oogstrisico voor rekening van den teler te laten. Een speciale regeling hiervoor te treffen, ligt dan ook niet op den weg van onderge teekende. 4. Het is ondergeteekende bekend, dat de prijzen van vroege aardappelen in den aan vang van het seizoen, mede in verband met het zeer vroeg rooien, te laag waren Onder geteekende vertrouwt dit verschil bij de eerstvolgende uitkeering grootendeels te nivelleeren. ZEVENTIENJARIGE PLEEGDE DOODSLAG Donderdag werd voor de Bredasche recht bank behandeld de strafzaak tegen den 17- jarigen timmerman N. v. d. Z.. die op 22 De cember j.l. in de Dorpsstraat te Lage Zwaluwe den eveneens 17-jarigen W. Dubbeldam na een woordenwisseling, welke op het voetbalveld was begonnen, met een mes zoodanig verwond de, dat hij na enkele dagen overleed. Met het oog op den leeftijd van den ver dachte werd de zaak met gesloten deuren be handeld. Na verhoor van vier getuigen werd de behandeling een week geschorst, om alsnog als deskundige te hooren Dr. P. J. L. Hulst te Leiden 19 Januari: Aan de leden der Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur is door het hoofdbestuur dezer dagen de beschrijvingsbrief verzonden van de 59e algemeene vergadering, op 29 Januari, des namiddags te 12 uur in de boven zaal der Sociëteit „Vereeniging" alhier te houden. De voornaamste punten, die ter tafel zullen worden gebracht, zijn: le Een voorstel van de afd. Schoten, om, wegens de gróote bezwaren aan de uitvoering verbonden, de overeenkomst tot wering van den handel in afgesne den bloemen te doen vervallen. Het hoofdbestuur wenscht hierover vóór 24 Januari a.s. de meening dei- leden te hooren. 2e. Een voorstel van de afd. Beverwijk tot het houden van droge bloembollen- veilingen in het lokaal dat thans te Haarlem als beurs dienst doet. op de zelfde dagen en uren waarop daar tot heden veilingen worden gehouden, en de bloembollen, die aldaar ten verkoop worden aangeboden, in nieuwe leer- paoieren zakken met duidelijke naam- etiketten en de namen der verkoopers te veroakken en deze bloembollen in tijds vóór de verkooping te bezorgen, opdat er gelegenheid besta, er voor den handel catalogussen van te laten druk ken en verspreiden. Deze bepaling zou nuttig zijn, om te voorkomen, dat de handel in droge bloembollen zich geheel naar het buitenland vernlaatst. Haarlem zou dan meer de stapelplaats daarvoor worden. 3e. Nog was er een tweede voorstel van de afd. Beverwijk: Dat er van wege de Alg. Vereeniging een prijsvraag worde uitgeschreven voor het samen stellen van een handleiding in de Hol- ïandsehe taal betreffende de bloem bollencultuur met alle belaneriike bij zonderheden daaraan verbonden en daaraan toe te voegen een alfabetische liist. der verschillende bolgewassen, die zoowel werden, als heden nog worden geteeld en de bijzonderheden daaraan verbonden, zooals hun oorsprong, be- teekenis der namen, kleuren, priizen. die zii in den hande] opbrachten enz voor welk beste werk de Vereeniging een on een algemeene vergadering vast te stehen prijs uitlooft. Door een dusdanig werk zou een theoretische beoefening van de bloem bollenteelt door vele vakmannen beter kunnen geschieden. Verder zullen nog andere mededeelin- gen en eventueele voorstellen aan de orde komen. Door onze lens gesnapt Mr. W. M. Paardekooper Overman. De foto die wij hierbij reproduceeren, is wel „bij verrassing" genomen, juist op het oogen blik dat Mr. W. P. Paardekooper Overman, subst.-Officier van Justitie alhier, zijn huis- genooten een afscheidsgroet toewuifde. Mr. Paardekooper Overman werd 23 Novem ber 1884 te 's-Gravenpolder, in Zeeland, ge boren. Hij studeerde te Leiden en promoveerde al daar 13 December 1911. Van 1912 tot 1915 was hij advocaat en pro cureur te Middelburg, daarna van 1915 tot 1922 Ambtenaar van het O.M. bij de Kanton gerechten in het Arrondissement Assen, van 1922 tot 1926 subst.-Officier van Justitie bij de Rechtbank te 's-Hertogenbosch. Van 1926 af is Mr. Paardekooper Overman in dezelfde functie werkzaam bij de Haarlemsche Rechtbank. Vreemdelingen te Haarlem. Naar wij vernemen waren op 1 Januari j.l. te Haarlem 3290 vreemdelingen ingeschreven. Daaronder zijn ook de Duitsche en Oosten- rijksche dienstmeisjes begrepen Men weet, dat vreemde werklieden thans een werkvergunning noodig'hebben. Er is niet op te geven hoeveel buitenlanders zoo'n werk vergunning hebben omdat sommige uitge reikte vergunningen slechts voor zeer korten tijd gelden. De dienstmeisjes hebben zoo'n werkvergun ning niet noodig. Op het inwoner-aantal te Haarlem zijn dus ongeveer 21/2 pCt. buitenlanders.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5