Groet op zee. Het BdoMtiiksU 52e Jaargang No. 15820 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 21 Januari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR wcnvnnnii* en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT FfcfcKfcBüUM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10. uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 21 Januari. Nieuwe Tollen? de oude strijdlust niet meer blaken? Zal de Tolbestormer niet, bij de opening van de eer ste tol-brug, met duizend krijschende auto's verschijnen en gansch Nederland opnieuw tot geestdrift vervoeren? R. P. Verboden te venten. Werkverschaffing. Te Haarlem 140.000 verloond. Uit het jaarverslag van het Staatsboschbe- heer over 1932 en 1933 blijkt, dat in de hout vesterij „Haarlem"' in samenwerking met de regeering. werk werd verschaft waarbij een bedrag van ruim f 140.000 is verloond. Gemiddeld waren 181 werkloozen daarbij te werk gesteld. De aantallen varieerden van 97 tot 273. De tram kwam van voren! Groentenhandelaar was even in de war. Op de Lange Heerenvest liep in de richting van de Amsterdamsche Poort een groenten- handelaar. Hij duwde een kar. en er zou niets zijn gebeurd, als deze 55-jarige man de kar gewoon was blijven duwen. Waarschijnlijk heeft hij, zooals men meer ziet bij hen die handwagens duwen, naar den grond gekeken, en het geheele lichaam achter den wagen gezet om zoo meer kracht te hebben. In ieder geval: er gebeurde iets onbegrij pelijks. Van de andere zijde kwam een tramtrein. De bestuurder floot, gaf nog eens een signaal en toen hij vlak bij den handwagen was, die hij makkelijk kon passeeren, gooit de groen tenhandelaar den wagen om, pal voor de tram. Gelukkig stond de tram gauw stil en kreeg de groentenhandelaar slechts een gespleten lip en schaafwonden aan gezicht en rechter voet. Hij is na behandeling door den ongevallen- dienst naar het gasthuis gebracht en daarna naar huls vervoerd. De man is een weinig hardhoorend. Toen men hem vroeg waarom hij plotseling de kar van richting deed veranderen en voor de aan komende tram zette, antwoordde hij, dat hij dacht dat er een tram van achteren naderde. Garantie voor exporteurs. Wetsontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van het zevende hoofdstuk B. der Rijksbe- grooting voor 1935 (Garantie-voorschotten aan exporteurs naar Duitschland). Aan de Memorie van Toelichting" wordt het volgende ontleend: Gelijk bekend is, heeft de ontwikkeling der betalingsverhoudingen tus- schen Duitschland en Nederland er in den loop van het vorig jaar toe geleid, dat tal van Nederlandsche exporteurs vorderingen op in Duitschland gevestigde afnemers hebben die door transfermoeilijkheden geblokkeerd zijn geraakt. Deze toestand geeft tot zeer on aangename gevolgen door verschillende van de hierbij betrokkenen aanleiding. Niettemin heeft de minister gemeend, dat het niet aanging in deze voor de publieke financiën zoo uitermate moeilijke periode een voorstel te doen om de schatkist ten behoeve van de meest getroffen exportbedrijven door middel van voorschotten of garanties te doen bijspringen, indien niet vooraf was komen vast te staan, dat het risico, dat de schatkist daardoor zou gaan loopen tot een minimum was teruggebracht. De te dien einde gevoer de onderhandelingen met de Duitsche Re geering hebben tot een bemoedigend resultaat geleid. Voor zoover voorschotten van min stens 10 pet. aan door de in aanvang dezes genoemde calamiteit getroffen exporteurs, zullen worden gegeven, worden hun in marken bevroren vorderingen omgezet in guldens- vorderingen, waardoor een eventueel valuta risico wordt geëcarteerd. Een matig voorschot op dergelijke guldens vorderingen. die hier te lande uit 18 pet. van de opbrengst van de clearing met Duitsch land volgens een vaste volgorde worden ge liquideerd, brengt voor de schatkist een risico met- zich, dat, in verhouding tot de be langen waarom het hier gaat. betrekkelijk gering kan worden genoemd. Mitsdien meent de Regeering dat tot een beperkte mate van steunverleening mag worden overgegaan. Als vorm waarin deze steun ware te ver- leenen. is gekomen een garantie te verstrek ken door het Rijk aan de Nederlandsche Bank N.V. door verliezen, welke deze kan lijden op voorschotten aan Nederlandsche exporteurs naar Duitschland. die speciaal door genoemde oorzaak in bijzondere moeilijkheden zijn ge raakt. Echter zullen de voorschotten slechts een gedeelte van het bedrag der uitstaande vorderingen mogen bedragen. Aan het verkrijgen van een voorschot, waar voor slechts in aanmerking zouden komen in Nederland gevestigde personen en vennoot schappen. die vorderingen in Duitschland hebben uitstaan op het Sonderkonto van de Nederlandsche Bank bij de Reichsbank, of een andere erkende rekening (Zwischenkonti bij z.g. Deviezenbanken of het ..Treuhander- konto Niederlande" en de „Deutsche Verrech- nungskasse") zullen voorwaarden verbonden, worden. De betrokkene moet aantoonen, dat hij is een exporteur te goeder trouw, die heeft gehan deld in de traditioneele lijn van zijn zaak en normale leveranties heeft gedaan en dat zijn bedrijf in groote moeilijkheden is geraakt of zou kunnen raken als gevolg van het feit. dat zijn vorderingen op het genoemde Sonder konto of een andere erkende rekening ge blokkeerd zijn. Een commissie, zetelende bij de Nederland- -c'he Bank. zal de aanvragen ter verkrijging an een voorschot beoordeelen. Als onderpand voor het voorschot cedeert 1e voorschotnemer aan de Nederlandsche Bank zijn in guldens omgezette vorderingen "--egens of voorkomende op het Sonderkonto of een andere erkende rekening gestorte be dragen. Over de voorschotten zal rente be rekend worden, tegen een zeer matig tarief., (Ter hoogte van Spanje heeft een detachement mariniers aan boord van de Johan van Oldenbarnevelt op weg naar Indië seinen gewis seld met de onderzeeboot en K XVI en K XVII die, eveneens op weg naar Indië, door de mailboot werden achterhaald). Daar zwaaiden Nederlandsche armen, Een vlaggetje in elke hand, Naar broeders op het wijde water, Een reisgroet uit het vaderland. Wat nu die zeesoldaat geseind heeft Was stellig plechtig en formeel. Wat hij erbij dacht was, vermoed ik, Dit ongeveer, zoo niet geheel: Zeg, onder-water-landgenooten, Een harde poot, en hou je taai, Je weet wel, dat het best gemeend is, Ook als ik nou wat plechtig" zwaai. Je bent een heel eind van het plekje, Waar lang gelee je wieg op stond, En hoe goed jullie ook kunt duiken, Je haalt hier vast geen vasten grond. Toch sta jelui daar op je beenen, Zoo kalm en zeker, als geheid, Ze brengen ons niet gauw van streek af, Zelfs in geen zee van nattigheid. Mocht jullie 't water rauw bestoken, Zooals gebeurt bij tijd en wijl, Dan zul jelui 't wel effe duiken In den van ouds bekenden stijl. Daar zien w'elkaar nou, ver van huis af. Maar met de rood-wit-blauwe vlag, De kleuren van dat kleine landje, Dat er toch best nog wezen mag. Zoo eventjes elkaar ontmoeten, Dat doet je altijd toch weer goed, Dan moet j'elkander even groeten. Dan kriebelt je wien nêerlands bloed. De welvaart is de laatste jaren Nou niet meer, wat je noemt model, Maar Holland op de wijde baren, Niet jongens! zeg, dat vaart nog wel. P. GASUS Onze Gemeenteraad. Raadsleden die bedanken. Onlangs meldden wij, dat mevr. Hoekstra Zethoi' bedankt heeft voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad en dat de heeren M. L. A. Klein en S. N. Posthumus zullen moeten bedanken, als het wetsontwerp inzake de on- vereenigbaarheid van het raadslidmaatschap met het bestuurslidmaatschap van organisa ties van overheidspersoneel tot wet wordt verheven. Thans vernemen wij, dat ook mej. W. G. van Vliet en de heeren M. H. Groenendaal, F. Keerwolf en J. A. Scholl geen raadscandida- tuur meer zullen aanvaarden bij de aanstaan de verkiezingen. 3Iilitaire voorbereidingen van Japan in het Verre Oosten hebben een Chineesch protest ten gevolge gehad. pag. 4 Hitier zou op 10 Maart een bezoek brengen aan het Saargebicd. pag. 4 In Oostenrijk schijnt de Nazi-agitatie opnieuw te beginnen. pag. 4 Belangrijke arrestaties te Amsterdam. pag. 3 De koorramen in de Nieuwe Kerk te Delft zul len vermoedelijk in September van dit jaar onthuld worden. Dag 3 Te Amsterdam is een congres gehouden ter bespreking van de middelen hoe de jeugd aan werk te helpen is. pag. 3 Het Rotterdamsch-Hofstad Tooneel liquideert. pag. 3 Voor Maart is de benoeming van een minister van Waterstaat niet te verwachten. pag. 1 Zaterdagmiddag is het Sportfondscnbad te Haarlem onder groote belangstelling inge wijd. pag. 8 Rie Mastenbroek klopt Willy den Ouden op de 100 meter vrije slag en vestigt een wereld record op den 200 nieter rugslag. pag 8 Nederland lijdt in het ijshockeytournooi te Davos twee nederlagen. pag. 7 Bekende Haarlemmers: Zuster Merison en mej. L. L. M. Bierens de Haan. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Nieuwe Tollen? pag 1 Van onzen Londenschen correspondent: De Witte Toovenaar en zijn „New Deal". Dag. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De Nederlandsch-Bel- gische handelsovereenkomst. pag. 3 J. B. Schuil: Bruintje Beer en Wim Das door de Ilagespelers. pag. 9 J. B. Schuil over Madame Sans Gêne door het Rotterdamscli-Hofstad Tooneel. pag 9 H. G. Cannegieter: Cabaretavond van de Haarlemschc Arbeiders Tooneelvereeniging Herman Heyermans. pag. 9 K. de Jong: Concert der H. O. V. 4 pag. 9 Het Ministerie. Voor Maart geen nieuwe minister van Waterstaat. Onze Haagsche correspondent schrijft: Naar ik. verneem moet het niet in de be doeling liggen voor Maart over te gaan tot het aanvullen van hét ministerie. Het is na- Het schijnt nog maar kort geleden dat de dappere ridder Floris, uit het Huis Vos, met zijn honderden volgelingen en hun duizenden paardekrachten de Muider Tol bestormde. Het dankbare volk koos hem tot Kamerlid. Hij werd wel geen minister, maar de Muider Tol bezweek, en na haar andere tollen. Het uit- roeiïngsproees van deze tijdroovende, ver- keers-belemmerende, dure obstakels scheen toen in volle vaart. Tol na tol gaf den geest, en reeds begon men te denken aan het nationale feest, waarmee de opheffing van de allerlaatste gevierd zou worden Maar wij juichten weer eens te vroeg. Er zijn weinig dingen die een taaier leven bezitten dan belastingen. Het middeleeuwsche stelsel van tolheffing is niet alleen nog niet geheel uitgeroeid, maar de regeering stelt thans zon der blikken of blozen voor, het nieuw leven in te blazen. Zij wil tol gaan heffen op de groote rivierbruggen, die tot het nieuwe 50 millioen- plan behooren. En om het zaakje zoo practiseh mogelijk te organiseeren stelt zij de oprichting voor van de B. E. M. (Bruggen Exploitatie Maatschappij) die 't geval zal beheeren. Aldus zouden we opnieuw me. de tollen-ellende be ginnen Nu, als dit inderdaad wordt uitgevoerd heb ben de nieuwe bruggen voorloopig niet veel meer attractie over dan dat het mooie objec ten van werkverschaffing zijn. Voor het overige zullen zij in den bestaanden toestand weinig verbetering brengen. Het zal iets ge riefelijker worden als men niet meer hellingen af en op behoeft te rijden bij pontveeren, en het tijdverlies zal iets minder worden. Maar de irritatie van het wachten-in-queues zal op drukke uren blijven bestaan, en de kosten van het rivier-oversteken zullen niet verminderen, in sommige gevallen stijgen. Een zeer zware belasting op het autoverkeer, speciaal op het vrachtvervoer, staat ons volgens dit plan al weer te wachten. Geen wonder dat de gemeenten Arnhem en Nijmegen hevig verzet tegen dit tollen-plan aanteekenen. De burgemeester van Arnhem, de heer H. P. J. Bloemers, heeft in een inter view met de Tel. verklaard dat een reisje per auto van Arnhem naar Nijmegen f 1.50 alleen aan tolgeld zal gaan kosten. Een spoorkaartje is goedkooper. Autobusdienst en autovracht- dienst tusschen de twee steden worden onuit voerbaar. Arnhem heeft zeven ton voor zijn brugplan gefourneerd. Nijmegen heeft zijn voordeelige veer voor de Nijmeegsche brug op geofferd. Tot die offers, zegt burgemeester Bloemers, zouden de beide gemeenten nimmer bereid zijn geweest als zij ook vermoed had den, dat er op it sprake van tolheffing zou zijn. Maar minister Reymer heeft indertijd gezegd: „Ik kan toekomstige regeeringen niet binden. Er is nu geen sprake van." En toen een jaar geleden geruchten over tolheffing liepen heeft het Arnhemsch gemeentebestuur aan het de partement van Waterstaat geschreven, maar geen antwoord gekregen. Nu zitten Arnhem en Nijmegen met de gebakken peren. Voor Arnhem komt er nog bij, dat een nieuw stads deel ontworpen is aan de overzijde der rivier. Daar is al een millioen in gestoken voor het bouwrijp maken van gronden. In de toekomst zou er dus midden in de stad een tol komen, en de inwoners zouden telkens 50 ct. moeten betalen om van het eene stadsdeel naar het andere te rijden. Ten sterkste ontkent de burgemeester van Arnhem, die zelf lid is van de Rijkswegen commissie, dat tolgeldheffing noodig zou zijn om tot versnelden bruggenbouw te kunnen komen. Het is best mogelijk, uit de gewone middelen van het Wegenfonds de benoodigde 50 millioen te putten. En hij houdt ook nog een betoog op het thema, dat een brug tot een weg behoort en dat men in Zuidholland toch ook geen nieuwe tollen gaat heffen op de vele wegen, wier aan leg een millioen per kilometer kost. Dit laatste argument zal hem weinig baten, want logica in belastingobjecten is een „voor- oorlogseh" liefhebberijtje, dat inderdaad vol komen uitgeroeid schijnt. Hij zou evengoed kunnen zeggen dat het raar is dat het pont- veer bij Velsen geen tolgeld kost, terwijl zijn Arnhemsche brug dat wel zou vorderen. Maar met zulke vergelijkingen komt hij toch niet verder. Of het B. E. M.-plan er bij de Kamer door zal komen is nog de vraag. Maar als minister Colijn het verdedigt zal het wel een aardige kans maken. En juist hebben wij bericht uit Den Haag gekregen dat hij wel tot Maart het departement van Waterstaat ad interim zal blijven beheeren, o.a. omdat hij zelf de begroo ting van het Verkeersfonds wil verdedigen Het ziet er voor Arnhem en Nijmegen niet best uit. Niettemin blijft er een kans. Wat burgemeester Bloemers zegt over de onmoge lijkheid, autobusdiensten en autovracht- diensten tusschen Nijmegen en Arnhem te exploiteeren als deze tolheffingen worden doorgezet, is zeker een sterk argument. Het baat weinig als men werk verschaft en het anderzijds weer uitschakelt. Ook de dwaas heid van een tol middenin een stad springt wel zeer sterk in het oog. Hoe kan minister Oud, die ons in alle toonaarden heeft voorge zongen dat de belastinggrens bereikt is (ja, meer dan dat) zooiets goedkeuren? Dat het nieuwe tollen-plan bij alle automo bilisten en bij vele auto-ondernemingen in den lande ontstelling en verontwaardiging zal wekken, is zeker. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. zullen zich wel niet onbetuigd laten. Ons aller illusie, dat we binnenkort eindelijk zonder oponthoud en extra kosten naar het Zuiden des lands zouden kunnen rijden, wordt wreedelijk verstoord En dat Zuiden zelf ziet zijn droomen van onbelemmerd verkeer met het Noorden, dat in niet geringen mate tot zijn welvaart zou bijdragen, plotseling ver vliegen. Het is treurig dat de mid cl"'a" uwsche tol len aldus weer tot herleving dreigen te ko men. Wat zal de ridder Floris. uit het Huis Vos, Öoen? m de Kamer zit hij niet meer. Maar zou Nieuwe bepalingen voor Haarlem. B. en W. van Haarlem hebben bepaald dat 't in 't belang van de openbare orde of veilig heid met ingang van 26 Januari ongeoorloofd is om Zaterdags van voormiddags 9 uur tot na middags 10 uur en op de overige dagen der week van voormiddags 9 uur tot namiddags 8 uur op de navolgende wegen te venten met: 1. Bloemen: Groote Houtstraat, Verwulft, Plein, Stationsplein, Kruisstraat, Kruisweg', Barteljorisstraat, Korte Veerstraat, Groote Markt, Kleine Houtstraat, Anegang, Zijlstraat, Generaal Cronjéstraat, Julianapark, Schoter- weg voor het gedeelte tusschen Kloppersingel en Paul Krugerstraat. Dit geldt ook voor de op de Kleine Hout straat, Anegang, Zijlstraat, Generaal Cronjé straat, het Julianapark en den Schoterweg voor het gedeelte tusschen Kloppersingel en Paul Krugerstraat, uitkomende zijstraten bin nen een afstand van 25 Meter van de hoeken dier wegen; 2. Fruit en kleine eetwaar: Lange Veerstraat, Korte Veerstraat, Kleine Houtstraat voor het gedeelte tusschen Anegang en Gedempte Oude Gracht, Anegang en op de overige op de Anegang uitkomende zijstraten binnen een' afstand van 25 Meter van de hoeken van dezen openbaren weg, Schoterweg voor het gedeelte tusschen Kloppersingel en Paul Krugerstraat, Generaal Cronjéstraat, Julianapark, eveneens op de op den Schoterweg voor 't gedeelte tus schen Kloppersingel en Paul Krugersttr. de Gene raai Cronjéstraat en het Julianapark, uitko mende zijstraten binnen een afstand van 25 Meter van de hoeken dier wegen. Dronkeman achter het stuur. Na veel moeite door de politie gearresteerd. Zaterdagmiddag werd de Wassenaarsche politie gewaarschuwd, dat een dronken auto bestuurder op ergerlijke wijze het verkeer in gevaar bracht, De politie-auto rukte uit en had spoedig den verkeersovertreder, die een elf meter lange tractor met oplegger be stuurder, ingehaald. Het was echter niet mogelijk vanwege de slingerende bewegingen, die de tractor maak te, deze te passeeren, temeer niet. daar de bestuurder niet bereid bleek te stoppen of uit te wijken en integendeel zijn snelheid ver meerderde. De achtervolging ging langs den Straatweg, vervolgens door Öegstgeest, Rijns- burg en Katwijk. Auto's en motorfietsen, die van de tegenovergestelde richting kwamen, wisten slechts ternauwernood een aanrijding te voorkomen en bij de jacht door de dorpen liepen ook voetgangers en kinderen groot gevaar. Te Katwijk raakte de tractor klem tusschen een groentewagen en een brugleuning. De Wassenaarsche politie dwong met de revol ver in de hand den bestuurder de cabine van de tractor te veriatenen wist hem onder he vig verzet te arresteeren. Het bleek te zijn de aardappelkoopman B. uit Noordwijk. Hij is in het politieburea ute Katwijk opgeslo ten. Wegens diverse overtredingen is proces verbaal tegen hem opgemaakt. De tractor is. in beslag genomen. STEUN AAN KUNSTENAARS. Ook te Haarlem. De gemeente Haarlem is toegetreden tot de door de regeering vastgestelde steunregeling aan kunstenaars. - Invoer van haring wordt gecontingenteerd. Alleen in IJmuïden mogen vreemde visschers versche haring aanvoeren. De Nederlandsche Staatscourant van he denavond zal een K. B. bevatten waarbij voor het tijdvak van vier maanden aanvangende 1 Januari j.l. de invoer van versche haring en van pekel- en steurharing alsme de de aanvoer van versche haring is verboden voor zoover deze meer bedraagt dan veertig ten honderd van het netto ge wicht dat in dé maanden Januari tot en met April van 1933 is in- of aangevoerd. (Sloe- haring is ook onder deze regeling begrepen). De invoer is slechte toegestaan indien daar bij wordt overgelegd een door of vanwege den minister van Economische Zaken afge ven vergunning. Vergunningen voor den invoer worden slechts verstrekt aan hem, wiens handels zaak in het handelsregister is ingeschreven en die blijkens die inschrijving mede het be drijf van importeur van bovengenoemde visch uitoefent en tot een hoeveelheid gelijkstaande aan ten hoogste van 40 procent van het netto gewicht dat hij in de maanden Januari tot en met April 1933 heeft ingevoerd. An vragen voor het verkrijgen van toewij zingen en nadere inlichtingen worden door de Kamers van Koophandel en Fabrieken ver strekt. De aanvragen moeten bij de Kamers weer zijn ingediend voor 7 Februari. Bij den invoer zal een bewijs van oorsprong worden geëischt. Dit geldt echter niet voor haring die voor 28 Januari ten invoer wordt aange boden. Voorts is bepaald dat de aanvoer van versche haring door vreemde visscherschepen alleen te IJmuiden zal kunnen geschieden. TER VERBETERING VAN HET BOUW BEDRIJF In de vergadering uitgeschreven door de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders, het Neutraal-Verbond van Werknemers in het Bouwbedrijf en de Neutrale Timmerliedenver- eeniging „Eensgezindheid" gehouden in den Protestantenbond, is met algemeene stemmen een motie aangenomen. Men stelde vast, dat de bouwvakarbeiders er van overtuigd zijn, dat tegen verdere afbraak van loon en steunnormen eendrachtig moet gestreden worden. Ook werd geconstateerd, dat in het bouwbe drijf een geweldige chaos is ontstaan. De ver gadering gaf de besturen der organisaties in overweging, met meer organisaties samenwer king te zoeken. melijk het voornemen van Dr. H. Colijn, die thans Waterstaat ad interim beheert, eenige wetsontwerpen van wijlen Minister Kalff persoonlijk in het parlement te verdedigen. Het is als vaststaand aan te nemen, dat de opvolger van Minister Kalff meer in de kringen van den Vrijheidsbond zal worden gezocht. FRANSCHE REGEERING WENSCHT HET OVERWERKEN AF TE SCHAFFEN. De Fransche minister van arbeid Jacquier heeft met goedkeuring van het kabinet het wetsontwerp ingediend waarbij voor in- dustrieele ondernemingen het recht tot het laten verrichten van overwerk wordt opge heven. De minister ziet hierin een maatregel tot vermindering van de werkloosheid. Het dagelijksche beeld aan de Saarlandsche grens: emigranten verlaten het aan Duitschland toegewezen gebied om te trachten tot Frankrijk te worden toegelaten.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1