Een achtdaagsche. BdmmwMê 52e Jaargang No. 15821 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 22 Januari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72)4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukker^: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nob-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukker^: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onza Groentjes 1—3 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-, Alies indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 22 Januari. Lloyd George. Lloyd George's terugkeer in de politieke arena van Groot-Brittannië is een feit van beteekenis. „De toovenaar uit Wales" is 72 jaar, maar hij behoort tot die zeldzame grijs aards die op zoo hoogen leeftijd nog niets van hun geestkracht en initiatief ingeboet hebben. Als redenaar blijkt hij ook nog zijn wonder baarlijken invloed ten volle te doen gelden, en ik weet wat dat zeggen wil, want vele malen heb ik hem hooren en zien spreken. De oude betoovering. die de bezielende, heldere taal en de buitengewone redenaarskunst van dezen zeer on-Engelschen Welshman op de Engel- schen uitoefent, beheerscht weer zijn audi toria. Nu gaat hij een tournée maken met zijn nieuwe plan voor Nationale Reconstructie. Hij dankt het politieke liberalisme, dat hij zijn heele leven heeft aangehangen, af. „Mijn oude opvattingen gelden niet meer, mijn oude middelen werken niet meer", spreekt deze merkwaardige oude man. „Nieuwe tijden eischen nieuwe gedachten en nieuwe wegen". En hij somt op: Een Raad voor Nationale Ontwikkeling, volstrekt onafhankelijk en be staande uit de beste vertegenwoordigers van industrie, handel geldwezen en economische wetenschap. Die Raad moet plannen indie nen om de nationale productie te organisee- ren, een nationaal crediet voor de uitvoering van zijn plannen aanvragen de leeningen daarvoor zullen dubbel en dwars overteekend worden en groots nieuwe werken in uit voering brengen. Inplaats van steun moet ar beid aan de twee millioen werkloozen ver strekt worden. Het Kabinet wil Lloyd George reduceeren van twintig tot vijf leden, die vrij moeten zijn van departementale administratie. Een zeer belangrijk voorstel; het Engelsche ministerie telt zoowat zestig leden, het Kabinet bestaat uit twintig daarvan, die de voornaamste de partementen ook onder zich hebben. Lloyd George wil nu een college van vijf „algemeene leiders", ministers zonder portefeuille, met de macht belasten. En een dergelijke wijziging, die in een ander land een grondwetsherzie ning met geweldige vertraging en moeilijk heden zou beteekenen, kan men in Engeland snel uitvoeren omdat het geen geschreven Grondwet bezit. Andere hoofdpunten in zijn plan zijn: to tale herziening van het wegennet ten bate van een snel en veilig verkeer, uitbreiding van den landbouw, reorganisatie van de Bank of England zoodat deze onafhankelijk wordt van de City en in direct contact met de industrie treedt. En wat het buitenland betreft: samen werking met Amerika ter bevordering van ont wapening en pacificatie van het Verre Oosten. Lloyd George zal in volgende redevoerin gen zijn denkbeelden verder uitwerken. Zij hebben nu reeds diepen indruk in Engeland gemaakt, en in alle partijen aanhang gevon den. O.p den dag na zijn eerste rede (te Bog- nor) ontving hij persoonlijk negenduizend brieven van instemming! De Chancellor of the Exchequer (Kanselier van de Schatkist) Neville Chamberlain heeft al in het openbaar betoogd, dat men een plaats in de regeering voor Lloyd George beschikbaar zou moeten stellenDe reformistische rechtervleugel van de Labour Partij blijkt zijn denkbeelden evenzeer aan te hangen als belangrijke dee- len van de Liberalen en Conservatieve par tijen. Het is voorwaar een zeer belangrijk ge beuren deze herrijzing van den ouden toovenaar: „the Welsh Wizard", zooals men hem in Engeland noemt. In dit tijdsgewricht, met de nieuwe kansen die 1935 reeds ge opend heeft, zou dit optreden een groote koersverandering in Engeland kunnen in luiden. Het heeft daar reeds alle allures van, en wij zullen den loop van zaken aan de overzijde van de Noordzee met grooten aan dacht dienen te volgen. De invloed op Europa en de wereld kan zeer groot worden. R. P. Steekpenningen, die hun doel misten. Wethouder ƒ200toegestopt. MAASTRICHT, 22 Jan. (V.D.) Voor de rechtbank te Maastricht heeft Maandag terecht gestaan wethouder N. uit Geulle. Deze kleine gemeente had in haar bestuur een vacature van gemeente-secretaris. Een der candidaten voor deze functie was de zoon van den landbouwer B. Om de benoeming van zijn zoon te verzekeren was B. naar wethouder N. gegaan en had met hem de belangen van zijn zoon besproken. Bij het afscheid had B. den wethouder 'n bedrag van f 200 in den zak van zijn jas gestopt. Later kwam toevallig Uit, dat wethouder N. toen de benoeming aan de orde was in den raad niet eens op den zoon Van B. had gestemd. B. was hierover zoo ver ontwaardigd dat hij van N. het geld terug wilde hebben, aan welken eisch is voldaan. Desniettemin is de zaak ter kennis van de justitie gekomen, die een vervolging tegen N. instelde. Tijdens de behandeling der zaak voor de rechtbank erkende N. het geld te heb ben ontvangen, dat volgens hem echter dien de als vergoeding voor verrichte werkzaamhe den. Wel heeft hij het later teruggegeven. De ambtenaar van het O. M. mr. Fabius, achtte het ten laste gelegde het aannemen van steekpenningen bewezen, en eischte twee maanden gevangenisstraf. De rechtbank zal 4 Februari uitspraak Werf „Conrad". Het bouwen van den tinmolen. Een lastig transport. Er komt langzamerhand weer wat leven op het groote, leege terrein van de Werf „Conrad". Eenige werklieden zijn reeds enkele weken bezig met de voorbereidende werkzaam heden voor het bouwen van den tinmolen, dat, naar men weet, onlangs aan deze in dustrie-inrichting werd opgedragen. Maandag werd een groote kraan van het terrein „Stork Conrad" aan de overzijde van het N. B. Spaarne overgebracht naar het terrein van de Werf „Conrad". Het vervoer van dit onhandige- en geweldig zware voor werp ging met behulp van een drijvenden bok getrokken en bestuurd door een drietal sleep- booten. Hangende in den bok werd het ge vaarte de haven binnengebracht, waarbij de dubbele klapbrug in den Spaarndammerweg ongeveer anderhalf uur geopend bleef, zeer tot ongemak van het verkeer Autobestuurder „schept" politie-agent. En rijdt daarna door! Maandagavond elf uur reden twee politie agenten per fiets op den Rijksstraatweg in de richting van Haarlem. Zij reden op het meest rechtsche gedeelte van het voor de wielrijders bestemde klinkerpad; de links rijdende agent zelfs 70 cM. van het asphalt- dek verwijderd. Van de tegenovergestelde richting, ter hoogte van'de Van Nesstraat, naderden drie auto's kort achter elkaar. De bestuurder van de laatste auto week op het moment, dat hij de politieagenten passeerde, plotseling naar links uit, met de bedoeling om de vóór hem rijdende auto's in te halen en te passeerën. Juist op dit oogenblik naderde met groote snelheid een auto uit de richting Santpoort. De bestuurder daarvan zwenkte plots naar rechts, kwam op de klinkerbestra ting en reed den linksrijdenden agent aan. De snelheid was zóó groot, dat de agent ge schept werd en een salto mortale maakte. De man kwam zittende op den grond terecht, zonder zich noemenswaard te bezeeren. Al leen zijn kleeding werd beschadigd. Hij kwam er dus wel wonderlijk goed af. Zijn rijwiel werd eerst een eind meege sleurd en toen nagenoeg vernield tegen den trottoirband geslingerd. De autobestuurder, die deze botsing veroor zaakte, doofde dadelijk zijn achterlicht en reed ongeveer vijftig meter door. Toen stopte hij even. om direct daarna weer gas te geven en met gedoofd achterlicht te verdwijnen. Hij zal echter een leelijke pijp rooken, want de politie, die onmiddellijk een onderzoek in stelde, kwam er achter, wie die roekelooze bestuurder was. Het was de 19-jarige chauf feur De B.. wonende alhier. Het behoeft geen betoog dat tegen hem proces-verbaal werd opgemaakt. Het Crisis Landbouw Bureau. Blijft te Alkmaar. Onze Haagsche correspondent seint ons naar aanleiding van geruchten over verplaatsing van het Crisis Landbouw Bureau van Alkmaar naar Haarlem: Naar ons ter oore komt is er geen sprake van dat het Crisis Landbouw Bureau van Alk maar naar Haarlem verplaatst zal worden. Oorsprong van dit gerucht schijnt te zijn dat de Provinciale Landbouworganisatie hier wel voor gevoeld zou hebben, aangezien zij vond dat de gemeente Alkmaar allerlei door haar gekoesterde verlangens, speciaal ten aanzien van de huisvesting van het Bureau, niet welwillend genoeg tegemoet kwam. In Den Haag vernemen wij, dat in het al gemeen deze verlangens zeer overdreven wa ren en blijk gaven, dat men uit het oog ver loor, dat het hier tenslotte een crisisinstel ling betrof. Bovendien zou juist de gemeente Alkmaar zich zeer conciliant gedragen heb ben. De betrokken autoriteiten in Den Haag hebben dan ook, zoodra zij van het verhuis plan hoorden, ingegrepen en doen weten dat daar niets van zou komen. Tevens is aan de organisatie in quaestie de zeer duidelijke wenk gegeven, in de toekomst iets dergelijks achterwege te laten. Raar bezoek in Bennebroek. Drie villa 's overhoop gehaald. Wie „werkten" tijdens afwezigheid der bewoners? Bennebroek hult zich in geheim zinnigheid. De politie zwijgt zooveel mogelijk, de bewoners zeggen over 't algemeen liever niets. De reden is onbekend, althans niet erg duidelijk, terwijl de gebeurtenis eigenlijk een simpele is: vier inbraken. Overal ge schieden inbraken, maar in Benne broek geeft men er een eigenaardig, mysterieus kantje aan. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben eenige huizen in de kleine gemeente Bennebroek bezoek gehad. Dit is niet de eer ste keer dat men dit uit Bennebroek hoort. Zelfs 't huis van den burgemeester is eeni- gen tijd geleden door ongewenschten van binnen bekeken. Voor een week is een villa aan de Groote Sparrenlaan op onsympa thieke wijze betreden en nu is er een serie van drie plus een poging tot inbraak. Toen wij de politie om inlichtingen vroe gen was men zeer schaars met mededeelin- gen. „Voor het onderzoek", was het antwoord hetgeen te begrijpen is. De burgemeester zei zelfs dat berichten over de inbraken de ge meente scchade zouden kunnen doen. Waar gebeuren echter geen inbraken? Bennebroek maakt daarop geen uitzondering. Doch uit het voorbeeld van deze serie trekke men zijn conclusies opdat maatregelen genomen kun nen worden. Zaterdagavond dus hebbme nonbekenden in Bennebroek gewacht tot de bewoners van drie villa's niet thuis waren. Bij de familie Petrie aan den Rijksstraatweg, is hee huis va nonder tot boven doorzocht. De heer Pe trie, die ons tot in détails inlichtte, zei dat er niemand thuis was dan een klein keffer tje. dat zijn best doet bij elk vreemd bezoek Toen de heer en mevrouw Petrie 's avonds thuis kwamen was het beeste ziek. Het ligt voor de hand dat de inbrekers het dier ver gift hebben gegeven. In het huis was niets dat geen beurt had gehad. Geld weri er niet gevonden, dan al leen uit enkele busjes voor liefdadige instel lingen en enkele guldens van de dienstbode. Bij elkander een gulden of twintig. Van meer beteekenis waren de sie raden die verdwenen zijn. De schade beloopt enkele honderden guldens, geschat op f 400.Tafelzilver is niet aangeraakt, wel gouden voor werpen als kettingen, armbanden e.d. Denzelfden avond is bij de familie Nagel. Beukenlaan 12. waar Zaterdagavond ook niemand aanwezig was het huis overhoop gehaald. Ook hier is weinig geld gevonden, doch het dienstmeisje dat vanmorgen alleen thuis was. dorst ons weinig te vertellen. Men is voorzichtig geworden Van familie van den heer Lommerse aan de Duinlaan vernamen wij dat het onder zoek gelijk was aan dat bij den heer Petrie: niets was meer op zijn plaats, geld werd niet gevonden, sieraden zijn verdwenen. Bij den heer Lommerse was ook niemand thuis, dien avond. De inbrekers (wellicht was het er ook slechts één), moeten dus wel op de hoogte zijn geweest. Toch hebben zij zich ook een keer vergist en wel bij den heer Veldhuijzen van Zanten aan den Rijksstraatweg, villa Hastings. Toen dit huis aan de orde was, was het inmiddels half een geworden en de geheele familie was thuis. De voordeur vertoonde beschadigingen bij het raampje. Later is het raampje maar geheel vernield, doch toen den heeren bezoe kers bleek dat zij niet alleen in huis waren, zijn zij ijlings verdwenen. Zeer zeker is het hun tactiek geweest, raampjes in te drukken. Ook bij den heer Lommers is de inbraak op een dergelijke wijze geschied. Uiteraard wenschte de poiitie niet te zeg gen in welke richting zij zoekt. Dat „de poli tie het onderzoek ijverig voortzet" ligt voor de hand. Enkele ingezetenen waren de overtuiging toegedaan dat het geen vreemden zijn ge weest, die hun slag hebben geslagen. „Im mers", zoo zegt men, „als hier een vreemde rondloopt valt het onmiddellijk op. Het moe ten dus goede bekenden zijn geweest", meenen zij. De opsporing zullen zij echter aan de politie moeten overlaten. Zelf kan men echter uit de schade van anderen wijs worden, Behalve knippen en goede sloten op de deuren, denke men er ook aan deze's avonds te ge bruiken. Niets is gemakkelijker dan een raampje stuk te duwer, en de deur te openen. Een goed slot is een halve voorkomen inbraak. Een ander middel is, het moge eigenaardig klinken, de radio te laten spelen, ook bij afwezig heid. Dat heeft meer dan eens een inbraak voorkomen' De beroemde violist Fritz Kreisler wordt 2 Februari 60 jaar. Intern. Vereeniging Bellamy. De Int. Ver. Bellamy zal op Woensdagavond 23 Januari een propaganda-vergadering houden in het gebouw van den Protestanten bond gelegen aan de Berkenstraat te Haar- iem-Noord. De heer P. J. Kloos zal spreken over „Economische gelijkheid voor allen" en M. E. Bouwmeester over „Oorlog of vrede, armoede of welvaart". (Een vrouw uit Nieuw Zeeland, die reeds grootmoeder is, heeft in S dagen en 11 uur een fietstocht van 2400 K.M. door geheel Nieuw Zeeland gemaakt.) Waar blijven nou die groote helden Van de Zesdaagsche wielertocht, Op het mooi gladgeschaafde baantje Met de precies gemeten bocht. Waar blijven die gevierde renners Van het zoo sterk genoemd geslacht, Na wat me die Nieuw Zeeuwsche oma In wind en regen heeft volbracht? Per dag driehonderd kilometer, Acht dagen lang, fiets dat eens na Met (alle eerbied voor de dame) Uw Nederlandsche grootmama. De jeugd wordt steeds ten troon geheven, Men eert haai* om haar kracht en moed, Maar u zult het niet gauw beleven, Dat zij zooiets bijzonders doet. Zij moge van haar voetstuk dalen En in gepaste needrigheid, De tol van het respect betalen. Die past voor zoo'n Omajesteit. P. GASUS. Restauraties aan de Waag. Zware eiken balken verpulverd. Interieur der bovenzaal. Bij vernieuwing is het een goede maatregel gebleken, dat de oude gebouwen die eigendom der gemeene zijn, elk jaar door Openbare Werken geïnspecteerd worden om eventueele noodige herstellingen op te nemen. Het was reeds bekend, dat de Waag het mooie ge bouw op den hoek van het Spaarne en Dam straat dateerend van 1598 door „den tand des tijds" geleden had. Er was geconstateerd dat de zware eiken balken waarop de zolde ring der bovenverdieping steunt, niet best meer waren. Toen eenigen tijd geleden aan de buitengevels eenige stukken zandsteen ver vangen werden, waardoor de deelen der bal ken die in de muren rustten bloot kwamen, bleek, dat herstel onmiddellijk gewenscht was. Er waren stukken balk die geheel verpulverd waren, zoodat er een pennemes als door koek heenging. Natuurlijk missen zulke balken elke draagkracht. Wie zou gedacht hebben dat zulke zware eiken balken gemiddeld zijn zij meer dan 30 cM. dik zoo verteeren kunnen!! Blijk baar is de blauwe Arduinsteen waaruit de gevels zijn opgetrokken, niet goed water werend geweest. Op onze interieurteekening van het Waag. gebouw zijn deze balken goed te zien. De verteerde einden der balken zijn nu af gezaagd en door nieuwe balken vervangen, terwijl de balkstukken (waarop de balken zelf rusten) vernieuwd zijn. Dit restauratie werk is nu bijna voltooid. Nu moeten nog de balken waarop de dak spanten rusten, vernieuwd worden. Dit zal wel ook meteen gebeuren, maar nu eenmaal de balken der zolder vorzien zijn, is elk gevaar al voorkomen. Men weet dat op de bovenverdieping van het Waaaggebouw het clublokaal van het teekencollege „Kunst zij ons doel" gevestigd was. Eiken Woensdag- en aZterdagavond in de wintermaanden komen de leden daar bij een om naar model te teekenen. Hoewel niet gezegd kan worden dat de Haarlemsche artis- ten reeds nu in gevaar verkeerd hebben, is toch wel zeker dat op den duur de kans be staan zou hebben, dat de zolder naar beneden .evallen zou zijn. Als dit dan op een teeken avond gebeurd zou zijn, zou het onheil groot hebben kunnen zijn. Nu kunnen de Kunst zij ons doel'ers weer rustig gaan teekenen en schilderen. Dank zij de goede zorgen van openbare Werken. BRAND OP HET BRITSCHE TANKSCHIP BIJNA GEBLUSCHT. NEW YORK, 22 Jan. (Reuter». De brand op de „Valverda" is zoo goed als gebluscht; het gevaar is geweken. LONDEN 22 Jan. (Reuter). Lloyds deelt mede, dat de brand op de „Valverda" thans beperkt is tot de machinekamer. Het vaartuig is buiten gevaar. De derde machinist is aan ae bekomen brandwonden om het leven gekomen, de rest van de bemanning is ongedeerd. De Japansche minister Hirota heeft een over zicht van de Japansche buitenlandsche po litiek gegeven. pag. 4 Talrijke personen zijn bij een moordpartij in Fransch Somaliland gedood. pag. 4 In Joego-Slavië en den staat Pennsylvanië hebben ernstige mijnongelukken plaats ge had. pag. 4 Minister Slotemaker de Bruine heeft te Am sterdam gesproken over Nationale politiek in crisisdagen. pag. 3 In een rapport worden middelen tot verbete ring van het visscherijbedrijf aangegeven. pag. 3 Er blijken slechts 326 gehuwde vrouwen in rijksdienst te zijn. pag. 3 Restauratie van het waaggebouw. pag. 1 Raar bezoek in Bennebroek. pag. 1 Het bouwen van den tinmolen op de werf Con rad te Haarlem. pag. 1 De tolheffing op de bruggen over de groote rivieren. pag. 7 Autobestuurder „schepte" een politieagent. pag. 1 Nederland heeft te Davos van Zwitserland met 40 verloren. pag. 7 Bekende Haarlerfnners: Jhr. F. Teding van Berkhout Jr. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Lloyd George. pag. 1 George Bonnet: Hoe zal de wereldcrisis ver- loopen? pag. 4 J. B. Schuil: Het Eeuwige kind door het Rot- terdamscli-Hofstadtooneel. pag. 6 G. J. Kalt: George van Rencsse voor de kunst kring Heemstede. pag. 6 K. de Jong: Concert door het Mannenkoor Caecilia. pag. 6 Criticus over den wedstrijd Kinheim-Hilver- sum. pag. 7 De Haarlemsche objecten. Voor het 60 millioenfonds. In aansluiting op vorige door ons gedane mededeelingen, dat het Haarlemsche gemeen tebestuur aanvankelijk de bijdragen van het rijk voor de Haarlemsche objecten voor het 60 millioenfonds a fonds perdu had aange vraagd, vernemen wij, dat Haarlem tenslotte accoord gegaan is met den regel dien het rijk voor alle bijdragen heeft gesteld. Zij worden voorloopig gedurende 5 jaar rente loos verleend. Na 5 jaar zal de toestand dan nader onder oogen gezien worden. Vermoedelijk zal de quaestie der Haarlem sche objecten binnenkort in den raad ter sprake komen. Handelsbesprekingen met Roemenië. Beginnen einde dezer week. Tegen het einde van deze week zullen op het departement van economische zaken be sprekingen worden gevoerd over een rege ling van de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Roemenië. De Roemeensche delegatie zal, voor zoover tot dusver bekend, bestaan uit de heeren dr. I. Evian, secretaris-generaal van het minis terie van handel en nijverheid te Boekarest, dr. I. G. Dimitrescu. directeur-gegneraal van dr. I. G. Dimitrescu. directeur-generaal van van het Nationaal Export Instituut, en D. Constantiniu, directeur-generaal der douane. De Nederlandsche delegatie, waarvan de samenstelling nader bekend wordt gemaakt, zal onder leiding staan van mr. A. Kleffens, administrateur bij het departement van eco nomische zaken. Matroos bij marine-oefeningen verdronken. Van torpedoboot over boord geslagen. Maandagmiddag omstreeks half twee is de 21-jarige matroos le klasse H. G. Spoor op de reede van Texelstroom aan boord van de tor pedoboot Z 6 bij het oefenen met z.g. ..para vanes", dit zijn toestellen voor het doorsnij den van mijnenkabels, over boord geslagen en verdronken. Den geheelen middag heeft men met tor pedobooten en vliegtuigen gezocht, doch men heeft niets kunnen vinden. BLOEDIG GEVECHT MET REBELLEN. DURANGO (Mexico). 22 Jan. (Reuter). Opstandelingen hebben een trein met militai ren doen ontsporen en hebben dezen vervol gens aangevallen. 8 rebellen en 3 soldaten zijn gesneuveld.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1