De zaak-Schuddeboom voor het scheidsgerecht. Kruidt Uw sausen met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 23 JANUARI 1935 H A A R L E M'S DAGBEAD 5 „Snelverband". Het zilveren jubilé. Het zal op 2 Maart a.s. 25 jaar geleden zijn, dat de Eerste Hulpvereeniging .Snelverband" werd opgericht. Enkele leden die de toen ter tijd door het .Witte Kruis"., onder leiding van Dr. N. J. M. Fagee Schaeffer uitgeschreven cursussen hadden gevolgd, namen hiertoe het initiatief. Aanvankelijk werd begonnen met 12 leden, welk aantal thans is gestegen tot 200. Reeds enkele weken na haar oprichting trad de ver eeniging naar buiten op, zij verleende hare dienst bij de Bloemententoonstelling, waar van naar men weet de opening door wijlen Prins Hendrik plaats had. Daarna kwam het verzoek in om met materiaal aanwezig te wil len zijn bij den voetbalwedstrijd Holland— België op het H.F.C.-terrein, die op 10 April werd gehouden. Aan een der gewonde spelers en aan door een flauwte bevangen dame, werd de noodige zorg besteed. De eerste, later door vele gevolgde brieven van dankbetuiging, be reikte naar aanleiding hiervan, het bestuur. Reeds op 7 September, dus na een half jaar te hebben bestaan, werd deelgenomen aan den wedstrijd van het „Groene Kruis" te Utrecht, welke werd bijgewoond door wijlen de Konin gin-Moeder. Van de 18 deelnemers bezette „Snelverband" de vierde plaats, zij verwierf de fraaie zilveren medaille uitgeloofd door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del. Ook bij deze eene bekroning is het niet gebleven. De thans goed gevulde medaille- kast levert hiervan het overtuigend bewijs. Aangemoedigd door al deze successen nam de jonge vereeniging al spoedig in bloei toe. Cur sussen werden gegeven, waardoor het leden tal kon worden uitgebreid, insignes, armban den en deurplaatjes werden aangeschaft, een centrale post werd in het leven geroepen; hiermede kon het menschlievend werk dag en nacht tot uitvoering worden gebracht. Dat in de afgeloopen 25 jaar aan vele hon derden de kennis in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken is bijgebracht, en deze aan duizenden is verleend behoeft wel haast geen betoog. Gedurende de laatste 10 jaren heeft de vereeniging zich ook toegelegd op het organiseeren van boottochten voor ge- brekkigen, zoowel kinderen als volwassenen. Ook dit werk vond al buitengewoon veel waar deering, het heeft de belangstelling van de ge- heele burgerij. Als eerste voorzitter trad op de heer D. Couwenhoven, die deze functie tot 19 April 1918 op prijzenswaardige wijze heeft ver vuld. In zijn plaats werd gekozen wijlen de heer W. Saeys, die tot 23 Maart 1928 deze plaats heeft ingenomen. Als onder-voorzitter had hij reeds van 21 Februari 1911 af zitting in het bestuur. Met vaste hand heeft hij de leiding doorgevoerd, en ontzaggelijk veel tot den bloei der vereeniging bijgedragen.' Na tien jaar penningmeester geweest te zijn, vertrok de heer J. Tates in 1921 naar Amsterdam; in zijn plaats werd gekozen de heer J. B. Heij- stek, die in 1925 ook het voorzitterschap der bootcommissie op zich nam. Een onmisbare hulp voor de leiders der cursussen was de heer N. Hartog, belast met het beheer van het ma teriaal, practiseh goed bedreven, hetgeen niet te verwonderen is na een staat van dienst als zoodanig van 24 jaar. De functie van secreta ris werd vervuld door den heer Wilh. Waale wijn. Mede hebben nog zitting in het bestuur mejuffrouw C. C. Knetemann en mejuffrouw A. van Donselaar en de heer D. Zonneveld. Zeer was de vereeniging gebaat met het feit, dat Dr. Ch. A. Götte kort na de oprichting geheel belangeloos de medische leiding op zich wilde nemen. Door drukke bezigheden zag hij zich genoodzaakt met 1 Januari 1921 als zoo danig te bedanken. Dr. C. L. W. Ruys werd toen bereid gevonden de medische leiding in handen te nemen. Dr. Götte werd benoemd tot eerelid. Zeer vereer end was het voor de ver eeniging toen in 1912 het beschermheerschap werd aanvaard door den toenmaligen burge meester Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen. Tot 1 Januari 1934 heeft Jhr. Boreel zijn bescherming bestendigd. Bij de oprichting werd veel steun ondervon den van wijlen prof. mr. dr. H. R. Ribbius, die op 2 Maart 1915 tot eere-voorzitter werd be noemd, en dat is gebleven tot zijn vertrek naar Rotterdam in 1918. Op 29 November d.a.v. werd als eere-voor zitter geïnstalleerd Ir. P. Lugt. die dit is ge bleven :-t 1 Jan. 1921. Hij werd op zijn beurt vervangen door dr. J. van Konijnenburg, die zooals bekend, door zijn aftreden als directeur der Gem. Geneesk. Dienst, ook de relaties met „Snelverband" heeft verbroken. Het jubileum zal waarschijnlijk herdacht worden met het geven van een openbare de monstratie. waarvoor ongetwijfeld wel de noo dige belangstelling zal bestaan. Een feest commissie is reeds eenigen tijd bezig de plan nen hiervoor uit te werken, waarbij het aan medewerking der burgerij niet ontbreekt. Het is wel te betreuren, dat „Snelverband" in het afgeloopen jaar door overlijden zich 3 voorname belangstellenden in haar werk zag ontvallen. Allereerst Prins Hendrik, die meer malen in zeer sympathieken vorm schriftelijk van zijn belangstelling deed blijken, en bij het 20-jarig bestaan een gift in geld aan het be stuur deed toekomen. Vervolgens prof. mr. dr. H. R. Ribbius, oud eere-voorzitter. en advisee- rend mede-oprichter, en ten slotte Dr. P. H. van Eden. voorzitter van het hoofdbestuur, die de afd. Haarlem altijd zijn bijzondere waar deering betoonde, en ook meermalen voor haar als spreker belangrijke onderwerpen op het gebied der E.H.B.O. heeft willen inleiden. Voor zwakzinnigen en blinden EENGEZINSWONINGEN AANBESTEED Dinsdagmiddag werd vanwege de woning- bouwvereeniging „St. Bavo" te Haarlem aan besteed: het bouwen van 26 eengezinswonin gen aan de Dun klerst raat te Haarlem. Inge komen waren 19 biljetten. Architect B. J. J. M. Stevens. De uitslag van deze aanbesteding was als volgt: Firma Westermaas en Keijzer. Alphen a. d. Rijn, f 56.290; J. C. de Geus, Haarlem f 54.990; A. van Varik. Haarlem f 52.950: Zaansche Co- operatieve Bouwersbond, Wormerveer f 53.800; Bouwbedrijf Brandsma en Bakker, Haarlem f 53.440; H. Fennis, Bussum f 58.800; Nic. Kieft Lisse f 62.326; Firma Koch en van der Wiel f 55.836; H. J. Breukink. Almelo f 60.787; Aan nemersbedrijf Noord-Holland. Heemskerk f 55.555; C. J. Maas. Winterswijk f 58.700; J. van der Putten. Haarlem f 52.380; Firma Bosch en Kerkhof, Olst f 54 562: De Boer en Dekker, Wormerveer f 51.171: Roelofs, Haase en Mark voort, Rijssen f 51.480; G. en J. Broertjes, Heemstede en Bloemendaal f 54.127; J. H. Kranenburg, Delft f 52.300; A. Noordel, Zoe- terwoude f 53.444; K. A. Ancone, Oldenzaal f 55.889. Nieuwe werkinrichtingen van Nazorg. Ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan zal de „Nazorg" op Zaterdag 2 Maart de nieuwe werkinrichtingen voor blinden en zwakzinnigen in gebruik nemen. Een heugelijke dag! Het sympathieke werk van „Nazorg" heeft den steun van de Haarlemsche burgerij on dervonden. Er zijn zelfs in deze slechte tijden nog 2000 contribuanten. Ook het gemeente bestuur heeft steeds blijk gegeven dit werk. dat maatschappelijk van zoo ontzettend- groote beteekenis is. op prijs te stellen. Ook nu weer. Nadat de werkinrichtingen aanvankelijk minder goed behuisd waren, is nu een ideaal onderdak verkregen. De gemeente heeft kos teloos het voor 20 jaar gebouwde schoolge bouw Tu c h th u iss tra a tBotermarkt voor dit doel beschikbaar gesteld. ..Nazorg" was in staat uit eigen middelen aangevuld door extra bijdragen van particulieren, deze 12- klassige school te verbouwen en naar be hoeften in te richten. Daarmee was nog een bedrag van niet minder dan f 5500 gemoeid. Beneden zijn de werkinrichtingen voor de blinden (rietwerk en stoelen matten) en voor de zwakzinnige jongens (matten vlech ten en borstelwerken). Boven voor de zwak zinnige meisjes (weefwerk). Bovendien is voor elke afdeeling een eetzaal ingericht. De andere lokalen zijn voorloopig voor magazün bestemd Aan de Botermarkt komt een f]:nko toonkamer. waar de artikelen die gemar.!: worden tentoongesteld worden. Hoewel hier tn daar de timmerman en de schilder nog bezig zijn, werden de werkin richtingen toch reeds in gebruik genomen. Hoewel de ervaring dus nog slechts kort is, heeft men toch reeds de zekerheid, dat de nieuwe huisvesting een enorme verbetering is. Er is overal licht, lucht en ruimte, wat juist door deze ongelukkigen zoo op prijs ge steld wordt. Ei- werken thans 10 blinden, 20 zwakzin nige jongens en 15 zwakzinnige meisjes. Nu de inrichting zooveel verbeterd is, komen er nog steeds nieuwe aanvragen tot plaatsing. Daaraan zal zoover dit mogelijk is in ver band met het aantal beschikbare werkmees ters en werkmeester essen voldaan worden. De geldmiddelen van „Nazorg" laten evenwel niet toe meer betaalde krachten aan te stel len. In het gebouw is nog voldoende ruimte in reserve om later als de geldmiddelen het toestaan ook werkinrichtingen te openen voor lichamelijk gebrekkigen en andere on- volwaardiee arbeidskrachten. De afdeeling rietmatvlechterij van de zwakzinnige jongens die in het oude school lokaal in de Keystraat (Rozenprieel) gehuis vest is, blijft daar gevestigd, omdat het min der gewenscht is -dit bedrijf (dat wegens den grooten voorraad riet nogal eenig brand risico onlevert) naar het nieuwe gebouw over te brengen. Hier werken nog 10 jongens. Bovendien zijn alleen voor deze rietmat vlechterij niet minder dan 6 lokalen in ge bruik. Op bet platte dak van het nieuwe gebouw in de Tuchthuisstraat zou een flinke dak tuin te maken zijn. Het hoofd van de Nazorg, de heer E. P. Schuyt, hoopt, dat de geldmid delen binnenkort zullen gedogen dat die dak- N.V. „GRANITO" Tel. 14028 N. BOERKOEL AELBERTSBERGSTR. 80 Alle Granito- en Tegelwerken Strak van lijn, soepel van p rijs. (Adv. Ingez. Med.) tuin wordt ingericht. Voor de blinden en jon gelui die van 8 tot 4 1/2 uur in de werkin richtingen zijn zou dit toe te juichen zijn. De feestelijke opening van het nieuwe ge bouw zal. zooals wij reeds schreven, plaats hebben Zaterdag 2 Maart. De opening zal waarschijnlijk geschieden door den heer A. G. Boes, wethouder van onderwijs. Er zal na de bezichtiging van het gebouw een film ver toond worden over het Nazorg-werk te Dor drecht. „KERK EN VREDE" AFD. HEEMSTEDE EN OMSTREKEN Er wordt door bovengenoemde afdeeling een ledenvergadering gehouden op Woensdag avond 3o Januari in het wijkgebouw der Ge reformeerde kerk, Camplaan. De heer A. Elffers Azn.. hoofdbestuurslid van „Kerk en Vrede", zal een inleiding houden over: „De internationale der pai-ticuliere wa penindustrie". Er is gelegenheid tot vragen stellen. Ned. Vereen, voor Radio- telegrafie. „Het Radiobedrijf van de Bandoengsclie hoogvlakte." De afd. Haarlem der Ned. Vereen, voor Radiotelegrafie hield haar jaarvergadering onder leiding van den heer M. De Bruin, die mededeelde dat hij moest aftreden als voor zitter, wegens spoedig vertrek naar Indië. In zijn plaats werd gekozen de heer Reith. De scheidende voorzitter werd door den heer Lasschuit hartelijk toegesproken. De heer Middelraad bedankte als commissaris. Hij werd vervangen door den heer G. J. Kalt. De heeren Diksboorn, Lasschuit en Fioole wer den als bestuursleden herkozen. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Ir. D. C. Noppen uit Aerdenhout, ingenieur van het Indische Radiostation Malabar, ver toonde een film, getiteld: „Het Radiobedrijf van de Bandoengsche hoogvlakte",waarvan de afdeeling den primeur had. Malabar.radio werd op 5 Mei 1923 officieel voor het publiekverkeer opengesteld, waar mede de verbinding met Nederland tot stand kwam. Eerst in 1927 hadden de eerste kruis- ;esprekken plaats tusschen Indië en Neder land, terwijl het publiek daartoe op 8 Januari van het volgende jaar in de gelegenheid werd esteld. De films lieten afwisselend het inwendige en uitwendige van de geweldige zendinstal- laties zien. Spr. vertelde, dat men in 1919 voor telegrammen 5 a 6 uur noodig had, ter wijl dit in 1931 was beperkt tot 15 minuten. In de laatste film maakten de aanwezigen kennis met het ontvangstation Rantja-Ekek waar een ontvangtoestel staat, dat 15 mille kostte. De nieuwe voorzitter dankte den heer Nop pen. waarbij hij nog zeide, dat Nederland trotsch mag zijn op zijn Oostersehe bezitting, waar de techniek zich zoo geweldig ontwik keld heeft. Tenslotte werd nog gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Niet-ontvankelijk verklaring? Met ingang van 4 Mei 1932 is de heer M. C. Schuddeboom aangesteld als bezuinigings inspecteur en op 21 Juli 1934 heeft hij zijn ontslag gekregen tegen 1 Januari 1935. Op 19 December 1934 echter kreeg de heer Schud deboom zijn onmiddellijk ontslag, wegens schending van ambtsgeheimen. omdat hij zich bij de leiders der raadsfracties beklaagd had en aangeboden had de volledige verza meling zijner bezuinigingsrapporten over te leggen, zooals de heer Roodenburg in de raadsvergadering van 21 Decemberg heeft gezegd. De heer Schuddeboom kwam tegen dit ontslag in beroep bij een scheidsgerecht dat onder voorzitterschap van mr. Th. Maas- sen Dinsdagavond in het Raadhuis vergader de. Aanwezig was de heer M. G. Schudde boom; de gemeente werd vertegenwoordigd door mr. Th. A. Wesstra, secretaris. Het beroep van den heer Schuddeboom hield in, dat hij geen schending van ambts geheim gepleegd heeft, dat hij zich niet ge wend heeft tot buitenstaanders, maar tot raadsleden en dat hij geen mededeeling ge daan heeft van den inhoud der rapporten. Hij verlangde rehabilitatie. Voordat hij hier over mondelinge toelichtingen wou geven, verzocht hij het scheidsgerecht mede te deelen, of soms niet.ontvankelijkheidsver- klaring van hem kon worden uitgesproken. Mr. Wesstra betoogde hierop, dat het ge meentebestuur inderdaad op het standpunt staat, dat hier niet-ontvankelijkheidverkla- ring moet worden uitgesproken, omdat het scheidsgerecht niet bevoegd is kennis te nemen van het beroep. Uitvoerig betoogde spr., dat de heer Schuddeboom in dienst was genomen onder arbeidscontract en niet als ambtenaar, en dat dus niet het Ambtenaren reglement, waarin het scheidsgerecht staat genoemd, van toepassing is. Zoo heeft mr. Slingenberg in 1932 in den raad gezegd, dat de heer Schuddeboom benoemd was op ar beidscontract. Voorts zonden B. en W. op 26 April 1932 een brief naar den heer Schudde boom, waarin zij hem meedeelden, dat hij aangesteld was voor 4 dagen per week op een belooning van f 500 per maand, met het ver zoek aan B. en W. schriftelijk bericht van aanvaarding te zenden. Deze voorwaarden slaan niet op een ambtenaar, noch de ar beidstijd, noch de belooning, die niet voor komt op de salarisschaal terwijl de heer Schuddeboom geen schriftelijk bericht van aanvaarding gezonden heeft. Toen het salaris van f 500 op f 450 en nog later op f 400 ge bracht was vroeg de heer Schuddeboom om dan ook een dag minder te behoeven te wer ken. Dit noemde mr. Wesstra marchan- deeren, wat een ambtenaar niet kan doen, Geen van de 4 aanstellingen als ambtenaar, waarvan het Ambtenarenreglement spreekt, heeft hij gekregen. Hij heeft het reglement niet geteekend en is niet onder de werking van de pensioenwet gebracht. Het arbeids contract is dus op hem van toepassing, het ambtenarenreglement niet. Mocht het scheidsgerecht wel van oordeel zijn, dat de heer Sch. ambtenaar is, dan zou spr. willen zeggen, dat het oude reglement aan klagers geen recht van beroep toekent, en dat op dit punt het nieuwe reglement nog niet van kracht is. Het oude kent wel een commissie van advies, maar dat sluit daarvan tijdelijk amtenaren uit. De heer Schuddeboom meende, dat B. en W. uit het feit, dat zij iets hebben nagelaten, waartegen hij niet geprotesteerd heeft, con- cludeeren, dat hij geen ambtenaar is. Het gemeentebestuur heeft verzuimd hem een exemplaar van het reglement in handen te stellen. Wat mr. Slingenberg gezegd heeft In den raad, is onjuist. Een arbeidscontract moet ook geteekend worden. Spr. vroeg, wat de bedoeling was, toen in de begrooting zijn salaris werd neergedrukt zonder dat hij daar in gekend was. Mi'. Ma assen vroeg, vat de beteekenis is van het woord ambtsgeheim in den ontslag brief van 19 December. Mr. Wesstra merkte op, dat dit niet slaat op ambtenaren in den zin van het Ambtena renreglement. maar dat hn een gangbare uitdrukking is. Het ontslag is burgerrechte lijk gegeven wegens dringende redenen. De heer Schuddeboom bleek geen regle ment ter teekening gekregen te hebben. Zijn instructie luidde: het opsporen van bezuini gingen in de begrooting 1933. Op een vraag van mr. v. d. Goot werd ge antwoord, dat B. en W. den heer Sch. in dienst genomen hebben en dat de raad er niet in gekend is. De heer Schuddeboom merkte op, dat hij in Delft eenzelfde functie heeft als hij hier had, doch daar wel degelijk een arbeidscon tract geteekend heeft. Mr. Wesstra verklaarde, dat in Haarlem zulks niet altijd gebeurde. Aan het verzoek van B. en W. aan den heer Sch. om schrif telijke aanvaarding van de benoeming heeft deze niet voldaan. De heer Sch.: „Ik heb wel geschreven". Mr. Wesstra: „Ik heb naar dien brief ge zocht, doch hem niet kunnen vinden". De heer Sch.: „Er is wel gezocht naar meer dat niet te vinden was". Mr. Maassen deelde dan mede, dat het scheidsgerecht zich in raadkamer zou terug trekken om te beraadslagen over het al of niet ontvankelijk verklaren van den klager. Het Scheidsgerecht was samengesteld uit mr. Th. Maassen. de heeren A. G. de Koningh, chef der Centrale Werkplaats, en C. Ooms, een directeur der N.V. Drukkerij Spaarnestad en de door den heer Schuddeboom aangewe zen heeren mr. F. v. d. Goot en prof. dr. A. A. van Schelven. Op 29 Januari zal het scheidsgerecht verder vergaderen. (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd' PLANTEN VRAAG: Aan mijn cactus is een purperroode bol. Moet deze er aan blijven zitten? ANTWOORD: Dat is zel<er een zaadbol. Gij doei goed deze er af te nemen. VRAAG: Van een veel bloemen dragende cyclame worden de bladeren geel. De plant krijgt op het schoteltje water op kamertempe ratuur en staat in een niet te warme kamer. Wat is er aan te doen? ANTWOORD: Een cyclame, die volop bloeit en mogelijk in een verwarmd vertrek staat, vraagt nogal water. Zet de plant tweemaal per week met de pot in een emmer water, waar de ergste kou af is. Na een kwartier laten uitlekken en clan niet te warm plaatsen, maar wel in het licht VRAAG: Ik heb een Clivia met zaadbollen. Hoe moet ik die behandelen? Wanneer en hoe moet ik die zaden planten? ANTWOORD; Zoodra de zaadbollen zacht gaan aanvoelen, zijn de zaden rijp. Gij kunt ze dan onder glas zaaien, maar het duurt eenige Jaren, eer de zaailingen bloeien. De grond, waar in gij zaait, moet bestaan uit bladaarde vermengd met scherp rivierzand. Geen mest er door. RECHTZAKEN VRAAG; Als de 5 jaren van scheiding tus schen tafel en bed voorbij zijn, is het huwelijk dan weer in den oorspronkelijken toestand, of is de scheiding dan definitief? ANTWOORD. Geen van beide. De echtgenoo- ten blijven eenvoudig gescheiden van tafel en bed. RECEPTEN VRAAG: Hoe verwijdert men een petroleum- vl<»k uit een twisted mat? ANTWOORD: De vlek stevig afborstelen met benzine. Dadelijk daarna de vochtige plek be dekken met een laagje magnesia. Ongeveer 2 uur rustig laten drogen: daarna afschuieren. De ze behandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! VRAAG: Ik heb met Kerstmis een salontafel tje ..Old Finish" gekocht. Door onbekende oor zaak wordt het blad dof en ligt er een blauwe waas over. Warme slaolie helpt niet. Weet u een middel? ANTWOORD: Het dof worden en het blauwe waas zijn een gevolg van vocht. Zet het tafeltje een paar dagen in een verwarmd vertrek en wrijf dan met een warmen, drogen, zachten doek ste vig aX. Daarna wrijven met witte was. VRAAG: 1. Een donker gestreept heerencos- tuum is op verschillende plaatsen glimmend. Hoe krijg ik dat weg? 2. Hoe. verwijdert men olievlekken uit een korenblauw zijden japon? ANTWOORD: 1. De glimmende plaatsen zeer voorzichtig en zacht afwrijven met een puim steentje en daarna stevig afborstelen met een harden schuier en lauw water. Laten drogen. Leg er een dubbel gevouwen natten doek over en strijk daarop met flink heeten strijkbout. Niet geheel droog strijken, anders ontstaat er strijk- glans. 2. Doop een propje watten in wa3chbenzlne: druk het een beetje uit en wrijf er luchtig mee over de vlek. Dadelijk daarna de vochtige plek bedekken met een laagje magnesia. Goed laten drogen en daarna afschuieren. Deze behandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje ln de nabijheid! VRAAG: 1. Hoe maakt men vruchtensorbet? De bedoeling is een gemengde drank met vruch ten, als kersen of ananas en geklopte slagroom. S. Hoe limonade, gemengd met vruchten, enz„ met vulling van geklopte slagroom? ANTWOORD: 1. Erg duidelijk zijn uw vragen ons niet. Sorbet is geen drank, maar ijs. Ananassorbet. Benoodigd: 1 groot blik ananas: het sap van 1 citroen, 1 d.L. water; 3 ons suiker. 1 d.L. slagroom, een volle eetlepel poedersuiker, en wat carmijn. Snij de harde puntjes uit de ananas. Verdeel de helft in kleine stukjes en hak de rest heel fijn. Wrijf de gehakte ananas door een paarden haren zeef. Vermeng dit sap met het citroensap, het water, het ananassap uit het blik en de sui ker. Roer, tot de suiker is opgelost. Laat dit mengsel half bevriezen en kleur het dan lichtrose met een paar druppels carmijn. Roer er tenslot te de stukjes ananas door en de stijf geslagen room, die eerst met een lepel poedersuiker ver mengd is. 2. Maak het fruit goed schoon, ontdoe het van alle pitten en velletjes, verdeel de grootere vruchten in aardige kleine stukjes en dos alles in de bowlkom, die gij in den kelder of op an dere koele plaats laat staan, tot gij 1 ons suiker in 100 gram water in een geëmailleerde pan hebt opgelost en gefiltreerd door een dun doekje. Als het koud geworden is, roert gij dit door den in houd van 1 flesch limonade en doet er desver- langd 1/2 fl. mineraalwater bij. Doe dit over de vruchten en zet nog een uur in den kelder. Op doen met een kuif van slagroom op ieder glas, waarop 1 kers. VRAAG: 1. Hoe maakt men advokaat? 2. Hoe abrikozen op brandewijn? ANTWOORD: 1. Benoodigd: 6 eieren een half pond suiker: 1 theelepeltje vanille essence en 350 gram brandewijn. Klop de eieren met de vanille essence en de suiker, tot de laatste geheel opgelost is. Voeg er dan langzaam en steeds roe rend. de brandewijn bij en laat au bain Marie, of op zeer zacht vuurtje, onder voortdurend roeren lauwwarm worden. Giet de advokaat in goed schoongemaakte flesschen en sluit stevig af. 2. Gij bedoelt zeker gedroogde abrikozen? Wasch 1/2 pond abrikozen met lauw water af. Zet ze dan in zooveel schoon, lauw water, dat de vruchten juist onder staan .Laat zoo 24 uur staan. Breng ze dan op een zacht vuurtje met het week- water langzaam aan de kook, maar laat niet doorkoken. Neem ze dan van het vuur en voe: 1 1/2 ons suiker bij. Als het bekoeld is, doet gij het in schoone flesch met wijden hals en giet er brandewijn naar smaak op, maar in ieder geval zooveel, dat de vruchten ruim onder staan. VRAAG: 1. Hoe moet tin onderhouden wor den? 2, Hoe verwijdert men druivenvlekken uit tin? ANTWOORD: 1. Tin onderhoudt men het beste, door het af en toe in een zeepsopje te wasschen; goed met kokend water naspoelen en met een zachten doek stevig afdrogen. 2. Behandel het voorwerp een poosje in lauw zeepsop: met kokend water goed afspoelen en met een zachten doek stevig afdrogen. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men een groote bo tervlek uit een Marokkaansch karpet (licht)? Ammonia gaf geen resultaat. 2. Hoe kan ik een kort groen peau de pêche jasje met vetvlekken schoonmaken? ANTWOÖRD: 1. Als de plek nu goed droog is, de botervlek stevig afborstelen met waschben- zine of benzolum, (Bij voorkeur buiten in de schaduw, maar in geen geval vuur of vlammetje in de nabijheid!). De vochtige plek dadelijk met een laagje magnesia bedekken en dit niet af schuieren, voor de plek door en door droog is. 2. Goed doorkneden en spoelen in 5 L. zuivere waschbenzine; uitwringen en glad ophangen in den tocht. De geheele bewerking buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid! VRAAG: Hoe verwijdert men een vetvlek uit een bruine peau de suède schoen? ANTWOORD: Luchtig over de vlek wrijven met een propje watten, dat in benzine gedoopt is. Dadelijk daarna de vochtige plek bedekken met een laagje magnesia. Laten liggen tot het door en door droog is en dan afschuieren. Deze behandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid. DIVERSEN VRAAG: 1. Mag men een nieuwe drogisterij beginnen, of alleen een bestaande zaak over nemen? 2. Moet men gediplomeerd drogist zijn? 3. Waar kan men dit diploma verwerven? Hoe lang duurt de cursus en hoeveel bedragen ongeveer de kosten? 4. Is het een wettelijke of plaatselijke veror dening aangaande het beginnen van een nieu we drogisterij? ANTWOORD: 1-4. Diploma is vereischt. Wend u verder orn inlichtingen tot den heer J. Spaan der, Kamperstraat 2, voorzitter van de afdeeling Haarlem van den Nederl. Drogistenbond. of des- verkiezind tot den Alg. Secr. van dien Bond Postbox 400, Amsterdam VRAAG: Hoe lang en hoe breed is do Graf Zeppelin? ANTWOORD: De Graf Zeppelin is 235 M. lang en 30 1/2 M. breed en heeft een inhoud van 105000 M3, Oproep voor steun! Het comité „Winterhulp". „Winterhulp" schrijft ons: Zooals bekend heeft de R.K. Volksbond, af deeling Haarlem, op initiatief van het R.K. Werkliedenverbond, een comité in het leven geroepen, „Winterhulp", wat zich ten doel stelt de meest getroffenen door de werkloosheid en ook zij die door lage loonen een zeer groot tekort in hun gezinnen gevoelen, te hulp te komen. Onnoodig is het uiteen te zetten dat de ellende onder hen ontzettend groot is; het is de ouders, doch ook de kinderen aan te zien: gebrek aan kleeding en voedsel, ontbering. Met dankbaarheid heeft het comité de vele jeldelijke giften en geschenken in natura ont vangen. Nog lang niet is Haarlem afgewerkt met de inteekenlijsten (die gestempeld zijn met de handteekening van den commissaris van politie), nog niet alle loten zijn verkocht, alhoewel alles zeer gunstig verloopt. Het groote werk moet echter nog beginnen, n.l. de te houden bazar op 15, 16, 17 en 18 Februari. Wil deze dan ook werkelijk slagen, moet nog een leger van helpsters en helpers het comité ter zijde staan. Niet alleen werkloozen, ook andere heeren die er iets voor gevoelen en eenige avonden beschikbaar hebben, zijn van harte welkom op de groote bijeenkomst van morgen, Dins dagavond in het gebouw St. Bavo. Ook dames worden verwacht; men denke zich in wat het zeggen wil voor een huisvrouw: niet te weten of er den volgenden dag nog geld genoeg is. Wanneer men dit beseft zal iedereen willen meehelpen. De voorbereidingen voor den bazar zijn zoo goed als gereed. Het woord is nu aan u. Zet mede uw schouders onder dit sympa thieke werk. FAILLISSEMENTEN De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem sprak de volgende faillissementen op 22 Ja nuari uit: J. Maussen, groentehandelaar, wonende te IJmuiden, Zeeweg 27. Curator Mr. A. W. Helle- ma te IJmuiden. H. Brouwer, huizenexploitant, wonende te Heemstede, Heemsteedsche Dreef 133. Curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet .alhier. K. Zaal. winkelier, wonende te Zaandam, Zeemanstraat 85. Curator Mr. H. C. M. Dek- huyzen te Zaandam. H. Out, veehandelaar en caféhouder, wo nende te Purmerend, Koemarkt 32. Curator Mr. H. E. Prinsen Geerligs, alhier. W .Ravestein, zonder beroep, voorheen landbouwer, wonende te Haarlemmermeer. Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Sicca- ma, alhier. F. van Waveren, handelende onder den naam G. J. van Waveren en Co., bloembollen handelaar, wonende te Hillegom, Weerestein- straat 4. Curator Mr. W. Veniet, alhier. J. P. M. Wiilems, zonder beroep, wonende te Bennebroek, Eikenlaan 12. Curatrice me vrouw Mr. E. J. Scheltema-Conradi alhier. Rechter-Commissaris Mr. M. A. van Rijn van Alkemade. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: N. W. Wamsteeker, slager, wonende te IJmui den, Kennemerlaan 111. Curator Mr. Dr. A. van der Flier te IJmuiden. J. Zwaanenburg, drukker, wonende te Zand- voort Tramstraat 19. Curator Mr. J. H. J. Simons, alhier.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10