Neem n "AKKERTJE" WOENSDAG 23 JANUARI "1935 H A A REE M'S D A GBL'AÖ 7 UMUIDEN. Middelen ter verbetering van het visscherijbedrijf. Oud nieuws in een nieuwen vorm. Het wachten is op de Visscherij-Centrale. Het rapport, dat gisteren in de bladen is verschenen en waarvan wordt gezegd, dat het eenigen tijd geleden den minister werd aangeboden, wordt een zeer belangrijk rap port genoemd, omdat daarin de volledige reorganisatie van het visscherij bedrijf wordt uiteengezet. Een belangrijk rapport is het zeker. Maar al lezende trof het ons. dat er zooveel dingen in voorkwamen, waarvan we al eerder iets hadden hooren verluiden en toen we het stuk ten einde hadden uitgelezen was ons duide lijk geworden, dat we hadden gelezen het rapport van de commissie-Weiter, waarover reeds eerder het een en ander in een enkel blad was medegedeeld. De opmerkingen in het rapport kunnen we geenszins alle onderschrijven, alhoewel niet ontkend mag worden, dat tal van opmer kingen bewijzen, dat de samenstellers van het rapport wel eens hun licht in IJmuiden op gestoken hebben. De ontwikkeling van het visscherij bednji is zeer juist geschetst. Men vindt trouwens iets dergelijks in het rapport der Staatscommis- rie-Rijkens, dat uitvoerig uitweidde over deze materie. Wat er gezegd wordt over den vischhandel, bevat vele onjuistheden. Dat het met het dis tributiestelsel in ons land slecht gesteld is, is algemeen bekend, dat, zooals de samenstel lers zeggen, de visch zelfs in meerdere streken, vooral in Brabant en Limburg onmogelijk uit IJmuiden is te betrekken, is echter niet in overeenstemming met de feiten. Vooral Noord- Brabant betrekt groote hoeveelheden visch uit IJmuiden. In Tilburg, Eindhoven, den Bosch, Breda enz. loopen tientallen leurders dagelijks met visch uit IJmuiden te venten en in de vischwinkels in genoemde steden is steeds visch uit IJmuiden verkrijgbaar. Dat men nimmer zorg heeft besteed aan af zetgebied is evenmin juist. Want ware dit zoo, dan had het visscherijbedrijf zich in de ja ren 1928. 1929 en 1930 niet zoo spoedig van de schade, geleden door den verminderden uit voer naar Duitschland, kunnen herstellen. Hadden onze exporteurs voor den verloren ge- ganen afnemer geen nieuwe kunnen vinden, dan zouden genoemde jaren geen jaren van hoogconjunctuur geworden zijn. Het is te hopen dat de middelen, die de commissie aanwijst tot verbetering van de distributie van visch, als in de eerste plaats de organisatie van een intensief werkend dis tributiesysteem (systeem WoestenburgV) door de Visscherij-Centrale, ongetwijfeld het centraal orgaan, waarover in het rapport wordt gesproken, ernstig in overweging geno men en ook verwezenlijkt worden. Rake dingen worden gezegd over de wijze, waarop het visscherijbedrijf door de reeders van IJmuiden wordt uitgeoefend. Wij behoe ven daaraan niets toe te voegen. Alleen willen wij niet nalaten er op te wijzen, dat de slech te gang van zaken niet alléén het gevolg is van de fouten, waarmede het visscherijbedrijf behept is. De middelen, die ter verbetering van de toestanden in dit bedrijf worden aangege ven, getuigen van een buitengewoon groote naïveteit, maar overigens komen er aanwij zingen in voor, die overweging verdienen. Ten slotte worden er maatregelen opge somd, die directe hulp kunnen bieden. Aan het aankoopen en in de vaart brengen van verouderd buitenlandsch materiaal moet paal en perk worden gesteld, meent de commissie. Als eisch moet daarom worden gesteld, dat buitenlandsche trawlers (bedoeld wordt: in het buitenland gekochte trawlers) om een „vischvergunning" te krijgen aan bepaalde voorwaarden zullen moeten voldoen. Deze opmerking is niet prettig voor de Scheepvaartinspectie, waarvan bekend is, dat zij voor het in de vaart brengen van in het buitenland gekochte tweedehandsch booten hooge eischen stelt, waardoor, vóórdat zulk een vaartuig voldoet aan de eischen van deze inspectie, aanzienlijke reparaties en wijzi gingen, die meermalen duizenden guldens kosten, noodig zijn. Maar wie denkt er nu aan, schepen aan te koopen? En.... tenslot te zal tijdelijke hulp op bescheiden schaal van geval op geval tot de mogelijkheden moe ten behooren. Hiermee eindigt het rapport. En beginnen wij bij' iets anders, n.l. bij de woorden, gesproken door den minister bij de behandeling van de afdeeling Visscherij der begrooting van Economische Zaken en wel ter beantwoording van het lid der Tweede Kamer den heer Brautigam. „De geachte afgevaardigde Brautigam heeft tenslotte naast de kwestie van den noodzake lijken export ook naar voren gebracht de reorganisatie van de vloot. Ik ben het daar geheel mee eens. Ook ik vind het verschrikke lijk, wanneer in IJmuiden schepen liggen te roesten, maar tusschen het verschrikkelijk vinden en de middelen vinden om dit te voor komen, bestaat, zou ik haast, zeggen, nog een grooter afstand dan tusschen de functie van den geachten afgevaardigde en mijn functie". Ik kan dit alleen verklaren, zoo vervolgde de minister: wanneer ik op dit gebied iets zal kunnen doen, zal ik het niet nalaten, ook niet op het speciale terrein, dat de geachte afge vaardigde naar voren heeft, gebracht, n.l. de reorganisatie van de vloot. Maar men begrijpt dat, waar het geld niet van de straat te ha len is, waar men onder de tegenwoordige om standigheden de grootste moeite heeft het te vinden, niet anders dan in het kader van de Visscherij Centrale op dit terrein en dan nog in beperkte mate, maatregelen kunnen wor den genomen". De commissie-Rij kens, de commissie-Welter, de commissie voor werkverruiming, zij kunnen de mooiste plannen indienen. Maar van al deze plannen komt niets, getuige de woorden van den minister van Economische Zaken. Maatregelen? Ja, in het kader van de Vissche rij-Centrale en dan nog in beperkte mate. JAARVERGADERING „DE GIETELING". Dinsdag 29 Januari a.s. houdt de vereeni- ging „De Gieteling" een algemeene jaarver gadering in het Casino. Aan de orde komen o.m. de bestuursverkie zing wegens periodieke aftreding van de be. Stuursleden, Mys, Gregouir en Bakker. Nogmaals hef visscherijbedrijf bekeken. Eigenaardigheden van den vischhandel. Een vischconservenfabriek Naar aanleiding van het door het Pers bureau V.D. genoemde rapport over de vol ledige reorganisatie van het IJmuider Vissche rijbedrijf heeft een verslaggever van dit bu reau in IJmuiden een onderzoek gedaan naar den toestand waarin het bedrijf thans ver keert. Wij ontleenen aan zijn bevindingen, welke geen nog niet vermelde feiten bevatten, het volgende: Er doen zich nog bij den handel, ten gevolge van de crisismaatregelen, die de regeering nam, eigenaardigheden voor, die een fel licht werpen op de verhoudingen die te IJmuiden heerschen. Iemand b.v., die vrpeger veel van een bepaalde soort fijnvisch haar Frankrijk verzond, krijgt verhoudingsgewijs tot de ove rige handelaren zijn consent toegewezen. Deze soort fijnvisch werd te IJmuiden zeer goed koop ingekocht, dus ten nadeele van de reede- rijen, terwijl ze in Parijs ontzaggelijk duur ver kocht werd. Deze handelaren werden ondanks de crisis, ondanks de uitvoerverboden en on danks den ondergang van het visscherijbe drijf slapende rijk! Deze en dergelijke mis standen deden zich en kunnen zich nog dage lijks voordoen. Het nevenbedrijf. Wat nu de positie van het nevenbedrijf ten opzichte van de reederij betreft, hier bestaat de mogelijkheid tot overdrijving. Het valt in derdaad niet te ontkennen dat het meeren- deel der reederijen geheel of gedeeltelijk in handen is van de nevenbedrijven. Doch met het grootste deel der varende vloot, circa 80 sche pen, is dit niet het geval, want men.mag niet vergeten, dat de groote maatschappijen, zij dus, die verreweg de meeste schepen in de vaart brengen, van nevenbedrijven onafhan kelijk zijn. Ondertusschen verkeeren ook deze maat schappijen in buitengewoon moeilijke omstan digheden. De beste besommingen worden op het oogenbiik gemaakt door het groote type trawlers hetgeen het gevolg is van het feit, dat rondvisch op het oogenbiik een betere markt heeft dan platvisch, welke door de kustbooten wordt aangebracht. Bijzonder ont wrichtend op de marktverhoudingen werkt de haringvloot, indien deze zich, wanneer de ha ringvangst niet meer loonend is, op de versche zeevisch werpt. De vloot wordt dan plotseling met 100 loggers versterkt (een capaciteit van plus minus 50 kustbooten).Dit heeft uiteraard een sterke weerslag op de marktverhoudingen. In December b.v. was er een vrij goede markt, thans, door het optreden der haringvloot, is de markt zeer slecht. Indien nu de plannen die in het door ons gepubliceerde rapport door gang mochten vinden en men daadwerkelijk zou overgaan tot het sloopen van een groot aantal minderwaardige schepen en de aan bouw van nieuwe, dan zouden deze laatsten slechts van twee types kunnen zijn. Ten eer ste: de groote trawler en ten tweede: de kust boot. De middensoort, die ver op zee bij stormweer niet visschen kan, moet als oneco nomisch worden uitgeschakeld. Hier doet zich natuurlijk ook de vraag voor: motorschip of stoomtrawler. De ervaringen met het diesel motorschip zijn niet onverdeeld gunstig. De bediening is niet zoo eenvoudig als men dat dikwijls voorstelt. Menigmaal worden de sche pen met motoraverij de haven binnenge bracht. De stoommachine daarentegen is een voudig en gemakkelijk door den machinist zelf te repareeren. Bovendien zijn motorschepen niet goedkooper in exploitatie. De exploitatie kosten zijn echter nimmer doorslaggevend wat betreft de besomming van een schip. Er zijn schepen, die weliswaar uiterst kostbaar in exploitatie zijn, doch die gestadig zeer hooge besommingen maken. Wat nu de technische uitrusting der sche pen betreft, daarin is alweer wat de grootste maatschappijen betreft IJmuiden niet zóó achterlijk als dikwijls wordt voorgesteld. In het laatste jaar werden pl.m. 30 schepen met radiotelefonie-zenders uitgerust. Dit is uiter aard te weinig, doch in verhouding met de Engelsche zeevisscherijvloot is dit getal nog betrekkelijk hoog. De Engelsche haring-vloot is goed van radiotelefonie-zenders voorzien. Al wie in de buurt van de Engelsche kust ge bruik heeft gemaakt van een radiotelefonie- zender wordt gefrappeerd door het zeer sterke gebruik, dat de Engelsche visschers van radio maken. Te dikwijls, werden, zooals wij dezen zomer zelf herhaaldelijk konden constateeren, de gesprekken, die de Hollandsche visschers der haringvloot met elkander hadden, gestoord door Engelsche scheepszenders. Wij meenen in dit verband goed te doen op het buitenge wone nut van het zgn. echolood, dat sinds kort op onze vloot is ingevoerd, te wijzen. De bodem der zee is terrasvormig. Tegen de kan ten van deze terrassen, die zich zigzag-gewijs door zee slingeren, schuilt de visch. Door mid del van het echolood kan men zonder opont houd de terrasvorming volgen en zoodoende de beste vischgronden vrij gemakkelijk zoe ken. De resultaten van dit nieuwe instrument overtreffen de verwachtingen. Een bezwaar dat van zekere zijde naar voren werd gebracht tegen de tegenwoordige exploi tatie der trawlers is de toestand van de visch- ruimen. De schotten zijn in het algemeen on geverfd, waardoor de bederfkiemen moeilijk kunnen worden geweerd. Het product heeft hieronder uiteraard sterk te leiden. Vischconserven-industrie. Indien men in IJmuiden met vertegenwoor digers uit verschillende kringen spreekt, ver tegenwoordigers van reeders, dan wordt bijna overal de sterke decentralisatie, het individua lisme, dat in dit bedrijf hoogtij viert, als een der factoren aangevoerd, die er mede schuld van zijn. dat het bedrijf zoo zwak staat tegen over de crisis. Unaniem wordt de behoefte aan de vischfileeringsindustrie gevoeld. Voor het oprichten van een dergelijke in dustrie is geen zeer groot kapitaal noodig. Voor het voeren van een intensieve reclamecam pagne waardoor dit artikel onder ons volk populair gemaakt wordt, zal wel zeer veel geld noodig zijn. Hiervoor zal inderdaad een over- heidscrediet noodig zijn. Als zeer voorname factor geldt bij deze kwestie ook het feit. dat een goede vischfileeringsindustrie in sterke mate prijsregelend zou kunnen optreden. Al deze vraagstukken komen uiteraard bij de vis scherij centrale ter sprake, wat- uit deze eer- uil zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid. (Adv. Ingez. MedJ ste poging van regeeringsbemoeienis nog groeien zal, weet men niet, men wacht af en hoopt het beste Het visscherijbedrijf een nationaal bedrijf. Bij een groot deel van de bij de visscherij betrokkenen groeit meer en meer het besef, dat het bedrijf slechts voor den volledigen on dergang behoed kan worden als men de alge- heele industrialisatie doorvoert. Bovendien moet er zeer spoedig een einde komen aan het toomelooze individualisme, dat de consolidee ring van de verschillende bedrijfsgroepen in den weg staat. Het blijkt reeds dat de pogin gen van de handelaren in Nederland een af zetgebied voor hun producten te vinden met succes worden bekroond. Er is inderdaad een tendenz aanwezig, die erop wijst dat de visch- consumptie in Nederland toeneemt. Ook dit laatste feit wijst erop, dat de op richting van een vischconservenfabriek (vischfileeringsindustrie) op het oogenbiik niet als oneconomisch of als te gewaagd mag wor den verworpen. IJmuiden wacht hierop! BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. HarsveldFloris. d., Kruis straat 25, Velsen-N., W. MaksJutten z., de Ruyterstraat 94, IJmuiden; A. van der Velde- Butter d-, Melklaan 55, Velsen-N., K. Hell- mannZwart z. Conradstraat 10, IJmuiden; P. M. Pimentel— Jansen d., Cypressenstraat 20, IJmuiden; A. E. Deen— de Zwart z., Schuit straat 16, Santpoort. Overleden: H. J. de Jong, 71 jaren, echtgen. van G. D. Bode. Vlissingen. C. Meijer 71 jaren, Brederoodscheweg 57, Santpoort. W. van der Wal, 72 jaren, echtgen. van A. A. Logeman, Zinneveldtlaan 7, Santpoort. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt Ewald IJm. 48, vangst 50 manden schelvisch, 110 manden braadschelvisch, 70 manden makreel, 40 manden gul en leng, 10 manden hake, 200 manden koolvisch, 60 manden radio 50 manden varia, 110 manden wijting, totaal 700 manden. BESOMMINGEN. Amsterdam IJm. 58, 840 manden f 3550. Christine IJm. 2 690 m. f 3300. Neptunus IJm. 87 115 m. f 1580. Zwaluw IJm. 90 135 m. f 1830 IJselmond IJm. 78 300 m. f 2160 Witte Zee IJm. 167 290 m. f 2400 Hoop IJm. 46 270 m. f 2150. Aneta IJm. 82 335 m. f 2030 Vios II—IJm. 134 75 m. f 1-380 Irene IJm. 89 150 m. f 1480 Anchor IJm. 135 90 m. f 1240 Isabel IJm. 14 55 m. f 1170 Olympia IJm. 111 100 m. f 1120 Brulnvisch IJm. 97 105 m. f 1780 Kotter E 24 f 1170. Besommingen van een 15-tal loggers nog niet bekend. DE TOESTAND VAN BURGEMEESTER RAMBONNET. Omtrent den toestand van burgemeester Rambonnet, die zooals men weet eenige dagen geleden in het Antoniusziekenhuis is opgeno men, voor het ondergaan van een operatie, vernemen wij dat de operatie een goed ver loop heeft gehad. De burgemeester heeft een rustigen nacht gehad. UITVOER VAN VISSCHERIJPRODUCTEN NAAR DUITSCHLAND. Met het oog op een te treffen regeling voor den uitvoer van visch naar Duitschland. die verband zal houden met de betaling, wordt exporteurs der volgende vischerij producten verzocht zoo spoedig mogelijk op te geven aan den Inspecteur der Visscherijen, hoofd van het le district, Heerengracht 2 te 's-Graven- hage: het factuurbedrag in rijksmarken van de naar Duitschland uitgevoerde visscherijpro- ducten in ieder der kalenderjaren 1932. 1933 en 1934 afzonderlijk, onderverdeeld naar de volgende soorten: Tariefpost 115e: versche zeevisch, niet af zonderlijk genoemd; 115d: versche haring en versche sprot; 116: gezouten haring: 117b: ge zouten ansjovis; 117d: de gerookte aal, bok king en sprot; 115c: niet levende aal. zeelt en snoekbaars; 115b: levende aal, zeelt en snoek baars; 119a: oesters; 119cmosselen. Voorts gelieve men op te geven voor welk factuurbedrag in Rijksmarken men sedert 1 Januari 1935 reeds van ieder der genoemde visscherij producten heeft uitgevoerd naar Duitschland. MARKTPRIJZEN VAN WOENSDAG 23 JAN. Tarbot per K.G. f 0.70—0.65 Griet per 50 K.G. f 24—11 Tongen per K.G. f 0.750.50 Groote schol per 50 K.G. f 108.50 Middelschol per 50 K.G. f 1210 Zetschol per 50 K.G. f 1412.50 Kleine schol per 50 K.G. f 14—8.20 Schar per 50 K.G. f 11—3.60 Rog per 20 stuks f 187.50. Vleet per stuk f 4.202. Kleine poon per 50 K.G. f 129. Groote schelvisch per 50 K.G. f 30- Middelschelvïsch per 50 K.G. f 26.50- Kl. middelschelvisch per 50 K.G. f 2113 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 11.506.50 Kabeljauw per 125 K.G. f 4220 Groote gullen per 50 K.G. f 197.10 Kleine gullen per 50 K.G. f 94.60 Wijting per 50 K.G. f 4—1.50 Makreel per 50 K.G. f 12—6 Heilbot per K.G. f 1—0.62. Leng per stuk f 1.250.85 Koolvisch per stuk f 0.730.10 Kleinmiddelhake per 50 K.G. f 37 Kleine hake per 50 K.G. f 2821 BEVERWIJK Het vraagstuk der radio distributie. Na drie jaar gebeurde er. niets. Wij beginnen van voren af aan. In de raadsvergadering van 12 November 1931 werd besloten: A. Aan den Minister van Waterstaat, in gevolge artikel 3 der Telegraaf- en Telefoon- wet 1904 machtiging te verzoeken voor den aanleg en de exploitatie van een radio-cen trale in de gemeente Beverwijk en in de af deeling Wijk aan Duin der gemeente Wijk aan Zee en Duin; B. Na verkregen machtiging de concessie voor het aanleggen en exploiteeren van een radio-centrale in het hiervoren genoemde gebied over te dragen aan het Technisca Bu reau R. van Lunzen, het Technisch Bureau D. G. Minkema en de N.V. v. h. C. Nijman al hier, onder nader door den Raad te bepalen voorwaarden De teleurstelling. I -29 -22 OVERVEEN DADERS VAN RIJWIELDIEFSTALLEN OP HET SPOOR De aanhouding van G., verdacht van dief stal van aardappelen, bloembollen enz., heeft geleid tot de ontdekking der daders van een heele reeks diefstallen van rijwielen en onder- deelen van rijwielen. In samenwerking met de politie van omliggende gemeenten is het de Bloemendaalsche politie gelukt, verscheide ne dezer diefstallen tot klaarheid te brengen. De vermoedelijke hoofddader. W., bevindt zich in verband hiermede te Hillegom in ar rest. Het onderzoek duurt nog voort Op 26 Mei 1934 deden B en W. aan het drietal gegadigden voorbedoeld een ontwerp overeenkomst betreffende radio-distributie toekomen, met het verzoek hen te willen doen weten, of zij bereid waren op den grond slag, in het concept aangegeven, het radio distributie-bedrijf ter hand te nemen. Op 7 Juni d.a.v. werd bericht ontvangen, dat zij in beginsel daartoe bereid waren, behoudens eenige, nog nader te bespreken punten. Na dat intusschen nog mondeling en schrifte lijk overleg had plaats gehad, hebben de in stallateurs B. en W. bij schri,jven van 5 No vember 1934 medegedeeld, dat zij wegens de uiterst ongunstige economische omstandig heden en de bijzonder zware voorwaarden, die door het gemeentebestuur worden ge steld. afzagen van hun aanvankelijk voor nemen tot exploitatie van een radio-cen trale te Beverwijk. Dat B. en W. zich niet aanstonds na ont vangst van dit teleurstellend schrijven heb ben beraden over de stappen die hen ver volgens te doen zouden staan, vindt zijn oor zaak in het volgende: Met belangstelling hadden B. en W. middelerwijl aandacht ge schonken aan de plannen van het Staatsbe drijf der P.T.T. om zooveel mogelijk met gebruikmaking van de kabels in het locale telefoonnet tot exploitatie van de radio- distributie over te gaan in die plaatsen, waar daarin niet van gemeentewege of door par ticulieren wordt voorzien. Met de gemeente besturen van Enschedé en Delft was door de P.T.T. reeds overeenstemming verkregen voor radio-distributie van Rijkswege. Nader is B. en W. gebleken, dat de Regee ring, alvorens daaraan goedkeuring te hech ten, de Staten-Generaal in de gelegenheid wilde stellen, de kwestie van het ter hand nemen der radio-distributie door te P.T.T. te bespreken. Zulks is inmiddels ten deele ge schied bij de behandeling der begrooting van het Staatsbedrijf der P.T.T. in de afgeloopen maanden. In hoeverre, waar zulks verlangd wordt, de distributie van Rijkswege zal kun nen worden verzorgd, is evenwel thans nog niet uitgemaakt, Aan bovenstaand relaas omtrent het ver loop van onze pogingen om in den geest van de raadsbesluiten ter zake een regeling voor te bereiden, kan nog het volgende worden toegevoegd. In de eerste plaats moet de aandacht er op gevestigd worden, dat het gemeentebestuur van Wijk aan Zee en Duin wel in beginsel bereid is gevonden om onder nader te stel len voorwaarden aan de gemeente Beverwijk de noodige concessie te verleenen. Of parti culieren evenwel daarop zouden mogen re kenen. valt te betwijfelen. Nochtans is een rendabele exploitatie niet wel verzekerd, in dien Wijk aan Duin niet in de distributie zou kunnen worden betrokken. R.K. KIESVERFKNTGING „RECHT EN PLICHT'. Een nieuw kiesreglement vast gesteld. De R.K. Kiesvereeniging ..Recht en Plicht" hield Dinsdagavond in het K.S.A.-gebouw haar druk bezochte jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer P. J. J. Haaze- voet. Na de gebruikelijke openingswerkzaamheden brachten secretaris en penningmeesteresse de jaarverslagen uit. Het financieel verslag maakte melding van een kassaldo groot f 99. De candidaatstelling voor de Provinciale Staten had tot resultaat, dat gekozen werden de heeren Dr. Droog, Heemstede, P. Heilker, Hoofddorp, J. P. Nijssen, Santpoort, H. Kui per, Haarlem en V. Hezelaar, Amsterdam. Vervolgens werd aan de leden een nieuw systeem voorgelegd voor de samenstelling van de candidatenlijst voor de gemeente raadsverkiezing. De voorzitter lichtte het ontwerp uitvoerig toe en onderwierp verscheidene bepalingen aan een uitvoerige bespreking. Nadat door een aantal leden nadere inlich tingen omtrent vele details waren ingewonnen werd het nieuwe kiesreglement volgens het ontwerp vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende penningmeesteresse Mevr. Bisschop en de heer H. Bouman (tweede secretaris) her kozen. In de plaats van den heer P. J. J. Haa- zevoet, die reeds voor de verkiezing den wensch had te kennen gegeven niet voor een herbe noeming als voorzitter in aanmerking te wil len komen, werd "de heer W. J. Lubbers als be stuurslid gekozen. De heer notaris J. H. Bremmers zag zich tot voorzitter benoemd. De gekozene verklaarde zijn benoeming in beraad te willen houden. De heer T. Ettema werd herbenoemd als lid van de controle-commissie. Nadat van de rondvraag nog een zeer druk gebruik was gemaakt werd de vergadering ge sloten. SANTPOORT CREMATIE KEES MEIJER Dinsdagmiddag heeft in het crematorium op Westerveld onder zeer veel belangstelling de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer Kees Meyer, oprichter en algemeen voorzitter van de Vereeniging De Nieuwe Gedachte, overleden alhier. Van de vereeniging De Nieuwe Gedachte waren de besturen en vele leden der afdee- lingen Amsterdam, Den Haag. Rotterdam en Utrecht aanwezig. Verder waren er de beken de oud-predikanten N. C. J. Schermerhorn ie der Eerste Kamer Ir. G. Ch. Cramer, mej. D. J. Weerman alhier, administratrice van het maandschift Het Nieuwe Leven, waarvan de overledene redacteur-uitgever was; ae be kende schrijfster mevr. Anna van Goch-Kaul- bacli te Haarlem, mej. I. A. J. Tijzei te Haar lem, de heer P. Klerk namens de afdeeling Velsen van de Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding. Dr. J. Ph. Tuyl en de heer A. J. Lulkinga, beiden uit Den Haag, vele vrienden uit Santpoort enz. Naar den wensch van den overledene droeg de plechtigheid een zeer eenvoudig karakter. Er werd niet gesproken. Nadat de kist was gedaald, onder het spelen van het Adagio en de slotkoren uit de Negende Symphonie van Van Beethoven, heeft de heer J. van Driel, voorzitter der Haagsche afdeeling van De Nieuwe Gedachte, woorden van dank gespro ken. Spr. wees erop, dat men slechts afscheid had genomen van het aardsche lichaam, maar dat de geest blijft. Hij wekte de geest verwanten van den overledene op, uit diens sterven nieuwe kracht te putten voor het streven naar het ideaal: een betere samen leving, waarin allen broeders zullen zijn. In het bereiken van dat ideaal had de overledene groot vertrouwen. Met dit vertrouwen niet te beschamen zou men het beste meegeven aan den grooten voorganger. Spr. eindigde de plechtigheid met het zeggen van het gedicht „Goede dood" van P. C. Boutens. BLOEMENDAAL LEDENVERGADERING „TUINBOUW". De afdeeling Bloemendaai en' omstreken van de Kon Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde hield Dinsdag een ledenvergadering in „Rusthoek". De vice-voorzitter mr. D. J. van der Plaats heette mr. Snollen als bestuurslid welkom. Hartelijke woorden wijdde de heer v. d. Plaats aan den heer Hïrschfeld, den afgetre den voorzitter, een der oprichters der afdee ling. die hiermee goed werk heeft gedaan, omdat er een prettige band is ontstaan tus schen de vaklieden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het reservefonds onaangetast is ge bleven. dank zij het batig saldo van het vorig jaar. De contributies zijn de laatste jaren te- ruggeloopen van f 1079 tot f 783, zoodat er veranderingen moeten komen, zal de vereeni ging haar werk vruchtbaar kunnen voort zetten. Voor het puntenstelsel hebben 5 inzenders in 32 inzendingen 297 punten behaald. Tot voorzitter werd gekozen Mr. D. v. d. Plaats, die de benoeming aanvaardde en tot bestuurslid-liefhebber de heer W. v. Dijk. Puntenstelsel: Catleya Frianoe 9 p. Beunder. Epidendrum 10 p. Beunder. Primula malacoïies 8 p. v. d. Hul. Catleya Frianoe 10 p. Benuier. Bilbergia Forgetti 8 p. Boegschoten. P iula Sinensis 9 p. v. d. Hul. Groep Cyprepedium 9 p. Boeg- schoten. Groep Hyacinthen 8 p. Hardeman. Euphorbia fulgens 10 p. Boegschoten. Groep Azalea Mad.e Ptrick 10 p. Beuncler. Na de pauze hield de heer D. Kuiper een causerie met lichtbeelden over de Duitsch* Middelgebergten. VERGADERING VRIJZ -DEM. BOND. De afd. Bloemendaai van den V.-D. Bond hield een ledenvergadering in Rusthoek. In deze bijeenkomst is een plan de cam pagne opgemaakt voor de a s. Gemeente raadsverkiezingen en de verkiezing van Prov. Staten. Na de behandeling der agenda hield het raadslid de heer A. Cassee een inleiding over de Bloemendaalsche Gemeentepolitiek in verband met de begrooting 1935. In zijn inleiding wees de heer Cassee op de moeilijkheden, waarvoor de regeering zich geplaatst ziet en waarschuwde dg^leden niet in demagogische fouten van anderen te ver vallen. moeilijkheden in hun critiek niet te onderschatten en in het licht der thans heer schende omstandigheden te bezien. Hierop volgde een beschouwing over de Gemeentebegrooting 1935. Spr. lichtte zijn door den Raad aangeno men voorstel toe tot het heffen van 25 pet. opcenten op de vermogensbelasting en be sloot zijn rede met de opwekking den V.-D. B. trouw te blijven en zijn beginselen in wij der kring uit te dragen. Nadat spr. vragen uit de vergadering had beantwoord bedankte de voorzitter de heer Römeline inleider voor zijn causerie en voor zijn arbeid als Raadslid. JAARVERGADERING CHR. NAT. WERKMANSBOND. De afd. Bloemendaai van den Chr. Nat. Werkmansbond houdt op Maandag 28 Jan. haar feestelijke 33e jaarvergadering in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan. Behalve de verslagen staan een paar kluch ten op het programma. BURGERLIJKE STAND Bevallen: C. Dinger—Freese. z. Ondertrouwdgeene. Getrouwd: J. C. Korsman en M. A. Voogdt. R. P. Kuipers en A. M. Costeris. J. F. Linde man en G Spinder. E. van der Zwaan en H. M. Lindeman. HAARLEMMERMEER Bilthoven en A. R. de Jong te Bussum, het lid kenhuis gebracht, PERSONALIA. In de vacature-Werkman van hoofd van de openbare lagere school No. 1 aan den Hoofd weg hoek Spaarnwouderweg zal worden voor zien door de overplaatsing van het hoofd van school no. 11 te Lisserbroek. den heer R. Kel derhuis Deze overplaatsing is bepaald op 1 Februari a.s OVERGEPLAATST. Tot magazijnknecht der artillerie bij het fort te Vijfhuizen is aangesteld de heer C. B. de la Mar uit Nijmegen. ERNSTIGE BOTSING. Op den Kruisweg hoek Sloterweg bevond zich met zijn luxe-auto de heer B. uit Oegst- ïeest. die op weg was naar Schiphol. Terwijl rij op den op het kruispunt staanden weg wijzer keek. botste een expeditie-auto van den heer C. uit Zalt-Bommel waarvan de be stuurder vermoedelijk niet voldoende oplette met zooveel kracht tegen de luxe auto op, dat deze aan de achterzijde nagenoeg geheel in elkaar werd gedrukt. De heer B kwam met den schrik vrij en liet de zwaar gehavende auto nadat de politie ter plaatse een on derzoek had ingesteld op een in de nabij heid gelegen erf brengen. De vrachtautobestuurder kwam er met zijn wagen goed af. VINGERS AFGESNEDEN. Terwijl de heer H Dinsdag achter een wo ning aan den Sloterweg timmerwerk verricht te, had hij door het uitschieten van de zaag het ongeluk, in zijn linkerhand te zagen, waar door twee vingers nagenoeg geheel werden af gesneden. Na voorloopig verbonden te zijn, werd hij ter verdere behandeling naar een zie-

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11