DE BILT Berichten in enkele regels ECHTE WALES-ANTHRACIET r 1 BONTEN BAL'S BIBLIOTHEEK Supplement Januari 1935 WOENSDAG 23 JANUARI 1935 H AARLEM'S DAGBLAD 2 Tal van wenschen inzake den landbouwsteun. Tweede Kamer uit haar meening. Kunnen de bijdragen verlaagd worden? Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1935. Verscheiden leden uitten hun teleurstelling over de vaagheid dezer begrooting. Zij bevat bijna 150 mcmorieposten. Mocht een positiever raming onmogelijk zijn ,dan zouden enkele leden de voorkeur geven aan goedkeuring van een rekening en verantwoording in plaats van goedkeuring van een begrooting. Dit denkbeeld vond echter weinig instem ming. Het zou in strijd met de grondwet zijn de voorafgaande goedkeuring eener begroo ting te laten vervallen. Andere leden voerden aan, dat de vaagheid onvermijdelijk is. De snel wisselende omstan digheden maken een nauwkeurige raming nu eenmaal onmogelijk. Toch achtten deze leden deze begrooting van veel nut, omdat zij een overzicht van het crisisbeleid geeft. De commissie van rapporteurs zal gaarne zien, dat de regeering in de memorie van antwoord opmerkingen beantwoordt van de Rekenkamer in een brief betreffende deze begrooting. Vrijwel algemeen was men van oordeel, dat steunverleening aan den landbouw in den ruimsten zin des woords noodzakelijk is en binnen afzienbaren tijd ook nog niet kan wor den gemist. Vele leden konden geheel instemmen met- het streven der regeering tot vermindering van den geboden steun, waar dit slechts mo gelijk is. Verscheidene dezer leden zouden echter wenschen, dat deze vermindering van den steun zich in een versneld tempo voltrok daar op den duur de steunverleening aan den landbouw niet in den tegenwoordigen omvang te handhaven is. De landbouwsteun verhoogt de kosten van het levensonderhoud of houdt in ieder geval de noodzakelijke kostendaling tegen. Daardoor remt de steunverleening de dringend noodige aanpassing van ons gehee- le bedrijfsleven. Een gezonde landbouw is al leen mogelijk, als de geheele Maatschappij zich aan de veranderde omstandigheden heeft weten aan te passen. Op den weg der verla ging van den landbouwsteun moet worden voortgegaan, zoo ver dat mogelijk is, zonder dat de instandhouding van het landbouwbe drijf in gevaar wordt gebracht. Andere leden meenden, dat een dergelijke, ook door hen gewenschte verlaging van steun niet mogelijk is. zonder het voortbestaan van het landbouwbedrijf in gevaar te brengen. Men moet allereerst de voorwaarden schep pen waaronder die verlaging wel mogelijk is. Daartoe moeten de productiekosten in den landbouw worden verlaagd. Een belangrijke vermindering der productiekosten kan alleen worden bereikt door verlaging van pachten, hypotheekrenten en alle andere op den land bouw rustende vaste lasten. En welke maat regelen wil de regeering nemen inzake verla ging van distributiekosten? Weer andere leden zagen in het streven naar vermindering van den steun aan den landbouw een gevaar. Verscheidene leden wenschten een duide lijke uiteenzetting van de voornemens der regeering op het punt van verlaging van de waste lasten van den landbouw. Verscheiden ®ndere leden voegden daaraan toe, dat zij verlaging vooral noodig achtten, omdat nu de landbouwsteun voor een niet gering deel ten goede komt aan personen, voor wie deze niet bestemd is. Deze leden drongen ook aan op spoedige indiening van het ontwerp-pachtwet. Volgens weer andere leden kan tegen een zekere, onder de tegenwoordige omstandighe den zeer matige pacht en rentevergoeding geen bezwaar worden gemaakt, Enkele leden meenden, dat bevordering van export op den duur niet kan baten, omdat alle landen steeds meer naar autarkie stre ven. Alleen een nauwe samenwerking met Nederlandsch-Indië kan h.i. uitkomst brengen. Volgens andere leden kan ook een zoo nauw mogelijke economische aaneensluiting niet wegnemen, dat ons land voor veel artikelen op import aangewezen blijft, ter betaling waar van het moet uitvoeren. Vele leden waren van oordeel, dat deze be grooting een voor den tuinbouw zeer ongun- stigen indruk maakt. Indien het onmogelijk mocht zijn, meer dan 7 1/2 millioen beschik baar te stellen voor steun aan de groente- en fruitteelt, zoo werd o.a. gevraagd, is het dan niet mogelijk, een regeling in te voeren, waar door de prijzen op de binnenlandsche markt althans eenigermate loonend zouden worden? Verscheidene le.den waren van meening, dat de verschillende ten aanzien van bloembollen voorgestelde heffingen op het bloembollenbe- drijg, dat totnutoe hoegenaamd geen finan- cieelen steun van de Regeering heeft ont vangen, te zwaar zullen drukken. Op verla ging werd dan ook aangedrongen. Van verschillende zijden werden ernstige bezwaren ingebracht tegen de Regeerings- maatregelen op het gebied van de pluimvee houderij. Op het terrein van de teeltregeling achtten zij dwang uit den booze. De pluimvee stapel aldus deze leden, past zich zelf wel aan, ook zonder Regeeringsmaatregelen. Tenslotte drongen verscheidene leden er nogmaals op aan, ook voor den boschbouw krachtens de landbouw-crlsiswet steunmaat regelen te nemen, terwijl mede werd aange drongen op dergelijke maatregelen voor de bijenhouder ij, teneinde deze tegen de buiten- landsche concurrentie te beschermen. ST. RAPHAëL. Zondag 27 Januari a.s viert de afdeeling St. Raphaël (Haarlem I Spoor) haar 30-ja- rig bestaan. Des morgens te 9 uur wordt een H. Mis opgedragen in de kapel van de eer waarde zusters Carmelitessen. Kinderhuis St Jozef, Zijlsingel, gevolgd door een gemeen schappelijk ontbijt. Des avonds te half acht is er een feestavond in gebouw St. Bavo, waar het gezelschap Harree zijn medewer king verleent. Na afloop is er een gezellig samenzijn. De volgende week. Zondag 3 Februari wordt er voor de kinderen van 25 uur een kinderfeest gegeven. LEZINGEN IN DE „WESTERKAPEL" Deze en de volgende week zullen in het Wiïkgebouw der Ned. Herv. gemeente Leid- sch^straat 20 twee belangrijke lezingen ge houden worden Donderdag 24 Januari hoopt Ds. Westen burg, Hervormd predikant te Den Haag. te spreken over: ..de psychologie van het. s^nin- lrme" en on Dondex-dag J"nuan r>- "-at. eveneens Hervormd predikant te Den Haag. over: „Dubbelzinnige profetie en Joodsche critiek in Jezus' geboorteverhalen". FINANCIEELE BERICHTEN GROOT NOORDHOLLANDSCHE VAN 1845 Netto winst in 1934 hooger. De directie van „De Groot-Noordhollandsche van 1845" bericht, dat het jaarverslag over 1934 door bijzondere omstandigheden dit jaar later dan gewoonlijk zal verschijnen. In ver band hiermede zendt zij eenige mededee- lingen betreffende den gang van zaken in 1934, waaraan wij het volgende ontleenen: Niettegenstaaixde er van eenige verbetering in het bedrijfsleven nog weinig te bespeuren valt, zijn wij over het vei-loop van ons bedrijf ixx het afgeloopen boekjaar buitengewooix te vreden. Allereerst is de netto-winst hooger dan in de vorige jaren, welke grootere winst is toe te schrijven aan de buitengewoon lage sterfte. In welke verhouding de waargenomen sterfte staat tot de te berekenen sterfte kun nen wij thans nog niet zeggen, maar zeker is dat deze verhouding weder beter is dan het vorige jaar. De productie bedroeg in 1934, rente op de gebruikelijke wijze gekapitaliseerd: f 7.734.442 (v. j. f 5.724.645); het royementscijfer was eveneens hooger n.l. f 5.369.627 (v. j. 4.043.840). De stijging van het verzekerd kapitaal, is dus ruim f 2.360.000 tegen f 1.780.000 in 1933. Dien tengevolge bedraagt de totale verzekerings stand per ultimo 1934 pl.m. f 46.588.00 (tegen f 44.223.000 per ultimo 1933). Over de beleggingen kunnen wij eveneens tevreden zijn. Op de effectenportefeuille boekten wij een koerswinst van ruim f 170.000 (v. j. verlies f 149.000). In het afgeloopen jaar waren wij éénmaal genoodzaakt tot executorialen verkoop van hy pothecaire onderpanden over te gaan. Deze executie bracht een klein boekverlies. De premiereserve is in het boekjaar gestegen tot f 8.973.636 (v. j. f 8.165.879). In deze toe name is begrepen een extra-versterking door omwerking van de laatste groep der afdeeling Volksverzekering van 4 pet. op een 3 1/2 pet. rentebasis. Hiermede is thans de geheele reser ve der afdeeling Volksverzekering berekend naar een rentevoet van 3 1/2 pet. en 3 pet. De reserve voor de posten in de afdeeling Le vensverzekering, sedert 1 Januari 1934 gesloten, wordt eveneens op een 31/2 pet. basis berekend. Een dochtertje van 18 maanden van de familie B. aan de Nooi-denburglaan te Voor burg kreeg een kan gloeiende koffie over het lichaam tengevolge waarvan zij is overleden. Zaterdag 26 Januari wordt in het Ge bouw voor K. en W. te Utrecht de algemeene leden-vergadering gehouden van den Neder- landschen Bond tot bescherming van Zuige lingen en Kleuters en ter bevordering der praenatale zorg. Te Maassluis is een geheime radio-instal latie in beslag genomen. Een 12-jarig meisje uit Amsterdam wordt vermist. De kaïxtonrechter te Heerlen heeft tegen een zekeren P. K. te Neerhaeren, dis 61 var kens, valsch gemerkt, in voorraad zou heb ben gehad, f 4.000 boete geëischt, Een in kringen van scheepvaart en tech- xxiek zeer bekende figuur, de heer P. R. Fe- xiinga zal Dinsdag 16 April herdenken, dat hij veertig jaar geleden zijn loopbaan begon bij de Amsterdamsche droogdokmaatschappij. Dieven hebben een bezoek gebracht aan de Ned. Herv. Kerk te Ruinerwold. Zij hebben alles overhoop gehaald, doch niets van hun gading gevonden. Op den straatweg HengeloDeurninge is de 23-jarige ongehuwde landbouwer J. Hof stee uit Saasvelde in een bocht van den weg door een auto aangereden en van zijn fiets geslingerd. De chauffeur van de auto, die met gedoofde lichten was doorgerede, is opge spoord. Mr. E. A. Kan heeft namens den assura deur S. A. Schut een civiele actie ingesteld tegen de Onderlinge Levensverzekering van Eigen Hulp, waarbij een schadevergoeding van 7 1/4 ton wordt geëischt. In de gai-age van de Stadsreiniging te Amsterdam hebben tot nu toe onbekend ge bleven personen in de oliecarters van 14 auto's zand gestrooid. Op den Nieuwen Binnenweg te Rotter dam is een vrouw onder een autobus geraakt en op slag gedood. Fokker heeft te Londen veiddaard nog niet te weten wat hij zal gaan doen: Douglas toestellen bouwen in Engeland of in Neder land of in het geheel geen Douglas-toestel- len bouwen. De heer P.. wonende aan dei Hoogstraat te 's-Gravenhage, is van de trap van zijn woning gevallen en dood opgenomen. De Spoorwegen zullen in den a.s. zomer het aantal goedkoope treinen vermindereix en in deze treinen geen tweede klassewagons meer laten loopen. Uit bezuinigingsoogpunt zal waarschijn lijk de inspectie Alkmaar der Ned. Spoor wegen met October a.s. worden opgeheven. Ook het Rotterdamsche gasbedrijf onder vindt de concurrentie van de petroleum. Dien tengevolge stellen B. en W. voor den gasprijs te verlagen. Te Culemborg is het vei-eenigingsgebouw van de S.D.A.P. en de Moderne Vakbeweging afgebrand. Tot lid van Ged. Staten van Groningen f vacature Schilthuis) is benoemd de heer D. Kloppenburg (v. d.). De Arnhemsche rechtbank heeft G. S. v. d. H„ J. J. A, G, en E. B. resp tot vier jaar, één jaar en één jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens inbraak in verschillende stations. Vanaf 29 Januari woi-dt de inschrijving opengesteld op f 24,954.000 obligaties van de nieuwe 4 pCt. conversieleening der gemeente Amsterdam tegen den koers van 99 1/4 pCt. Met het oog op een mogelijke invasie van vluchtelingen uit het Saargebied is de bewaking aan de Belgische grens versterkt. Dinsdag heeft de begi-afenis plaats ge had van drie der vier slachtoffers, die bij het auto-ongeluk Vrijdag j.l. in den Wierin- germeerpolder om het leven zijn gekomen, De bruto-opbrengst van de weldadig heidszegels is f 121.000 geweest. O. a. a f 2.15 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A, - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.J meldt: Hoogste barometerstand 780.3 m.M. te Valentia. Laatste barometerstand 722.9 m.M. te Ingö. en voorspelt: Matigen, mogelijk tijdelijk krachtigen Wes telijken tot Noordwestelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Waarschijnlijk kleine regen- of hagelbuitjes. Iets kouder. Uit het Buitenland Daling temperatuur met regen of hagelbuien. De kern van het hoogedrukgebied heeft zich een weinig in Zuidelijke richting verplaatst, dit vooral tengevolge van de zware dalingen die een depressie over Scandinavië in de af geloopen vier en twintig uur in het geheele Noordelijke waarnemingsgebied veroorzaakte. Deze depressie die een laagste barometerstand van 722.9 m.M. te Ingö vertoont, brengt langs de Noorsche kust zwaren stoi*m. Bovendien viel in Zweden en Noorwegen hier en daar vrij veel neerslag (Abisko had 31, Ona 19 m.M.). De vorst verdween uit Zuid-Scandinavië ge heel terwijl zij in 't Noorden niet meer dan licht of matig is.. Ook over Cëntraal-Europa werd het tengevolge van meer aanvoer van oceanische lucht wat zachter. Over Noord- Frankrijk. ons land en hier en daar in Enge land werd het iets kouder, terwijl over IJs land bij snel stijgenden barometer gi'oote afkoeling optrad. In Seydisfjord daalde de temperatuur van plus 15 graden tot min 2.8 graden Celsius. De weerstoestand ten onzent neigt tot eenige daling van de temperatuur waarbij regen- or hagelbuitjes kunnen optreden. Barometer Stand van heden 771 m.M. Vorige stand 772 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: FA. A. FEDERMANN Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059. Thermometer 23 Januari: Hoogste gisteren 48 F. Laagste heden nacht 43 F. Hoogste heden tot 12 uur 45 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 23 Januari. Ondertrouwd 22 Januari: H. Valk en A. M. H. Valentin. Bevallen 18 Januari: W. SmitsSuwijn, z.: J. M. G. HollanderRuijtenschildt, z.; J. StangeMatser, z.; 21 Januari: M. G. Buiten huisv. d.Berg.z.; J. W. SchatNiemeijer, d.; A. H. WentinkPeters, z.; A. HeinKap- pert, z.; 22 Januari: C. M. BakkerBnjin, d. Overleden 19 Januari: T. Westerveld, 70 j.. Koorstraat; 20 Januari: A. v. d. Woude, 71 j.j L. Heerenvest; R. AlbertiOlman, 61 j., Wou- wermanstraat; C. Wierda, 47 j., Hazepaters- laan; 21 Januari: L. Marks, 83 j., Prinsesse- kade; A. B. van LooijRees, 92 j„ Hagestraat; M. Vallentgoed—v. d. Vijgh, 79 j., Westkolk; F. C. M. M. Brockbernd, 24 j., Leidschevaart. Margarine moet zich kunnen verklikken. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging van art. 3 der Boterwet. De bedoeling der wijziging is tot behoud van de exportmogelijkheid onzer zuivelproducten ons aan te kunnen passen aan elders gelden de regelingen, strekkende om bedrog in den boterhandel te voorkomen. De redactie van de aan art. 3 dezer wet toe te voegen bepaling is zoo gekozen, dat zij in het algemeen zal kunnen gelden voor alle lan den, welke een eisch in zake verklikstof in margarine in him wetgeving mochten opne men. De bewuste wijziging betreft de toevoe ging: „en waaraan niet op door onzen minis ter met de uitvoering dezer wet belast, be paalde wijze is toegevoegd een door hem vastgestelde hoeveelheid van één of meer bij aygemeenen maatregel van bestuur aangewe zen stoffen geschikt om margarine zelfs in kleine hoeveelheid in mengsels te herken nen". Goed en. goedkoop eten. Tentoonstelling aan de Krocht. Het pi'obleem van de voeding is altijd een geweest van eerste orde. In den tegenwoordi gen tijd echter neemt dit probleem een nog belangrijker plaats in, daar men zich niet alleen voor de vraag gesteld ziet: „wat is doelmatige voeding?", doch ook: „wat is de meest economische?" Immers is het voor vele gezinnen onmo gelijk een ruime disch aan te ï-lchten eiken dag. Hoe men met geringe kosten toch een voedzame en smakelijke maaltijd kan be reiden, waarin men zelf bovendien veel va riatie kan brengen, dat- toont; de tentoonstel ling in de voormalige Merites H. B. S. aan de Krocht. De vereeniging Kindervei-zorging en Opvoe ding mheeft in samenwerking met. de Haar- lemsche afdeelingen van den Nederlandschen Christen Vrouwenbond, den R.K. Vrouwen bond, de Soc. Dem. Vrouwenclub, de Neder- landsche Vei'eeniging van Huisvrouwen en met steun van het gemeentebestuur deze ten toonstelling georganiseerd, waarvoor op den avond, der opening, Dinsdagavond, ï-eeds groote belangstelling bestond, ook van de zij de der autoriteiten. Er zijn afbeeldingen van de juiste wijze van kindervoeding, zoowel wat betreft de baby's en kleuters als grootere kindei*en. Be halve afbeeldingen treft men bereide spijzen aan, die een en ander nog beter toonen. De tentoonstelling is ook ten igele bijeen- gebi'acht door het Nationaal Reizend Museum en de Haarlemsceh afdeeling van de Vege- tariersbond en de Vereeniging voor Natuur geneeswijze. Behalve deze leerzame vooi'beelden voor kinderdvoeding. die veel euvels en misver standen zullen kunnen wegnemen, zijn gr be reide dagrantsoenen voor volwassenen en ge zinnen. Deze zijn een zeer belangrijk onderdeel der tentoonstelling, want hier wordt duidelijk ge demonstreerd tegen welke lage prijzen goede maaltijden bereid kunnen worden voor nor male en groote gezinnen. Het is voor velen van groot belang met- deze tentoonstelling kennis te maken, zooals i-eeds honderden den eersten avond hebben gedaan. Annex zijn kookdemonstraties met gratis proeven!Ook zijn er stands met afbeeldingen, statistieken, boekwei'ken, rauw- kostvoeding, ziekenvoeding. Naar wij vernemen is het de bedoeling een kookcursus op te richten voor goedkoope en goede voeding in samenwerking met de drie Haarlemsche huishoudscholen, die ook heb ben meegewerkt aan de tot standkoming der tentoonstelling. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De toestand in het slagersbedrijf. Geachte redactie, Om een kleine uiteenzetting "te geven waar om de toestand in hét slagersbedrijf veel te wenschen overlaat, moetèn wij teruggaan, naar het laatst gedeelte van 1933. toen er 20 procent extra accijns werd geheven op het vleesch van koeien, kalveren en stieren, waar door het totaal 30 procent werd. De varkens waren al extra belast, tevens was er belasting op de gesmolten vetten. De verkoop kreeg daar een gevoeligen klap mede. In Januari 1934 trad de „omzetbelasting" in werking, dat is op goederen, die op den prijs van ongeveer 25 cent staan. Dit is dus vooral voor den werkenden stand, een heel dure be lasting. Wat is daar het gevolg van geworden? De prijzen werden steeds maar lager gesteld. Door de steeds toenemende werkloosheid en den steeds verlagenden loonstandaard van ambtenaren, gemeentewerklieden, fabrieks arbeiders enz. liepen de verkoopen steeds ach teruit. Het werd steeds stiller in de slagerijen. Dus, maar weer de prijzen naar omlaag en wat werd het nu? Een onmogelijke toestand. Een paar maanden geleden is afgekomen, dat van die 30 procent accijns 1/3 werd verminderd, dus bleef het 20 procent. Daar werd in de bla den veel gewag van gemaakt, dushet vleesch werd afgeslagen, maar het kon niet. Dat hebben de leden der beide organisaties, de besturen duidelijk genoeg gemaakt. Daar over basta. Nu zijn de veeprijzen in stijgende lijn ge komen. Daarom hebben de besturen wederom besloten, de vleeschprijzen te verhoogen. Nu hangel in enkele slagerijen biljetten met het opschrift „Hier zijn de vleeschprijzen niet verhoogd." Het is voor een bestuur vreeselijk, om dat te zien en te weten, dat het overal een on mogelijke toestand is in het slagersbedrijf. Bij velen is de ondergang niet ver meer. Hopende dat de lezers (essen) de door den nood der opgelegde verhooging van vleesch prijzen zullen eerbiedigen. Met dank voor de plaatsing. EEN SLAGER. Het Brokkenhuis. kenhuis in den nieuwen telefoongids is ver- meld onder no. 23676. De adressen voor heti afhalen der goederen kunnen ook schriftelijk opgegeven worden aan het adres: Duinoord straat 18 of aan mevr. G. N. v. d. Vangst-Dé Gilde, Brederodestraat 14, Haarlem, Telefoon 11702. Het verkeer in de Spaarnwouderstraat. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek onderstaande regelen te willen plaatsen als antwoord on het ingezon den stuk van den heer J. J. Wesselus Jr., over het verkeer in de Spaarnwouderstraat. Deze wil dat het een verplichting wordt voor de voetgangers om op het trottoir te loopen. Dat zouden de voetgangers graag doen, als dan ook bewerkstelligd, werd. dat dit niet belemmerd werd door onverschillig neerge zette fietsen, of doordat men met fietsen aan de hand op het trottoir loopt. Want dit is de hoofdzaak dat een voetganger van het trottoir afgaat. Misschien kan de inzender dat wel voor elkaar krijgen, dan bewijst hij een dienst aan de fietsrijders en aan de voetgangers. Met dank voor de plaatsing EEN ABONNé. JANSWEG 51 n. d. Schouwburg heeft het gereed. Gratisverkrijgbaar voor de lezeressen en lezers. Voor de kleinste kinderen, die juist lezen kunnen, ge schikte boeken. Voor lief hebbersvan Franse, Engelse en Duitse lectuur ruime keuze (Adv. Ingez. Med.) ZAND VOORT ZANDVOORTSCHE REDDINGSBRIGADE. Zaterdag 2 Februari viert de Z.RJB. haar 12 1/2-jarlg bestaan in Monopole. Het be looft een zeer belangwekkende avond te wor den met een zeer afwisselend pi-ogramma, waarop o.a. voorkomt: de geschiedenis van de brigade in woord en beeld, niet op het witte doek, doch vertolkt door eenige leden. Verder wordt een filmpje vertoond en zal een goochelaar optreden. Voor de verloting zijn reeds tal van mooie prijzen aanwezig, terwijl nog andere ver wacht worden. OPENBARE LEESZAAL. De Dinsdagavond door het bestuur van de Openbare Leeszaal georganiseerde propa- ganda-avond in de bovenzaal van de Open bare Leeszaal, waaraan tevens een tentoon stelling was verbonden, mocht zich in een zeer druk bezoek verheugen. Onder de be zoekers, die de talrijke mooie inzendingen met groote belangstelling beschouwden, za gen we o.a. ook burgemeester Van Alphen. 't Was een zeer geslaagde avond, waardoor het doel, propaganda te maken voor de Open bare Leeszaal zeker is bereikt. OUDERAVOND. In een druk bezochten Ouderavond aan School D sprak de heer J. A. B. van Pagee over gymnastiek en zwemmen voor de ont wikkeling van de jeugd. Spreker legde speciaal den nadruk op het nut van gymnastiek voor de schoolgaande jeugd, zelfs als deze vóór en na schooltijd in d.e gelegenheid was, voldoende lichaams beweging te nemen. De gymnastische oefeningen toch, waren zoodanig samengesteld, dat de fouten in de ontwikkeling en den bouw van de kinderen, welke uren achtereen in een bank (en soms zelfs verkeerd!) zaten, zooveel mogelijk wer den hersteld. Het zwemmen is wel een van de mooiste oefeningen om afwijkingen in den stand van de schouderbladen en den wervelkolom te voorkomen of te herstellen. Meer nog dan bij de andere gymnastische oefeningen wor den bij het zwemmen hart en longen doel matig getraind, terwijl de goede werking van de huid zeer wordt bevorderd, in bij zonder omdat bij het zwemmen een groot deel der huid aan lucht en licht wordt bloot gesteld. r Bij de bestuursverkiezingen werden mevr. Ph. v. d. Broek en de heer J. Haan herkozen, terwijl als nieuwe leden van de Oudercom- missie gekozen werden dé heeren: v. Rhijn, de Bruin en Duiker. Het hoofd der school, de heer H. Volger, sprak nog woorden van dank, tot den heer C. L. Bolwidt, die verscheidene jaren zijn beste krachten gaf, als voorzitter van de Oudercommissie van school D èn als voor zitter van de Centrale Oudercommissie. SCHAKEN. Heden avond speelt het eerste tiental van de Z.S.C. tegen het eerste tiental van de Schaakclub Krommenie. N. S. B. Op Donderdag 7 Februari spreekt Ds. Van Duyl voor de N.S.B. Daar verwacht wordt, dat de belangstel ling voor deze vergadering zeer groot zal zijn, wordt zij gehouden in de groote zaal van Monopole en niet in Bodega Musters. HILLECOM NUTSLEZING. Dinsdagavond hield de heer C. Pels voor het Nutsdepartement een causerie over het pa pier in den loop der eeuwen. De belangstelling was vrij goed. Achtereenvolgens werd behan deld het schrift op rotswanden, kleitafels, pa pyrus-rol. het vervaardigen van papier door de Chineezen. om daarna te komen tot de mo derne papierfabricage. In de pauze was ge legenheid tot bezichtiging van een kleine maar interessante tentoonstelling op dit ge bied, terwijl daarna de bekende film der firma Van Gelder Zonen werd gedraaid over de mo* derne papierindustrie» -L WERKEN AMSTERDAM—RIJNKANAAL VINDEN VOORTGANG. In sommige bladen is het bericht gepubliij ceerd, dat het werk aan den zijtak Jutphaas Wijk bij Duurstede van het AmsterdamRijn kanaal voorloopig zou worden uitgesteld. Naar de Tel. verneemt, is dit niet juist. De gunning van de nieuwe sluis bij Wijk bij Duurstede is aangehouden (wat eenige ongerustheid bij sommigen heeft veroorzaakt) omdat nog eenige technische kwesties onderzocht moe ten worden. Daarop is dus het wachten. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Polshorloge, v. Tol, Indischestraat 99. kin derhandschoen, Plantinga, Middenweg 3, heerenhandschoen v. d. Voort, Smedestraat 48, kinderhandschoen Wagemaker, Banckert- straat 5, kind er handschoen, Hoenderdos, Schotersingel 149. heerenhandschoen, Mer- gan. Westergracht 93 zw., dameshandschoen Schriks. Pepijnstraat 39, motorhandschoen, Schraal. Nieuwenhuizenstraat 28, kinder handschoen, Molenaai-, Voorhelmstraat 63, dameshandschoen, v. d. Eijnden, Baljuwslaan 20, paar handschoenen, Philippo, Lindenstr. 12. horloge Spieiüng, Pladellenstraat 26. vul pen. Tieseborse Orionweg 21 damesmantel, Thoenes. Jacobstraat 17, nummei-plaat, van A'.tena, Luzacstraat 6. damespotlood. Serné, Rustenburgerlaan 111. portemonnaie m.ï., Sicffers. Obisstraat 10, sleutel aan een bos, Lucas, Eikenstraat 9, sjaal, Kroon, Engclsz- straat 24, kindertasch m.i., Martin. Kolk-1 straat 21 rood. Telefoon 23G76 Het Bestuur van het Brokkenhuis verzoekt ons plaatsing van het volgende: Wederom wordt uw aandacht gevraagd voor bovengenoemde instelling, die weer met een groot tekort aan kleeding. schoeisel, en bed- degoed te kampen heeft, waardoor noodge dwongen vele dringende verzoeken om hulp niet in behandeling genomen kunnen worden. Dit is te meer te betreuren daar vele gezinnen door de langdurige werkloosheid in de groot ste ellende verkeeren en aan alles behoefte hebben. Velen zijn reeds jaren zonder ver diensten en aangewezen op een kleine onder steuning. Hiervan kan niets worden gekocht, geen jas, geen pak, geen schoenen en alles vraagt om vernieuwing. Ook het beddegoed, dat vaak dien naam niet verdient, verkeert vaak in een allerellendigsten toestand, ter wijl de dekking gewoonlijk hiermede in over eenstemming is. Het is ter wille van deze ge zinnen, dat het bestuur nogmaals een krach tig beroep doet op de ingezetenen van Haar lem en omstreken ter verkrijging van de noo dige goederen. Door het Brokkenhuis te steu nen helpt gij mede, veel nood en ellende te lenigen en een zonnestraaltje te brengen waar dit zoo noodig is. De goederen zullen in het vervolg uitsluitend per auto aan huis worden afgehaald. De man, die hiermede be last is. is voorzien van een legitimatiebewijs, dat bij het in ontvangst nemen van kleeding etc. getoond behoort te worden, zoodat de goederen niet aan onbevoegden afgegeven kunnen worden. Voorts zal aan ieder, die het Brokkenhuis op een of andere wijze gedenkt, een bewijs van ontvangst worden toegezon den. [Ten slotte wordt medegedeeld, dat het Brok-

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2