Het Bubaarsche kabinet gereorganiseerd. Zoo een en ander. De Volkenbond en de oplossing van het Saarprobleem. THIJS IJS EN DE ONZICHTBARE PRINS WOENSDAG 23 JANUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLAND. Onder invloed van de actie in militaire kringen. Generaal Slaleff in de plaats van Georgieff. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS BULGARIJE. De eerste minister., Georgieff, heeft gisteren na een korte zitting' van den ministerraad den koning het verzoek om ontslag van het geheele kabinet aangeboden. Het verzoek werd-aan vaard. Met de vorming van een nieuwe regeering werd de minister van oorlog Slateff belast. Deze verklaarde aan journalisten, dat hij hoopte den koning nog den zelfden avond de lijst van het nieuwe kabinet te kunnen aan bieden. Later op den avond werd inderdaad offi cieel medegedeeld, dat Slateff er in geslaagd was een minisierslijst samen te stellen. Deze bestond vrijwel geheel uit leden van het vorige kabinet en officieren en ziet er aldus uit: Minister president en minister van oorlog: Slateff. Minister van binnenlandsche zaken, Koleff, tot dusverre commandant van de krijgsschool te Sofia. Minister van buitenlandsche zaken, Bato- loff, (overgenomen uit het vorige kabinet). Minister van economische zaken, Milloff, in het vorige kabinet minister van eeredienst. Minister van eeredienst, generaal Radeff, tot dusverre garnizoenscommandant van Phi- lipopel. Minister van justitie, de vroegere radicaal democratische afgevaardigde Kalenderoff. Minister van verkeerswezen, Zacharieff, overgenomen uit het vorige kabinet. Minister van financiën, Gereikoff, president van de kamer van koophandel en industrie te Philipopel. Naar inzake het aftreden der regeering verder verluidt is dit te wijten aan den in vloed der militaire kringen, die reeds sedert eenigen tijd op een reorganisatie van het kabinet hebben aangedrongen. De onmiddel lijke aanleiding, die ten slotte geleid heeft tot den val der regeering is volgens algeineene opvatting veroorzaakt door principieele meeningsverschillen die tusschen de leden der regeering bestonden met betrekking tot de kwestie der buitenlandsche schulden. De nieuwe minister-president heeft Dins dagavond laat de binnen- en buitenlandsche pers ontvangen. Hij verklaarde het door de regeering Georgieff begonnen werk te zullen voortzetten. De regeering zal er vooral naar streven de autoriteit van den staat te hand haven, waarbij zij zeker is van de steun van alle nationale krachten. De minister-president verklaarde voorts, dat de koning de ministerlijst heeft goedge. keurd en het benoemingsdecreet nog den zelfden dag zou teekenen. China. Incident van Jehol gesloten. Het incident van Jehol is reeds gesloten, aldus verklaren officieele berichten, die te Tokio uit Peking zijn vertrokken evenals uit de stad Jehol. Deze berichten melden voorts nog dat generaal Soeng Tsje Joean, de gouver neur van de provincie Tsjahar een aanvang heeft gemaakt met het terugtrekken van zijn troepen, die Jehol waren binnengedrongen. Duitsclilatid. Groepsleiders confereeren over de reorganisatie der S. A. De Nationaal-Socialistische Correspon dentie meldt: Dinsdag heeft te Berlijn in de bureaux van het ministerie van propaganda in tegen woordigheid van den chef van den staf der SA, Lutze, een bijeenkomst plaats gevonden Bloedbad in Somaliland eischte 97 dooden. Nagedachtenis van Bernard gehuldigd. Het Fransche ministerie van koloniën publi ceert een mededeeling over het bloedige inci dent in Fransch Somaliland. Volgens deze me dedeeling zijn 97 personen om het leven geko men, n.l. behalve de jonge koloniale ambtenaar Bernard, die in 1932 de koloniale school had verlaten en de soldaten nog 80 inboorlingen van den op Fransch gebied kampeerenden Is- satam. De overval werd op 18 Januari in de streek van Dikil-Lac-Abbé door den oorlogs- zuchtigen stam der Assaimar gepleegd. De gouverneur heeft thans een politie-expe ditie uitgezonden. Wilde men aanvankelijk in verantwoordelijke Fransche kringen voorloopig geloof hechten aan het zuiver plaatselijke ka rakter van deze aangelegenheid en de resulta ten van het onderzoek afwachten, later werd aan de Quai d'Orsay verklaard, dat het inci dent in Fransch Somaliland een zuiver plaat selijke beteekenis had en derhalve geen diplo matieke gevolgen zou hebben. Tusschen de op Abessinisch gebied wonende Assaimaras en de Issa heerscht een oude vijandschap, die reeds in 1932 een zestiental slachtoffers van de Issa heeft geëischt. Toentertijd is het bij de achter volging door de Fransche politietroepen tot een gevecht gekomen, waarbij de tegenstanders 60 man verloren. De minister van Koloniën heeft voorts bij zonderheden ontvangen nopens het incident, dat zich in Dzjiboeti heeft afgespeeld. De ad ministrateur Bernard was naar Aissas, dat door Aisamaras was overvallen, vertrokken, Hij streed totdat zijn munitie voorraad was uit geput en hij bezweek op het slagveld ten ge- ge van tien wonden. Men weet nog niet hoe groot de verliezen zijn geweest aan de zijde dei- inboorlingen, die 800 man sterk waren. De na gedachtenis van Bernard is hulde gebracht in een dagorder, terwijl heni het legioen van eer werd verleend. SAARSTEMMÏNGSBILJETTEN WORDEN PAKPAPIER! Naar de Geneefsche avondbladen melden, zijn de stembiljetten van het Saarplebisciet in de papierfabriek Bristlen in Versoux bij Ge- nève vernietigd en verwerkt. Verschillende gendarmes en ambtenaren van den Volkenbond waren daarbij aanwezig. Uit de „brij" zal pak papier worden vervaardigd. van SA-groepsleiders. Doel dezer bijeenkomst was de behandeling van de kwestie der reor ganisatie van de S.A. De verschillende SA,.-groepsleiders brach ten rapport uit over de werkzaamheden van de S.A. in de afgeloopen maanden en over den toestand der S.A.-groepen. Vervolgens vatte de chef van den staf nog eens zijn principieele opvatting van de taak en de toekomst der S.A. in een toe spraak samen. Des middags hebben de S.A.-groepsleiders gelegenheid gehad persoonlijk met den chef van den staf te confereeren Japan Okada ziet verbetering in de internationale betrekkingen. Het Hoogerhuis is Dinsdag met redevoe ringen van minister-president Okada en den minister van buitenlandsche zaken Hirota, geopend. Wat in de rede van Okada het meest op viel was de verklaring, dat in de betrekkin gen van Japan met de Sovjet-Unie en China een aanzienlijke verbetering was ingetreden, aldus het Reuterverslag. Japan streeft naar een vriendschappelijke verstandhouding met de Sovjet-Unie. en hiertoe hebben de tot een goed einde gebrachte onderhandelingen over den Chineeschen Oosterspoorweg aanzienlijk bijgedragen, aldus verklaarde Okada. De goede betrekkingen tusschen Japan en Mandsjoekwo zijn door de instelling van een bureau voor Mandsjoekwo te Hsinking en te Tokio belangrijk verstevigd Een goede ver houding tusschen Japan en Mandsjoekwo zal er aanzienlijk toe bijdragen, den vrede in het Verre Oosten te waarborgen. Ten aanzien van het vlootvraagstuk ver klaarde Okada o.a.. dat Japan een nieuw vlootverdrag wenscht. dat het tegenwoordige verdrag op den grondslag van rechtvaardig heid zal vervangen. Met betrekking tot de financieele positie van Japan, zeide de minister-president, dat voor het leger op de begrooting een betrek kelijk hoog bedrag moest worden uitgetrok ken met het oog op de internationale situa tie en in het belang van de landsverdediging. Fransche spaarders verloren 47 millioen francs. Bij de affaire-Stavisky. In antwoord op het verzoek der enquête commissie heeft de Fransche minister van jus titie meegedeeld dat de Fransche spaarders bij de zaak-Stavisky om en nabij 47 millioen francs hebben verloren. EUROPEAAN DOOR RHINOCEROS GEDOOD Uit Kaapstad, 22 Januari: Een EngelSehe planter in Kenya is tijdens een inspectietocht langs zijn bezittingen door een rhinocerls aan gevallen en gedood. Hij was 's ochtends te paard uitgereden en toen hij tegen den avond niet terug was gekeerd gingen zijn negerbe dienden onder leiding van een blanken buur man hem zoeken. Na eenigen tijd werd zijn paard aangetroffen zonder berijder, doch wel dra vond men op een open plek aan den rand van het bosch het bijna onherkenbaar ver minkte lijk van den Engelschman, die door een rhinoceros was aangevallen en verpletterd. Beiersche arbeiders opgesloten Omdat zij geen uiting van enthousiasme gaven. Reuter meldt uit Munchen: Twee personen, die niet hebben deelgenomen aan de officieele viering van de stemmings zege in het Saargebied, zijn in de gevangenis opgesloten. Een hunner, een landarbeider uit Scheuer heeft geweigerd zijn huis met vlaggen te ver sieren, ondanks het daartoe strekkende bevel dat de burgemeester per radio had laten om roepen. De ander is een fabrieksarbeider uit Rieg- ling, die „geen uiting had gegeven aan zijn enthousiasme" to ener op het dorpsplein eenige reusachtige nationaal-socialistische vlaggen werden geheschen. Daar hij bovendien smalende opmerkingen heeft gemaakt over Hitier en het nationaal- socialistische bewind, zal hij naar het concen tratiekamp Dachau, nabij Munchen worden overgebracht. NIEUW VLIEGVELD OP DEN DIENST KARATSJI-MADRAS Te Hyderabad is een nieuw vliegveld ge opend, dat regelmatig zal worden bezocht door vliegtuigen van den dienst tusschen Karatsji en Madras, welke dienst te Karatsji aansluiting geeft op de vliegtuigen van de K. L. M. en Imperia! Airways. Er is volgens Reuter een bedrag van 10.000 pond sterling uitgetrokken voor het maken van propaganda voor de luchtvaart in deze streek, terwijl voorts de Hyderabad Aero Club is opgericht, welker vloot reeds zes vliegtuigen telt. SAARPOLITIE SCHIET GEWEZEN PREFECT NEER. SAARBRüCKEN, 22 Januari (Reuter). De Saarbrücker Zeitung bericht, dat gisteren de politie den vroegeren Separatistischen pre fect van Sankt Goarshausen, Meijer, wilde arresteeren omdat hij verdacht wordt van verduistering. Meijer ontving de politie verschanst in zijn kelder, waar hij de politiemannen met zijn revolver bedreigde. Meijer werd door de politie neergeschoten. zijn zoon, die zich eveneens verzette, werd gearresteerd. Mevrouw Meijer is onderwijzeres op een school van de domaniale mijnen. NIEUWE DIRECTIE VAN ANETA. BATAVIA, 22 Januari. (Aneta). Op de bui tengewone algemeene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Algemeen Nieuws en Telegraaf Agentschap Aneta werden tot directeuren benoemd de heeren H. P. Salo mons en J. J. Dokkum. ju weer I.V- AA- ikt. ',M 20-50-60rf (Adv. Ingez. Meaj Amerikaansche boycot van de Berlijnsche auto-tentoon stelling. Ford houdt er zich buiten. De Amerikaansche autofabrikanten, behal ve Ford, zullen, volgens een bericht uit Ber lijn aan de Tel., de autotentoonstelling, die daar van 14 tot 24 Februari gehouden wordt, boycotten, wegens een „gebrek aan begrip van de Duitsche regeering voor de deviezen- behoeften der Amerikaansche fabrikanten". MIJNONGELUK EISCHT 12 DOODEN EN 74 GEWONDEN. POTTSVILLE. 22 Jan. (Reuter. De ontplof fing op de Gilberton mijn heeft tot nog toe twaalf dooden en 74 gewonden geëischt. Saarlandsche politie commissaris gearresteerd. Rechtbank weigerde arrestatiebevel uit te vaardigen. De commissaris van politie van het Saar landsche dorp Hostenbach Tilk, is op bevel van het opperste plebiscietgerechtshof gear resteerd. De rechtbank te Saarbruecken had te voren geweigerd een arrestatiebevel tegen Tilk uit te vaardigen. Tilk was de politie-beambte, die den oud prefect Meyer had gearresteerd. Het betref fende arrestatiebevel had hij ontvangen van ae rechtbank te Saarbrücken. Zooals gemeld werd Meyer bij een poging tot ontvluchten neergeschoten. (Reuter). Handen thuis. In Ljoebljana in Joego-Slavië is door 100 personen een club opgericht, wier leden het is verboden iemand de hand te drukken. Zij hielden het uit. Negen wormen zijn laatst in een der diepste mijnen van Wales in een brok kool aangetrof fen. Ze leefden allen en kronkelden zeer tierig. Eierenstandaard. Dertig jaar geleden werden in den eenigen winkel van het eiland Stroma, een der Pent- land eilanden, eieren als betaling van elk an der goed aangenomen. Overgrootvader van Loch Ness monster Eén enkele wervel van een groote fossiele zeeslang die ongeveer 60.000.000 jaar geleden in Noord-Amerika leefde, is door de Smith sonian Institution opgegraven. Het reptiel was om en bij de acht meter lang. De stroomingen brengen voedsel. De oceaanvisschen zijn afhankelijk van ho rizontale en verticale stroomingen in het wa ter. De laatste brengen het voedsel van groote diepte naar boven, de eerste „dist-ribueeren" het en drijven ook de jonge visschen in de goede richting. De waterpijp in de badkamer was gespron gen en de heer des huizes probeerde reeds een uur lang met zijn duim de straal te bedwingen in afwachting van de komst van den loodgie ter. Eindelijk kwam zoonlief naar boven en zei: „Vader, nou kun je je vinger wel wegnemen." „Ha, is de loodgieter gekomen?" „Nee, maar het huis staat in brand." Kleine wenken. Versche eieren zijn eenigszins doorschijnend als men ze tegen het licht houdt. Versche eieren zinken in water. Wanneer men een versch ei schudt, hoort men geen klokkend geluid. R-obeerze....en ook Gij zuil zeggen: is onbetwistbaar de beste. (Adv. Ingez. Med.) Dankbare herinnering aan Wilson. De kansen op Duitschlands terugkeer in den Volkenbondskring. Onze buren overzee, de Engelschen, plegen te zeggen, dat alles goed is, wat goed eindigt. Mits men deze stelling met de noodige korrel tjes zout neemt, schuilt er thans ook met be trekking tot den afloop van het Saar-probleem veel waars in. Na lo jaar komt op vreedzame wijze ten slotte deze kwestie toch op haar pootjes te recht. Dit door en door Duitsch gebied zal immers met ingang van 1 Maart weer geheel en al staan onder het gezag van het land, waartoe het behoort. Nu kan men natuurlijk beweren, dat het daar ook altijd bij had moeten blijven, doch een dergelijk nakaarten heeft niet heel veel zin. Laat men er zich toch over verheugen, dat het thans tenminste in orde komt en laat men dan vooral bedenken, hoe dit in belangrijke mate te danken is aan een man, die door zijn tijdgenooten veel en veel te veel verguisd is geworden; aan niemand minder dan Wilson, een der besten en nobelsten van de mannen, die m 1919 om de conferentietafel zaten, toen het er om ging na vier jaren oorlog vrede te sluiten. Te midden eener door oorlogspsychose be vangen. van haat vervulde wereld kwam het verdrag van Versailles tot stand. Een tractaat, rijk aan feilen, schoon zeker niet slechter dan in den regel onder dergelijke omstandigheden opgestelde verdragen plegen te zijn. Wie slechts even nagaat, welke plannen de Duit- schers koesterden, toen zij nog de overwinning voor oogen hadden, zal moeten erkennen, dat indien in 1919 de rollen omgekeerd geweest waren, er naar alle waarschijnlijkheid heusch geen billijker en juister vredesverdrag uit de bus zou zijn gekomen. Dat plegen vele critici op Versailles wel eens wat al te zeer uit het oog te verliezen. Zeker, in menig opzicht heeft men in 1919 bepalingen geschapen, die objectief gesproken bedenkelijk schenen en het sinds dien ook ge bleken zijn! Maar gelukkig kwam er tevens toch ook iets goeds tot stand en dat is vooral het werk van Wilson geweest. Hij toch heeft van den beginne af onvermoeid er voor ge ijverd, dat met en in het vredesverdrag de Volkenbond in het leven zou worden geroepen. Eer het zoover kwam, moest hij heel wat ver zet overwinnen. Voor de wereld is het m.i. een zegen geweest, dat hij in zijn streven slaagde. Juist in deze dagen, juist in verband met de oplossing inzake het Saargebied bestaat er alle reden om hieraan nog eens te herinneren. De onvergankelijke verdienste van Wilson was, dat hij het ijzer wist te smeden toen het heet was, dat hij op het goede psychologische oogenblik de staatslieden van den ouden stem pel er toe bracht, den Volkenbond te accep teeren. Ware dat in 1919 niet bereikt, dan had men naar alle waarschijnlijkheid lang, heel lang moeten wachten, eer zich zelfs maar de kans voordeed om te ondernemen, wat in 1919 gelukte. En het was juist de Volkenbond, die door zijn bestaan reeds de- gelegenheid bood in verschillende opzichten de fouten, die het verdrag van Versailles aankleven en de meestal ongelukkige toestanden, welke mede aan dat tractaat zijn toe te schrijven, een niet onbelangrijke verzachting te doen ondergaan. Een sprekend voorbeeld levertde regeling, ten opzichte van het Saargebied getroffen, vergeleken met wat de Franschen eerst ge probeerd hadden. Zij wilden dit gebied an- nexeeren, doch de Amerikaansche President stak hiervoor een stokje en wist dit te verhin deren. Door gedurende vijftien jaar het Saar- bekken onder Bondsbestuur te stellen en daar na de bevolking bij een plebisciet kenbaar te doen maken wat zij dan verder het liefste zou wenschen, waarna Genève, rekening houden de met de aldus gebleken verlangens, de eind beslissing had te nemen, werd het ergste kwaad vermeden en bleef de deur open om tenslotte het recht te laten zegevieren. Dit nu is thans gebeurd en dat wel na een volksstemming, georganiseerd op een wijze, die den Volkenbond alle eer doet. De be moeiingen van Genève hebben er toe geleid, dat strikte onpartijdigheid in acht is genomen en tevens dat anders voor de internationale samenleving hoogst gevaarlijke ordeverstorin gen achterwege bleven. Juist nu meer dan 90% zich voor Duitsch - land uitspraken, is het zoo verheugend, dat het plebisciet is doorgegaan, want anders had er toch allicht plaats geweest voor de dan ge grond schijnende bewering, dat het in de ge geven omstandigheden wel zeer de vraag was, of men, door geen volksstemming te houden, niet tot een regeling gekomen ware, welke tegen de wenschen van een belangrijk deel der Saarlanders inging. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Na dit eigenaardige gesprek voert Gogos Thijs naar een onder- aardschen kelder, waar zich al zijn toover-instrumenten bevinden; Thijs ziet dat alles zeer verwonderd aan. „In die flesch daar, drijft op vocht een menschen-oog," spreekt de geest, „dat behoorde eens aan Prins Boudhart. Door het missen van dat oog en door wat tooverspreuken, is deze knaap niet meer te zien. Krijgt hij dat oog ooit weer terug, dan wordt hij weer zichtbaar. Vertel mij nu, hoe kan ik een gewone man worden." Thijs is heel erg blij; zijn list lijkt te zullen gelukken. Thans is ook voor een dergelijke soort kri tiek en voor vertroebeling der internationale verhoudingen, die daaruit anders zoo gemak kelijk had kunnen voorkomen, geen plaats meer. Zooals te verwachten viel, heeft Geneve met; gedraald, het besluit te nemen betreffende den overgang van het Saargebied naar Duitschland en koos men ook een zoo vroeg mogelijken datum. Want vlugger dan 1 Maart kon het al niet en de Duitsch-Fransche be sprekingen omtrent nog eenige te regelen li quidatiekwesties zullen vlot moeten verloopen, wil het niet noodig zijn, dat tenslotte de Vol kenbondsraad den knoop zal doorhakken. De commissie van drie uit den Raad heeft tot opdracht in overleg met Duitschland en Frankrijk en met de Regeeringscommissie over het Saargebied de nog ontbrekende liquidatie bepalingen vast te stellen. Is men daaraan op 15 Februari nog niet toe, dan zal de Raad zelf, op voorstel der commissie-Aloisi, de noodzake lijke decisies nemen. Ook in deze solutie valt nog eens te be merken, van hoe groot nut toch het bestaan van den Volkenbond is, wat trouwens (dit mag waarlijk onderstreept worden) ook Duitschland heel goed blijkt in te zien. Het heeft zich immers met dezen gang van za ken volkomen vereenigd en dat met reden- Begrijpelijkerwijze verlangt het naar den ge- heelen terugkeer van het Saargebied, maar tevens weet het, dat voor dien nog eenige kwesties te regelen vallen en het begrijpt eveneens, dat denkbaar ware, dat Berlijn en Parijs het daaromtrent niet eens zouden worden. Voor dat geval had ook Duitschland behoefte aan een instantie, welke bij gebreke van overeenstemming tusschen de twee par tijen, als derde den doorslag zou geven: wel nu, daarvoor is de Volkenbondsraad aange wezen. Nogmaals, met volledige instemming van Duitschland, dat zich in dit opzicht dus heel verstandig gedragen heeft, wat den burger ook wat hoop voor de toekomst mag geven. Het is trouwens niet onvermakelijk te kunnen constateeren, dat het nog altijd te genover Genève een baloorige houding aan nemende Duitsche Gouvernement toch heel goed begrepen heeft, dat het verstandig zou doen niet heelemaal weg te blijven van de besprekingen in de Volkenbondsstad. For meel ontbrak Duitschland op het appel, stond zijn stoel in de Raadszaal leeg: in werkelijkheid was het er echter wel degelijk: wie goed onder den stoel keek, zag er den Duitschen consul-genera al zitten, die im mers voor het noodige contact zorg moest dragen. Een niet erg gemakkelijke, noch zeer elegante houding! Maar enfin, ook daan„n zal misschien binnen niet al te langen tijd wel verandering komen, wat aan de waardig heid van het Duitsche Rijk slechts ten goe de zou komen. Uit Volkenbondsrechtelijk oogpunt is m elk geval de jongste gang van zaken, wat de getroffen regeling betreft, verheugend. Van beteekenis is in dit verband ook nog, dat de Raad tot de vereeniging van het Saargebied met Duitschland besloten heeft in de om standigheden, die voortvloeien uit het ver drag van Versailles en uit de bijzondere ver plichtingen, welke bij gelegenheid van de volksstemming zijn aangegaan. Slaat dit laatste op de verstrekte garanties in zake het niet treffen van represailles, het geven van de gelegenheid om te emigreeren en het gedurende een jaar lang achterwege la.ten van discrimineerende maatregelen tegen Saar-bewoners wegens hun taal, ras of gods dienst, het eerste heeft betrekking op het teere punt der gedemilitariseerde Duitsche zóne. Een van de met het oog op de interna tionale veiligheid noodig geachte regelingen van het verdrag van Versailles hield immers in, dat het Duitschland verboden is, eenig versterkingswerk te handhaven of aan te leggen, hetzij op den linker oever van den Rijn," hetzij óp den rechteroever ten Westen van een 50 K.M. ten Oosten van den Rijn ge trokken lijn. Eveneens is daar handhaving of verzameling van gewapende strijdmach ten verboden, het houden van manoeuvres en het aanhouden van alle permanente wer ken ten dienste eener mobilisatie. Nu ligt het Saargebied op den linker Rijn oever en dus was, noch is er eenige twijfel of de betreffende bepalingen van Versailles zijn ook daarop van toepassing. Maar in Pa rijs scheen men er toch wel behoefte aan te hebben, het nog eens even precies door Duitschland erkend te krijgen en bovendien wilde men gaarne tot in onderdeelen vast gesteld zien, wat er met het oog op deze de- militarisatie-verplichtingen nu nog aan wer ken (wegen, stations en dergelijke) even tueel zou moeten verdwijnen. Tot dit laatste is het niet gekomen. Van Duitschen kant is echter bij onderhandelin gen, te Berlijn met Frankrijk's ambassadeur gevoerd, uitdrukkelijk de verplichting in zake demilitarisatie erkend, terwijl tevens de bereidverklaring ïs afgelegd om tot de in dit verband noodige uitvoeringsmaatrege len over te gaan. Vandaar dat dus in het Raadsbesluit op de wijze, als hierboven weer eegeven, kon worden vastgesteld, dat de over gang van het Saargebied geschiedt op den grondslag van Versailles, dat wil zeggen, van hetgeen het verdrag ten aanzien van demilitarisatie inhoudt. Tenslotte is dit wel van zeer groot belang omdat hieruit duidelijk blijkt, dat Berlijn de voorschriften ln kwestie dus als van kracht blijft erkennen. Duitschland's strijd tegen rechtsongelijk heid op militair gebied loopt dan ook niet zoozeer over dit deel van het vredesverdrag als wel over het hoofdstuk, waarin het Duit sche Rijk zich bepalingen voorgeschreven zag die het slechts een zeer kleine bewape ning toestond. Of in de toekomst de rechtsgelijkheid toch ook niet met zich mee zal moeten brengen, dat indien er van gedemilitariseerde zones sprake zou blijven, zulks dan over en weer het geval behoort te ziin. is een andere kwestie. Momenteel, dat is duidelijk, neemt Duitsch land dit standpunt niet in en aanvaardt het, dat deze verplichtingen ook voor het Saar gebied gelden, zooals trouwens bij handha ving van wat omtrent demilitarisatie te Ver sailles is vastgesteld, niet te ontkennen valt. Het is verheugend, dat ook in dit opzicht te Genève een over en weer bevredigende onlossing bereikt kon worden. Want alles wijst er nu wel op, dat de kansen op open lijke terugkeer van Duitschland in den Vol- kenbondskving aanmerkelijk zijn toegeno men. Hetgeen voor bevordering van den in ternationalen vrede niet dan zeer verheu gend zou zijn. Dl*. E. V. RAAiLTE.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6