PORT Dl 'T ECORT RADIO! SITTERSehSKAR DONDERDAG 24 JANUARI '35 HAARLEM'S DAGBLAD [l!illlllllllllll!lillllll!llll!ll!llll!l!lllli!lllllll!llll!l!lllll!lll!llllll!lll||||||li De jeugd begint op 47-jarigen leeftijd; Een voorbeeld van tact; De neger Godfrey vergiste zich; Rugby en voetbal tusschen Engeland en Wales; Newcastle United en de Cup; bekervoetba! in Schotland; Bobby Jones over golf-eoncen- tratie; De oorsprong van het voetbalspel. De Fransche zwemmer Paul Vasseur ge noot in de jaren, toen hij kampioen was, in zijn land een even groote populariteit als thans Jean Taris. Van 1904 tot 1920 wist hij zijn superioriteit te handhaven, doch toen hij tenslotte door anderen overschaduwd werd. was hij zoo verstandig, zich op andere takken van sport toe te leggen en hij wijdde zijn aandacht aan de lichamelijke opvoeding der jongeren. Sindsdien heeft hij een eigen systeem geperfectioneerd en hoewel hij thans 50 jaar oud is. beweert hij leniger en meer fit te zijn dan in zijn eerste jeugd. Het past den lezer van deze regelen geens zins Vasseur's woorden in twijfel te trekken en er ietwat smalend om te lachen, want niemand minder dan Professor Edward L. Thorndyke van "de Columbia-universiteit in Amerika heeft na zorgvuldige studies en proefnemingen vastgesteld, dat de man op zijn best is, wanneer hij den leeftijd van 47 1/2 jaar heeft bereikt. Niet alleen geeste lijk, want dat valt licht te begrijpen uit de meermalen geuite verzuchting: „als ik toen had geweten, wat ik nu weet"doch ook lichamelijk. En dat geeft te denken. Zouden dan toch de veteranen, die Zaterdagsmid dags op de voetbalvelden elkaar ln feilen en nimmer versagenden strijd bekampen, de logische vertegenwoordigers van ons land moeten zijn bij de komende Olympische Spe len te Berlijn? Zeer zeker, hun spel is zoo weldoordacht en de verschillende bewegin gen worden met een dergelijke rust uitge voerd, dat het den aandachtigen toeschou wer duidelijk wordt, dat elke aanval van te voren tot in kleinigheden is uitgerekend, waarvan het groote aantal doelpunten in dit soort matches een natuurlijk gevolg is. Daar bij mag men niet uit het oog verliezen, dat lang niet alle deelnemers den vereischten leeftijd van 47 1'2 jaar hebben bereikt, er zijn er zelfs onder van 46 1/2, doch men merkt hun tekort aan ervaring oogenblikke- lljk aan hun spel. hetwelk hoogstens te ver gelijken is met dat van Uruguay of Argen tinië. En wij allen weten, dat Italië thans wereldkampioen is. Om tenslotte tot Paul Vasseur terug te keeren, de Franschman heeft te Cannes een drukbezochte school, waar Amerikanen, En- gelschen. Russen, kortom alle volksstammen van beiderlei kunne met prijzenswaardigen ijver 47 1/2 jaar probeeren te worden. Het geen lang niet iedereen gelukt. Nu we dan toch min of meer in hooger sferen verkeer en, zouden we van de gelegen heid gebruik willen maken om de vraag te stellen: Wat is tact? Er zij hier een voorval verteld, hetwelk op alleszins duidelijke, wijze die nuttige karak tereigenschap verklaart. Het gebeurde kort geleden te Combloux in Frankrijk, na afloop van de nationale kam pioenschappen „curling", bij welke sport de diverse deelnemers een zwaren ijzeren schijf met handvat over het ijs naar een bepaald punt moeten slingeren, op de wijze, waaróp een ongediplomeerd daghitje een strijkijzer hanteert. Na afloop zaten de sportsmen gezellig bij elkaar onder het genot van het gebruike lijke kopje slemp, toen twee hunner ernstig meeningsverschil kregen aangaande de waarde hunner zoo juist getoonde prestaties. Reeds spitste men zich op een. niet op het -programma staande boksmatch, toen plotse ling een reus van een man opstond, zich naar de onruststokers begaf en met iedere hand er één in de hoogte tilde. Uiterst ge belgd, dat een vreemdeling zich in hun par ticuliere aangelegenheden mengde, keerden de twee wouïd-be-combattanten zich tegen hem. doch een moment daarna trad een van hen enkele passen terug, glimlachte met zijn geheel gezicht, zwaaide met zijn muts en riep: Vive Rigoulot. De tegenpartij keek een oogenblik stom verbaasd. doch haastte zich daarna met de zen juichkreet in te stemmen en ook hij werd niet moede den wereldkampioen gewicht- heffer en Amerikaansch worstelaar een lang leven toe te wenschen. Ziet u, dames en heeren, dat is tact! De Yankee-neger Godfrey was tot voor eenige jaren een ernstige pretendent naar 't wereldkampioenschap zwaar gewicht bok sen en zijn blanke concurrenten, zooals Dempsey, Tunney, Johnny Risko, en ande ren, waren maar al te blij, de „colour-line" te kunnen trekken, d.w.z. steunend op de ge voelens van het Amerikaansche publiek te weigeren tegen een neger voor een titelge vecht in den ring te komen. George God frey's boksersjaren gingen voorbij en hij zocht een andere gelegenheid, zijn krachten in klinkende munt om te zetten. En als zoo vele van zijn rasgenooten trok hij naar Pa rijs. waar sinds eenigen tijd het „catch-as- catch-can". het Amerikaansche worstelen, in het middelpunt der belangstelling staat. Men gaf hem een zwakken tegenstander om te laten zien. wat hij presteerde en nu wilde het ongeluk, dat deze veel kleiner was dan George, zoodat de neger er maar niet ln kon slagen, hem ha den vereischten „ijzeren greep" te krijgen. Hij ondervond dezelfde moeilijkheden als u of ik in het kuipbad met het stukje zeep. Is het daarom te venvonde- ren, dat Godfrey, zonder er eigenlijk bij te denken, verviel in datgene, wat hem van kind af aan was geleerd om een tegenstan der te overwinnen? George ging eensklaps boksen, hetgeen hem weliswaar een snelle overwinaaing bracht, doch tevens een uitbrander van den directeur, omdat hij datgene verstooten had. hetwelk hij aan zijn boezem had behooren te drukken, nl, het hoofd van zijn rivaal in de „halve nelson". Het ziet er thans somber voor Godfrey uit en waarschijnlijk blijft hem niets anders over dan in het „Casino de Paris" de hoofd rol in een revue te gaan veiwullen. Want er zijn guitaars in overvloed. Zeventig duizend toeschouwers waren Za terdag 1.1. tegenwoordig bij den internatio nalen rugby-wedstriid te Twickenham tus schen Engeland en Wales en eenige duizen den menschen moesten voor de hekken blij ven staan, omdat het terrein uitverkocht was. Zooals te doen gebruikelijk is. wanneer Wales in Loiaden speelt, trachtten enkele supporters voor den aanvang der match het nationale embleem van hun land. de ..leek", een soort prei. bovenaan de goalpalen te binden, hetgeen dan geluk moet brengen. Het publiek amuseert zich kostelijk met de wedloopen en listigheidjes van deze enthou siasten en de politie, die natuurlijk alle moeite doet. om deze jeugdige overmoedigen van het terrein te houden. De match is onbeslist geëindigd, waarbij Wales een try scoorde en Engeland een pe nalty-goal, die beide voor drie punten ge rekend worden. De Welshmen hadden betere en vooral snellere three-quarters dan hun tegenstanders, doch daartegenover stond, dat laatstgenoemden over een krachtiger en zwaarder span voorwaartsen beschikten, die, naarmate de match vorderde, meer en meel de overhand kregen. Het was daarom voor Wales gelukkig, dat hun halfbacks zeer snel in de „tackle" waren, waardoor zij Enge- land's overwicht in de scrum direct daarna nivelleerden. Speciaal de scrum-half Powell zat zijn Engelschen collega Giles geweldig op de huid, hetgeen niet altijd bij de toeschou wers in goede aarde viel. wat met Giles zelf dan natuurlijk wel het geval was. Doch het terrein was zacht en ongevallen kwamen niet voor. Terzelfder tijd speelden de voetbal-ama teurs van beide landen een wedstrijd op het veld van Wimbledon, doch hier bleven de Welshmen verre in de minderheid, hetgeen ook niet behoeft te verwonderen, want zoo wel de amateur- als beroepscompetities in Wales hebben niet veel om het lijf. Daarentegen speelde vooral de Engelsche voorhoede beter dan ze in jaren gedaan had, hetgeen een verblijdend teeken is in verband met de komende matches in Scandinavië. Vijfduizend toeschouwers waren getuige van een 61 overwinning, waarbij Simms de hat-trick verrichtte. In Newcastle-on-Tyne is men opgetogen over het succes van de United in den beker wedstrijd te Huil. De 51 overwinning geeft dan ook wel vertrouwen voor het verdere verloop van het tournooi. al zal de uit-wed- strijd tegen Tottenham in de viei-de ronde Zaterdag a.s. heel wat meer moeilijkheden opleveren, want de Spurs hebben zoowaar reeds Manchester City, de houders van de trofee, uitgeschakeld. Doch Tottenham's team zakt in de competitie leeliik af en ver loor nog haar laatste match te Wolverhamp ton met niet minder dan 62. Met Newcastle is dat juist omgekeerd, het elftal komt lang zamerhand weer in „the running" voor pro motie. En ofschoon men den vorm in beker voetbal niet met dien in de competitie kan vergelijken, moet men de United toch min stens kans geven op een draw te Londen en een overwinning in de replay. Datzelfde kan men niet van de leiders der eerste divisie, Arsenal, verwachten, die op bezoek gaan bij de hekkesluiters hunner af- deeling Leicester City. De City is op eigen veld een kwade tegenstander en Arsenal is in uitwedstrijden dit' seizoen niet erg op den voorgrond getreden. Ook in Schotland begint men thans te bekeren, doch de meeste matches der eerste ronde hebben daar niet veel te beteekenen, omdat het spelpeil van de eerste en tweede divisie hemelsbreed verschilt, en er boven dien bij de 50 mededingers naar de trofee verschillende clubs uit de Scottish Alliance zijn. die nog weer zwakker zijn en feitelijk een soort derde klasse vormen. De financieele toestand dezer tweede en derde klasse ves- eenigingen is zoo hopeloos slecht, dat ze meermalen geen geld genoeg te zamen kun nen brengen om de reis naar de uitwedstrij den te betalen en het kan dan voorkomen, dat men in enkele seizoenen niets meer van hen leest of hoort. De recette van een beker wedstrijd is voor deze clubs, wat een Sinter klaas-cadeautje voor kleine of groote kin deren 'is: ze zijn er dolblij mede. We zouden gaarne nog wat uitvoeriger op deze Schot- sche bekeimatches ingaan, ware het niet, dat de namen dezer onbekende clubs onover komelijke moeilijkheden opleveren. Een naam als b.v. Clachnacuddin en Paisley Academi cals. om van Rosyth Dockyard en Buckie Town maar niet te spreken bezorgt ons op de nuchtere maak een zekere tongspier-ver moeidheid, alhoewel daartegenover staat, dat Vale Ocoba dan weer het brein verzoet met zcmersche gedachten. Daar voetbal, al thans in Groot-Brittannië, een wintersport is, mogen we daar niet aan toegeven. Laat ons dus de aandacht bepalen bij wat Bobby Jones over golf-concentratie te zeg gen heeft. De lezer weet natuurlijk wel, wie Mr. Jones is. Deze jongeman heeft het be staan, in één jaar de open kampioenschap pen van Engeland en Amerika te winnen en tevens de beide amateurstitels te veroveren. Dat is voordien en daarna nog aan geen an deren golfer gelukt en daaruit blijkt wel. welk een golf-fer.omeen Bobby is. Een tijd lang heeft hij z'ch van de „links" terugge trokken om zich aan het maken van films en het houden han lezingen te wijden, doch „on revient toujours a son premier amour" en dies laat Mr. Jones thans weer zien, wat hij kan. Doch om op de beroemde concentratie te rug te komen, men heeft dezen kampioen eens gevraagd, hoe hij zich toch wel op eiken slag concentreerde, opdat hij telkens den bal van plaats deed veranderen in tegenstelling met andere golfers, die van afwisseling hou den en zoo nu en dan een kluit aarde het luchtruim inzenden. Het antwoord was tee kenend. want het luidde, dat hij zoo weinig mogelijk, liefst in het geheel niet nadacht en zijn brein zooveel mogelijk uitschakelde. Want deed hij dit niet, aldus Bobby, dan kwam er van zijn spel geen sikkepit terecht. Waaruit de leering valt te ti*ekken, dat je er slag van moet hebben om je slag te slaan en beslagen ten ijs te komen. Het is alleen jammer, dat Jones geen raad ten beste geeft voor die categorie golfers, die na een slag pas tot gedachten komeia, vooral, wanneer zulk een slag meer op landbouw dan op golf gelijkt. Bij de diverse negentiende „holes", de gezellige bars van de clubhuizen zijn er meestal genoeg teekeningen te vinden, die een zwijgend, doch niettemin levendig beeld geven van de gemoedsstoornissen na een mislukte „drive". Tegenwoordig behoeft men daarvoor niet meer te gaan golfen; bridge is ruim voldoende. Het is thans definitief uitgemaakt, dat het voetbalspel in Schotland werd uitgevonden. De vrije schoppen zijn er het bewijs van. vooruitbetaling j 75a KRUISWEG 60 TEL.16659" (Adv. Ingez. Med.) De R. A. I.-Tentoonstelling. Het nieuwe jaar heeft zijn intrede gedaan met een belofte: het feit dat de automobiel importeurs en handelaren het hebben bestaan, om ondanks den moeilijken tijd de auto-ten toonstelling door te laten gaan, geeft in dit nieuwe voorjaar de prettige gedachte, dat deze categorie werkers in den handel nog goe den moed hebben. Want de opzet van een auto-tentoonstelling vraagt veel geldelijke offers en een heele mas sa extrawerk. Men moet wel degelijk zich er van overtuigd weten, dat dat geld en die moeite behoorlijk besteed zijn eer men er in een tijd als deze toe overgaat, zoo iets te on dernemen. Maar de meerderheid van de auto-impor teurs hebben aldus geredeneerd: wij moeten zorgen, dat de menschen over ons spreken,, wij moeten gezien worden; de menschen moe ten onze producten van heel nabij kunnen gadeslaan. Waar kan dat uitstekend gebeuren? Op de R. A. I. tentoonstelling te Amsterdam. Het is een feit, dat de achtereenvolgende tentoonstellingen van de vorige jaren steeds weer een vooruitgang in het aantal bezoekers hebben getoond: het is ook een feit, dat het publiek nog nooit heeft nagelaten gehoor te geven aan den oproep, om te komen kijken naar dat wat nieuw en aantrekkelijk was in de allermodernste types van de automobiel. Zelfs zij, die tot de geregelde bezoekers van den Parijschen salon mogen worden gerekend, komen ook naar de Amsterdamsche tentoon stelling, waarschijnlijk omdat deze nog beter kijk geeft op de auto in de meest uitgebreide beteekenis van het woord, omdat nergens eigenlijk zooveel merken vereenigd zijn, als juist te Amsterdam. De Amsterdamsche tentoonstelling zal dank zij de blijmoedigheid en de volharding van onze menschen uit den automobielhandel ook diit jaar weer een goed en uitgebreid beeld ge ven van wat er nieuws en belangwekkends is op dat gebied. Wij zullen ditmaal op de tentoonstelling, welke van 110 Februari gehouden wordt, te-j vergeefs uitkijken naar de groote camions en andere vrachtwagens; wij zullen er geen bus sen zien en geen brandweerwagens, maar noch tans zal de tentoonstelling er niet minder aan trekkelijk om zijn. Want in de plaats daarvan zal nu een veel grootere plaats worden inge ruimd aan de motorrijwielen, in allerlei uit voering en gestalte. En dat zal zeker een groo te massa menschen naar het R. A. I. gebouw trekken. WANDELSPORT. DE WANDELTOERIST. I-Ieden, Donderdagavond te 8.10 uur en a.s. Zondagmorgen 9 uur wordt er gestart voor den 3en trainingsmarsch, groot 10 K.M. Vertrek van het clublokaal, café Schoon zicht aan den Schoterweg bij het Frans Hals- plein, SCHAATSENRIJDEN. EÜROPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN KUNSTRIJDEN. Uit St. Moritz: De Europeesche kampioen schappen kunstrijden, welke dit jaar te St. Moritz worden gehouden, zijn Woensdag be gonnen. Het eerst werd begonnen met de ver plichte figuren voor de heeren. In totaal ne men 12 rijders aan de kampioenschappen deel. De titelverdediger Karl Schafer (Oostenrijk) voerde de figuren op zulk een magnifieke wijze uit, dat het thans reeds vrij zeker is, dat hij wederom den titel zal behalen. Zijn pun- tenvoorsprong zal bij de figuren naar keuze nog wel worden opgevoerd. Op hem volgen momenteel Ernst Baier (Duitschland)Jack Dunn (Engeland) die een feilen strijd zullen voeren om de tweede ilaats. Uitstekend reden voorts Markus Nik- canen (Finland), Felix Kasper (Oostenrijk), Leopold Leinhart (Oostenrijk) en Erich Er- does (Oostenrijk). De IJSHOCKEY. W ereldkampioenschappen te Davos. Canada wint met groote cijfers van Italië. Uit Davos: Woensdag was het een rustdag voor Nederland. De wedstrijden in het hoofd- tournooi werden voortgezet; men is reeds een stapje nader tot de beslissing gekomen. Zeker is het, dat Canada, Tsjechoslovakije eia Engeland in de finale zullen uitkomen, ter wijl als vierde land waarschijnlijk Zwitser land er bij zal komen. De spannendste wedstrijd was die tusschen Tsjechoslovakije en Zweden. De Tsjechen wonnen met 21. Canada won heel gemakkelijk van Italië. De doelpunten volgden elkaar regelmatig op, zoodat het einde kwam met 90 voor de Win nipeg Monarchs. De stand in groep A is: gesp.gew.gel.verl. doelp. pt. Canada 2 2 0 0 14—2 4 Tsjechoslovakije 2 2 0 0 72 4 Zweden 2 0 0 2 37 0 Italië 2 0 0 2 1—14 0 In groep B won Engeland van Oostenrijk met 41. De stand in groep B is: Engeland 2 2 0 0 51 4 Zwitserland 2 110 62 3 Oostenrijk 2 0 11 2—5 1 Frankrijk 2 0 0 2 1—6 0 Voor de troostronde werden ïaog gespeeld: Roemenië-Letland 32 (1—0, 20, 02). Hongarije—België 6—1 (2—0, 2—1, 2—0. De standen in het troost tournooi zijn: Groep A: Duitschland 1 1 0 0 5—0 2 Roemenië 1 1 0 0 3—2 2 eLtland 1 0 0 1 2-3 0 Nederland 1 0 0 1 0—5 0 Groep B: Polen 1 1 0 0 12—2 2 Hongarije 1 1 0 0 6—1 2 België 2 0 0 2 3—18 0 VOETBAL. Ned. ElftalQueens Park Rangers (41 Vrij gemakkelijke overwinning. Het voorloopig Ned. elftal heeft een vrij ge makkelijke overwinning behaald op den En gelschen Zuid. 3e klasser Queens Park Ran gers. Toch speelde dit Bondselftal beneden zijn kunnen, vooral iia de eerste helft, toen het al te zeer ontbrak aan geestdrift. De gasten, die een snel open spel speelden, zonder individueel uitblinkende prestaties, hadden een zóó solide verdediging, dat Bakhuys en de zijnen in de eerste helft niet veel kansen kregen. Boven dien was het schieten vrij zwak. Van Heel uit gezonderd viei het spel van de middenlinie van het Bondselftal tegen en ook de achter hoede toonde zich niet bijster betrouwbaar. De gelijkmaker voor de rust was het gevolg van verkeerd uïtloopen van Halle. Het Ned. elftal had de volgende opstelling: Doel: L. Halle (Go Ahead). Achter: Van Diepenbeek (Ajax) en Van Run (P.S.V.). Midden: B. Paauwe (Feijenoord), Ande- riesen (Ajax) en van Heel (Feijenoord). Vóór: Ten Have (Ajax), Drok (RJP.C.), Bakhuys (Z.A.C.), Smit (Haarlem) en Van Gelder (V.U.C.) Het Bondselftal is het eerst in den aanval; al gauw lost Bakhuys een hard schot, dat Mason vallende met één hand terugslaat. Na 5 minuten heeft het Bondselftal al succes. Van Gelder en Smit wisselen van plaats, Smit zet voor en Ten Have loopt den bal in het net (1—0). Weer volgt een mooie Hollandsche aanval op den rechtervleugel, fel zit de Queens Park-defensie er op als er wordt voorgezet, op nieuw gaat het ten koste van een hoekschop, die wordt weggewerkt. De Engelschen zijn be paald zwakker dan het Bondselftal, doch na 10 minuten maken ze toch gelijk als de rechts buiten een scherpen voorzet van' liiaks nog bereiken kan, mooi voorzet en Watson gebruik maakt van het verkeerd uitloopen van Halle om langs hem heen den bal in het doel te plaatsen (11). De Bondsvoorhoede blijft goed aanvallen, uitstekende voorzetten van rechts en links komen in het doelgebied, doch er wordt nogal eens een kansje gemist. Drok moet tien minuten voor de rust wegens een hoofdblessure uitvallen; de A.D.O.'er Berg vervangt hem. Ook de rechtsachter Barrie van Queens Park raakt gewond; hij verlaat het veld. Even daarna mist Smit een goede kans; nadat Berg zich goed vrij gespeeld heeft lost hij een goed schot, dat de doelman stopt en als hij het op nieuw probeert gaat zijn schot naast. Een paar minuten voor de pauze speelt Berg den bal tusschen de backs door. Bakhuys loopt door, maar Mason kan gemakkelijk bij den bal komen. Toch hindert Bakhuys hem. De doel man raakt bij het wegwerken den bal kwijt; Bakhuys trapt vallende het leder in de rich ting van het leege doel. De bal stuit tegen den paal en dan slaagt Ridley er in. weg te wer ken. Er wordt niet meer gescoord voor de rust. In de tweede helft zijn de Engelschen het eerst in den aanVal, een schot van Blackmail wordt door Halle over ae lat gewerkt en met den hoekschop weet de Hollandsche verdedi ging wel raad. Na goed ver vooruit plaatsen op links zet van Gelder goed over naar Smit, die een hard schot lost, dat tegen den paal komt. Het spel is vrij snel, maar het staat niet op hoog peil. Als Blackmail is doorgebroken, verspert Halle hem op het laatste moment den weg naar het doel en de bal rolt achter. Dadelijk hierna krijgt het Bondselftal kans om de leiding te hernemen. Van Gelder kan uit vrije positie voorzetten, maar Bakhuys mist en Berg trapt den bal naast. Een klein half uur is er in de tweede helft gespeeld, als Ten Have van het midden een bal goed aangegeven krijgt. Hij zet mooi voor en Bakhuys kopt in het voor den doelman on bereikbare hoekje (21). Twee minuten later ziet Van Gelder zich den bal toegespeeld, zij het in buitenspelpositie. De scheidsrechter laat doorspelen, de voorzet wordt door Bakhuys niet goed ingeschoten, maar hij belet de verdediging weg te werken en Berg schiet laag in (31). Een minuut daarna maakt Smit er uit een voorzet van Van Gelder met een fraaïen kop bal 41 van. Het Bondselftal blijft nu sterker. Bij een hoekschop van Ten Have tracht An- deriesen te koppen; hij raakt geblesseerd en verlaat het veld. Van Heel neemt de spilplaats in en Smit trekt zich in de middenlinie terug. Toch is ook nu het Bondselftal het meest in den aanval. Van Gelder kan er bij een gemak- kelijken voorzet van Ten Have niet in slagen, den bal in doel te koppen. De stand blijft ver der onveranderd. ZwaluwenRoode Duivels (3-1) Voor een uitverkocht terrein had Woens dagavond op het V.U.C.-veld de jaarlijksche wedstrijd Zwaluwen—Roode Duivels plaats. Het Zwaluwen-elftal was als volgt: Doel: Hollenberg (Stormvogels). Achter: Weber (ex-A.D.O.) en Caldenhoven (D.W.S.) Midden: Pellikaan (Longa) Van Gooi Haarlem) en Punt (D.F.C.) Vóór: Vrauwdeunt (Feijenoord), Lagendaal Xerxes), Voormolen (Sparta), Sterk (V.S.V.) en Meinders (D.F.C.) Aanvankelijk beweegt het spel zich op het middenveld: er worden aan weerszijden en kele aanvallen ondernomen. Dan komt Hol land iets meer opzetten, doch een goed schot van Van Gooi is houdbaar. Lagendaal onder neemt eenige goede aanvallen, maar de af werking is zwak. Het spel der Belgen is iets beter; het samenspel is vlotter. Na een mooie pass van Lagendaal is het Sterk, die hoog over schiet. Weer komen de Hollanders terug. Na 16 minuten is het Lagendaal die uit een corner door Vrauwdeunt genomen het eerste doel punt scoort (10). Een hard schot van Sterk gaat even later rakelings naast. Er komt dan weer een goede Hollandsche aanval, waarbij vooral Voor molen fraai spel laat zien. Twee corners op het Hollandsche doel leveren geen resultaat op. Een goed geplaatste corner van Meinders wordt door den Belgischen keeper keurig onderschept. Als Lagendaal zich mooi vrij weet te maken, wordt hij door een der Bel gen vastgehouden, hetgeen scheidsrechter Boekman ontgaat. De Zwaluwen gaan er weer van door. Voor molen loopt door de verdediging heen en lost een laag, hard schot in den hoek; na 34 minuten leiden de Zwaluwen met 20. De Hollanders blijven het beste deel van het spel houden. Het tempo wordt opgevoerd: vooral van Belgische zijde wordt er vrij hard jespeeld. De Belgen ondernemen nog een aanval, doch tot doelpunten komt het vóór de rust niet meer. Bij de Zwaluwen is Van Gooi uitgevallen; Punt wordt nu spil. terwijl Vrauwdeunt op de links-half en De Jong (Xerxes) op de( rechts-buiten plaats gaat spelen. De Zwaluwen zijn direct weer in den aan val. Voormolen schiet juist in de handen van Badjou. Een corner van Belgische zijde wordt door Hollenberg goed onderschept. Een mooie corner van Meinders wordt door De Jong hard naast het doel gekopt. Aan de andere zijde redt Hollenberg een hard schot van Van Mandeghem. Weer komen de Hollanders terug. Meinders zet keurig voor. Een hard schot van Sterk gaat rakelings langs den paal. Na een half uur wordt een vrije schop van Meuldermans door Hollenberg op fraaie wijze gered. De Zwaluwen komen nu weer in den aanval: als Lagendaal doorgeeft aan Voor molen, neemt deze den bal mee om een snelle rush met een hard schot te besluiten (3—0). Vijf minuten voor het einde maakt Weber een fout dor een te zachten bal voor Hol lenberg te laten loopen. Van Mandeghem is er eerder bij en met een kalm schot maakt hy er 31 van. Als Lagendaal nog eenige goede kansen ge mist heeft, komt het einde met een wel verdiende zege van 31 voor de Zwaluwen. NED B-ELFTALLUTON F. C. Het voorloopig Neder1.. B-elftal, dat Woens dag 6 Februari op het nieuwe Ajax-terrein te Amsterdam een wedstrijd tegen Luton F. C. zal spelen is als volgt samengesteld: Doel: Mul H.B.S.) Achter: Peuïnga H.D.V.S.) en Calden- hove (D.W.S.) Midden: Punt (D.F.C.), Hermens (P.S. V.), en Schubert (Ajax). Vóór: Ten Have (Ajax). Drok (R.F.C.), Lungen (A.F.C.), Boerhout (B.F.C.) en Mijn- ders (D.F.C.) Reserves: Hollenberg (Stormvogels), La- negger (P.S.V.), Vrauwdeunt (Feijenoord), Sterk (V.S.V.) en De Jong (Xerxes). AUTOMOBILISME. De Sterrit naar Monte Carlo. De Nedeiianclers aangek omen. Uit Monte Carlo: Tusschen 8 en uur Woensdagmorgen zijn te Monte Caf)o de volgende Nederlandsche deelnemers aange komen: Casparie met Pontiac. Baron Van Ttpï van Serooskerken met Ford, Van Mar ken met Talbot, Sanders met Swallow, Zweerts de Jong met Swallow, Kessels met Hillman, Testers Denieulemeester met Packard en de Fordautobus bestuurd door Weber, die allen te Amsterdam gestart had den. Tusschen 10 en 11 uur zijn te Monte Carlo aangekomen de volgende Nederlandsche deel nemers: Bakker Schut met Ford, Van Beeck Calkoen met Ford. Vroom met Ford, Taets van Amerongen met Ford, Polis met Ford en Koopman met B.M.W. Bakker Schut was te Tallin gestart Koop man te Umea. terwijl de andere deelnemers van Palermo kwamen. Voor zoover bekend zijn deze Nederlandsche rijders allen op tijd te Monte Carlo aange komen. Nader wordt uit Monte Carlo gemeld: Reeds vroeg Woensdagmorgen heerschte er bij de controle alhier op de Quaï de Plaisance een gezellige drukte. Het was schitterend weer. Den geheelen dag kwamen de deelnemers, die in verschillende steden gestart waren aan Als eerste passeerde de controle de bekende vlieger Jones, die te Stavanger gestart was. Verder kwamen behalve de reeds genoemde Nederlandsche deelnemers in oen loop van den dag nog de verschillende deelnemers aan die gestart waren te Ulea, Tallinn, John O'Groats, terwijl als laatsten aankwamen zij die Palermo als uitgangspunt gekozen had den. In totaal zijn van de 124 deelnemers die Dinsdag nog aan den rit deelnamen, Woens dag 103 te Monte Carlo aangekomen, van hen waren er 60 zonder strafpunten. IJsfeest te Amsterdam. Woensdagavond had op de Sportfondsen- Kunstijsbaan te Amsterdam een ijsfeest plaats, dat zeer geslaagd mag lieeten. Als eerste nummer had een wedstrijd voor hardrijders plaats. Op de kleine baan kwamen nogal wat valpartijen voor. gelukkig niet van ernstigen aard. De bochten werden vaak te snel genomen, waardoor de rijders met den betonnen wand kennis maakten, die echter veiligheidshalve bekleed was met cocosmat- ten. De uitslagen luidden: (over 1500 M.) 1. J. Havekotte 2 min. 55 sec.; 2. K. Keet- man 3 min. 1 4/5 sec.; 3. A. Saai 3 m. 2 2/5 sec.; 4. W. H. Taconis 3 m. 3 sec.; 5, Y. v. d. Heide 3 m. 7 sec.; 6. D. Kroes 3 m. 8 1/5 sec; 7. A. J. Jansen 3 m. 15 1/5 sec.; 8. P. Draïsma 3 m. 20 sec.; 9. D. v. d. Scheer 3 m. 26 1/5 sec. Toen kwam Phil Taylor, die het publiek ver baasde door het gemak waarmede hij op lange stelten schaatsen reed. Hij maakte figuren op het ijsvlak, die menig toeschouwer hem clirect op zijn schaatsen staande niet zou hebben na gedaan. Vervolgens reed het danspaar Hansi Kast Otto Kaiser, dat als gewoonlijk iedereen in verrukking bracht door eleganten stijl. Na de pauze was het de beurt aan de hard- rijdsters. Het moet gezegd worden, dat zij een buitengewoon goed figuur maakten tegenover de heeren. Over de snelheid is moeilijk te oordeelen, daar de dames slechts 1000 M. reden. De uitslagen luidden: l. G. Donker 2 min. 3 1/5 sec.; 2. A. Taconis 2 min. 15 L 5sec.; 3. J. Langeveld 2 min. 24 4/5 sec.; 4. E. Taconis 2 min. 28 4/5 sec. Daarna kwam Phil Taylor weer verbazen met zijn acrobatiek, hij sprong maar liefst over twaalf tonnen plus een mensch heen, waarbij de tonnen in allerlei standen opge steld werden. Ook een compleet ameublement met de aanwezige stoelen bezet door baanve gers leverde voor hem geen hindernis op. Na een ijsdans van Hansi Kast en Otto Kaiser kwam de beurt weer aan Melitta Brunner, die een Russische en een Volendammer dans ten beste gaf. VEREENIGING VAN JONGE LIBERALEN. Op Dinsdag hield de Vereeniging van Jonge Liberalen te Haarlem haar jaarl. ledenverga dering. Het jaarverslag van den secretaris en de rekening en verantwoording van de penning- meesteresse werden goedgekeurd. De agendapunten voor de alg. bondsverga dering op 26 en 27 Januari a.s. te Den Haag, werden goedgekeurd. Verder had bestuursverkiezing plaats. De heeren K. F. H. Maas Jr. en P. Sorgdra- ger stelden zich niet als voorzitter en be stuurslid herkiesbaar, resp. tengevolge van drukke werkzaamheden en leeftijdsgrens. In hun plaats werden gekozen de heer Mr. A. J. R. Mauritz tot voorzitter en mej. A. Spruyt als bestuurslid. Als 6e bestuurslid werd nog aan het bestuur toegevoegd de heer C. van Kempen. De overige 3 bestuursleden zijn: de heer D. de Kreuk, vice-voorzitter: de heer D. Wie- rïnga. secretaris en mej. S. C. de Wijn, pen- nir.gmeestercsse.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7