Wereldschokkend. Hei ANTIVRIES thans in uw radiator. 52e Jaargang No. 15827 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 29 Januari 1935 HAARLEM S DAGBLAD DirectieF. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 1600.-, Overlijden f 600-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 29 Januari. De sluiting van Trianon. Het bekende café-restaurant Trianon aan het Leidscheplein te Amsterdam heeft giste ren zijn deuren moeten sluiten omdat het de hooge lasten, die het bedrijf bezwaren, niet langer kan opbrengen. De directeur, de heer Th. Meerman, bestuurslid van „Horecaf" heeft verklaard dat er bij de autoriteiten voor het hotel-, café- en restaurantbedrijf niets te bereiken valt. Het lot dat Trianon thans ge troffen heeft, bedreigt ook vele andere onder nemingen, die nog slechts leven bij de gratie van hun leveranciers.. De veel te hooge ver makelijkheidsbelasting, de zware druk van personeele belasting en het voortdurend stijgend vergunningsrecht gaan samen met de verminderde koopkracht van het publiek, waardoor de prijzen zijn gedaald tot een peil, dat fnuikend is voor een behoorlijke exploita tie- De overheid zal snel hulp moeten bieden als zij wil voorkomen dat de slachtoffers bij dozijnen vallen. Onlangs hebben wij melding gemaakt van het zeer sombere rapport, door Horecaf over den toestand in het hotel-, café- en restau rantbedrijf uitgebracht. De sluiting van Tria non legt extra nadruk op dit rapport, en ook uit de verklaringen van den directeur dezer instelling moet men wel afleiden dat hier één van de punten te vinden is, waarop de belas tinggrens is overschreden. Dit is ook voor den fiscus een onvoordeelige zaak. Vele menschen meenen, dat de fiscus de duimschroeven eigenlijk zoo ver kan aan draaien als hij maar wil. Maar dat is volstrekt niet zoo. De sluiting van Trianon beteekent niet alleen voor directie, aandeelhouders en personeel van het restaurant, maar ook voor de overheidskas een groot nadeel. Die kas verbeurt er een belangrijk bedrag aan inkom sten mee. Zouden daar meer sluitingen op vol gen, dan derft de fiscus zooveel inkomsten dat hij voordeeliger uit zou zijn geweest als hij lagere rechten was blijven heffen en daarmee die sluitingen voorkomen had. Er komt nog bij dat er weer nieuwe werkloosheid ontstaat, waardoor tegenover dalende inkomsten de uit gaven van de overheidskas stijgen. Ziehier het gevolg van een overschrijding van de belas tinggrens. Hetzelfde geldt natuurlijk voor alle belas tingen. Jaagt men ze te hoog op, dan daalt hun debiet en brengen zij weldra minder in kas dan tevoren. De bekende „vicieuse cirkel" doet zich gelden. En vele belastingverhoo- gingen op artikelen, die men desnoods missen kan, hebben tengevolge dat de belastingbe taler die artikelen niet meer koopt, of ze zooals in het geval van auto's, die ook maar steeds zwaarder belast worden afschaft. De veelheid van belastingobjecten in dit land heeft daarbij het effect, dat men een ver- hooging op één object veelal direct beantwoor den kan met een bezuiniging op een ander. Als u een auto bezit- en geen lust hebt de ver hooging op uw Wegenbelasting te slikken, kunt u bedanken voor uw lidmaatschap van een paar kunstinstellingen. Gevolg: de nood van de kunstinstellingen neemt toe en de overheid derft uw belasting op openbare ver makelijkheden. Als uw opcenten op de ge meentefondsbelasting stijgen kunt gij een kleiner huis gaan betrekken. Gevolg: gij be zuinigt op uw personeele belasting. De over heid derft dat bedrag. Het inkomen van uw vorigen huisheer daalt omdat hij uw vorige huis niet aan den man kan brengen, of het alleen kan doen tegen een veel lager huur. Gèvolg: zijn belasting-aangifte daalt, de over heid derft ook van hem directe inkomsten. Hij moet bezuinigen, schaft zijn auto af en zegt tegen zijn vrouw: „Met die uitjes naar Amsterdam moet het maar afgeloopen wezen". Gevolg: de gemeente Amsterdam derft zijn belasting op openbare vermakelijkheden, het Concertgebouw verliest een abonné, Trianon een klant die na de concerten een kopje kof fie placht te komen drinken Enzoovoorts. Overschrijding. van de belas ting-grens heeft gevolgen die werken als een rollende sneeuwbal, of een olievlek. Waarbij onmiddellijk de herinnering opkomt, aan mi nister Colijn's recente verklaring, dat de re geering nog in dit jaar de belastingen met eenlge millioenen hoopt te verminderen. Dat zal wel met overschreden grenzen verband houden. Het oog der fantaisie ziet minister Oud. grootvizier van den Fiscus, hollend van 't eene bedreigde punt naar het andere hier verhoogend, daar weer verlagend, en dan terugkeerend naar z'n statistieken om uit te vorschen hoe dit nu weer op ,.ze" werktwaar ze 't slikken zonder tegen maatregelen, en waar ze aan 't bezuinigen slaan. Het verlies van Trianon is voor Amsterdam ook in algemeenen zin een nadeel. Uit een oogpunt van vreemdelingenverkeer beschouwd zijn dergelijke instellingen voor de hoofdstad van groote beteekenis. Sommigen plegen dat te onderschatten. Ten onrechte. Wie alleen met direct-zichtbare en becijferbare baten rekening houdt is een slecht zakenman. Daarbij rijst opnieuw de vraag, of men in dit land in malaise-tijd niet teveel geneigd is alles, dat maar eenigermate verband houdt met het begrip „openbare vermakelijkheid" maar opzij te schuiven. Het is niet noodzake lijk, heet het dan. Op grond van dat zelfde ar gument bezwijken tooneelgezelschappen en verkeeren tallooze muziekinstellingen in nood. Maar het is een heel kortzichtige rede neering, die de menschen in malaisetijd, als •Zij opwekking en wat afleiding meer dan ooit noodig hebben, maar wil berooven niet alleen van hun strijkje of band bij een kopje koffie, maar ook van die kunstuitingen die hen ver heffen boven de zorgen van het alledaagsche levenkunstuitingen die met de term „openbare vermakelijkheid" van den fiscus zoo buitengewoon plat en onjuist worden aan geduid. Wat het nut en de noodzakelijkheid betreft: duizenden menschen vinden hun bestaan zoo- IJsbaan-Tennispark „Brederode" gelegen achter de Ruïne v. Brederode HEDENAVOND 7 UUR GEOPEND INLICHTINGEN TELEFOON 22398 (Adv. Ingez. Med.) (Te Fr event en in andere dorpen van het dal van de Canche in Frankrijk is onlangs een aard schok waargenomen, waardoor in tal van huizen de meubelen toer den verplaatst.) 'k Heb wereldschokkend nieuws gelezen, Die oude Moeder Aarde heeft, Weer in een lichaamsdeel gebeefd, En ditmaal moest het Frankrijk wezen. 't Schijnt niet zoo erg te zijn geworden, Het duurde maar een oogenblik. Al was dit een moment van schrik, Het was al spoedig weer in orde. 't Is zonder schade afgeloopen, Geen enkel huis is ingezakt En elke dorpling bleef intact, Zoo goed dus als men maar kon hopen. Toch waren er nog resultaten, Die ik bewaarde voor het laatst, Er zijn veel meubelen verplaatst, Waarover alle dorpen praten. Maar men hoeft daarop niet te roemen, Wij hebben 't ieder jaar April, Alleen met dit gering verschil, Dat wij dat groote schoonmaak noemen. P. GASUS. wel in de bedrijven die vereenigd zijn in Hore caf als in de kunstinstellingen. En tiendui zenden anderen zullen hun bezoek gaan be perken aan de steden,- die saai en levenloos voor hen worden doordat er zooveel deuren voor hen gesloten zijn, die zij vroeger gaarne binnentraden. Dat is het vooruitzicht als het niet blijft bij het geval-Trianon. En dat zou Amsterdam en andere steden, duur te staan komen. In harde guldens gerekend. R. P. Francis Koene overleden. Vooraanstaande figuur in de Nederlandsche muziekwereld. In den afgeloopen nacht is in het Wilhel. mina-gasthuis te Amsterdam, waar hij een ernstige operatie had ondergaan, op 35-jarigen leeftijd overleden de bekende vlolist Francis Koene. Francis Koene is op 11 Maart 1899 te Wel tevreden geboren. Reeds op vijfjarigen leef tijd begon hij met de vioolstudie en toen hij negen jaar was maakte hij een groote tournee door geheel Nederlandsch-Indië. Van 1920 tot 1926 is hij als eerste concertmeester verbonden geweest aan het Utrechts stedelijk orkest. Vooral in deze functie heeft hij enorme suc cessen geoogst. Daarna was hij in dezelfde functie werkzaam te Dresden bij het orkest van de Sakische opera. De laatste twee jaren trad hij veel op met de pianiste Henriëtte Bosman, waarmee hij tezamen met Carei van Leeuwen Boomkamp een trio had gevormd. Het plan bestond om dezen zomer met het trio een tournee van eenige maanden door Nederlandsch-Indië te maken. Het heengaan van Francis Koene beteekent een zwaar ver lies voor de Nederlandsche muziekwereld. Museumstukken worden weggehamerd. Voor luttel gelds verdwijnen Kunst- nijverheidsschatten. „Niemand meer dan drie en een kwart, niemand meer. „Vier!" „Niemand meer dan vier. vier een half, vijf, niemand meer. niemand...".?" De hamer is gevallen en daarmee het lot beslist, het lot van het vaasje uit het voor malige Kunstnijverheidsmuseum, welks in. houdrestanten vandaag in het Notarishuis werden geveild. Zielig overschotje om hier in het ongezel lige lokaal aan de Bilderdijkstraat aan den man gebracht te moeten worden. Eens ge vierde vaasjes, bewonderde schalen, geprezen lampen.... Nu koopgoed voor iedereen, num mer zooveel, op de houten tafel voor het col lege, welks voorzitter de hamer hanteert Ver beneden de werkelijke waarde. Boem, weer een. Ver boven de koopkracht van velen. Boem, weer een. De volgende. Geen gegadig de. „Niemand een gulden?" „Anderhalf". Weg is 't. Een mandje, of zoo iets. Een bord met veel goud haalt zeventien gulden, een ander, waar geen goud op zit, maar ongetwijfeld mooier is, moet met elf guldens tevreden zijn. Een lamp. Model petroleum. Schoorsteentje van boven, koper met gaatjes als buik. Ja. dat wil wel. Dat heeft nog practische waarde. Zes gulden voor den opkooper. Morgen staat heb voor een tientje in den winkel. Verkoop acht'gulden, echt kunstnijverheid. Een vierling komt. Blauw Delft lijkt 't uit de verte. Waarde zeker dertig gulden, als 't er geen veertig zouden zijn. Het gaat met sprongen omhoog, dat wil zeggen tot negen gulden met heele guldens. Dan met twee kwartjes, tenslotte met kwartjesEinde dertien en een kwart. De tafels liggen nog vol. Er moet nog van alles komen. Meerendeels is het glas. De vaasjes kijken naar hun voorgangers, die gesneuveld zijn voor een luttel gelds op de tafel der veilingseer. Zij schijnen te beven, angstig zich afvragend of zij de rijksdaalder wel zullen halen, want zij schamen zich voor hun meester en maker, die eens zijn toe wijding en kunde heeft gegeven aan wat hem lief was. Nummer vijf en veertig, nummer zes en veertig, zeven en veertig De toeschouwers kijken quasi verveeld, als of het hun niet aanging. De meesten willen en kunnen niet meer besteden dan een beetje. Dus zwijgen zij. Voor de anderen is het meest al handelswaar. Zes gulden, zes en een kwart. Zeven gulden, zeven en een half. Twee gulden Haarlem's Kunstnijverheidsmuseum is ge storven. Voor goed. De werkloosheid in Nederland Stand op 12 Januari. Bij 1064 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 12 Januari 1935 in totaal 440.358 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 429.040 mannen. Hiervan waren werkloos 422.520 personen, waaronder 406.172 mannen. Op 29 December 1934 bedroeg het totaal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aan tal organen 427.279, waaronder 408.811 werk- loozen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is van 29 December 1934 tot 12 Januari 1935 ge stegen met 13.086, het aantal werkloozen met 13.709. Op het overeenkomstige tijdstip van het vorig jaar stonden in totaal 411.964 personen als werkzoekend bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven. Nabij de Ruïne van Brederode is door het Sporthuis Haarlem een nieuw Lawntennispark gesticht. Profiteerend van het vriezend weer, heeft men het onder water gezet, zoodat er nu een ijsbaan van gemaakt is, die reeds in gebruik is genomen, zooals men op bovenstaande afbeelding kan zien. De Spoorhout-kwestie. Onze Haagsche Correspondent schrijft ons: Men zal zich vermoedelijk nog wel herin neren. hoe in December 1933 de Kamer, na een discussie bij de behandeling van de be grooting van Waterstaat er toe is overge gaan een commissie uit haar midden te be noemen, die tot taak kreeg een onderzoek in te stellen naar de zgn. Spoorhout-kwestie. Wat was er, in het kort samengevat, aan de hand. Sinds 1925 droegen de Nederland sche Spoorwegen practisch alle leveringen van spoorwegmateriaal aan dwarsliggers aan de firma Gokkes (Directeur Wolf) op, en se dert Maart 1931 bestond een dergelijke con- tractueeïe verhouding met de N.V. Spoor- hout. waarin genoemde firma was omgezet. Daarover nu kwamen de poppen tenslotte aan het dansen. Allerlei klachten lieten zich hooren. zoo b.v. dat gevolg dezer verhouding was, dat de Nederlandsche Spoorwegen dien tengevolge duurder inkochten, dat het hout uit het buitenland betrokken werd, terwi.il men het even goed uit Nederland kon krij gen enz. enz. Staatsboschbeheer, de Neder landsche Heide-maatschappij en de Neder landsche Houtbond vooral verborgen hun grieven niet en wisten de zaak aan het rollen te brengen. De Kamer zag terecht in, en met haar de helaas inmiddels aan land en volk te vroeg ontvallen Minister van Waterstaat Ir. Kalff, dat hier een ernstig en nauwgezet onderzoek op zijn plaats was. Vandaag de instelling der commissie, die een en ander nu maar eens moest gaan uitvisschen. om dan tenslotte in een rapport haar bevindingen kenbaar te maken. Eenvoudig was dit werk natuurlijk geens zins. Uit. de bovenvermelde Kamerdiscussie blijkt reeds, hoevele aspecten deze zaak biedt en welke ingewikkelde verhoudingen hier be staan. Het is bekend, dat de Commissie een minutieus accountantsonderzoek heeft doen instellen, terwijl destijds uit een perscommu niqué is gebleken, dat verschillende bij het vraagstuk betrokken personen door haar mondeling zijn gehoord. Dit alles in aanmer king genomen, is het allerminst wonderbaar lijk. dat tot dusver nog geen rapport werd uitgebracht: te minder waar de laatste drie maanden van het afgeloopen jaar de be- grootingsperiode de leden der Commissie met andere werkzaamheden hebben overla den. Wellicht mag thans, nu die drukke pe riode voorbij is. verschijning van het rap port binnen niet te langen tijd worden ver wacht. Zoo nu en dan hebben min of meer onge duldige geïnteresseerden wel eens bii de pers aangeklopt. Uit den aard der zaak is het niet licht doenlijk telkens precies uit te maken of dan geuite grieven wel op goede gronden berustten. Wanneer ons wel eens iemand wist te vertellen, dat hij zulke prachtige of fertes aan de Spoorwegen had gedaan, doch nul op zijn rekest had gekregen, ook al hiel den die offertes veel lagere prijzen in. dan die waarop Spoor hout tenslotte geleverd had, rees bij ons terstond de vraag, of de klager wel in staat geweest zou zijn niet slechts aanbiedingen van dwarsliggers te doen, maar ook werkelijk het materiaal te leveren. Want ook hebben de Spoorwegen er tenslotte aan, als iemand komt vertellen, dat hij o zoo goedkoop iets kan leveren, doch wanneer vervolgens, als puntje bij paaltje komt. de paaltjes (in dit geval de dwarsliggers) ont breken en de Spoorwegen naar de toege zegde dwarsliggers kunnen fluiten! Wie aan de Nederlandsche Spoorwegen of fertes heeft gedaan, welke in strijd met het algemeen belang of het in strijd met. het particulier belang van den leverancier-in spe was, doet immers niets ter zake! niet zijn aanvaard, heeft alle gelegenheid gehad zich tot de commissie van onderzoek te wenden. Het rapport zal dus o.a. wel uitwijzen, of zich zulke gevallen hebben voorgedaan en zoo ja. waarom dan op dergelijke goedkoopere aan biedingen tenslotte niet is ingegaan. Tot de grieven, die ons ook nog bereikten, behoorde deze, dat de chef van Weg en Wer ken der Nederlandsche Spoorwegen, die dè man zou zijn bij den aankoop van spoorhout. tevens president-commissaris der N.V. Spoor hout is! Dat was voor ons niets nieuws. Het is immers algemeen bekend, dat de Neder landsche Spoorwegen 55 pet. van de aandee- len der genoemde N.V. bezitten en dat juist daarom vanwege de Spoorwegen er voor ge zorgd is, dat niet. alleende zooeven aange duide functionaris maar ook nog een tweede, de chef van de Rekenkamer der Spoorwegen, een commissarisplaats in de N.V. inneemt. Dit geschiedt louter en alleen met het oog op de behartiging van de belangen der Spoorwegen. Overigens willen wij er op wijzen, dat uit de statuten van de N.V. Spoorhout welke op de gewone wijze als bijvoegsel van de Staats courant zijn gepubliceerd blijkt, dat de twee door de Spoorwegen aangewezen commissa rissen in tegenstelling met den derden, door den houder der overige aandeelen aan gewezen commissaris geen enkel persoon lijk geldelijk belang bij de bedrijfsresultaten van Spoorhout hebben. Of het met Spoorhout nu allemaal volko men in orde is. vermogen wij in dit stadium niet te beoordeelen. Dat zal pas mogelijk zijn. zoodra wij het rapport der Kamercommissie onder de oogen zullen krijgen. Er bestaat dus wel alle aanleiding dit rapport met bijzon dere belangstelling tegemoet te zien. Moge het wachten nu spoedig tot het verleden be- hooren: hoe eer ook in deze zaak klaarheid zal zijn verkregen, hoe beter. Bewapeningsuitbreiding des noods tot het uiterste! TOKIO, 28 Januari. Op een vraag in het Hoogerhuis, welke maatregelen Japan zal nemen in verband met een internationalen bewapeningswedstrijd ter zee,, verklaarde de Minister van Marine Usumi dat Japan elke bedreiging zal beantwoorden door de bewape ning tot het uiterste op te voeren, zelfs al zou de bevolking uitsluitend moeten leven van verdunde rijstsoep. Engeland heeft aan Japan opheldering ge vraagd over het optreden in het Verre Oosten. pag. 4 Het goud, dat uit een verkeersvliegtuig ver dween, is nog niet terecht. pag. 4 De Saartrocpen en de regeeringscommissie zullen gelijktijdig het Saargebied verlaten. pag. 4 Twintigduizend stakers in de haven van New- York. pag- 1 Maandagmiddag is burgemeester Rambonnet van Velscn overleden. pag. 7 Bij een huiselijk drama te Amsterdam is een slager door zijn vrouw gedood. pag. 3 Prof. Barth komt naar Utrecht. pag. 3 Insluipers maken te Amsterdam f 4000 buit. pag. 3 De afscheidsrede van den heer Chr. v. d. Heu vel voor de Anti-Rev. Kiesvereeniging te Heemstede. pag. 6 Een Montessori-lyceum te Haarlem? pag. 6 Nieuwe Geref. Kerken in Haarlem-Noord en Haarlem-Oost. pag. 6 Francis Koene is overleden. pag. 1 Bekende Haarlemmers: De heer H. Heidstra. pag. 3 ARTIKELENENZ. R. P.: De sluiting van Trianon. pag. 1 Van onzen Brusselschen correspondent: Vlaam sche schilderkunst. pag. 9 Van onzen Wecnschen correspondent: „De Vier Müllers"' wordt voorbereid. pag. 4 pag. 9 J. B. Schuil: Haarlem's Tooneel. Helen: De vleugels. g. 9 Criticus over den wedstrijd SchotenL. F. C. pag. 8 De avonturen van professor Nimbus. pag. 2 ƒ2.65 per bus van 5 liter (Adv. Ingez. Med.) Na de stemming in het Saar gebied. Rodhe betuigt zijn dank aan Nederland. De minister van buitenlandsche zaken heeft een schrijven ontvangen van den voor zitter van de volksstemmingscommissie in het Saargebied, den heer Rodhe, waarin deze aan de Nederlandsche regeering dank be tuigt voor de medewerking verleend bij de aanwijzing van de Nederlandsche voorzitters der stembureaux. De commissie heeft tevens van haar waardeering getuigd, voor de nauw gezetheid, waarmede genoemde voorzitters hun taak hebben vervuld. Citroëndirectie in andere handen. Exploitatie op kleiner schaal. De Tel. verneemt uit Parijs, dat de directie der Citroën-maatschappij overgegaan is in handen van een comité, bestaande uit den heer Michelin. den leider der firma Michelin Cie., Ducastel. vertegenwoordiger van het Comité des Forges en France. De exploitatie zal voorloopig op de oude wijze, maar uit den aard der zaak op kleiner schaal worden voort gezet, totdat het reorganisatie-project, dat thans bij de Banque de Paris et des Pays-Bas en de firma Lazard Frères Cie in studie is, geheel voltooid zal zijn. Twintigduizend stakers in de haven van New-York. Vakvereenigingsleiders beschuldigen de communisten. In het havengebied van New York is Maandag een wilde staking uitgebroken. 20.000 transportarbeiders hebben het werk neergelegd om te protesteeren tegen de te werkstelling van niet georganiseerde collega's. De vakvereenigingsleiders zijn van meening dat de stakingsbeweging zal kunnen over slaan op andere groepen havenarbeiders. Zij wijzen er op. dat het plotselinge uitbreken van deze wilde staking het gevolg is van een actie der communisten.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1