Haarlem als ongeluksstad. HET TANDHEELKUNDIG 16 RIJKSSTRAATWEG 16 GEBIT 35 Tandarts Nieuwe Uitgaven. ZATERDAG 2 FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 19 Ontmoetingen" in cijfers. Wie waren de schuldigen? Haarlem als ongeluksstad vindt u hieron der in cijfers. Wanneer men eenige moeite neemt tot bestudeering, een en ander eens anders beschouwt, zal hem interessante voor beelden van ongeluk-combinaties ontdekken. Eveneens leert ons deze statistiek welke ca- tegoriën van weggebruikers het meest geliefd zijn voor een ongeluk. Een ieder weet dan voor zich zelf welk ge vaar hij loopt in dit nieuwe jaar, dat reeds weer een maand oud is. Tram Vrachtauto Personen auto Motorfiets i Bespannen wagen Handwagen Voet gangers Totaal BOTSINGEN 1 1 22 23 45 52 95 155 302 3 27 54 3 87 Fiets 11 99 350 55 .108 623 Bespannen wagen 3 7 12 1 18 41 8 24 3 1 36 44 54 5 7 2 112 Deze tabel, die veel heeft van een,competi tiestaatjespreekt duidelijke taal. Men zie de hokjes, de cijfers en concludeere zelf. Een verklaring behoeven wij eigenlijk niet meer te geven: het ligt voor de hand dat de tram geen enkele keer tegen een vast voorwerpis gere den, want in dat geval zouden óf de rails niet goed zijn gelegd, óf de bouwer zou te dicht bij het tramspoor zijn gekomen Onderlinge krachtmeeting van trams is in 1934 slechts een keer op het programma weest, evenals de kennismaking van twee hand wagens. Zulke verschrikkelijke ongelukken zijn een aparte vermelding waard, in onze mechanische .eeuw! Over eenige jaren zullen wij nooit meer iets kunnen vertellen van een ongeluk met een handwagen.... AAN- OF OVERRIIDINO Tram Vrachta Personen- 1 auto I Motorfiets Fiets Bespannen wagen Handwagen j| Voet gangers Totaal Tram- of buspassagier. 1 1 2 2 14 42 18 38 3 1 118 DIVERSEN 7 16 16 71 8 2 115 2 2 INSTITUUT HAARLEM- X OQRD TFT, 16726 Berekent thans nog voor een geheel met garantie Pijnloos trekken inbegrepen. Piaalje met 1 Kunsttand 3. Iedere Tand meer f 1.75 Porcelein of Zilvervulling f 3. Goudvulling vanaf 9. Goudkroon vanaf /15. 22 karaats goud Pijnloos trekken van Tand of Kies1.50 Mondonderzoek kosteloos Spreekuren alle werkdagen van 9-12 en van 1-4 uur. Zaterdags van 912 uur AVOND SPREEKUUR Dinsdag, Woensdag en Donderdag 79 uur. Beslist pijnlooze behandeling door Nederlandsch (Adv. Ingez. Med.) Uit dit lijstje blijkt dat de voetganger het meest heeft te duchten van de personenauto en daarna van de fiets. Veel minder gevaar lijk zijn de motorfietsen en vrachtwagens. De Haarlemsche wandelaar weet dus wat hem te doen staat: motorfietsen en vrachtwagens gaan wel op zij De statistiek vermeldt geen enkele keer een hotsing tusschen voetgangers. Toch hebben wij herhaalde malen op hoeken van straten da mes en heeren wandelaars zien botsen Zelfs een statistiek van de politie is nog niet volledig. Het vee komt er bijzonder goed af. Slechts twee keer is de politie voor een gewond stuk vee gewaarschuwd. Toch gelooven wij dat er menigmaal in Haarlem een hond overreden zal zijn. In ieder geval meer dan twee in een jaar.... OORZAKEN DER ONGELUKKEN. Fouten van bestuurders van vervoer middelen 761 Fouten van voetgangers 94 Gebreken aan vervoermiddelen 23 Toestand van den weg 131 Vee 2 Andere oorzaken 439 Onbekende oorzaken 34 plaatse overledenen vertellen zij ons dat in het afgeloopen jaar elf mensclien den dood dóór het verkeer hebben gevonden. Van de overigen zijn velen voor hun leven lang gebrekkig. Men beseft niet dat achter een klein ongelukje nog zoo veel kan zitten. De kranten vertellen niet van de complicaties die zich soms pas na maanden voordoen, of van de zgn. bijkomstigheden waaronder een ongeluk geschiedt, die echter voor den betrok kene van gróót belang kunnen wezen. Men kan veel zeggen, weinig' zeggen....' de reeks ongelukken zal voorloopig wel verder gaan. Er is geen reden aan te nemen dat er ;een. ongelukken meer zouden gebeuren. Toch doet een statistiek als deze ons weer even beseffen: gisteren zij, vandaag mis schien wij Een beetje meer voorzichtigheid, geduld^ overleg, verdraagzaamheid. Misschien helpt 't....? 1484 Belangwekkend zijn echter de oorzaken van de ongelukken. Hier kan men vinden: wie is de schuldige? Bestuurders hebben liefst 761 keer een fout gemaakt, voetgangers 94, vee twee keer. „Andere" oorzaken zijn er 439. Hier gelieve men zelf eenige mogelijke oorza ken uit te denken. De toestand van den weg, slippen en zoo voorts, heeft 131 ongelukken op zijn geweten. Men bedenke echter wel dat veel ongeluk ken het gevolg zijn van een combinatie van oorzaken, van factoren die men niet onder woorden kan brengen. Een fout van een be stuurder kan zeer wel mogelijk het gevolg zijn v<1n een reactie op een fout van een voetgan ger, zelfs zonder dat de bestuurder van de auto weet waarop hij reageerde. Dat slechts 23 keer gebreken aan vervoer middelen de oorzaak van een ongeluk is ge weest, hebben wij zeker voor een groot deel te danken aan de scherpe keuring door de politie. Men mag wel eens mopperen als bezitter op de nauwgezetheid van de politie, het cijfer 23 bewijst dat deze weg de goede is. Gebreken mogen in geen geval, voor zoover men ze tij dig kan voorkomen, ongelukken veroorzaken. GEVOLGEN DER ONGELUKKEN. (In totaal 11 dooden) Ongelukken waarbij personen ter plaat-se zijn overleden 2 Ongelukken waarbij personen zijn gewond 424 Gewonde personen bij ongelukken 441 Ongelukken met materieele schade 1238 Ongelukken met materieele schade waarbij ook onder 1 en 2 180 Dit laatste overzicht behoeft werkelijk geen uitleg. Het is droevig-duidelijk. Getallen als deze, waarmee wordt aangeduid dat bijna 450 personen zijn gewond, waarvan nog negen zijn overleden, zeggen genoeg. Met de beide ter Burgemeester en raadsleden in conflict. Rumoer te Ginneken. Bij de behandeling der Gemeentebegrooting van Gunneker is het tot een conflict gekomen tusschen den burgemeester en een achttal raadsleden. Reeds bij den aanvang der vergadering waren ernstige verwijten over en weer gewis seld over de aanschaffing van een nieuwe vuilnisauto en een wijziging in de politie-ver- ordening, doch «en tumult ontstond toen de voorzitter een aantal amendementen op de begrooting besprak, die door een achttal raadsleden van diverse partijen waren inge diend. De opmerkingen van den voorzitter lokten hevige protesten uit. De gemoederen werden echter nog meer verhit, toen de voorzitter zich aan het adres van de acht raadsleden opmerkingen veroorloofde welke voor deze voorstellers zeer onaangenaam waren. Zoo erg werd het gekrakeel, dat de meeste raads leden onder groot lawaai de raadszaal ver lieten. Er werd gedreigd dat men niet meer zou terugkeeren, indien de leiding van den voorzitter niet beter werd. De voorzitter bleef met eenige raadsleden achter en verweet den voorstellers der begrootings-wijzigingen poli tieke tendenzen, waarbij hij ook nog in con flict kwam met een der wethouders. Hierna werd de zitting wegens onvoltalligheid opge heven. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. Nieuw Nederlands Woordenboek, voor de spelling-Marchant. De N. V. Uitgversmij. Kosmos te Amster dam gaf het Nieuw Nederlands Woorden boek uit volgens de spelling-Marchant 1934, bevattende tevens verklaring van de meest gebruikelijke woorden van vreemden oor sprong. Het boek is bewerkt door dr. J. J. B. Elzinga, secretaris van de Vereeniging tol Vereenvoudiging van onze Spelling en dr. A. J. de Jong beiden leeraar aan de eerste H.B.S. met 5-jarigen cursus te Amsterdam, met een voorwoord van prof. dr. J. J. Salverda de Grave, voorzitter van bovengenoemde Ver eeniging. Supplementen Belastinggids en Gids Omzetbelasting. Verschenen is bij L. J. Veen's Uitgevers Mij te Amsterdam het Supplement op den twee den druk van den Beknopten Gids bij de Omzetbelastingwet, samengesteld door dr. M. J. H. Smeets te 's-Gravenhage. Voorts kwam bij dezelfde maatschappij uit het supplement op den derden druk van den Beknopten Be lasting-gids samengesteld door dr. M. J. I-I. Smeets te 's-Gravenhage en J. H,- Meihuizen te Groningen. Medisch Handboek voor het Huisgezin, Bij de N. V. Leidsche Uitgeversmaatschap pij Leiden is verschenen Medisch Handboek voor het Huisgézin. Het dient zich aan als een nieuwe alphabetische verzameling van beproefde recepten ter behandeling van ziek ten, volgens de nieuwste geneeswijze der Allo pathie, Homoeopathic, Complexhomoeopathie, Biochemie en. der Natuurgeneeskunde, met in achtneming en beschrijving in het bijzonder van de geneeskrachtige kruiden, de Water behandeling, de Bestralingen, de Gymnastiek zoomede van uitvoerige diëetvoorschriften met bereidingswijze. Het lijvige werk is ge schreven door dr. Bella Muller, practises- rend arts te Miinchen, vertaald door Geertr. J. Verbrugge, med. doc. arts, te Leiden. Hel boek dient om vast te leggen, hetgeen de. dokter gezegd heeft en om een juiste uitvoe ring van de medische voorschriften mogelijk te maken. Friesche Sagen door J. P. Wiersma, In de bekende serie Mythen en Legenden', die wordt uitgegeven door W. J. Thieme en Cie. te Zutphen, is thans verschenen het werk" Friesche Sagen, door J. P. Wiersma. De voornaamste sagen uit het heele Friesche gebied ook uit de gewesten in Noord-West- Duitschland zijn bijeengebracht. Men treft er de alleroudste verhalen in aan van de her komst der Friezen. Uit den Frieschen konings tijd zijn sagen aanwezig: van Hengist en Hor- sa, van Redbad, van Magnus. En er zijn twee sagen, die de schrijver ontleende aan het Oera Linda Boek. Het werk bevat 33 sagen, met tal van Friesche fragmenten en oud- Friesche teksten. Achter in het boek zijn ven klarende aanteekeningen opgenomen. Nic. B. Bulder leverde houtsneden. Ons Lichaam, gezondheid ziekten, genezing, samenge steld door K. Pels. De uitgeverij Candida in Amsterdam geeft een kloek en lijvig standaardwerk uit over Ons Lichaam, samengesteld door Dr. K. Pels. practiseerend geneesheer te Amsterdam, onder toezicht van zijn leermeester prof. R. P. van Calcar, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. De schrijver deelt in de inleiding mede. dat het werk volstrekt niet de bedoe ling heeft den medicus te vervangen, doch om een betere samenwerking van medicus en patiënt te bevorderen. Voorkomen is beter dan genezen, en zorg voor de instandhouding van de gezondheid is een eerste vereischte. Om dit te kunnen dient men op de hoogte te zijn van de samenstelling van het mensche- lijk lichaam en ingewijd te worden in de bij zonderheden der oorzaken van het ontstaan der verschillende ziekten. De bedoeling is om op eenvoudige en duidelijke wijze den leek een inzicht te geven in den bouw en de ver richtingen der organen en daardoor zal hij de hygiënische adviezen die hiermee in verband staan, beter waardeeren en opvolgen. In het werk komen ruim 100 afbeeldingen voor, en statistieken, samengesteld door drs. T. v. d. Brink te Amsterdam. luchtvaartmonument op dit vliegterrein schrijven de uitgevers een inleiding, waarin schrijven, dat met het verschijnen van het nieuwe orgaan in een behoefte wordt voor- zien. Het blad wil geven, zoo populair moge lijk en voor ieder duidelijk te begrijpen, ons luchtvaartwezen in den meest algemeenen zin van 't woord. Beloofd wordt dat 't pu bliek op de hoogte zal worden gehouden van alles wat in de vliegwereld gebeurt, niet al leen hier, maar ook in het buitenland. Dit eerste nummer ziet er typografisch keu rig verzorgd uit. Een winter in de oase door C. Nijdam. ,Een winter in de oase. brieven uit Biskra" de titel van een werkje van de hand van Nijdam. uitgegeven bij de uitgeverij H. D. Tjeenk Willink en Zoon te Haarlem. Dit werkje bevat de brieven die de schrijver tijdens een ■erblijf in Biskra naar Nederland zond en die reeds gepubliceerd werden afzonderlijk. De schrijver heeft eraan toegevoegd een lezing die hij in een zendingsconferentie in het Doopsgezind Broederschapshuis te Schoorl 1933 hield. De bundel geeft een indruk van het sociaal godsdienstig leven van het volk in Algerije en het land waarin dit volk woont. Handboek voor Kampeerders. Nijgh en Van Ditmar N.V. te Rotterdam heeft een Handboek voor Kampeerders uit legeven. De heer H. J. Jordaan, voorzitter T. K. C. schreef een voorwoord, waarin hij het kampeeren d e sport van den natuur liefhebber noemt. „Kampeeren eischt ge meenschapszin, ieder kampeerder is verant woordelijk tegenover alle kampeerders". Het boek is samengesteld in opdracht van het be stuur der N.TK.C. door mej. A. W. Schuckink Kool en de heeren A. Bertoen, J. Boomsma, F. W. F. Slee en J. W. de Wijn. Tallooze teekeningen zijn opgenomen ter verduidelij king van de wenken voor plaats, kleeding. ge rechten,. materiaal, eerste hulp bij ongelukken kampeeren met booten, per rijwiel, of in het gebergte Aansluiting Lager en IMiddel- baar onderwijs. Bij W. Versluys (N. V.) te Amsterdam (Batavia en Paramaribo» is verschenen: Aan fluiting lager en middelbaar onderwijs spe ciaal beschouwd in verband met het rapport Bolkenstein, het rekenonderwijs op de lagere school en den uitslag van het onderzoek met twee schoolvorderingstests op verschillende scholen voor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs, door P. J. Bouman en J. C. van Zelm. De libel. MÖTTLINGER SAMENKOMSTEN. Woens dag: Kerk-der Evang. Broedergem. Park- laan 34. Donderdag: Wijkgebouw helmstraat 3. Vrijdag en Zaterda; Oude Gracht 104. „Bet-hel" Voor- Wij kgebouw Ged. Aanvang steeds. 8 uur nam. De Vliegwereld, We ontvingen het eerste nummer van het orgaan „Vliegwereld" onder leiding van den heeren J. A. Back, vlieger bij de K.L.M., F. F. Habnit (uitg. N.V. Uitgevers- en Druk- kersbedrijf J, A. Boom te Haarlem». Het is een populair rijk-geïllustreerd weekblad voor de Luchtvaart. Op de frontpagina staat een heel mooie afbeelding van den verkeerstoren op Schiphol. Bij een foto van het bekende Door Bosch en Keuning te Baarn is uitge geven een nieuw maandschrift, waarvan het eerste nummer voor ons ligt. Het heet de libel (met kleine beginletter) en het wil een frisch blad zijn, een blad van dezen tijd, in de spel ling Marchant. De libel wordt gedragen, zoo als in de voorrede staat, door hetzelfde elan. dat in de libellenserie zoozeer de aandacht heeft getrokken. De Libel is een maandblad voor letteren en kunst, voor actueele onder werpen, en wetenswaardigheden, voor folklo re en muziek, zielkunde en opvoeding, voor t-eekening en foto en zending. Wat. vreemd doet het. aaji af eri toe hoofdletters, af eiv toe ook kleine letters gebruikt te zien, waar in hét algemeen hoofdletters gezet plegen te worden. Het eerste nummer bevat de Uitzichtloos heid der moderne jeugd, door J. C. Konings berger. beschouwingen over het Duitsche muziekleven, een politiek portret van Kees Andrjesse over dr. Goebbels, een liedje over Gijs de Veerman door J. D. van Ramshorst, een bijdrage van Joh. Hepp over de onder- aard.sche paleizen van den winter, een ver haal van Jan Knape Mzn. over de Moeder, enz. Mijn Tooneelleven, door Marie van EijsdenVink. De wettelijke regeling van het uitverkoop- en opruimingswezen. De nieuwe voorstellen tot het beteugelen van excessen op het- gebied van het uitverkoop- en opruimingswezen zijn kortgeleden ingediend bij de Tweede Kamer. Eindelijk, zullen velen uit den middenstand zeggen: want men ziet in deze regeling in de eerste plaats een mid denstandsaangelegenheid. Intusschen zijn er ook groote groepen van fabrikanten en gros siers, die belang bij dit wetsontwerp hebben. Inderdaad, het heeft jaren geduurd, voordat men de materie blijkbaar voldoende bestu deerd had. Nu is het zoo ver en vormt deze conceptregellng de zooveelste aanklacht te gen den middenstand. Immers, het bleek ze..s niet mogelijk deze materie in eigen kring te regelen. De onderlinge solidariteit is nog niet zoodanig ontwikkeld, dat men dit „eigen boontje" vermocht ,,te doppen". Neen. de hulp van de Overheid was noodig. Deze heeft zelf in de Memorie van Toelichting op het wets ontwerp erkend, dat zij de regeling bij voor keur had zien komen uit het particuliere be drijfsleven. Intusschen heeft het weinig zin daarover lang te polemiseeren en is het alleen van practisch belang de ontworpen regeling nader te beschouwen. De ontworpen regeling richt zich in hoofd zaak tegen die gevallen, waarin uitverkoopen of opruimingen ontijdig worden aangekondigd of wel onder voorwendselen, die aan het pu bliek ten onrechte den indruk, van een bijzon der voordeelige aanbieding geven. Men be grijpt. natuurlijk zeer goed, dat zoogenaamde moeilijk verkoopbare artikelen ten slotte, „ge sleten" moeten worden en vandaar dan ook. dat de gedachte regeling dien verkoopen geen moeilijkheden in den weg wil leggen. De goede koopmanstactiek brengt mede. dat de detail list vóór het te laat is, dat gedeelte van zijn voorraden verkoopt, hetwelk onverkoopbaar dreigt te worden. Maar de tactiek om het ge- heele jaar uitverkoop te houden of de oprui mingen voortdurend te vervroegen, waar door' tal van vakgenooten tegen' hun zin ge dwongen worden een dergelijke verkooptac- t-iek te volgen, leidt tot' chaotische toestan den. Door middel van een vergunningsstelsel zal men trachten de noodige orde te schep pen. Daarbij is niet aan den georganiseerden middenstand de beslissing wie al of niet mag „uitverkoopen" of „opruimen", doch men zal dat overlaten aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Deze organen zullen dus voor het verleenen van de vergunningen moeten zorgdragen. Binnen afzienbaren tijd zal het winkelbedrijf alleen nog maar een uitverkoop of opruiming mogen houden wanneer een daartoe aangewezen commissie van vijf leden of de Kamer-in-pleno, daartoe toestemming verleent. Een dergelijke vergunning is even wel niet noodig voor opruimingen, die in ver band met jaars- of seizoenswisseling gehou den worden. Daarbij is evenwel de bepaling gemaakt, dat deze opruimingen alleen gehou den mogen worden onder benamingen als: jaarlij ksche opruiming, halfj aarlij k-sche op ruiming, seizoenopruiminig. balansopruiming enz. Deze groep opruimingen zal alleen mo- gen plaats hebben tusschen '1 Januari en 1 Februari en van 15 Juli tot 15'Augustus. Alleen dé Kamers van Koophandel en Fabrieken kun nen' toestemming geven om daarvan af te wijken.. .Misschien vinden mijn ex-bewonderaar sters en bewonderaars het wel aardig eens wat over mijn werkelijke Tooneelleven te lezen en een klein kijkje te nemen achter de coulissenIk heb gezorgd, dat het boekske voor alle beurzen bereikbaar is, het is een voudig uitgevoerd, geen opsmuk, alles ge spaard voor de opbrengst en ik ben bereid de helft van de zuivere oDbrengst te stoi'ten in het fonds", schrijft Marie van Eijsden—Vink in de voorrede van Mijn Tooneelleven, dat ze- bijna tien jaar na haar afscheid van het too- neel, heeft geschreven. Dikwijls vroeg men haar er óm, vaak dacht ze er over de pen ter hand te nemen, doch even vaak dacht ze ook weer: zou het wel de belangstelling der lezers waard wezen, mijn oogenschijnlijk zoo weinig bewogen tooneel leven? Litteraire waarde zou het boek niet kunnen hebben, het zou alleen een vertellen zijn van wat gebeurde in mijn leven op de plankenEn zoo kwam zij niet tot een be sluit het boek te schrijven. Totdat zij vernam, dat het Suppletiefonds van het Algemeen Pensioenfonds voor Nederlandsch Tooneelisten er zoo slecht voor stond. En toen stond haar besluit vast, waarvan de uitwerking voor ons ligt: Haar Tooneelleven werd geschreven, en de opbrengst is voor de helft bestemd voor het Fonds. En als we het boekje ter hand genomen en het doorgelezen hebben, dan kunnen we de schrijfster verzekeren, dat haar bewonderaar sters en bewonderaars het bizonder aardig vinden, en dat het boekje de belangstelling der lezers wel degelijk heeft. Zeker, litteraire waarde bezit het niet, dat is ook nooit de be doeling geweest. Maar de eenvoudige wijze, waarop haar leven beschreven is, de harte lijke manier, waarop zij over collega's spreekt, en de liefde voor het tooneel, die uit het werkje duidelijk naar voren komt, dat zijn factoren, die het lezen zeer aangenaam ma ken. Hoe genoegelijk verhaalt ze van haar eerste „optreden" toen ze 7 jaar was, een liedje van Koning Kwiek uit de Gelaarsde Kat van Rosier Faassen, dat ze dien komiek had hooren zingen bij haar eerste uitgange tje. en dat ze op een stoel staande voor de familie moest nazeggen! Hoe enthousiast schrijft ze over haar komst op de planken bij Moor in Amsterdam! Hoe levendig vertelt ze van de verschillende rollen, die ze te spelen kreeg! Hoe geniet ze nog van de huldigingen, die haar bij haar jubilea en tenslotte bij haar afscheid ten deel vielen! Zij heeft het werk gekruid met aardige anecdotes, afdrukken van critieken, rolverdeelingen, brieven enz. En mocht de lezer soms vinden, dat ze weieens teveel zich verdiepte in te persoonlijke herin neringen, dan zal hij dat gaarne vergeven, om de warmte, om de liefde, die uit het boek spreekt. Een van hen, die vele jaren met haar op de planken gestaan heeft, verzekerde ons spon taan. dat de schrijfster bizon der juist de sfeer van het tooneelleven in dien tijd heeft ge troffen en raak de toestanden toen geschetst i heeft. En, is dat niet een bizonder groote lof? Bij het Indienen van een aanvraag dient vermeld te worden, waar, wanneer en waarom men den verkoop wil houden. Voorts dient op gave te geschieden van de goederen, die ten verkoop zullen worden aangeboden, terwijl de Kamer van Koophandel het recht heeft een onderzoek in te stellen naar de verstrekte ge gevens en naar de boeken, die op den spe- cialen verkoop betrekking hebben. De Kamer van Koophandel maakt van de aanvraag een formulier, hetwelk gedurende een week dui delijk zichtbaar aan de localiteit, waar de voorgenomen verkoop zal plaats hebben, wordt opgehangen. Zoo kunnen eventueele bezwaren ingediend worden. Verlof tot „uit verkoopen" geschiedt, wanneer er sprake is van verplaatsing of overdracht der zaak, van verbouwing van den winkel enz. „Goede trouw" moet daarbij als eerste eisch op den voorgrond staan. Een weigering kan ook vol gen wanneer gelijksoortige goederen, als waar op de aanvraag, betrekking heeft, betrokken zijn geweest bij een uitverkoop, dien dezelfde aanvrager in dezelfde gemeente in het jaar, voorafgaande aan zijn nieuwe aanvraag, ge houden heeft. De gegeven vergunning moet duidelijk zichtbaar worden aangebracht aan de ingangen van het locaal, waar de uitver koop wordt gehouden. Een uitverkoop mag niet langer dan drie maanden duren, een op ruiming niet langer dan één maand. Noch bij een uitverkoop, noch bij een opruiming mo gen andere soorten van goederen aangebo den worden, dan die, welke in den desbetref- fenden winkel gewoonlijk verkocht worden. Het is nog te vroeg om reeds een gefun deerd oordeel over deze rfgeüng uit te spre ken. Iedere practijk ontbreekt nog. Wel meen ik, dat aan de Kamers van Koophandel een uiterst moeilijke taak wordt opgedragen. Ver moedelijk zal menigmaal met het b-egrlp „goe de trouw" gewerkt moeten worden, met alle gevaarlijke consequenties daaraan verbonden. Het blijft m. i. in hooge mate te betreuren, dat de georganiseerde middenstand zelf niet in staat is deze materie in eigen boezem op af doende wijze te regelen. Het inschakelen van de Overheid mag voor velen een aanlokkelijk geneesmiddel zijn, de gevaren daaraan ver bonden zijn niet te onderschatten. En eens binnengehaald brengt men haar niet zoo ge makkelijk weer buiten de deur. MOLLERUS. De Nederlanclsche landbouw door Dr. Ir. G. Minderlnoud. In de Volksuniversiteitsbibliotheek, uitgave De Erven Bohn N.V. te Haarlem, verscheen het- boek De Nederlandsche landbouw, ge schreven door Dr. Ir. G. Minderhoud, hoog leeraar aan de landbouwhoogeschool. Hij be schrijft daarin de factoren, die de inrichting van den landbouw bepalen, de ontwikkeling van den landbouw in de periode 1900—1930, het gebruik van den bodem door den land. bouw omstreeks 1930, de verschillende onder- deelen van het landbouwbedrijf en de huidige landbouwcrisis.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 13