CHIEF WHIP Ontmoetingen en gesprekken. BEZUINIGEN? allright - op alles, behalve op uw gezondheid. dus rook uitsluitend De veiligheid van het verkeer. ZATERDAG 2 FEBRUARI 1935 HA'ARUE M'S D'A'GBLA 3 Coöp. Handelsvereeniging geschorst. Door de Akkerbouwcentrale. De akkerbouw-centrale heeft de coöpera tieve handelsvereeniging van den Noord-Bra- bantschen Chr. Boerenbond geschorst als georganiseerde van de akkerbouwcentrale wegens het feit dat een van de afdeelingen van deze organisatie zich niet gehouden heeft aan de door de akkerbouwcentrale gegeven voorschriften in zake den toeslag op rogge. Door onnauwkeurigheden in de boekhou ding en onvoldoende controle zou een belang rijk bedrag teveel zijn gedeclareerd en ont vangen. Het bestuur van de Akkerbouwcentrale heeft nog geen beslissing genomen of deze schorsing gevolgd zal worden door een blij vende uitsluiting van deze coöperatie om voortaan tarwe te kunnen opnemen als erkend pakhuishouder. Spoorweg-gepensionneerden protesteeren. Zij willen met den Personeelraad actie gaan voeren. De leden van den bond van gepensionneer- den bij de Nederlandsche Spoor- en Tramwe gen hebben te Utrecht een buitengewone al- gemeene vergadering gehouden, gericht tegen de voorgenomen verslechtering der pensioe nen. Het bestuur stelde het congres voor aan "den Personeelraad het verzoek te doen om samen een actie te beginnen. Het bestuur wil hierop vóór 15 Februari van den Personeel raad antwoord en indien dit gunstig mocht zijn, reeds 16 Februari de beraadslagin gen beginnen. Het congres keurde dit bestuur-voorstel goed. De adviseur van den bond, de heer H. J. v. Braambeek, voerde vervolgens het woord. Spr. bracht onder de aandacht, dat de gepension- r.eerde vrouwen, de weduwen dus, door dit ontwerp nog zwaarder getroffen zullen wor den dan de mannen. Het bestuur heeft in middels tot verzending aan de leden van de Tweede Kamer een concept-adres samenge steld, op welks inhoud de heer Van Braam beek nader inging. Heden een accoord met België? Besprekingen zullen waarschijnlijk resultaat hebben. Vrijdag is de leider der Belgische handels delegatie de heer Suetens weder in Den Haag teruggekeerd. Hij heeft Vrijdagmiddag over het kolenvraagst.uk nadere besprekingen ge voerd met den heer Lamping, directeur der handelsaccoorden van het departement van Economische Zaken en eenige andere leden der Nederlandsche delegatie, welke verleden week de besprekingen 'betreffende het sluiten van een nieuw handelsverdrag met België hebben gevoerd. De conferentie heeft nog geen definitief resultaat opgeleverd, doch men hoopte heden waarschijnlijk tot een oplossing te komen. Vier schepen weer in de vaart. De oude passagiersschepen van de Holland- Amerika Lijn, de „Maasdam", „Edam" en „Leerdam" die langen tijd hebben opgelegen, zijn verbouwd tot vrachtschepen met passa- giersaccomodatie. Vroeger deden deze schepen dienst op de CubaMexico Lijn, maar nu zullen zij gaan varen van Rotterdam op New- York. Heden vertrekt de „Maasdam:", den negenden Februari de „Leerdam" en den zes en twintigsten de „Edam". De „Veendam" zal waarschijnlijk door de Ward-line gecharterd worden ter vervanging van de dezer dagen gezonken Mohawk MOEDER EN ZOON STALEN. De Amsterdamsche politie heeft twee perso nen aangehouden, moeder en zoon, die in het bezit waren van een tasch met goederen, welke vermoedelijk van diefstal afkomstig zijn. In de woning van het tweetal is een huiszoeking gehouden, waarbij een groote voorraad goe deren, welke, naar men aanneemt, in een tijds verloop van meer dan een jaar in verschillen de zaken zijn ontvreemd, voor den dag kwam. Daar uit de goederen alle merkteekenen ver dwenen waren kan moeilijk worden naaegaan yan welke firma's zij afkomstig zijn. Loonovereenkomst particuliere mijnen opgezegd. Tegen 1 Maart a.s. Arbeidsovereenkomst eveneens opgezegd. De N.V. Domaniale Mijn Mij., de Mij. tot ex ploitatie van de steenkolenmijnen Laura en de Vereeniging, de Mij. tot exploitatie van de steenkolenmijn Oranje-Nassau en de N.V. Ne derlandsche steenkolenmijn Willen Sophie hebben de contactcommissie voor het mijnbe drijf een schrijven gezonden, waarin de direc ties mededeelen, dat zij zich genoodzaakt zien de loonovereenkomst tegen 1 Maart a.s. op te zeggen. De directies hebben de arbeids overeenkomst tegen 1 Mei a.s. opgezegd. PROVINCIALE STATEN-VERKIEZING. Vrijz.-Dem. eandidatenlijsten. Na gehouden referendum worden de eerste vijf plaatsen op de eandidatenlijsten van den Vrijz. Dem. Bond voor de a.s. Provinciale Sta ten verkiezingen in de Statenkringen Den Helder, Hoorn en Zaandam ingenomen door W. de Boer, Den Helder; F. Schermer. Schoorl; O. J. Bosker, Wieringen; D. Kooi man, Purmerend; C. Wijdenes Spaans Jr., Anna Paulowna. Statenkring Hoorn: D. Kooiman, Pur merend; J. Best Nzn., Berkhout; A. Sietsma. Alkmaar; U. G. Dorhout, Hoorn; Chr. Roo sendaal, Enkhuizen. Statenkring Zaandam: A. Sietsma, Hoorn; D. A. Flentrop, Zaandam; W. F. Allen, Koog a.d. Zaan; mej. N. Carels, Alkmaar; H. I. Hallie, Zaandam. Het hapert alleen nog aan de cabine-inrichting. Dan kunnen de F 22 en F 36 in dienst worden genomen. Aan de F 36. het groote verkeersvliegtuig, dat door de Fokkerfabriek te dezer stede ge bouwd is voor de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij, wordt thans in den grooten Fokker hangar op Schiphol de laatste hand gelegd. Dit geldt nog alleen de cabine-inrichting, welke is verzorgd door de firma Mutters te 's Gravenhage. Ook de voor rekening van de Zweedsche luchtvaart maatschappij A. B. A. gebouwde F 22 nadert zijn voltooiing. Ook in dit vliegtuig wordt thans de fraaie binnenbekleeding aan gebracht. Het vertrek naar Zweden zal waar schijnlijk binnen 14 dagen geschiedeen. Verdwenen Uiverpost weer terecht. Amerikaan in Engeland gearresteerd. In aansluiting aan het eenigen tijd geleden medegedeelde betreffende brieven van de Uiver-post. maakt de commissaris van poli tie der afdeeling B te 's-Gravenhage thans bekend, dat de Amerikaan Philip W. Ireland, die in het onwettig bezit was van poststuk ken, behoorende tot de Uiver-mail, dezer da gen op verzoek van de Haagsche politie dooi de Engelsche politie is aangehouden. Er werden 36 tot de Uiver-mail behoorende enveloppen in zijn bezit gevonden. In totaal zijn 84 enveloppen toegezonden aan het hoofdbestuur der P. T. T. te 's-Gravenhage, dat voor een spoedige toezending aan de rechthebbenden zal zorgdragen. LAGER LASTEN VOOR HET HOOFDSTE DELIJKE CAFé- EN RESTAURANT BEDRIJF? Naar wij vernemen wordt ten stadhuize te Amsterdam overwogen om alsnog voor het .aar 1935 te komen tot een verlichting van de personeële belasting voor het café- en restaurantbedrijf aldaar. ARBEIDSCONFLICT TE AMSTERDAM GEcINDIGD. Nadat door de partijen, betrokken bij het geschil bij de firma P. van den Brul te Am sterdam, aan den Rijksbemiddelaar inlichtin gen waren verstrekt, gaf deze den besturen der Vakbonden in overweging, zich tot de fir ma te wenden voor directe onderhandelingen over de oplossing van het conflict.-In een Vrij dag gehouden bespreking werd geconstateerd, dat de oorzaak van het geschil was vervallen, waarop de kleermakers in een vergadering besloten het werk weer te hervatten. iaüv. lngez. Med.j De medische geschiktheid van den chauffeur. Door den Geneeskundigen Kring te Am sterdam is éen dezer dagen een belangrijk verkeersvraagstuk aangesneden nl. de medi sche vereischten, die aan den automobilist mogen en moeten worden gesteld. Drie kop stukken der medische wetenschap, nl. Prof. Burger, Prof. Zeeman en Prof. van der Horst hebben in aanwezigheid van vele verkeers- autoriteiten hunne meening over de medi sche vraagstukken, die ten aanzien van het verkeer bestaan, ten beste gegeven. De con clusies waartoe deze autoriteiten komen, zijn van groot belang, niet alleen voor de verdere ontwikkeling van het rijexamen, doch ook en vooral voor de „verkeerswetenschap" in het algemeen. Prof. Burger behandelde het vraagstuk van het „hooren" in het verkeer. Naar zijn meening is het volkomen ongemotiveerd en onrechtvaardig, dat men aan slecht-hooren- den de bevoegdheid tot het auto-besturen niet verleent. Op het eerste gehoor lijkt deze uitspraak niet meer dan onlogisch. Dit komt. volgens prof. Burger, doordat wij teveel ge wend zijn geraakt aan de z.g. noodzakelijk heid van geluid en lawaai in het verkeer. De geluidsignalen zijn volgens hem veelal over bodig (dit kan gereedelijk worden toegege ven!) en lang niet de voornaamste factor in de verkeersbeveiliging. Maar vooral is het normale gehoorvennogen (dus buiten het verkeer) geen goede maatstaf voor het ver mogen tot het waarnemen van signalen. Ex perimenteel is komen vast te staan, dat som mige doove menschen, de z.g. bas-dooven, in geraas beter hooren dan anders. Hier jeldt dus een geheel andere maatstaf. Het feit, dat iemand het gesproken woord slecht verstaat, zegt nog niets omtrent zijn vermo gen tot het waarnemen van andere gelui den, b.v. signalen. Doch niet alleen wat be treft de gehoorscherpte, ook bij het richting- bepalen van geluiden komt men tot wonder lijke conclusies's. Alle z.g. eenzijdig dooven worden tot het besturen van auto's onge schikt geacht. Maar nu blijkt, dat ook velen normaal hoorenden het vermogen tot rich ting bepalen ontbreekt! Volgens prof. Burger spelen de ooren in het verkeer een ondergeschikte rol! Een doove chauffeur kan een zeer goed rijder zijn, om dat hjj zijn oogen dubbel gebruikt. De oogen zullen op den duur de ooren in verkeer moe ten vervangen. Dan zal ook van ver keerslawaai geen sprake meer zijn en de veiligheid zal ermede gediend worden. Vervolgens voerde prof. Zeeman het woord over het „zien" in het verkeer. De reactie bij het zien van de vele stilstaande en bewegende voorwerpen langs en op den weg, is een zeer gecompliceerde. Voor het verkeer is van groot belang het vermogen tot het waarnemen van contrasten tot het onderscheiden van grens lijnen en het gezichtsveld. Deze factoren moeten bij een goed chauffeur aan bepaalde eischen voldoen. Prof. Zeeman was gekomen o.a. tot de con clusie, dat men bij een 100 K.M. snelheid bij het zien van een plotselinge hindernis nog M. doorrijdt als reactietijd tusschen zien en handelen 1 seconde bedraagt en de rem men volkomen in orde zijn. Het opsteken van een hand kan een normaal mensch op 300 M. waarnemen. Voor het voorkomen van ongevallen moet de gezichtscherpte van den rijder minstens een tiende van de normale gezichtscherpte zijn (in de meeste landen enscht men 3/10). De psychiater Prof. van der Horst hield vervolgens een beschouwing over de psycho- motoriek van den chauffeur. Het bestu ren van een auto is psychologisch een zeer ingewikkelde handeling, waarin de psycho techniek nog geen voldoende inzicht heeft. Van belang is vooral de snelheid, waarmede de chauffeur in het steeds wisselende milieu van het verkeer, reageert, Op de vraag, waarom de éen in het verrichten van verschillende verkeershandelingen een grootere gemakke lijkheid beeft dan de andere, kan de weten schap nog geen voldoende antwoord geven. Twee factoren zijn ten aanzien van de veilig heid vooral van belang, nl. de praktische in telligentie, dus het vermogen om snel en juist een verkeersvraag, waarvoor men plotse ling komt te staan, op te lossen („aanleg" voor rijden) en de dispositie tot catastrofale reactie's, d.i. de wijze, waarop de rijder rea geert op een plotselinge gevaarvolle gebeur tenis. Sommigen worden hierdoor als ver lamd. en niet in staat tot handelen, anderen blijven koelbloedig en volkomen paraat. Een zeker ..vermogen" in deze richting moet van den rijder worden gevergd. Uit deze voordrachten blijkt vooral hoe veelzijdig het vraagstuk der verkeersveilig heid is. Het heeft o.a. een physiologische en 'n psychologische zijde.Het verkeer is dus niet al leen een kwestie van techniek, maar ook'n we tenschap. Hiermede moet bij de verkeersre- glementeering meer rekening worden gehou den, dan tot op heden is gedaan. Een werke- 1 lijke verkeersveiligheid zal eerst kunnen in treden wanneer de wetenschappelijke zijde van het verkeer zich verder heeft ontwikkeld. Want hierin zal men tenslotte den grondslag van elke verkeersregeling moeten vinden. De waarde van de rijvaardigheidsproeven, zooals deze thans zijn ingesteld, wordt door de hier boven beschreven voordrachten wel aan eenige twijfel onderhevig. Uitverkoopen onderzocht. Tachtig procent der winkeliers wenschte wettelijke regeling. Op verzoek van den minister van economi sche zaken heeft het economisch instituut voor den middenstand in het tijdvak Novem ber 1933 tot en met Februari 1934 een onder zoek ingesteld naar de uitverkoopen, dat zich uitstrekte over ruim 2000 winkels in de ge meenten Amsterdam, Arnhem, Breda, den Haag. Groningen, Maastricht. Rotterdam en Utrecht. Men beperkte zich daarbij tot zeven takken van kleinhandel in bepaalde stads- wijken en kreeg zoodoende blijkens het dezer dagen onder den titel „onderzoek naar de uitverkoopen" verschenen verslag onderstaand beeld: (uitverkoopen in pet. van het totaal aantal winkels): le week onderzoek (511 Nov. '33) 9,6 pet.. 4e week (1420 Jan. '34) 63.6 pet., laatste week (18—24 Febr. '34) 26.2 pet. Het verloop vertoont in alle steden en bran ches groote overeenstemming. Na een gelei delijke toeneming van het aantal totale uit verkoopen gedurende November en December volgde een sprongsgewijze vermeerdering in de eerste weken van Januari en overal werd het hoogtepunt in de periode 1420 Januari bereikt. Als aigemeene indruk drong zich tijdens het onderzoek meer en meer op. dat het aankon digen van uitverkoopen en opruimingen in de eerste plaats geschiedt ter vergrooting van den omzet en dat het opheffen of verplaatsen van de winkelnering, alsmede het opruimen van incourante of beschadigde goederen een ondergeschikte rol speelt. Zoo verklaarde bijv. 55.7 pet, der winkeliers, dat zij het uitverkoo pen uitsluitend toepasten als een reclame middel of als afweer en navolging van con currenten; de invloed van grootbedrijf en „vliegende winkel" bleek in laatstbedoeld op zicht sterk te zijn. In slechts 20.4 pet. der gevallen werd de seizoen- en mode-invloed als reden genoemd. De gemiddelde duur van alle geconstateer de uitverkoopen bedroeg in de periode van het onderzoek niet minder dan 47 dagen. Tachtig procent der winkeliers heeft zich uitgesproken voor een wettelijke regeling van deze materie. AANSLAG OP EX-KEIZER GEDEMENTEERD Berichten volgens welke de kok van Huize Doorn een aanslag zou hebben gepleegd op den ex-keizer, zijn naar Vaz Dias meldt, van ieder en grond ontbloot, en berusten geheel op fantasie. Een feit is, dat de kok ziek is en zich in Duitsch- land bevindt, waar hij behandeld wordt door een arts, die door den ex-keizer ten zeerste wordt gewaardeerd en bij hem in hoog aan zien staat, De Snip is steeds volgeboekt. Dienst CuracaoAruba een tot nu groot succes. Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat ge durende de maand Januari 184 passagiers gebruik gemaakt hebben van de lijn Curacao Aruba v.v. Er zijn 14 vluchten ondernomen, dus er werden gemiddeld 13 passagiers per vlucht vervoerd. Dat wil zeggen dat de Snip telkens vol geboekt was. Er zijn 574 pleziervliegers op Curagao ge weest. Laboratoria der K. E. M. A. worden verplaatst. Naar Delft. In een te Arnhem Vrijdagmiddag gehou den aigemeene vergadering van aandeelhou ders der N.V. tot Keuring van Electrotechni- sche Materialen (K.E.M.A.i wei'd besloten de laboratoria dezer vennootschap, ingevolge de daartoe strekkende door de regeering uitge sproken wenschen, naar het rayon Delft over te plaatsen. Ter vergadering werd met overgroote meer derheid van stemmen echter tevens een motie aangenomen, waarin tot uitdrukking wordt gebracht, dat deze overplaatsing niet in het belang der vennootschap wordt ge acht en dan ook slechts geschiedt omdat de regeering zulks verlangt. „Paleis"-kwestie kost lang durig onderzoek. De Confectiejas. Mr. J. H. VAN GELDEREN. Ook verhooren in Duitscliland. Het onderzoek in de zaak van het Paleis voor Volksvlijt duurt nog steeds voort. De recherche is bezig de zeer uitvoerige corres pondentie der laatste jaren te onderzoeken. Hierbij zijn o.a. brieven gevonden, afkomstig van Duitschland en in deze brieven werden obligaties van het Paleis, die reeds vroeger zouden zijn uitbetaald, te koop aangeboden. In verband hiermede is een inspecteur van de Centrale Recherche naar Duitschland ge weest om daar een onderzoek in te stellen. Hij heeft verschillende personen aan een verhoor ondei-worpen om te weten te komen, op welke wijze zij deze obligaties in hun be zit- hadden gekregen. Zooals wij reeds eerder meldden, waren ook van uit Amerika obli gaties aangeboden. Het omvangrijk onder zoek duurt nog steeds voort en de instructie is nog niet gesloten. Binnenkort zal het gerechtshof beslissen op het request van de verdedigers, waarin de in vrijheidstelling van den directeur en den commissaris van het Paleis voor Volksvlijt worden gevraagd. I Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad 1885. 2 Februari: Naar wij vernemen hebben de regenten van het Hofje van Beresteijn te Haarlem de schilderijen van Frans Hals, die de roem van het hofje waren, verkocht, en zuilen de doeken naar het buitenland verhuizen. De heeren zijn bezweken voor den drang van geld en Holland zal weer eenige echt-nationale kunstwerken, nationaal door zichzelf, nationaal door de historie, verliezen. Te vergeefs hebben om met den heer Jo de Vries te spreken „krant en tijdschrift zich warm gemaakt, te ver geefs heeft de Spectator zijn teekenaar aan het werk gezet". De goede Van Vloten zou zich in zijn graf omkeeren, als hij het hoorde. „Misschien" zoo schreef in '76 ge noemde heer De Vries in Eigen Haard „zullen de regenten eenmaal gebruik maken van de gelegenheid, die hun ge boden is of geboden zal worden, om de stukken te verkoopen." Inderdaad, die schoone gelegenheid heeft zich voorgedaan, indien althans het ons geworden bericht juist is. We hebben zelfs de koopsom hooren noe men 50.000. Toen H.H. regenten die som, hoewel niet voor het eerst, weder vernamen, hebben ze zich „bezwaard gevoeld over de weelde, van nevens het hofje, zulk een kostbare collectie schilderijen te onderhouden" en voortaan zullen zij al hun zorgen aan de sterfelijke bewoners van het hofje kunnen wijden. Door onze lens gesnapt. Mevr. M. E. LAND—DE VRIES. Mevr. M. E. Land-de Vries, die in vele besturen en comités in onze stad zitting heeft, ging hier-op de lagere school en daar na bezocht zij gedurende 4 jaren de Höhere Madchenschule te Bonn a. Rhein en ver volgens, telkens voor één jaar. een school bij Londen, een kostschool te Vevey (Zwit serland) en de Huishoudschool aan het Zandpad te Amsterdam. Op 20-jarigen leef tijd huwde zij met Dr. A. A. G. Land, die zich m 1907 te Haarlem vestigde Als moeder van twee meisjes en twee jon gens. voelde mevr. Land zich aangetrokken tot de ideeën van Dr. Montessori. Zij was oprichtster van de eerste Haarlemsche Mon- tessorieschool (in September 1916) en in April 1918 richtte zij de afd. Haarlem en omstreken van de Ned. Montessorivereeni- ging op. van welke afdeeling zij voorzitster werd en nog is. Op 6 September 1919 volgde haar verkiezing tot lid van het Hoofdbe stuur der Ned. Montessorivereeniging: tot 1924 was zij secretaresse van het dagelijksch bestuur dier vereeniging. Nog steeds heeft zij zitting in het Hoofdbestuur. In 1918 werd mevr. Land bestuurslid van het Fonds tot behartiging der belangen van hulpbehoevende kraamvrouwen en eenige jaren later van het Wijkhuis op het Lorentz- olein, met daaraan verbonden bemiddelings bureau. Sedert 1926 is zij voorzitter van het bestuur van het Herstellingsoord voor zenuw zieken en rustbehoevenden var. Zuster P'.an- tevdt, te Bloemendaal. van welke instelling mevr. Land de oprichtster was. Voorts is mevr. Land bestuurslid der afd. Haarlem van de Vereen, voor Handenarbeid en lid van het comité tot oprichting van een crèche in Haarlem-Noord, die eind Fe bruari geopend zal worden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5