Lettereim Ei ECun< OE TWEELINGZUSTERS MAANDAG 4 FEBRUARI 1935 H A" A R L' E M'S D A" C B L" A D 9 MUZIEK. Roelof Riphagen. Piano-recital. Ten tweeden male gaf Rudolf Riphagen een piano-avond in den Jansschouwburg. Groot scheepsche propaganda waren aan deze ge beurtenis voorafgegaan en zij mochten op succes bogen: een talrijk auditorium wachtte ditmaal de komst van den pianist af. die om ruim half negen op het podium verscheen. Gaf de goedbezette zaal. een zeldzaam ver schijnsel in onzen tijd bij dergelijke avonden, reeds terstond een aangename sfeer: Ripha gen wist van het oogenblik af, dat hij begon te spelen een eigen sfeer te scheppen, spanning te verwekken en gaande te houden. Want zijn spel wordt gedragen door een persoonlijkheid. Niet een persoonlijkheid, die in jeugdige vreugde om het spel er op los gaat. Van z.g. „Spielfreudigkeit" is bij Riphagen niets te ontdekken. Wel van een groote liefde voor het te vertolken werk, dat hij in al zijn détails be studeerd en in zich opgenomen heeft. In zijn vertolkingen maakt alles den indruk overlegd te zijn. Vaak ook meent men pose vóór zich te zien. Pose leek het groote silhouet, den speler aan het klavier voorstellende, op de aanplakbil jetten, pose het portret in het programma, pose de wijze, waarop hij zich aan den vleu gel zette en op inspiratie scheen te wachten, pose zijn soms onmatige ritardando's en fer- mates. De romantische allure van een vroe gere generatie. Toch gelooven we dat veel van wat pose schijnt, bij Riphagen uit eerlijke overtuiging', uit den aard zijner persoonlijk heid voortvloeit. Hij voelt blijkbaar roman tisch. Zijn uiterst delicate, ja geraffineerde voordracht van Schumann's „Kinderscenen" zou het opzichzelve nog niet bewijzen; dat zij tot het laatst toe een ongestoorde spanning in 't leven hield, bewijst het wel. In het uit beelden der romantische kleine vormen ligt o.i. vooralsnog zijn grootste kracht. En even zoo behandelde hij de vijfde Fransche Suite van Bach, waarmee hij zijn recital begon. Men kan dat gerust aanvaarden, want Bach wordt zóó vaak zoogenaamd klassiek, maar in wer kelijkheid dor gespeeld, dat men blij is, eens een andere opvatting te hooren. Alleen wan- iieer het contrastaanbrengen tot manier scheen te worden, zooals het tot het uiterste gedreven pianissima bij de herhaling van eehige onderdeelen, kregen we den indruk van opzettelijkheid, van ongezond effectbejag. Constructieve arbeid in grooteren stijl enj grooter dimensies werd in Franck's „Prélude, Choral et Fuge" verlangd en we kunnen met voldoening constateeren, dat de speler daarin niet. te kort bleek te schieten, al hadden we ons den totaalbouw nog grootscher kunnen denken. Ook in deze vertolking verrastte me nig détail dat van doordringende studie blijk gaf. Zijn voordracht der „Kinderscenen" noem den we reeds. Die was geraffineerd en toch vol poëzie. In sommige excessen wat betreft dynamiek of tempo we denken b.v. aan „Traumerei" en „,Der Dichter spricht" open baarden zich „les défauts de ses qualitós." Dan scheen zijn spel geparfumeerd, zijn opvatting decadent. Er stonden echter voortreffelijke staaltjes van reproductie tegenover. Van Ravel's Sonative werd de Menuet wel het mooist gespeeld, al lukten de dubbel-voor- slagen meerendeels niet. Voortreffelijk was hier zijn pedaalgebruik. De finale werd wat snél en zonder de noodige klaarheid vertolkt; het was of zijn beheersching toen verminderde Debussy's „The Childrens Corner" droeg Rip hagen uiterst verfijnd voor. Het tempo van Doctor Gradus ad Parnassum was wel veel sneller dan „Moderament animê", maar de duidelijkheid bleef behouden. De overige num mertjes maakte hij tot kostelijke kabinet stukjes. Het applaus noopte den pianist tot het spe len van twee toegiften, onnoodig, want het programma was al zeer omvangrijk, en eigen lijk jammer, want zoomin met Debussy's Tweede Arabeske als met Bach's Cisdur-Pre- ludium vermocht hij de indrukken van het voorafgegane te evenaren, laat staan te over treffen. Maar een deel van 't publiek verlang de het nu eenmaal Riphagen bespeelde zijn eigen vleugel. Voor Franck had een grooter instrument gepast, voor de andere werken bleek de vleugel ten volle berekend. Het gebeurt zelden dat een pianist in 't openbaar het instrument kan bespelen, waar hij geheel mee vertrouwd is. Daarom was Riphagen's handelwijze volko men te billijken en zelfs toe te juichen. Want het tekort aan toonvolume in Franck's werk is door andere kwaliteiten, die aan zijn vertol kingen ten goed kwamen, ruimschoots opge wogen. K. DE JONG. SYMPHONIE-ORKEST „ORPHEUS". 't Is waarlijk al weer vijf jaren geleden dat Orpheus zijn gedenkwaardig eerste concert gaf te Zandvoort in badhuis „Zeeduin". Ge denkwaardig, omdat men zich toen al heel sterk moest vergissen cm niet te zien dat uit dit beginnend ensemble een mooi symphonie- orkest zou groeien. De heer J. Lammers, Or pheus' voorzitter, herinnerde ons in zijn in leidend woord aan dit concert en vertelde voorts, dat sinds dien dag ongeveer vijftig concerten zijn gegeven. Want het zal niet aan ieder bekend zijn, dat Orpheus vele malen speelt voor liefdadige doeleinden. Zoo luistert het ook de bekende Lighaluitvoeringen op, en staat het op de bres, waar men voor derge lijke gelegenheden eens niet tevreden is met zangsoli of zoo iets. Het toch al feestelijk aanzien der groote zaal van den Haarl. Kegelbond had nog be langrijk gewonnen door een keurig opgemaakt podium, dat ons herinnerde, wat er heden met Orpheus aan de hand was. De heer P. Hage- bout, een der werkende leden, had dit allei op eigen initiatief (hoe was 't mogelijk!klaar' gespeeld. Nu we toch bezig zijn met het fees telijke van dezen avond, gaan we meteen ver klappen, dat ook de heer Lammers zelf niet kon ontkomen aan een huldiging. Had hij te voren den directeur H. Th. Lindenborn een fraaie electrische klok kunnen overhandigen, hijzelf kreeg voor zijn onschatbare diensten aan Orpheus een kunstvoorwerp met in scriptie, en een dergelijk aandenken ont vingen ook de penningmeester en de muziek- commissaris. Tevoren had de directeur ook reeds een zoodanig siervoorwerp mogen ont vangen, waarbij hem ook een oorkonde werd ter hand gesteld, die door een foto van het huidige Orpheus nog in waarde steeg. En de op deze wijze bedachten zagen hun dames- huisgenooten knap in de bloemen gezet, Bloe men werden ook aangedragen namens het Haarl. Operette-ensemble, dat eveneens on der leiding van den heer Lindenborn staat, en namens welke vereeniging de heer W. A. Hen- sen als voorzitter het woord voerde. Maar hier mee was de feestelijkheid nog niet ten eind. Want een pracht geschenk ontving Orpheus zelf van de donateurs en belangstellenden: het waren 25 stevige muzieklessenaars, in nik kel uitgevoerd en met recht een sieraad voor het concertpodium. Maar toch zou 't belangrijkste hebben ont broken, wanneer niet de muzikale kwaliteiten van Orpheus nog eens in extra gunstig licht waren komen te staan. En wij denken hier voornamelijk aan de hoogst prijzenswaardige uitvoering van Auber's ouverture „La muetté. de Portici". 't Sprak van zelf dat men even den tijd moest nemen om buiten den kring dei- feeststemming te geraken, zoodat aan de zes tienden-opmaat nog een al te vluchtige aan dacht werd geschonken. Maar eenmaal op dreef, werd 't één en al verrassing. Een groote aanwinst was de hoorn, waartegen weer het verlies der fagot, die onmisbare brug van houtblazers naar koper, teleurstelde. Maar hoe voortreffelijk overigens was dit hout bij de ouverture „Martha", waar het zoo echt symphonisch wordt gebruik in combinatie met het telkenmale later invallend strijkkwin tet. Een fluit, een hobo, twee klarinetten dat spoedig de fagottist zijn plaats weer kan hernemen! De fantasie over „Cavalleria rusticana" had heel mooie tutti, waarbij we in de eerste plaats denken aan 't „no, no Turrido". Dat was in orde, en mooi dik van klank. In de Siciliana („O Lola!") was de althobo, koud nog, te laag, en speelde een „luie klep" den blazer parten. Maar later in „O dolce Lili" voor hobo was 't wee rperfect. Pech had ook de vioolsolist, die juist twee noten had ge speeld, of zijn a-snaar legde 't af, maar het snel omwisselen met een intacte viool van den zelfden lessenaar was een handigheid, een vakmusicus waard. Was dit haast onmerkbaar incident toch nog oorzaak, dat de solovoor dracht nerveus werd door het al te klein vi brato? In deze „fantasie" waren de modulee- rende overgangsdeelen nog de zwakke plek ken, maar de enthousiast gespeelde scène vóór de kerk nam toch weer zóózeer de aandacht van de hoorders in beslag dat zij van De frischheid, straalt U tegen! ]2% Iedere vrouw is graag bekoorlijk en charmant. En deze wensch kan zoo gemakkelijk in vervulling gaan! Masseer 's morgens en 's avonds Cent Uw huid met het weelderige schuim i Castella! Laat Castella's kostelijke massage-oliën diep in Uw poriën drin gen en verheug U in een zachte, bekoorlijke en prachtig-gave huid! )P O GOEDE ZEEP STAAT (Adv. Ingez. Med.) het „al fresco" karakter dezer Mascagni- muziek ruimschoots konden genieten. In de „Mazurka russe" waren nog geheimen die niet geheel ontsluierd werden, en bij Waldteufel (hoe keurig is toch zulk een wals geïnstrumenteerd!") boden ook de overgangen tusschen de walsdeelen even moeilijkheden bij de tempoverandering. Hier was de leiding bij lange na niet zoo fascineerend als in het klassieke deel van het programma, 't Is waar: hier waren we ook heusch een beetje ver wend. Want de beide ouverture's waren qua directie heel, heel goed. Inderdaad, een lustrumviering die bij Or pheus nog lang in herinnering zal blijven G. J. KALT De Lichthoeve te Santpoort. In het orgaan „De Lichthoeve" van het be kende Kindertehuis van dien naam aan de Kweekerslaan te Santpoort lezen we, dat de toestand van de directrice, Zuster J. Th. Kuijck, die sinds langen tijd wegens efen ernstige, ongesteldheid te Garderen verpleegd wordt, vooruitgaande is. Gehoopt' wordt, dat zij 1 Maart weer de leiding van haar groot gezin te Santpoort op zich kan nemen. Ver antwoording wordt gedaan van de ingekomen giften in geld en natura gedurende December. A.s. Woensdagavond wordt ten bate van De Lichthoeve in den Schouwburg aan den Jans- weg een propaganda-bijeenkomst belegd, waar bij tevens de film van deze stichting vertoond zal worden. AUTOBUSDIENSTEN Bij besluit van Ged, Staten van Noord-Hol land is afgewezen het verzoek van de N.V. Autobusdienst „Mooy" te Beverwijk, om ver gunning tot het uitbreiden van de route van haar autobusdienst van Haarlem naar Heems kerk en terug in dien zin, dat verschillende diensten van Beverwijk naar Heemskerk en omgekeerd zullen worden geleid langs den Rijksstraatweg en de Marquettelaan. Ingewilligd is het verzoek van deze N.V. om de bestaande route van haar autobusdienst HaarlemHeemskerk tusschen Beverwijk en Heemskerk ook in omgekeerde richting te mo gen rijden. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De eerstvolgende vergadering van deze Kamer zal worden gehouden op Dinsdag 19 Februari a_s. des avonds te 7.30 uur. HET TOONEEL. Nationale Revue. DAT ZOU JE WEL WILLEN! Waardoor de Nationale Revue zich van alle andere Nederlandsche revues onder scheidt. dat is door de 16 Dickson Girls. Een stel girls, zoo kwiek, getraind en gediscipli neerd als deze Dickson Girls vinden wij bij geen ander revue-gezelschap. Daar zit vaart en spirit in deze dansmeisjes en de nummers, waarin zij optreden, zijn altijd af. Ook door de zeer verzorgde, dikwijls heel smaakvolle aankleeding. Het is geen wonder, dat men de Dickson-girls niet veel rust gunt en wij zien ze dan ook telkens terug, in den proloog, in de aardig gemonteerde en met gratie gedans te scène Sèvres Porcelein, in het acrobatisch, kranig uitgevoerde ladder-nummer, in de finale voor de pauze, waarin zij de lente- en winterdans uitvoeren en in verschillende num mers in het tweede gedeelte., waarvan wij o.a. noemen den schermdans, die door de rapheid van bewegingen, dë gedisciplineerdheid, de vlugge attaques, parades en afweringen, en de fijn-tintige costuums wel een der beste en fijnste nummers vair den avond werd. De leiders van de Nationale Revue zorgen voor een goede, wat men zoo noemt „rijke" monteering en aankleeding en aan schitte ring. kleur en pronk ontbreekt het dan ook niet. Er is heel wat te zien in deze revue, zoo dat het publiek, dat gisteren bij de eerste voor stelling in het Gemeentelijk Concertgebouw in vrij grooten getale was opgekomen, in dit opzicht niets te kort kwam. Maar bij een revue komen wij toch in de eerste plaats om den komiek. Het is de komiek, die de revue „maakt", hij geeft er de fleurig heid. de leut. in het kort het „leven" aan en van zijn komische gaven hangt het eigenlijke succes van de revue af. veel meer dan van de slingerende, hippende, wippende, cirkelende beenen zelfs van de mooiste revue-gïrls. Bu- ziau, Louis Davids, Lou Bandy, zij geven het cachet aan de revue, waarin zij optreden. De komiekigheid van een Lou Bandy is van een heel ander soort dan van een Buz-iau of een Davids. Bandy heeft niet dat daverend- komische van een Buziau, dat trouwens on overtroffen is in Nederland en wanneer wij hem vergelijken bij den beroemdsten clown Crock misschien zelfs in heel de wereld - en ook niet het fijne, gedistingeerde van een Louis Davids. Bandy is meer, wat wij zouden kunnen noemen, de vlotte, zelfbewuste wat on gegeneerde komiek, die zeker is van zijn suc ces. Want Lou Bandy is evenals zijn broer Willy Derby populair bij het publiek. In hoe ver die populariteit gerechtvaardigd is? Het feit reeds, dat hij het is, mag als het bewijs gelden, dat Lou Bandy precies weet, hoe hij met het publiek moet omspringen en dat is in een revue reeds heel veel waard. Wanneer ik mijn persoonlijk oordeel moet geven, dat moet ik bekennen, dat ik van dit genre komiekig heid nog al ver af sta en ze maar half soms zelfs in het geheel niet kan waardeeren. Maar als ik een volle zaal telkens hoor scha teren van de lach, de menschen om mij heen zie dubbel vallen van pleizier en een dame achter mij kirrend van de pret, om de minuut hoor verzekeren, dat ie weer eenig is, Lou, nou, dan moet ik wel tot de conclusie komen, dat ik den waren knobbel voor dit soort grappigheid mis, 'Maar wat ik wel zeker weet, is, dat Lou Bandy zich zelf in zijn gijn en komiekigheid nog al veel herhaalt. Ik heb Lou Bandy wel eens beter gezien dan gisterenavond en je zoudt den acteur van „Dat zou je wel willen" nu en dan graag ook wat meer geest bij het vervaardigen van deze revue hebben toege- wenscht. Er waren scènes bij zooals de Kwartjes dag in den Dierentuin, het trio „Allemaal naar de apies toe", „Lou wil een hondje koopen" en „De ambtenaar van den Burger lijken Stand" die wel heel erg bas-comique waren en vooral Clairette Hammé ging in haar chargeering soms veel te ver. Wiesje Bouwmeester weet meer maat te houden, en gaf eenige types zooals de Xantippe in „Op naar Canada" heel vermakkelijk weer. Johnnie Riscoe, een excèntrïc-clown bleek zijn grappigheid voornamelijk in zijn beenen te hebben, meer dan in zijn hoofd. En dan was er natuurlijk een smeltende tenor, die pas recht in zijn element kwam, toen hij Itali- aansch mocht gaan zeggen. Laat ik ook niet Clairette vergeten, het danseresje, dat op haar teenen vlugger is dan ik op mijn voe ten en een tourbillon danste met zoo'n vaart, dat je bij het zien alleen er al duizelig van werd. Lou Bandy treedt tot en met Donderdag nog op in zijn nieuwste revue „Dat zou je wel willen!" en de vele bewonderaars van dezen komiek weten dus, waar je hem in levende lijve kunnen aantreffen, wanneer je hem niet alleen op het doek in het Rembrandt Theater als soldaat willen zien. En ik herhaal, er zijn ook nog de 16 Dickson-girls. die ons met hun beenen het bewijs geven, wat „tempo-tempo' beteekent. Het publiek amuseerde zich kostelijk op dezen eersten avond en wij mogen verwachten dat nog velen den weg naar ons Gemeente lijk Concertgebouw deze week zullen weten te vinden. J. B. SCHUIL. Lustrum van het Corps der leerlingen van de M. T. S. Receptie. In de kroonzaal van café-restaurant Brink- mann aan de Groote Markt werd Zaterdag middag een goedbezochte receptie gehouden door het bestuur van het jubileerende corps. Vele personen gaven van hun belangstelling blijk hetzij door een bezoek, hetzij door het zenden van bloemen. Zoo kwamen feliciteeren vele eereleden, de besturen van de zusterver- eenigingen uit Dordrecht, van Amicitia, de gymnastiekvereeniging. van de H. H. B. S. V. van het Gem. Lyceum, van het Deventer Land- bouwcorps Nji Sri, van de Utrec'ntsche Tech nische vereeniging, van Avadia van de Meis- jes-H. B. Svan de Vereeniging der Nuts- kweekschooi Voorts kwamen de wethouder van Onderwijs, deheer A. G. Boes, de directeur der M. T. S. ir. G. de Gelder, vele leeraren, 1». A. G. de Koningh, chef der Centrale Werk* plaats der Spoorwegen. J. A. A. Ochtmann, dir. Gem. Gasbedrijf, ir. C. J A. Reigersman, dir. Prov. Waterstaat, en vele leden, oud leden en particulieren. Bloemen werden o.a. gezonden door de Ken- nemer Lyceum Vereeniging. Nji, Sri, Amicitia, Kopjesclub. G. M. V. L. I. N. O. S., de H. H. B. S. V„ M. K. O.. Avadia, C. L. V., Vereeniging van Leeraren, de Vereeniging van Afgestu deerden en directie café Brinkmann. Ba! masqué. Desavonds vond in gebouw Brinkmann een ball-masqué et costumé plaats, dat bijzonder geslaagd mag worden genoemd. Het bestuur had hiervoor de beschikking gekregen over alle zalen boven en, na twaalven, ook die be neden, zoodat het geheele gebouw was ingeno men. En dat was noodig, want vele honderden waren gekomen om dit feest ter gelegenheid van het derde lustrum van het Corps van Leerlingen der M. T. S. mee te vieren. Ze hadden er veel werk van gemaakt. Ma trozen en Oosterlingen, boeren en cow-boys, een Rozenkoningin. Spanjaarden en danse resjes. Russen en nog verschillende personen uit andere landen en andere tijden zwierden met elkaar over een der vele dansvloeren, die in het gebouw ter hunner beschikking waren. Het was een mengeling van kleuren, een bont gewoel, waarin toch het wit en groen misschien wel den boventoon voerden Doek met leu zen, melding makende van den verjaardag van het corps werden rondgedragen, er waren vier deelnemers, die zich verborgen hadden in groen witte bordpapieren cylinders, op elk waarvan één letter van het woord KNOR voorkwam. We zagen, hoe wonderlijk het ook moge klinken, zelfs den Onzichtbaren Man, in dezelfde gedaante als waarin deze zich aan dr. Kemp heeft voorgedaan in de film van dien naam; in een kamerjurk, zijn hoofd omzwach teld met verband en een donkere bril op. Er liepen sneeuwpoppen rond, die ondanks de temperatuur boven nul niet smolten. Er wa ren bonte fantasiecostuums, en zwijgende Oosterlingen schreden onbewogen en niet tot een glimlach te verleiden door de zalen. Ook koeien waren aanwezig. En een troep kinderen zorgden er voor, dat het door een boer-pianist gespeelde Whispering niet geheel en al op wara heid berustte. Er liep een Schot rond, op wiens kleeding niets was aan te merken, doch wiens manieren (althans afgaande op verscheiden grapjes) niet uit Aberdeen stamden. Hij dronk tenminste opgewekt een whisky en presen teerde sigaretten! Dit is voor een Schot meer scheef dan Schotsch. De Bilderdijkzaal was als Bierhal ingericht. In de muziekzaal vierden The Red Hot Pep pers uit Apeldoorn hoogtij, de kroonzaal werd gevuld door de klanken van The Melody Ma kers uit Amsterdam en in de voorzaal was ge legenheid tot verpoozig'. Op gezette tijden trok de Haarlemsche Harmonie Apollo onder lei ding' van den heer H. Schulpzand door het bouw en dit stemmingsensemble was dan oor zaak van vroolijke hos- en wandeltochten. Na middernacht werd een filmopneming ge daan, welke film van Maandagavond af in alle voorstellingen van het Frans Halstheater zal worden vertoond. Hier volgen de toegekende prijzen: Mooiste groep De Knor: mooiste dame Witte Biedermeierdame; mooiste paar, extra prijs Middeleeuwsche dame en heer; origineelste dame Dreivierteutakt; origineelste heer Lap pendeken; origineelste paar Plattelanders; mooiste paar wit-zwarte marine; mooiste paar extra prijs roode Kozakken; troostprijs revue- compère. In de jury hadden zitting: mevr. Hélène Lu- dolph, mej. Annie Kalff en de heer J. L. Slagter. architect. Zondagmiddag had In de Kroonzaal van café Brinkmann Groote Markt tot besluit van de feestelijkheden een thé dansant plaats, waar bij George Pickardt en zijn orkest uit Am sterdam voor het muzikale gedeelte zorg droeg. FEUILLETON. Uit het Engelsch van PATRICIA WENTWORTH. Nadruk verboden 14) Anne liep van het bed de kamer door naar de toillettafel. Lang en ernstig bestudeerde ze haar spiegelbeeld. Toen zette ze haar hoed af. Neen, zóó kon ze niet naar Jenny gaan haar haar was niet om aan te zien! Dat moest eerst behoorlijk bijgeknipt en geondu- leerd worden. Overigens er was iets dat haar vreemd aandeed in wat zij zag. Haar huid had die bleeke, bijna vale tint die het gevolg is van lang binnenshuis zijn. Ze wreef haar wangen en toen het bloed krachtig er heen stroomde, en ze wat meer kleur kreeg, vond ze dat ze een beetje meer op zichzelf leek. Er waren donkere kringen onder haar oogen en haar gezicht was mager, veel ma gerder dan een jaar geleden. En in dat smalle ovaal leken haar oogen eigenaardig groot. Van de gelijkenis met Jenny was niet veel te bespeuren. Met ontevreden beweging liep ze van den spiegel weg en ging naar het bed terug. Ze zette zich op den rand opende d' suitcase, rommelde erin en haalde drie oude brieven te voorschijn. Ze waren geadresseerd aan Miss Anne Jones. Anne haalde ze uit de envelop pen, scheurde die in heel kleine stukjes en gooide de snippers uit het raam. Vervolgens nam ze de brieven op en begon die door te lezen. Ze waren alle drie van Mr. Carruthers, niet getypt door een of anderen bediende maar in'zijn eigen handschrift. .De eerste, juist een jaar geleden gedateerde begon:- Geachte Miss Jones. Tot mijn diep leedwezen moet ik u op de hoogte stellen van het plotseling overlijden van uw vader Anne las den brief ten einde en verscheurde hem toen. De tweede brief begon eveneens met een betuiging van leedwezen. Ditmaal betreurde Mr. Carruthers het, haar te moeten mededeelen dat het haar naam niet voorkwam in hears vaders testament en dat alles aan haar zuster was nagelaten. Een diepe schaduw lag op Anne's gezicht, toen ze de snippers naast die van den anderen brief legde. Aan den derden brief besteedde ze meer tijd. Geachte Miss Jones, Uw zuster stelt er prijs op u te doen weten, dat zij een zoon heeft: thans een maand oud. Tegelijk laat ze u mededeelen dat zij en de jongeborene wel zijn. Uw andere zuster is het geheele jaar op reis geweest met Juffrouw Da geraad. Uw zuster wenscht dat dit u bekend is. Wilt u zoo goed zijn mij te telefoneeren, voor u zich in verbinding stelt met uw zuster?. Met de meeste honqachting. Uw dw. L. Austin Carruthers. Anne klemde het hoekje van haar mond tusschen haar lippen, terwijl ze het ouder- wetsch-vormelijke epistel las. Ze zou niet alleen Jenny zien, maar ook Jenny's baby! Wat leuk, wat onuitsprekelijk leuk! Leuk vreemd Jenny met een babyZe sloot de oogen en trachtte zich het tafereeltje voor te stellen. Maar alleen Jenny's gezicht wilde voor haar geestesoog opdoemen. En niet Jenny's gezicht, zooals ze het 't liefst wilde zien, maar zooals ze het de laatste.maal ge zien had: bleek tot de lippen, de oogen wijd en verwilderd van verschrikking. Met een onderdrukte kreet sprong ze op Waarom zag ze in haar gedachten altijd Jenny zóó? Het deed zoo'n gruwelijke pijn ze begeerde niets heviger dan dat ellendige visioen uit te wissen met het beeld van de echte, gelukkige Jenny een en al stralende, liefdevolle glimlach met haar kleinen jon gen in de armen. En dat was het heerlijke, dat haar vandaag wachtte. Ze keek weer in den brief, Jenny wilde haar aan het verstand brengen, dat Anne Waveny verondersteld werd dit heele jaar„Uw andere zuster is op reis geweest met juf frouw DageraadHet had haar een oogenblik gekost om „Dageraad" als een ver taling van „Aurora" te herkennen! Dus ze had gereisd met Aurora Fairlie. Even krulden Anne's lippen zich in een glimlach; wist Aurora het? dacht ze. Toen stierf de glim lach weg en een rimpel trok tusschen haar oogen. De brief was handig opgesteld dat was niet het werk van Mr. Carruthers. die had hem alleen maar geschreven maar van Jenny ze proefde Jenny uit ieder woord. O, Jenny was handig, pienter Anne haatte die pïenterheid even vurig als ze Jenny liefhad. Er was iets opstandigs in dien haat. Ook den derden brief verscheurde ze. Ze wierp al de snippers in de papiermand en ging daarop naar beneden om Mr. Carruthers op te bellen. Toen ze in de enge ruimte van de telefoon cel op aansluiting wachtte, werd het haar toch een beetje bang om 't hart. Ze was heele- maal niet zoo bijster gesteld op een conver satie met Mr. Carruthers het was niet moeilijk te gissen wat de advocaat van haar vader waarschijnlijk als zijn plicht zou be schouwen om tegen haar te zeggen. „Hallo!" klonk een stem aan den anderen kant van de lijn. „Met het kantoor van Gar den, Longhope en Mortimer" Anne. die zich herinnerde, dat dit de lang ademige naam van de advocatenfirma was, vroeg naar Mr. Carruthers. „Mr. Carruthers is afwezig; hij is ziek ge weest. Kan ik u misschien met Mr. Smith verbinden?" Anne had het wel kunnen uitschreeuwen zoo sterk was haar gevoel van verlichting. Ze wenschte den ouden heer een spoedige, volledige beterschap, maar het uitstel van het onderhoud met hem.was haar meer dan welkom. „Neen, ik behoef Mr. Smith niet te spreken", antwoordde ze snel. „Ik had alleen maar wil len vragen of Lady Marr op Waterdene is. Kunt u mij dat ook zeggen?" „Ja, tenminste ik geloof het wel", ver klaarde de stem. „We hebben vanochtend nog stukken voor haar er heen gestuurd. Met wie spreek ik?" „Dank u", zei Anna haastig en legde de hoorn neer. Ze ging terug naar de kamer, zette haar hoed op en deed haar handschoenen aan. Toen keerde ze weer naar de hall terug, vroeg 'n spoorboekje, zocht een middagtrein uit en liet door een chasseur een telegram wegbrengen „Arriveer drie uur-dertien; Anne". Ze keek op haar armbandhorloge; het cadeau van haar vader op haar twee-en-twin tigsten verjaardag. Ze had nog net tijd om haar haar in orde te maken, maar dan moest ze ook opschieten. Ze was bijna bij den uit gang, toen ze opeens terzijde week en snel naar een van haar schoenveters bukte Aurora Fairlie stoof, in haar gewoon wer velwind-tempo. op nog geen meter afstand langs haar heen! Haar zware schoenen kraakten zooals ze het altijd deden; kraken was een kermerkende eigenschap van Auro ra's schoeisel. Anne keek voorzichtig om en zag de breede schouders en den lichtelijk cow-boy achtigen hoed van ruig vilt in het gewoel van de hall verdwijnen. Half-glimlachend glipte ze de straat op en wéér vroeg ze zich af of Aurora wist dat Anne Waveney een jaar met haar gereisd had! In de cabine „Aristide" werd ze geholpen door een kapster, die zich haar herinnerde en die bedenkelijk het hoofd schudde over de verwaarloozing van haar coiffure. „Ik ben uit de beschaafde wereld wegge weest", legde Anne uit. „Ja, het ziet er ver- schikkelijk uit". Als een soort reflexbeweging wierp het meisje een blik in den spiegel, naar de on berispelijke permanent wave van haar eigen blonde haren. „Ik zal mijn best doen", beloofde ze En ze hield haar belofte. Terwijl haar vaar dige vingers hun werk verrichten, werd Anne Jones opgenomen in het grondclooze niet en Anne Belinda Waveney wederom ter wereld getooverd. En het kapstertje had niet alleen handige vingers, maar ook een radde tong. Ze praatte aan één stuk door en terwijl ze luisterde, pikte Anne Belinda het nieuws van twaalf maanden op Het naaste station lag acht kilometer van Waterdene. Anne nam 'h taxi en terwijl deze haar in snelle vaart naar het buiten van haar zuster en zwager bracht poogde ze het tril lende gevoel van onuitsprekelijk-blij ver beiden terug te winnen, waarvan de glorie vergleden was toen ze uitstapte op een leeg perron, dat wil zeggen, leeg voor haar. An dere reizigers werden van den trein gehaald. De blozende jonge vrouw die met haar in de coupé gezeten had, werd opgewacht door een eveneens flinken jongeman met een prettig gezicht en ze omhelsden elkaar hartelijk. Een spichtig meisje in een groen leeren overjas verwelkomde de oude dame uit den volgenden wagon en een gezellige grootmoeder met vriendelij k-glinsterende oogen den jongen in zijn te krap jasje uit hetzelfde rijtuig. Maar voor Anne was het perron leeg, ondanks het woelig gewemel; met een onzeker glimlachje trachtte ze te bedenken wat Jenny weerhou den kon hebben om haar te komen begroe- Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7