Oplugfing. Het Befakftgkste 52e Jaargang No. 15833 Verschijnt dagelijlcs, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 5 Februari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN' EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60, elke regel meer f 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ.600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. De salarieering van het Provinciaal personeel. Buitengewone zitting Prov. Staten. Behandeling uitgesteld tot 11 Februari. Hedenmorgen half twaalf kwamen de Pro vinciale Staten in buitengewone zitting bij een ter bespreking van het ontwerp tot her ziening van het Salarisreglement voor het Provinciaal personeel, waarover reeds eerder in ons blad uitvoerige bijzonderheden werden gepubliceerd. (Elders in dit nummer vinden onze lezers een uitvoerig stuk naar aanleiding van een brief van den minister van Binnen- landsche Zaken aan Ged. Staten, waarin hij bezwaren oppert tegen enkele gedeelten van het ontwerp voor de nieuwe salarisregeling en verzoekt eenige veranderingen aan te bren. gen en het ontwerp weer zoo spoedig moge lijk ter beoordeeling aan hem toe te zen den). Voorstel Soc.-Dexn. Statenfractie. Mede namens alle andere leden van de sociaal-democratische Statenfractie stelt de heer Ed. Polak aan de Prov. Staten voor, tot het college van Ged. Staten het verzoek te richten NIET te voldoen aan de uitnoodigmg vervat in het Koninklijk besluit van 18 Januari 1935 (ook reeds eerder in ons blad gepubliceerd). De heer Ketelaar (V.D.) stelt voor, het voorstel inzake de herziening van het salaris reglement heden niet in behandeling te nemen maar het te behandelen in de vergadering van [M.andag 11 Februari naar aanleiding vain den laatsten brief van den minister. De heer As schei' (V.B.) verklaart zich hiertegen. Deze zaak heeft al veel te lang oponthoud gehad. Uit deferentie voor den minister (gelach) wil hij deze zaak niet uit stellen. Er zijn immers ook geen nieuwe ge zichtspunten geopend. De heer Sneevliet (Rev.-soc.) wil zijn stem aan het voorstel tot aanhouding geven, maar niet uit respect voor dezen brieven- schrij venden minister (gelach). Spreker wil niet van respect voor dezén bewindsman verdacht worden. De Staten kunnen deze kwestie alleen met den grootsten onwil be handelen. Salarissen van f 16.000 plus kinder toeslag en andere emolumenten dienen eer der verlaagd te worden, dan de salarissen van het provinciaal bestuur. De heer Polak (S.D.A.P.) wil eveneens gaarne het voorstel van den heer Ketelaar steunen, omdat hij zich nog niet voldoende ingelicht acht omtrent de houding van Ged. Staten in deze aangelegenheid. Spreker eischt ook den noodigen tijd om de briefwis seling van den ministeren Ged. Staten te lezen, opdat er een goede behandeling ver zekerd kan worden. De heer De Jong Schouwenburg "(Chr. Hist.) acht uitstel niet gewenscht. Uit de besprekingen kan misschien iets voort vloeien. dat van invloed op de beslissing van Ged. Staten kan zijn. De heer Weiss (middenstandspartij) wil eveneens geen uitstel, maar ook niet uit respect voor den minister. De heer Slingenberg (V.D.) (Ged. Sta ten) zegt als zijn persoonlijke meening, dat uitstel gewenscht is, omdat groote groepen uit deze Staten er prijs op stellen, behoorlijk van de briefwisseling kennis te nemen. De heer Ketelaar ontkent, dat hier ge sproken kan worden van „wéér uitstellen", om dat deze zaak door de Staten nog niet uitge steld is. De Staten moeten gelegenheid krijgen om behoorlijk kennis van den gang van zaken te nemen. Van deferentie voor den minister wil de heer Ketelaar niet spreken; maar wél is hier sprake van deferentie voor de Staten. Het werk van de Prov. Staten moet. niet on mogelijk gemaakt worden. Aan Ged. Staten kan niet verweten worden, dat zij niet snel werken. Spreker heeft zelf meermalen gecon stateerd. dat dit college snel kan werken. Het voorstel-Ketelaar (gesteund door de heeren Polak c.s.) wordt in stemming gebracht. Het wordt aangenomen met 41 tegen 23 stemmen. De behandeling van de herziening van het salarisreglement wordt dus uitgesteld tot Maandag 11 Februari. De voorzitter deelt mede, dat de Staten op genoemden datum 's morgens half elf ver wacht worden. Jaarwedde Ged. Staten. In behandeling komt het voorstel van de le den A s s c h e r i V.B.)/Droog R.K.)D e Jong Schouwenburg (Chr. Hist.)K e- telaar (V. D.'t, Polak (S. D. A. P.) en Weiss (middenstandspartij), om de jaar wedde van de leden van Ged. Staten vast te stellen op f 4750 en te bepalen, dat door elk der leden van Ged. Staten een pensioenpremie zal worden bepaald van f250 per jaar. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De leden der Communistische fractie en de heer Sneevliet (Rev. Soc.) wenschen aan- teekening, dat zij er tegen waren. De vergadering wordt daarop verdaagd. De Bie en Ceelen vrijgesproken Wegens gebrek aan bewijs. ROERMOND. 5 Februari (V. D.) De recht bank alhier heeft hedenmorgen uitspraak ge daan in de zaak van de roofoverval te Deurne De beide verdachten P. de Bie en Ceelen uit Oss werden wegens gebrek aan bewijs vrijge sproken. De officier van justitie had vrij spraak geëischt. (Cor van der Lugt Melsert heeft besloten nog een jaar zijn direc teur staak te blijven vervullen.) Cor van der Lugt voorwaar, dit is een goede tijding, Het drama krijgt gelukkig nog een „happy end", De „zaal" is opgelucht in voelbare verblijding. Nu zij den held van 't stuk weer in zijn kracht herkent. Wij zagen uw talent met grooten schrik verdwijnen, Althans als directeur, van 't vaderlandsch tooneel, In tijden dat die kunst al zwakjes ligt te kwijnen, Mist men een directeur, als gij een zijt, teveel. Eén jaar zegt gij, die tijd is pijnlijk gauw gevlogen, Maar wellicht komt daarin toch ook weer nieuwe raad, Waardoor gij, door een lichte toekomstblik bewogen, Ook na die spanne tijds weer moedig- verder gaat. Er wordt een zware taak door uw verscheiden plichten, U op den hals gelegd, dat voelen wij nu wel, Als wij daar in de zaal de blikken op u richtten; Dan zagen wij 't tooneel teveel als enkel spel, Wij zagen geen bedrijf, al zagen wij bedrijven, Wij zagen d'acten wel, maar niet uw actentasch, En wij, die na het slot niet in den schouwburg blijven, Zagen de kassa wel, maar zagen niet de kas. Wij zijn een wreed 'publiek, dat is niet te weerleggen, Maar nu gij weder blijft voor 't volgende seizoen, Nu zouden wij toch wel iets hartlij ks willen zeggen. Door dankbaarheid geleid, iets dat u goed kan doen. Wij wenschen u de kracht, om verder vol te houden, Al is het leven vaak meer drama dan een klucht, Daar w' ook als directeur u niet graag missen zouden. Dat mag zelfzuchtig zijn, maar 't eert u, van der Lugt. P. GASUS. Mijn rijmpje „Fluit erbij", in het nummer van Maandag heeft een abonné geïnspireerd tot het navolgende antxóoord: Bedankt voor uwe goede raad, Misschien vindt hier het menschdom baat, Voor 't fluiten heb ik ooren, Voor mij is die raad verloren, Ik kan mij daarmee niet uiten, En kan naar dat fluiten fluiten, Want mijn (on) geluk is gewis, Dat mijn vakglasblazer is: ABONNé. Malaria-epidemie eischt twaalfduizend dooden. Een zesde van de bevolking van Ceylon aangetast. LONDEN, 4 Febr. (Reuter). Naar wordt gemeld zijn op Ceylon tot nog toe reeds twaalfduizend menschen overleden aan de kwaadaardige malaria-epidemie, die in totaal reeds minstens een millioen menschen of een zesde van de bevolking heeft aangetast. De overheid heeft alle mogelijke maatrege len genomen en op reusachtige schaal de muskietenbestrijding ter hand genomen, poe len drooggelegd, rivieren en meren ontsmet, doch zonder resultaat. Deze epidemie zou worden veroorzaakt door een groene malaria bacil, die tot nog toe zonder resutlaat in dé laboratoria is onderzocht teneinde een bestrij dingsmiddel te vinden. Thans hebben de autoriteiten van Ceylon een dringend beroep gedaan op den leider van het Britsche ministerie van volksgezondheid, luitenant-kolonel Sydney Price James, een der meest gezaghebbende deskundigen op het gebied van tropische ziekten, teneinde te wil len meewerken aan de bestrijding der epi demie. AUTO TE WATER GEREDEN. Hedennacht omstreeks 3 uur reed een per sonenauto bestuurd door N. de J. wonende te Katwijk aan Zee op den Vogelenzangschen weg in de richting Hillegom. De bestuurder nam de bocht van den Vo gelenzangschen weg naar de Leidsche vaart te ruim en reed in de Leidsche Vaart. De bestuurder en 2 inzittenden wisten zich uit den wagen te bevrijden en op den wal te klimmen De J. bleef ongedeerd, de 2 an de-' r„,, Wonden op. wélke door 'de politie verbonden. - ..r-ri,r verklaarde, dat- het ongeluk 'e ?-'• wr.s aan de onbekendheid met de ligging van genoemde bocht. Per taxi werd het drietal naar huis vervoerd. Hedenmorgen zou de auto uit de vaart worden gehaald. Uitbreiding der Fransche studentenstaking. Tweeduizend studenten dcmonstreeren te Dyon. PARIJS, 5 Februari iReuter). De studen tenstaking tegen de toeneming van de uit oefening van academische beroepen door buitenlanders breidt zich verder uit. De stu denten der juridische faculteit van de uni versiteit te Lyon zullen morgen in staking- treden. De studenten van de universiteit van Dyon hebben gisteren gestaakt. Ongeveer 2900 studenten trokken naar het hoofdbu reau van politie onder de kreet: ..Frankrijk is Fransch". Den prefect van politie werd een protestresolutie overhandigd tegen de bevoorrechte behandeling van buitenlanders Na de botsingen bij Semarang. Politie verricht arrestaties en huis zoekingen. SEMARANG, 5 Febr. (Aneta). Omtrent de vechtpartij met de politie in Semarang, waarbij verschillende slachtoffers zijn geval len kan nog worden medegedeeld; Gisteren zijn ongeveer 500 dessalieden in de omgeving van kali Gawe aangehouden en ondergebracht op het hbofdburt.au. Men heeft onmiddellijk een aanvang gemaakt met de verhooren en aan de hand daarvan de onschuldigen en ver dachten geschift. Gisteravond konden op een tiental dessalieden na allen huiswaarts kee- ren. Onder de aangehoudenen bevindt zich ook een „geestelijk leider" die briefjes uitgaf waarin hij had aangeteekend dat het niet noodig was belasting te betalen. Voorts zijn nog twee hoofdmannen Bosandopo en Hoe- karim aangehouden. Een politiemacht trok er op uit Om het tien tal grobakvoerders uit de dessa Genoek, dat nog niet is ingerekend, te arresteeren. Tot hedenmorgen doorzocht men de huizen en sawah's en arresteerde na een kortstondig verzet een aantal personen, die met speren en pieken gewapend waren. Niemand werd ge wond. De begrafenis van de drie dooden vond hedenmorgen met politioneele honneurs plaats. Snelle was van den Rijn. Vrees voor overstroomingen. BERLIJN. 5 Febr. (V.D.) Sinds het einde van de vorige week is de waterstand van den Rijn en zijn zijrivieren tengevolge van het snel smelten van de sneeuw op de bergen zeer gestegen. Te Diedesheim is het water sinds Zaterdag 51/2 meter gewassen. Bij aanhou dende was der rivieren vreest men op vele plaatsen overstroomingen. Voorloopig wordt van de vele zijrivieren nog aanhoudende was gemeld. MALVERSATIES BIJ DE STEUNUITKEERING TE DOESBURG. DOESBURG. 5 Februari (V.D.) De heer J. G. H.. wethouder dezer gemeente heeft heden zijn ontslag als lid van den gemeen teraad ingediend. Deze ontslagaanvrage houdt verband met eenige door hem gepleegde mal versaties met steunuitkeeringen. De betrok kene heeft inmiddels de niet afgedragen gel den teruggestort. SCHUSCHN1GG NAAR PARIJS. PARIJS, 5 Februari. (Reuter). De Figaro meldt dat de datum voor het bezoek van den Oostenrijkschen bondskanselier Schuschnigg aan Parijs definitief is bepaald op 22 Fe bruari. Schuchnigg zal te Parijs twee dagen de gast der Fransche regeering zijn en zich dan naar Londen begeven. De Taxi's te Haarlem. Een nieuwe regeling in voorbereiding. Naar wij vernemen is te Haarlem een wij ziging van de Taxi-regeling in vergevorderd stadium van voorbereiding. Er zou een groot aantal standplaatsen bijkomen, bovendien zou de verplichting ingesteld worden, dat iedere chauffeur van een stationneerende taxi, na passagiers te hebben weggebracht, naar de dichtst bijzijnde standplaats gaat om daar te gaan staan, indien daar ten minste het vastgestelde aantal wagens niet aanwezig is. Prof. Campendonk te Amsterdam benoemd. Aan de Rijksacademie voor Beeldende Kun sten te Amsterdam is in de vacature van prof. Roland Holst als hoogleeraar in de mo numentale en versierende schilderkunst be noemd prof. Heinrich Campendonk. De be noeming is voor den tijd van één jaar ge schied. Prof. Campendonk is 3 November 1889 te Krefeld geboren. Hij bezocht de H.B.S. en was later leerling van de Vakschool voor textiel industrie in zijn geboorteplaats, het middel punt van de zijde-industrie in Duitschland. Verder was hij leerling van de Kunstnijver heidsschool en in het bijzonder van Thorn Prikker, den Nederlander, van wien de ver nieuwing der moderne Duitsche glasschilder kunst uitging. In 1921 werd hij benoemd tot leeraar aan de kunstschool te Krefeld en later tot pro fessor aan de Kunstacademie te Dusseldorf. Opbrengst Indische Lands- middelen. BATAVIA, 5 Februari. (Aneta). De op brengst der Lands middel en over de maand November 1934 bedroeg f 29.200.000 tegen f 33.100.000 over November 1933. Het totaal der opbrengst over de periode JanuariNovember 1934 is daardoor geste gen tot een bedrag van f 350.900.000 tegen f 352.900.000 over dezelfde periode van 1933, Een monumentale bank. Ter herinnering aan het jubileum van den burgemeester. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, is ter gelegenheid van het jubileum van den burgemeester in den afgeloopen zomer dooi de burgerij aan den heer Maarschalk een monumentale bank aangeboden, die later zou worden geplaatst. Naar wij thans vernemen kan de plaatsing van deze bank binnen eenige maanden ver wacht worden. Een paar maanden geleden heeft nl. ten Stadhuize een conferentie plaats gehad tus- schen den burgemeester en het dagelijksch bestuur van het ..Jubileum Comité Burge meester Maarschalk", de heeren Mr. A. Bruch, N. Levenkamp en P. J. M. van Tete- ring. In deze bijeenkomst is dankbaar aan vaard het aanbod van een vriend van den burgemeester, den architect C. Lion Cachet, te Vreeland, geheel belangeloos een ontwerp voor de bank te maken. De heer Lion Cachet heeft nadien met den burgemeester en den directeur van Openbare Werken een tocht door de stad g°maakt. om na te gaan. waar eventueel de bank een plaats zou kunnen vinden. Aan den burge meester is het nu overgelaten, in overleg met Openbare Werken en met den Ge meenteraad,, een plaats voor de bank aan te wijzen. Er bestaat, naar wij vernemen, kans, dat de bank zal komen in het Zuiden der stad. De heer Lion Cachet heeft aan een beeld houwer opgedragen, een verkleind gipsmodel van de bank te vervaardigen. Dit model zal binnen een paar weken gereed zijn. De bank zal te Haarlem worden gemaakt. Duitschland vraagt nadere inlichtingen over het accoord van Londen. pag. 4 Zestig personen zijn in Stiermarken door la wines geïsoleerd. pag. 4 Bij de bobwedstrijden in St. Moritz bezet Ne derland de tweede plaats. pag. 4 De regeering zou niet voornemens zijn voor de tolactie te wijken. pag. 3 De opdracht van de Bataafsclie geeft aan veel handen werk. pag. 3 De werf Gusto te Schiedam heeft een nieuwe order uit Sovjet-Rusland gekregen. pag. 3 Cor v. d. Lugt Melsert zal nog een jaar direc teur blijven. pag. 3 De provinciale ambtenaren protesteeren tegen de opgelegde salarisverlagingen. pag. 9 Door enkele leden van Prov. Staten is een voorstel ingediend het salaris van Gedepu teerden te verlagen. pag. 9 Voor Haarlem's Politierechter. pag 9 Minister de Wilde over de salarisvoorstcllen van Ged. Staten van Noord-Holland. pag. 2 Buitengewone vergadering van Provinciale Staten. pag. 1 Ir. Tj. de Vries vertrekt naar Afrika. pag. 11 Bekende Haarlemmers: Ir. A. G. de Koningh. pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 2 ARTIKELEN ENZ. Van onzen Londenschcn correspondent: De radio in Engeland; televisie op komst. pag. 4 J. B. Schuil: Blauwbaard s achtste vrouw pag. 2 J. L.: Menschen en auto's op de R. A. I. pag. 8 G. N. L.: De rechtgeaarde automobilist leeft slechts bij getallen. pag. 6 A. J C. VI.: Waar de motorrijwielen staan. Pag- 7 Criticus over den wedstrijd De Kennemers— Feijenoord. pag. 11 Onderzoek naar de vreemdelingen. Duitschers in arrest. AMSTERDAM, 5 Febr. (V.D.) Het on derzoek van de politie te dezer stede naar vreemdelingen, die hier zonder middelen van bestaan verblijf houden heeft er de vorige week toe geleid, dat vijf vreemdelingen zijn gearresteerd, die in afwachting van een beslissing van den minister worden vastge houden. Voorts zijn gisteren wederom niet minder dan tien vreemdelingen aangehou den, van wie de meeste Duitschers zijn en eveneens hangende het onderzoek naar hun antecedenten en de beslissing van den mi nister voorloopig zijn opgesloten We verne men voorts dat behalve genoemde gevallen zich nog een Duitsche vrouw in arrest be vindt wier uitgeleide over de grens vertra ging heeft ondervonden doordat ze moeder moet worden, terwijl zich ook te Haarlem een Duitscher in arrest bevindt, die zonder middelen van bestaan was. Naar aanleiding van deze arrestaties heeft het communistische Kamerlid, de heer Schal- ker zich naar Den Haag begeven, ten einde er bij den minister op aan te dringen dat de aangehouden Duitschers in geen geval over de Duitsche grens zullen worden gezet. DIRECTEUR VAN FINANCIëN IN NEDERL. INDIë. BATAVIA, 5 Februari (Aneta) Ter ver vanging van den heer De Leeuw, den aftre denden directeur van het Departement van Financiën, is met ingang van 29 Maart 1935 tot Directeur van dat Departement benoemd de heer G. F. de Bruyn Kops. waarnemend Thesaurier-Generaal, "daarvoor Hoofd van den Dienst van In- en Uitvoerrechten en Ac cijnzen. De Fransche medische studenten zijn, naar wij gemeld hebben, in staking gegaan uit protest tegen het naar hun oordeel te groote aantal buitenlandsche artsen. De foto toont een demonstratie in het Parijsche Quartier Latin, welke door de politie werd uiteengedreven. PLEGERS VAN SERIE INBRAKEN GEARRESTEERD. MOERDIJK, 5 Februari (V. D.)) In ver band met de arrestaties van den 37-jarigen psychopaat en den 26-jarigen A. de B. beiden wonende te Breda, die zich schuldig hebben gemaakt aan de. inbraak in de Eerste Klasse wachtkamer in het Station Lage Zwaluwe in den nacht van 31 December op 1 Januari, is gebleken, dat zij ook hebben ingebroken in de stations Goes en Middelburg. Bij een nadere huiszoeking in hun woningen is bovendien nog een groote hoeveelheid goederen in beslag ge- nomen, die gestolen bleken te zijn in dc ma- 'gazijnen der firma Brenninkmeijer te Dor- drecht. Op verzoek van de Bredasche politie zijn nog huiszoekingen gedaan te Bergen op Zoom en Vlaardingen, waarbij eveneens vele goederen in beslag zijn genomen op vermoeden van diefstal. Naar de herkomst van deze goe deren is het onderzoek nog in vollen gang. Het staat thans vast dat de twee verdach ten den laatsten tijd niet minden dan tien in braken hebben gepleegd

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1