TADSNIEUW! KINKHOEST DINSDAG 5 FEBRUARI 1935 H A A RLE M'S D A C B L A D 9 De Bloemententoonstelling te Heemstede. Plannen der KruisstraatKruisweg- vereeniging. Het bestuur van de Kruisstraat-Kruisweg- vereeniging had Maandagavond de bewoners van deze straten en van het Stationsplein in Hotel „Lïon d'Or" bijeengeroepen om de wen- schelijkheid te overleggen, aan deze straten ter gelegenheid van de van 15 Maart tot 19 Mei te houden groote bloemententoonstelling in Heemstede een feestelijk aanzien te geven. De heer Ant. Meijer, die de vergadering leidde, sprak de hoop uit, dat de huidige de pressie spoedig een einde mag nemen en dat er weldra een gunstige atmospheer zal komen. Spreker deelde mede. dat de secretaris, de heer G. A. van der Steur, heel ernstig onge steld was en dat het zich liet aanzien, dat deze ongesteldheid van langdurigen aard zou zijn. Daarom vroeg hij aan de vergadering, den heer A. W. Schaefer als zijn opvolger te willen benoemen. De vergadering vereenigde zich hiermee na een stemming, die op verzoek van een paar leden gehouden werd. De heer S. Crommelin las het laatste jaar verslag van den heer Van der Steur voor. Dit werd onder dank goedgekeurd. De Voorzitter sprak de beste wenschen voor een volledig' herstel van den heer Van der Steur uit. De Voorzitter deelde daarna mede. dat hij drie plannen voor zich had liggen, om wat in het belang van bovengenoemde straten te doen. Het eerste plan was om in het Kenau park een fontein te laten maken, die 's avonds geïllumineerd wordt. Dit plan moest echter worden opgegeven, omdat door den directeur van den dienst Hout en Plantsoenen te veel bezwaren tegen dit plan geopperd waren. Een tweede plan was om een fontein in de Parklaan Oostzijde te plaatsen; bij den in gang van den Kruisweg en aan het einde van de Kruisstraat een eerepoort aan te brengen en op het Stationsplein een fantastisch stuk. bijvoorbeeld een verlichte en versierde weg wijzer. Het derde plan, en dat noemde de Voorzit ter een grootsch plan, was om aan beide kan ten van de Kruisbrug een groot plankier te maken opdat daar gedanst kan worden. Men wil van Haarlem een klein Venetië maken; de bezoekers zouden per gepavoiseerde en ver lichte bootjes hierheen vervoerd kunnen wor den. Dit plan kost veel geld en eischt veel medewerking. Bij twee leden van Vreemde lingenverkeer verwekte dit plan zulk een groot enthousiasme, dat zij spontaan een minimaal bedrag van f 100 toezegden, als het verwezenlijkt mocht worden. Spreker stelde de vergadering in de gelegenheid, zich hier over uit te spreken. Eén der leden stelde voor, contact te zoeken met de Barteljorisstraat- en met de Groote Houtstraat Vereeniging, opdat er iets grootsch' tot stand gebracht kan worden. Er moet ko men een versiering van het Stationsplein tot aan het Plein. Hij achtte het dus gewenscht, eerst besprekingen met die vereenigingen te voeren. Hier moet samengewerkt worden. Van de zijde van de bestuurstafel werd op gemerkt, dat de Groote Houtstraatvereeniging er prijs op stelde, alleen in die straat een ver siering van gele narcissen aan te brengen. De wensch werd geuit, alvorens één dezer plannen te bespreken, eerst het bestuur met een paar commissarissen uit te breiden en dan aan de vereeniging nieuw leven in te blazen, door leden te werven. Het bestuur verklaarde zich in principe hiermede accoord. Voorgesteld werd, het bestuur met vier tij delijke commissarissen uit te breiden, opdat die aan de bewoners zullen vragen, medewer king te willen verleenen, om één der plannen uit te werken. Gekozen werden de heeren J. J. Alta, A. M. Duijtshoff. J. J. van den Domhof en J. F. P. van Nimwegen. Het voornemen bestaat, spoedig weer een vergadering te beleggen, om een nader besluit omtrent de plannen te nemen. KINDERVOEDING. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 1322 porties, Overtonstraat 1454 porties. Byzantïumstraat 782 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scho len voor Buitengewoon L. O. 120 porties verstrekt. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoen, bal, handbeschermer, bureau van politie, Smedestraat; rijwielbelasting- merk, Molenaar, Pres. Steynstraat 38; bro che. Akkermans, Pres. Steynstraat 67; da rn eshandtasch je. Smeets, le Hoogerwoerd- dwarsstraat 35; bankbiljet, Jansen. Anslijn- straat 33; bont, v. d. Anker. Gasthuissingel 66: ceintuur, Kooman. Goedzeestraat 15; handschoen, Gieling. Olmenstraat 76; paar handschoenen. Twaalhoven. Zijlweg 36; hee renhandschoen, Weij. Allanstraat 70; hou weel. Feije, Slachthuisstraat 102 rd„ kin derhandschoen, Otten, H. v. Alphenstraat 28; paar dameshandschoenen, Schous, Klaren- beekstraat 73 rd., dameshorloge, v. Emmerik, Zwaluwstraat 27; linker kinderhandschoen, Heyboom, Elzenplein 24; hondenhalsketting, Boogaards, Leidschevaart 142 rd.: kinder handschoen. der Kinderen, de Clerqstraat 122; dameshoed. Helmerhorst, Zomervaart 12c.; hondje. Fauna; R.-K. kerkboekje, Schous. Klarenbeekstraat 73; kettinkje. Brandon. Kleverparkweg 105; parapluie. Hol link. v. Heussenstraat 84: pakje met inhoud, v. Dijk, KI. Houtstraat 34; portemonnaie m. i., Kolmeyer. Zomerkade 73; heerenporte- monnaie met inh v. d. Wateren, J. van Vlietstraat 83; rijwielbelastinmerk, Hosper, Ooievaarstraat 17; ring. Pork, van Oosten de Bruijnstraat 105; heerenrijwiel, Bon. Rol landslaan 19; paar gymnastiekschoenen, Umans, Brouwersstraat 25; heerenhand schoen. Hopman. Oranjestraat 78; hand schoen. Damstra. Lekstraat 26; huissleutel. Deen. Da Costastraat 20: heeren handschoen, Moné. Glasblazerstraat 2c rd.. hond Bier haas. Slachthuisstraat 27 rd.; paar dames- handschoener.. Wiilemse. Oranjeboomstraat 148: rechter dameshandschoen. Eskens, Atjehstraat 71; muts. Rienstra. Spionkop straat 12; medaille. Brandt. Kennemerstraat 34: damesportemonnaie m. iWitte, Reitz- straat 46: kinderportemonnaie m. i. Steen man, v. d. Hulststraat 15; rijwielbelasting- merk, v. Straaten, B. Huetstraat 18; rozen krans, Kolderman, J. Nieuwenhuisenstraat 31 zw., rijwielbelastingmerk. de Jong, Bak kerstraat 53; paar gymnastiekschoenen, van Goor, Heerensingcl 43 r.; damestaschje, Bourgonje. Jansstraat 36. Li'. 'F Provinciale ambtenaren protesteeren. Tegen opgelegde salaris verlagingen. Lof voor Ged. Staten. Maandagavond werd in de kleine Gem. Concertzaal een vergadering gehouden van provinciaal personeel van Noord-Holland, waarin geprotesteerd werd „tegen de totale ontwrichting van het Ncovd-Hollandsch sa larisreglement en tegen invoering van den standplaats-aftrek", dus tegen de in voor bereiding zijnde salarisregeling van het pro vinciaal personeel, die heden in Prov. Staten aan de orde zal komen. De vergadering stond onder leiding van den heer L. J. Bakker, secretaris van den Ned .Bond van Personeel in Overheidsdienst en was bijeengeroepen door den Centr. Ned. Ambtenaarsbond en den Ned. Bond van Per soneel in Overheidsdienst, Sprekers waren de heeren J. Schipper, hoofdbestuurder C. N. A. B. en J. J. Staal hoofdbestuurder N.B.P.O. Te 8.15 uur deelde de voorzitter aan de vergadering mede, dat wegens de geweldige belangstelling (er waren nog volle autobus sen uit Castricum en eenige andere plaatsen onder weg) ook nog een bijeenkomst in een andere zaal in hetzelfde gebouw zou worden gehouden, onder leiding van den heer Schulz. waar men beide sprekers zou kunnen hoor en. Debat werd niet toegelaten. Te half negen kreeg de eerste spreker, de heer Schipper, het woord. De dwang van boven af. aldus begon spr., die verwacht werd, is nu gekomen. Het pro vinciaal bestuur is niet meer bij machte een salarisregeling naar eigen inzicht te maken. De minister van binnenlandsche zaken heeft de macht aan zich getrokken. Spr. hoopte, dat heden in de zitting van Prov. Staten daartegen een krachtig protest zal worden gehoord. Er wordt niet meer gevraagd: ont vangt de ambtenaar loon naar verdienste, maar: komt het loon overeen met de be staande normen? De minister heeft gezegd, dat hij alleen zal ingrijpen waar het noodzakelijk is, waar de financieele omstandigheden er toe dwin gen. Welnu, dit is nu een ijdel woord geble ken, want de financiën van de provincie zijn volstrekt niet zóó, dat een ingrijpen van hoo- ger hand noodig is. Maar al was dat ingrij pen noodzakelijk, dan zou de toestand waar lijk niet verbeterd worden door wat n u wordt voorgesteld en waarbij bijvoorbeeld de salarissen der hoofdcommiezen worden ver minderd met f 925 tot f 1300 per jaar. De nu voorgestelde regeling zal op den duur geen bezuiniging geven, integendeel: er zal geld bii moeten Het goede thans nog vigeerende salarisre glement is vergruizeld Het werk dat daar aan is besteed, ook door de organisaties, wordt nu geheel miskend. Daartegen protes- teeren wij! aldus de heer Schipper. En dat terwijl de Ambtenarenwet overleg met de organisaties voorschrijft. Instede daarvan wordt het bestaande reglement eenvoudig opzij geschoven. De regeering behoorde meer respect te toonen voor het georganiseerd overleg. Spr. vestigde de aandacht op enkele din gen uit het ontwerp-reglement. De regeering toont zeer weinig waardeering te hebben voor den arbeid van het vrouwelijk provin ciaal personeel. De salarissen daarvan zul len belangrijk achteruitgaan. Over 't alge meen zal op de krankzinnigenverpleging sterk bezuinigd worden. Door de salarisver laging zal het peil van verpleegsters en ver plegers zeer achteruitgaan en de patiënten zullen er onder lijden. Dit is ook in de Ka mer gezegd door mevr. De Vries-Bruins. En dat terwijl juist de krankzinnigenverpleging in Noord-Holland op zulk een hoog peil staat! Maar de minister meent het beter te weten dan het provinciaal bestuur, dat in dezen zooveel ervaring heeft. Men zegge nu, onder deze teleurstellende omstandigheden, niet: „Wat zijn de organi saties eigenlijk waard, die aan deze dingen niets kunnen doen". Want onze moderne be weging, aldus spr.. zal toch altijd het tempo der reactie vertragen. In verband hiermede wekte spr. met nadruk op tot trouw aan de organisatie, waarvoor men een offer moet willen brengen. Zijn er door de beweging fouten gemaakt, welnu: met vereende krachten kunnen die fouten worden verbe terd. Dan zal tenslotte het recht zegevieren over den dwang! (Applaus). De tweede spreker, de heer Staal, zeide in het begin van zijn rede, dat er bij het pro vinciaal bestuur van deze provincie altijd een krachtig bestuursbesef is geweest en ook een groot sociaal besef. Veertien jaar lang is het uitstekend in elkaar gezet salarisre glement van kracht geweest en met één slag staat dat alles nu vernietigd te worden. Het reglement was geheel en al ingesteld op Noor:'.-Hollandsche toestanden en op Noord-Hollands prachtige gestichten. Nu zegt de minister: „Weg met dien rommel!" Men kan zich hiertegen niet krachtig genoeg teweer stellen. De minister beweert eenvoudig: het college van Ged. Staten is onbekwaam!" Wat heeft dat college misdreven, dat het zich deze be handeling van de regeering moet laten wel gevallen? De regeering vindt niet voldoende, wat Ged. Staten tot nu toe hebben gedaan. De provincie moest zich aanpassen bij het Rijk en bij de provincie Zuid-Holland. Dit nu hebben Ged. Staten genoemd: een onmo- gelijken eisch. Inderdaad: de leden van Ged. Staten zijn geen schooljongens, die men strafwerk wil laten maken! Dit kunnen al leen zij-willen, die verblind zijn door den ge- lij kschakelingswaanzin De meest dwaze dingen worden voorge steld Het hoofd van den provincialen kook cursus van het P.E.N.. dat aan verschillende eischen van bekwaamheid moet voldoen, moet maar evenveel verdienen als het hoofd van de keuken in het gesticht te Woensel! Spr. bracht hulde aan Ged. Staten, die ter wille van het provinciaal personeel hebben getracht, te redden wat nog te redden was. Verlagingen van salarissen met meer dan 50 pet. beteekenen. zoo zeide spr. geen „ver laging" meer. maar ruïne!" Spr. gispte dpn opgelegden standplaatsaf trek. die voor de 3e klasse standplaatsen gaat tot 30 pet.. Ook deze spreker protesteerde er tegen, dat het overleg' met het Georg. Overleg slechts formeel is geweest. Deze zaak der salarisverlagingen in Noord- Holland betreft niet alleen deze provincie. Volgens de calvinistische levensbeschouwing van eenige leden der regeering moet het le venspeil voor het geheele land naar beneden, moet de vrouw worden terug gedrongen naar haar vroegere afhankelijke maatschappelijke positie en moet er een eind komen aan de uitingen van levensvreugde, die de Calvinis ten „uitspattingen" noemen. Tegenover deze levensopvatting moeten wij, aldus de heer Staal, schouder aan schouder staan; tegen over de reactie moet een sterke organisatie worden gesteld Na deze rampspoedige tijden zullen weer betere aanbreken. Zoodra die ko men, moeten de organisaties sterk gereed staan, om de verbeteringen sneller te doen invoeren. (Luid applaus). Met een opwekkend woord sloot de voor zitter de vergadering. SCHOUWBURG JANSWEG. Donderdag 7 Februari komt het Ensemble Julia de Gruyter in den Schouwburg Jansweg met 't Vrouwtje van Papa. het aardige blijspel van Louis Verneuil met Julia de Gruyter, Constant van Kerckhoven, Elias van Praag. Rien van Noppen, Fred Sternberg, Betty Grit Vink e.a. 't Vrouwtje van Papa werd in het Leidsche- Plein Theater te Amsterdam meer dan 100 malen voor uitverkochte zalen ten tooneele gebracht; hetgeen in dezen tijd wel een bij zonderheid genoemd mag worden. De Regie is van Constant van Kerckhoven. Geen "geneesmiddel"—maar helpt de vlagen IfiMg verminderen V va?JrJS i Adv. Ingez. Med.) Voor Haarlem's Politierechter. Zij wilden naar huis Twee Haarlemsche meisjes waren met den nougatfabrikant Stuvé naar Tilburg getrok ken om daar op de kermis de Brabanters van de heerlijkheden, welke de kraam uitstalde, te laten genieten. Als verkoopsters hadden zij een geldelijke verantwoordelijkheid en kon den zij in de verleiding komen het door haar ontvangen geld eenigszins als het hare te be schouwen. De patroon wilde hiertegenover een controlemiddel stellen en dus verbood hij den meisjes geld bij zich te hebben. Bleek latei- dat zij toch geld hadden, dan was het duide lijk, dat het uit de kas van den patroon in den zak der verkoopster was overgeheveld. Was dit op zichzelf beschouwd een goede maatregel, daar stond tegenover, dat de meis jes door dien maatregel weinig bewegingsvrij heid hadden en dat zij, wanneer het haar in de kraam niet beviel, geen middelen hadden om de ouderlijke woning te bereiken; een voetreis van Tilburg naar Haarlem toch is wel wat zwaar. Zooals de meisjes, die voor verduistering te recht stonden, verklaarden, beviel het bedrijf haar niet en zij peinsden op middelen om weg te komen. Zij konden wegloopen, maar ver beurden dan haar loon en daarom zouden zij achtereenvolgens kleine bedragen hebben achtergehouden totdat zij 2 weken loon bij elkaar hadden en toen aanvaardden zij de te rugreis zonder den patrooh behoorlijk op te zeggen. Deze vertelde echter, dat hij veel meer dan 2 weken loon in de kas te kort kwam en hij was van oordeel, dat de behandeling, welke hij de meisjes deed ondergaan, het wegloopen niet rechtvaardigde. Of de meisjes meer dan 2 weken loon had den achtergehouden kon niet worden vastge steld en de officier van justitie kon dit dan ook niet ten laste leggen, ofschoon hij de wij ze waarop de meisjes gehandeld hadden, zoo geraffineerd vond. dat hij de mogelijkheid dat er meer geld was achtergehouden, niet buitensloot. Met 't oog op den jeugdigen leef tijd der meisjes en het niet ongunstig reclas- seeringsrapport vorderde hij echter een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. De politierechter vond het een patriarchale toestand, dat de meisjes, terwijl zij in dienst van den patroon werkte en daar onderdak waren, geen cent op zak mochten hebben en kon het eenigszins begrijpen, dat zij naar middelen hadden gezocht om dat het haar in die betrekking niet beviel, aan reisgeld te komen. Al was het middel, dat zij toepasten, niet juist, het misdadig karakter werd er vrijwel aan ontnomen, indien het waar was. dat zij niet meer hadden achtergehouden dan het loon, dat zij verdiend hadden en niet is bewezen dat er meer geld was verduisterd. Met het oog daarop veroordeelde de politie rechter het eene meisje, dat werk had. tot 10, het andere, dat zonder verdienste was. tot 5 boete De verleiding van het warenhuis. Er was weer een juffrouw, die in een waren huis het begrip van mijn en dijn had ver loren en eenige van de goederen, die er ver lokkelijk waren uitgestald, zonder betalen in haar tasch had doen verdwijnen. Natuurlijk was het tevoren nooit gebeurd: zooals de politierechter opmerkte, zijn het altijd de oechvogels, die gevangen worden. Altijd eer lijk geweest en den eersten keer, dat zij zich vergrijpen, worden zij betrapt. Als zij dan terecht staan en hooren. dat de Officier van Justitie niet in de onschuld van de winkel dieveggen gelooft, doch een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf eischt, dan is Leiden in last; dan wordt het huisgezin erbij gehaald; dan wordt beterschap beloofd en met tranen op de gevoeligheid van den rechter gewerkt. Ja. de juffrouw va/i heden, die uit Velsen was gekomen en kaarsen, potlooden. een lapje stof en dergelijke had weggenomen, wilde zelfs het Wetboek van Strafrecht aanvullen en stelde voor, dat men haar huisarrest zou geven of een verbod om Haarlem te bezoeken. Maar verbanning en huisarrest worden niet gegeven en de maand gevangenisstraf hing dreigend In de lucht. Uitgesproken werd ze echter niet, want de rechter wil nog eens zien, wat de reclassee- ring van de juffrouw zegt. Als ze dus tevoren zoo braaf is geweest als ze beweert, komt ze er misschien nog met voorwaardelijk of met een geldboete af Zedenmisdrijven. Zedenzaken worden, zooals men weet. met gesloten deuren behandeld en daarom wordt er weinig ruchtbaarheid aan gegeven. Toch kan het zijn nut hebben er eens op te wijzen, dat de justitie streng optreedt tegen hen. die zich op zedelijk gebied vergrijpen, vooral wanneer er nynderjarigen bij zijn betrokken. Een man die zich had schuldig gemaakt aan niet nader aan te duiden handelingen met jongens werd heden veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf. Het salaris van de Gedeputeerden. Een voorstel tot verlaging. Overwegende, dat bij koninklijk besluit goedkeuring is onthouden aan het besluit der Prov. Staten van Noord Holland van 29 No vember 1934. waarbij o.m. is bepaald, dat met. ingang van 1 Januari 1935 door de leden van Gedeputeerde Staten een pensioenpremie zal worden betaald van 10 pet. hunner jaarwedde; wordt" door de Prov. Statenleden Asscher, Droog, de Jong Schouwenburg. Ketelaar. Po lak en Weiss voorgesteld te besluiten de jaar wedde van de leden van Gedeputeerde Staten vast te stellen op f 4750.en te bepalen, dat door elk der leden een pensioenpremie zal worden betaald van f 250 per jaar. GOUDEN ECHTPAAR. Maandag 18 Februari hopen de heer J. v. d. Munnik en mej. M. Sas. Zwaluwstraat 17. (H. N.), den dag te herdenken dat zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Zij zijn resp. 76 en 75 jaar. CHRISTELIJK NATIONALE WERKMANSBOND. Door het bestuur van de afdeeling Haarlem is een propaganda.vergadering belegd op Donderdagavond 7 Februari in het Wijkge- bouw van Ds. G. J. Waardenburg aan de Ged. Oude Gracht, waar als spreker zal op treden de heer A. Broen (Bondspropagandist) Welwillende medewerking wordt verleend door het Chr. Gemengd Koor „Haarlem", on der leiding van den heer E. van Zoest. PROVINCIALE STATEN VERKIEZING De lijst der Christ. Historische Unie. De Christelijk Historische Unie heeft voor den Kieskring Amsterdam de volgende candi- datenlijst vastgesteld. 1. Mr. L. M. de Jong Schouwenburg. 2. Jhr. F. J. E. van Lennep, 3. J. H. V. Riemens, 4. Mr. Dr. M. Visser, 5. Jacs. Rustige. 6 L. Feenstra. 7. J. Vlugt. 8. L. J. van Splunter, 9. J. C. Heer- land, 10. N. G. J. van Schouwenburg, 11. S. Attema, 12. J. Kats Azn„ 13. Mr. A. J. Honig, 14. J. Ph. Teune, 15. E. Luden. De lijsten voor de kieskringen Haarlem en Velsen worden binnenkort vastgesteld. BUURT- EN SPEELTUINVEREENIGING „MEERLEBOSCH". Zaterdagmiddag gaf bovengenoemde ver eeniging een gezelligen middag voor de kin deren van haar leden. Voor de kleintjes werd de poppenkast vertoond, terwijl de grooteren op een tooneelstukje werden vergast, Deze middag mag als geslaagd beschouwd worden. 's Avonds was het een gezellige avond voor de grooten. De voorzitter, de heer Piers die juist deze week uit de Maria-stichting, waar hij verpleegd was geweest voor een ernstige oogziekte, was ontslagen, zou dezen avond, nu eens als gast, bijwonen. Den heer Outersterp opende deze bijeen komst met een hartelijk welkom aan allen, en sprak dehoop uit. dat de voorzitter spoedig in staat mocht wezen zijn functie waar te ne men. en weer met dezelfde lust voort te wer ken,, zooals hij dat deed voor zijn ziekte. Het woord was toen aan den heer Limbergen, die namens de werkers cn werksters van „Meerlebosch" den heer Piers een boekenom- slag van kunstleer aanbood en aan mevr. Piers bloemen. Door de jongste leerlingen van de gym- nastiekgroep werd een gymnastiek lied ge zongen, waarna een schitterende vlag van deze groep werd onthuld. Deze vlag werd den lei ders van deze groep aangeboden, vergezeld van een aardigen wensch uitgesproken door een van de kleine meisjes van deze groep. Het bestuur was daardoor zichtbaar verrast, Alles toont duidelijk de geest van samenwer king en waardeering voor eikanders werk. Namens het bestuur sprak de voorzitter de hoop uit, dat ieder, die in de zaal aanwezig waren en nog niet werkten voor de vereeni ging, zich als werker of werkster op zou geven om vóórt te werken in het symbool van de Opgaande Zon, (als motief verwerkt in de nieuwe vlag) die haar gouden stralen uit zal zenden over onze jeugd en die bestuur en wer kers zal verwarmen met geestdrift om te wer ken en te strijden voor onze jeugd, om haar op te voeden tot zelfstandige menschen. be stand en gehard tegen de vele gevaren die zij dagelijks op hun weg ontmoeten. Nadat er door een groep gymnasten aan de toestellen was gewerkt, kwam de snelteekenaar aan de beurt. Een Looneelstuk besloot dezen welgeslaagden avond. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Betreffende de Stads Bibliotheek en Lees zaal ontvingen wij de volgende opgaven over Januari 1935 (1934). I. Prinsenhof. Totaal 13151 bezoekers (v.j. 12960); van wie overdag 6504 mannen en 1688 vrouwen, 's avonds 3838 mannen 1121 vrouwen. De Leeszaal werd bezocht door 2368 mannen en 355 vrouwen, in totaal 2723 personen (v.j. 2623). Het aantal bezoekers van de krantenzaal bedroeg overdag 3594, van wie 3220 mannen en 374 vrouwen; 's avonds 2221 mannen en 309 vrouwen; te zamen 2530 personen. Totaal 6124 personen (v. j. 7124). n, Filiaal „Het huis te Zaanen". Bezoek to taal 2046 personen (v.j. 2040). Bezoek aan leeszaal door 771 mannen 175 vrouwen, totaal 946 personen (v.j. 778). Aantal bezoekers aan beide inrichtingen 15197 (v.j. 15000) Het aantal uitgeleende boeken bedroeg aan hef Prinsenhof 8220 (v.j. 9238), aan het „Huis te Zaanen" 1711 (v.j. 1835). N Het gezamenlijk aantal uitgeleende boe ken bedroeg 9931 (v.j. 11073). 4e LEDENCONCERT MIJ. TOONKUNST. Donderdag 7 Februari vindt het 4e leden concert van de Mij. Toonkunst in den Stads schouwburg plaats. De violist Vasa Prihoda zal zich laten hoo ren. Dit belooft iets bijzonders, daar deze so list Zondagmiddag met een geweldig succes te Amsterdam opgetreden is. Ook niet-ieden van de Mij. Toonkunst kun nen dit concert bijwonen. CONCERT IN BETHESDA-SAREPTA. Het Haarlemsch Kamerorkest (dirigent Willem Lasschuit) geeft een concert op Don derdagavond 7 Februari in Bethesda-Sarepta te Haarlem, met welwillende medewerking van Henriette Smith, mezzo-sopraan, Cor Teves, piano. De wijziging in de steun regeling. Adres van N. V. V. aan den minister. In het nummer van Maandagavond hebben wij ae circulaire ter kennis gebracht, welke door den Gemeentelijken Dienst der Werkloos heidsbestrijding en Maatschappelijk Hulpbe toon is verzonden, over de Ministerlecle wijzi ging in de Steunregeling. Hieronder laten wij thans volgen oen brief door het bestuur van het N. V. V. gezonden aan den minister van Sociale Zaken, over deze wijziging: „In verband met Uwe circulaire d.d. 15 Ja nuari j.l. betreffende wijziging van art. 7 der steunregeling, zijn wij zoo vrij het volgende op te merken. Gaarne erkennen wij dat de door Uwe Excellentie aangebrachte wijziging een verbe tering beteekent. Desniettegenstaande meenen wij, bij Uwe Exc. met nadruk te mogen aan dringen, toch nog een nadere wijziging en aan vulling aan te brengen, zulks voornamelijk op gronden van billijkheid, terwijl bovendien als gevolg dezer nadere wijziging.de toepassing van het nieuwe artikel 7 dan stellig geen moei lijkheden, welke nu wel verwacht mogen wor den, met zich zal brengen, Zoo is voor den aftrek van ziekteuitkeeving een andere regeling getroffen dan thans voor de ongevallenrente geldt. Naar onze meening is er geen verklaring, die de wenschelijkiieid voor dit verschil in aftrek wettigt. Voorts zijn weezen- en weduwenrente in Uw circulaire niet genoemd. Het komt echter meermalen voor. dat een weduwe, hoofd van het gezin, van de inkomsten van haar zoons moet leven. Indien de kostwinner in de steun regeling is opgenomen, moet dus de weezen- rente, welke voor kinderen beneden de 14 jaar geldt, op het toch al zeer sobere bedrag van een dergelijk gezin ten volle in mindering worden gebracht; hetgeen ons onjuist voor komt. Zooals Uwe Excellentie bekend is, is er een groot aantal personen, waaronder ook vrou wen, dat niet in aanmerking komt voor ouder domsrente. Een aantal vrouwen komt wel op 60-jarigen leeftijd in het genot van weduwen- rente, in verband met het verzekerd zijn van haar echtgenoot. Maximaal kan deze wedu wenrente krachtens de Invaliditeitswet f 3.60 per week bedragen. Is een dergelijke vrouw inwonend bij een zoon of bij een dochter, die werkloos is en steun trekt, dan moet dit be drag volledig gekort worden. Gelijkstelling van een dergelijke rente met ouderdomsrente zou naar onze meening alleszins billijk zijn. Ook de volle aftrek van uitkeering krach tens eenige werkloosheidsverzekering is o.i. onjuist. Door aftrek dezer uitkeering, waarbij slechts een bedrag van 50 cent buiten be schouwing blijft, heeft de betrokkene geen enkel belang bij de verzekering. Integendeel betaalt hy jaarlijks een vrij groot bedrag aan premie, waar thans practisch geen enkel voor deel tegenover staat; wat zeker niet bevor derlijk is voor de verzekeringsgedachte. Tenslotte zouden wij er de aandacht van Uwe Excellentie op willen vestigen, dat in de circulaire gesproken wordt van inkomsten van inwonende gezinsleden, terwijl het oor spronkelijk artikel 7 der steunregeling spreekt van de inkomsten, zoowel van de uitgetrok- kenen zelf als van de leden van zijn gezin. Op grond van een en ander zou daarom naar ons oordeel de redactie van artikel 7 der steunregeling moeten luiden zooals zij tot aan 15 Januari j.l. luidde, terwijl aan het slot van dat artikel aan zou dienen te worden toege voegd de bepaling: Met inkomsten uit arbeid verkregen worden gelijkgesteld uitkeeringen krachtens eenige sociale verzekeringswet, krachtens het werkloosheidsbesluit 1917 en pensioenen. Uwe Excellentie zou ons ten zeerste verplich ten, indien zij aan dit verlangen wel zou wil len tegemoetkomen RADIO SWL r*|£"oORUITBETAUNG KRUISWEG 60 Ta.16659^2^ (Adv. Ingez. Med.) Distributie van rundvleesch en gehakt in blik. Voor werkloozen en armlastigen. De directeur.' van Maatschappelijk Hulpbe toon van Haarlem deelt ons mede: Met Ingang van Maandag li Februari a s. zal ten behoeve van werkloozen en armlasti gen, behalve rundvleesch ook gehakt in "blik worden beschikbaar gesteld. De verstrekking van gehakt is echter slechts in beperkte omvang mogelijk en wel in dezen vorm, dat van elke 3 blikken rundvleesch en gehakt, welke door belanghebbenden worden afgenomen, er 2 bussen moeten worden be trokken met rundvleesch en 1 bus kan wor den betrokken met gehakt. Overeenkomstig hiermede, zijn ook de nieuwe distributiekaarten no. 6 met bons zoo danig ingericht, dat van elke 3 bons er 2 geldig zijn voor het verkrijgen van rund vleesch en 1 voor gehakt in blik. Aan hen. die enkel gehakt in blik wenschen te betrekken kan dit niet worden toegestaan. Wel kan alleen rundvleesch in blik worden betrokken, in welk geval een andere distri butiekaart aan het kantoor van Maatschap pelijk Hulpbtoon moet worden aangevraagd. In verband hiermede, is aan de slagers op dracht gegeven, gehakt in blik uitsluitend te verstrekken op geldige bons aan hen, die ook regelmatig rundvleesch in blik afnemen. De prijzen van de bussen bedragen: rund vleesch f 0.25 per kilobus; gehakt 0.35 per kilobus. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat met ingang van 11 Februari a.s. de on derstaande slagers met de distributie zullen worden belast. Wed G. J Govers, Brouwersstraat 92; W. van Beek, Pijlslaan 43: H. Boeree, Rusten burgerlaan 38; P. Kossen, Corn, van Noord straat 34; G. Hartogh, Potgieterstraat 39; J. E. A. Tollenaar, P, Krugerstraat 33; K. Sohl, Spaarnhovenstraat 12, B. G. M. van Hels- dingen, Leeuwerikstraat 6; L. M. Goossens, Kastanjestraat 42, C. Keyzer en Zn., Kruisweg 64: N.V. v. d. Sluys, Heerensingel 3: S. P. Stolwijk. Gierstraat 77; D. Vallentgoed, IJdijk 22 'Spaardam); W. van Voorn. Ramp laan 72; N.V. v. d. Sluys, KI. Houtstraat 32 ritueel). JUBILEA BIJ v. d. LINDEN S BAKKERIJ. Heden herdacht de heer B. Klaasen den dag dat hij 25 jaar bij bovengenoemde firma in dienst is, terwijl de heere G. Arink en J. Kleef hun 12 1/2-jarig jubileum vieren. Heden avond zullen de jubilarissen op een feestavond van de personeelsvereeniging van deze bak kerij gehuldigd worden in gebouw Harmonie 'van Gebr. Kwekkeboom waarbij de humorist Jack Fenny zijn medewerking verleent.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7