GRIER HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent - voor Ragout Rubriek voor Vragen WOENSDAG 6 FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 6 N. Z. H. T. M. Nog steeds daling vervoeropbrengst. De vervoeropbrengsten der N. Z. H. T. M. gedurende Januari 1935 is f 251.253. Over dezelfde maand van 1934 was dit ƒ278.548. Zooals men weet is de tariefverlaging 1 Ja- ïiuari ingevoerd. OP DE VOORDRACHT. Ir. A. J. Demeis, te Haarlem, staat als no. 1 op de voordracht van B. en W. van Utrecht Voor de benoeming van een tijdelijk leeraar in werktuigbouwkundig teekenen en scheeps bouw aan de gemeentelijke machinistenschool en den daaraan verbonden constructeurs cursus. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Autoband, dameshandschoen, rijwielbelas- tïngmerk, Bureau van Politie, Smedestraat; ceintuur, v. d. Flerk, Jansweg 24; idem, Ham- ringen, Irislaan 31, Heemstede;; geld, Hom mers. Hofdijkplein 21; dekkleed, Vrenegoor, Thorbeckestraat 29; horloge, Wisbrun en Liff- man, Groote Houtstraat 27; hond, v. d. Heu vel, Madoerastraat 5, Heemstede; dames handschoen, Bouman, Marnixstraat 115; hondje, v. d. Manakker, Trompstraat 4; hon den, Kennel Fauna; hond. Tooien, Vogelkoop- steeg 9; hond, Frerk, Emmastraat 3; motor handschoenen, Rutte, Bakkerstraat 43; da meshoed, Nederkoren, Allanstraat 81; hond. Brink. Aelbertsbergstraat 8zw.; rechter kin derhandschoen, Zeebrasser. Borskistraat 13; kous. v. da Putten, Witstraat 30; oorbel, Ma- Duvenvoordestraat 30; damesportemonnaie Duvenvoordesrtaat 30; damesportemonnaie m.i. Hendriks. Saenredamstraat 60 zw.; por- temonnaie m.i. Kloos. J. Evertsenstraat 3; ro- zijnkrans. Westenberg, Santvoortkade 10. Heemstede; rijwielbelastingmerk, Damave, N. v. d. Laanstraat 1; idem, v. d. Putten. Pieter Kiesstraat 52; idem, Bakkenhove, Vroomstr. 8: sigarenkoker, Hoes, Veenbergplein 33; taschje m.i., Leidschevaart 120. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements rechtbank zijn de volgende faillissementen op 5 Februari uit gesproken 1. W. J. van Herwaarden, handelende on der den naam ,,Van Herwaardens Betonbouw" wonende te Haarlem, Botermarkt 25rood. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, alhier. 2. J. E. Meyer, garagehouder, wonende te Haarlemmermeer, Spaamwouderweg hoek Sloterweg. Curator Mr. W. Veniet, alhier. 3. J. J. van Leeuwen, handelsreiziger, wo nende te Haarlem, Middenweg 84. Curator Mr. Julius Hoog, alhier. Rechter-Commissaris Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon. Opgeheven is wegens gebrek aan actief het faillissement van: M. Dekker, winkelier in heerenmodeartike len. wonende te IJmuiden, Adrianastraat 1. Curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. NED. VEREENIGING VOOR RADIO- TELEGRAFIE. Dinsdagavond vierde de afd. Haarlem van de Ned. Vereen, voor Radio Telegrafie haar twaalfjarig bestaan in haai' clublokaal, Klein Heiligland. Het bestuur had voor dien avond uitgenoodigd den Ir. H. H. Heeroma, directeur der Megatron-radio fabrieken, die sprak over het onderwerp: „Ons gehoororgaan en de mo derne electro-accoustiek". De heer Reith opende de bijeenkomst en deelde mede, dat de heer Dikshoorn als se cretaris was herkozen, de heer Lasschuit als penningmeester, de heer-Fioole als commis saris en de heer Kalt in de plaats van den heer Middelraad eveneens als commissaris en vice-voorzitter. Spr. memoreerde de gezellige sfeer op de clubavonden en de leerzame lezin gen, die gehouden zijn. De situatie dei' afdeeling geeft reden tot volle tevredenheid. Er konden tevens weer nieuwe leden worden geboekt. Na deze inleiding was het woord aan den heer Heeroma. Zeer aanschouwelijk met tee- kenlngen en demonstratie-toestellen wist spr. den toehoorders duidelijk te maken, op welke wijze wij de geluidstrillingen van muziek etc. hooren. Na de pauze kwam spreker meer op het technisch gedeelte van zijn rede en behan delde verschillende methoden om toestellen te bouwen, waarbij zeker het amateurisme niet stil behoefde te staan en zelfs een nieuwen glorie-tijd tegemoet ging. De amateur kan nog heel veel bereiken. De voorzitter dankte den spreker voor zijn rede. Na afloop bleven de leden nog een oogen- blik gezellig bijeen en werd hun een „eetbaar visitekaartje" met opschrift 1923 - Ned. Ver. Rad. Tel. - 1935 als tractatie aangeboden. De afdeeling Haarlem kan met genoegen op dezen leerzamen avond terugzien. Tegen gebruikt men dewatten, die warmte opwekt De weldadige invloed van Thermogène verdrijft spoedig: rillerigheid, hoofd pijn, benauwdheid, stijfheid. Doozen 35 en 55 ct. 5 Bij alle apothekers en drogisten. rAdv. Ingez. Med.) CURSUS „VOGELLEVEN IN NEDERLAND'' Het is noodig om even den aandacht te vestigen op den cursus „Vogelleven in Neder land" van de Volksuniversiteit, die a.s. Don derdag begint. De zes lezingen zullen gehouden worden door den bekenden natuurkenner Jan P. Strijbos uit Heemstede, die achtereenvolgens „Vogels van Huis en Hof", „Vogels van Bosch en Heide", „Vogels van Zee en Strand", „Duin vogels", Vogels van Plas en Polder" en ..Onze vogelreservaten' zal behandelen. Er zullen prachtige origineele films en lichtbeelden vertoond worden. Wij twijfelen niet of talloos velen zullen er prijs op stellen deze mooie lezingen van den heer Strijbos bij te wonen. Dit soort van avonden behooren al mee tot de nuttigste van de Volksuniversiteit. Zij ver- hoogen het genot van ieder die van wande len houdt en van zwerven in de vrije natuur. Ziehier een genot, dat voor ieder bereikbaar is: zijn oogen de kost geven in onze onmid dellijke omgeving en te genieten van dieren en bloemen. „DE LICHTHOEVE" TE SANTPOORT. In ons vorig nummer hebben we meege deeld, dat heden Woensdagavond een propa- gandabijeenkomst aan den Schouwburg Jans weg plaats zou hebben. Dit berust op een mis verstand. Deze bijeenkomst zal daar plaats hebben op Woensdag 6 Maart. VOORSTELLINGEN VOOR KINDEREN VAN WERKLOOZEN. Het Centraal Comité voor Werkloozen heeft Dinsdagmiddag en Woensdagmiddag aan de kinderen der werkloozen prettige middagen bereid. In grooten getale waren ze opgekomen om te genieten van twee voorstellingen die in de groote zaal van gebouw St. Bavo in de Smede straat gegeven werden door de jeugdgroep van de A.N.G.O.B. onder leiding van den heer J. de Kleyn. Zoowel de moderne als de R. Katho lieke en de Christ, richting waren vereenigd. Vertoond werd Het Geheim van de Lente koningin, verbeeldingsspel in 1 bedrijf door Bep Otten. Alleraardigst werd dit sprookje ten tooneele gevoerd en de kleurige costuums, het felle rood der kaboutertjes en de teere feeën- gewaden deden het goed. Duidelijk en vlot speelden de jeugdige acteurs. Na de pauze, waarin versnaperingen werden rondgedeeld, verscheen Jan Klaassen ten too neele, ditmaal als fotograaf. Joh. Schaake heeft hiervan een stukje vervaardigd, dat alles bezit om de jonge toeschouwers te pak ken en mee te laten leven. Jan stuurt natuur lijk bij zijn baas, den fotograaf, alles in het honderd en stopt de klanten, die hij opvol- komen verkeerde manier geholpen heeft in het reusachtige fototoestel. Eenige oude juf fers, een agent, een neger, een aap, ja, uit- eenloopende figuren verschenen en verdwenen en het jonge volkje schaterde van het lachen. De stemming werd versterkt door de popu laire muziek, gemaakt door werkloozen. die een strijkje vormden. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer H. H. Luyken, die in zijn openingswoord dank bracht aan hen, die hun medewerking aan deze middagen ge geven hebben. En dat ze een succes waren bleek uit de bij valsbetuigingen. VOOR DE CRêCHE HAARLEM-NOORD. Ten bate van de Kinderbewaarplaats in Haarlem Noord zal op Vrijdagmiddag 15 Fe bruari a.s. in het Rembrandttheater een ca baretmiddag gehouden worden, met welwil lende medewerking van Edith Klaverweiden (voordracht), Han Beuker en Wouter Denijs (aan twee vleugels) en Cor Klinkert en Lies je Santen (moderne dansen). Na de pauze is er een bijzonder attractie- nummer, waaraan een wedstrijd is verbonden met mooie prijzen. De zaal van het Rembrandt Theater wordt welwillend voor dit doel afgestaan. (Adv. Ingez. Med.) DIENSTPLICHT. Zitting algemeene keuringsraad, De burgemeester van Haarlem deelt mede dat de algemeene keuringsraad zitting zal houden te 's-Gravenhage, in het gebouw, Hekkelaan no. 4 op Woensdag 13. Donderdag 14. Vrijdag 15, Woensdag 20. Donderdag 21 en Donderdag 28 Februari 1935. In deze zitting zal uitspraak worden ge daan omtrent de geschiktheid of de onge schiktheid voor den dienst als dienstplichtige in verband met ziekten en gebreken van de personen die in het jaar der zitting 19 jaar of ouder worden en als vrijwilliger bij den land storm ongeschikt zijn verklaard. De ui (spraak van den algemeenen keurings raad wordt op den dag waarop zij geschiedt, in het openbaar medegedeeld in de localiteit. waarin de zitting van den raad plaats heeft. Herkeuring. Een nieuw geneeskundig onderzoek van een Jngeschrevene, omtrent wien door den keu ringsraad uitspraak is gedaan, kan uiter lijk den tienden dag na den dag, waarop de uitspraak in het openbaar is medegedeeld worden aangevraagd door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, door elk der overige voor de gemeente ingeschreven personen of door den wettigen vertegenwoordiger. De aanvraag moet op aannemelijke in het verzoekschrift omschreven gronden berusten. De aanvrager dient het verzoekschrift in bij den Burgemeester der gemeente waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht ingeschreven is. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan den herkeuringsraad, die omtrent de aan vraag beslist. Verschijnt de ingeschrevene niet voor den herkeuringsraad, dan wordt de aanvraag, in dien zij is gedaan door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn wettigen vertegenwoordiger, als vervallen beschouwd, behoudens bij Koninklijk besluit vastgestelde uitzonderingen. Indien het vanwege den herkeuringsraad te houden onderzoek niet mocht kunnen plaats hebben, wordt de ingeschrevene voor geschikt gehouden. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Purmerend 5 Februari 1935. 110.000 Eendeieren f 2.20 a f 2.30. 65.000 Kippeneieren: 70/80 K.G. f 3— a f 4.50 65 66 K.G. f 2.70 a f 2.90 63/64 K.G. f 2.60 a f 2.30 60:62 K.G. f 2.50 a f 2.70 58 59 K.G. f 2.40 a f 2.60 55,57 K.G. f 2.30 a f 2.50 53/55 K.G. f 2.20 a f 2.40 50/52 K.G. f 2.— a f 2.20 45/49 K.G. f 1.80 a f 2.10 Oude kippen f 0.50 a f 1.10 Jonge hanen f 0.60 a f 1.20 Oude Eenden f 0.25 a f 0.60. Kilo-prijs oude kippen f 0.35 a f 0.40 Kilo-prijs jonge hanen f 0.60 a f 0.70 DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad xoorden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, xoaaraan naam en adres oiitbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorqd» RECEPTEN VRAAG: In mijn broek zetten vevfvlekken, die ik met benzine niet kon verwijderen. Hoe moet ik die wegkrijgen? ANTWOORD: Als de vlekken reeds oud hard zijn. gebruikt gij perchlooraethylee.n Bet ae vlekken daarmee en maak ze zacht door ze tus- schen de nagels der duimen te breken en te kneden. Ten slotte stevig naborslelen met per- chlooraethyleen en de vochtige plek bedekken met een laagje magnesia. Eerst als de vlek door en door droog is kunt gij dit verwijderen. VRAAG: Hoe maakt men harde Weener taart? ANTWOORD: Benoodlgd: 3 ons tarwebloem, 2 ons boter, 1 ons basterdsuiker, de geraspte schil van 1 citroen, 1 eierdooier en eenige lepels jam, liefst van 2 soorten. Voor de garneering: ongeveer 10 gepelde amandelen; waterglazuur en eenige geconfïjte \TUchtjes. Kneed bloem, boter, suiker, citroen en dooier vlug en luchtig tot een soepelen bal. Rol dien op een met meel bestoven plank tot 3 even groote cirkels van ongeveer 1/4 c.M. dikte: bren; ze over op een met boter besmeerd bakblik of in 3 ondiepe ronde taartvormen en bak ze ii matig warmen oven llchbruin en gaar (ongevee 15 min.). Neem ze na bekoeling van het bakblik en leg ze op elkaar met jam er tusschen, bvb, tusschen 1 en 2 abrikozenjam en tusschen 2 en 3 frambozen of reine-claudejam. Bestrijk den opstaanden leant, met een dei- jams en strooi er gebruinde gemalen amandelen tegen. Bestrijk den bovenkant gelijkmatig met een laagje waterglazuur (een dik vloeibaar papje van 1 ons poedersuiker met een scheutje ws water) en leg daarop een middenfiguurtje en een rand van geconfïjte vruchtjes. VRAAG: Hoe verwijdert men vlekken van Voorburg uit blauw wollen stof? ANTWOORD: Met een sponsje en lauw water stevig ai'sponsen. Met zeemleeren lap of bad handdoek zoo droog mogelijk kloppen. De voch tige plek bedekken met een laagje magnesia. Stil laten liggen tot het door en door droog is; dan afborstelen, VRAAG: Een tafzijden jurk is door het was- schen slap geworden. Hoo krijg ik die weer stijf? ANTWOORD: Laat 5 blaadjes gelatine in lauw water weeken en los ze dan op in 2 liter water, door dit te verwarmen, tot de gelatine opgelost is. Los dan 25 gram stijfsel op in 1 liter water; kook goed door en giet het door een doekje bij de gelatine-oplossïng. Behandel daarin uw jurk en druk goed uit tusschen doeken. Hang de jnrk glad op. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men advocaat- vlekken uit een blauwe japon? 2. Hoe drankvlelcken uit een groene japon? ANTWOORD: 1. Drenk een propje watten in waschbenzine en wrijf er de vlek luchtig mee. Dadelijk daarna de vochtige plek bedekken met een laagje magnesia. Een half uur laten drogen en dan afschuieren. Is er nog een vlek achter gebleven, dan dezelfde behandeling, maar nu met lauw water. Vöör het poederen het overtolli ge water met een zeemleeren lap wegbetten: daarna poederen en zoolang laten liggen, tot hot goed droog is. De benzinebehandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabij heid. 2. Afsponsen met lauw water Droogkloppen met zeemleeren lap of badhanddoek. Poederen enz. VRAAG: 1. In ons groen laken brldgekleed is een gaatje gebrand van ongeveer 1/2 c.M. mid dellijn Ik zou dit willen herstellen, door aan de achterzijde een stukje van dezelfde stof te plak ken, Hoe kan ik dat doen? 2. Hoe verwijdert men een jusvlek uit een dik ke, rood wollen japon? ANTWOORD: 1. Gij kunt dit doen met een weinigje velpon. Het stukje voorzichtig over het gaatje plakken en er iets op zetten, wat zwaar en vlak is, totdat de velpon droog is. Ook kunt gij een stukje laten knippen, dat juist in het gaatje past. Doe dit er in en leg er een stukje hecht pleister (leucoplast) onder en een zwaar, vlak voorwerp er op. 2. De vlek schuieren met een borsteltje en waschbehZine; dadelijk daarna de vochtige plek bedekken met magnesia: een half uur laten dro gen en dan afschuieren. De benzinebehandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabij' heid, VRAAG: Hoe maak ik een zachte, luchtige maar niet droge taart, idie geschikt is om me room te vullen of met mocca en te versieren? ANTWOORD: Benoodigd voor de taart: '120 gram bloem, 1 ons boter, 1 ons suiker, 5 eier Voor de mokka: 1 1/2 ons ongezoute boter: gr. poedersuiker, ongeveer 3/4 d.l. koffie- exlract. Wrijf den vorm dik niet boter in en bestrooi hem met bloem of poedersuiker. Maak in een kom met 2 messen boter en bloem door elkaar, zoo, dat de boter in kleine stukjes verdeeld is. Roer de eierdooiers in een kom met de suiker lang en luchtig, tot de suiker niet meer knarst. Klop het eiwit zeer stijf. Doe alles bij elkaar en vermeng het vlug, steeds omscheppende. Doe het deeg dadelijk in den klaargemaakten vorm en bak de taart in den oven, die in het begin goed heet moet zijn, maar na een kwartier wat getem perd kan worden, in ongeveer een uur gaar en lichtbruin. Laat de taart bekoelen en snij ze in 2 of 3 lagen. Roer de ongezoute boter tot room, voeg er de poedersuiker en druppelsgewijze, naar smaak, de koffïe-extract bij. Besmeer de verschillende lagen met de mokka; leg ze op elkaar; besmeer dan ook den bovenkant en spuit er de overgebleven mok ka in figuren op. Gij kunt ook de zijkanten be smeren en door chocolade hagelslag rollen. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men melkvlekken uit een wollen frotté sprei? 2. Hoe kan men de duffe lucht uit een nacht kastje wegmaken? ANTWOORD: 1. De vlekken flink schuieren met een hard borstelrje en waschbenzine. Ter wijl de plek nog vochtig is, deze bedekken met een laagje magnesia: een half uur laten drogen en dan afschuieren. Daarna de vlek met lauw water behandelen. Flink droogkloppen met een zeemleeren lap. De benzinebehandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabij heid. 2. Goed uitboenen met een ïauw sopje en bui ten in de zon laten drogen. Zet er dan een open eacaobusje. half gevuld met ongebluschte kalk in. De kalk vernieuwen als deze gebluscht is. VRAA.G: Hoe maakt men een hazelnoottaart? ANTWOORD: Benoodigd voor de taart: 3 eieren, 1 1/2 ons suiker; 1 ons bloem; 20 gram maïzena en het merg van 1 stokje vanille. Voor de vulling: 1/4 liter banketbakkersroom, waar door 1 ons geroosterde gemalen hazelnoten zijn geroerd. Voor de garneering: 1 ons moccacrême; eenige mooie hazelnootjes en 1/2 ons gemalen geroosterde hazelnoten. De moccacrême maakt gij, door 1 ons ongezouten boter met een houten lepel te roeren, tot ze zacht, lichtgeel is, en als zalf. Voeg er dan 50 gram poedersuiker bij en roer goed dooreen. Ten slotte voegt gij koffie- extract naar smaak bij. Roer de eieren met de suiker tot deze geheel is opgelost en de eieren dik en schuimig zijn. Voeg er dan de gezeefde bloem en het merg van het vanillestokje bij. Bak daarvan een taart mooi lichtgeel en gaar (on geveer 20 minuten) en halveer deze na bekoeling. Strijk tusschen de beide helften een dikke laag room met hazelnootjes. Bedek den zijkant dei- taart met moccacrême en rol die door gemalen. ;eroosterde hazelnoten. Strijk over den boven kant een gelijkmatige laag moccacrême en gar neer verder met gespoten crème en heele hazel nootjes. VRAAG: Hoe bereidt men Moscovisch gebak? ANTWOORD: Benoodigd: 1 ons bloem. 1 ons boter; 1 ons suiker; 5 eieren: de schil van 1/2 citroen: 1/2 ons krenten; 1/2 ons sultanen en 25 gram sucade. Wrijf een tulbandvorm dik met bo ter in en bestrooi hem met bloem. Wasch de krenten en sultanen, wel ze op. droog ze en laat ze koud worde®. Snipper de sucade. Verdeel in een kom met 2 messen boter en bloem door el kaar. zoo. dat de boter in kleine stukjes ver deeld is. Roer de eierdooiers in een kom met de iker, de geraspte citroenschil en iets zout lang en luchtig, tot de suiker niet meer knarst. Klop het eiwit zeer stijf. Doe alles bij elkaar en ver meng het vlug, steeds omscheppende. Doe het deeg dadelijk in den klaargemaakten vorm en bak de taart in den oven, die in het begin goed heet moet zijn, om het zakken der melange te voorkomen, maar na ongeveer een kwartier wat getemperd kan worden, in ongeveer 1 uur gaai en lichtbruin. VRAAG Hoe maakt men witte satijnen avond schoentjes schoon? ANTWOORD: Met een borsteltje met zuivere waschbenzine goed afborstelen; met een bad handdoek afwrijven en daarna geheel met mag nesia bestrooien. Twee uur rustig laten drogen en dan met een zacht borsteltje het poeder er af schuieren. De benzinebehandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid! PLANTEN VRAAG; Wanneer en hoe moet Cliviazaad ge zaaid worden? ANTWOORD: In een pot of zaaipan Op den bodem veel potscherven en verder gevuld met half om half bladgrond en scherp rivierzand. De zaden bedekken met een laagje grond, ter dikt© van de zaden. Met een ruit bedekken. VRAAG: Mijn azalea zit stijf ln de knop en verschillende bloemen zijn reeds uitgekomen, maar nu gaan de blaadjes er zoo raar gevlekt uitzien en verscheidene vallen af. De plant krijgt flink lauw water op het schoteltje, dat in minder dan geen tijd leeg is. In de kamer, waarin zij staat, wordt gestookt, maar niet te warm. Wat kan er aan haperen! .ANTWOORD; Wij veronderstellen, dat uw plant het toch al is het maar enkele dagen droog heeft gehad. Op de bladeren komt nu meel- dauwschimmel voor. Zet de plant nu om den anderen dag ongeveer 5 minuten met de pot in een emmer water, waar de eerste kou af is en, als er nog niet veel bloemen open zijn dan twee maal per dag besproeien met even lauw water. Na den bloei met bloem van zwavel bespuiten VRAAG; Is het schadelijk rozen en planten in het algemeen te snoeien in den winter en nog wel gedurende vorst? ANTWOORD Voor grove soorten heesters en boomen is het niet zoo erg, maar voor zachtere planten, dus ook voor rozen is het beter te wach ten tot na de vorst. BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Hoeveel pers.bel. moet ik te Haar lem betalen naar een huurwaarde van 3C0 per jaar? 2. Hoeveel voor een tweewielig motorrijwiel met duo, gewicht ongeveer 115 K.G. 3. Komen beide aanslagen op 1 biljet? 4. Hoe zijn de bedragen onder 1 en 2 voor de gem. Bloemendaal. ANTWOORD: 1. 51.22, De verkoopwaarde van liet meubilair is hierbij berekend op 300 tot beneden 400. 2. 24.- 3. Ja, wanneer de aangifte tegelijk geschiedt en de belasting over hetzelfde aantal maanden loopt. 4. 42.51 en 17.44. VRAAG Wordt de pers. bel. minder als men een kamer van zijn huis verhuurt? ANTWOORD: Als de kamer gemeubeld ver huurd wordt aan Iemand die niet tot de familie behoort, of die niet bij den verhuurder aan tafel eet, wordt de verhuurder voor die kamer op het zelfde biljet van de pers, bel. van zijn huis aan- :eslagen, als de kamer althans niet wegens te ;eringe huurwaarde vrij is. Wordt de kamer on- gemeubeld verhuurd, dan wordt ieder afzonder lijk aangeslagen, als de kamer niet wegens te eringe huurwaarde vrij van belasting is. In beide gevallen is de belasting voor den hoofdbewoner minder. MUZIEK. Concert in den Stadsschouwburg. Hst Dinsdagavond in den Stadsschouw burg gegeven concert verschafte ons de ken nismaking met een zeer talentvollen pianist, Jan Odé, die èn als solospeler, èn als bege leider zich van uitnemende zijde heeft deen kennen. Gave techniek, fijne klankzin en goed stijlbegrip waren bij elk zijner voordrach ten waar te nemen en men zou het jammer kunnen noemen dat hij zich slechts in twee der zes nummers van het programma als solist heeft doen hooren, indien niet zijn ver tolkingen van de pianopartijen in de liede ren van Mahler, Strauss, Voormolen, Caplet en Da Falla eveneens een groot genot hadden verschaft. Het was alles even fijn en ver zorgd, zoodat mijn opmerkzaamheid ook bij die liederen zich onwillekeurig op den pianist concentreerde. Er waren ook nog liederen van Gluck, Paisiello en Joh. den Hertog, doch die boden pianistisch niet zooveel als de andere. ®n van zijn solospel in Chopin en Debussy kan ik slechts zeggen dat het de lust heeft opgewekt hem eens een gelieelen piano-avond te hooren geven, die hem gelegenheid geeft op veelzijdige wij^e zijn talent te ontplooien. Ik wilde dat ik over de praestaties van Han Jessurun met evenveel voldoening kon schrij ven, maar dat is me tot mijn spijt niet moge lijk. Noch haar stemmiddelen, noch haar voordrachtskunst geven aanleiding tot eeni- gerlei verwachting voor de toekomst. Het klankvolume is van miniatuur-formaat, de vocale ontwikkeling die van een muziek school-eerstejaars, de expressie nihil. Zelfs' zuiverheid van intonatie was niet steeds aan wezig. Het was niet goed van haar gezien, in 't openbaar op te treden. De elf haar aange boden bloemstukken bewezen dat zij in klei nen kring een waardeering kan vinden, die de openbare meening haar niet zal kunnen schenken. K. DE JONG. DIVERSEN VRAAG: 1. Voor welke bedraden zijn de Gem. Concertzaal en de Stadsschouwburg verpacht? 2. Hoeveel M2. oppervlakte heeft de zaal, het tooncel en de hal bij elkander? 3. Hoeveel plaatsen zijn er? ANTWOORD: 1. Stadsschouwburg 12000 per jaar; gem. concertgebouw 21000. 2. Concertgebouw: groote zaal ongeveer 600 M2.; podium ongeveer 200 Mr.; hal ongeveer 125 M2. Stadsschouwburg: parterre ongeveer 24 0 M2. tooneel ongeveer 200 M2. 3. Concertgebouw: groote zaal 052 plaatsen; gaanderij 378 plaatsen, kleine zaal 304 plaatsen, bovenzaal 23S plaatsen. Stadsschouwburg totaal .782 plaatsen. HEINRICH CAMPENDONK. De kamp om Campendonk is beslist, nu de Regeering dezen kunstenaar, voorloopig voor een jaar, tot Roland Hoist's opvolger als pro fessor der monumentale schilderklasse aan de Rijksakademie benoemd heeft. Niet dus men verwart die zaken vaak omdat Prof Roland Holst beide functies ver vulde tot hoogleeraar-directeur. Het di recteurschap blijft voorhands door onzen stadgenoot Prof. van Moerkerken waargeno men. Campendonk krijgt de eigenlijke klasse van Professor Holst, klasse die door allerlei omstandigheden tot een minimaal aantal leerlingen is versmolten, doch die nu, naar de voorstanders van Campendonk's benoeming verwachten, spoedig weer volledig bezet zal zijn. Er is tumult om deze vacature geweest eh er zal nog wel eenig tumult blijven, nu er in voorzien is op toch nog eenigszins onver wachte wijze. De nieuwe man wordt nu niet bepaald onder algemeen gejuich binnenge loodst. Was dit alles ook voor den nieuwen professor ongezellige onvermijdelijk? Was er en daarom heen draait in hoofdzaak de eenige gefundeerde oppositie geen enkele Nederlander voorhanden, die het werk van Holst kon overnemen? Neen, zeggen met deze benoeming de Regeering en haar adviseurs. Ja, wel zéker, zeiden de anderen en er wer den namen genoemd en betoogen gehouden die nu, post festum, als zoovele lauwerkran sen om de hoofden der teleurgestelden blijven hangen. Waar ze echter niets voor koopen kunnen. Het is zeker zielig, en op Campen donk komt nu de zware taak te rusten metter daad te toonen, dat hij méér en beter is dan de anderen. Zijn vrienden zijn daarvan over tuigd en de macht en de invloed die in het maatschappelijke noodig zijn om een overtui ging door te zetten, lagen blijkbaar in hun handen. Billijk lijkt het nu, af te wachten of zij zich al dan niet vergist hebben, en uit het „voorloopige" der benoeming zou men kunnen afleiden dat althans de Regeering bereid zou zijn zoo noodig haar oordeel te herzien. Men zij nu de kogel door de kerk is sportief en geve aan heer Campendonk zijn kans. Wie is deze artist, is ook hier gevraagd, en wij zullen trachten daarop een antwoord te geven. Hij werd in Krefeld geboren en is thans 45 jaar oud. Wel dus dicht bij de Nederland- sche grens, en wel is hij thans op een leeftijd waarop een kunstenaar zijn volste kracht pleegt te ontplooien. Daar in Krefeld werd hij leerling van Johan Thorn Prikker, den Hage naar, die daarheen, door de bemoeiing van den museumdirecteur Dr. Deneken, als leeraar geroepen was. Het contact met Nederland wordt dus al vrij vroeg gelegd, of misschien wel hernieuwd. Prikker brengt hem in kennis met het werk van Van Gogh en Cézanne en met de vroeg-Italiaansche mozaïeken. Kort voor 1911 komt Campendonk in per soonlijke aanraking met Kandinsky en Franz Mare, de beide voorvechters der nieuwe kunst inzichten in Duitschland, die in het z.g. expressionisme een uitlaat vinden, en waarin om het kort te zeggen de uiterlijke schoonheid der verschijnselen wordt verwaar loosd om aan hun innerlijk wezen het volle pond te geven. Een kunstbeschouwing die na tuurlijk ruimte laat aan een ongelimiteerd ge theoretiseer en vaak onklare philosopbie, doch waaraan de wereld desondanks eenige her leefde kunstvormen te danken heeft. Immers ook hierbij gold dat er niet bepaald iets nieuws werd „uitgevonden" doch oude waar heden in een nieuw pak weer nieuw leven ont vingen. Een viertal jaren vóór den oorlog leeft Campendonk bij Marc in het Beiersche dorp Sindelsdorf, waar ook August Macke, die an dere Rijnlander van tijd tot tijd verblijf houdt. Dat zijn in de Duitsche kunst interes sante jaren geweest, waarin het Teutoonsch enthousiasme misschien wel eens wat uit den band gesprongen is, maar toch ook overal een belangstelling gaande was, waar naar wij nu met weemoed terug verlangen' mogen. 1914 kwam en in de eerste maand reeds van den oorlog sneuvelen èn Franz Mare èn August Macke. Campendonk doet dienst maar komt in 1916 vrij en trekt zich terug uit het drukke leven om te kunnen werken aan zijn kunst. Wij kennen van hem in werkelijkheid slechts schilderijen, d.w.z. wat wij met eigen oogen gezien hebben, zijn moderne doeken geweest. Hij heeft de laatste jaren zich ook op decoratief gebied bewogen en verscheidene gebrandschilderde ramen gemaakt. Op dit nieuwere werk steunt dan natuurlijk de Am- sterdamsche benoeming van deze week. Wil men zich zijn vroeger schilderwerk voorstel len dan denke men zich het latere en laatste werk van den oud-Haarlemmer Herman Kruyder uit diens tijd in Bennebroek en Bla- ricum. Er is iets in de lucht dat voor deze mo dernistische uitingswijze een voor Holland verlate belangstelling belooft. Naast een te genkanting die wel permanent zal blijven. Campendonk's benoeming is misschien in dit voortdurend anders worden, voor ons land een episode. Kijken en afwachten lij kt de aange wezen weg. J. H. DE BOIS.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10