DEKENS J. Th. KORT Het 10-jang jubileum van D.C.IJ. ZATERDAG 9 FEBRUARI 1935 UIT DE OMSTREKEN. HAARLEM'S DAGBLAD 13 IJMUIDEN. Hoe de jonge club groot werd. Het bestuur van D. C. IJ. Staande v. 1. n. r.: de heeren B. Dukel, A. Ligthart en D. Ott. Zittend: de heeren H. Meyer, K. de Jong en P. de Boer. Nadat reeds allerlei wedstrijden in verband met het op handen zijnde 10-jarig bestaan zijn gehouden, nadert thans de datum van het jubileum nl. 14 Februari. Wij vernemen, dat er plannen bestaan, om dit jubileum op waardige wijze te vieren. Donderdag 14 Februari a.s. zal voor leden en donateurs alsmede het damescomité een gezellige avond worden gehouden in het club lokaal Kennemerhof. Öp 2 Maart zal van 5.307.30 in gebouw Cycloop een receptie plaats vinden. Na afloop der receptie zal voor de genoodigaen het cabaretgezelschap van Kees Pruis optreden. Na afloop is er bal. De jonge en bloeiende vereeniging, die een 'sieraad voor de gemeente mag worden ge noemd, zal dus op waardige wijze de reeks festiviteiten, georganiseerd in verband met haar 10-jarig bestaan besluiten Wij wenschen van harte D C. IJ toe, dat zij op den ingeslagen weg mag voortgaan, dat zij zoowel in clubverband als hare leden indi vidueel nog vele lauweren mag oogsten. Wat D. C. LJ. ter bevordering van de damsport heeft gedaan, is niet gering immers aan haar is het te danken dat onze plaats zulk een groot aantal eminente dam mers bezit, dammers die zich met de groot sten des lands kunnen meten, immers nadat Dukel eenige jaren geleden den meestertitel behaalde, zijn het thans de D. C. IJ.'ers Ligt hart en Leyte, die behooren tot degenen die deelnemen aan den wedstrijd om den mees tertitel. Ongetwijfeld zullen ook zij den naam van D. C. IJ. hooghouden. Van beide jonge la-achten kan nog veel verwacht worden. Ontslag van een loodsschipper Zaak van principiëel belang voor den Centralen Raad van Beroep. Eenigen tijd geleden was alhier op 55- Jarigen leeftijd eervol, doch niet op eigen verzoek ontslagen de heer S. schipper bij het Loodswezen alhier. De betrokkene meende, datdit ontslag ten onrechte was geschied De bedoeling, waarmede dit ontslag tot stand kwam, was uitsluitend deze: jongeren' in de gelegenheid te stellen tot promotie. De heer S. ging in beroep bij het Ambte narengerecht te Amsterdam, dat hem in het ongelijk stelde. Ook hiervan ging de heer S. in beroep en Donderdag diende de zaak voor den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, die zitting hield onder leiding van mr. Beumer. Over het verloop van deze zitting lezen wij in het Utrechtsch Dagblad het volgende: Mr. Waslander (Utrecht), heeft het stand punt van den ontslagene verdedigd. Volgens art. 98 van het Rijksambtenarenreglement is ontslag slechts mogelijk, indien de betrokke ne den pensioengerechtigden leeftijd heeft bereikt. Gelezen in verband met art. 48 van de Pensioenwet is inderdaad de leeftijd van 55 jaar een pensioengerechtigde leeftijd (ver vroegd ouderdomspensioen) voor bepaalde groepen, waaronder ook loodsen behooren, mits de ambtenaar eervol is ontslagen en niet op eigen verzoek. De geschiedenis van dit laatste artikel nu doet duidelijk uitkomen dat het hierbij niet de bedoeling kan zijn om valide ambtenaren te ontslaan. De tegenwoordige redactie van art. 48 is opzettelijk zoo gefor muleerd als zij thans geformuleerd is. Dit is ook heel begrijpelijk gezien het feit zooals de minister zei dat het pensioenfonds doodelijk krank is. De Tweede Kamer vreesde voor wil lekeur, maar de minister zegde toe dat wille keur zou zijn uitgesloten. Men zal betoogen, dat dit ontslag is geschied op grond van verandering van het dienstvak waarvan art. 96 van het Ambtenarenreglement spreekt. Dan moet men echter niet meer komen met een beroep op art. 98. en mag men inderdaad alleen volgen de regelen die in art. 96 zijn gesteld. De heer S. is ontslagen en jongeren zijn in zijn plaats gekomen, ja hebben zelfs een buitengewone promotie ge maakt. Dit kan volgens pleiter het ontslag op 55-jarigen leeftijd niet rechtvaardigen. Mr. R. H. Kroef, referendaris van het depar tement van defensie, zal na de contramemorie van den minister en na de uitspraak van het Ambtenarengerecht niet diep meer op de zaak ingaan. De meening van mr. Waslander vindt volgens spreker geen steun in 'de wet. Van invalide of minder invalide ambtenaren wordt niets aangegeven. Trouwens wie zal uit maken of een ambtenaar invalide of minder valide is? De betrokkene is ontslagen niet wegens verandering van het dienstvak een beroep op art. 96 is dus niet geldig maar om de bevordering mogelijk te maken van lager personeel op niet te hoogen leeftijd. De heer S. verklaarde zelf nog dat aan vankelijk de jonge menschen naar Vlissingen waren overgeplaatst. Later zijn zij weer in IJmuiden teruggekomen, terwijl de dienst ze hier niet strikt noodig had. Spreker meent dat deze jonge menschen veel te vroeg als loods mogen optreden. Uitspraak over drie weken. TEGEN HET TROTTOIR GEREDEN. Vrijdagmiddag omstreeks half vijf had mevr. S. die vergezeld van haar man door de Kanaalstraat fietste, het ongeluk met het voorwiel tegen het trottoir te rijden. Het stuur van haar rijwiel sloeg om en de wielrijdster kwam zoo leelijk te vallen, dat haar linker onderbeen brak. Na voorloopig door den heer Bakker van het Roode Kruis te zijn verbon den. werd zij op advies van dr. Bekker per ziekenauto naar het Antonius-Ziekenhuis pyergebracht. Werk aan den winkel voor P. A. L. V. U. Nog viermaal op de planken. In de laatste maanden van het winterseizoen is er voor de Arbeiders Tooneelvereeniging P.A.L.V.U. nog heel wat werk aan den winkel. De IJmuider Bestuurdersbond organiseert in samenwerking met den Centralen Bond van Transportarbeiders voor de in Egmond aan Zee wonende werklooze leden op Donderdag 14 Februari een tooneelavond. Op dezen avond zal P.A.L.V.U. „Op Hoop van Zegen", met zooveel succes in IJmuiden voor het voetlicht gebracht, opvoeren. Donderdag 21 Februari werkt P.A.L.V.U. mede aan den bónten avond van de Supporters vereeniging „De Daad", waar een één-acter wordt opgevoerd. Verder werkt P.A.L.V.U. mede aan een pro- paganda-avond van de Ned. Ver. tot Afschaf fing van Alcoholhoudende dranken, die Za terdag 23 Maart wordt gehouden in „Het Wapen van Velsen". Op dezen avond wordt opgevoerd „Tine", een propagandastuk voor geheelonthouding van A. C. C. de Vletter. En tenslotte nóg de clou van het seizoen, de opvoering op 23 April van „Ghetto" van Herman Heyermans in Thalia, een avond door de vereeniging zelf georganiseerd. Zooals men ziet is er nog heel wat te doen en zal de vereeniging na afloop van het seizoen op een drukken winter terug kunnen zien, OPENBARE VERKOOPING. Vrijdagmiddag vond in Hotel Nummer Eén ten overstaan van Notaris Dolleman een open bare verkooping plaats met het volgende re sultaat: 1. het woon- en winkelhuis Prins Hendrik straat no. 77 werd gekocht door den heer Wieringa q.q. voor f 5500. 2. het woonhuis met erf aan de Bik- en Ar- noldkade no. 33 en het daarachter gelegen pakhuis aan de Conradstraat no. 2 werd ge kocht door den heer Ph. de Vries q.q. voor f 3100. 3. het woon- en winkelhuis met afzonder lijk opgaande bovenwoning aan de Koningin Wilhelminakade no. 1 werd gekocht door den heer Camman q.q. voor f 7000. 4. het woonhuis en erf aan de President Steijnstraat no. 42 werd gekocht door den heer Camman q.q. voor f 2200. 5. het woonhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erf aan de President Steyh- straat no. 46 werd gekocht door den heer Camman q.q. voor f 3500. 6. het pakhuis met bovenwoning aan de Conradstraat no. 16 werd gekocht door den heer D. Bais voor f 3000. 7. drie woonhuizen Prins Hendrikstraat nrs. 38. 40 en 42 werden gekocht de perceelen 38 en 40 a f 800 per stuk door den heer Kramer q.q.. perceel 42 door den heer Kalkman voor f 950. 8. het woonhuis met tuin en uitgang aan de Kanaalstraat no. 30 werd opgehouden. 9. het woonhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning aan de Kanaalstraat no. 32 werd opgehouden. VERGADERING VLESSING-COMITé In de zijzaal van hotel Nommer Een kwam het Vlessing-Comité bijeen teneinde décharge van zijn beheer te verkrijgen. Tevens had men het aangename met het nuttige trachten te vereenigen en na afloop een feestavond voor de leden georganiseerd. Uit de leden waren stemmen opgegaan om het huidig ensemble in een definitieve operet- tevereeniging om te zetten, die dan tevens geconstitueerd zou kunnen worden. Er is thans een batig saldo van f 250, zoo dat de opzet zeker een financieel succes kan worden genoemd. De heer A. H. Holtslag. de regisseur, gaf nog eenige critische nabeschouwingen. Daarna brak de stroom van bedankjes los aan allen, die hebben medegewerkt om de Lang* V«enlraat en Groots Houl«tr»»t HAARLEM Ra».dhui*straat HEEMSTEDE (Adv. Ingez. Med.) uitvoeringen tot een succes te maken. De vertolkster van de titelrol, mevr. D. AriszSchrama, werd namens het comité een keurig gecalligrafeerde oorkonde, door den heer T. Koopman vervaardigd, overhan digd als bewijs van groote waardeering; een geschenk, waar mevr. Arisz met een spontaan speechje voor bedankte. De voorstellen tot het stichten van een de finitieve vereeniging ontmoetten ernstige fi- nancieele bezwaren. Het voorstel van het Vl^sing-Comité, om dit comité permanent te verklaren, werd daarna met algemeene stemmen aangenomen. In den voorwin ter hoopt het ensemble we derom de werkzaamheden te hervatten en de succes operette Marion de Marketentster van de hand van wijlen Sam. Vlessing in stu die te kunnen nemen. OM DEN MEESTERTITEL Aangezien op het laatste oogenblik twee deelnemers aan den strijd om den meester titel, n.l. de heeren Metz, Amsterdam en Schoemaker, den Haag zich hebben terugge trokken, zullen slechts acht spelers uitkomen. Hedenmiddag 4 uur wordt de partij Böke Ligthart gespeeld. De partij LeyteMetz komt door het terugtrekken van laatstge noemde te vervallen. Leyte speelt Zondag in Rotterdam tegen Jannemans. MARKTPRIJZEN van Zaterdag 9 Febr. Tarbot per K.G. f 1.25—f 0.70 Griet per 50 K.G. f 29f 13 Tongen per K.G. f 1.40f 0.75 Groote schol per 50 K.G. f li—f 9 Middelschol per 50 K.G. f 16—f 13 Zetschol per 50 K.G. f 24r-f 17 Kleine schol per 50 K.G. f 20—f 8.50 Bot per 50 K.G. f 5.90—f 4.20 Schar per 50 K.G. f 8.50—f 3.70 Kabeljauw per 125 K.G. f 45—f 30 Groote grillen per 50 K.G. f 17.50—f 16.50 Kleine gullen per 50 K.G. f 13—f 6 Wijting per 50 K.G. f 6.60—f 4.40 BESOMMINGEN. Loggers: KW 60 f 930; KW 68 f 640: KW 3 f 940; KW 5 f 950; KW 48 f 850; KW 144 470; KW 114 f 790; KW 42 f 900;; KW 130 f 1070; KW 154 f 1000; KW 147 f 960; KW 14 f 800; KW 107 f 850. BEVERWIJK SCHAAKCLUB „WEENINK". De Schaakclub „Weenink" hield in haar clublokaal onderlinge wedstrijden met den volgenden uitslag: C. HennemanK. Slings 01; J. Dalmeyer V. Ph. v. d. Kolk 0—1; D. Kikke—G. Dil i—0; J. ZoontjesG. Ettema 10; K. Slings—F. Pfaltsgraff l0: H. NijmanV. Ph. v. d. Kolk 01; G. EttemaD. Kikke 10. MARKTBERICHTEN. Noteering van den 8en Februari 1935. Andijvie per kist f 1.25f 1.85 Koolrapen per zak f 0.75 Wortelen per K.G. f 0.02—f 0.04 Bieten per K.G. f 0.03—f 0.04 Schorseneeren per K.G. f 0.05 Aardappelen, klei. per K.G. f 0 05i' 0.08 ld. zand per K.G. f 0.09 Spruitjes per K.G. f 0.12—f 0 24 Boerenkool per bak f 0.10f 0.28 Roode kool per 100 f 4f 10 Savoye kool per 100 f 3f 6 Uien per Kilo f 0.01 1/2—f 0.04 Prei, per bos f 0.08f 0.12 Rabarber per 100 bos f 16f 24 Pieterselie per bos f 0.06 Selderie per bos f 0.04 Appelen per Kilo f 0.24f 0.32 Peren per Kilo f 0.07f 0.14 Brusselsch lof per Kilo f 0.08f 0.14 DE STAND DER WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling ston den heden-, Zaterdagmorgen in totaal 1019 werkzoekenden ingeschreven tegen 1033 aar. het eonde der vorige week. Voor de drie bij den dienst aangesloten gemeenten waren de cijfers: Beverwijk 515, (501) Wijkaan Duin 342 (362) en Heemskerk 162. (170). R. K. VOLKSBOND. In de jaarvergadering van de plaatselijke afdeeling van den Ned. R.K. Volksbond werd met algemeene stemmen besloten de contri butie voor de werklooze leden met vijf cent te verlagen. De begrooting voor 1935 werd na een kleine wijziging vastgesteld. De aftredende bestuursleden de heeren A d. Plas, voorzitter, W. Niesten, penning meester en B. Hoogeboom, tweede secretaris werden herkozen. In de controle-commissie werden benoemd de heeren G. de Boer en J. Groeneveld VEREENIGDE VEILINGEN KENNEMERLAND EN VRIJE VEILING 8 Februari 1935. Breekpeen per kist 9095 Boerekool per kist 1025 Andijvie per kist 751.70 Rabarber per bos 616 Peterselie per bos 23 Selderie per bos 35 Prei per bos 4—13 Uien per K.G. 23 Witlof per K.G. 6—12 Wortelen per K.G. 11/22 Nero per K.G. 56 Spruiten per K.G. 919 Knollen per stuk 26 Roode kool per stuk 271/2 Gele kool per stuk 26 Groene kool per stuk 36 Peren per K.G. 10—16 Onderwijs-benoeming. Opheffing van een combinatie. Zooals bekend is bekleedt de heer A. Visser naast zijn betrekking als hoofd der openbare school voor U.L.O. eveneens de betrekking van hoofd der openbare lagere school no. 2. Genoemd schoolhoofd heeft zich eenigen tijd geleden tot B. en W. gewend met het ver zoek hem van het hoofdschap der o.l. school no. 2 te ontheffen en over te gaan tot de aan stelling van een afzonderlijk hoofd voor ge noemde school. In verband met de stijging van het aantal leerlingen der U.L.O.-school van 50 in 1931 tot 85 op 1 September j.l. is de taak van het hoofd der school wel zeer verzwaard. Boven dien eischt het onderwijs aan school no. 2, welke school nog het karakter heeft van een opleidingsschool voor het voortgezet onder wijs, een leider, die zich geheel aan zijn taak kan wijden en die de volle verantwoordelijk heid voor den gang van zaken op zich kan nemen. Bij den tegenwoordigen toestand is dit praktisch niet het geval, omdat de heer Visser te veel gebonden is aan de U.L.O.- school. De benoeming van een afzonderlijk hoofd aan school no. 2 zal geen kosten voor de ge meente medebrengen. Het meest geschikte moment voor deze benoeming is bij het begin van den nieuwen cursus, dus omstreeks Augus tus a.s. In verband met het vertrek van den heer Ehrbecker zijn door B. en W. sollicitanten op geroepen voor de betrekking van hoofd eener openbare school alhier. Het komt B. en W. wenschelijk voor van deze gelegenheid ge bruik te maken om tevens te voorzien in de benoeming van een hoofd der school no. 2. Hierdoor zou bovendien gewaarborgd zijn: dat de aanvaarding dezer functie op het daar toe meest geschikte oogenblik zal kunnen plaats hebben, hetgeen met het oog op den gang van het onderwijs aanbeveling verdient. Ook de Inspecteur van het L.O. adviseerde aldus. B. en W. stellen den Raad mitsdien voor met ingang van een nader door hen te bepa len datum aan den heer A. Visser eervol ont slag te verleenen als hoofd der openbare la gere school no. 2 en voorts over te gaan tot benoeming van een hoofd aan genoemde school, waarvoor de navolgende voordracht is opgemaakt: 1. S. Koekendorp, hoofd eener O.L. school te Naaldwijk, voorheen hoofd eener Nuts- school te Eindhoven. 2. P. Krabbendam, hoofd eener O.L. school te Wognum. 3. A. Hofstra, hoofd eener O.L. school te Midwoud. Gas- en Electrlciteitsbedrijf. Wijziging in de meteropnemingen. De directie van de Gemeentelijke lichtbe- drijven heeft aan de verbruikers bij de meter opneming over de maand Januari een kennis geving verstrekt van onderstaanden inhoud: Ingevolge besluit van Burgemeester en Wethouders van Beverwijk dd. 3 Januari 11. zullen voortaan, bij de verbruikers, welke uitsluitend muntmeters hebben, de opnamen om de 2 maanden geschieden. Als gevolg van bovengenoemd besluit en door reorganisatie van den opnamedienst. zal de opname over de maand Januari bij de meesten onzer verbruikers, later geschieden dan voorheen .Voor de verbruikers, welke vastrechttarief hebben voor gas en'of elec- triciteit, zal daarom bij e.v. opname het maan delijks te betalen vastrechtbedrag verhoogd worden, evenredig naar het aantal weken, waarover de opname loopt. Als voorbeeld wordt het volgende geval gesteld: Een verbruiker bij wie de meter 6 weken na de vorige opname, dus die over December 1934, wordt opgenomen, zal dus in rekening gebracht worden 6 '4 of 11/2 maal het vast rechtbedrag. De volgende opname zal geschieden op onge veer denzelfden datum, als die over de maand Januari, zoodat genoemde maatregel als over gangsmaatregel moet worden beschouwd. Tenslotte wordt nog speciaal de aandacht van de muntgas- en muntstroomverbruikers erop gevestigd, dat het inwerpen van andere dan voorgeschreven munten in de meters, streng zal worden tegengegaan. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: R. van den Bos en M. Zoon; R. Terpstra en A. J. A. van Delft. Geboren: d. van P. M. Gaal—geb. Spran- gers; d. van M. E. Besteman—Duiker; z. van H. M. DoetsGrootendorst; z. van E. Müller Wagner; d. van M. S. A. Eggermontvan Helsland; Overleden: P. Out, 81 j., wed. v. H. Spran- gers; J. Heitink, 21 j., dochter van C. Heitink en M. de Geus; E. T. P. Neuhaus 63 j„ echt genoot van H. Ch. van Bugnum. De verkiezingen naderen. B. en W. stellen den Raad voor om in gaande 1 April 1935 te benoemen tot leden en plaatsvervangende leden van het hoofdstem bureau voor de vei*kiezing van leden van den gemeenteraad: Leden: Mr. A. Moens, H. Breukelaar, J. J. Bisschop, J. Groot. Plaatsvervangers: J. A. Modderman, C. Dingier, R. van Lunzen. en de hieronder vermelde personen tot voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van de stembureaux voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. Stemdistrict L Burgemeester, voorzitter. K L. Moens, lid, W. A. Antonijsen, lid. Plaatsvervangers: P. C. A. Beekelaar, J. A. Haak. F. Ph. P. Braun. Stemdistrict II: W. Maters, voorzitter, Mr. J. A. B. Sanders, lid, J. B. Molenaar, lid. Plaatsvervangers: A. Deegenaar, A. Toeset, A. A. Post. Stemdistrict III: K. Steijn, voorzitter, J. Visser, lid, N. C. M. Brantjes, lid. Plaatsvervangers: H. Rothe, C. Slings, H. A Kochx. Stemdistrict IV: N. J. Out, voorzitter, G. Sluis, lid, G. Wela- gen, lid. Plaatsvervangers: H. Holt, W. van Dijke, N J. Groot. Stemdistrict V: J. de Bruin, voorzitter, W. de Groot, lid. C. Versteeg, lid. Plaatsvervangers: A. L. van Groningen, M. Tromp, J. C. Groen. Stemdistrict VI: J. Eijking, voorzitter, Mr. J. O. Baron, lid F. R. C. Rijkens. lid. Plaatsvervangers: J. R. Bruin, J. Meijer, L. A. J. C. Verbunt. ONDER WIJSVOORDRACHT. Ter vervulling van de betrekking van hoofd der O. L. School no. 1 aan de C. H. Moens- straat (vacature M. J. F. Ehrbecker), hebben B. en W. onderstaande voordracht opge maakt in overeenstemming met den inspec teur van het L. O. in de inspectie Alkmaar. 1. P. Krabbendam, hoofd der O. L. School te Wognum. 2. S. Koekendorp. hoofd eener O. L. School te Naaldwijk, voorheen hoofd eener Nuts- school te Eindhoven. 3. A. Hofstra, hoofd der O. L. School te Midwoud. (Zooals onze lezers weten is de heer M. J. r. Ehrbecker, met ingang van 1 Maart a.s. be noemd tot hoofd van een school te Haarlem). HAARLEMMERMEER ZIEKENFONDS. De vereeniging Ziekenhuisverpleging voor Hoofddorp en omstreken, hield in „Hotel de Beurs" haar jaarvergadering. Door den voorzitter, den heer Treur, werd de vergadering geopend, waarna de jaarver slagen van den secretaris en penningmeester werden voorgelezen. Het bleek, dat de vereeni ging op peil is gebleven. Als leden van de commissie, die dit jaar de rekeningen moet nazien, werden benoemd de heeren J. H. Veneman. C. Overbeek en Tesseiaar. De aftredende bestuursleden, de heeren H. van Arkel. D. Helder en C. Beers, werden allen herkozen. De wijziging en aanvulling der Statuten en het Huishoudelijk reglement, werd aangehou den tot de volgende vergadering. BENOEMING. De heer H. Bemiëns te Mijdrecht is benoemd tot hoofd der Christelijke School aan den Sloterweg bij Nïeuw-Vennep. BENOEMING. De heer J. Suijk, hoofd van de Chr. School aan den Sloterweg is in gelijke betrekking benoemd aan de Chr. school te Muiden (N.-H.) DAMMEN. Ter gelegenheid van het 10-jarlg bestaan der Hoofddorpsche Damclub zal de heer G. Spaargaren uit Aalsmeer op Dinsdag 12 Februari in het Boaz-lokaal een simultaan seance geven. Verder heeft de vereeniging besloten, zich op te geven voor de Bondswedstrijden. Dinsdag 19 Februari hoopt zij haar eersten bondswedstrijd te spelen, tegen de Haarlem- sche Damclub. HERSTELLENDE. Naar wij vernemen hoopt de heer Eggink hoofdcommies ter secretarie, die verleden Za terdag te Haarlem door een auto werd aange reden en daardoor ernstig gewond naar het Diaconessenhuis werd gebracht, de volgende week het ziekenhuis te kunnen verlaten. GRAANMARKT TE HOOFDDORP. Rogge f 7.30—7.60 Ch. Gerst f 5.506.00. Haver f 6.50—680. Br. Boonen f 11.5012.00. Duiveboonen f 8.008.5Ö. Paardeboonen f 6.006.25. Groene erwten f 9.50—9.80. Vale erwten f 11.50—12 00 Gele mosterd f 18.0019.00 Karwijzaad f 18.00—19.00 Blauwmaahzaad f 15.0016.00. Alles per 100 K.G. BURGSERLIJKE STAND. Bevallen: G. A. Biesheuvel—Bloemink, z.; J. M. van Gulik—de Vos, z.; W. Buijs—Kooij, d.; J. Vuijst—den Haan-, d.; D. A. van Kampen- Smit, d.; L. FolkertsmaBeen, d.; K. Schnle- dewind—Haak. d.; J. de Jong—Hoogkamer, d.; A. Doppenbergde Moor. d.; P. Bleeker— Lokhoff. z.; E. Teeuwen—van der Hulst, z.; M. H. Appelman—Kraakman, levenl. z. Ondertrouwd: Jan Offerman en Neeltje Cornelia Dekkers; Peter de Koning en Wil- helmina Maria Duwel. Getrouwd: J. L. de Boer en J. Rademaker: P Korthals en L. Eijk: K. van der Meer en T. N. Clement; E. de Vrij en G. J. M. van Balkom. Overleden: Johannes Franciscus Straats burg, 80 j., weduwnaar van C. C. Wartman; Hendrik Jan Boterman. 79 j.. weduwnaar v. M. Graauwelman; Dirk LangereLs. 76 j., geh. met C. de Vries; Francina Hoogendijk, 76 j., ongehuwd; Wilhelmina Agatha Buis. 4 d., d. v. A. Buis en W. Kooij. ZANDVOORT DE TOESTANDEN IN DUITSCHLAND. Vrijdagavond sprak de heer A. J. van Looi voor een stamvolle zaal in Monopole voor de leden der S.D.A.P. over de tegenwoordige toe standen in Duitschland. Tevens gaf hij in grove trekken antwoord op de rede die Ir. A. A. Mussert Donderdagavond in dezelfde taal hield voor de N.S.B. Sor. gaf als zijn meening te kennen, dat de N.SB. nóch nationaal, nóch socialistisch is. Wat zij nationaal noemden is in wezen slechts nationalistisch. Socialistisch is deze beweging evenmin, omdat niet gewerkt wordt in het algemeen belang. De feiten in Duitschland bewijzen dat. De werkloosheid is in Duitschland volgens de statistieken met 2 mlllioen verminderd, die evenwel niet terug gevonden worden bij de werkenden. Deze vermnidering op papier heeft men verkregen dor de dienstboden, van de lijsten der arbeiders te schrappen en alle werkloozen beneden 25 jaar af te voeren. In werkverschaffing. arbeidsdienst genoemd, werken ongeveer 800.000 man. Voor een groot deel bestaat het werk van deze menschen uit zuiver militaire oefeningen. Verder worden kazernes gebouwd, bijv. 21 langs de Holland- =che grens, forten, ondergrondsche berg plaatsen voor vliegtuigen en er worden meren gemaakt vor watervliegtuigen. Verdere werkverruiming was in hofdzaak verkregen door orders uit te voeren, speciaal op militair gebied:kanonnen, geweren, munitie chemische stoffen, of op „verdacht militair" sebied". vrachtauto's en geconserveerde levens middelen, Alles schijnt gereed gemaakt te worden voor een bliksemsnellen aanvals oorlog. In den laatsten tijd zijn niet minder dan 32 vliegtuigfabrieken gebouwd. Op intensieve manier wordt geheel Duitsch- lyanr rijp gemaakt voor de oorlogsidee. De jeugd wordt in zuiver militairristischen geest opgevoed. Onderwijzers en leeraren worden, op straffe van naar een concentratie-kamp gezonden te worden, gedwongen daaraan mede te werken. De Hitlerjeugd, tot 16 jaar loopt grootendeels gewapend met dolken. Spreker welkte de aanwezigen op. te blijven strijden tegen dit stelsel, dat in alle landen wara het aan de macht is, in wezen vol komen gelijk is.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7