&UNIE N fywoiliOop. r Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 13 FEBRUARI '35 H AARLEM'S DAGBLAD 5 STADSNIEUWS De toestand in het hotelbedrijf. Rede van Mr. A. J. Roest Crollius. Dinsdagmiddag werd in Hotel ..Den Hout" een ledenvergadering gehouden van de afd. Haarlem van „Horecaf", waar Mr. A. J. Roest Crollius, directeur van het Bondsbureau Hore caf, een lezing hield over het onderwerp „De huidige toestand in het hotel-, café- en restaurantbedrijf. De vergadering werd o.m. bijgewoond door den heer A. G. Boes, wethouder, de dames Venema—van Doorn en mr. Scheltema— Conradi; leden van den Raad, den heer C. Ten Boom, lid van de Kamer van Koophandel en Ir. W. J. Burgersdijlt, lid der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel en van de Kamer van Koophandel. De voorzitter, de heer C. Gunters, gaf in zijn openingswoord, waarin hij de autoriteiten welkom heette, een overzicht van de gewone lasten, waaronder het hotelbedrijf en aanver wante bedrijven gebukt gaan. Spr. was gemachtigd mede te deelen, dat Hotel Central in Den Haag aan vaste lasten en onkosten f 233.000 betaalt en café Brink- mann alhier f 91.782. De spr., Mr. Roest Crollius, vestigde er de aandacht op, dat het hotel-, café- en restau rantbedrijf die geworteld is in onze maat schappij. Ruim 62000 menschen vinden er in ons land werk in. Enorme sommen worden er in ontvangen. Maar deze sommen vleten als door een zeef weer weg naar den fiscus, leve ranciers en zoovele anderen. De bezoekers zijn te verdeelen in 2 cate- goriën: die voor hun genoegen komen en die voor of in verband met hun zaken komen. Het aantal bezoekers is door de crisis sterk ingekrompen. Ook de omzetten zijn belang rijk gedaald, sterker dan de opbrengsten der inkomstenbelasting. Bekend is ook. hoezeer het toerisme achteruit is gegaan, d.w.z. het toerisme naar ons land. Omgekeerd neemt het toerisme toe, door lage valuta in het buitenland, door goedkoope reisgelegenheid daar en door de uitgebreide propaganda, die aan het buitenland, in ons land wordt toege laten. Ook voelen de buitenlanders zich in ons land min óf meer in een keurs geregen door allerlei beperkende bepalingen, vooral ook in badplaatsen. Duitschers kunnen hier niet meer komen omdat zij slechts een gering bedrag mogen meenemen. Zij verteerden hier vroeger mil. lioenen marken. De Duitsche regeering heeft voor reizen van Duitschers naar andere landen dan Ne derland gunstiger bepalingen gemaakt dan voor ons land. omdat die andere landen tijdig gunstige bepalingen hebben gemaakt ten op zichte van den invoer uit Duitschland. Een deel van de vermindering der omzetten is ook te wijten aan de verlaging der prij zen. Prijsverlaging toch heeft alleen waarde als zij gepaard gaat met vermindering van lasten. Spr. gaf hierna cijfers, waaruit de achter uitgang der ontvangstcijfers van de hotels bleek De indexcijfers van den belastingdruk en den omzet in het bedrijf bedroegen voor 1931 en 1932 (als 1900 op 100 wordt gesteld) onder scheidenlijk: 87375 en 78 en 61. Inderdaad sprekende cijfers! Middelen tot verbetering zijn aan te wijzen maar eerst moet er vrijhandelsverkeer komen en moet ei' een einde komen aan den finan- cieelen chaos. Anders zullen tallooze bedrijven moeten verdwijnen. Gelukkig zijn er thans in alle landen tee kenen van opleving; ons land komt hierbij nog wat achteraan. Prijsverlaging in de hotel-, café- en restau rantbedrijven is gewenscht (om aan de ver minderde koopkracht van het publiek tege moet te komen), maar alleen mogelijk als de exploitanten hun kostprijs ruimschoots goed maken. Thans verkoopt een buitenge woon groot deel der exploitanten bene den den kostprijs. De heffing op de grondstoffen moet dalen. Alleen een spoedige, drastische accijnsverla ging kan op den duur een stijging der omzet ten tengevolge hebben. Spr. gewaagde verder nog van de gewel dige stijging der belastingen, vooral der per- soneele belasting. Haarlem behoort tot die ge meenten, die de pers. bel. voor koffiehuizen met 1/3 heeft verlaagd. Hiervoor had spr. een woord van lof. Verder drukken vergunningsrechten en de makelijkheidsbelastingen zeer zwaar. Haar lem berekent hoogere vermakelijkheidsbelas ting dan eenige andere gemeente in ons land. Verlaging van hypotheekrente is voorts dringend noodzakelijk. Een ander middel tot verlaging der kosten is: den gasten minder bieden, maar daarvoor voelen de café- en restauranthouders in ons land over het algemeen niet. De steunmaatregelen der regeering be hoeven niet te bestaan in subsidies of bijdra gen maar in een algemeen regelend optreden. En Horecaf zal een onderzoek moeten in stellen, of het aantal der hotel-, café- en restaurantbedrijven en vooral hotels-pen sions! niet te groot is. Het wordt tijd, dat van hooger hand wordt vastgesteld welke za ken zich werkelijk hotel mogen noemen. Gewenscht is dat de propaganda voor het buitenland in ons land bemoeilijkt wordt, b.v, door een heffing op buitenlandsche folders. En de Vereenigingen voor Vreemdelingen verkeer moeten krachtig financieel door de regeering worden gesteund. De voorzitter dankte den spreker voor zijn inleiding en deelde nog mede. dat een Duit- scher 10 mark mag medenemen naar Neder land en 700 mark naar Zwitserland. Dit ver schil zal wel veroorzaakt worden dopr het verschil in optreden van de genoemde landen tegenover Duitschland. Verder deelde de heer Gunters mede, dat een commissie uit de besturen van den Ned. Werkgeversbond, den Kon. en den R. K. Mid denstandsbond, de AJg. Vereen, voor Vreem delingenverkeer en Horecaf gevormd is, ten einde na te gaan, wat er gedaan kan worden om de hotel- en aanverwante bedrijven te helpen. De commissie zal deze week haar eerste ver gadering houden. Oud-minister dr. Posthuma heeft het voorzitterschap aanvaard. Ledenvergadering. Na afloop van de lezing werd nog een le denvergadering der afd. Haarlem van ..Ho recaf" gehouden. Naar wij vernemen heeft deze vergadering met algemeene stemmen besloten, het voorstel van het Hoofdbestuur, te trachten te geraken tot prijsregeling en tot het instellen van een prijsregelingscom missie, welke tot taak heeft minimumprij zen voor de voornaamste consumptie en voor het logies vast te stellen voor hotels, cafés en restaurants, te ondersteunen. Gierstraatvereeniging. Viering 12}£-jarig bestaan. In café „Brinkman" aan het Plein werd een ledenvergadering gehouden door de Gier straatvereeniging. o.m. in verband met het 12 1/2-jarig bestaan. Op 26 October 1922 werd de oprichtingsvergadering gehouden. Dit ju bileum zal 26 April worden herdacht door het houden van een feestavond voor alle Gier straat-bewoners. Aan het bestuur en de feest commissie werd opgedragen dezen feestavond voor te bereiden. FAILLISSEMENTEN. Uitspraak van 12 Februari. 1. N. van Keulen, timmerman en aannemer, wonende te Aerdenhout, Zandvoorterweg 115. Curator Mr. C. Blankevoort, alhier. 2. P. J. Hendriks, autoreparateur, wonende te Zaandam, Soeteboomstraat 3. Curator Mr. H. C. M. Dekhuyzen te Zaandam. 3. M. W. Verschoor, winkelier, wonende te Nieuw-Vennep, Venneperweg. Curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs, alhier. 4. J. Rijnbeek, expediteur en koopman, wo nende te Haarlemmermeer, Hillegommerdijk 330. Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Sic- cama, alhier. 5. J. van Praag, kapper, wonende te Haar lemmermeer, Rijk. Nieuwe Meerdijk 321. Cu rator Mr. L. G. van Dam, alhier. 6. Fred. Eyk, melkhandelaar. wonende te Beverwijk, Galgenweg 21. Curator Mi*. J. A. B. Sanders te Beverwijk. 7. W. Minkels, bloemkweeker en boterhan- delaar, wonende destijds Nieuws Kruisstraat 3, thans Ged. Oude Gracht 45. Curator Mr. L. Ali Cohen, alhier. 8. G. A. Haarbosch, wonende te Haarlem, In- dischestraat 81, van beroep boterhandelaar. Curator Mr. A. Bruch, alhier. Rechter-Commissaris Mr. E. H. F, W. van Schaeck Mathon. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van 1. D. Verzaal, groentehandelaar, wonende te Aalsmeer, Oosteinderweg 478. Curatrice Me vrouw Mr. C. L. VisSanders, alhier. 2. P. A. Boon. bakker, te Hillegom. Curator Mr. A. Klein, alhier. 3. J. W. de Graaf, handelsagent, wonende te Heemstede Frederik van Eedenplein 20. Cu rator Mr. S. Groen, alhier. 4. W. Bogaard, houthandelaar, wonende te Haarlem, Scheepmakersdijk 27. Curator Mr. A. Klein, alhier. 5. A van der Berg, houthandelaar, wonende te Haarlem, Ruysdaelstraat 6. Curator Mr. A. Klein, alhier. 6. De firma A. van den Berg en Co. hout handel, gevestigd te Haarlem. Curator Mr. A. Klein, alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijst de faillissemen ten van: 1. H. C. Witbraad, winkelier in Radio-arti kelen te Haarlem. Curator Mr. J. Deenik, al hier. 2. Jac. Nyssen, vrachtrijder, wonende te Haarlem v.h. Rijksstraatweg 399. Curator Mr. H. O Drilsma. alhier. 3. H. P. Rijkenberg. schoenwinkelier, wo nende te Purmerend, Peperstraat 18. Curator Mr. H. E. Prinsen Geerligs, alhier. 4. H. L. Jeroe, kleermaker, wonende te Zand- voort. Curator Mr. M. van Toulon van der Koog, alhier. 5. B. Sietzema, handelaar in naaimachines, wonende te Haarlem. Curator Mr. W. Briët, alhier. 6. A. C. Godschalk, aannemer, te IJmuiden, gem. Velsen. Curatrice Mevrouw Mr. G. J. BieuwingaGymink te IJmuiden. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Ceintuur, v. d. Pligt, Gorkistraat 7: Porte- monnaie met inhoud, Besseling, Sperwer straat 46; map met inhoud, tramremise Soen- daplein; Hond. van 't Hof, Tlmorstraat 146: autowiel met band, Heus, Antoniestraat 32 z. Ceintuur, Kion, de Clerqstraat 75; Glassnij der, Gerrits, Oost-Indiëstraat 82; Hond, Ha gendoorn. Gr. Markt 32a; paar kindex-hand- schoenen, Tack Schaepmanstraat 117; kin derhandschoen; bureau van politie; Smede- straat; Hamer. v. Eenennaam, Vinkenstr. 41, portemonnaie met inhoud, bureau van Poli tie, Smedestraat; idem, Snoeks, O. Nassaulaan 25 te Overveen; pakje met inhoud, Koster, v. Loostraat 8;, Sleutels Bureau van Politie, Smedestraat; handtaschje, Prins, Emostraat 3; idem met inhoud; Verboom. Bosch en Ho- venstraat 1. Manchetknoop, Spijker. Steenbokstraat 2; heerenarm'bandhorloge, La Fleur, Zomer- vaart 156r.; Dril, Blesgraaf. Parkstraat 4; rubber band. Bout, A. Dekenstraat 3; boek. Prikkei-, Oostvest 10; handschoen, bur. van politie, Smedestraat; dameshandschoen, id.: kaartenhoekje, idem; sleutel; idem; paar handschoenen, Sleen. Kolkstraat 22z.; hand schoen. Koning, Spiegelstraat 23; heeren handschoen. Nassauhofje 34f; hondenpen ning, v. Velsen, Delfstraat 3r.; heerenhand schoen. v. Eerewijk, Frans Halsstraat 46r.; hond. Kennel Thornwood, v. 't Hofstraat 93; kat, Schermer, v. Zeggelenstraat 76; katten, Kennel Fauna; heerenportemonnaie. m. i„ Gi'oeneveld, Slachthuisstraat 13r.; kinder- portemonnaie, m. i„ Rijpkema, P. Maritz- straat 28 r„ portemonnaie, de Munk, Ma- raisti-aat 17; portemonnaie, Spaargaren, Merckmanstraat 19; reticule. Soelaars, KI, Houtstraat 53; rijwielbelastingplaatje. Kra mer, Berkenlaan 6, Heemstede; idem, de Haas. Zijlstraat 16; idem, de Vink, Reiger- straat. Ill; idem. Wielinga. A. Loosjesstraat 39; idem. Hien, Burretstraat 6; idem. de Vries, A. L. Dyserinckstraat- 5; idem, Rij- brink. A. Loosjesstraat 36: autoslinger, v. Eyk Teylerplein 77: kindertasch m.i., Westerveld. Kastanjelaan 22: Heemstede; damestasch m.i., Breeuwer. Nagtzaamstraat 46; tasch, Rondema. Harmenjansstraat 52; damestasch m.i.. Moring. v. Berensteynstraat 41. Damesarmbandhorloge. Rijgersveer, A. de Jongestraat 42; Armband, Romein. Spaarn- hovenstraat 40. Ceintuur, Broekmeijer, B. Huetstraat 1, étui met inhoud. Soet, Lange Raamstraat 25; linker handschoen, v. d. Pie terman, Diepenbrockstraat 63; paar hand schoenen. Flick, v. 't Hoffstraat 314; Kinder handschoen. v. Muien, Westergracht 45 rood, hondenpenning, Zwiers, Spaarnelaan 49; handschoenen, bureau van politie, Smede straat; paar handschoenen, Buma, Borski- straat 34; Halssnoer, Dijkstra. Spaansche- vaartstraat 74: Muts, v. d. Walle. Middenweg 2: Portemonnaie. Riedstra, Leliestraat 28; Damesportemoniraie met inhoud, Staphorst. Soutmanstraat 6; Portemonnaie met inhoud.. Voetbei-g. Schalkwijkerweg 19: rijwielbelasting plaatje. Kurvers. Smedestraat 13; idem. Boel- laard, Barbarossestraat 13; idem, van Boekei, Oranjestraat 82: rozenkrans, Grila. Vergier- öeweg 148 a; paar schaatsen, Bei'k, Kerkpl. 2 te Spaarndam; zakschaartje, Damave, N. v. d. Laanstraat 21. Een groot blik Gemengde Biscuits (inhoud 2 pond) van één gulden voor54ct. netto bij aankoop van elk pond UN IE-KO FF IE! Coud'merk Zilvermerk Roodmerk t per pond 100 CL Paarsmerk per pond 60 Ct. s m 90 Goedsmakcnd 40-45 n S0 Reclamesoort 30 m Bovendien op de koffie 15 0jn korting Statiegeld blik 15 cent, hetgeen wordt terugbetaald V Filialen: HAABLEM. AneoaiQ 22. Rljkssrraatwcg 4, Teylerplein 45 5 (Adv. Ingez. Med.) Diefstallen uit een kruidenierswinkel. In hooger beroep bevestiging der vonnissen gevraagd. Voor het Amsterdamsche gerechtshof had den zich Dinsdagmiddag twee kruideniersbe dienden en een chauffeur te verantwoorden. De Haarlemsche rechtbank had de bedienden wegens diefstal van winkelgoederen tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld; de chauffeur had eenzelfde straf gekregen we gens heling. In het begin van 1933 merkte de accountant van een kruidenierszaak te Haarlem, dat een groote partij, winkelgoederen ontbrak. Een anoniem schrijven deed de rest: de drie ver dachten bekendeix de diefstallen en de heling te hebben gepleegd. De waarde van de ont vreemde goedereix bedroeg ca. f 400. De procureur-generaal was van oordeel, dat met het opleggen van de straffen door de rechtbank te Haarlem, voldoende rekening met het gunstige verleden der verdachten was gehouden. Spr. requireerde bevestiging van de vonnissen. Mr. J. K. Mathuisen drong voor de beide kruideniersbedienden op clementie aan; mr. Stomps, optredende voor den chauffeur, kwam voor zijn cliënt tot eenzelfde conclusie, iir den vorm van een voorwaardelijke veroordeeling. Arrest 26 Februari. N.V. GRANITO- Tel 14028 N. BOERKOEL AELBERTSBERGSTR. 80 Alle Granito- en Tegelwerken Strak van lijn, soepel van prijs. (Adv. Ingez. Med.) Kunst aan het Volk. Prof. Aug. Yermeylen spreekt a.s. Zaterdag in Teyler. De bekende litterator en Gentsche hoog leeraar in de Kunstgeschiedenis zal a.s. Za terdagavond voor de leden van „Kunst aan het Volk" een voordracht met lichtbeelden houden over de zelfportretten van Rembrandt in de Aula van Teyler's nxuseum, welke daar toe welwillend door directeuren der stichting- is beschikbaar gesteld. Het is de eerste maal dat deze prominente figuur in het Belgische cultureele leven in Haarlem zal spreken, zoodat dus op veel be langstelling mag worden gerekend. Vermeylen is in ons land vooral bekend geworden door zijn bij de Wereldbibliotheek uitgegeven uit muntende 3-deelige studie over de Europee- sche plastiek en schilderkunst en .verder door het reeds vele jaren geleden door hem ge schreven verhaal ,.de Wandelende Jood", een prachtig visionair-realistisch boek, vol van beelden en situaties, die als het ware in direct cantact met de schilderkunst zijn geschreven. Met groote verwachtingen wordt dan ook Vermeylen's lezing tegemoet gezien, daar hij zal spreken over Rembrandt's zelfportretten die volgens hem het meest geschikte middel zijn om nader tot de persoonljkheid van Rem brandt te treden eix in betrekking met zijn levensloop het wezen en de ontwikkeling van zijn kunst waar te nemen. De voordracht zal slechts toegankelijk zijn voor leden van Kunst aan het Volk. Introductie op zeer be. perkte schaal is mogelijk KAMPEER VEREENIGING. Donderdagavond 14 Februari zal de heer v. Thiel voor de Haarl. Kampeer Vereeniging ..Licht en Vrijheid" een lezing houden over dieren en planten in zee eix aa"1 onze kust (verduidelijkt door lantaarnplaatjes,' in het Gebouw „Centrale", Spaarue, - Provinciale Statenverkiezing. Eén canilidatenlïjst der Christ.-Historische Unie voor Haarlem en Velsen. Namerxs de Chr. Historische Unie zal een zelfde lijst vair candidaten worden ingediend in de kieskringen Haarlem (w.o. Zandvoort en Bloemendaal) en Velsen (w.o. IJmuiden, Heemstede, Haarlemmermeer enz.) Deze zal luiden 1. Mr. A. J. Honig, Haarlem, 2. Mr. dr. J. van Bruggen, Heemstede. 3. J. W. Bras, Nieuw Vennep, 4. J. J. Delfos. Haarlem, 5. J. C. Dun- nebier, IJmuiden. 6. Mi*. K. A. F. J. Pliester, Heemstede, 7. J. vair Altena, Amstelveen. 8. mevrouw mr. J. H. G. SchutteStruick, Haar lem, 9. G. M. van Itterzon, Aalsmeer. 10. Jhr. F. J. E. van Lennep, Amsterdam. 11. A. van Blaaderen. Amstelveen. 12. A. G. C. Engel- geer. Haarlem. 13. C. van Beern. Hoofddorp. 14 E. Luden, Hilversum. 15. G. W. Polderman, Spaarndam. 16. II. T. C. Bückmann, Haar lem. R. C. SCHOOLEMAN f Alhier is in den ouderdom van 86 jaar overleden de heer R. C. Schoolenran, die van 1888 tot 1911 aan het Haarlemsche station gewerkt heeft. Hij was onder-stationschef. Hij interesseerde zich vroeger sterk voor de toen nog bestaande Nederlandsche Vereeni- ging van Spoorwegambtenaren. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag 15 Februari, des namiddags half twee, op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede. FILMAVOND „KUNST ZIJ ONS DOEL". De heer Chr. Pointl, lid van het Teekencol lege ..Kunst zij ons Doel", zal Maandagavond 18 Februari voor de leden van dit college in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concert gebouw een voorstelling geven van de popu lair wetenschappelijke film ..Papier", ver vaardigd door de N.V. Multifilm te Haarlem en opgenomen door den heer Pointl.De heer C.Pels houdt een inleiding. ZESDE NEDERLANDSCHE NATIONAAL ESPERANTO CONGRES Den 30en en 31en Maart 1935 zal het 6e Ne derlandsche Nationaal. Esperanto Congres, uitgaande van de Nederlandsche Esperantis ten Vereeniging .i,a Estonto Estas Nia", ge houden worden in Haarlem. Het belangrijkste van dit congres is de pers conferentie op Zaterdagavond 30 Maart in het café Brinkmann.' Groote Markt, Haarlem. De Internationale Journalisten Kring ver leent zijn medewerking. De heer S. Grenkamp uit Parijs, hoofdredacteur van „Nia Gazeto" te Nice, bestuurslid van het „Syndicaat der Poolsche journalisten te Parijs, zal over het thema „Esperanto onder de journalisten" spreken en voorts Polen (met lichtbeelden). De heer F. J. Krüger, directeur van het Inter nationaal Vertaalbureau en algemeen secre^ taris van de „Liga der Internationale Espe- ranto-journalisteiv', zal over de taak en het doel van genoemde „Liga" spreken, de heer O. Kupperman, journalist en leider van de Esperanto-Persdienst „L. E. E. N." over „De pers en Esperanto". De Poolsche regeering zal zich waarschijn lijk laten vertegenwoordigen door den Pool- schen Minister en Ambassadeur te Den Haag, den heer Dr. W. Babinski en den Consul-Ge neraal. den heer Dr. J. P. Kaczkowski. Het congres wordt gehouden tijdens de we reldtentoonstelling van bloemen „Flora" te Heemstede. Het tentoonstellingsbestuur heeft in samenwerking met de Nederlandsche Es perantisten Vereeniging „La Estonto Estas Nia zijn prospectus ook in het Esperanto la ten drukken. Ontslag van P. T. T.- ambtenaar. Zaak voor het Ambtenarengerecht behandeld. Eenigen tijd geleden is een adjunct-refe rendaris der P.T.T. te Haarlem wegens on geschiktheid ontslag uit den dienst verleend. Hij kwam van dit ontslag in beroep bij het Ambtenarengerecht, dat Dinsdag onder presidium van Mr. F. L. Nepperus zitting hield. Behalve bezwaren op postaal gebied was de ontslagmaatregel ook genomen in ver band met klagers houding tegenover het vrouwelijk personeel, dat onder hem wérkte. In deze zitting werden door den voorzitter verschillende getuigen-deskundigen gehoord; zoo deelde de heer A. B. van Beers, directeur van het Postkantoor te Amsterdam o.m. mee, dat hij persoonlijk geen ernstige klachten had over klagers dienst, hij was niet voor 100 pet. betrouwbaar. „Op grond van zijn geschiedenis en gedragingen past hij slecht in het kader van het hooger P.T.T.-perso- neel', aldus concludeert de deskundige. Een inspecteur van de posterijen uit Haar lem bracht verschillende bezwaren tegen klager op postaal gebied naar voren, hij noemde hem „totaal ongeschikt". De directeur van het postkantoor te Haar lem achtte daarentegen klager's postale kennis voldoende, doch in verband met zijn verleden had hij niet voldoende gezag. Deze desk. kwam tot de conclusie, dat kla ger ongeschikt was als chef van een afdee- ling, óok op grond van zijn karaktereigen schappen. De hoofdinspecteur van P.T.T.. de heer Duynstee had den indruk, dat klager niet in de rangen van het hooger personeel thuis hoort. Mr. Dijkman van Genus verdedigde dan het ontslagbesluit namens de Kroon. Hij kwam tot de conclusie, dat handhaving van dezen ambtenaar onmogelijk was. Het Ambtenarengerecht zal op 5 Maart te 10 uur uitspraak doen. HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN VEREENIGING Op den werkavond van Donderdag 14 Fe bruari a.s. zal de heer J. van Wijngaarden uit Amsterdam voor de H. A. F. V. in het ge bouw Ged. Oude Gracht 104 spreken over „Wat met Ilfora-producten kan worden be reikt (Met practische demonstraties). Te vens zal dien avond een projectie plaats vin den van een collectie Ilford-lantaarnplaten. TOONEEL- EN MUZIEKAVOND IN HET DIACONIEHUIS. Het gezelschap jongelui, dat een uitvoering in Haarlem's Tehuis voor Ouden van Dagen heeft gegeven, zal 14 Februari a.s. in het Diaconiehuis in de Jansstraat weer „De Artisten-Revue" opvoeren. Na de pauze zullen er voordrachten en mu zieknummers ten beste worden gegeven, ver zorgd door den heer C. Kuiper. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aati de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd- RECEPTEN VRAAG: Hoe verwijdert men inktvlekken uit een bruin lederen koffer? ANTWOORD: Laat een paar druppels ci troensap op de vlekken vallen. Laat die een uur inwerken: dan met een sponsje met lauw water afsponscn en met een zachten doek droog wrij ven. Den volgenden dag met bruine lodcrwas in- en uitwrijven. VRAAG: Hoe maakt mén een vet geworden kraag van een bruin peau de suède jasje schoon? ANTWOORD: De kraag goed afwrijven met een propje watten en waschbenzine. De vochtige plek dadelijk bedekken met een laagje mag nesia. Een uur laten drogen en dan afschuieren. VRAAG: 1. Hoe kan men vlekken van ko kende melk uit een wollen donkerpaarse japon verwijderen? De vlekken zijn doorgedrukt. 2. Hoe verwijdert men oude vetvlekken uit een vloerkleed? 3. Wat kan oorzaak zijn, dat de inhoudi van weck glazen, die gesloten zijn. van onder af zuur en troebel wordt? 4. 1-loe kan men een grijs gestreept pak reini gen van vlekken van allerlei aard? ANTWOORD: 1. De vlekken met een hard borsteltje met waschbenzine stevig afborstelen en de vochtige plek dadelijk daarna met een laagje magnesia bedekken. Een half uur laten drogen en dan afborstelen. Vervolgens afborste len met warm water: de natte plek met zeem- leeren lap zoo droog mogelijk kloppen en stil laten drogen. De benzinebehandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid! 2. Met harden schuier en benzolum stevig af borstelen; afwrijven met een handdoek en da delijk bedekken met een laagje magnesia. Laten drogen en daarna afschuieren. Benzolum ls even brandbaar als benzine, dus dezelfde voorzorgen. 3. Moeilijk zoo te zeggen. Vermoedelijk waren de flesschen niet schoon genoeg of wel niet vol doende uitgelekt, toen zij gevuld werden. 4. Het geheele pak wasschen met zuivere wasch benzine. Do vlekken, die dan nog achterblijven, met do bestemde middelen verwijderen. RECHTZAKEN VRAAG: 1. Welke geldsom mag aan iem nd ten hoogste geschonken worden, zonder dat er schenkingsrecht van betaald moet worden? 2. In welk wetboek is dit omschreven? ANTWOORD: l. Als regel 2000 per jaar. 2. In de Successiewet. VRAAG: Wanneer een dagmeisje in dienst van mevrouw een ongeluk krijgt, voor wie zijn dan de kosten van een geneesheer? ANTWOORD: Voor rekening van het dag meisje, tenzij haar werkgeefster schuld treft, BELASTING ZAKEN VRAAG: Hoeveel pers,bel. moet men te Haar lem in 1935 betalen van een luxe auto met een verkoopwaarde van 100. ANTWOORD: f 20.S0. DIVERSEN VRAAG: Hoeveel bedraagt het aantal inwo ners van Nederland? ANTWOORD: Op 1 Januari 1934: 8.290,389 inwoners.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7