Uit Haarlem's Gemeenteraad. Dobbelmann lebber. ..man? DONDERDAG 14 FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD (VERGADERING VAN WOENSDAG 13 FEBRUARI.) Geldleeningen Op voorstel van B. en W. werd besloten tot 'aflossing van-eenige geldleeningen. Verder om nieuwe geldleeningen aan gaan. één van f 500.000, rentende 3 1/2% op schuldbekentenis a pari en één van f 500.000. rentende 3 1/4%, eveneens op schuldbekente nis a pari. Nieuw raadslid. Onderzocht werden de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid H. P. Deinum (V.D.) Tot toelating werd besloten. H amerstukken Zonder discussie werden o.-a. de volgende voorstellen aangenomen Voorstel van B. en W. inzake het instellen van een beroep in cassatie tegen een arrest van het Gerechtshof te Amsterdam inzake de havengelden. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van een geschenk voor het Frans Hals Museum (schilderij van Anthoni Hals). Voorstel inzake bestemming tot openbaren •weg van een open ruimte Groote Markt hoek Barteljorisstraat. Voorstel inzake overeenkomst voor het storten van bagger in het water van den Mooien Hel. Voorstel tot wijziging van het tramspoor aan den KI. Houtweg. Voorstel tot onteigening van perceelen aan de Anthoniestraat. Voorstel tot verkoop van grond aan de Marsstraat, de Burgemeester Boreelstraat, de Obistraat en de Richard Holkade (op dit laatste terrein in Haarlem-Oost zal de Gere formeerde Kerk ie Haarlem een kerkgebouw stichten. Voorstel tot aankoop van perceelen aan den Rijksstraatweg (Noordermeer). Voorstel tot verstrekking van gelden aan woningbouwvereen igin gen Voorstel tot overneming en verbetering van den Waarderweg. Voorstel tot wijziging van het uitbreidings plan aan den Kinderhuissingel en het Phoe- nixterrein. Voorstel tot afwijzing van een verzoek van A. Stegeman inzake verandering van be stemming van het perceel Pegasusstraat 117. Voorstel tot wijziging van de verordening der tarieven van het openbaar slachthuis. De huizen van T uinwijk-Zuid, Bij het voorstel van B. en W. om de balans van Tuinwijk-Zuid goed te keuren merkte de heer Klein Schipho rst (r.k.) op, dat de verliezen van dit woningcomplex zich opsta pelen. Het wordt tijd daaraan een eind te maken. (Geroep: sloopen). Misschien is dat het beste. 1933 gaf weer een tekort van f 55.000. Het totaal verlies is al f 310.000. Mr. Gerritsz (s.d.a.p)wethouder, merk te op, dat al eens bekeken is of het voordeeli- ger is de woningen te sloopen. Maar als de rekening opgemaakt wordt, blijkt, dat sloopen nog meer verlies beteekent. Men zou de strop kunnen nemen. Laat de heer Schiphorst een voorstel doen dan kan de quaestie nog eens van alle kanten bekeken worden, De heer Schiphorst beloofde dit te doen. De salarissen van het gemeenteper soneel. Daarna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. op verlangen van den minister eenige wijzigingen te brengen in de verordening re gelende de salarissen en loonen van het ge- meentepersoneel. De heer Peper (communist) meende, dat aan de houding van B. en W. te wijten is, dat opnieuw de inkomsten van het gemeenteper - soneel, althans van een deel, verlaagd zullen worden. Het college is veel te voorkomend tegenover den minister geweest. Van de slechtst-betaalde menschen gaat nu weer het meeste af. Het Georganiseerd Overleg iyjeft wel deze wijzigingen aanvaard, maar dat was ook noodgedwongen. De raad heeft gelukkig in elk geval nog de laatste beslissing. Respect voor zijn eigen be slissing van Juli j.l. moet den raad er toe lei den niet op de aandrang van den minister in te gaan en zeggen: wij handhaven ons be sluit. Spreker diende daartoe een voorstel in, verwachtend, dat de S.D.A.P. in den raad de zelfde houding zou aannemen als in de Prov. Staten van Noord-Holland. Dit voorstel werd niet voldoende gesteund om verder behandeld te worden. De heer Hulsman (V.D.) meende dat de raad uit eerbied voor het Georganiseerd Over leg het voorstel van B. en W. moet aannemen. De heer Castricum (r.k.) hechtte niet veel waarde aan het Overleg in deze zaak. Hier kan gesproken worden van revolverpolitiek. Het Overleg heeft het voorstel alleen aanvaard om nog maar te behouden wat men heeft. Mr. Gerritsz (s.d.a.p.), wethouder, zei 'dat de minister zich indertijd gekant heeft tegen de door den raad aangenomen garantie bepaling voor het thans in dienst zijnde per soneel en tegen verschillende salarisnormen. B. en W. hebben tegen die bezwaren een uit gebreid verweer ingezonden. Tenslotte is met de regeering overleg gepleegd. Uit de resul taten blijkt, dat de vertegenwoordigers der ge meente (de secretaris en de griffier) daarbij uitstekend werk hebben verricht. Er is name lijk door hen veel bereikt. In de verordening behoefde slechts zeer weinig veranderd te worden. De minister bleef bezwaar koesteren tegen de garantiebeperking. Het moet erkend worden, dat het voor de regeering moeilijk was die te aanvaarden. Het mag hier betreurd worden, dat de minister die bepaling niet heeft aanvaard, maar dit was, van zijn standpunt bekeken, te billijken. Toen zooveel bij het Overleg met de regeering door Haarlem be reikt was, drongen de omstandigheden en het belang van het personeel er toe, om aan de overgebleven eischen van den minister te vol doen opdat hetgeen verkregen was niet in ge vaar zou komen. Het Georganiseerd Overleg heeft dit voor stel van B. en W. aanvaard. In volkomen vrij heid. omdat ingezien werd, dat het in het be lang van allen was. De heer Kuiper (r.-k.) zag in het be toog van den heer Peper tegenover de S.D. A.P. chantage. Met die communistische pop penkast hebben wij niets te maken. B en W. en de ambtenaren die het overleg met de re geering gevoerd hebben, verdienen daarvoor alle lof. De heer Castricum betoogde nogmaals, dat het met de aanpassingspolitiek op het salarisgebied nu eens uit moet zijn. Er wor den. te zware offers van het overheidsperso neel gevraagd. I De heer Peper vond het poppenkasterij als de politieke partijen deze loonsverlaging opnieuw aanvaarden. Met algemeene stemmen uitgezonderd de communisten, werd het voorstel van B, en W. aangenomen. Gem. Concertgebouw. B, en W. stelden voor aan J. Bonsema, ge wezen zaalknecht van het Gemeentelijk Concertgebouw, die door den pachter ont slagen is, een ultkeering van f 500 per jaar te geven. Bonsema is vroeger langen tijd in semi-gemeentedienst geweest. De heer Visser (c.-h.) vond de houding van den pachter, die iemand ontslaat van 60 jaar in de verwachting dat de gemeente den betrokkene wel financieel tegemoet zal komen, niet sympathiek. Gaat de pachter alleen nadeelige quaestles op de gemeente afwentelen? De heer Groenendaal (s.d.a.p.) bracht hulde aan B. en W. voor het gedane voor stel. De heer C a s t r i c u m (r.-k.) was het eens met den heer Visser, De gemeente moet op passen dat de pachter geen risico's op de ge meente. gaat afwentelen. Mr. Gerritsz (s.d.a.p,), wethouder, wees er op, dat de zaken van den pachter, in ver band met de tijdsomstandigheden, minder gunstig gaan. Vandaar dat hij tot bezuini ging gedwongen werd. Het ontslag aan Bon sema was daarvan een gevolg. Als men nu spreekt over het afwenden van risico's, is het de vraag wie dat gedaan heeft. De ge meente kan nog wel eens voor moeilijkhe den met het Concertgebouw komen te staan. Over de gestie van den heer Deinum valt voor het gemeentebestuur niet te klagen. Wat hij doet verdient eerder waardeering dan afkeuring. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. IS SHAG - LICHTE PUPTABAK Rookt Dobbelmann's Tabak en géén andera! (Aclv. Ingez. Med.) Pensioen oud-wethouders. B. en W. stelden voor aan mevrouw de Wed. Vincent Loosjes voor 1935 een uitkee- ring van f 657 te geven. De heer Peper (communist! herinnerde, dat de raad indertijd beslist heeft dat mevr. Loosjes geen aanspraak kan doen gelden op pensioen. Nu het evenwel gaat om een vrij willige uitkeering hebben de communisten tegen dit voorstel van B. en W. geen bezwaar. Alleen moet geconstateerd worden, dat B. en W. nu een welwillender houding aangeno men hebben dan in het algemeen tegen ar beidersvrouwen gedaan wordt. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 19 tegen 16 stemmen. De drie werkobjecten uit het 60 millioenplan. Daarna kwam aan de orde het voorstel van B en W. tot uitvoering van werken aan de Catharijnebrug, het Verwulft en tot bouw van 'een brug over het Z.B. Spaarne. De lieer Castricum (r.-k.) juichte het toe. dat er nu werkgelegenheid zal komen. Maar aan het voorstel zitten eenige kant jes., Spreker heeft al jaren geleden voorge steld de Catharijnebrug te electrificeeren. Tot de reorganisatie, van het Verwulft is .ook al lang geleden door den raad besloten. De brug aan het Zuider Zulten Spaarne is ook al jaren geleden aan de orde geweest. Spre ker was er toen voor eerst een nieuwe brug voor de oude Gravesteenenbrug te vervan gen. Op die overweging zou hij tegen dit voorstel stemmen. De heer Peper (communist) herinnerde er aan dat al lang geleden dooi de commu nisten in den raad voorgesteld is normale werken door de gemeente te laten uitvoeren om daarmee de werkloosheid te bestrijden. Nu wordt deze werkverschaffing evenwel aangegrepen om te tornen aan de loonen van de werklieden. Dat is iets anders dan spre kers partij wil. Daarom zullen de communis ten tegen stemmen. B. en W. hebben in hun onderhandeling met het rijk meteen aange boden genoegen te nemen met een loon van 10 pet. boven het maximum-loon der werk verschaffingen. Het gevolg is. dat op de fa brieken die deze werken zullen uitvoeren de arbeiders die aan ander werk staan, ook lagere loonen zullen krijgen De heer Meijers (s.d.a.p.) bracht een woord van hulde aan B. en W. voor de snelle en vasthoudende wijze waarop zij getracht hebben objecten voor het 60 millioenplan te Haarlem te krijgen. Maar hoe staat het met de loonen die betaald zullen worden? Mi nister Colijn heeft indertijd gezegd, dat de arbeiders ook „een veer" zouden moeten laten. Maar is het daarbij gebleven De ar beiders hebben genoegen genomen met de loonen. maar dit is alleen gedaan omdat an ders de objecten niet zouden worden uitge voerd Er zijn evenwel loonsverlagingen die tot 24 pet. ïoopen. Dat is te erg. Men had moeten rekening houden met het feit, dat het hier normale werken betreft, waaraan vakarbeiders tewerk gesteld moeten worden. Spreker zal evenwel voor het voorstel stem men, omdat het voor 100 arbeiders een jaar werk beteekent. Maar hij doet dit met een gevoel alsof hij leelijke drankjes moet inne men. Als men evenwel in de toekomst nog meer het loon gaat drukken, dan zal hij te gen stemmen. De heer van Tetering (r.k.) was erken telijk voor hetgeen de wethouder van Open bare Werken in deze heeft gedaan, Spreker is evenwel niet gerust over de brug over het Zuider Buiten Spaarne. I-lij vreesde, dat het de bedoeling zal zijn in de toekomst het door. gaand verkeer buten de stad om te leiden. Dat zou in het nadeel van de middenstanders in de stad zijn. De heer Kuiper (r.k.) was ook erkente lijk voor het bereikte resultaat. Maar heeft Haarlem in verhouding geen aanspraak op meer objecten uit het 60 millioenfonds. Haar lem heeft recht op 11/2 millioen uit dit fonds. Is het waar, dat er aan de objecten gewerkt zal worden tegen 24 pet. loonsverlaging. (Geroep: alleen de heiers, voor anderen is het 17 pet. of minder). Mr. Gerritsz (s.d.a.p.) wethouder, zei, dat men feiten beoordeelen moet naar de data. Dit slaat op de uitlating van B. en W. over de loonen. die de heer Peper ter sprake bracht. De betrokken commissie uit het Werkfonds onderhandelt met de organisaties over de loonen. De colleges van B. en W. staan daar dus buiten. Aan de loonen der metaalarbeiders is niet getornd. Wel is er een verlaging be dongen voor de bouwvakabeiders. Alleen voor een kleine groep is misschien 24 pet. gekort. Maar die groep komt dan toch nog boven de f 30. terwijl de metaalbewerkers (die niet ge kort zijn) hoogstens f 28 kunnen verdienen. B. en W. vinden het geen groot aantal werk- loozen dat te werk gesteld wordt. Het groote werk dat B. en W. willen laten uitvoeren is het op hoogte brengen van de spoorbaan Haarlem—Rotterdam. Aan het object zit veel arbeidsloon, niet alleen voor de grondwerkers, maar ook voor de Industrie, B. en W. zullen zooveel mogelijk doen om het te bespoedigen maar het is te vreezen, dat het nog wel eenigen tijd zal duren. Intusschen zullen B. en W. naar andere objecten zoeken. Er is roote kans, dat de eerste spade die voor het Werkfonds in den grond gaat, te Haarlem te zien zal zijn. Als de raad met den gedachtengang van den heer Castricum zou meegaan, zullen deze objecten niet uitgevoerd worden. Spreker zou die verantwoordelijkheid niet willen aanvaar den. Is het beter de menschen in de kou te laten staan en te laten stempelen? Het gaat hier over practische dingen. Als er iets te be reiken is, gaat spreker overstag. Wat het bezwaar van den heer Van Tete. ring aangaat, is te zeggen, dat de groote toegangsweg van de nieuwe brug over het Zuider-Buiten Spaarne naar den weg Haarlem- Amsterdam voorloopig nog niet aangelegd kan worden. Het gevaar voor Haarlem, in den ge dachtengang van den heer Van Tetering. i: dat de weg Amsterdam-Den Haag door den Haarlemmermeer zal gaan. De viaducten daar voor liggen al klaar. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met de stemmen der communisten tegen. Weggevloeid water. De commissie voor verzoekschriften stelde voor aan den heer M. J. Versteegh gedeeltelijke restitutie te geven voor weggevloeid water. De heer Castricum (r.k.) pleitte voor een grootere restitutie. De commissie wil f226.30 slechts 1/3 vergoeden. Spreker stelde voor f 60( te restitueeren. De heer Wolzak (A.R.) gaf een toelich ting op het voorstel der commissie, De heer Versteegh had meer activiteit kunnen toonen om het lek op te sporen, Als de gemeente alles zou vergoeden, zou dit tengevolge hebben, dat de waakzaamheid van alle watergebrui kers vermindert en dat is ongewenscht. Het voorstel Castricum werd verworpen Daarop werd het voorstel der commissie (overgenomen door B. en W.) aangenomen. Muziek in café's. Nu was aan de orde het verzoek van HORECAF om de vermakelijkheidsbelasting voor cafés te verlagen, B. en W. stelden voor dit verzoek af te wijzen B, en W. wezen er op, dat de personeele be lasting reeds voor de cafés verlaagd is. Boven dien stelden B. en W. voor het tarief voor het vergunningsrecht van f 12.50 tot f 10 te ver lagen. De heer Van Tetering (r.k.) zei, dat het de vraag is of de caféhouders veel zullen pro- fiteeren van de verlaging van het vergunnings recht. Spreker zou er evenwel veel voor te zeggen vinden de vermakelijkheidsbelasting voor cafés te verlagen voor zoover het or kesten betreft. Dus niet voor mechanische muziek. Als voor de orkesten minder belasting betaald behoeft te worden, is er kans, dat de werklooze musici weer werk bekomen. De heeren VanDam (V.D.)B ij v o e t (R.K.) en mevrouw Scheltema (V.B.) steunden deze laatste gedachte. De laatste spreekster zou willen dat B. en W. er de conditie aan moeten verbinden, dat het mannelijke musici moeten zijn. De heer van der Wal (C.H.) herinnerde er aan, dat er in het cafébedrijf een nood toestand heerscht. Een der redenen is dat die bedrijven te veel belasting moeten betalen. Het is een feit, dat verschillende caféhouders hun personeele belasting niet kunnen betalen zoodat de inspecteur verplicht was reductie te geven. Spreker steunt de gedachte om de vermakelijkheidsbelasting te verlagen. De heer Roodenburg (C.H.)wethouder, wees er op dat B. en W. 't vergunningsrecht hebben verlaagd, omdat gevoeld werd, dat er iets gedaan moest worden. Nu wil HORECAF een lagere vermakelijkheidsbelasting voor me chanische en levende muziek. Tegen het eer ste zijn B. en W. gekant. B. en W. hebben zich nog eens beraden of er reden is een verlaging- te geven voor levende muziek, om daarmee tevens de werkloosheid te bestrijden. Zij wil len een reductie van 20 pet. op de belasting geven als musici in dienst genomen worden. Dit voorstel van B. en W. werd zonder stem ming aangenomen. Precariorechten. In verband met he tvorostel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de hef fing van precariorechten wees mevrouw Scheltema (V.B.) er op, dat tot op heden het parkeeren van auto's voor iemands huis niet met precario werd belast. Nu zal het anders worden. Er kan betaling gevorderd worden voor het parkeeren. langer dan een uur buiten de parkeerplaatsen. Er zal zooveel aan controle uitgegeven worden, dat de nieuwe belasting geen voordeelen aan de gemeentekas zal opleveren. Door de nieuwe bepaling zullen niet alleen dokters getroffen worden, maar ook menschen die op familiebezoek gaan, handels, reizigers enz. Voor de auto wordt al f 350 belasting per jaar betaald. Dit is meer dan genoeg. De automobilisten moeten niet nog zwaarder getroffen worden. Het nieuwe artikel is uitstekend geschikt om de vreemdelingen uit de stad te weren. Am sterdam is tegenover vreemdelingen heel wat tegemoetkomender. B. en W. hebben gezegd, dat de verordening soepel zal worden t-oegepast. maar het is verkeerd een belastingverordening soepel toe te pashen. Dat brengt verkeerde gevolgen. Neen men moest deze dwaze bepaling in het geheel niet invoeren. Het is beter eens af te wachten nieuwe strenge parkeerbepali-ngen te Haar lem uitwerken. Iemand die 's nachts zijn auto buiten laat staan kan men treffen met de oude bepalin gen uit de parkeerverordening. De heer Van Tetering I.R.K.) was het met dit betoog geheel eens. Mi*. Van Dam (V.D.) was het er mee eens om iemand die van den openbaren weg een garage maakt te laten betalen. Maar deze Yoorstellen van B. en W. gaan te ver. Het is toch te erg, dat een Amsterdammer, die een uur op visite bij een Haarlemmer komt, f 24 betalen moet. onder de toezegging, dat hij dan in het verdere deel van het jaar niet meer behoeft te betalen. Laten B. en W. deze verordening terug ne men en met een voorstel komen om iemand te laten betalen die zijn auto den geheelen nacht buiten laat staan. De heer Roodenburg (C.H.) wethou der, zei dat de gemeente er niet aan denkt het vreemdelingenverkeer ook maar eenigs- zins te bemoeilijken. Er zijn veel middenstan ders die hun auto eenige uren per dag voor hun zaak laten staan, o.a. om te lossen en te laden. Die moeten f 18 per jaar betalen. B. en W. hebben gemeend dat dit tarief te hoog is. Daarom willen zij het verlagen tot f 6. Maar B. en W. meenen daarenboven dat auto mobilisten die den openbaren weg als garage gebruiken en zelfs 's nachts hun auto's bui ten laten staan, wel f 24 kunnen betalen. Het is misbruik maken van gemeentegrond. De vreemdelingen vallen geheel buiten deze regeling. De stadgenooten die geregeld den open baren weg misbruiken zullen moeten betalen. De heer Van T et e r i n g: dan is de zaak anders. Maar het nadeel is, dat de ambte naren die de precario-verordening moeten toepassen minder soepel zijn dan B. en W. steeds hebben toegezegd. De heer Bijvoet iR.K.) zeg in de gewij zigde verordening een verbetering voor de belanghebbenden. De heer Van Dam meende, dat het ge- wenscht is de door den wethouder gegeven verklaringen in de verordening beter te for muleeren. Laat men advies vragen van de rechtsgeleerde commissie. Het betoog van den wethouder heeft mevr. Scheltema niet overtuigd. De heer Roodenburg, wethouder, adviseerde de gewijzigde verordening in prin cipe aan te nemen. Dan worden de midden standers reeds geholpen. De rechtsgeleerde commissie kan de zaak nog eens nader bekijken. De heer Gerritsz (S.D.A.P.) vreesde overlast voor vreemdelingen. Willekeur is niet steeds tegen te gaan. Laten B. en W. en de rechtsgeleerde commissie zoo spoedig moge lijk met een nieuwe redactie van de verorde ning komen. Mi*. Bij v oet: misschien kan dit wel voor de vergadering die over twee weken wordt gehouden. B. en W. zullen zoo verzekerde de heer Roodenburg er voor waken dat de verordening niet verkeerd wordt toegepast. Het voorstel van B. en W. door den heer Roodenburg verdedigd, werd aangenomen met 20 tegen 14 stemmen. Colportageverbod. B. en W. stelden voor de Algemeene Poli tieverordening te wijzigen wat het colportage verbod betreft. De rechtsgeleerde commissie had daarvoor de volgende redactie ontworpen: Artikel 81. Het is onverminderd het bepaalde in of krachtens de Winkelsluitingswet 1930, Stbl. 460 verboden op of aan den openbaren weg: a. bij het om niet, te koop of ter kennis neming aanbieden van een of meer gedrukte of geschreven stukken, luidkeels te roepen of te schreeuwen; b. met luider stemme den inhoud van een of meer gedrukte of geschreven stukken ge heel of gedeeltelijk bekend te maken, of door geraasmakende middelen op een dergelijk stuk of dergelijke stukken of den inhoud daarvan de aandacht te vestigen; een of meer gedrukte of geschreven stuk ken om niet, te koop of ter kennismaking aan te bieden, waar en wanneer dit in het belang der openbare orde door Burgemeester en Wet houders bij openbare kennisgeving ongeoor loofd is verklaard. Artikel 18bis. Het is verboden een of meer gedrukte of geschreven stukken om niet, te koop of ter cennismaking aan te bieden in openbare ge bouwen, waar dit in het belang der openbare orde blijkens aldaar aangeslagen bekendma king van Burgemeester en Wethouders onge oorloofd is verklaard. De heer Peper (communist) meende, dat deze maatregelen alleen genomen worden te gen de communisten. De openbare orde wordt door colportage niet in gevaar gebracht. De heer Scholl (s.d.a.p.) zei, dat hij en zijn partij met deze verordening niet kunnen meegaan. Zij is in strijd met artikel 7 der Grondwet. De heer Castricum (r.k.) juichte de nieuwe bepalingen toe. De heer Van Dam (V.D.) zou ook voor- stemmen, Het publiek moet niet op straat ge durig lastig gevallen worden met revolution- naire pamfletten. Artikel 7 der Grondwet heeft hiermede niets te maken. De vrijheid van de drukpers wordt niet aangerand. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 22 tegen 12 stemmen. Muziekschool der Mij. tot Bevordering der Toonkunst. Uitvoering door leerlingen. In de zeer goed bezette zaal van den Stads schouwburg vond Woensdagavond een uitvoe ring plaats door leerlingen van de muziek school der afdeeling Haarlem van de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst. En de velen, die gekomen waren om hun kinderen of vriendin en vriendinnetjes, hun kennissen en familie te hooren, en tevens een indruk te krijgen van het werk en de vorderingen op de Muziekschool, zullen ongetwijfeld met genoe gen dezen avond hebben bijgewoond. De uitvoerenden varieerden in ouderdom en ui.tteraard uitte zich dat ook in de voorgedra gen stukken. Maar op deze wijze kreeg men een goeden kijk op de verschillende stadia van muzikale ontwikkeling en was tevens gezorgd voor een globaal stijgende lijn. Voornamelijk slaat dit op de pianisten, waaronder we zeer jeugdige solisten opmerkten, die met animo hun opdrachten volbrachten, zooals trouwens alle meewerkenden het deden. In volgorde kregen we te hooren Le Chant du Ménétrier van M. Pesse Herderszang van A. Tegner, be zoek aan Grootmoe-der van Joh. Veth (waarbij de kleine executante alleraardigst zong), Ca resses van E. Bossi, Dansliedje van Joh. -Veth, Het eerste Verdriet van Z'lica, In de Wei van L. Livens, Sprinkhanen-dans van John Long- mire, Wiegeliedje van R. CharlesMartin, Sonate e kl. t. eerste deel van Edv. Grieg, Sinfonia en Rondo uit de Partita c kl. t. van Bach, en Concert a gr. t. eerste deel (allegro) van Mozart. Na de pauze traden een jonge dame op met Andaluzza van een Spaanschen componist, en een pianist, die de ballade op. 23 g kl. t. van Fr. Chopin ten gehoore bracht. In dit laatste nummer culmineerde wel dit onderdeel van de school. De leeraren, mej. Bekkers en mej. Korteweg, en de heeren Zwaan, de Jong, Lürsen, Vincent en de direc teur A. de Vogel (in volgorde van optreden), hebben uit het applaus wel kunnen opmaken, hoezeer de prestaties hunner leerlingen ge waardeerd werden. Wat de strijkinstrumenten betreft, onder lei ding van de leerai-en Althuisen en de Clerck werden achtereenvolgens uitgevoerd Frage van N. Solowsky. Air van F. Durante en Pre- ludio uit de Partita no. 3 E gr. t. (door 7 leerlingen) van Bach (viool) terwijl een leer linge van den heer de Wilde Andante en Alle gro van Haydn o£ de cello vertolkte. Een sterk bezet strijkorkest onder leiding van den heer de Clerck speelde Aria uit de Suite D gr. t. van Bach en concerto grosso nr. 16, nr. 5 D gr. t. van Handel. Dat orkest werkte ook mee als begeleiding van een clarinettist, leer ling van den heer Adam, die Larghetto van Mozart uitvoerde. Onder leiding van mej. Proost zongen solis ten On entend le berger van A. Panseron en Caro Mio ben van T. Giordiani (met piano en viool). Zij gaf tevens een openbare les in sol- rythmiek en zingen (Moeder is jarig van Cat-h. van Rennes), en zij sloot den avond met koorzang, n.l. Frühlingsleben en Guten Morgen van Fr. Abt. Leerlingen van mej. Brockmann zongen Adoro te (duet) van J. J. W. Verhulst, en Le Voyageur van G. Pierné. Zoo men ziet, een zeer gevarieerd pro gramma en de keuze van stukken in verband met de capaciteiten der uitvoerenden was d. Natuurlijk, de een deed het beter dan de ander, een enkele maal werden wel eens te veel (of te weinig) noten aangeslagen, maar het prettig aandoende enthousiasme viel alom te loven. Het'was een avond, die zooals we in het be gin al zeiden, door de toehoorders op prijs gesteld zal zijn. De tweede uitvoering zal plaats hebben op 10 April in den Stadsschouwburg. Benoemingen. Tot lid der Commissie van toezicht op het Frans Hals Museum wordt herkozen Mevr. H. W. Teding van Berkhout-van Marken. Tot leden der Plaatselijke Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs wor den benoemd de heeren P. Voogd, ir. H, T. Zwiers, Mevr. I. Th. H. Uilkens-Rens en Ds. C. J. van Paassen. Tot leden der Commissie van Plaatselijk toezicht op het Lager Onderwijs worden be noemd ir. M. H. Maas, Mevr. D. J, Thiel-van der Horst, J. Ph. Castricum. mevr. A. Rol- Swaagstra, N. Meijer, P. Schaft, mej. D. Ic- kelsheimer en Mr. A. Beets. De heer J. A. van der Boom wordt be noemd tot tijdelijk leeraar aan het Gymna sium. Tot ambtenaren aan den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem worden benoemd de heeren J D Heykooo en A. Tol. Tegen half zeven werd de vergadering ge sloten. VEREENIGING VAN JONGE LIBERALEN. Mr. A. -J. R. Maurits zal Maandagavond 18 Februari voor de Vereeniging van Jonge Libe ralen een lezing houden in een der zalen van Café-Restaurant Brinkmann aan de Groote Markt, over het onderwerp: „Economie en wat de Politiek in het verre Oosten". KATHOLIEK DEMOCRATISCHE PARTIJ. De afdeeling Haarlem van de Kath. Dem. Partij (leider Prof. Mr. Dr. J. A. Veraart) hield Woensdagavond een openbare vergadering in het gebouw „Caecili-a", Jansstraat. Als spreker trad op de heer P. G. van En gelen, le voorzitter der afd. Haarlem, met het onderwerp: „De minstbedeelden "in de knel" Tot deze vergadering hadden uitsluitend Katholieken toegang. De inleider gewaagde in het begin van zijn rede van de ellende die door de groote werk loosheid overal in Nederland heerscht. In werkverschaffing wordt maar weinig ver diend; ook de particuliere loonen zijn buiten gewoon laag. pr. oefende daarna critiek op de politiek, zooals die tot heden gevoerd is. Telkens is er ;elegenheid geweest, iets voor de werkloozen te doen; telkens stemden in de Tweede Kamer de leden der Katholieke Staatspartij allen of in overgroote meerderheid tegen daar toe strekkende _voorstellen. Doordat zij oor deelden, dat de Staatspartij niets voor de ar beiders deed, hebben vele Katholieken hun geloof verloren. De ellende is niet te bestrijden met een paar mooie woorden, ordening is in de eerste plaats nood-ig. Nederland is een rijk land, het 60-mil- lioen-plan is daarmede niet in verhouding. Aan de werkloosheidsbestrijding zou veel meer kunnen worden besteed dan f 60 mil lioen. En het groote gezin is het kind van de rekening, vooral door den druk der indirecte belastingen, die bijna de helft der inkom sten van arbeidersgezinnen eischen, De heer van Engelen spotte wat met de denkbeelden van Prof. Knapp, d-ie een loons verlaging van 55 tot 70 pet. noodig en moge lijk achtte, „dan zouden de zwoegers leeren, dat deze aarde geen Paradijs is." Voor steun aan den landbouw wordt f 200 millioen besteed, maar alleenom de ka pitalisten aan hun rente te helpen. Doch de kleine keuterboertjes worden uit huis en hof gezet, omdat zij de pacht niet kunnen op brengen. Het eenige, waar het op aankomt: verlaging cjer hypotheekrente, daar komt niets van. De loonen in de Haarlemmermeer zijn f 12 geworden en daarmede gaat dan ook de steun naar beneden. Doch niet de steun, maar de rente moet naar beneden, van boven af. De brug over het Z. B. Spaarne te Haarlem is nu ondergebracht onder het 60-millioen- plan, maar daartegenover staat dat gewone, normale werken worden stopgezet. Vierhonderdduizend werkloozen zijn er, en er kan nog zooveel gedaan worden aan de wegen, aan het vervangen van krotten door goede woningen enz. Ér kan nog véél werk gevonden worden, als men maar goed zoekt. Na een protest tegen de geweldige sommen, die voor militaire doeleinden worden ge bruikt, terwijl toch nooit een nuttig effect met al dat geld kan worden bereikt, eindigde spr. met een opwekking tot aansluiting bij"de Kath. Dem Partij. De waarnemende voorzitter, de heer Jac. Remmé, dankte den spreker voor zijn inlei ding. Bij de nu volgende gedachtenwisseling vroeg o.m. een der aanwezigen hoe de K. D. P. staat tegenover de verbruiks-coöperatie. De inleider antwoordde dat Prof. Veraart van oordeel is. dat in de toekomst die ver- bruiks-coöperatie overbodig zal zijn; voorloo pig is zij nog te aanvaarden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10