Hit Bttotiftijkste 52e 'Jaargang No. 15841 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 14 Februari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENT»ëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voof Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 14 Februari. Uit den Raad. Haarlem's duur-geannexeerde smartekind Tuinwijk-Zuid heeft gisteren weer eens een noodkreet in den Raad laten hooren. De heer Klein Schiphorst zei, naar aanleiding van het voorstel tot goedkeuring der balans, dat de verliezen van dit woningcomplex zich opsta pelen. Het wordt tijd er een eind aan te ma ken. „Sloopen!" riep de Raad, althans een overhaast deel daarvan. „Dat is nog duurder", antwoordde wethouder Gerritsz. „We hebben het uitgerekend. Als meneer Klein Schiphorst nu eens een voorstel doet". Dit heeft de heer Klein Schiphorst beloofd, zoodat een nieuw Tuinwijk Zuid-debat aan de kimme daagt, en we in eenige spanning af wachten, wat hij zal voorstellen. Over 1933 was het tekort 55000. Intusschen is ons ge bleken dat het over 1934 wel wat lager zal zijn, want er zijn sindsdien meer huizen ver huurd en er staat op het moment maar een kwart van het complex leeg. Dat er over '34 nog een stevig tekort zal geweest zijn moet overigens als vaststaand aangenomen worden. Wie lost dit probleem afdoende op? Vroolijker onderwerp leverde de uitvoering der drie Haarlemsche werkobjecten, behoo- rend tot het 60 millioen plan: verbouwing van de Ca thar ij nebrug, reconstructie van het Ver- wuift, bouw van een nieuwe brug over het Spaarne bij de Rustenburgerlaan. Een aantal werkloozen, al is het niet groot, zal daarvan profiteer en. Normale werken worden thans inderdaad in werkverschaffing genomen, zooals dat eenige jaren geleden in dit blad (plan-van Tilburg) in uitzicht gesteld en toen door wethouder Gerritsz zoo fel bestreden werd als een ondenkbaarheid. Het kan verkeeren. en als we den wethouder toen voorspeld hadden dat er hem nog eens hulde voor zou worden toegezwaaid zou hij sprakeloos van verontwaardiging geweest zijn. Gelukkghebben we hem dat bespaard. Hij hoopt nu dat de ophooging van de spoor baan HaarlemLeiden (Haarlemsche sectie) niet te lang op zich zal laten wachten, want d'aar zit meer arbeid aan. En wij hopen alle maal met hem mee. B. en W. zoeken nog naar andere objecten. Dat zij ze vinden mo gen! En er is groote kans, zegt de wethou der, dat de eerste spade die voor het Werk fonds in den grond gaat, te Haarlem gesto ken zal worden. Hierin zien we wel geen snee ia al voordeel, maar een locaal kam pioenschap is ook wat, en het stads-patrio- tisme blaakt onwillekeurig ibij zulk een ge dachte. Precario, deze irriteerende belasting met den zoo klassiek-aandoenden naam, stond ook weer eens. op het programma. Hoe klas siek de naam ook is, men kan er tot het mo dernste toe zonder aarzeling onder indeelen. Bij den Fiscus wordt de klassikale vorm snel verworven. Ditmaal heeft men die zwaar belaste prooien van fiscaal beheer, de auto mobilisten, weer eens te pakken en straks zal er precario van vliegtuigen geheven wor den, als zij een noodlanding maken en dus gemeentegrond, in beslag nemen. Of mis schien wel wegens onderschepping van het stads-zonlicht.per vierkanten centimeter vleugeloppervlakte berekend. Enfin, dat komt wel. Voor het oogenblik zijn alleen de automobilisten getroffen, die „van den openbaren weg een garage ma ken", en hun wagens dag en nacht buiten laten staan. De Raad was pessimistisch ge stemd over de soepelheid der controleerende ambtenaren. Mevrouw Scheltema en de heer Van Tetering waren zelfs bang dat het vreemdelingenverkeer er onder lijden zou. maar wethouder Roodenburg poogde hen gerust te stellen. Ook zal hij middenstan ders, die hun bedrijfsauto's maar eenige uren per dag voor hun winkel laten staan, in den vervolge f 6 inplaats van f 18 laten betalen. Maar mr. van Dam vond toch. dat de be doelingen van den wethouder beter geformu leerd behooren te worden in de verordening, en wou de rechtsgeleerde commissie erop loslaten. De wethouder was bereid, maar de Raad moest eerst alvast zijn voorstel maar aannemen. En ofschoon mevrouw Scheltema nog steeds niet gerustgesteld bleek, slikte de Raad het geval met 2014 stemmen, hetgeen de rechtsgeleerde commissie niet animeeren zal. Nu moet blijken of de ambtenaren even soepel als de wethouder zijn. Haarlem heeft op voordeelige voorwaarden geld geleend: een half millioen tegen 3 1/4 en een half millioen tegen 3 1/2 pet. Op verlangen van de regeermg zijn eenige wijzigingen gebracht in de verordening rege lende salarissen en loonen van het gemeente- personeel. De secretaris en de griffier hebben in Den Haag onderhandeld en, zei de wethou der, daarbij uitnemend werk verricht. Zij hebben bereikt wat zij konden. Het overige heeft de gemeente moeten slikken.'De Raad slikte het nu. in laatste instantie, met alleen de stemmen der twee communisten tegen. Er waren nog vele hamerstukken en eenige benoemingen, waarvoor ik naar het verslag verwijs. De geloofsbrieven van den heer H. P. Deinum (V. D.) werden goedgekeurd, zoo dat dit nieuwe raadslid, opvolger van wijlen mevrouw Elz-ingaBerlijn, in de volgende zitting zijn loopbaan zal aanvangen. R. P. Het Heemsteedsche gemeentepersoneel. Den Haag en de salarisregeling. Naar wij vernemen heeft de minister de gewijzigde salarisregeling voor het gemeente- personeel van Heemstede goedgekeurd. Ei- is nog geen beslissing door den minister genomen over de gewijzigde salarisregeling yoor het politiepersoneel Nieuwe Gereformeerde Kerk. Nu in Haarlem-Oost. De gemeente Haarlem heeft aan de Ge reformeerde kerk 590 M2. grond aan de Ri chard Holkade, hoek Diepenbrockstraat. verkocht tegen f 11 per M2. Op dit terrein in de omgeving van het Openbaar Slachthuis zal binnenkort begon nen worden met den bouw van een kerk. Het zal een gebouw worden berekend voor on geveer 650 hoorders. Zooals men weet wordt voor de Gerefor meerde kerk in Haarlem ook een nieuwe kerk gebouwd. Deze zal vermoedelijk over eenige weken gereed zijn. Geldleeningen gemeente Haarlem. 1.000.000 tegen 314 en 3yz rente. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woensdagmiddag, op voorstel van B. en W.. besloten het resteerehde van 4 pet. geldlee- ningen van 1901 en 1907 te converteeren en daarvoor twee nieuwe geldleeningen aan te gaan elk van f 500.000. De eene geldleening is tegen 3 1/4 pet., de andere tegen 3 1/2. Beide worden uitgegeven op schuldbekentenis a pari. De leeningen zijn aangegaan voor 10 jaar. Nader vernemen wij dat deze geldleenin gen bij een instelling zijn ondergebracht. Dit is een mooie transactie voor de ge meente. Op dit millioen wordt dus per jaar aan rente f 6250 bespaard. Het Haarlemsche gemeentepersoneel Eenige wijzigingen in de salaris-verordening. De gemeenteraad van Haarlem heeft (met. de stemmen der communisten tegen) het voorstel van B. en W. om wijzigingen te bren gen in de in Juli vastgestelde verordening re gelende de salarissen en loonen van het Haar lemsche gemeentepersoneel, aangenomen. Uit de mededeelingen van wethouder mr. J. Gerritsz bleek, dat de minister aanvankelijk vele bezwaren had tegen de verordening die de raad had vastgesteld. Overleg tusschen den minister en het gemeentebestuur heeft tengevolge gehad dat de minister een zeer groot deel zijner bezwaren heeft opgegeven. Slechts voor enkeie groepen moesten de loo nen en salarissen verminderd worden. De mi nister handhaafde zijn bezwaar tegen de overgangsbepaling, die inhield dat de ver laagde loonen en salarissen alleen zouden gel den voor nieuw aan te stellen personeel. De moord in Hoofddorp. Verdachte vrijgesproken. Dinsdag 11 December behandelde de Recht bank alhier de zaak tegen den 24-jarigen pleegzoon van den heer v. B., electricien te Hoofddorp, die vermoord is, van welke moord de pleegzoon werd verdacht. Het O.M. eischte toen 10 jaar gevangenis straf, met aftrek van de preventieve hechte nis. De Rechtbank achtte het onderzoek niet volledig en gelastte een nader onderzoek van den maaginhoud van het slachtoffer. Dit nader onderzoek had plaats, maar wees naar het oordeel van het O.M. niets uit. De Rechtbank deed heden uitspraak in deze zaak en sprak verdachte vrij. Hij werd on middellijk in vrijheid gesteld. Het O. M. gaat in hooger beroep. Naar wij vernemen zal de Officier van Justi tie van het vonnis in hooger beroep gaan. Jury spreekt het schuldig uit. Hauptmann tot den electrischen stoel veroordeeld. In het proces te Flemington heeft de jury, na gedurende elf uur beraadslaagd te heb ben, het schuldig over Hauptmann uitge sproken. De rechtbank heeft bepaald, dat hij op den electrischen stoel zal worden gebracht. Het tijdstip van de terechtstelling is vastge steld op een dag in de week, aanvangende 18 Maart. Men verwacht, dat de verdediging hooger beroep zal aanteekenen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar pag. 4. Precariorechten voor auto's. Een verlichting van f 18 op f 6. Wie van de straat een garage maakt moet 24.betalen. De gemeenteraad van Haarlem heeft een wijziging der precario-verordening vastge steld. Tot nu toe moest voor een auto die gere geld parkeerde buiten de openbare parkeer plaatsen f 18 per jaar betaald worden voor het in gebruik nemen van gemeentegrond. Dit bedrag is nu verlaagd tot f 6. Deze bepaling is vooral gemaakt om de las ten van de winkeliers wat de bedrijfsauto's aangaat te verlichten. Maar ook andere ingezetenen profiteeren daarvan. Personen die hun auto op den openbaren weg „bergen", soms dag en nacht op straat la ten staan en van den-openbaren weg een garage maken, zullen in het vervolg f 24 per jaar moeten betalen. De verordening zal zoo worden toegepast, dat vreemdelingen die hier komen daarvan geen last ondervinden. De nood in het café-bedrijf. Te Haarlem een lager vergunningsrecht. 20 reductie op de Vermakelijkheidsbelasting voor levende muziek. Een deel van de Haarlemsche raadszitting van Woensdagmiddag was gewijd aan debat ten over den nood in het cafébedrijf. H.O.R.E.C.A.F. had verzocht de vermakelijk heidsbelasting voor automatische en levende muziek in cafés te verlagen. Op voorstel van B. en W. werd besloten (nadat in een vorige zitting al bepaald was. dat de pei'soneele belasting voor café's ver laagd zou worden) het tarief voor het ver- unningsrecht te verlagen van f 12,50 tot f 10. Voorts namen B. en W. een voorstel uit den raad over om de vermakelijkheidsbelasting voor levende muziek in cafés te verlagen. Als orkesten optreden zullen B. en W. op de be lasting een reductie geven van 20 pet. Dit wordt gedaan in de hoop. dat dan werklooze musici werk zullen bekomen. Nieuwe bezuinigings- schaduwen? Naar ons ter oore komt, overweegt de re geering de intrekking van de uitkeeringen van het Rijk aan de gemeente ten behoeve van den keuringsdienst van waren. Tevens zouden er o.m. plannen bestaan de recht bank te Zutfen op te heffen. WAAR KEIZER HAILë SALASSI TROONT. Het paleis te Addis Abeba, de hoofdstad van Abessynië, dat in deze dagen in het middenpunt dei- belangstelling staat. Naar de vlegeljaren terug. (Uit Oostelijk Zeeuwsch Vlaan deren wordt bericht, dat de proe ven om het machinaal dorschen loeder te vervangen door het ge bruik van den dorschvlegelvoor- loopig als geslaagd ivorden beschouwd, daar vele icerklooze landarbeiders weder arbeid ver richten Uit het tijdperk der machine, Dat de wereld thans beleeft, En dat. naast zijn mooie kanten, Ook zijn kwade zijden heeft; Uit het tijdperk der machine, Gelijkvormig, gaaf en vlug, En hi massa- produceerend, Kunnen wij niet meer terug. Men kan d'evolutie remmen, Maar niet weren op den duur, Evolutie zal er blijven, Dat 's een wet van de natuur. Zooals ook een mensch, die rijp is. Overrijp zelfs bijgeval, Zijn betreurde vlegeljaren Nimmer meer terugzien zal. Maar in Oostelijk Zeeuwsch Vlaandren Heeft de landbouw het bestaan, Om toch naar de vlegeljaren, Bij het dorschen t'rug te gaan. Daar heeft men de dorschmachine Tijdelijk aan kant gezet, En de strijd is aangebonden Met de evolutiewet. Men verklaart er zich tevreden, Met 't voorloopig resultaat, Dat als proef is te beschouwen, Voor men mooglijk verder gaat. Vele vroeger werkeloozen Pikken weer hun.... graantje mee, Nou, als men dat zoo kan houden Dan was het een best idee P. GASUS. Regeering over de Uiver-ramp Geruchten volkomen uit de lucht gegrepen. In verband met de fantastische verhalen die dezer dagen met betrekking tot het onge luk met de Uiver in binnen- en buitenland de ronde doen, verklaart het departement van Waterstaat dat deze geruchten volkomen uit de lucht gegrepen zijn. Voorts kan worden medegedeeld, dat de permanente commissie van onderzoek van ongevallen met lucht vaartuigen, voor dit geval eenigszins gewijzigd in haar samenstelling, haar vergaderingen heeft aangevangen. Arbeid voor Haarlemsche werkloozen. Onze objecten voor het 60 millioen-plan. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woensdagmiddag de bijdragen van het rijk ingevolge het 60 millioenplan aanvaard voor de drie volgende objecten: electrificatie van de Catharijnebrug 19.600, verbetering van het Verwulft 36.700, brug Zuider Buiten Spaarne 172.000. De gemeente krijgt dit geld voorloopig voor 5 jaar renteloos. Daarna zal ten hoogste 4 pCt. rente betaald moeten worden. Wij deelden reeds mede dat het de bedoe ling is dat het ijzerwerk van de brug aan de Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebr. Figée zal worden opgedragen. De metaalbewerkers krijgen het gewone loon. in die industrie betaald. De loonen der bouwvakarbeiders zijn lager dan de con- tractloonen. De hoogste korting gaat tot 24 pCt. en geldt voor de heiers. Wethouder Mr. J. Gerritsz deelde mede, dat de kans groot is, dat de eerste spade die voor het 60 millioenplan in den grond gestoken zal worden, te Haarlem gehanteerd zal worden. Bij de discussie verklaarden eenige leden, dat dit werk gedurende een jaar voor 100 arbeiders beteekent. Dit lijkt ons evenwel te hoog geschat. Aan de brug zitten, zooals wij reeds medegedeeld hebben, voor 100 arbei ders 27 weken werk. De twee andere objec ten zijn veel kleiner, zoodat wij met onze schatting niet hooger kunnen komen dan hoogstens 9 maanden werk voor 100 man. Maar ook dat is reeds van veel beteekenis! Mr. Gerritsz deelde ook nog mede, dat- het gemeentebestuur alles doet om ook voor het 60 millioenplan uitgevoerd te krijgen de wer ken voor de verdere verhooging van de spoorbaan Haarlem-Rotterdam. Die onder handelingen verloopen evenwel niet vlot, zoo dat er den eersten tijd nog niet veel kans is, dat dit werk waaraan veel werkloozen arbeid zouden kunnen krijgen begonnen zal kunnen worden. Het gemeentebestuur zoekt ook naar an dere objecten. Door den Waarderpolder zal nu een betere weg worden aangelegd. De raad heeft daar voor, op voorstel van B. en W., 9300 be schikbaar gesteld. Het werk zal in werkver schaffing uitgevoerd worden. De Waarderpolder draagt 1000 in eens bij en verder 400 per jaar voor onderhoud van den weg. Het rijk betaalt zijn deel in de loonen dei- arbeiders. In de Italiaansch-Abcssvnische verhouding is eenige ontspanning ingetreden. pag. 4 Hauptmann is door de jury schuldig verklaard De rechtbank veroordeelde hem tot den elec trischen stoel. De verdediging gaat vermoe delijk in hooger. beroep. pag. 4 De Eerste Kamer heeft de begrooting van De fensie aangenomen. pag. 3 De koloniale specialiteiten in de Tweede Ka mer zetten hun beschouwingen nog voort. pag. 3 De regeermg zou voornemens zijn een einde te maken aan het toekennen van pensioen aan wethouders. pag. 3 Er bestaan plannen voor minder gewensclite vreemdelingen in ons land een interneer inrichting te bouwen. pag. 3 De Spoorwegen zullen zich aan den gewonen Zomertijd houden. pag. 3 De gemeenteraad van Haarlem heeft Woens dag vergaderd. pae. 6 De nieuwe verkeersweg door Hillegom. Bekende Haarlemmers: Jo Vincent. De avonturen van professor 7imbus. pag. 2 pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Uit den Raad. pag. 1 J. B. Schuil over een Bonte Avond van de Tooncelver. Herman Heyermans. pag. 9 K. de Jong over de KRO-Boys. pag. 9 G. J. Kalt: Vioolavond J. C. Tuyn. pag. II Langs de Straat: Vr. S. Als de bruid lacht. pag. 3 Voor de Vrouw pag. 10 Sport in 't kort pag. 9 De huizen van Tuinwijk-Zuid. Sloopen of met verlies blijven exploitceren? De heer Klein Schiphor: --t heeft in den Haarlemschen gemeenteraad" opnieuw gewe zen op de groote tekorten bij het complex midi denstandswoningen Tuinwijk-Zuid (Haarlem merhoutpark) 1933 gaf weer een verlies van ruim f 55.000. In totaal is het tekort nu al ge stegen tot f 310.000. Hij stelde de vraag of het niet beter is de woningen maar te sloopen. B. en W. hebben toegezegd, dat dit voor stel dan nog eens van al le kanten bekeken zal worden. Voorloopig kon hij reeds zeggen, dat de quaes tie al eenige keeren bekeken is, maar als men een rekening opmaakte wat voordeeliger was sloopen of met verlies blij ven exploiteeren, was het steeds voordeeliger gebleken de exploitatie te blijven voortzetten. Wij vernemen dat van de 86 woningen thans ongeveer 26 onverhuurd zijn. Dit bedrag is be langrijk minder dan eenige jaren geleden. Vonnis in de moordzaak te Koog. Metaalbewerker tot 7 jaar veroordeeld. AMSTERDAM. 14 Febr. <V.D.) Het ge rechtshof te Amsterdam veroordeelde heden den 32-jarigen metaalbewerker G. K. uit Am sterdam, die op den middag van 21 Septem ber j.l. op het Sluispad te Koog aan de Zaan zijn 23-jarig meisje, eveneens wonende te Amsterdam had doodgestoken, tot een ge vangenisstraf van 7 jaar. De procureur-gene raal had wegens doodslag tien jaar gerequi- reerd. De rechtbank te Haarlem had hem tot zes jaar veroordeeld met aftrek van voorar rest. Het gerechtshof bevestigde het vonnis der rechtbank, doch overwoog dat de straf verzwaard diende te worden, zonder dat de voorloopige hechtenis in mindering werd ge bracht. Auto bij Grave te water gereden. Inzittenden gered, doch ernstig gewond. GRAVE. 14 Febr. Woensdagavond te omstreeks zeven uur is een personen-auto be stuurd door den heer F. uit Arnhem, die op den Rijksweg 's-HertogenboschNijmegen reed, onder Grave in een wetering gereden. Het ongeluk gebeurde toen de heer F. een zijweg wilde inslaan en moet worden toege schreven aan het feit, dat de verlichting van den wagen zeer slecht was. Deze reed met groote vaart van den dijk en kwam in het water terecht. Voorbijgangers konden het portier openen en den heer F., alsmede de beide overige inzittenden, de heeren F. en P., eveneens uit Arnhem, in veiligheid brengen. Alle drie personen hadden evenwel ernsti ge verwondingen gekregen en werden naar het ziekenhuis te Grave vervoerd, waar zij ter verpleging zijn opgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1