DE BILT donderdag 14 februari 1935 h aarlem's dagblad Berichten in enkele regels ECHTE WALES-ANTHRACIET D 'E IN DE PIJP Zoo een en andier. 2 Propaganda-avond Nieuw Economische Groep. De heer E. Loeb over financieele hervor mingen. Woensdagavond hield de Nieuw Economische Groep, Ned. Douglas-Sociaal Crediet-organi- satie, in de sociëteit „De Vereeniging" een propagandavergadering waarin de heer E. Loeb. secretaris van de contactcommissie voor practisch economisch onderzoek, als spreker optrad. De voorzitter van de afd. Haarlem. Dr. G C. A. van Dorp. sprak een inleidend woord. De heer Loeb stelde als uitgangspunt de vraag: „Waarom versobering?" Iedereen is er van overtuigd dat er iets in het economisch leven niet in orde is. Deze hapering zetelt voorna melijk in het huidige financieele stelsel. Door velen zijn reeds voorstellen tot verbetering van den toestand gedaan, als afschaffing van den vrouwenarbeid, door versobering en beperkte productie de distributie der vrije goederen verbeteren enz. Wanneer echter een over vloed van producten aanwezig is en de con sument toch niet bevredigd kan worden, gaan deze theorieën echter niet op. De eenige ver klaring is. volgens spr. dat er gebrek aan geld heerscht. Hoe kan dit in een maatschappij waar veel te veel is? Het geld bereikt den consument via den producent, van de bank. die het uitgeeft. Velen bestrijden het recht van banken, veel geld uit te geven, uit vrees voor het inflatiegevaar. Velen ook willen dat het geld zelf vaste waarde zal hebben. Dit is onnoodig geld is een psychologisch begrip, het hoeft geen waarde te hebben, doch slechts goeden dienst te bewijzen. Wanneer er te kort aan betalingsmiddelen komt daalt de koopkracht en hieraan lijdt thans de wereld. Spr. behandelde vervolgens de wijze waar- oop het geld in omloop komt en de leeningen en rentebetalingen, die ermee in verband staan. Hij oordeelde dat er nooit genoeg geld in omloop kan zijn. Spr. zette hierna het standpunt van de Douglas-organisatie uiteen. In de tegenwoor dige maatschappij vertoonen zich de volgende symptomen. De productieonkosten der goe deren zijn grooter dan de koopkracht, die ook vermindert door de werkloosheid; de winsten verdwijnen hierdoor, minder dividend wordt uitgekeerd; er heerscht aizoo een diepe de pressie. Bij het streven reèele waarde te exploi- teeren om monetaire koopkracht te krijgen en de verschillende maatregelen daartoe ont staat wrijving met andere staten. Gebrek aan koopkracht veroorzaakt dus de crisis. Het groote probleem is niet de oveproductie doch de onderconsumptie. De beste wijze om goe deren beter te distribueeren is to tachten de koopkracht in overeenstemming te brengen met de behoeften en de productie. Sprekende over de werkloosheid zeide de heer Loeb, dat deze hoofdzakelijk is ver oorzaakt door verbetering in het productie proces, de mechaniseering en de speciali satie van den arbeid. Het systeem van ge- meenschapscrediet lost het vraagstuk voor een groot deel op. De N. E.. G. nu beoogt een evenwicht .tus- schen productie en koopkracht. Daartoe moet een nationale rekening van den reëelen rijk dom van het land worden opgemaakt. Door uitgifte of intrekking van betalingsmiddelen door den staat wordt het evenwicht op de rekening., bevorderd,waarop de consumptie,, de afschrijving, de productie enz. worden op genomen. Een 'rechtvaardige prijs, zal worden toegepast; dit is een middel om de koop kracht van den consument te verhoogen door een korting op alle kleinhandelprijzen, welke korting (van 25 pet.) de winkeliers van den staat terug ontvangen uit nieuw door de schatkist beschikbaar gesteld geld, dat dus niet uit' belastingen of leeningen is geput. De toegenomen productie-capaciteit fungeert als dekking. De uitgifte van het geld, aldus spr. veroorzaakt geen inflatie, daar het prijs niveau niet stijgt, doch integendeel daalt dooi de korting. Door grootere vraag stijgen dus de winsten en de belastingen kunnen dalen. Terwijl, zeide spr., bijna al 't nieuwe geld als schuld ontstaat en niet uit leeningen bestaat op reeds voortgebrachte goederen. Gemeenschapscrediet echter schept een groote hoeveelheid nieuw geld gedekt door reeds aanwezige goederen en diensten. Niet langer drukken daardoor het schuldengeld en de rente op de prijzen. Ook beoogt de N.E.G. de uitkeering van een nationaal dividend aan alle staatsburgers, als ware ieder een aandeelhouder van de N.V. De gemeenschap van het koninkrijk der Ne derlanden. Deze uitkeering wordt eveneens betaald uit speciaal uitgegeven geld. De N.E.G. besloot de heer Loeb. wil onafhankelijk van de staatsvormen een financieel herstel bewer ken volgens een principe van autoritaire demo cratie en het herstel van het recht van den staat geld te scheppen, volgens een rechtvaar digen prijs, een uitkeering van een staats- dividend en socialisatie van het geldwezen. Het financieele stelsel van tegenwoordig is de vijand van elk land en wanneer deze ver slagen kan worden, kan een beter tijdperk aanbreken. De heer Loeb stelde hierna de aanwezigen in de gelegenheid vragen te stellen over het behandelde. VROUWENGROEP VRIJHEIDSBOND. De Vrouwengroep in de Liberale Staatspar tij „De Vrijheidsbond", afdeeling Haarlem, houdt Maandagmiddag 18 Februari haar jaar vergadering in Hotel „Lion d'Or". Na afloop houdt Mej. Mr. e. c. van Dorp een lezing over werkloozensteun. VAN WIE IS DIE ACTETASCH? De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt te worden bekend gemaakt met de herkomst van een bruin lederen actetasch met twee vernikkelde knippen, een boek ge titeld „Menschenharten" door I. Querido en een fototoestel, model klapcamera, onge merkt; de tijdsluiter is gemerkt „Fortuna". Deze actetasch werd omstreeks St.-Nicolaas, pl.m. twee a drie jaar geleden in het Klever park te Haarlem gevonden en hield toen. be halve genoemde voorwerpen, nóg in: een paar kamermuiltjes en een citroenpers. DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. Woensdag werd de politie te Tilburg ge waarschuwd. dat men sinds eenige dagen de 66-jarige alleenwonende W. Bruens niet bui ten had gezien. De politie ging de woning van den man binnen en vond hem dood op bed. Hij bleek aan gasverstikklng te zijn overleden De dood moest reeds eenige dagen geleden zijn Ingetreden. In den gang vond men achter de brievenbus de kranten vanaf Maandag, zoodat jnen vermoedt, dat B. reeds Zaterdag of Zon dag is overleden, Flora 1935 Heemstede. Prinses Juliana schenkt medailles. Het Comité van de Internationale Bloemen tentoonstelling Flora 1935 Heemstede heeft van Prinses Juliana twee groote zilveren medailles ontvangen. Evenals dat het geval was met de kortelings door de Koningin ge schonken drie medailles zal later nog moeten worden uitgemaakt voor welke inzendingen deze prijzen beschikbaar zullen worden gesteld. De verlichting van den Tulpenhof. De verlichting van den Tulpenhof van de Internationale Bloemententoonstelling Flora 1935 Heemstede heeft „proefgedraaid", hetgeen alleszins reden tot tevredenheid gaf. Uit den aard der zaak moet er nog de laatste hand aan gelegd worden wat afwerking betreft, maar voor zoover ze gereed is en ze is al zoo goed als in orde) kreeg men een uitstekenden in druk van wat in de avonduren op de tentoon stelling te wachten staat. Zoo men weet ver rijzen niet minder dan 75 lichtzuilen, padde stoelen, masten, monumenten en bloemlan- taarns op de Tulpenhof, waarbij inbegrepen zijn de zuilen, die de beide bruggen beschijnen. De paddestoelen midden op het terrein ver spreid werpen hun licht in kleinen kring laag over den grond, pilonen, wier vorm ontleend is aan het bloemenhof (ze zijn bekroond met twee kelken), reiken hooger, dan zijn er de grootere zuilen, waarvan de witte bladeren van onderen verlicht worden en die boven op de gele masten met lichtbollen bekroond zijn en tenslotte staat er de 16 M. hooge lichttoren, met schijn werpers boven in, vlak onder den verlichten aardbol. Het bloemenpaleis wordt beschenen door kunstig verborgen schijnwerpers, die hun licht van onderen opwerpen. De lichtbronnen zijn door den lichttechnischen architect, den heer F. W. Duchateau, verborgen aangebracht, zoodat het publiek daar niet de minste last van zal ondervinden. De Tulpenhof zal des avonds voor het pu bliek toegankelijk zijn, het overige gedeelte, van de tentoonstelling alleen overdag. Tegen den donkeren avondhemel stak hel het verlichte Bloemenpaleis af. De fontein in den vijver ervoor spoot haar water 15 M. hoog, ver waaiend in den wind tot een fijnen regen, de zuilen in den Hof waren evenzoovele licht masten. Het was nü reeds een fantastisch schouwspel. Hoe zal het dat straks niet zijn, als in twee cirkels om de fontein 30 natriumlam- pen onder water branden, als de voet van de fontein den vorm zal hebben van een reus achtige gekleurde bloem, en als de grond van den Tulpenhof geheel bezaaid is met bloeien de tulpen Amerikaansche propaganda. Dat er belangstelling bestaat ook in het buitenland voor de Internationale Bloemen tentoonstelling Flora 1935 Heemstede blijkt wel uit het werk van den heer John T. Schee pers en eenige anderen, die tezamen een pro paganda comité vormen in Amerika. Ze heb ben lezingen gehouden over Flora en fraai- uitgevoerde folders en circulaires verzonden door de Vereenigde Staten. Vijftienduizend Exemplaren van een speciaal boekje, dat den 'naam draagt van Garden Lovers' Pilgrimage to Holland, zijn gestuurd naar bloemenlief hebbers en hen, die belang stellen in bollen 'en bloemen, naar vereenigingen, handelaren en kweekers. Hendrik Willem van Loon schreef een voorwoord in dat boekje, gegevens over de tentoonstelling volgen, een .geschiedkundig •overzicht van de tulpenteelt is opgenomen, en uitvoerige inlichtingen over de tocht van de Statendam met Amerikaansche toeristen naar Flora op 30 April' worden verstrekt. Fraaie foto's van Nederland waaronder eenige ge kleurde, verluchten dé tekst. R.K. CASTRICUM MAG NIET DEELNEMEN AAN DE VERKIEZINGEN. Schrijven der R.K. Staatspartij. De afdeeling Castricum van de R. K. Staats partij heeft van het hoofdbestuur dier partij een aangeteekend schrijven ontvangen, hou dende het uitdrukkelijk verbod voorberei dingen te treffen tot ófficieele deelneming aan de in dit voorjaar te houden verkiezin gen voor den gemeenteraad. Practisch wil dit zeggen dat de afd. Castri cum niet gerechtigd is onder erkenning en auspiciën dezer partij deel te nemen aan de a.s. verkiezingen. De belangrijkheid van dit verbod springt in het oog, wanneer men weet, dat drie kwart van Castricums bevolking ka tholiek is en dat van de elf raadszetels er niet minder dan acht door katholieken worden bezet. Deze maatregel is het gevolg van de split sing, welke momenteel onder de R.K. kiezers te Castricum bestaat en welke voortgekomen is uit een gaskwestie. De woning van notaris M. Boele te 's Gra venpolder is Woensdag gedeeltelijk uitge brand. De inventaris kon behouden worden. Door den Vreemelingendienst te Am sterdam zijn 7 Duitschers die daar zonder middelen van bestaan rondzwierven, aange houden en over de grens gezet. In een Amsterdamsche zweminrichting kwamen twee zwemmers bij het duiken op elkander terecht. De botsing was zoo hevig, dat een van hen met een hersenschudding- moest worden opgenomen in het Tessel- schade Ziekenhuis. Uit een portefeuille, welke iemand in een blokband-taxi in het hoofdslad had laten liggen, is een bankbiljet van f 100 ontvreemd. De portefeuille werd den eigenaar later te ruggebracht, doch het bankbiljet was eruit verdwenen. Een hoogbejaarde vrouw, die op 9 dezer bij een aanrijding in de Linnaeusstraat te Amsterdam ernstig werd gewond, is thans overleden. Aan boord van het binnenschip „Flevo", aan de Marinewerf te Amsterdam liggend, raakte de schipper tusschen de winch be kneld. Hij werd ernstig gewond naar het Bin- nen-Gasthuis vervoerd. In den Briel is de garage van den heer Boon tot den grond toe afgebrand. Zeven auto's, een groote partij onderdeelen en een aantal banden gingen verloren. Naar V. D, verneemt heeft het bestuur van de V. A. R. A. een nieuwe aanklacht bij het kantongerecht ingediend tegen den dichter Martien Beversluis naar aanleiding van zijn brochure ..De Kaarten op Tafel", welke on langs is uitgegeven. De zaak zal Dinsdagoch tend voorkomen. De heer H. A. Quapp. opzichter bij het Radiolaboratorium te Bandoeng, is bij een botsing met zijn motorfiets tegen een grobak overleden. De. Raad van Justitie te Semarang ver oordeelde R. van E. wegens vervalsching van handelszegels, tot twee jaar gevangenisstraf. De Koningin on de prinses hebben Woens dag een bezoek gebracht aan de Prinses Von Erbach op het. paleis Noordeinde te 's Gra-1 yenhage. O. a. 2.15 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 772.1 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 726.3 m.M. te Nordöjan. en voorspelt: Krachtlgen tot matigen Westelijken tot Noordwestelijken wind, Zwaar bewolkt met opklaringen. Waarschijnlijk regenbuien en kouder Uit het Buitenland Buiig en vrij guur weer te wachten. De depressie voor de kust van Noorwegen werd dieper, terwijl in het Zuiden de druk hoog bleef. Dientengevolge nam de lucht- drukgradient toe zoodat talrijke stations op de Britsche Eilanden, in ons land. Noord- Frankrijk en langs de Noorschekust harden wind melden. Drukstijging op den Oceaan be westen Noorwegen en over de Britsche Eilan den veroorzaakt een polaire koudeaanvoer, waardoor over de Shetland, Far Oer, Groot- Brittannië en Ierland de temperatuur daalde. Over IJsland waar het momenteel vrij koud is, verandert de barometer echter weinig zoo dat een zware koude-inval nog niet te wach ten schijnt. Hoogst waarschijnlijk zal een nieuwe depressie de luchtstroomen uit Noor delijke richtmgen onderbreken. Over het Westelijk vaste land dat thans ge heel door Oceanische luchtmassa wordt over dekt, steeg de temperatuur weer flink. Vooral in Frankrijk, waar ook zware neerslag viel en het weer nog regenachtig is. Ook over Duitschland is het regenachtig en betrokken. Over Centraal-Europa vriest het nog flink. De vorst werd in Noord-Finland weer strenger, doch nam in Zuid-Zweden was af. Buiig en vrij guur weer is voor onze om geving te wachten. Barometer Stand van heden 753 m.M. Vorige stand 758 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van- FA. FEDERMANN, Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059. Thermometer 14 Februari: Hoogste gisteren 45 F. Laagste heden nacht 43 F. Hoogste heden tot 12 uur 48 F, BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 14 Februari. Ondertrouwd 13 Februari: H. Kroder en W. A. F. Martens; F. A. v. d .Nes en M. A. C. v. d. Vaart; J. F. Helmer en W. A van Velzen; W. Nuijten en G. Bakker; C. Huis en J. M. Smit; E. Meijer en M. v. d. Blom; J. P. Kok en J. H. van Norden; J. Grondel en H. Schenkel; J. J. Hoogland en F. Golz; M. A. J. Schol ten en M. W. Schencke; C. F. Heerens en G. Kruij- enaar; G. Koster en J. Scheepsma; C. v. d. Plas en M. H. Lehman; J. v. d. Veldt en J. van Tongeren; J. van Rooij en P. M. Nieuwenhui- zen; H. M. N. Meiland en J. P. van Zijp. Getrouwd 13 Februari: A. Straatsma en P. C. de Boer, N. T. de Winter en M. de Wolf; C. Burrij en M. van Sprakelaar; J. H. Geels en M. T. Toeset; J. B. v. d. Vossen en H. v. d. Eisen; T. de Leeuw en J. van Hoeven; S. Wijtkamp en M. Moerkerk; W. A. de Haas en M. A. C. te Boekhorst; P. Tangermann en C. A. de Vos. Bevallen 11 Februari: M. E. Schreursvan Kampen, z.; H. M. v. Breevan Leerdam, z 12 Februari M. G. van HeerdenSchaap, d.: M. A. StrikVerschuren, z.; M. A. Spee v. Koppen, z. Overleden 12 Februari: R. C. Schooleman, 86 j.. Parkstraat; R., 13 mnd., d. v. M. Dirks, Hagestraat: J. Hooiberg. 91 j., Gen. Cronjé- straat; N. Wiebes, 72 j., M. v. Héemskerkstraat. HEEMSTEDE Ondertrouwd: 12 Febr. 1935 P. F. F. Pater- notte en W. H. Engel. Getrouwd: H. Huijboom en P. v. Leeuwen. J. L. Hageman en A. J. M. v. Braak. M. J. v. Roon en G. A Deen Bevallen: J. E. MoorenPieterse, d. J. W. Muller—Engelenberg, z. J. A. v. Berckelde Bruin (d.) Overleden H. E. Cornelisse, 80 jaar. echt- C. v. d. Ham. Joh. de Vries, 61 j., geil. J. A. v. Daalen 52 jaar, geh. N. M. J. E. N. Vincent, oud 50 jaar, echt. van G. C. Post. Werkloosheid stijgt. De directeur van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 561,500 leden van ingevolge het Werkloosheids besluit 1917 gesubsidiëerde vereenigingen in de week 21 t.'rn 26 Januari 1935 36.0 pet. heeft bedragen. In de vorige verslagweek (7 t/m 12 Januari) bedroeg de werkloosheid 35.7 pet. In de over eenkomstige verslagweek van het vorige jaar bedroeg de werkloosheid 34.2 pet. Bij 1064 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 26 Januari in totaal 444,831 werkzoekenden ingeschreven (op 27 Januari van het vorig jaar 409,160), onder wie 423,070 mannen. Van dezen waren werkloos 426,303 personen, onder wie 409,660 mannen. Op 12 Januari j.l. bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen 440,358, onder wie 422,520 werkloozen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is sedert 12 Januari gestegen met 3473, het aantal werkloozen met 3783. HONDERDEN MIJNWERKERS DJ HONGERSTAKING. BOEKAREST, 13 Febr. (V. D.) Eenige hon derden mijnwerkers in de kolenmijnen van Anina bij Temesvar die 25 pet. loonsverhoo- ging en mijnhout als brandstof eischten, zijn in hongerstaking gegaan en hebben zich in de mijn gebarricadeerd. Zij verklaren liever dood te hongeren dan uit de mijn te komen zoolang hun eisohen niet zijn ingewilligd. De nieuwe verkeersweg door Hillegom. Definitieve goedkeuring door de regeering. Naar aanleiding van het door den burge meester van Hillegom in de raadsvergadering- van Dinsdag medegedeelde bericht dat de re geering haar definitieve goedkeuring had ge hecht aan de tot standkoming van den nieuwen verkeersweg door de gemeente, heb ben wij mi'. Pont om nadere inlichtingen ver zocht. De burgemeester deelde mede, dat de aan leg van dezen weg een prachtig object van werkverschaffing voor de gemeente beteekent. Ongeveer 150 personen zullen misschien een half jaar daaraan arbeid vinden. De weg zal moeten dienen tot ontlasting van het drukke verkeer door het dorp; het verkeer Haarlem- Leiden zal dezen weg volgen en het dorp dus vermijden. Bij de St. Martinuskerk wordt de Van den Endelaan gevolgd, die dan langs de openbare school wordt doorgetrokken, door het land van burgemeester Pont en de firma J. B. van der Schoot. Bij de St. Josephkerk wordt weder de straatweg bereikt. Beide eige naren zullen het benoodigde land gratis af staan. Over de Beek moet een nieuwe brug wor den gebouwd, waarvoor veel zand zal moeten worden aangevoerd voor de noodige ophooging. Weg en brug zullen een breedte krijgen van 13 Meter. De hoek Van den EndelaanHoofdstraat, die zeer gevaarlijk is, zal worden afgerond. In de toekomst zal de daar ter plaatse staande pastorie moeten verdwijnen. Inzake het gebouw der Ned, Herv. Gemeente in de Kerkstraat tegenover de school zal waarschijnlijk een onteigeningsprocedure worden gevoerd, daal de eigenaresse een koopprijs vroeg, dien de regeering niet wenscht te betalen. Dit is het zoogenaamde kleine plan, dat wordt uitgevoerd. Het groote plan, waarbij de nieuwe weg den rijksstraatweg bij het huis van den heer Hulsebos bereikt, blijft wel ge projecteerd, maar wordt wegens de hooge kosten voorloopig nog niet uitgevoerd. De electrische tram zal voorloopig haar oude baan blijven volgen; wegens de moeilijke financieele omstandigheden der maatschap pij zal deze wel niet bereid zijn, aldus de bur gemeester. nu een parallel-baan aan te leg gen. waarbij hij nog opmerkte, dat dan het fraaie plantsoen aan de Van den Endelaan geheel zou worden vernield, hetgeen jammer zou zijn. Waarschijnlijk wordt in het aanstaande voorjaar reeds met de werkzaamheden be gonnen, Naar verluidt val de financiering onder het 60-millioen-plan. OUDE VROUW STAK ACHTELOOS ÓVER Zij werd door een tram overreden en gedood. Op den Schiedamschen weg te Rotterdam is de 79-jarige Mejuffrouw J. E. van Heès- Beksterman ten gevolge van het achteloos oversteken onder een tramwagen van lijn 11 geraakt. De tram moest worden opgevijzeld om de vrouw te bevrijden. Zij bleek toen te zijn overleden. LIJKEN VAN VIER MIJNWERKERS GEVONDEN. AKEN, 13 Febr. (V.D.) In een officieel communiqué omtrent het bergingswerk op de mijn Laurweg werd gisteravond laat.medege-, deeld, dat het watergëvaar thans geweken is. Het werk gaat zeer moeilijk en de daaraan deelnemende ploegen moeten om het half uur worden afgelost. Tot nog toe zijn de lijken van vier slachtoffers geborgen. ARROND. RECHTBANK. Overtredingen Benzine belastingwet. De Haarlemsche rechtbank had Donder dagmorgen eenige zaken te behandelen over de benzinetoelastingwet. Het betrof gevallen, waarin in Januari 1932 benzine werd aange troffen bij verschillende personen, welke benzine nog in het jaar daarvoor aanwezig was en waarvoor derhalve aangifte had moeten worden gedaan. Dit was in de on derhavige gevallen niet gebeurd en wegens overtreding der benzinebelastingwet hadden zich de eigenaren der benzine te verant woorden. Er was een verdachte, die 907 liter benzine in cylinderfusten op het erf had. verborgen onder stroo. Waarom er geen belasting voor betaald was? Verd.: „Ik dacht dat die benzine niet hoef de te worden belast". Pres.: „En omdat een ander er wel eens anders over kon denken, verstopte u 't zeker onder stroo!" Verd.: „Dat was toevallig". Pres.: ,,'t Is anders vrij verdacht!" De Rijksadvocaat noemde dit een gewoon geval van belastingontduiking en vroeg een boete van f 180 subs, een door den Officier van Justitie op 30 dagen gestelde hechtenis. De ontdoken belasting beliep f 39.24. Verd. zei, dat hij de benzine in Janvari gekocht had, wat bewezen had kunnen wor den door een kwitantie. Toen de ambtenaar indertijd de huiszoeking deed, heeft hij die kwitantie niet getoond, en aangezien verle den jaar het huis van verd. is afgebrand is de kwitantie verloren gegaan. Bij een ander was onder een straatje van klinkers, 30 c.M. onder den grond, een hoe veelheid van 2400 liter onbelaste benzine ont dekt. „Ik heb ze daar verborgen omdat ik bang was, dat men een vat zou kunnen wegne men", zei verdachte. „Om de belasting te ontduiken", meende de president. De geëischte straf was een boete van f 300, De ontdoken belasting bedroeg f 105. Een kweeker had 7C9 L. benzine in voor raad gehad, die hij in October '31 volgens eigen verklaringen had gekocht. De man was echter in Juni '31 failliet gegaan en hij beweerde dat alle zaken over den curator liepen. De curator was mr. B. W. Stomps, die thans als raadsman optrad. President tot verd.: „U hebt stil gezeten. U had benzine in voorraad, u hebt er zelf geen aangifte van gedaan en ook den cura tor er niet van in kennis gesteld". De Rijksadvocaat zei, dat verdachte ge bruiker was van het terrein waar de ben zine aanwezig was. De vraag of de curator óók gebruiker was en of op hem de ver plichting tot aangifte gerust zou kunnen hebben, kan in het midden gelaten wor den. De eisch luidde f 15 sub. 5 dagen, een en ander in aanmerking genomen. Mr. B. W. Stomps zei dankbaar te zijn voor den milden eisch. Hij betoogde, dat in een faillissement elke vermogensrechtelijke han delingsbevoegdheid is ontnomen aan den gefailleerde. De curator heeft het verzuim gepleegd van aangifte te doen van de voor radige benzine. De curator was de gebruiker niet verdachte en daarom vraagt pl. vrij spraak. Deze zaken betroffen personen uit Haar lemmermeer. Uitspraak over 14 dagen. £-EN NICT,, in de Douwe Egberts Echte Eriesche Heeren-Baai en Baai-Tabak. Nederlands geurigste pijptabak. Gelden werkloosheidszorg. Verschenen is de memorie vair antwoord op het voorloopig verslag van de Eerste Ka mer over de wetsontwerpen: wijziging- der wet van 15 Juni 1929; wijziging van de wet van 8 December 1933. houdende tijdelijke voorzie ning tot versterking van de middelen tot dek king van de uitgaven des rijks; houdende voorzieningen ter zake van gemeentelijke kosten van werkloosheidszorg. De meening, dat het uitgangspunt van de regeering bij deze wetsontwerpen zou zijn ge weest, dat het rijksbudget moet worden ont last, wijst de regeering. in dezen algemeenen vorm geuit, af. Het betreft hier correcties met het oog op te voren, bij de instelling van. het gemeentefonds, niet voorziene omstan digheden. Ten aanzien van de voorziening in de werkloosheidsuitgaven beoogt de thans voorgesteld regeling een meer billijke ver deeling van lasten tusschen de gemeenten onderling en tusschen het rijk en de gemeen ten in het leven te roepen. De regeering is van meéning, dat de ge meenten tijdig het bedrag der uitkeering moeten weten. Zij zal ernaar streven om spoedig nadat dit ontwerp tot stand is geko men, de uitvoeringsvoorschriften aan de Kroon ter vaststelling aan te bieden, opdat nog vóór 1 Mei 1935 het bedrag der nieuwe uitkeering, voor zoover dit althans aan de hand der geraamde belastingopbrengsten mo gelijk is, ter kennis van de gemeentebesturen kan worden gebracht. De dokter vertelde de filmster dat ze over spannen was en eenige verandering noodig had. „Verandering?" zei ze. „Weet u, dat ik in dé laatste achttien maanden drie echtgenooten, vier auto's, drie juweelendiefstallen, elf keu kenmeiden, twee echtscheidingen en zeven huisheeren heb gehad? Wat voor verande ring kunt u nu nog voorstellen? Kleine wenken. Het is aanbevelenswaardig bij het tafel dekken onder het tafellaken een stuk bord papier of een molton kleed te leggen, om te voorkomen dat er kringen in de tafel komen. De tocht van Mozes in veertig uur, Tusschen Caïro en Jeruzalem zal een nieu we autoweg worden aangelegd, die 2.000.000 zal kosten. In minder dan veertig uur zal men dan den tocht kunnen maken waarover Mozes en de Israëlieten evenveel jaren over deden. Gymnastiekschool op het strand. Van den zomer zal in Bournemouth, Black pool en Eastbourne in Engeland aan de bad gasten op het stand classikaal onderwijs wor den gegeven in lichamelijke oefeningen. Speciale permissie. Twee Engelsche adellijke personen mo gen in tegenwoordigheid van den koning hun hoed op houden nl. baron Kingsdale en baron Forester. AGENDA Heden: DONDERDAG 14 FEBRUARI Stadsschouwburg: Amst. Tooneelver. „Freu- leken", 8.15 uur. Concertgebouw: Don Kozakken koor „Pla- toff; dir. N Kostrukoff. 8 uur. Geb. C. J. M. V„ Lange M a r ga re thas tra a t Zang en muziek door blinden, werkzaam in de inr. Plantage Middenlaan 64, Amsterdam, 8 uur. Rembrandt Theater: „De vluchteling uit Chicago" met Gustav Fröhlich, Paul Kemp e.a. Op het tooneel 2 Buxtons, acrobat, parodie 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het masker van Fu Manchu" met Boris Karloff, Lewis Stone ea. Bijprogramma: Buster Keaton en Jimmy Durante in .What. No beer?" 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Annabelia en Charles Boyer in „La Bataille". Voorprogramma: „Poor Cinderella" met Betty Boop en de M. T. S. lustrumfilm. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Het danshuis van Singa pore" met Kay Francis, Ricardo Cortex en Warner Oland. Op het tooneel Hollandia- Trio, accordeonisten. 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: „Kunst zij ons Doel", Tentoonstelling 104 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 15 FEBRUARI Nassauplein 8: Theosofische Vereeniging. Lezing van den heer Kruisheer. 8.10 uur. Bioscopennieuw programma Frans Hals Theater: „Cleopatra". Luxor Sound Theater: „De Witte". Cinema Palace: „De Wonderbar". Rembrandt Theater: „So endete eine Liebe" Gierstraat 22: Buitengew. verg. van aan- deelh. N.V. Haarl. Meubelmakerij. 8 uur. Frans Halsmuseum: „Kunst zij ons Doel", ■Tentoonstelling 104 uur.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2