Ontspanning in de Italiaansch-Abessynische verh ouding. Jury spreekt het schuldig uit. %^Jlemfdüvankoa THIJS IJS EN DE GEDIENSTIGE GEEST. Radio-Programma DONDERDAG 14 FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 4 BUITENLAND. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Vredelievende taal bij de onderhandelingen te Rome. Nog geen overeenstemming over de regeling der neutrale zones. Italië handhaaft haar lezing van het gebeurde. wanneer <iit noodzakelijk mocht zijn. Deze be lofte stelde de Seiyoekai. de grootste en agrarische partij, volkomen tevreden. De Abessynische zaakgelastigde is gisteren door staatssecretaris Suvisch in het departe ment van buitenlandsche zaken ontvangen. Een bespreking met Mussolini heeft niet plaats gevonden en staat vooreerst ook niet op het program. Aangaande het onderhoud waarbij de toe stand en de gebeurtenissen in de Abessyni sche grensgebieden, alsmede het standpnt der beide landen besproken zijn wordt bekend, dat er nog geen overeenstemming over de vorming van neutrale zones werd bereikt. Suvisch gaf den zaakgelastigde de verzekering van den vredeswil der Italiaansche regeering. De getroffen maatregelen zijn uitsluitend voorzorgsmaatregelen ter bescherming der Italiaansche bezittingen. Italië wenscht vol gens Suvich de geschillen op vriendschappe lijke wijze te regelen. De Abessynische zaakgelastigde antwoordde in denzelfden geest. In Italiaansche politieke kringen wordt eveneens de nadruk gelegd op bereidheid van Italië tot onderhandelingen, maar te vens wordt twijfel geuit dat de keizer van Abessynië in staat zou zijn effectieve controle uit te oefenen over de grensgebeurtenissen. Tegenover de door Abessynië in de Europee- sche hoofdsteden gegeven voorstelling van zaken betreffende het laatste incident wordt van Italiaansche zijde afgezien van iedere te' gen verklaring, met handhaving van de door Italië eenige dagen geleden gegeven uiteen zetting. Ten slotte wordt verzekerd, dat nog geen transporten zijn scheepgegaan van de twee gemobiliseerde divisies. In het Britsche Lagerhuis zijn den mi nister van buitenlandsche zaken eenige vra gen gesteld over den stand van het Abessy- r.ischItaliaansche grensconflict. Sir Johan Simon verklaarde, dat de Brit sche ambassadeur in Rome door het Ita liaansche departement van buitenlandsche zaken ervan in kennis was gesteld dat in ver band met zekere kort geleden plaats gevon den hebbende incidenten, waarbij in de grenszone tusschen Italiaansch Somaliland en Abessynië door Italië verliezen geleden zijn, in Italië uit voorzichtigheidsredenen en als verdedigheidsmaatregel twee divisies ter sterkte van ongeveer 30.000 man gemobiliseerd zijn. In het betreffende grensgebied zijn sterke Abessynische strijdkrachten samenge trokken. Aan de Engelsche regeering is verder medegedeeld, dat deze, voorzichtigheidsmaat regelen geenszins de interpretatie motiveer den, dat de Italiaansche regeering voorne mens zou zijn, de pogingen op te geven om te komen tot een vriendschappelijke regeling met Abessynië. Simon voegde hieraan toe, dat de Abessyni sche regeering in overeenstemming met de in het schrijven aan den secretaris-generaal van den Volkenbond aangegaane verplich ting streng bevel gegeven heeft verdere inci denten te vermijden. Voorzoover Sir John Si mon wist. was van geen van beide zijden een nieuw beroep gedaan op den Volkenbond.'In antwoord op een vraag van Lord Winterton bevestigde Simon, dat Engeland slechts in zijn kwaliteit van lid van den Volkenbond inlichtingen in Rome had gevraagd. Enge land onderhoudt met beide landen vriend schappelijke betrekkingen en wil alles doen om een vreedzame regeling te verzekeren. - Japan. De begrooting aangenomen. Het huis van afgevaardigden heeft de be grooting aangenomen, die thans nog behan deld moet worden in het hoogerhuis. Voor tot stemming over de begrooting werd overge gaan beloofde eerste minister Okada het huis, dat een bijzondere zitting van het huis zou worden bijeengeroepen ter beraadslaging over verdere hulpmaatregelen voor de boeren VERDERE „ZUIVERINGSACTIE" ONDER DE RUSSISCHE ADIBTENAREN. MOSKOU, 13 Febr. (Reuter). Uit Tsjelja- bensk wordt medegedeeld, dat de directeur van den Zuid-Oeral spoorweg, Danilof, en vijf andere hooge ambtenaren wegens deel neming aan de Troskistische oppositie zijn ontslagen en uit de partij geroyeerd. Om dezelfde reden is de leider van de grootste Russische fabriek van landbouwma chines, Selmasj, ontslagen en uit de partij gezet Danfzig. Naar ontbinding van het parlement? De nationaal-socialistische fractie van den Volksdag heeft naar het D.N.B. meldt op verzoek van den Senaatpresident besloten een voorstel tot ontbinding van den „Volks dag" in te dienen. Op 27 Februari zal over dat voorstel ge stemd worden. Ongetwijfeld zal het worden aangenomen. Als datum van de nieuwe ver kiezingen is 7 April in uitzicht gesteld. Reden van dit verzoek van den senaats president is. dat het Centrum eischen heeft gesteld tot wijziging van eenige wetten, waar aan de senaat niet kan voldoen, wil hij zijn eigen arbeid niet verstoren en niet in con flict komen met den wil der bevolking. HET PROCES HAUPTMANN. „Moord in den eersten graad zonder verzachtende omstandigheden. Terechtstelling in Maart. De verdediger vermoedelijk in hooger beroep. NO RICHARD HAUPTMANN, over wien de j het „schuldig" uitsprak. In den inzet de vermoorde baby; van Lindbergh, FLEMINGTON, 14 Februari (Reuter). Nadat de jury elf uur had verga derd heeft zij tenslotte uitspraak ge daan luidende: „Schuldig aan moord in den eersten graad zonder verzach tende omstandigheden". De rechter heeft de terechtstelling vastgesteld op de week, beginnende 18 Maart. Zij zal geschieden door middel van den electrischen stoel. Het was kort voor middernacht, toen tenslotte het vonnis in de meest ge ruchtmakende moordzaak van de laatste jaren werd geveld. De president van de rechtbank Frenchard hield bij het begin van de zitting een rede. die meer dan een uur duurde en waarbij hij nogmaals de verklaringen der getuigen en de beweringen der verdediging' uiteenzette. Trenchard verklaarde, dat, wanneer de jury leden van oordeel zijn. dat de beklaagde den moord bij de inbraak heeft gepleegd, al is het „moord in den eersten graad", hij schuldig moet worden verklaard. Wanneer een gerechtvaardigde twijfel bestaat, dat hij den moord begaan heeft, moet hij worden vrijgesproken. In het eerste geval kan le venslange gevangenisstraf worden aanbevo len. Wanneer twijfel bestaat aan zekere ver klaringen moet daarmede rekening gehouden worden. Na het uitspreken van deze rede trokken de juryleden zich terug ter beraadslaging, die zeer lang duurde. De rechters wilden reeds, aangezien de jury het blijkbaar niet eens kon worden, naar huis gaan om daar te wachten, toen plotseling de sheriff aankondigde, dat de gezworenen na vijf maal te hebben gestemd, tot een oordeel waren gekomen. De deuren van de groote zaal werden gesloten. De pro cureur en de verdediger namen hun plaatsen in en korten tijd later werd Hauptman door zijn bewakers binnengeleid. Hij was bleek en zijn gang was onzeker. In de voorste bank nam hij plaats. Dadelijk na hem trad zijn vrouw binnen. Toen allen waren gezeten, na men de twaalf juryleden hun plaats op de jurybank weer in. Bij hun binnentreden maakten zij allen een bewogen indruk. Eeni ge vrouwelijke juryleden weenden. Op de gebruikelijke vraag van den rechter naar de uitspraak van de jury antwoordde de voorzitter der gezworenen, die het papier met de uitspraak met sidderende hand vasthield, met trillende stem: „Schuldig. Schuldig aan moord in de eerste graad". Er volgde een doodelijke stilte. Toen sprak rechter Trenchard de beslissende woorden: Bruno Richard Hauptmann, gij zijt schuldig bevonden aan moord in den eersten graad en volgens de wet moet ge binnen een door het gerecht vast te stellen tijd de doodstraf on dergaan. Hauptman wankelde en maakte een bewe ging alsof hij wilde spreken. Hij draaide zich echter om en begaf zich wederom onder ge leide van zijn bewakers naar zijn cel. Me vrouw Hauptmann brak in tranen uit en snikte luid. De verdediger Lloyd Fischer sprak haar moed in en verzekerde dat hij on danks deze uitspraak de zaak tot een goed einde zou brengen. Men verwacht, dat Hauptmann's verdedi ger Fischer hooger beroep tegen het dood vonnis zal aanteekenen. De behandeling in hooger beroep zal dan echter niet voor Mei a.s. plaats vinden. Voorloopig geen nieuwe luchtschepen in Amerika. Officieel onderzoek naar de ramp wordt ingesteld. Het oordeel van dr. Eckener. De ondergang van het luchtschip Macon heeft in de Vereenigde Sta ten diepen indruk gemaakt en de twij fel aan de bruikbaarheid van het stijve luchtschip zeer versterkt. Pre sident Roosevelt heeft bepaald, dat voorloopig geen luchtschip ter ver vanging zal worden gebouwd Hij wees er op, dat men voor het zelfde geld ongeveer 50 vliegtuigen voor groote verkenningstochten kan bou wen. Men doet derhalve beter van den verderen bouw van luchtsche pen af te zien. Dit beteekent niet noodzakelijkerwijze het einde van deze soort luchtvaartuigen in de V. S. De Amerikaansche regeering zal ook veteer heliumgas blijven vervaardigen, op slaan en ter beschikking stellen van de ge leerden der geheele wereld. Maar voorloopig zal de regeering geen luchtschepen voor mi litaire of wetenschappelijke doeleinden vra gen van het congres. De Marine-commissie van het Huis van afgevaardigden heeft besloten een officieel onderzoek in te stellen naar de ooi-zaken van de ramp van de Macon. Dit onderzoek zal worden ingesteld direct na het door het departement van Marine ingestelde onderzoek. Uit Hartford (Connecticut) wordt gemeld, dat Karl Arnstein. de chef-ingenieur van de Good Year Zeppelin Company Dinsdag voor het bekend worden van de ramp van de Macon in een rechtszitting heeft verklaard, dat de voor den bouw van de Macon ge bruikte materialen niet van de in 1928 dooi de Duitsche constructeurs aangegeven kwa liteit zijn geweest. Een rapport van commandant Wiley. De commandant van de „Macon", Wiley, heeft van het oorlogsschip, dat hem gered heeft, het volgende draadlooze bericht ge zonden aan het departement van Marine in Washington „Ter hoogte van Point Sur, koers Noord, snelheid 63 knoopen, hoogte 1250 voet, lucht buiig, hebben wij een panne gekregen. Ik geloof dat de hoogteroercontrole weggerukt was. Het schip, boog zich met den boeg naar boven en steeg snel. Ik beval alle ballast en brandstof te laten vallen en de tanks vielen achter van het middenschip. Ik kreeg toen de mededeeling, dat de gascel no. 1 onder de staartvin verloren was en dat ook cel nummer 2 verloren was. Ik trachtte het schip in de nabijheid van den kruiser ter hoogte van Point Sur op het water te doen dalen, maar ik kon de wateroppervlakte eerst op het laatste oogenblik zien. Het schip kwam met het achterstuk het eerst op het water. Alle manschappen begaven zich in de gummibooten en wij zagen het schip ten slotte zinken. De discipline was uitstekend. Alle manschappen hadden toen alarm gesla gen werd, tijd om zwemvesten aan te trek ken. De Japansche minister van buitenlandsche zaken Hii-ota heeft telefonisch den Japan- schen ambassadeur te Washington instruc tie gegeven Japans volle sympathie met het verlies van de „Macon" aan de Amerikaan sche regeering over te brengen. De Fransche minister van oorlog Piétri heeft heden tegenover journalisten ver klaard. in verband met het vergaan van de Macon, dat Frankrijk na het verlies van de ..DLxmude" heeft afgezien van het gebruik van groote stijve luchtschepen teneinde zich meer te wenden tot kleinere halfstijve modellen. Frankrijk is bovendien van mee ning, dat het vliegtuig geroepen is het lucht schip meer en meer te verdringen. De moge lijkheid in de lucht te blijven staan wordt ook gevonden in het autogirotoestel. Uit Friedrichshafen meldt de Tel., dat dr. Eckener in een onderhoud met een vertegen woordiger van United Press de overtuiging heeft uitgesproken, dat de ramp van de „Macon" geen aanleiding geeft om gevolg trekkingen te maken ten aanzien van de mogelijkheid van het Zeppelinverkeer over den Oceaan. „Het is mij", zoo zeide hij, „van hier uit natuurlijk niet mogelijk, een ver klaring te geven van de oorzaak der gebeur tenissen, die hebben geleid tot het neerstor ten van de .Macon" Aan persoonlijke fouten van den commandant kan ik het ongeluk niet toeschrijven, omdat ik weet, dat een ervaren kapitein als Wiley, dien ik goed ken, de „Macon" bestuurde. Volgens de be richten. die ik heb ontvangen, is er een breuk ontstaan, met het gevolg, dat twee gaszakken zijn gescheurd. Deze voorstelling van zaken klinkt zeer geloofwaardig. In ieder geval is het onwaarschijnlijk, dat het lucht schip door een windvlaag op het water is gedrukt en daarna is vernield". F 5 FBAWSCW SOMALILAWD ONZEkfGE 6CEH5 «=-=- bPOOCWETG UITSPRAAK IN HET PROCES HAMBURGER. Uit Weenen, 13 Februari. In het proces- Hamburger zijn heden nog een aantal getuigen gehoord, o.m. de directeur van de Kreditan- stalt. Rottenberger, de directeur-generaal van de Steirer-fabrieken, Paul Goetzl en de presi dent der Berndorfer Kruppwerke, dr. Arthur Krupp. Na gedurende een uur in raadkamer te zijn geweest sprak het hof het vonnis uit. Hamburger werd veroordeeld tot levenslange zware kerkerstraf. Hamburger is 66 jaar oud ln h00^ en neus door inademing \]Jrj) der geneeskrachtige dampen van - WN DOOZEN Cl m O O van30 ct. ▼-tl Wat Mijnhardt maakt 15 goed'» (Adv. Ingez. Med.) WAT DUNKT U VAN DE S. D. A. P. PARTIJGENOOT! Onder bovenstaanden'titel heeft de heer S. Algra bij de N.V. „Literbo" te Amsterdam een brochure uitgegeven, waarin hij van zijn zienswijze op verschillende besluiten der S. D. A. P. en haar houding doet blijken. Dat deze zienswijze afwijkt van die van vele andere le den van genoemde partij, kan men conclu- deèren uit de twee volgende zinnen, welke wij uit de brochure citeeren: „Zoo (o.a. dat geen behoorlijke parlementaire meerderheid meel is te vormen door de sterk nagestreefde split sing van het volk red.) wreekt zich de fout van het naar den achtergrond schuiven van de zuivere idee ten bate van het materieel be lang, de bemanteling voor het heilig rechts gevoel met politieke handigheid. De hoog heid van het ideaal der sociaal democratie, dreigt te verworden tot een laag-bij-de grond- sche politieke en materieele baatzucht." De „haard van deze strooming is", naar het oordeel van den schrijver, „in Amsterdam te vinden, waar de partijfederatie onder sterk Joodschen invloed staat". De heer Algra is van oordeel, dat het socia lisme binnen de nationale grenzen moet wor den teruggebracht, dat de democratische ge dachte voorlooopig slechts in beperkten vorm is toe te passen, wil men niet geheel in strijd komen met de feiten en het gezond verstand en dat de propaganda der S. D. A. P. gewij zigd moet worden. De methode, welke thans wordt gevolgd sleept naar zijn oordeel als on berekenbaar groot nadeel met zich: het dog ma, dat de sleutel tot het geluk der arbeiders gelegen is in het materieele alleen. In plaats van op de breedte dei- beweging zal de propa ganda gericht moeten worden op de diepte De schrijver der brochure is sinds Vrijdag j.l. door zijn partij af deeling geroyeerd. Naar Het Volk meldt, bestaat er tusschen het royment en het publiceeren van het geschrift geen directe verband. Men achtte het noodig, den heer Algra de partij te doen verlaten, om dat volgens het blad bij onderzoek bleek, dat zijn politieke opvattingen niet te rijmen vie len met het lidmaatschap van de S. D. A. P. en omdat hij bij herhaling blijk zou hebben gegeven van uitgesproken anti-semietische gevoelens. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Thijs dacht, terwijl hij langs den oever liep: „Dit water is om er overheen te zwemmen veel te groot maar wachtdaar komt een schuitje. Ik blijf hier staan en roep hem misschien is daar die wagen ook wel mee gegaan." „Hé, visscher," roept hij, „kom je even hier?" „Zeker, jongeheer," roept de visscher terüg en hij roeit snel naderbij. Te Slagharen blijkt een moord te zijn gebeurd. Het onderzoek op het lijk van F. van Os te Slagharen, dat men in een zeer eenzame streek in een waterleiding heeft gevonden, heeft een dusdanig resultaat gehad, dat on middellijk na ontdekking daarvan de Officier van Justitie uit Almelo, in gezelschap van marechaussee en gemeentepolitie, een nader onderzoek zijn begonnen in de woning- te Slagharen. Nader wordt van niet-officieele zijde me degedeeld, dat de man blijkt te zijn doodge schoten. Mogelijk is hij in de eenzaamheid meegelokt en daar om. het leven gebracht. In de woning is althans niet het minste spoor van geweld aanwezig. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Op den avond, waarop de moord moet zijn gebeurd, moeten twee mannen, die in de om geving van de misdaad aan het stroopen wa ren, twee onbekende individuen hebben ge zien, van wie zij een vaag signalement kon den opgeven. Van O. ging den laatsten tijd gaarne voor welgesteld door, wat hij ook wel geweest zal zijn, daar hij aan verschillende personen geld blijkt te hebben geleend. O.a. heeft hij zich meermalen uitgelaten over geldsbedragen, die hij bij zich zou heb ben of thuis zou hebben liggen. De veronderstelling wordt geopperd, dat de moordenaars het lijk van den man een eind hebben weggesleept en het in de waterleiding hebben geworpen. De mogelijkheid bestaat ook, dat zij tevens een bezoek aan het huisje van van O. hebben gebracht, omdat men daar bij het onderzoek geen geld heeft gevonden. I ^Hlllllllllll|,l||ll|'l''lllll|llililllllllll''|||ll|||''lllllllillillliillll"l|l"ll""llllllllllllllllll"|'"""'1 VRIJDAG 15 FEBRUARI 1935. HILVERSUM, 1875 M. 8.00 VARA 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie F. Nienhuys. 10.35 Drukker's Select Trio. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Vervolg trioconcert. 12.00 Ensemble Rent meester en Gram.pl. 2.00 Dansmuziek (gr.pl.) 2.20 Modepraatje mevr. I. de Leeuw van Rees. Hierna Gram.pl. 3.00 John v. Brück en zijn orkest uit Heck's Lunchroom te Arnhem. 4.00 Pauze. 4.05 Kniples. 4.50 Gram.pl. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Amsterdamsch Salon-orkest o.l.v. D. Kiekens. 6.00 Gram.pl. 6.15 Vervolg concert. 6.45 Gram.pl. 7.00 Vervolg concert. 7.30 C. v. d. Lenden: De wet op de arbeidsbe middeling. 7.50 Gram.pl. 7.57 Herh. SOS;-be- richten. 8.00 Ds. J. W. v. Nieuwenhuyzen: De „priesterlijke" functie der ouders. 8.30 Miep Ochse (zang) en Th. v. d. Pas (piano). 9.00 Dr. J. C. A. Fetter: Vader- en Moederrelegie. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Godsd. Pers bureau en Vaz Dias. 10.15 Mej. Dr. A. C. M. Duinker: André Chamson. 11.00 Jazzmuziek (Gr.pl.) 11.3012.00 Gramofoonplaten. HUIZEN, 301 M. Algemeen Programma, ver zorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. S. Ybe- ma. 11.0012.00 Orgelconcert F. Kloek. 12.15 Grampl. 12.30 Ensemble v. d. Horst en Gramo foonpl. 2.30 Chr. Lectuur. 3.003.45 Viool recital L. v. Wijngaarden m.m.v. E. Nolthe- nius (piano) en gram.pl. 4.00 Gram.pl. 5.30 Zang L. Smitshuysen m.m.v. K. Schadd (piano) en Gram.pl. 6.30 Causerie A. J. Her wig. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gram.pl. 7.30 Voordracht K. Heeroma. 8.00 Vaz Dias. 8.05 NCRV-Harmonie-orkest o.l.v. P. v. d. Hurk. 9.00 Lezing Dr. S. O. Los. 9.30 NCRV- Symphonie-orkest o.l.v. P. v. d. Hurk (Om 10.00 Vaz Dias). 10.3011.30 Gramofoonmuz. DROITWICH, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.20 Orgelspel R. New. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Het Tro- cadero Cinema-orkest o.l.v. A. v. Dam. 12.50 BBC-Dansorkest o.l.v. Hall. 1.35 J. Hock's Ka mer-orkest m.m.v. W. Heard (fluit). 2.20 Voor de scholen. 3.55 Schotsch Studio-orkest. 4.35 E. Colombo's orkest. 5.35 Yascha Krein en zijn orkest. 6.20 Berichten. 6.50 en 7.10 Lezing. 7.35 Handel-concert. 7.50 „De Air-Do-Wells" in hun repertoire. 8.50 Causerie. 9.05 „I've got to have Music", gevarieerd concert. 9.35 Tom Costello in zijn repertoire. 9.50 Berichten. 10.20 Ph. Thornton: Song and Dance. 10.40 BBC-orkest o.l.v. E. Newman. 11.3512.200 Harry Roy's Band. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.50 Goldy-orkest. 8.20 „Tragaldabas", spel van Vaquierie. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.201.20 Strijkorkest o.l.v. H. Andersen. 2.204.20 M. Hansen's orkest. 7.30 Piano-reci tal. 7.50 Hoorspel. 9.35 Zang en piano. 10.20 11.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20; 6.35 en 10.15 Gram.pl. 11.20 Concert uit Breslau o.l.v. Topitz. 12.35 Omroepkwintet. I.35 Voordracht. 3.20 Concert uit Berlijn o.l.v. W. Steiner. 5.05 Piano en 2 violen. 6.20 Om roeporkest o.l.v. Eysoldt. 7.35 Rijkszending: „Zum Rhein, zum Deutschen Rhein" o.l.v, Fricke. 8.20 Zie Deutschlandsender. 10.20 II.20 Straussconcert o.l.v. Reinold Krug. ROME, 421 M. 8.05 Concert m.m.v. orkest, vocaal kwartet en orge'

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6