Pastol P®ÊtT 01 T S€©IRT Men kijkt naar Uw mond als U spreekt. Boldoot's maakt Uw tanden blank! DONDERDAG 14 FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 9 SPORT EN SPEL. DAMMEN. COMPETITIE NED. DAMBOND. In verband met de nieuwe competitie-in deeling zullen de Haarlemsche Damclub II. de Damvereeniging „Jozef Blankenaar" n (Am sterdam) en de Diemer Damvereeniging I zon der promotie-wedstrijden promoveeren naai de nieuw in te stellen 1ste klasse. De Haarlemsche Damclub III en de Dam vereeniging ..Koog Zaandijk" I promoveeren zonder promotie-wedstrij den naar de 2de klasse. DAMCLUB HAARLEM. De uitslagen van de Woensdagavond j.l. ge speelde partijen voor de wedstrijden om het kampioenschap van de damclub Haarlem lui- len: Hoofdklasse: G. P. Heck—J. P. Exel Jr. J. P. Exel Jr.C. F. Visse H. W. ZitmanTh. v. Wamel H. A. v. AbsH. W. Zitman W. StrooC. v. d. Werff C. F. VisseG. Elzing. W. v. DaalenJ. P. Exel Jr. J. LycklamaG. P. Heek Th, v. WamelP. v. Wamel Tweede klasse: J. HartelA. Burghout P. MollemaA. Russ F. MollemaJ. Burghout G. P. RoetB. Gabriël R. GroosM. v. Leeuwen 2—0 0—2 2—0 0—2 1—1 1—1 2—0 1—1 1—1 2—0 2—0 2—0 2—0 2—0 SKI-SPORT. Uit Tatranska Lomnice: In het aardige kleine bergdorp Tatranska Lomnice in de Hooge Tatra's zijn Woensdag de skiwedstrij den begonnen met het nummer 4 x 10 K.M. estafette. Start en finish bevonden zich op eenigen afstand boven het plaatsje. Er waren twee banen, elk van 10 K.M. lengte, gemaakt, waar van de eerste, welke de eerste en derde looper hadden af te leggen, de minst moeilijke was. Zij leidde langs den straatweg naar Zipser Ort, Kesmarke Tranke en vertoonde binnen vier K.M. een stijging van 900 tot 1160 Meter, om dan over afwisselend terrein, meest door bosschen, terug te voeren naar de startplaats. De andere baan bereikte eveneens een hoogte van 1160 Meter, doch deze leverde grooter moeilijkheden op door de smalle uitgehakte boschwegen, steile hellingen en zeer snelle af dalingen. Het eindresultaat luidt: 1. Finland (Husu, Karpinen. Liikanen, Nur- mela) tijd 2 uur 42 min. 30 sec. 2. Noorwegen (Brodahl, Iversen, Hoffsbak- ken, Hagen) 2 uur 43 min. 17 sec. 3. Zweden (Moritz, Larsson, Matsbo, Englund) 2 uur 46 min. 53 sec. 4. Duitschland (M. Wörndle, Leupold, Motz, Bogner), 2 uur 50 min. 34 sec. 5. Tsjecho-Slowakije (Musil, Kadavy, Si- munek. Barton) 2 urn- 54 min. 29 sec. 6. H.D.W. 2 uur 57 min. 41 sec.; 7. Polen 3 uur 26 sec.; 8. Oostenrijk 3 uur 1 min. 6 sec.; 9. Zuid-Salivë 3 uur 10 min. 40 sec.; 10. Roe menië; 11. Letland. 12. Hongarije. LAWNTENNIS. Om den Davis-Cup. Uit LondenDe Engelsche Lawn Tennisbond heeft het resultaat gepubliceerd van de stem ming over het voorstel om het voorronden- tournooi om den Davisbeker in de Europeesche zóne af te schaffen. Gebleken is, dat 20 landen hun stem hebben uitgebracht ten gunste van dit voorstel, 7 andere landen waren voor be houd" van het voorrondensysteem. Naar men weet heeft men het voorronden- stelsel in 1933 ingevoerd. Het toenemend aan tal inschrijvingen maakte dit noodzakelijk. De vier beste landen uit de voorronden werden geklasseerd bij de 4 demifinalisten van het vorig jaar. Dit systeem heeft veel ontevredenheid ver wekt, vooral bij de minder sterke tennislan- den. Nederland heeft zich uit het voorronden- tournooi weten te kwalificeeren voor het eind- tour nooi: juist dezer dagen is de loting voor het eindtournooi gehouden, waarbij Neder land, zooals men weet, tegenover Japan werd geplaatst. Zou Nederland de ontmoeting tegen Japan verliezen, dan moesten onze spelers nog dit jaar weer in het voorrondentournooi uitko men om zich eventueel te plaatsen voor het eindtournooi 1936. Thans is echter het voorrondensysteem af gestemd met ingang van 1936. In dat jaar zul len alle Europeesche landen dus gelijke kan sen krijgen in het Davisbekertournooi, daar zij alle meeloten. Ook is gestemd over het voorstel, het tour nooi om de twee jaar te doen plaats hebben. Dit voorstel vond bij 19 landen geen gunstig onthaal, terwijl 13 anderen er voor stemden. In den vervolge zal het Daviscuptournooi dus elk jaar worden gehouden volgens het oude systeem. SCHAATSENRIJDEN. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN HARDRIJDEN. Naar wij vernemen hebben behalve onze langenooten Langedijk en Dijkstra voor de we reldkampioenschappen in het hardrijden op de schaat, welke te Oslo worden gehouden, ook ingeschreven de Oostenrijkers Mazulek en Stiepl, de Finnen Wasenius, Ekman en Thun- berg, de Noren Engnestangen, Staksrud, Ma- thisen, Haraldsen, de Duitschers Sandtner en Sanies, de Amerikanen Shea, Schroder en Taylor, alsmede nog verscheidene Noren. Waarschijnlijk zal de wereldkampioen Even- sen zijn titel niet verdedigen. SCHAKEN SIMULTAANSéANCES HAARLEMSCH SCHAAKGEZELSCHAP. Dinsdagavond hadden onder groote belang stelling twee alterneerende simultaanseances plaats in het clubgebouw van het Haarlemsch Schaakgezelschap. De sterkste vier spelers van deze vereeniging hadden zich voor dit doel beschikbaar gesteld. Te acht uur opende de voorzitter, de heer H. D. v. d. Ouw, de bij eenkomst, waarna de séances begonnen. Uit een totaal van 22 partijen wisten de heeren G. Kroone en R. A. G. Davidson 17 1/2 punt te behalen (3 remise en 3 verloren); de heeren G. Bollebakker en A. S. Katan veroverden uit 20 partijen 18 1/2 punt (1 remise en 1 ver loren). Het was een zeer geanimeerde wed- Btrgd; HANDBAL HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Heeren: NilocZeeburg 10 uur SimsonBato 10 uur D. O. S.—G. V. A. 2 uur K. en V.Frano 3 uur LijndenRapiditas (waarschijnlijk 'smorgens) AalsmeerRapiditas II 10.30 uur Concordia nConcordia I 10 uur OdinOlympia 9.15 uur Dames. Haarlemsch elftalAmsterdamsch elftal te Aalsmeer 2 uur Haarl. B elftalAmsterdamsch B elftal te Aalsmeer 2.50 uur Het Haarlemsch elftal is als volgt opgesteld: L. Roosenhart, A. Akersloot, Mevr. Heeres, A. Muller, L. Bakker, M. Bakker, M. Duyff, R. Sleeman, A. Tijm, M. Poorter, G. Hoogeveen. Haarlemsch B elftal: Ti Kapteyn, M. Roest, A. Westrik, L. Kapteyn, A. Boomhouwer, C. Kwant, J. Biesbrouck, N. Hymans, B. Bijl, D. Koelemyer, R. Visser. OLYMPISCHE SPELEN. IN 1940 IN JAPAN. Uit Tokio: Het Japansche Olympische Co mité en de gemeenteraad van Tokio hebben hun groote waardeering uitgesproken voor de vriendelijke geste van Mussolini, afstand te doen van de Italiaansche rechten om de Twaalfde Olympische Spelen in 1940 te Rome te houden, ten gunste van Tokio. MUZIEK. DE K. R. O.-BOYS. Aan de uitnoodiging van de Afd. Haarlem van den K. R. O. om den Haarlemschen avond van de Jubileumtournée der K. R. O.-Boys bij te wonen hebben we gaarne gevolg gegeven Door omstandigheden konden we slechts een deel van den avond in onze Gemeentelijke Concertzaal aanwezig zijn, maar wat we ge durende dien tijd zagen en hoorden was niet slechts vermakelijk of onderhoudend, maar leverde ook de bewijzen van de uitstekende muzikale kwaliteiten van Piet Lusten hou wers ensemble. We willen niel de staaltjes cold-of hot-jazz in de eerste plaats als bewijzen daarvoor aan voeren. De verhouding van jazz tot wat men onder ars musica verstaat wordt nog fé'ver schillend beoordeeld dan dat men de instru mentale vaardigheid en rythmische zekerheid, die de leden van een goede band dienen te bezitten zonder meer als artistieke eigen schappen zou mogen beschouwen. Staaltjes van die vaardigheid en zekerheid hebben we van de KRO-Boys natuurlijk ook gehoord en die gaven den indruk, dat het ensemble op dit gebied voor geen zijner concurrenten behoeft onder te doen. Maar toen de saxofoons ver vangen werden door de vedels en de con tra bas sist den strijkstok ter hand nam hoorden we een zóó beschaafd kamerorkest, dat het ons speet dat het in deze constellatie zoo kort werkzaam bleef. Het was bij het zesde pro gramma-nummer. een door Tholen en Van Lier geënsceneerde vermakelijke voorstelling van de verschillende per telefoon overgebrach te muzikale verlangens van luisteraars. Een „kunstenaar" wilde Bach hooren en we wa ren nieuwsgierig hoe op dezen wensch gerea geerd zou worden. Prompt alle reacties wa ren prompt klonk Bach, en het klonk mooi en als we niet geweten hadden dat het een getransponeerd arrangement van het Asdur- Preludium uit het eerste deel van „Das Wohl- temperierte Klavier was hadden we 't voor een onbekend orkestwerk van den ouden meester gehouden, maar de wetenschap een arrangement voor ons te hebben veroorzaakte geen ergernis, want Bach zelf arrangeerde en bewerkte er steeds lustig op los. en het speet ons dat het Preludium niet tot het einde toe gespeeld werd. Maar even voortreffelijk klonk het Rigoletto-fragment dat door „Mevr. Pie- terse" verlangd was. De wenschen van de overige aanvragers, die zooals men begrijpt allen belichaamd waren in den heer Tholen, leidden meer tot proeven van amusements muziek. De vocale eigenscliappen van den refrein zanger Jack Mossel konden we slechts matig bewonderen, zelfs al nemen we in aanmerking dat een refreinzanger geen concert- of ora toriumzanger is. Maar voor het „muzikale KRO-wonder Fred. Burghart hebben we de bewondering, die voor vlugheid en veelzijdig heid past. Celesta, xylofoon, vibrafoon, slag batterij, castagnetten, of tamboerijn 't is al om 't even voor dezen kleinen grooten man. De zaal bood' den gewonen aanblik van om- roep-avonden: uitverkocht en goedgezind. Er is hartelijk gelachen en geapplaudisseerd en sommige der aardige voordrachten van Tho len en Van Lier. zooals de .Jndië vlucht voor 28 stuivers" verdienden dat in dubbele mate. In de pauze sprak de redacteur der Radio- gids een opwekkend woord. K. DE JONG. [Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli IIBÏliilB De vorm van het Engelsche elftal; Ierland heeft dubbel pech; Falende „penalty-kiekers"; Holland's kansen tegen Duitschland afhankelijk van tactiek; Gelukbrengende slob kousen en andere mascottes; Alec James kan het heusch wel; De voetbalpuzzle; Een sportieve rechter; Wereld kampioenschap wielrennen in België. Ofschoon Engeland den voetbalwedstrijd tegen Ierland met 2—1 heeft gewonnen, had het resultaat even goed omgekeerd kunnen zijn, want de Ieren, in wier ploeg natuurlijk véle spelers uit de Engelsche League waren opgenomen, deden weinig voor hun tegen standers onder en speelden beter dan zij in jaren hadden gedaan. Het missen van een strafschop bij gelijken stand door den Ier- schen linksbuiten Coulter van Everton had een inzinking ten gevolge, waarvan Enge land profiteerde om door Bastin het win nende doelpunt te scoren. De Engelsche des kundigen zijn het er over eens, dat wanneer de Ieren vóór den wedstrijd hadden afge sproken, wie een eventueele strafschop zou nemen, de verwarring op het moment, dat de penalty werd toegekend, zou zijn voorko men. Thans werd na lang gepraat Coulter aangewezen en de 'Everton-man was zoo danig onder den indruk van de hem toe vertrouwde taak, dat hij den bal via de lat overschoot. In het algemeen worden in League-voet bal naar verhouding veel strafschoppen ge mist. waartoe de hatelijke opmerkingen van de tegenstanders niet weinig bijdragen. Daar om werd eenige jaren geleden bij reglement vastgesteld, dat den penalty-nemer meer ruimte moest worden gelaten, waartoe het strafschopgebied met een cirkelsegment werd uitgebreid. Toch worden er nog truc jes genoeg toe gepast om den strafschopper nerveus te maken, hetgeen in belangrijke matches, zooals bekerwedstrijden, maar al te gemakkelijk gaat. Het bekendste geval is wel dat van Wallace in de cupfinal van 1913. Aston Villa en Sunderland waren in ver woeden strijd gewikkeld en nog steeds was de stand 0—0. toen de Villa een strafschop kreeg. De rechtsbuiten Wallace was echter zoo onder den indruk, dat hij het leder me ters naast schoot met het gevolg, dat hij gedurende het verdere verloop van de match totaal terneder geslagen was en geen goed meer kon doen. Gelukkig voor hem wist Harry Hampton later het eenige doelpunt voor de Villa te scoren, zoodat de fout geen nadeelige gevolgen had. Doch om op de ontmoeting Engeland»— Ierland terug te komen, men is het er al gemeen over eens. dat de Engelschen beter moeten spelen, wanneer ze over eenige we ken van Schotland, en daarmede het „in ternationale kampioenschap" willen winnen. Vooral de samenwerking tusschen de ver dedigers onderling, die individueel goed ge noeg speelden, liet veel te wenschen over. hetgeen een gevolg was van het feit. dat de spelers niet aan elkaar gewend waren en hadden nagelaten vooraf een „plan de cam pagne" op te stellen. Öok de Iersche rugby-spelers, die te Twic kenham tegen Engeland uitkwamen, moesten het zonder de hulp van Vrouwe Fortuna stellen. Zij waren gedurende liet grootste gedeelte van de match in de meer derheid en hadden dan ook wel een kleine overwinning verdiend. De wedstrijd werd echter ten gunste der Engelschen beslist door het uitstekende ..penalty-kicking" van den back Boughton, die een record voor in ternationale matches vestigde door niet min der dan drie penalty-goals te scoren, waar van één van de helft van het veld Zulk een score telt voor drie punten, dus evenveel als een veel moeilijker te behalen ..try" en het is geen wonder, dat er in groot-Brittannië vele rugby-enthousiasten zijn, die de beloo ning voor een penalty-goal naar verhouding veel te hoog vinden. Engeland kwam dooi de individueele prestatie van één speler dit maal op goedkoope manier aan negen pun ten. Door een try, die eveneens door Bough ton in een goal werd omgezet, kwam haar puntentotaal op 14, waartegenover de eenige try van de Ieren zoo op het oog wel heel erg mager afsteekt. En dit ondanks het feit, dat beide partijen slechts eenmaal de vijande lijke doellijn konden passeeren. Na deze twee internationale wedstrijden in Engeland mogen we dien in eigen land niet geheel buiten bespreking laten. Hoe meer de match NederlandDuitschland nadert, des te pessimistischer luiden de voorspellingen van „the man in the street". Wij zijn van meening, dat de onzen een groot voordeel zouden hebben, indien de huidige weersom standigheden aanhouden, waardoor het ter rein zwaar te bespelen zal zijn. Niet alleen komt Duitschland in den regel met een vrij zware ploeg in het veld, doch tevens zal hun short-passing op een zacht veld een groot deel van zijn nuttig effect verliezen. Veel. zeer veel zal overigens afhangen van de door de onzen te volgen tactiek in verband met het toepassen van de W-formatie door de tegenstanders Het is daarom te hopen, dat men niet, zooals te doen gebruikelijk is. ter inleiding van een aanval, eiken bal naar Bakhuys speelt, omdat onze middenvoor de speciale bewaking zal genieten van den te ruggetrokken Duitschen spil. Zoo ooit, dan rust thans op de vleugelspelers de taak, den aanval op te bouwen en wij zijn zeer be nieuwd, of Van Gelder en Wels het klassieke voorbeeld van hun Engelsche collega's Bas tin en Hulme van Arsenal of van Coulter en Geldard van Everton zullen navolgen, d.w.z. de voorzetten van den één worden benut door het op tijd naar binnenloopen van den ander. Daar ook onze kanthalfs zullen moe ten deelnemen in de taak. de versterkte ver dediging der Duitschers te overwinnen, zou het aanbeveling verdienen, hen niet teveel bij de zijlijnen te laten spelen, doch de backs de bewaking der Duitsche vleugelspelers op te dragen. Aan Anderiesen is dan de bewa king van den middenvoor toevertrouwd. Het moet overigens voor de Nederland- sche spelers een rustig gevoel zijn. te weten, dat de Duitschers. die in alles, dus ook in het voetbalspel, blijk geven van strenge dis cipline. een in den aanvang van de match gevolgde tactiek nimmer veranderen, doch ondanks tegenslagen en gebrek aan succes stug blijven vasthouden aan het vastge stelde operatie-plan, zoodat verrassingen welhaast .zijn uitgesloten. En dan is er ook nog de buitenspelregelDat de Duitschei's twee doelpunten minstens zullen scoren, lijkt zeer waarschijnlijk: het komt er dus slechts op aan, of de open aanvallen der Oranje mannen er evenveel (of meer) zullen ople veren. De Hollandsche voorhoede is een on berekenbaar element, zooals trouwens het geheele Hollandsche spel. doch dat er in deze match in totaal meer dan vijf doelpun ten gescoord zullen worden, gelooven wij niet. Laat ons hopen, dat er drie daarvan in het Duitsche net komen Men heeft onlangs kunnen lezen, dat Bristol City haar succes ln de bekerwedstrijden toe schrijft aan.de slobkousen van haar ma nage!-. Daarin schijnt zooveel magische kracht te schuilen, dat Mr. Jack Tinn, de leider van Portsmouth, wiens „spats" in dit opzicht toch ook beroemd, waren, daar niet tegen op kon waardoor Portsmouth van Bristol verloor. Vorig jaar hebben we in deze rubriek gewezen op het gebrek aan doorzicht van de Preston North End-directie, die op een kwaden dag een foxterrier als elftal mascotte introduceerde, ofschoon de meeste successen onder invloed van een zwarte terrein-poes waren behaald. De lezer zal zich wellicht nog met afgrijzen herinneren, hoe Fikkie zijn concurrent Mimi bij de eerste kennismaking doodbeet, hetgeen Preston ongetwijfeld de kans op den beker kostte. Daarom doet het goed te kunnen melder- dat Hughie Gallagher, die thans voor Derby County speelt, er zachtzinniger denkbeelden op na houdt. Hughie heeft het verderfelijke groote-stads-leven van Londen den rug toe gekeerd. is voor de tweede (of dex-de) maal getrouwd en heeft zijn vorm in Derby terug gevonden. Als bewijs welk een goeden in vloed de vrouw in de sport 'kan uitoefenen, moge gelden, dat Gallagher zijn hernieuw- de successen op het voetbalveld uitsluitend aan de aanwezigheid van zijn echtger.oote op de tribune toeschrijft. Deze uiting is overigens wel geheel in te genspraak met hetgeen men, vooral dezer dagen, nogal eens hoort opmerken in ver band met de match HollandDuitschland. Waarom, zoo wordt er geklaagd, wordt het Amsterdamsche Stadion niet een stuk ver groot. zoodat alle gegadigden een plaats kunnen vinden. Thans zijn er weer honder den dames, die het toch zoo leuk vinden, al die menschen en de muziek te zien en voor wie de wedstrijd een gesloten boek is, terwijl de echte voetballiefhebber zelfs voor veel geld geen plaatsje kan machtig worren. Hoewel Alec James door het scoren van een hattrick tegen Sheffield Wednesday alle sportpennen in beweging bracht, waarbij men er op wees, dat hij in het geheele vorige seizoen slechts drie doelpunten had ge scoord. moet men niet denken, dat de Arse- nal-linksbinnen altijd zoo matig geweest is. In totaal heeft hij in League-wedstrijden meer dan honderd goals gemaakt, waarvan 28 voor de Schotsche club Raith Rovers en 76 voor Preston North End en Arsenal te zamen. Het is voor een League-referee de grootste eer voor het leiden van den bekereindstrijd gekozen te worden en aan den gelukkige wordt elk jaar door zijn collega's ter viering van dit heugelijke feit een diner aangebo den. Vorig jaar was het Mr. Rous, thans se cretaris van de Football Association, die de Cup-final leidde en voor dit jaar verwacht men algemeen de benoeming van Mr. E Pinckston. Bij.de twee cupmatches tusschen Everton en Sunderland (waarbij tusschen twee haakjes de Everton-vleugelspelers 5 van de 6 doelpunten scoorden) heeft hij een bijzonder goeden indruk gemaakt. Thans de oplossing van onze voetbalpuzzle van vorige week. toen een achterspeler van elftal A. dat met 40 voor stond een „ach terbal" in plaats van in het veld. in eigen doel trapte, om het publiek, dat zich boos maakte over een niet toegekend doelpunt der tegenpartij, tevreden te stellen. Hoe luidde de beslissing van den scheids rechter? De referee, die de regels goed ken de. ook al liep hii niet altijd voldoende mede. gaf hoekschop. Want hij wist, zooals natuur lijk alle lezers van deze rubriek, dat uit een doelschop niet ineens gedoelpunt mag wor den. Milton Poranski, een jeugdige Amerikaan, moest voor de rechtbank te Shewanhaka verschijnen, omdat hij met zijn auto te snel gereden had, waardoor het verkeer in ge vaar was gebracht en een lantaarnpaal het slachtoffer was geworden. Op het moment, dat de getuigenvernooren zouden aanvangen, werd den rechter een brief overhandigd van den volgenden inhoud: „Edelachtbare, als de jongeman Poranski gevangenisstraf moet hebben, geef hem dan tenminste uitstel tot aanstaanden Maandag. Want. als trainer van de rugiby-ploeg van Shewanhaka moet ik u er met nadruk op wijzen, dat het meespelen van Poranski in de match tegen de Baldwin High School absoluut noodzakelijk is, willen we niet verslagen worden". De rechter verzonk in gepeinzen. Had hij vroeger ook niet aan de universiteit van Shewanhaka gestudeerd? En hardop den kende. zeide hij plotseling: „We moeten In ieder geval van Baldwin School winnen". Toen de andere leden der rechtbank hem verwonderd aankeken, sprak de rechter de verlossende woorden: „Deze zaak wordt acht. dagen uitgesteld". Ietwat Amerikaansch? We maken ons sterk, dat er in ons land net zulke spor tieve rechtex-s zijn als aan den overkant van den haringvijver. Op het congres van de Union Cycliste In ternationale zijn o.a. de bijzonderheden van de dit jaar in België te houden wereldkam pioenschappen wielrennen besproken. Voor den wegwedstrijd is het Circuit van Floreffes aangewezen, een baan van 13 1/2 Kilometer lengte, gelegen op 10 K.M. afstand van de stad Namen. De Italiaansche delegatie was met deze keuze heelemaal niet tevreden, om dat er in dit parcours slechts één heuvel met een helling van 4 procent voor komt. En de Italianen, die juist in geaccidenteerd terrein uitmunten, zagen hun kansen op het beha len van den wereldtitel beduidend vermin derd. Hun protest ondervond echter niet den minsten steun, waarbij als argument werd aangevoerd, dat, waar vorig jaar te Leipzig op een zoo goed als totaal vlak parcours was gereden, er geen enkele aanleiding bestond tegen de keuze van het Belgische parcours bezwaar te maken. HET TOONEEL. Tooneelver. Herman Heyermans. BONTE AVOND. Muziek, dans, bewegingskoor en declamatie maakten te zamen het bonte programma uit, dat den leden van de arbeiders-tooneelveree- niging Herman Heijermans gisteravond in den Schouwburg aan den J*nsweg werd geboden. De dans en daartoe mogen wij toch ook de verrichtingen van het bewegingskoor wel re kenen vormden daarvan het grootste con tingent. Het deed mij genoegen te kunnen consta- teeren, dat het bewegingskoor van Elze Keeser groote vorderingen heeft gemaakt sinds den laatsten keer, dat ik het heb zien optreden. Met den treurdans merkten wij dit nog niet. In dezen dans was de groep te ongediscipli neerd, waren de bewegingen te ongelijk van uitvoering. Ook hinderden in dezen dans zeer het verschil in grootte der danser en danse ressen. waardoor de eenheid der groepen al te zeer verbroken werd en het geheel niet be paald een indruk van schoonheid gaf. Maar in den vlaggendans,. die aardig van vinding was en licht en soepel van uitvoering, kwamen wij waarlijk onder bekoring van dit bewegings koor. Dit was wel een der besten dansen, die wij tot nu toe van Elze Keeser en haar mede werkers hebben gezien. Het lichte en joyeuse van de vlaggendans trof ons ook in de twee oude Engelsche volks liederen. De suite zagen wij reeds vroeger van Elze Keeser en in deze opvolging van ver schillende dansen bleek wel duidelijk, dat haar bewegingskoor zeer vooruit is gegaan in ge voel voor rhytmiek en ook in techniek. De bewegingen waren thans veel leniger dan vroeger, er was meer eenheid en er werd ook veel vrijer en gracieuser gedanst. Alleen in het gedeelte „de Paartjes" liet de gratie nog al wat te wenschen over. Elze Kee ser danste in vereeniging met Yonia Sasburg en Mimi van Leer eenige walsen op muziek van Brahms. Voor walsen was het alles nog wat te zwaar, te weinig speelsch, maar ze waren vooral de laatste wals vloeiend van beweging en het waren tenminste zuivere dansen, waarbij niet alleen de armen, maar het heele lichaam aan te pas kwam. Met Yoma Sasburg waarom zagen wij deze jonge, talentvolle danseres niet in een solo nummer? gaf zij de ook vroeger door hen tweeën gedanste „groteske" en alleen voerde zij „de Gevangene" uit, meer plastiek dan dans, krachtig en expressief van beweging. In de driekwartsmaat op aardige muziek van Heinz Tobi toondevElze Keeser. dat zij ook lichter en zwieriger kan dansen. Het was een der beste dansnummers. die zij tot nu toe gegeven heeft. En het costuum voor dezen dans getuigde van smaak en gevoel voor kleur. Het was duidelijk, dat sommige leden van de Ver. Herman Heijermans in het begin wat vreemd stonden tegenover deze dansen, maar langzamerhand werd dit beter en het was wel opmerkelijk, dat juist de symbolische dansen de Machine en de Gevangene in dezen kring verreweg het meeste succes hadden. Het is een heel goede gedachte van het be stuur van Herman Heijermans geweest om de leden van deze vereeniging op een bonten avond ernstige en moderne danskunst te la ten zien en Elze Keeser verdient lof;- dat zij aan deze uitnoodiging gehoor heeft gegeven. De bloemen die zij ontving, waren dan ook alleszins verdiend. De begeleiding der dansen was als altijd toevertrouwd aan Wolfgang Wijdeveld en dit zal aan de dansers en danseressen reeds van te voren een gevoel van zekerheid hebben ge geven. De muziekvereeniging „Voorwaarts" zorgde voor de „afwisseling", die wel heel groot was. Voorwaarts speelde onder de rustige en be proefde leiding van den heer J. Post en vulde de betrekkelijk kleine ruimte gelukkig niet met daverend en schetterend geluid Het pu bliek bleek ook dit muzikale gedeelte van het programma zeer te waardeeren. De heer Monny Cohen droeg eenige gedich ten voor o.a. De Vlucht van Adama van Scheltema en fragmenten uit De Soldaten van Van Collem en deed dit met blijkbare liefde en overtuiging. De indruk zou grooter zijn geweest, als hij het woord meer plastiek had vermogen te geven, over meer r.vthmisch gevoel had beschikt en meer voor in den mond en op adem had gesproken. Van de zachte ge deelten kwam nu te weinig over het voetlicht, ja, waren zelfs heele fragmenten dikwijls on verstaanbaar. doordat de stem niet voldoen de droeg. Inplaats van het tooneelstukje in zakfor maat. dat wegens ziekte van een der heeren moest vervallen, droeg de heer Monny Co- hen nog Lapper Chrispijn voor, waarmee hij veel succes had. Een programma vol afwisseling dus. Jam mer, dat de opkomst der leden niet grooter was. juist op een avond als deze. nu er eens iets anders dan anders geboden werd. J. B. SCHUIL. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. Diefstal van kippen, een rijwiel en een lantaarn. Twee arbeiders hebben zich schuldig ge maakt aan diefstal van kippen ter waarde van ongeveer f 40 in de Haarlemmermeer. Voorts hebben ze in Amstelveen een fiets ge stolen en een lantaarn. De Officier eischte tegen elk hunner een gevangenisstraf van 10 maanden met aftrek. Mr. B. W. Stomps en Mr. W. Briet verdedigden. De Rechtbank veroordeelde elk tot 8 maan den gevangenisstraf. Een jongeman uit Wijk aan Zee heeft zich voor de Haarlemsche rechtbank te verant woorden gehad verdacht van verduistering van In consignatie genomen smeerolie. De Of ficier achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. Mr. B. W. Stomps trad als verde diger op. De rechtbank sprak heden verdachte vry. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Beurs. v. Daale, Obistraat 29: Bril. Serné, Schreveliusstraat 41; Ceintuur, Steenkist, Koogerwoerdstraat 46; Dameshandschoen, hulppostkantoor, Spaarn wouderstraat 108; Hond. Pélérin, Dreef 34; Kinderhandschoen, Ekel Lijsterstraat 28: Muts, de Jong, Amster damstraat 39; oorhanger, Bergman, G. Wil lemstraat 26; damesparapluie/ Nooy, T. van Berkhoutstraat 3; portemonnaie met in houd, Regelink. Inaischestraat 48. Idem Bouma, Oranjestraat 9. parapluie. Seeder. G. de la Reystraat 69; kinderportemonnaie met inhoud, Tibboel, Z. Brouwersstraat; paar gym nastiekschoenen. hulppostkantoor Spaarn- woudystraat 108; sleutel, Hofmans, Pladella- straat 22: Sjaal, Zandstra v. Nesstraat 65; Zakmes, Kengen, v. Wickevoort Crommelin- straat 14.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7