Pantoffelvlucht. Hét B€&6t*4&iksU 52e Jaargang No. 15842 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 15 Februari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 - Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENT» ëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Verkeersbepalingen Zijlstraat We herinneren er aan, dat in ons nummer van' Dinsdag de nieuwe verkeersbepalingen van B. en W. ten aanzien van de Zijlstraat werden gepubliceerd. Die zijn hedenmorgen acht uur in hun vollen omvang, dus ook ten aanzien van het parkeeren, ingegaan. Bij het bekende ronde, roodgeschilderde bord, waar dwars overheen een breede witte baan, ten teeken dat daar elk rijdend ver keer van Oost naar West (dus van Nassau- laan naar Zijlbrug) verboden is. staat van daag een politie-agent om het publiek nog te waarschuwen. Dit bleek wel noodig, want ontelbaar waren vooral de wielrijders, die komende uit de richting Nieuwe Groen markt, rustig rechtuit wilden rijden. Morgen weten zij dus nu, dat dit meer mag. Het gemaal te Spaarndam. Er komen Dieselmotoren. Door het Hoogheemraadschap van Rijn land is besloten, de stoominstallatie in het gemaal te Spaarndam te doen vervangen door twee Dieselmotoren elk van 285 P.K. De Dieselmotoren zullen dit jaar worden gebouwd en in 1936 worden geplaatst. Gedu rende deze werkzaamheden zal het gemaal langen tijd buiten werking moeten worden gesteld. Dan zal deze worden overgenomen- door het gemaal te Gouda, dat dezen zomer aanmerkelijk versterkt gereed zal komen, en door het gemaal te Halfweg. Door deze verandering in het gemaal te Spaarndam wordt een belangrijke besparing op personeel en kolen verkregen. Internationale hoteldief gearresteerd. In twee Haagsche hotels had hij juweelen gestolen. Zondagmiddag 2 December tusschen 4 en 6 uur is in Hotel Witte Brug in den Haag een juweeldiefstal gepleegd ten nadéele van een in dat hotel logeerende dame. Voorts is op Dinsdag 8 Januari eveneens des namiddags tusschen 4 en 6 uur een soortgelijke diefstal gepleegd in Hotel Promenade, eveneens ten nadeele van een aldaar logeerende dame. Gebleken was. dat de dader in beide geval len een uitstekende geveltoerist moet zijn ge weest, aangezien hij zich langs den gevel en door een openstaand raam naar binnen had begeven. Teneinde, eenmaal in de kamer zijnde, niet verrast te worden sloot hij aan de binnenzijde de kamerdeur af en brak daarna met een scherp voorwerp, vermoedelijk een schroeven draaier, de koffers en de kasten open. Bij deze inbraken heeft hij een flinke partij bijoute rieën, waaronder kostbare parelhalssnoeren weten buit te maken tot een gezamenlijke waarde van ongeveer f 10.000. Alles wees er op, dat men hier te doen had niet een geroutineerd hoteldief. Op 26 Januari werd te Rotterdam een 40- jarig Zwitsersch boekbinder aangehouden, die echter ontkende iet-s met den diefstal uit staande te hebben. Een nader onderzoek heeft echter zooveel bewijzen tegen hem opgeleverd, dat hij thans in het hp is van bewaring te 's Gravenhage is ingesloten. Wij zouden door Rusland worden benadeeld. Het behoud van Uw oogen Een bril van KEIP! Groote Houtstraat 137 (Adv. Ingez. Med.) Hauptmann houdt zijn onschuld vol. Verdedigers trachten een fonds te vormen. Zie eerst pag. 4. FLEMINGTON, 15 Februari (V. D.) Eenige journalisten hebben (zooals elders in dit blad reeds in het kort werd gemeld) gisteren, toen bleek, dat Hauptmann daar geen bezwaar te gen maakte, verlof gekregen Hauptmann te bezoeken in zijn cel, waar hij is opgesloten in afwachting van de terechtstelling, in de week van 18 Maart of van de behandeling in hooger beroep. De journalisten hoorden zijn stem met de metaalklank, zooals zij hem ook in de rechtszaal hadden gehoord, doch Hauptmann zelf was door een scherm aan hun gezicht ont trokken. Hij verklaarde, dat hij het misdrijf niet zou bekennen omdat hij onschuldig was en vast ervan overtuigd was, dat zijn advocaat den strijd om zijn leven in hooger beroep zou winnen. „Indien ik het gedaan had zou ik mijn bekentenis eenige maanden geleden hebben afgelegd en mijn vrouw, mijn moeder en mijn kind al deze ellende hebben bespaard. Ik heb niets te bekennen. Ik heb alles verteld, wat er te vertellen is", verklaarde hij. „Ik voel mij niet uitgeput, natuurlijk bemerk ik de licha melijke reactie, doch overigens voel ik mij goed". De bewakers deelden mede, dat Hauptmann een onbijt had genuttigd van havermout, brood en melk, doch dat hij voor de lunch weinig eetlust had getoond en slechts twee sinaasappelen had genoten, die de onder sheriff Low hem had gegeven. Op de vraag of hij bang was voor den elec- trischen stoel antwoordde hij: „Voor mij zelf ben ik niet bang. Ik ben alleen bang voor mijn vrouw en kind, maar mij persoonlijk kan het niets schelen". De plannen der verdediging. Mevrouw Hauptmann is uit Flemington naar New York vertrokken, waar haar kind wordt verpleegd, teneinde met de verdediging de kwestie van de behandeling in hooger be roep te bespreken. De verdedigers zullen zich daarvoor in verbinding stellen met Thomas Trenchard, den rechter, die thans het vonnis heeft geveld. Alvorens naar New York te ver trekken, hebben Hauptmann's advocaten de plannen met hem besproken om geld bij el kaar te brengen, teneinde de verdediging hooger beroep te kunnen financieren. Haupt mann verklaarde, dat hij geen enkele bron van inkomsten had,tot geen enkele vereeniging of organisatie behoorde, die hem financieel zou kunnen helpen. De advocaten schatten de kosten- van de behandeling in hooger beroep op ongeveer 11.000 dollar. Zij verklaren, dat zij voor de verdediging in eerste instantie van Hauptmann een bedrag van 3000 dollar heb ben ontvangen, afkomstig van den verkoop van een onroerend goed, terwijl de advocaten zelf nog ongeveer 10.000 dollar aan de verde diging hebben uitgegeven. Ook thans zijn zij bereid zelf nog een aanzienlijk bedrag bij te dragen in de kosten van de behandeling in hooger beroep. De staat New Jersey heeft gisteren den juryleden in het proces tegen Hauptmann voor de 42 dagen dat zij zich met de zaak hebben bezig gehouden een totaal bedrag van 1506 dollar uitbetaald, waarvan ieder hunner 126 dollar ontving. Insinuaties van de VÖlkische aan het adres van de Frankfurter. Dezer dagen berichtten wij, dat prof. H. Oncken, hoogleeraar in de geschiedenis te Berlijn zijn colleges heeft gestaakt, vermoe delijk wegens een .feilen aanval van den jeugdigen N. S. partij-historicus Wal'ther Frank in de VÖlkische Beobachter, die vuur had gevat op een uitlating van Oncken over den „wankelen ondergrond" van de sedert een paar jaar opgekomen historische be schouwing. De Frankfurter Zeitung, die naar aanlei ding van het gebeurde een waardeerend arti kel over prof. Oncken had geschreven, heeft nu ook den toorn van de VÖlkische Beobach ter ontketend.. De VÖlkische insinueert, dat het Frankfurtsche blad in den geest van het .vrijmetselaarsachtige liberalisme" schrijft, teneinde moreele steun uit het buitenland uit te lokken en stelt aan het slot de „ern stige vraag": „Hoe lang denkt de Frankf. Ztg. deze misleiding van het buitenland nog voort te zetten?" De Frankfurter antwoordt, aldus lezen wij in de N.R.Ct.. met de korte opmerking, dat zij over een beschouwing die hierop neerkomt dat zij in Duitsche aangelegenheden de hulp van het buitenland inroept, geen woord zal verspillen. Omdat wij tegen haar toelating Volkenbond stemden. De heer Maller heeft aan de ministers van economische zaken en van buitenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het aan de regeering bekend, dat Rus land de landen, die tegen diens toelating tot den Volkenbond hebben gestemd, tracht te benadèelen, o.a. door aan hun nijverheid grondstoffen uit Rusland, die zij noodig heb ben, te onthouden? '2. Is het juist, dat aan deze landen, dus ook aan Nederland, Russisch vlas geweigerd wordt, en dat aan koopers van dit vlas, in landen die dit wel kunnen bekomen, verboden wordt te leveren aan Nederlanders en inwoners van de andere tegenstemmende landen ,op straffe van eveneens uitgesloten te worden? 3. Is aan de regeering bekend, dat daardoor een Nederlandsche nijverheid (de vlasspin nerij) ten onder dreigt te gaan? 4. Zoo ja, is de regeering dan niet van oor deel, dat deze houding van Rusland lijnrecht in strijd is met de beginselen en de bedoeling van den Volkenbond? 5. Is de regeering voornemens maatregelen te nemen tegen dit optreden van Rusland, o.a. door stappen te doen bij den Volkenbond? DE PANTOFFELS VAN DEN GENERAAL. Toen de Perzische generaal Tschermoëff na een verblijf in Den Haag naar zijn vader land terugkeerde, kwam hij tot de onaange name ontdekking, dat hij zijn pantoffels in Hotel des Indés had laten staan. De gene raal betreurde het gemis van zijn pantof fels zoo zeer, dat hij dringende instructie gaf ze op de snelste wijze naar Teheran te zen den. Thans neemt het K. L. M.-vliegtuig „Kwar tel" de pantoffels mede naar Bagdad, van waar ze met primitieve vervoermiddelen naar Teheran gaan. Hauptmann's moeder zich tot Roosevelt. richt KAMENZ. 15 Februari (V. D.) Bruno Hauptmann's in Duitschland wonende moe der, Frau Pauline Hauptmann, die absoluut gelooft aan de onschuld van haar zoon, heeft gisteren een telegram gezonden aan president Roosevelt. Zij weigerde echter mede te deelen, w-at de inhoud van het telegram was. Groote constructieverschillen tusschen „Macon" en „Graf Zeppelin". Kapitein Lehmann over de luchtschipramp. Inzake den ondergang van de „Macon' heeft kapitein Lehmann van de Luftschiffbau Zeppelin te Friedrichshafen verklaard, dat hij de oorzaak van de catastrofe wijdt aan de constructie van het Amerikaansche lucht schip, hetgeen reeds door Amerikaansche persberichten is bevestigd. De „Macon" is door de Amerikanen volgens eigen constructiebeginselen van de Good-Year- Zeppelin-Corporation onder scheepsingenieur di'. Arnstein gebouwd. De constructie van de beide Amerikaansche reuze nluchtschepen „Akron" en „Macon" was volkomen ver schillend van die van de Duitsche luchtsche pen „Graf Zeppelin" en „Lz 1927". De lucht- schepenbouw Zeppelin zal zich derhalve niet laten beïnvloeden door de betreurenswaardige catastrofe bij het verdere uitwerken van zijn plannen. De tot dusverre door den Zeppelin volbrachte daden zijn ook onder de moeilijk ste weersomstandigheden uitgevoerd en heb ben bewezen, dat een luchtschip ook tegen het ongunstigste weer is opgewassen. De Luftschiff bau stelt zich ten doel de luchtschepen steeds vorder te ontwikkelen en ze steeds veiliger te bouwen en te besturen. Nasleep van een ontslag. Nederlander beklaagt zich bij Mussolini. Gemolesteerd door fascistische jeugd. ROME. 15 Februari (Reuter). In het ge bied rondom Mecano en Bolsano is het tot relletjes gekomen tusschen fascisten en ex- onderdanen van Oostenrijk, de politieroepen zijn verdubbeld. Een afdeeling van de „fascistische jeugd" heeft een aantal menschen gemolesteerd, die Duitsch of Oöstenrijksch gezind zouden zijn; hierbij werden een Nederlander en een Zwit ser gewond van wie eerstgenoemde ernstig. Hij verloor het lioht uit een zijner oogen en is naar Rome gegaan om bij Mussolini een klacht in te dienen. Autobusongeluk bij Ophemert Tiental kinderen licht gewond. OPHEMERT. 15 Febr. (V. D.) Hedenmor gen is een autobus, waarin een aantal kin deren was gezeten, dat naar school in Tiel werd vervoerd, door een defect aan de stuur inrichting in volle vaart van den Ophemert- schen dijk onder Ophemert gereden. Een achttal kinderen werd door glasscherven aan handen en gelaat gewond. Dr. W. uit Oohemert verbond de kinderen. De verwon dingen zijn niet ernstig. De kinderen zijn naar huis vervoerd. De chauffeur kreeg geen letsel. De Blue Bird in actie. Campbell optimistisch gestemd. DAYTONA BEACH. 15 Febr. IV. D.) De Engelsche autorenner Sir Malcolm Campbell heeft gisteren een nieuwen proeftocht ge maakt met zijn racewagen Blue Bird, aan 't strand van Daytona in Florida. Campbell hoopt met zijn wagen een snelheid van 300 mijl per uur te bereiken. In het resultaat van zijn gisteren gehouden proefrit (200 mijl bij slechte wegomstandigheden) ziet hij de mo gelijkheid om zijn wensch te vervullen. Met het Indië-vliegtuig Kwartel ivordt naar Teharm een vaar pantoffels vervoerd, dat een Per zische generaal in een Haagsch hotel achterliet.) 't Moet alweer de KIM. zijn Met een boeiend luchtverhaal, Nu met vliegende pantoffels Van een Perzisch generaal. 't Is een paar dat hij hier staan liet En dat hij niet missen kan, Met het snelle vliegtuig Kwartel Zweeft het nu naar Teheran. Om het eerlijk te bekennen Vond ik voor een generaal Eerst het denkbeeld van pantoffels Laat ik zeggen wat banaal. Als het nu over een rijlaars, Of misschien een sabel gaat, Maar 'k bedacht dat hij die zaken In hotels niet achterlaat. Neen, wanneer hij na zijn nachtrust, Naar de hadkamer wil gaan, Heeft hij geen gespoorde laarzen, Maar, als wij, pantoffels aan. 'k Hoop, dat hij zijn eigendommen Goed in orde weer ontvangt, Wat, op het moment van schrijven, Even in de lucht nog hangt. En ik hoop ook, voor den vrede, Dat hij 't in zijn garnizoen. Nog veel jaren op zijn ouwe Trouwe stoffen af kan doen. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den Rljkswater- staat alhier aanbesteed: het onderhoud van de Rijkszeewerken. buitenduinen en Rijks havenwerken op Texel gedurende 1935. Het laagst werd ingeschreven door J. Daalders te Texel voor f 14,830. Een trein met rubber banden. De spoorwegbesturen in Engeland zijn tot op heden wat huiverig geweest met proefne mingen met Diesel treinen. Zij hebben veel goed materiaal van hooge waarde. En hun po litiek is vooral geweest al het mogelijke in het werk te stellen de waarde te handhaven dooi er de oude betrouwbare diensten sneller mee te onderhouden. De Engelsche tremen hebben aen laatsten tijd indrukwekkende bewijzen jeleverd van hun vermogens in dit opzicht. En men gaat voort met proefnemingen, die ten doel hebben tegelijkertijd op brandstof te besparen en snelheid en betrouwbaarheid en gerief voor reizigers te verhoogen. Dat men echter niet blind is voor de eigenschappen van andere systemen blijkt uit het feit dat men uit Frankrijk een nieuw type Diesel-rijtuig heeft laten komen om het op de binnenland- sche lijnen grondig op de proef te stellen. Deze wagen is voorzien van rubber banden, geeft plaats aan 100 reizigers en kan als het moet een snelheid bereiken van 150 K.M. per uur. Het rijtuig gaat proefrijden op de korte lijn Londen-Southend. Indien het aan de verwachtingen beantwoordt zal men hachelijke vervoerproblemen mee kunnen op lossen. Het lokaal verkeer voor Londen omliggende plaatsen is voor zoo ver stoom treinen het onderhouden buitengewoon onbe vredigend. Klachten er over in de pers, die men al jaren lang heeft gehoord, hebben den laatsten tijd het karakter aangenomen van uitingen van verontwaardiging. Zelfs aan het spreekwoordelijk Jobsgeduld van den Lon- denschen forens schijnt een einde te zijn ge komen. Vooral de lokaaldiensten voor de ge bieden ten oosten van Londen zijn een voortdurende kwelling voor reizigers die el- ken dag op en neer gaan. Met zulke Dieselwa gens op rubber banden, hoopt men zonder meer kosten acht diensten te kunnen onder houden voor de vier, waarmede men het thans poogt te doen. Het nieuwe rijtuig opent ook het vooruitzicht op nieuwe dienstregelingen voor lange afstanden. De L. M. S. heeft b.v. twee treindiensten per dag naar Schotland. Elk der tremen kan ongeveer 600 reizigers meenemen. Zulk een Dieselrijtuig als men thans op de proef gaat stellen, zou zich wel licht leenen tot zes of zeven diensten per dag naar het Noorden, elk voor ongeveer 200 pas sagiers. De Volkenbondscommissie voor den wapen handel is gisteren voor het eerst bijeenge komen. pag. 4 In het Britsche Lagerhuis is een motie van wantrouwen tegen de regeering verworpen. pag. 4 Berlijn staat welwillend tegenover een „Lucht- Locarno". pag. 4 Hauptmann's verdediger gaat in hooger be roep. Roosevelt kan geen gratie verleenen. pag. 4 Kapitein Lehmann over de ramp van de Macon. pag. 1 Generaal majoor Brind heeft afscheid geno men van de Nederlandsche Saartroepen. pag. 3 Minister Colijn heeft nog een verdere salaris- korting voor Indische ambtenaren aange kondigd. pag. 3 De Volkenbond heeft de belangstelling der Eerste Kamer. pag. 3 Het Saarcontingent zal voor de Koningin de- fileeren. pag.'3 Tegen den trambestuurder, die op 17 Septem ber 1933 te Aerdenhout met een auto in bot sing kwam, is in hooger beroep een voor waardelijke gevangenisstraf gecischt. pag. 6 De verkeersbepalingen in de Zijlstraat zijn heden ingegaan. pag. 1 Bekende Haarlemmers: G. A. Luitingh. pag. 3 ARTIKELENENZ. Van onzen Londenschen correspondent: Geen crisis in Engeland. pag. 4 Jhr. dr. J. C. Mollcrus: De ontwikkeling van den wereldhandel. pag. 6 J. B. Schuil over Freuleken door de Amster- damsche Tooneelvereeniging. pag. 11 G. J. Kalt: Zang en muziek door blinden, pag. 11 K. de Jong: Don Kozakkenkoor Platoff. pag- 11 H. G. Cannegieter: Cleopatra in het Franal Hals Theater. pag. 11 H. G. Cannegieter over de eerste Vlaamsche film De Witte. pag. 11 Langs de Straat: J. C. E.: Loopende twist. pag. 3 Voor de Jeugd. pag. 7 en 8 UITVOER NAAR DUITSCHLAND. Opgave van loopende contracten gevraagd. Het Crisis-Uitvoerbureau maakt het volgen de bekend: Teneinde zoo spoedig mogelijk te kunnen geraken tot een verdeeling van de voor Ne derlandsche artikelen vastgestelde betalings contingenten, verzoekt het Crisis-Uitvoer bureau opgave der loopende contracten uiterlijk vóór 1 Maart a.s. Het betreft hier de groep onedele metalen en afvallen daarvan, textiel- en papierafval wol, edelsteenen en kapok, waarvan de specificatie werd gegeven in de perspublicatie van het Nederlandsche Clearinginstituut, 12 lezer. Als loopende contracten worden beschouwd de transacties, die zijn afgesloten vóór 31 De cember 1934, waarvan de invoer in Duitsch land en voor welker vereffening storting bij de „Deutsche Verrechnungskasse" te Berlijn na 31 December 1934 plaats heeft. Als zoodanig gelden tevens de transacties, die zijn afgesloten vanaf 1 Januari j.l. tot en met 11 dezer, en waarvan de invoer in Duitsch land in dezelfde periode reeds heeft plaats gevonden. Voor de verrekening van de vorderingen uit dezen hoofde voortvloeiende, zullen alsnog vereffeningscertificaten worden uitgegeven, welke ten laste komen van het voor het des betreffende artikel vastgestelde betalingscon- tingent. Bij de toewijzing van de contingen ten aan belanghebbenden zal met het bestaan dezer vorderingen rekening worden gehouden. De loopende contracten moeten worden in gediend volgens een bepaald model, hetwelk door het Crisis-Uitvoerbureau, voor zoover mogelijk, aan belanghebbenden zal worden toegezonden of op aanvrage verstrekt. Alvorens tot individueele repartitie van het betalingscontingen voor het artikel over te gaan, zal het Crisis-Uitvoerbureau nader con tact zoeken met belanghebbenden uit de be treffende takken van het bedrijfsleven. HET OUDE ROME HERRIJST. De opgravingen, die op initiatief van Mussolini in de omgeving van het Colosseum werden aangevangen, brengen veel belang rijks aan het licht. De foto toont een drietal zuilen, die bij een Venustempel behoorden, uit den tijd van Julius Caesar, ABESSYNIë BETAALT SCHADEVERGOEDING AAN FRANKRIJK. Naar te Parijs verluidt heeft de Abessynische regeering, verband houdend met den overval, waarbij de Fransche ambtenaar Bernard en 18 inlanders onlangs den dood vonden, aan genomen. Zij heeft zich tot schadeloosstelling verplicht, beloofd de gestolen wapenen en het vee terug te geven en verder maatregelen ge troffen tot pacificatie van het grensgebied. In verband met het Italiaansch-Abessynisch incident wordt in wel-ingelichte Fransche kringen verklaard, dat de Fransche regeering alle veiligheidsmaatregelen heeft genomen, op dat de incidenten geen uitwerking aan de grens, van Fransch-Somaliland zullen heb ben.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1