De bedreiging uit de lucht. Duitschland antwoordt Londen en Parijs. Paper Jack' THIJS IJS EN DE GEDIENSTIGE GEEST. ZATERDAG 16 FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 4 BUITENLAND. Instemming met het afsluiten van een luchtdefensie pact. Overigens wenscht Duitschland eerst afzonderlijke besprekingen met Engeland en Frankrijk. Londen weinig ingenomen met het Duitsche standpunt. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. Het antwoord op het communiqué van Lon den, dat de Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Neurath, den Engelschen ambas sadeur Sir Eric Phipps en den Franschen am bassadeur Frangois Poncet heeft gegeven, luidt als volgt: De Duitsche regeering weet zich eensgezind met de Koninklijke Britsche Regeering en met de Fransche regeering in den oprechten wensch de beveiling van den vrede te bevor deren, welks behoud evenzeer in het belang van de veiligheid van Duitschland als in het belang van de andere Europeesche staten is. De Duitsche regeering juicht den geest van vertrouwelijke gedachtenwisseling tusschen af zonderlijke regeeringen, die tot uiting komt in de mededeelingen van de Koninklijk Brit sche en de Fransche regeering toe. Zij zal het haar voorgelegde geheele complex der in het eerste gedeelte van het communiqué van Londen opgeworpen Euro peesche problemen aan een nauwkeurige be studeering onderwerpen. Deze zal evenzeer gedragen worden door den geest van overtuig den vredeswil als door de zorg voor de veilig heid van het Duitsche Rijk in zijn aardrijks kundig bijzonder blootgestelde situatie in het hart van Europa. De Duitsche regeering zal in het bijzonder onderzoeken met welke middelen het gevaar van de wedloop kan worden vermeden, dat ontstaan is door het zich onttrekken van de zwaarbewapende staten aan de in verdragen bepaalde ontwapening. Zij is ervan overtuigd dat slechts de in het Engelsch—Fransche communique tot uiting komende geest van vrije overeenstemming tusschen souvereine staten kan leiden tot duurzame internationale regelingen op het gebied der bewapeningen. De Duitsche regeering juicht het voorstel toe. de veiligheid te verhoogen tegenover plotselinge aanvallen uit de lucht door een zoo spoedig mogelijk af te sluiten conventie die het onmiddellijk gebruiken van de lucht strijdkrachten bepaalt van de onderteeke naars ten gunste van het slachtoffer van een niet uitgedaagden luchtaanval. Zij is principieel bereid haar luchtstrijd krachten te gebruiken als afschrikwekkend middel tegen verstoringen van den vrede. Zij is derhalve geneigd, in vrije overeenstem ming met de in aanmerking komende re geeringen spoedig middelen en wegen te vin den waarmede een zoodanige conventie kan worden gerealiseerd, welke de grootst mogelijke veiligheid van alle onderteekenaars waar borgt. De Duitsche regeering is van opvatting dat onderhandelingen in grooterexx kring, die niet. voldoende, voorbereid zijn volgens er varing en uiteraard wrijvingen met zich mee brengen die in het belang van de afsluiting van een zoodanige, in haar uitwerking volko men "nieuwe luchtconventie moeten worden vermeden. Voor de Duitsche regeering deel neemt aan zoodanige onderhandelingen houdt zij het voor wenschelijk een reeks principieele voorafgaande problemen in afzonderlijke be sprekingen met de betrokken regeeringen op te helderen. Zij zou het derhalve toejuichen wanneer, na de voorafgegane Fransch-En- gelsche beraadslagingen allereerst de Ko ninklijk Britsche regeering als deelneem ster aan de besprekingen van Londen, die te gelijkertijd garant is van Locarno, hierover in directe gedachtenwisseling zou willen tre den met de Duitsche regeering. De Duitsche regeering is het eens met de Fransche en de Koninklijke Britsche regeering wat betreft de opvatting dat het afsluiten van een lucht conventie een belangrijke stap zou zijn op den weg naar de solidariteit der Europeesche staten en geschikt kan zijn om ook de andere Europeesche problemen te brengen tot een alle staten bevredigende oplossing. Als gevolg van het Duitsche antwoord, dat in Londen een onmiskenbaar ongunstigen indruk heeft gemaakt, zal door Engeland vol gens Havas dadelijk worden begonnen met diplomatieke consultaties tusschen Frankrijk en Engeland Het Londensclie kabinet is van oordeel, dat het aan Berlijn te zenden ant woord in overleg tusschen Frankrijk en En geland moet worden vastgesteld. Volgens een Reuterbericht is men in diplo matieke kringen te Londen van meening, dat het de taak van de Fransche en de En gel- sche regeering is, Duitschland te vragen nader zijn plannen mede te deelen ten aanzien van het Oostenrijksche en het Oostelijke pact en zijn terugkeer naar den Volkenbond. Bij die gelegenheid moet opnieuw worden gewe zen op de onderlinge afhankelijkheid van „alle elementen van het plan van 3 Februari-' Italiaansche politieke kringen begroeten met. voldoening de principieele bereidverkla- ring dei* ri.jksregeering om in onderhandelin gen te treden over de punten van het Lon- densc.he program'. Men gaat er evenwel nog niet in bijzonderheden op in. Geinève, Algemeene beschouwingen over de wapencontröle geëindigd. De door de Ontwapeningsconferentie in gestelde commissie voor de controle op de wa- penfabricage en den wapenhandel is Vrijdag gereed gekomen met de algemeene beschou wingen over het Amerikaansche voorstel, aangezien de sprekerslijst slechts betrekke- lyk klein was. De Russische vertegenwoordiger Veiizof verklaarde, dat Sovjet Rusland zoo mogelijk aan een algemeen verbod van de particuliere wapenindustrie en socialisatie van deze in dustrie zal medewerken.Voorwaarde tot onder- teekening eener conventie door de Sovjet-Unie was de toetreding van alle buurlanden van Sovj e t-Rusla nd. D-e vertegenwoordiger van Tsjecho-Slowa- kije behield zich het recht voor, amendemen ten in te dienen. De gedelegeerden van ver schillende neutrale landen als Zweden en Zwitserland deelden mede. dat hun regeerin gen bereid waren, het Amerikaansche voor stel te aanvaarden. De Zweedsche vertegen woordiger zeide dat bij het Zweedsche parle ment reeds een wetsontwerp inzake regee ringscontrole op wapenhandel en -fabricage was ingediend. Ook van Fransche zijde ver klaarde men zich in principe voor het Ameri kaansche voorstel, doch diende men twee amendementen in. Canada was volgens den Canadeeschen gedelegeerde geheel op het standpunt van Amerika. De Amerikaansche gezant Wilson zeide dat de Amerikaansche delegatie bereid was wij zigingen te aanvaarden. De commissie-zitting werd daarop verdaagd tot Dinsdag a.s. Italië. Abessynië protesteert te Rome De Abessynische regeering heeft bij de Italiaansche regeering telegrafisch geprotes teerd tegen de mobilisatie der Italiaansche •devisies. Zij deelt verder mede. dat er bij Oeal-Oeal geen Abessynische troepen zijn geconcentreerd. Van Italiaansche zijde wordt medegedeeld, dat men in staat is nadere mededeelingen te doen. waaruit blijkt, dat er in werkelijk heid wél troepen in 't grensgebied van Oeal- Oeal worden geconcentreerd, voor het geval aan de verklaring van Abessinië in het bui tenland te veel geloof mocht worden ge hecht. Frankrijk. Vertrouwensvotum voor Flandin. Vrijdagmiddag heeft, de Kamer de debat ten voortgezet over de werkloosheid in Frankrijk. Er waren vier resoluties inge diend. een communistische waarin o.m. de instelling van een werkloozenfonds wordt geëischt, verhooging van werkloozensteun en invoering van de 40-urenweek zonder ver laging van loonen; een socialistische die af schaffing van overwerk, invoering van de veertiguren week en een program van open bare werken, benevens belastingverlagingen beoogt: een neo-sociallstische die Instelling van een parlementaire commissie vx'aagt in zake werkloosheid en verder een resolutie die door verscheidene afgevaardigden vanaf de radicaal-socialisten tot rechtsch-midden in gediend was en die den volgenden tekst heeft: De Kamer keurt de verklaring der regee ring goed en vertrouwt er op, dat de regee ring de werkloozen te hulp zal komen door hun niet alleen de middelen tot het veilig stellen van hun bestaan en het bestaan hun ner gezinnen, maar ook, en vooral door hun werk te verschaffen. Minister-president Flandin stelde aan vaarding van deze laatste resolutie voor en maakte gebruik van de gelegenheid om eer. uitvoerige verklaring af te leggen over de houding der regeering. In de eerste plaats moest men de regeering de mogelijkheid ge ven tot handelen en haar verder een vol doende tijd tot werken toestaan. De Kamer sprak tenslotte met 444 tegen 125 stemmen haar vertrouwen in de regee ring uit. De zonderling in papieren kleeren (Van onzen Londenschen correspondent) Een opvallend straattype, dat men „Paper Jack" („papieren Jack") noemde is dezer da gen in de omgeving van Croydon, waar hij zijn zonderling leven sleet, door een automo biel aangereden en gedood. De oude man dankte zijn bijnaam aan het feit, dat hij steeds gekleed ging in papier. Hij had sinds lang de gerieven der beschaving prijsgegeven. Het firmament, eventueel gestoffeerd met het loover van boomen, was het dak boven zijn hoofd. Zijn peluw was een berm van een weg of een heuveltje van dennennaalden in het bosch. Alleen het papier met touw om het lichaam gebonden kon zijn huid beschermen tegen de meer rigoureuse invloe den van regen, wind, hagel sneeuw en vorst. Goedaardige winkeliers stelden hem in staat zijn „kleeding" te vernieuwen, hetgeen in verband met de vergankelijkheid van de stof vaak noodig was. De automobiel werd hem noodlottig, omdat de bestuurder in den sche mer de lijfsbedekking van den zonderling niet kon onderscheiden van den modder van den weg. De vreemde man was populair en bemind bij klein en groot in het district. Hij was zachtaardig en beschaafd in zijn overigens schaarsche spraak. Legenden over zijn af komst hadden zich om zijn verschijning ge weven. Hij had een fraaien kop met trekken, die schenen te getuigen dat hij eens een goed tehuis had gehad en betere dagen had gekend. Bij de lijkschouwing en het vaststel len van de doodsoorzaak in het hof van den „Coroner" (bij de wet geëischt voor alle on gewone sterfgevallen) werd voor een groot deel de sluier, die het geheim van zijn leven had bewaard, opgeheven. „Paper Jack" was geen arm en zwak menschenkind, wiens geest verstoord was geworden door ellende en ont bering. Hij had vrijwillig het levenspad, dat de normale menschen van zijn omgeving zoo hard moesten vinden, gekozen. Hij was een goed opgevoed zoon van een welvarend Lon- densch handelaar. Hij had in Oxford ge studeerd en speciaal studie gemaakt van ta len en hoogere wiskunde. Desniettemin ver koos hij zich te kleeden in pakpapier, onder den blooten hemel te slapen en zijn gestel te onderhouden meö regenwater en bruin brood voor twee stuivers per dag. Papieren Jacob was slechts een van de vele zonderlingen in een land, dat altijd het leeu wenaandeel in de zonderlingen van de we reld schijnt te hebben verschaft. De maat schappelijke geschiedenis van dit land is vol van deze menschen. Engelschen erkennen in het algemeen, dat excentriciteit een nationa le aandoening is die weliswaar in de meeste gevallen een goedaardig karakter draagt maar niet zelden acute gevallen, als dat van Paper Jack. oplevert. Koningin Victoria werd eens verblijd met het gansche vermogen, 500.000, van een man, die zijn gansche leven door gierigheid had uitgemunt. Men vertelt van hem, John Nield was zijn naam, dat hij 40 jaar met een pak had gedaan, dat hij nooit had willen laten borstelen uit vrees dat de nop zou afslijten. Hij had in al zijn volwassen levensjaren de onbeantwoorde liefde van Koningin Victoria in zijn hart meegedragen en getuigde na zijn dood van deze onsterfelijke aanhankelijkheid door haaf zijn fortuin na te laten. A. K. VAN R. EEN DEMENTI VAN KARDINAAL FAULHABER. De aartsbisschoppelijke secretaris van kar dinaal Faulhaber, dr. Weisshanner heeft een verklaring afgelegd naar aanleiding van de berichten, volgens welke Faulhaber in een predicatie gedreigd zou hebben de leiders der nationaal-socialistische beweging en de aan hangers der gemeenschappelijke scholen te excommuniceeren. De secretaris heeft ver klaard, dat dit bericht onjuist is. Hij voegde er aan toe, dat uit de gedrukte predicatie ieder zich ervan kan overtuigen, dat in de re de van den kardinaal slechts een canon uit het kerkelijk wetboek is aangevoerd en dat zonder het maken van een toespeling op de leiders en de aanhangers der gemeenschap pelijke scholen. EEN WOL VENINVASIE. BELGRADO, 15 Febr. (V.D.Tengevolge van de zeer hevige koude, waardoor de tem peratuur te Belgrado daalde tot 17 graden onder nut en mede tengevolge van den hevi- gen sneeuwval worden de dorpen geteisterd door een ware wolvenplaag. De uitgehongerde dieren dringen bij troepen de dorpen binnen en gewapende patrouilles van soldaten en boeren hebben verscheiden wolven gedood. Britsch watervliegtuig bij Messina neergestort. Acht inzittenden om het leven gekomen. Een Engelsch watervliegtuig, dat zich van Napels op weg bevond naar de vliegtuigbasis Calafrana op Malta, is naar uit Messina wordt gemeld in den mist bij de heuvelen in de na bijheid dezer stad brandend neergestort. Het luchtvaartministerie te Londen deelde offi cieel mede, dat zich aan 'boord acht personen bevonden, onder wie twee officieren en een passagier. Al deze inzittenden zijn gedood. Het bleek hier de vliegboot K. 3595, die op weg was naar de R. A. F. basis Calagrana. Het ongeluk geschiedde gistermorgen half twaalf en is waarschijnlijk door geen enkelen ooggetuige waargenomen. Tengevolge van he vige regens en duisternis zal de hulpactie morgen worden voortgezet. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Vliegtuigen in volle vlucht zijn niet te stoppen. „Nou," zegt de visscher, „ik kwam gisterenavond laat hier aan, om nog even naar den overkant te roeien. En toen zag ik, dat het bootje verdwenen was. Ik ben een arme man, die niet zoo maar een nieuwe boot kan koopen; en ik dacht: Nu ben ik hem kwijt! Mijn boot is vast gestolen door de dieven. Maar hedenmorgen vroeg, toen ik mijn netten naar den kant bracht, zag ik hem drijven en nu heb ik hem weer." „Aha," dacht Thijs, „dat hebben Sim's ontvoerders vast gedaan." Voordat wij de gegevens van het vraagstuk onder oogen zien, dienen wij in het algemeen eenige reserve in acht te nemen. Niets is zoo mysterieus als de wetenschap. Haar ont dekkingen kunnen alle voorspellingen te niet doen. In 1918 slaagden de Duitschers erin Parijs van grooten afstand te bombardeeren met een kanon. De eerste granaten brachten in derdaad groote verrassing teweeg. De beste Fransche deskundigen op het gebied der ar tillerie verzekerden, dat zij zich onmogelijk een kanon met een dergelijke draagwijdte konden voorstellen; zij verklaarden, dat de projectielen door een vliegtuig waren uitge worpen en niet door een kanon afgeschoten. Het was van belang geweest, wanneer zij meer aandacht aan de bewijzen geschonken hadden. De wetenschap bleef hier in gebreke. Hetzelfde verschijnsel zou zich kunnen herhalen. Van de wetenschap valt nu een maal heel weinig te voorspellen. Wat wij we ten is niet veel. Het is mogelijk, dat ergens op den aardbol een onbekend geleerde in een verborgen laboratorium het middel heeft ge vonden om invloed te kunnen uitoefenen op de motoren van een vliegtuig, dat zich eeni ge duizenden voeten boven hem bevindt, Maar het kan ook zijn dat die geleerde het middel heeft gevonden om bijvoorbeeld den mensch zonder ademhaling te laten leven of hem onkwetsbaar voor kogels te maken. Dergelijke veronderstellingen kunnen als uitgangspunt van vele gesprekken dienen; men beschouwe haar echter niet als bases voor hoopvolle of onrustbarende gevoelens. Laat ons trachten het vraagstuk nader te be zien. Van wetenschappelijk standpunt uit kan men drie vragen stellen. Is het mogelijk door electro-magnetische golven de werking van een magneet te sto ren en te doen ophouden? Er zijn proeven genomen. Men is er in ge slaagd door de z.g. Hertsche golven een mag neet buiten werking te stellen, doch er was een enorme hoeveelheid energie voor noodig En het gelukte slechts op zeer korten af stand. Natuurlijk bestaat de kans, dat het procé dé voor perfectionneering vatbaar is. En de op deze wijze gevonden weg zou tot interes sante dingen kunnen leidein. Echter wordt nu reeds voortdurend door" allerlei menschen beweerd, dat die of die vreemde mogendheid er in geslaagd is door middel van electro-mag netische golven vliegtuigen tijdens de vlucht tegen te houden. De vliegtuigmotoren zijn thans evenwel aan dit gevaar onttrokken. Het gebruik van de radiotelegrafie en -telefonie aan boord heeft geleid tot het isoleeren van de motoren. De magneet en zijn omgeving kunnen niet meer door de een of andere golf beïnvloed worden. Dit is dus de eerste hypothese, die we moeten verlaten. Men kan zich verder afvragen of het moge lijk is de bougies onklaar te maken. Laten we aannemen, dat men een atmosfeer van ge leidenden electrischen stroom kan samenstel len. Als het vliegtuig die atmosfeer binnen komt, zou kortsluiting in de bougies ontstaan en geen ontsteking plaats hebben. Is het mo gelijk boven de te beschermen gebieden dampen te produeeeren kwikdampen bij voorbeeld waarmede men het gewenschte resultaat zou kunnen bereiken? Wij behoeven niet lang na te denken om de moeilijkheden van het aldus gestelde pro bleem te kunnen constateeren. Er zijn inder daad proeven genomen. Maar ook hier bleek het „pantser" om de bougies en de omgeving der ontsteking het struikelblok te vormen. De bougies kunnen door een geleidende at mosfeer heen trekken, zonder dat haar wer king er door beïnvloed wordt. Dan is er nog een derde hypothese. Is het mogelijk gelijk met de lucht, die de motor inzuigt, een bepaalde stof in de motor te doen binnendringen, welke een plotselinge explosie veroorzaakt? Doch ook hier stuit men op twee moeilijk heden. In de eerste plaats kent men geen stoffen, welke de eigenschappen voor het bereiken van een dergelijk resultaat bezitten. En aan den anderen kant is het noodzake lijk het product op die punten te verspreiden, Door Pierre Cot, Zal het mogelijk zijn de geheele weten schap te mobiliseeren ten behoeve van den dood? Zullen alle ontdekkingen, die wat meer geluk aan de menschheid zouden kunnen brengen, eens dienen om te moorden en te vernietigen? De openbare meening houdt zich voor al les bezig met den chemischen en bacteriolo- gischen oorlog. Zij vreest den onzichtbaren en onhoorbaren dood, die langzaam de orga nen binnendringt en rondsluipt als een dief in den nacht. Het verschrikkelijke vervoermiddel van deze nieuwe manier van vernietiging is het vliegtuig. De wonderbaarlijke, nimmer eindi gende vorderingen van de luchtvaart vormen voor den chemischen oorlog een enorm voor deel. Er is buiten Moskou geen enkele Euro peesche hoofdstad, die niet binnen enkele uren door doodelijke gassen overweldigd kan worden. Maar sommige menschen opperen het denkbeeld de natuurkunde tegenover de chemie te plaatsen en meenen daarin het middel te hebben gevonden om deze laatste te kunnen uitschakelen. Volgens hen zou er een uitvinding zijn ge daan, die het mogelijk maakt vliegtuigen in volle vlucht tegen te houden. Men zou een luchtvloot kunnen verhinderen door een be paalde zone heen te komen. Door een ge heimzinnig bevel, beneden op aarde, zouden de motoren niet langer aan den wil van den piloot gehoorzamen en ophouden met draaien; het ontredderde toestel zou daarna onmiddellijk neerstorten. Op deze wijze zou een onzichtbare en ondoordringbare versper ring gevormd kunnen worden boven de be dreigde staten en verontruste steden. Spruiten deze beweringen voort uit een of ander romantisch aangelegd brein? Hebben wij hier met louter praatzucht te doen of wellichtmet de vermoedens van een vooruitziend en geest? oud-minister van luchtvaart van Frankrijk. waar de vijandelijke vliegtuigen zullen pas- seeren. Slechts weinige minuten zijn noodig om tot de conclusie te komen, dat we hier met een droombeeld te doen hebbende oorlog moet dus wel een tragische werkelijk heid zijn. Niets geeft ons dus het recht aan te ne men, dat een volk het middel zou hebben ge vonden om vliegtuigen in volle vlucht tegen te houden. In tijden van verwarring en vrees doen zoo nu en dan dergelijke geruchten de ronde soms om de publieke opinie te verontrus ten, soms om haar te kalmeeren. Doch geen dezer geruchten berust op een positief gege ven. Het ziet er bij den huidigen stand van zaken in de wetenschap niet naar uit, dat de natuurkunde ons het middel zal ver strekken om ons tegen het kwaad dat de chemie te voorschijn kan roepen, te be schermen. De luchtoorlog en de chemische oorlog zijn de oorzaak van het doodelijk risico, dat de menschheid loopt. Hun perspectieven be dreigen alles, het Leven en het Ideaal. Slechts een machtige poging van gemeen schappelijke solidariteit kan ons beschermen. (Nadruk verboden) WEER EEN DUITSCH BLAD VERDWIJNT. Uit Frankfurt a. M.: De uitgeverij van de Rhein-Mainische Volkszeitung deelt mede, dat zij zich door te gering aantal abonnés ge dwongen ziet de uitgave van het dagblad van af 28 Februari te staken. Duin Exploitatie Maatschappij Wordt ontbonden. Naar wij vernemen, zal de N.V. Duin-explox- tatie-Maa'tschappij, kortweg genoemd D. E. M., in den loop van dit jaar ontbonden wor den. Deze maatschappij is, zooals men weet te Haarlem gevestigd. Een aantal jaren vervoerde de D. E. M. met hare zandbakken, getrokken door een eigen sleepboot groote hoeveelheden zand naar ver schillende plaatsen; ook in Haarlem werd veel zand gebracht voor ophoogingen en aan leg van straten, bouwwerken, enz. Het zand, werd gehaald van haar eigen duin bij Voge lenzang. Door de gestadige afgraving van het duin is veel bloembollenteelland gewonnen. Deze afgraving loopt thans teneinde;. .het zand, of liever gezegd, „het Duin" is op. Daarom zal straks de maatschappij ontbon den en het materiaal worden verkocht. Het personeel komt daardoor eerlang zonder werk en de in het stadsbeeld opgenomen sleeptrei- nen van zandbakken zullen straks zich niet meer vertoonen in de Leidschevaart, Singels en Spaarne. FORENSEN AUTOBUSDIENSTEN. In De Forens van Februari treffen wij een artikel aan over Forensen autobusdiensten naar aanleiding van het proces tegen de Ver- eeniging Eigen Huis en Tuin te Zwanenburg. De kantonrechter in Haarlem heeft beslist, dat de Wet op de Openbare Vervoermiddelen overtreden was, daar voor de instelling van den dienst geen vergunning van Gedeputeer den was gevraagd en verkregen. Met groote belangstelling heeft het Hoofd bestuur van den Bond dit proces gevolgd, daar het vraagstuk van het forensenvervoer per autobus voor de leden zeer belangrijk is. Wan neer nu in hooger beroep de Vereeniging „Eigen Huis en Tuin" ln het gelijk zou wor den gesteld, dan zou de Bond zich moeten afvragen, in hoevexre hij op dit terx'ein be moeiingen ten bate van de forensen zou moei ten hebben. Het groote voordeel van een der- gelijken dienst ligt in de tarieven, die waar schijnlijk veel lager gesteld zouden kunnen worden, dan die der Spoox*wegen. Aan den anderen kant rijst de vraag of op den duur het gex-egelde heen- en weer x-eizen per autobus de meeste forensen wel zou beval len, terwijl natuurlijk de mogelijkheid van een oponthoud onderweg, dat door verschil lende omstandigheden kan plaats hebbexi, niet bijzonder aanlokkelijk is. En wat zouden de Spoorwegen doen, wan- xieer een belangrijk deel der forensen per autobxis zouden gaan i"eizen? Men heeft over dit punt met de Directie der Spoox-wegen al eens van gedachten gewisseld; natuurlijk kon m ennog niet precies vertellen, hoe de ge dragslijn zou rijn, maar wel zou het mogelijk zijn, dat de treinbezetting zou noodzaken tot het inkrimpen van het aantal der foren- senti-einen, wat natuxirlijk een groot nadeel voor de forensen zou beteekenen. Aan een vei'laging van de tarieven om met de auto bussen te kunnen concurreeren, kan niet ge dacht worden, omdat daarvoor de verschil len te groot zijn. Een afwachtende houding past hier voorloopig. De Forens wijst dan op de uitspraak van den kantoirrechter in den Haag, die van oor deel was dat de Academische Reisvereeniging, die een autobusdienst in werking hield van den Haag naar Leiden op college-dagen, zon der vergunning, niet gestraft moest worden, omdat de autobussen bestemd waren, uitslui tend tot het vex-voeren van studenten, die colleges aan de Universiteit volgen, dus tot het vervoeren van een bepaald aangeduiden kring van personen, niet van „pex-sonen, die zich daartoe aanmelden." Men ziet dus dat over dit punt bij onze rechtscolleges in het geheel geen eenstem migheid bestaat. De Bond van Autobusdienstondex-nemrs is daarentegen, blijkens een artikel in zijn offi cieel orgaan, weer van meening, dat dergelijke Reisvereenigingerx niet zonder vergunning autobussen mogen laten rijden. „Onze Bond aldus de Forens, „volgt met volle aandacht deze zaak en wij zullen het op prijs stellen de meening van de leden hierover te vernemen." In het blad is daarvoor een formulier af gedrukt, waarop de leden o.a kxxnnen invul len: de instelling van autobusdiensten ten behoeve van Forensen toe te juichen, of zulk. een busdienst van hun woon- xxaar werkge- meente wenschelijk te achten.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6