Over de streep. Hit 52e Jaargang No. 15845 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 19 Februari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENT?ëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. Een drukke verkeersweg afgekeurd. 60.000 steenen moeten worden vervangen door andere. In de gemeente Nederhorst den Berg doet zich het niet-alledaagsche geval voor, dat de Overmeerscheweg, welke de verbinding vormt tusschen het dorp en de buurtschap Overmeer, voor het verkeer afgesloten is moeten worden, omdat nader gebleken is, dat de klinkers, welke het vorig jaar voor de bestrating van dien weg zijn gebruikt, niet aan de eisohen voldoen. Het polderbestuur kwam vrij spoedig tot de ontdekking, dat op verschillende plaat sen klinkers waren gebruikt, welke den toets der critiek niet konden doorstaan. Zoodra ontdekt werd, dat in plaats van de bestelde steenen, een groot aantal zachte roode steen geleverd was. stelde het dagelijksch bestuur van den polder zich in verbinding met den Provincialen Waterstaat te Haarlem, het geen tot resultaat had, dat de weg gekeurd moest worden door het Proefstation voor bouwmaterialen te Amsterdam, welk station de gebruikte steenen voor een groot deel af keurde. Het afsluiten van den weg voor het open baar verkeer heeft bij belanghebbenden heel wat ontevredenheid gewekt, omdat de Over meerscheweg een onmisbare verkeersweg, ook voor het snelverkeer, vormt. Van ver schillende zijden is de vraag gesteld, waarom niet, evenals op verschillende andere wegen geschiedt, de wijziging van plaveisel telkens over een der helften van den weg wordt uit gevoerd. waardoor het verkeer niet geheel zou behoeven te worden stopgezet. De autobus, welke het verkeer onderhoudt tusschen Weesp en Nederhorst den Berg, kan het dorp niet bereiken; de passagiers rijden nu maar mee, zoover zij kunnen en moeten verder loopen. Ongeveer 60.000 steenen moe ten uit den weg gehaald worden en vervan gen door andere. Naar ons van de zijde van het polderbe stuur werd medegedeeld, was de aannemings som voor 90 pet. betaald. Met de betaling van .het restant wordt gewacht, totdat de weg geheel aan de eischen voldoet. EEN 102-JARIGE. Zondag 24 Februari a.s. zal de heer Joh. de Koning, wonende te Oude Tonge, zijn 102den geboortedag herdenken. Ofschoon zijn gehoor wel te wenschen over laat en zijn gezichts vermogen weg is, bezit de oude heer nog een buitengewoon helder verstand. Hij heeft dan ook, zoo verzekert hij trotsch, nooit gedron ken of gerookt. GONTINGENTEERING VAN BEHANGSEL PAPIER. De bond van grossiers, handelaren en agenten in behangselpapier heeft een adres aan den minister gezonden, waarin verzocht werd de contingenteering van dit papier zoo spoedig mogelijk op te heffen. Kantonrechter heeft sympathie voor autobussen. Lage geldboete opgelegd. Aan ondernemer van een dienst zonder concessie. Voor den kantonrechter Mr. Dr. I. A. Höfelt te Amsterdam, heeft zich Maandag wederom een autobusondernemer te verantwoorden ge-- had. Aan A. P., houder van het reisbureau „Europa Trips" was ten laste gelegd, dat hij zonder daarvoor concessie te bezitten een autobusdienst onderhield tusschen Am sterdam en Den Haag—Scheveningen. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie achtte bewezen, dat verd. een .geregelden dienst onderhield tusschen Amsterdam en Den Haag, met een voertuig geschikt voor per sonenvervoer. Op verschillende dagen is verd's autobus op dezelfden tijd door de politie aangehouden. Het was de eerste keer. dat verd. voor den kantonrechter te Amsterdam terechtstond; spr. wilde daarom volstaan met het eischen van een geldboete en wel van f 150 subs 50 dagen hechtenis. Mr. de Jong drong aan op vrijspraak, subs, clementie. De kantonrechter verklaarde de tenlaste gelegde feiten bewezen. Uit de vijf dagen waarop proces-verbaal werd opgemaakt, kon worden afgeleid, dat er sprake was van een geregelden dienst. Tot de strafmaat komende, zeide spr. dat hij een liberaal mensch is en sympathiek staat tegenover de busdiensten. De menschen heb- geen geld meer om de dure prijzen van spoor- en tramwegen te betalen. Het publiek is ge baat bij de autobusdiensten en dit geldt als verzachtende omstandigheid voor verdachte. Daarbij komt nog dat de dienst sedert 1 Januari is stopgezet. - Spr. veroordeelde verd. tot een geldboete van f 10 subs 10 dagen. (Het verkeersgevaar voor wiel rijders in het donker zal bestreden worden door het ver-plicht stellen van een gedeeltelijk wit geverfd achter spatbord.) Wij fietsers worden gepromoveerd, Want krijgen wij niet binnenkort een streep, Op 't spatbord in witte verf gesmeerd, Voor veiligheid tegen den autogreep? Wij voelen een rilling langs den rug. Wanneer een auto in 't duister naakt, Wij wijken mogelijk ver en vlug, Waarbij hij ons nog weieens stevig raakt. Zij zien ons niet én 't is onze fout, Wij reflecteeren niet zooals 't hoort, Op de behoefte aan lijfsbehoud, Wij rollen onzichtbaar door 't duister voort. Wel, als men er zoo een streep door haalt, Een streep door het fietsend verkeersgevaar, Dan heeft men in 't doel gezegepraald, Al vind ik de sierlijkheid matig maar. Wij krijgen een streepje achteraan, De autos dus krijgen een streepje voor, Waardoor zij. naar :k hoop, wat kalmer gaan, Want wielrijders daar loopt een streepje door. P. GASUS. De heer P. J. M. Verschure. Treedt af als Statenlid. Naar wij vernemen zullen de heeren P. J. M. Verschure en Dr. N. J. van Spanje bij de aanstaande Statenverkiezingen "niet meer voorkomen op de Candidatenlijst van de R.-K. Staatspartij voor Prov. Staten van Noord-Holland. De heer Verschure zal dus ook na de ver kiezingen niet meer deel uitmaken van het College van Ged. Staten. NOG ALTIJD DE ONBETROUWBARE AUTO's! De motorbrigade van de Haarlemsche poli tie blijft gelukkig waakzaam. Maandag maak te zij proces-verbaal op tegen een expediteur uit Hilversum, die hier reed hoe kón ie dat eigenlijk! met een vrachtauto, waarvan de stuurinrichting een speling had van180 graden. En de handrem werkte niet. De wa gen moest natuurlijk naar een garage ge bracht worden. Dit geschiedde ook met een vrachtauto uit Haarlem. Deze had in de stuurinrichting een speling van 78 graden en de spoorstang tus schen de twee voorwielen was voor twee derde doorgesleten. Tegen een bedrijfsleider uit Haarlem, die hiermee had laten- rijden, werd proces-verbaal opgemaakt. WIELRIJDSTER TE WATER Hedenmorgen negen uur reed de 43-jarige mej. v. d. H. per rijwiel over de Leidschevaart. Tegenover het gebouw van de Rijkskweek school voor Onderwijzers stond een dame bij de halte op een autobus uit de richting Schouwtjesbrug te wachten. Toen de bus na derde deed de wachtende dame een stap achteruit, juist op het oogenblik, dat de wiel- rijdster wilde passeeren. Zij kwamen met el kaar in botsing, met het gevolg dat mejuf frouw v. d. H. met haar fiets van den hoogen walkant in het water plofte. Een heer, die in de autobus zat, snelde onmiddellijk te hulp. Hij smaakte het genoegen de drenkelinge te grij pen en op het droge te trekken. Zij werd in de Rijkskweekschool binnengebracht, waar zij van droge kleeren voorzien werd. De concier ge van deze school, de heer IJ. van Zonen, had inmiddels het rijwiel en de tasch uit het water gehaald. Toen mej. v. d. H. wat op haar verhaal gekomen: was (zij had nogal wat water binnen gekregen)sprong zij weer op de fiets en reed naar haar woning aan de Pijlslaan, Uw oogen zijn kostbaar Een bril? Neemt een goede. Ga naar K E I P Groote Houtstraat 137 (Adv. Ingez. Med.) Het 60 millioenfonds. Haarlem heeft de primeur van den eersten arbeider. In de laatste zitting van den Haarlem- schen gemeenteraad is door den wethouder van Openbare Werken Mr. J. Gerritsz gezegd, dat er zeer veel kans was, dat Haarlem de gemeente zou zijn, waar voor het 60 millioen fonds de eerste spade in den grond gestoken zal worden. Haarlem heeft nu de primeur van den eer sten arbeider die ingevolge het 60 Millioen fonds aan het werk is gezet. Wel is het geen spade die in den grond gestoken is maar er is een bijl gezwaaid. Hedenmorgen 7 uur is namelijk begonnen met het kappen van de boomen op net Ver- wuift. Dit werk geschiedt door arbeiders die voor dit werk (naar de loonen die door het Werkfonds zijn goedgekeurd) door den direc teur van den Hout en de Plantsoenen zijn aan genomen. De leiding berust bij een vasten voorman van dezen dienst. Uitspraak in Larensche beleedigingsaf faire. Hof bevestigt vonnis tegen ingenieur. Het Amsterdamsche gerechtshof bevestigde heden het vonnis van den politierechter, waar bij de Amsterdamsche ingenieur J. H. B. wegens beleediging van den burgemeester van Laren was veroordeeld tot f 100 boete subs. 10 dagen hechtenis. Ook de procureur- generaal, mr. Bauduin, had bevestiging gere- quireerd. Naar aanleiding van de uitzetting van vier Du-itsohers, bevolen door den burgemeester van Laren, was de ingenieur zoo verontwaar digd geweest, dat hij den burgemeester schreef„Kaïn, wat hebt Ge met Uw mede- menschen gedaan? Ga naar het graf van Vader Willem en spuw erop. Dat past U, ver rader van 's lands eer". Autodiefstal door verkeers- inspectie ontdekt. Dieven konden echter niet meer achterhaald worden. Gisteravond hield een auto van de Vrij willige Verkeersinspectie tusschen Naarden en de Hakkelaar een auto aan, waarvan de lich ten niet op de voorgeschreven wijze gedimd werden. Toen de verkeersinspectie bij den wagen arriveerde, kwamen zij tot de ontdek king, datzich niemand meer in het voer tuig bevond. Van de drie personen, die men kort tevoren nog in den wagen had waarge nomen. was geen spoor meer te ontdekken. Onmiddellijk begreep men wat gebeurd was, Klaarblijkelijk was de verlaten auto door de vluchtelingen gestolen en toen zij den auto van de verkeersinspectie de keermanoeuvre op den weg zagen uitvoeren, meenden zij niet anders, of zij werden achterhaald, in ver band met den door hen gepleegden dief stal. Alsnu volgde een onderzoekingstocht door de geheele omgeving. Men reed tot bij Amster dam; alle wegen en lanen welke per auto be reden konden worden, werden aan een nauw keurig onderzoek onderworpen, maar de drie autodieven werden niet meer ontdekt. Blijkens het in den wagen achtergelaten rijbewijs, behoorde de gestolen auto toe aan den heer Th. den H. te Amsterdam. TROEPENTRANSPORT NAAR AFRIKA. Italiaansche troepen op het station te Rome voor het vertrek naar Somaliland. Dienstweigeringswet. Adres der Commissie van Voorlichting. Gemeld wordt, dat de commissie van voor lichting inzake de dienstweigeringswet zich tot den minister van Defensie heeft gewend met een adres, waarin zij verklaart, te heb ben getracht, op grond van de haar bekend geworden gevallen van erkenning en afwij zing van de gewetensbezwaren van wie een beroep op de wet hebben gedaan, zich een inzicht te vormen omtrent de gedragslijn, door de overheid bij de uitvoering van de dienstweigeringswet gevolgd. De commissie moet bekennen, dat haar dit niet is gelukt. De moelijkheid erkennende, dat zonder ernstige gewetensbezwaren een beroep op de wet zou kunnen worden gedaan, is de commissie tooh bij geen van de meer dan vijf-en-twintig haar bekende gevallen, waarin de minister of zijn ambtsvoorganger afwijzend heeft beschikt, tot het inzicht ge komen, dat het den desbetref f enden perso nen aan den noodigen ernst ontbrak. Daar de minister en zijn ambtsvoorganger de af wijzingen nooit hebben gemotiveerd, tast de commissie aangaande de oorzaken er van min of meer in het duister Bij een aantal gevallen van afwijzing in vroegere jaren heeft de commissie den indruk gekregen, dat de politieke opvattingen van wie toepassing van de wet verzochten, aanleiding tot af wijzing waren geweest, hoewel anderen die soortgelijke politieke opvattingen koesterden hun bezwaren wel erkend zagen. De commissie zou dan ook een niet erken ning van gewetensbezwaren in verband met de politieke gezindheid van den bezwaarde onmogelijk als juist kunnen erkennen, om dat ook bij personen van radicale politieke opvattingen ernstige gewetensbezwaren te gen den krijgsdienst herhaaldelijk voorko men. 's Ministers ambtsvoorganger heeft eens in de Tweede Kamer verklaard, dat de bezwa ren van een bepaalden persoon meer van verstandelijken aard waren, dan gewetens bezwaren. Deze verklarin kan de commissie niet als rechtmatigen grondslag voor een af wijzing erkennen. Evenmin biedt zij haar een aanwijzing bij de beoordeeling van de andere gevallen van afwijzing, omdat daar bij van bijzondere verstandelijkheid geen sprake was. Bij een aantal gevallen van afwijzing in 1934 is der commissie noch van bijzondere verstandelijkheid noch van sterk uitgespro ken radicale politieke beginselen of activi teit gebleken Wel waren enkelen krachtig werkzaam ge weest in de vredesbeweging, maar zij waren daarbij geenszins buiten de grenzen van het wettelijk-toelaatbare gegaan. Voor tal van karakters behooren voorts zedelijke afschuw van het oorlogsbedrijf en krachtige antl- oorlogsactie als vanzelf bijeeen. Deelneming aan anti-oorlog-actie wijst naar de meening der commissie stellig allerminst op de afwe zigheid van gewetensbezwaren. Bij anderen, wier gewetensbezwaren in 1934 de minister niet erkende, heeft de com missie als mogelijke aanleiding tot die af wijzing niet anders kunnen bespeuren, dan dat zij niet de volstrekte weerloosheid aan hingen of hun bezwaren niet religieus moti veerden. Mocht inderdaad de grond voor afwijzing gelegen zijn in bijzondere activiteit op het gebied der vredesbeweging, in niet volstrek te aanvaarding van de weerloosheid of in niet-religieuze motiveering van de bezwaren, dan zou de commissie hierin een verande ring van standpunt bij den minister moeten zien. want vorige jaren werd niet op derge lijke gronden afgewezen. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de Defensiebe groting ontkent- de minister juist zulk een verandering in gedragslijn. De commissie moet dan ook aannemen, dat de haar be kende afwijzingen in 1934 berusten op ver gissingen. Zulke vergissingen zijn ook in vorige jaren voorgekomen en door den mi nister en zijn ambtsvoorganger na hernieuwd verhoor op het departement hersteld. De commissie dringt er daarom bij den minister met klem op aan. een bepaald ver zoek om hernieuwd verhoor in te willigen, evenals soortgelijke verzoeken, welke hem van andere afgewezenen mochten bereiken Voorts dringt de commissie er op aan, dat de minister zal verklaren, welke gronden naar het oordeel der regeering voor afwij zing van een beroep op de. door de grond wet gewaarborgde, rechten van de gewetens bezwaarden kunnen bestaan. Zij vertrouwt, dat de minister het in het verleden gehuldigde standpunt zal handha ven, dat als grond vooqr afwijzing onder meer niet kan gelden: a. het toegedaan zijn van een bepaalde politieke overtuiging; b. het actief deelnemen aan acties tot ver sterking van de vredesgezindheid: c. het erkennen van het recht van per soonlijke noodweer en het optreden der po litie; d. het niet-religfieuze. maar uitsluitend zedelijk-humanistische motiveeren van de desbetreffende gewetensbezwaren. Als aanwijzing, dat dit standpunt vroeger inderdaad gehuldigd werd. voegt de commis sie als bijlage bij haar adres afschriften van stukken uit haar archief. Een andere bijlage vormen eenige gegevens betreffende enkelen der in 1934 afgewezenen, waaruit naar haar meening de vermoedelijke onjuistheid der afwijzinen blijkt. Ds. Fr. Kuiper, voorzitter, en mr. C. Ent hoven. secretaris der commissie van voor- liahtong Inzake de dienstweigeringswet heb ben het adres onderteekend. JONGETJE STAK PLOTSELING OVER. In de Hoofdstraat te Velp is Maandagmid dag 't 10-jarig zoontje van de familie Meeuw- sen. wonende aan den Enk weg te Velp, bij het oversteken van den weg door een juist passeerende autobus van ae G. T. M. over reden. Het ventje was op slag dood. In het Amerikaansehe goudclausuleproces i3 gisteren uitspraak gedaan. pag. 4 De Britsche regeering heeft een enquêtecom missie voor den wapenhandel ingesteld. pag. 4 Publicatie van het Uiverrapport aan de re geering gevraagd. pag. 3 De stand der clearing met Duitschland per 15 Februari. pag. 3 Provoceerend en niet-provoceerend onder- scheidingsteeken. pag. 3 Met het kappen van de boomen op het Ver- wuift is begonnen. pag. 1 De lieer P. J. M. Verschure zal aftreden aUl Statenlid. pag. 1 Bekende Haarlemmers: Mr. W. G. del Baere pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ Onze Haagsche correspondent over de vlieg tuigen van de K. L. M. pag. 3 Van onzen Londenschen correspondent: De internationale onderhandelingen. pag. 4 H. G. Cannegieter over de Multifilm „Papier" pag. 5 K. de Jong: Sonatenavond. pag. 5 J. B. Schuil over De Groote Kans door de Vereenigde Haagsche Spelers. pag. 5 Biljartdemonstratie. pag. 7 Damrubriek. pag. a Verdwenen Russische vliegers terecht. Zeventien dagen van kruiden geleefd. Een der vliegers omgekomen? MOSKOU ARCHANGEL, 19 Febr. (Reuter) Vanmorgen vroeg heeft le leider van de com missie voor de redding van het sedert 1 Febr. verdwenen Russische vliegtuig, onder com mando van Goljoebef een telegram van de vermiste vlieger ontvangen, verzonden van een spoorwegstation Idsjina op een afstand van veertig kilometer van Archangel. Het luidde: „Ik, Goljoebef en twee mijner bege leiders zijn reeds zeventien dagen onder weg en waren bezig te verhongeren. Wij moesten in een moeras een noodlanding maken en hebben het vliegtuig met een van mijn bege leiders als wacht achtergelaten. Mijn bege leiders en ik hebben slechts van kruiden ge leefd en zijn ernstig ziek. Of de achtergeble ven begeleider nog leeft is onzeker. Pas heeft een visscher ons ontdekt, die ons met- een slee naar het dorp Idsjina heeft gebracht. Wij verzoeken twee vliegtuigen met levensmidde len te willen zenden". Reeds een uur na ontvangst van dit tele gram zijn twee vliegtuigen vertrokken om den vliegers hulp te bieden. Goljoebef is een der beste vliegers van de Sovjet-Unie en heeft verscheidene vluchten in het Poolge bied gemaakt. Chineesch vaartuig tijdens storm gezonken. Honderd opvarenden vermist. SHANGHAI, 19 Febr. (Reuter.) Het Chinee- sche kustvaartuig „Foeloeng" is in den he- vigen storm ten Noorden van Foetsjau gezon ken. Meer dan honderd passagiers en leden der bemanning worden vermist. Slechts een persoon kon worden gered. GALA-FILMAVOND „ONZE PRINSES". Ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis en het Oran-Nassau-Oord is Maan dagavond in de groote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam een gala-filmavond gehouden, waarop de film „Onze Prinses" is vertoond. In den loop der jaren heeft onze prinses tallooze nationale gebeurtenissen bijgewoond waardoor het toch reeds uitgebreide film materiaal, dat bij genoemde gebeurtenissen kon worden vervaardigd, steeds werd aange vuld. Van dit materiaal, dat door de N.V. Profilti Filmfabriek te Den Haag, werd op genomen en door de H.A.V.O.-film werd aan gevuld. is deze biografie onzer Prinses sa mengesteld. De film opent met een serie buitengewone opnamen van Prinses Juliana, zooals het Nederlandsche volk haar zag in haar eerste levensjaren, kiekjes uit de oude doos, die aan het meerendeel van het publiek nog onbe kend zijn. Dan vergezellen wij Prinses Ju liana op de vroege tochten door ons land, waarop in chronologische volgorde alle be langrijke gebeurtenissen uit haar leven vol gen. gebeurtenissen niet alleen uit vreugde volle dagen, maar ook uit de droevige, don kere tijden, die een ieder nog versch in het geheugen liggen. De film had de onverdeelde belangstelling van het .talrijks publiek.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1