PRESTO I Uen ZEEPPOEDER. leder pak HONIG's VERMICELLI GRATIS Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 20 FEBRUARI '35 HAÏRL'EM'S DAGBLAD 5 Haarl. Jongemannen- Vereeniging. Fancy Fair geopend. De Haarlemsche Jongemannen Vereeniging heeft in samenwerking met haar afdeeling de jongensclub „Obadja" in het gebouw aan de Lange Margarethastraat een Fancy Fair ge organiseerd, die er het zij maar aanstonds gezegd, in één woord keurig uitziet. Het doel er van is tweeledig, namelijk het steunen van het werk der jongensclub en om te trachten in April a.s. het tachtig-jarig bestaan van de Haarlemsche Jongemannen Vereeniging op een zoo waardig mogelijke wijze te vieren. Vele krachten hebben samengewerkt om deze Fancy Fair te doen slagen. De leden van „Obadja" zelf zijn uitstekend voor den dag gekomen. Zij vervaardigden allerei fraaie en nuttige voorwerpen, zooals lampen, houtsnij werk enz. en stonden die geheel belangeloos voor het goede doel af. Er is een prachtige stand met allerlei fraaie handwerken; o.a. kussens, theemutsen enz. In een andere stand is een keur van heerlijke comestibles uitgestald. Weer op een andere tafel liggen frissche toiletartikelen. Kortom, hier is nu werkelijk voor elck wat wils. Het aantal attracties is ook bijzonder groot. Zoo staat in één der hoeken een tentje met het geheimzinnige opschrift: „De verborgen schat". Hier zit namelijk in het groen een pennetje verborgen. De bezoekers kunnen voor een klein bedrag een pennetje deponeeren op een plek in het groen, waar zij vermoeden, dat het pennetje verborgen zit. Aan het eind van de Fancy Fair wordt het groen verwijderd in tegenwoordigheid van de deelnemers. Hij wiens speldje het dichtst bij het pennetje blijkt te staan, ontvangt een kostbaren prijs. Op een ander gedeelte van de zaal kan men zijn behendigheid toonen in 't karretje rijden. Dat ziet er gemakkelijker uit, dan het in wer kelijkheid is. Natuurlijk zijn er een vroolijke keuken, een schiettent, een werptent en andere vermake lijkheden. Dinsdagavond half acht is de Fancy Fair geopend door den 83-jarigen Ds. C. Veen, eere-directeur van de Haarlemsche Jongeman nen Vereeniging, die nog altijd zoo vol ijver voor „zijn" vereeniging werkt. ..Na een tijd van veel inspanning en hoofdbrekens is het dan toch eindelijk zoo ver gekomen, dat deze Fancy Fair kan worden geopend en dat men kan overgaan tot den verkoop van de talrijke voorwerpen, die met zooveel liefde vervaar digd en bijeen verzameld zijn. Wanneer al deze blijken van liefde met geld kon worden betaald en als dit in het bezit van de vereeni ging kon komen, dan zou zij eenige jaren on bezorgd kunnen leven en zelfs een brandkast moeten aanschaffen. Mijn verlangen is alleen, dat deze voorwerpen voor goed geld zullen worden verkocht ten bate van het gestelde doel. Ik breng namens de H. J. M. V. dank en hulde aan de dames van het comité, die zoo veel uren voor het welslagen van deze Fancy Fair hebben gewerkt. Zij hebben een reuzen arbeid verricht, die niet gemakkelijk ge ëvenaard kan worden". Ds. Veen bracht dank aan de leden van het eere-comité voor hun belangrijken steun; aan de schenkers van de duizenden artikelen en aan allen, die iets voor dezen bazar gedaan hebben. Hij hoopte dat God, Die de vereeni ging nooit in den steek heeft gelaten en haar nu al bijna tachtig jaar gezegend heeft, ook deze Fancy Fair zou zegenen. Hiermede verklaarde hij deze voor geopend. Ds. Veen begon hierop zelf met den verkoop en had daarmee veel succes. Hij nam een kip- peboutje in de hand om dit aan den meest biedende te verkoopen. Hij zette het in voor een kwartje. Het kwam voor f 2.60 aan den man. Hierna begon de verkoop aan de verschil, lende stands. Die werd met muziek opge luisterd. De bazar is heden Woensdag geopend van 3—5 en 7—10 uur en Donderdag Van 3—5 en van 7 uur tot half twaalf. Wij kunnen hen die het jeugdwerk willen steunen aanraden er een kijkje te gaan nemen. De vriendelijke dames, die zich met den verkoop belasten of de attracties bedienen, zullen er wel voor zor gen, dat men er geen spijt van heeft. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Riechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen op 19 Februari uitgesproken.: de firma Gebrs. van Schinkel, handelaar ster in vleesch. gevestigd te Velsen, Stations weg 60 zw. Curator Mr. A. Beets, alhier en haar leden: W. A. van Schinkel, slager, wonende al daar en R. W. Schinkel, slager, wonende aldaar. Cu rator Mr. A. Beets, alhier. M. C. Sluis, aannemer, wonende te Hoofd dorp. Haarlemmermeer. Prins Hendriklaan 2. Curator Mr. Dr. A F. H. Schreurs, alhier. J. Kapteyn. kruidenier, wonende te Zand- voort, Dr. Metzgerstraat 43. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys. alhier. Rechter-Commissaris Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon. Heropend werd het faillissement van de N.V. Exploitatie Maatschappij v.h. G. Wisker, gevestigd te Haarlem. Kleine Houtstraat 26. Curator Mr. J. v. d. Vegt. te Heemstede, nadat het destijds gehomologeerde accoord werd ontbonden verklaard. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: de firma de Rijk en Co., expeditieonderne ming te Beverwijk. Curator Mr. A. Klein, alhier. P. C. de Rijk, expediteur te Beverwijk. Cu rator Mr. A. Klein alhier. J. Praster, expediteur te Beverwijk. Cura tor Mr. A. Klein, alhier. A. Bra as, bakker, wonende te Wijk aan Duin, Alkmaarscheweg. Curator Mr. W. de Rijke, alhier. H. Hart, bakker, wonende te Haarlem, Wil- genstx-aat 79. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bok- kel, alhier. P. Libosan. kleermaker, wonende te Haar lem, Kleine Houtweg 92. Curator Mr. J. Dee- nik, alhier. Geëindigd is wegens het verbindend worden worden der eenige uitdeelingslijst het faillis sement van: J. B. Loogman, veehouder, woxiende te Bin- nenkaag gem. Alkemade. Curator Mr. F. J. D. Theyse, alhier. Surséance van betaling werd verleexxd aaxx Jan Stammes, groenten-handelaar, wonende te Haarlem, Kleine Houtstraat 35 voor den tijd van 11,2 jaar, ingaande 4 Januari 1935. Bewindvoerder Mr. W. de Rijke, alhier. FEDERATIE VAN HAARLEMSCHE WONINGBOUWVEREENIGINGEN. Wegens drukke werkzaamheden is mr. J. Gerritsz, Wethouder van Volkshuisvesting, verhinderd voor de Federatie van Haarlem sche Woningbouwverenigingen de aangekon digde lezing, over het onderwerp „De h,uur- verlaging te Haarlem" op Donderdag 21 Febr. te houden. EVENREDIGE VERTEGENWOORDIGING De Kerkelijke Kiesvereniging voor Even redige Vertegenwoordiging in de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem houdt op Donderdag 21 Februari, in het gebouw van den Ned. Pro testantenbond een samenkomst, waar als sprekers zullen optreden ds. F. W. Boers. Ned Herv. predikant te Hoorn, met het onderwerp: „Diepe eenheid bij oppervlakkig verschil" en ds. II. J. Kastein, voorganger Vrijzinnig Her vormden te Haarlem met het onderwerp: „Voor vrijheid en voor recht". Medewerking zullen verleenen mej. Chris- tien Stork, zaxxg; de heer J. A. Meng, orgel; de heer Jo Frevel, declamatie. EEN HEEMSTEDENAAR BESTUDEERT AMERIKAANSCHE WASCHMETHODEN. Het Amerikaansche Waschinstituxit te Joliet in den staat Illinois bericht ons. dat zich onder ae leerlingen van de aaxi deze instelling verbonden opleidingsschool de heer N. A. M. Peeperkorn uit Heemstede bevindt. Hij is ex- ingeschreven voor een cursus over textiel producten en waschmethodexx, welke hij voor nemens is bij zijn terugkeer in Nederland in practijk te brengen. Tot de leerlingen dezer school behooren eigenaars van groote was- scherijen uit alle deelen van de Ver. Staten, drie Zuid-Afrikanen en twee Caxxadeezen. De cursus behelst de verschillende soorten textiel producten, het verven en bedrukken der stof fen en de waschmethode, die vereischt wordt de frischheid en een zoo lang mogelijken levensduur der verschillende fabrikaten te garandeeren. Leider der cursus is de heer George H. Johnson, die een belangrijke functie bij de Nationale Vereeniging van Wasscherij-eige naren bekleedt en de auteur is van het boek „Textielproducten". De opleidingsschool wordt gesteund door genoemde vereeniging. waarbij drieduizend waschindustrieën aangesloten zijn en wier ledental circa 85 procent van het wasscherij bedrijf in handen heeft. De heer Peeperkorn is zeer ingenomen met de ervaring, die hij hier opdoet. In een gesprek zeide hij, dat het hem opgevallen was hoe het wasscherij bedrijf steeds nauwer bij de textiel- productie betrokken wordt. Zoo ontvangt men in dit instituut van een aantal textielfirma's geregeld monsters van nieuwe fabrikaten. De monsters worden géwasschen, net zooals in de wasscherij en men brengt den fabrikanten rapport uit, hoe hxxn producten zich in de practijk houden. Dit proef-wasschingplan is nog in wording, doch het toont wel aan, hoe nauw de textielfirma's met de wasscherijen samenwerken teneinde het publiek zoo goed mogelijk te bedienen. De heer Peeperkox-n hoopt van de opgedane ervaring een dankbaar gebruik te maken. dan (Adv. IngezMed.) HUISHOUD EN INDUSTRIESCHOOL. Dezer dagen had de algemeene ledenver gadering van de vereeniging: „De Haarlem sche Huishoud- en Industrieschool" plaats. Het jaarverslag en de door de financieele commissie gecontroleerde ï-ekening exx ver antwoording werden goedgekeurd. De perio diek aftredende bestuursleden de dames C. M. M. Hissink en S. J. J. Mouthean Zimmer man wex-den herkozen, terwijl ixx de bestaande vacature werd voorzieix door de benoeming van mevrouw F. C. J. OlivierKoch. Aan het jaarverslag ontleenen wij nog. dat de bouw en verbouw der school geregeld voort gang vond, zoodat het bestuur hoopt dat xxog in de eerste helft van dit jaar de opening zal kunnen plaats hebben. Reeds nu is te zien welk een groote verbetering deze verbouwing- zal zijn. Het onderwijs gaat geregeld zijn gang terwijl het aantal dagleerlingen nog toe neemt. „MEVROUW WARREN'S BEDRIJF" IN DEN STADSSCHOUWBURG. Het gezelschap „De Hagespelers" (directeur Jacques van Hoven, artistiek leider Eduard Verkade) zal Zondag 24 Februari in den Stads schouwburg een volksvoorstelling geven van het bekende tooneelstuk van Bernard Shaw .Mevrouw Wax-ren's Bedrijf", met Eduard Ver kade als Sir Crofts. Verdere medewerkenden zijn: Adrienne Canivez als Vivie Warren. Peter van Hulzen als Praed, Rika Hopper als Mrs. Warren, Arend Hauer als Frank Gardner en Jacqixes van Hoven als Dominee Sam Gardner. NED. NATUUR HISTORISCHE VEREENIGING. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Nederlandsche Natuur-H Dstorische Vereeni ging geeft Vrijdagavond 22 Februari in het gebouw van den Protestantenbond voor leden en genoodigden een filmvoorstelling. Vertoond zal worden de vermaalde Mount Everest-film van de laatste beklimmingsexpeditie in 1933. opgenomen door Wyn Harris. Deze film zal worden ingeleid door den heer J. Sibinga Mul ler uit Bussum. bestuurslid van het Koxx. Ned. Aardrijkskundig Genootschap. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Muziekbelasting. Met verwondering las ik ixx uw blad van Donderdaghet Raadsverslag over de verla ging der muziekbelasting te Haarlem. B. en W. vaxx Haarlem willen twintig pro cent verlaging toestaan, als musici in dienst genomen worden. Dus alleen voor enkele za ken wel, maar voor de overgroote meerder heid niet. Er zijxx hier ongeveer zes café's die musici hebben en ik veronderstel van onge veer vijftig, die mechanische muziek gevexx, Dus deze laatste krijgexx geen verlaging, of zij moeten ook musici aannemen. Er zijn onder deze caféhouders menschen die instrumenten hebben van zestien honderd gxxlden en hooger. Dus die moeten ze eerst op zolder zetten en dan b.v. twee man tviool en piano) muziek nemen. Deze kosten pl.m. per week zestig gulden plus twee gulden voor de piano. Natuux-lijk is dit uitgesloten, daar geen caféhouder dit kan betalen. Maar een betere weg (waarmede alle caféhouders en ook de Gemeente Financiën zijn gebaat) is de muziekbelasting in klassen te verdeelen, naar de grootte van het locaal. Eerste klas f 10, tweede klas f 5, derde klas f 2.50 per week. Dan zouden de caféhoudex-s van Haarlem, die voor de geheele week muziek zouden willen hebben, kunnen zeggen „Haarlem reikt het cafébedrijf de helpexxde hand'. Hoogachtend. T. SLOT, Bleekebergstraat 2. Voor de bleekneusjes. Geachte lezex-s en lezeressen. 28 Febr. a.s. gaan een aantal kinderen tus- schen 6 en 14 jaar naar buiten, bleekneusjes, die de buitenlucht en de betere voeding zoo noodig hebbexx. Deze kinderen moeten minstens 3 vex-schoo ningen en 2 stel warme bovenkleeren mede brengen en xiu is 't daarmee bij verscheidene vaxx deze kinderen o zoo slecht gesteld. En kele van hen hebben zelfs niets axxders dan hetgeen zij aan hebben exx dat is werkelijk niet. eens goed gexxoeg om mee xxaar buitexx te geven. Mijn voorxaad kinderkleerexx is zoo ge- sloixkexx dat ik ze onmogelijk helpen kaïx. Och. ziet u uwe kasten eens na. bekijkt u uw eigen kinderen eens, hoe deerlijk warm ze xxaar school gaaxx exx zendt u mij dan wat uwe kinderen niet meer dragen kunxxen. Alles is welkom, één telefoontje 15024 of 13960 afd. Maatsch. Werk exx ik laat 't halen. Bij voorbaat hartelijk dank. Zr. SCHOUTEN. De nieuwe claxon. Naar aanleiding van het ingezoxxden stuk vaix dexx heer Ken sen over eexx nieuwe claxoix noodig ik lxenx uit om op een zomerdag eens evexx een half uurtje op de Laixgebrug te kijken waar zoo'n druk autoverkeer vaxx en xxaar Amstei'dam is. Hoe zou het daar wel gaaxx? Ik hoop mede voor de bewoners vaxx deze onxgevixxg dat het geen werkelijkheid zal worden daar zij an ders in een zeer oxxbenijdexxswaax-dige positie komen. Heeft de heer Kexxsen al eens gedacht aan bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE (Adv Innez- Medj DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnê's van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden xoorden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd* RECEPTEN VRAAG: Hoe verwijdert men een mclkvlek uit blauw satijn? ANTWOORD: Eerst de vlek wrijven met een propje watten niet waschbenzine; direct daarna de vochtige plek bedekken met een laajrje mag nesia; een half uur laten drog-en en dan met een zacht borsteltje afschuieren. Vervolgens met lauw water afwrijven; met badhanddoek zoo droog mogelijk betten; weer bedekken met magnesia, goed door en door droog laten worden en af schuieren. Benzinebehandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in do nabijheid. VRAAG; Hoe verwijdert men vlekken van ijzerroest uit een gekleurd overhemd? ANTWOORD; Als het overhemd met in- danthren geverfd is. wat gij hij den leverancier kunt informeeren, kunt gij op de plek zuringzout of burmol leggen en daarop heet water laten druppelen; daarna raet heet water goed naspoe len. Als het niet met indanthren geverfd is, is er niets aan tc doen. VRAAG: Hoe verwijdert men een levertraan- vlek uit een gekleurd wollen tafelkleed? ANTWOORD: Stevig afschuieren met een hard borsteltje met perchlooraethyleen. Blijft er een gele vlek achter, dan met warm water nabehan- delen en goed droog kloppen met zeemleeren lap. VRAAG: I-Ioe kan men een wit kolenfornuis, met blanke plaat, het beste onderhouden, wat betreft nikkel, emaille en de blanke plaat? Als men de laatste met schuurlinnen blank geschuurd heeft en de oven wordt aangemaakt, wordt de plaat net een landkaart. Zou de plaat te dun zijn of is cr iets tegen te doen? ANTWOORD: Met een warm zeepsopje goed af.sponsen en stevig jjiet zachten doek afwrijven. De plaat is niet te dun. maar de landkaart zal ontstaan door de hitte en daar is niets tegen te doen. VRAAG: 1. Hoe bakt men siroopwafelen? 2. Hoe maakt men zoute amandelen? ANTWOORD: 1. Benoodigd: 1 ons bruine sui ker, 1 ons stroop, 1 ons boter, 3 eetlepels melk. - theelepel gemberpoeder en 1 theelepel bakpoe der. Roer de boter tot room en vermeng ze met de stroop, de 'suiker, de melk en het gemberpoe der en het laatst het gezeefde meel, waar het bakpoeder doorgeroerd is. Bestrijk het wafel ijzer met boter en doe er wat deeg in. dat gij aan beide kanten lichtbruin bakt op een zacht vuurtje of kleine gasvlam. 2. Doe de amandelen een tijdje in water, dai tegen de kook aan is: laat ze bekoelen en knijp ze dan uit de doppen. Daarna afspoelen en tus- schon schoone doeken droog wrijven. Doe er zoo veel slaolie op. dat ze juist onderstaan en laat ze, vooral langzaam, lichtbruin en knappend bakken. Telkens omroeren om ze gelijk van kleur te houden. Neem ze cr uit; bestrooi ze met fijn zout en wrijf ze tussclien schoon grauw pa pier tot ze niet meer te vet zijn. VRAAG: Hoe maakt men vegetarisch gehakt? ANTWOORD: Hiervoor zijn verschillende re cepten. Een veei gebruikt is het volgende: Neem wat geweekt brood, koude' aardappels, 1 el, 1 theelepel soja. wat peper, zout en nootmuscaat. een ietsje kerry. eenige druppels aroma en des- verkiezend wat fijngehakte ui en petei-selie. Maak van de aardappelen oen goede puree, fruit de ui en de peterselie in boter; doe hel brood, de puree en de andere ingrediënten er bij. maak er twee of meer ballen van en braad ze mooi bruin. Men kan de ballen ook in paneermeel rollen en in den oven zetten; ze worden dan zeer smakelijk. VRAAG: 1. Ik wil van mooi behangselpapier, dat ik heb, een rechte lampekap maken. Kan ik dat nu zoo gebruiken, of moet het geolied wor den en hoe kan ik dut dan doen? Wordt het pa troon er niet leelijk van? 2. Een kastje, dat geschilderd is met gele en blauwe glansverf, wil ik overschilderen. Kan ik daar zoo over schilderen, of moet de verf eerst ruw gemaakt worden en hoe? 3. Een ander kastje wil ik donkerder beitsen. Moet ik het eerst afnemen met sodawater of am moniak? ANTWOORD: 3. Als het mooi stevig papier is, is oliën niet noodig. Wilt u het toch liever ge olied hebben, strijk dan met een kwastje een mengsel van gelijke deelen rauwe en gekookte lijnolie gelijkmatig over het papier. Probeer ech ter eerst eens met een afknipsel, zoodat gij vooraf het resultaat kunt beoordeelcn. 2. Ja, eerst flink met zeep afboenen; goed la ten drogen en met glansverf voorzichtig en dun oververven. 3. Afnemen met een sopje, waarin een scheutje ammonia. Goed laten drogen en dan beitsen. VRAAG: Hoe kan men een bruin lederen mo- torjas. die al eenige jaren oud is, weer soepel en mooi van kleur krijgen? ANTWOORD: Met wat slaolie in de palm van de hand stevig inwrijven: van boven naai- bene den en dwars. Goed kneden en rekken. Laten in trekken. Den volgenden dag herhalen. De kleur wordt dan ook beter. VRAAG: Als men een wollen crêpe georgette jas in heet water wil verven, welke voorzorgs maatregelen kunnen dan genomen worden, om het krimpen tegen te gaan? ANTWOORD: De jas krimpt zeker. Het eenige wat gij doen kunt is de maten noteeren en na het verven de jas op maat strijken. VRAAG; JToe verwijdert, men uit een japon vlekken van transpireeren onder de armen? ANTWOORD: Doe een eetlepel mierenzüür op 1/4 liter warm water, doo pdaarin een borsteltje en schuier daarmee de vlekken af. Hoogstwaar schijnlijk is de kleur ook al weg, maar daar is niets meer aan te doen. VRAAG: Hoe kan men een gewaste tijk, die doorstuift, weer bewassen? ANTWOORD: De tijk aan den binnenkant met een stuk was stevig inwrijven en overal goed raken. DIEREN VRAAG: Ik heb witte leghorns van den derden leg. De loop is keurig droog en zij beginnen weer te leggen. He voer bestaat uit: ochtendvoer, hard voer en in den loop staat een kistje kippenschol- pen. De eieren, die zij leggen zijn zoo dun van schaal, dat zij niet gekookt kunnen worden. Hoe zou dat konten en wat is er tegen te doen? ANTWOORD: Het ochtendvoer warm geven en vermengd met per kip 1/2 theelepel lever traan (goede, bvb. Jecovitol). Het liarde voer bij elke portie vermengen met fijngestampte schel pen of kalk; deze ook door den grond werken. Het kistje schelpen kan dan wel verwijderd worden. Doe in het drinkwater op 1 liter water 1 eetlepel kalkwater. BELASTING ZAKEN VRAAG: Gehuwd, geen kinderen, geen inwo- nenden, inkomen 1587.63. 1. Hoeveel bedraagt de ink.bel. te Velsen? 2. Hoeveel te Haarlem? 3. Hoeveel te Amsterdam? 4. Hoeveel opcenten komen er op de pers. bel. in deze 3 plaatsen? ANTWOORD: 1. Rijksinkomstenbelasting 19.32 Gem. fondsbelasting 48.30. 2. Resp. 19.32 en 37.S0. 3. Resp. 19.32 en 34.32 of 37.95. 4. In elke gemeente 40. VRAAG: Mijn vader heeft uit zijn eerste hu welijk 4 kinderen en uit het tweede 2 kinderen. De tweede vrouw leeft nog. Als vader komt te overlijden, welk cedeelte krijgt de tweede vrouw van de geheele bezitting? Er is geen testament. ANTWOORD: Van de nalatenschap erft zij maximaal 1/7 en eveneens van de huwelijksge meenschap. VRAAG: 1. Hoeveel belasting moet men in Vel sen betklon voor een waakhond, die niet van hot erf komt? 2. Hoeveel pers.bel. voor een dagmeisje? 3. Hoeveel voor een dienstbode, die 250 ver dient? 4. Hoelang moet zij dan in betrekking zijn ge weest? ANTWOORD: 1. 4.—. 2. Van 18 tot beneden 21 jaar 10. 21 jaar of ouder 15. 3. Als onder 2. 4. Men moet aangifte doen binnen 14 dagen na de indienst neming, anders wordt de belasting verdubbeld. VRAAG: Ik betaal te Beverwijk 60.pers. bel. bij een huur van 30 p. m. Geen kinderen en ook geen inwonende personen. 1. Hoeveel belasting zou ik te Heemstede moe ten betalen voor een winkelhuis met woning a 15 p, w,? Hierbij echter te rekenen op 1 school gaand kind on 1 inwonend meerderjarig kind. 2. Als onder 1. maar huur 25 p. w.? ANTWOORD: 32. Voor winkelhuizen kunnen wij dat niet berekenen, omdat de huurwaarde moet worden geschat voor huis en winkel afzon derlijk. de mogelijkheid van automobielen zonder de noodige electrisohe capaciteit, welke uitge rust zijn met magneetontsteking? 't Is te verhelpen door het nxonteeren van een dyna mo en accu. Nu nog iets en dit is een zeer nadeelige factor: dat een accu een zeer on betrouwbaar product is want hij kan zoo den geest geven, door verwaarloozing of an derszins. en waar blijft dan het gewenschte geluid? Het richting aangeven kan nu nog door een arm of voorwerp geschieden, en geluid kan gegeven worden door de handhoorn, waai-van elke goed uitgei-uste wagen behoort voorzien te ziin. Wanneer ieder weggebruiker er voor zorgt dat hij zijn plicht volbrengt, dat dus de voet gangers op de trottoirs aan de rechterzijde van den weg loopen. de wielrijders oo 't rech ter weggedeelte rijden, zooveel mogelijk rechts en de automobilisten rijden goed en hebben een betrouwbare wagen, dan zullen er dit jaar minder ongelukken gebeuren dan in '34. Met dank voor de Dlaatsing. S. AUG. SCHÖNHAGE. „Pacifisme of Anti-militai- OJ> risme Geachte redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Van Vlaanderen, zij het mij ge oorloofd een opmerkng te maken. Inzender verwijt in zekeren zin aan hen die niet direct dienstweigering propageei-en, dat zij slechts gebruikers van mooie woorden zijn. m.a.w. praktisch buiten de „Vi'edes- vuurlinie" staan. Dit verwijt is m.i. onjuist. Ook hier leiden immers vex-schillende wegen naar Rome. Om een voorbeeld op ander terrein te ge bruiken: Veronderstellen wij dat in een be paalde streek het volk is aangetast door een kwaadaardige besmettelijke ziekte. Prachtig is dan de daad, van den man die persoonlijk hulp gaat bieden en zich ten bate van zijn medemenschen opoffert. Evenwel zijn er óók menschen die. op hun beurt begiftigd met geneeskrachtige talenten, het zich tot taak stellen in 't algemeen een tegengif voor de kwaal in 't leven te roepen en de verbreiden. Ook zij geven hun béste vermogens tot heil der nxenschheid. Een „tegengif" op militairistisch terrein is m.i. vooreei'st het doen ontdooien van de massa ten voordeele der vi-edesgedaclxte en het aanduiden van de richting die wij hier zullen volgen. Het streven op zichzelf van de „burgerlijke pers" ter bestrijding van het oorlogsgevaar is dus zeker van evenveel praktische waarde als het direct-partïculier-bereidzijn tot dienst weigering en verdient respect. Met dank voor de plaatsruimte. H. A. PONS. Santpoort, 16 Februari 1935 Kerkerinklaan 19. Nog eens pacifisme en anti-militaii"isme. •Mijnheer de redacteur. Mag ik naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer G. C. van Vlaanderen het volgende opmerken? Noch met verheei-lijking van de daden van door den Staat gerequireerde mindei-jarigen, noch door Anti-Militairisme. is m.i. den Oor log te bestrijden! Degene, die niet te vreden is over de wijze waarop ons land geregeerd wordt, make een gepast gebruik van zijn stem biljet! Oorlog wordt alleen gevoerd om geld, geld en nog eens geld! Want geld beteekent macht! Alleen winst is belangrijk, menschenlevens niet! De oorzaak vaxx dexx ooi-log is dus niet het militairisme, doch het winstsysteem. Ne men we dit laatste weg. dan is het militairisme ovei-bodig. We moeten dus niet strijden tegeix het militairisme, doch tegen het whist systeem! Alleen „gelijkheid voor allen" (niet van allen) kan ons uit den chaos lxelpen en ons behoeden voor nieuwe oorlogen. Trouwens in Limburg is de „gelijkheid voor allen" al een stuk gevorderd. Dank zij onze ..geoi'dende" samenleving en „heerlijke" concuiTentie (oor logsbacil) hebben de mijnarbeiders niet meer te eten en de eigenai-en gaan dien kant, dank zij groote verliezen, al aardig op! Mag ik den heer Van Vlaanderen de lezing aanbevelen van „Gelijkheid voor allen" van Edward Bellamy? Hoogaclxteixd, TH. KRUIIJT. Haarlem, 17 Febr. 1935. Gladde bruggen en houten blokjes. Menig wielrijder en autobestuui-der zal het met me eens zijn, dat deze wegbedekking. welke zich bevindt tusschen de tramrails en op bruggen, een zeer glibberige substantie vormt bij regenachtig weer. Het Houtplein b.v. van den Wagenweg naar de Groote Houtstraat is tusschen de tramrails levens gevaarlijk, eveixzoo de Gr. Houtbrug, Jans- sti-aat, Jansweg. Schoterbrug, Koningstraat enz. Zou de daarmee belastedienst niet eens een proef kunnen nemen met het inwalsen van bazalt keitjes, die nog veel op landwe gen woi-den gebi-uikt? Dat lijkt mij beter dan grint, vooral daar de scherpe hoeken beter houvast bieden dan het meestal ronde en gladde grint. Ik stel me zoo voor dat de kos ten wel op zullen wegen tegen het levensge vaar van vele wielrijders eix motorrijders, want die zijn er altijd het slechtst aan toe. Met dank voor de plaatsing. S. AUG. SCHÖNHAGE. Werklooze Intellectueelen. Geachte redactie. Met belangstelling lazeix wij iix uw blad van 12 Februari j.l. onder den titel „Loondruk" een verweer tegeix de eindconclusie van oixs ingezonden stuk Arbeid aan werklooze intel lectueelen" in uw blad vaix 9 Februari j.l. Gaax-ne zoxiden wij. voor zoover oixs daartoe nog eenige plaatsruimte wordt afgestaan, derx „werklooze intellectueel" van antwood dienen. Doch dan dient hij zich eerst bekexxd te maken. Wij wenschen geen gat ixx de lucht te slaan, willen wetexx niet welke tegenstanders wij het genoegen hebben van meening te verschillen. Dat is eerlijk. Overigens vreezen wjj met het meest gedo cumenteerd betoog dexx „werklooze intellec tueel" niet van ons juist standpunt te zullen overtuigen, daarvoor is reeds zijn eex-ste ver- weer te subjectief. Met dank kvoor de plaatsing Voor den Bestuurdersbond „Haarlem" van den Ned. Vakcentrale, J. v. d. WATEREN Jr, voorz. M. KONINGS, secr.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7