Het Kouvatten. 52e 'Jaargang No. 15847 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- èn Feestdagen Donderdag 21 Februari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 e Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTEN1>ëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 21 Februari. Twee Executies. Op de binnenplaats van de gevangenis te Ploetzensee zijn baronesse von Falkenhayn en freule von Natzmer terechtgesteld. De beul heeft haar, volgens middeleeuwsehe executie methoden, met een bijl het hoofd afgeslagen. Zij waren wegens hoogverraad door de Duit sche Volksrechtbank ter dood veroordeeld. Haar gratie-verzoeken had Adolf Hitler, de Führer, afgewezen. Wel begenadigde hij een andere bij de zaak betrokken Duitsche vrouw en den Poolschen officier George Sosnowsky. die de aanstoker van het gansche bedrijf was, maar die natuurlijk alleen als spion terecht stond. Het proces is in het geheim gevoerd. Het betrof den diefstal van geheime militaire do cumenten. De beide thans terechtgestelde vrouwen stalen die voor Sosnowsky. zij leefden zeer feestelijk en dus kostbaar, zij hadden geld noodig, en Sosnowsky verschafte het. Als zij maar die kleine tegenprestatie leverden En dat konden zij gemakkelijk doen, want zij werkten op het departement. Er komt nog een ellendige historie bij. Het schijnt dat de moeder van een van beiden de ontdekking van de historie veroorzaakt heeft. Zij werd ongerust over de levenswijze van haar dochter en vroeg iemand op het departement, daar een onderzoek naar in te stellen. Die deed dat, en toen kwam alles aan het licht. Het geheel is een afschuwelijke geschiede nis. De executie van de beide vrouwen vormt er de climax van. Natuurlijk wordt de dood straf niet alleen in Duitschland toegepast. Frankrijk, met de guillotine, Engeland, met de galg, Amerika, met den electrischen stoel (althans in de meeste staten) en verscheidene andere groote staten hebben eraan vastgehou den. De meeste kleine landen, zooals Neder land, België, Zwitserland, Noorwegen, Dene marken, Zweden enz. kennen geen doodstraf meer. Althans niet in vredestijd. Waarom dit nu juist een verschil tusschen groote en kleine landen moet zijn is niet zeer duidelijk, maar het schijnt een dankbaar onderwerp om ver onderstellingen over te maken en er over te filosofeeren. Dit nu maar achterwege latend, wil ik mijn verbazing uiten over de terechtstelling, en over de wijze waarop die geschied is. De daad van de beide vrouwen wekt geen sym pathie. Als het waar is dat zij alleen terwille van het geld gehandeld hebben de kans schijnt overigens groot, dat een van beiden of allebei het terwille van den knappen Pool- in-uniform hebben gedaan dan is het wel heel erg. Maar maakt het Derde Rijk in een derge lijke zaak geen onderscheid utsschen mannen en vrouwen? Dat doet men in Frankrijk, En geland en Amerika wel. Executies van vrou wen komen daar hoogst zelden voor. En geen enkele man die eerlijk voor zijn gevoelens uitkomt zal dat onderscheid afkeuren. In dit land gevoelt de groote meerderheid der bevol king niets voor een weder-invoering van de doodstraf; ik neem aan dat niemand iets zou voelen voor de executie van vrouwen. Geluk kig niemand. Wat de methode van terechtstelling be treft, kan men slechts afgrijzen gevoelen. Het is natuurlijk gemakkelijk te zeggen, dat het voor het slachtoffer weinig uitmaakt op welke Wijze het gedood wordt. Maar die wijze-waar- op heeft op de buitenwereld wel degelijk effect De Duitsche autoriteiten hebben dat ook zeer wel beseft, want zij hebben dat effect ver sterkt door opvallende aanplakking van het bericht van de terechtstelling: met de bedoe ling dus schrik te wekken en een voorbeeld te stellen. Het lijkt mij huiveringwekkend dat men zulke schrikwekkende maatregelen noodig acht, en dat men daarbij blijkbaar de in stemming van de menigte verwacht. Als de openbare meening in geheel Europa op den duur tot dergelijke waardeeringen moet terugzakken, dan vind ik dat een ontzettend vooruitzicht. Tenslotte verbaas ik mij over de onbekende persoon van den beul. Het is vrijwel onmo gelijk u de mentaliteit van „Monsieur de Paris" voor te stellen, of den beul van Lon den, of den beul van Chicago, maar tenslotte drukken die op een knopje om hun beulswerk te volvoeren. Deze Duitscher evenwel heeft met zijn scherpgeslepen bijl twee geknield liggende vrouwen achtereenvolgens het hoofd afge haktEr bestaan dus in de twintigste eeuw weer menschen, die een dergelijke op dracht tegen betaling willen volvoeren. Wat voor wezens zijn dat? Zijn ze geestelijk nor maal? Dat schijnt ondenkbaar. Een niet-opge- sloten sadist misschien?.... Het is een gruwelijke geschiedenis. R. P. Post vliegt 8K.M. hoogte. Met een snelheid van 500 K.M. De Amerikaansche vlieger Wiley Post, die voornemens is een vlucht door de stratosfeer te maken over het Amerikaansche vasteland, heeft thans zijn eerste proefvlucht gemaakt met de speciaal daarvoor gebouwde machine, aldus de Tel. Na de landing verklaarde hij, de vlucht te hebben gemaakt op een hoogte van ongeveer 8500 M. en met een gemiddelde snelheid van 500 K.M. per uur. Hij was daar bij tot de overtuiging gekomen, dat stratos feertochten voor het passagiersverkeer over langen afstand een groote toekomst tegemoet gaan. Wiley Post hoopt over enkele dagen zijn grooten tocht van Los Angeles naar New York een afstand van 3900 K.M., te beginnen. Hij wil dezen afstand, door op ca. 10 K.M. hoogte te vliegen, afleggen in ongeveer zeven uur. Het misdrijf in de Anegang. Dader tot 20 jaar veroordeeld. De rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den 21-jarigen O., die op Don derdagavond 6 September de 18-jarige Enny W. heeft gedood, geld gestolen heeft en brand gesticht in de kapperszaak van den heer W. aan den Anegang. De officier vroeg levenslange gevangenis straf. Mr II. O. Drilsma pleitte vrijspraak voor den roofmoord en ontslag van rechts vervolging wegens moord. Hij drong aan op nader psychiatrisch rapport. De rechtbank verklaarde der. verdachte schuldig, allereerst inzake het eerst ten laste gelegde feit, nl. doodslag gevolgd door een strafbaar feit en gepleegd met het oogmerk om de uitvoering van dat feit gemakkelijk te maken en voorts aan opzettelijke brand stichting. De rechtbank achtte geen termen aanwezig voor een vernieuwd onderzoek naai de geestvermogens van den verdachte. Zij overweegt, dat het hier twee afschuwwek kende misdrijven betreft en dat de maat schappij tegen den dader beveiligd moet worden. Anderzijds neemt zij in aanmerking den jeugdigen leeftijd van verdachte, reden waarom de rechtbank nog geen aanleiding ziet om de zwaarste straf (levenslang) die ons strafwetboek kent op te leggen, ofschoon de gepleegde feiten daartoe zeer zeker aan leiding hadden kunnen geven. Gelet op het feit, dat hij pas 21 jaar is, veroordeelt de rechtbank verdachte tot een gevangenisstraf van twintig jaar. Ned. Herv. Gemeente. Tweede predikant in Haarlem-N. beroepen. Na verkozen te zijn door het Kiescollege is door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente Schoten tot tweeden predikant, beroepen: Dr. M. van der Voet, te Roodeschool (Gron.). De beroepen predikant werd in 1896 te Oegst- geest geboren en studeerde te Leiden. Zijn eerste standplaats was Kuinre (6 Mei 1923); daarna kwam hij te De Lemmer (1929) en sinds Mei 1932 is hij predikant te Roode school. Op 26 April 1934 promoveerde Ds. van dei- Voet aan de Universiteit te Groningen tot doctor in de theologie op een proefschrift, ge titeld: „Friedrich Naumann, een hoofdstuk uit de sociale ethiek". Botsing tusschen auto en politiemotor. Politieagent gewond. Woensdagmiddag kwart over vier reed in de Kennemerstraat, richting Frans Halsstraat, een motor met zijspan van de Haarlemsche politie, bestuurd door den agent T. Hoogenes. In de zijspan zat de agent P. H. Kneynsberg. De politiemannen wilden een auto, die vóór hen reed, controleeren. Daartoe moesten zij een andere auto, die tusschen hen inreed, be stuurd door den winkelier v. d. M. uit Haar lem. passeeren. Toen laatstgenoemde nog op ongeveer vijf meter afstand vóór den motor was, stak de bestuurder v. d. M. den linker richtingaanwijzer uit en draaide dadelijk daarop de Vroomstraat in. De agent Hooge nes. die daarop niet bedacht was, kon een botsing niet voorkomen. De motor met zijspan draaide met de auto mee de Vroomstraat in, botste daar eerst tegen de auto aan en ver volgens tegen den rechter trottoirband. Door den schok werden beide agenten er uit geslingerd. De heer Kneijnsberg stond dade lijk weer op, maar zijn collega bleef liggen. Even was hij bewusteloos. Zij werden door leden van den Ongevallendienst voorloopig verbonden, waarna zij door een toevallig pas- seerenden dokter per ziekenauto naar het Sint Elisabeths-Gasthuis werden vervoerd. De agent Hoogenes werd ter observatie opgeno men. Hij klaagde over pijn in de borst en het hoofd. De agent Kneijnsberg had pijn in den rechterarm en een wondje op het voorhoofd. De motor werd licht beschadigd. Van de auto werd het linker voorspatbord geheel in gedeukt. De auto is in beslag genomen. Tegen den bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. De toestand van den agent Hoogenes was hedenmorgen bevredigend. Het recht van industrieëlen eigendom. Leerstoel te Delft thans bevestigd. DELFT, 21 Februari (V. D.) De stichting Fonds ter bevordering van de studie van het recht van den industrieelen eigendom, bevoegd om een leerstoel aan de universiteit te Utrecht en aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het recht van den industrieelen eigendom te vestigen, is thans overgegaan tot de vestiging van een dergelijke leerstoel aan de Technische Hoogeschool te Delft. Het curatorium van deze leerstoel is be noemd door curatoren der Technische Hooge school, de afdeeling der algemeene weten schappen der Hoogeschool en door regenten der stichting voornoemd. Het curatorium is als volgt samengesteld: Mr. E. O. J. M. baron van Hoevell tot Westerflier, voorzitter; m. J. Alingh Prins, prof. dr. H. B. Dorgelo. prof. dr. mr. H. C. J. H. Gelissen en prof. dr. J. A. Veraart. In de gisteren door het curatorium gehouden vergadering is tot bijzonder hoog leeraar voor de bezetting van bedoelden leerstoel benoemd prof. dr. J. van Loon, hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Russische orders voor Nederland. Belangrijke toeneming in 1934. Naar wij vernemen, heeft de Sovjet-Unie in het kalenderjaar 1934 in Nederland orders geplaatst tot een totaal bedrag van ongeveer 21,7 millioen gulden tegenóver ongeveer 16 millioen gulden in het jaar 1933. Onder de Russische orders vallen o.a. de volgende aankoopen: rubber 7,4 millioen gul den. tin 4 millioen gulden, thee 3 millioen gulden. Aan landbouw- en visscherij-producten werd uit Nederland naar Rusland uitgevoerd voor een bedrag van bijna 1 millioen gulden. Een belangrijke toeneming valt waar te nemen bij de bestellingen van industrieele producten, die een bedrag van ongeveer 5.450.000 gulden beliepen. Hieronder vallen verscheidene machines als boorinstallaties, werktuigmachines, armaturen, enz., twee ko- lengrijpers en een baggermachine. Leveranties van kinine en kinine-zouten be liepen 2.146.000 gulden terwijl 1.600.000 gulden voor Nederlandsche schepen werd betaald. In Januari en Februari van dit jaar zijn de industrieele opdrachten verder vermeerderd. Optreden tegen „wilde diensten". Autobussen te Sassenheim in beslag genomen SASSENHEIM, 21 Febr. (V.D.) De po litie heeft in samenwerking met het rijkstoe- zicht op de spoorwegen heden een aantal autobussen van de z.g.n. wilde diensten Am sterdam—Den Haag in beslag genomen. De passagiers werden gedwongen uit te stap pen. Economische onderhande lingen met Zuid-Afrika. Op den voet van meestbegunstiging. Het departement van buitenlandsche Za ken te Kaapstad heeft aan het telegraaf- agentschap „Africopa" medegedeeld, dat bij uitwisseling van nota's Woensdag, tusschen premier Hertzog, den minister van buiten landsche zaken, en den Nederlandschen ge zant in de Unie, hangende de tot stand ko ming van het definitieve verdrag, weder zij dsche behandeling op den voet van onvoor waardelijke meestbegunstiging is toegezegd op het gebied van handel en scheepvaart, met zekere uitzenderingen. Koningin en Prinses in Zwitserland. Vanmorgen Bazel gepasseerd. BAZEL. 21 Februari (V.D.) De Koningin en de Prinses zijn hedenochtend op haar reis naar Zwitserland Bazel gepasseerd. De koninklijke bezoeksters hebben gedurende dei geheelei reis over Duitsch grondgebied in den slaapwagen vertoefd. Om 6.20 uur heden ochtend arriveerde de trein aan het hoofd station te Bazel. De Koningin en Prinses verlieten hier met haar gevolg den trein en begaven zich naar de koninklijke wachtkamer van het stations- restaurant waar het ontbijt werd gebruikt. Om 7.05 uur, een kwartier later dan de vast gestelde dienstregeling werd de reis naar Bern met den sneltrein voortgezet. De directie van de Zwitsersehe bondsspoorwegen heeft voor de koninklijke bezoeksters een nieuwen salon wagen ter beschikking gesteld. (Te Leiden heeft men in het „koude-laboratorium" thans een temperatuur van vijf duizendste Kelvingraad boven het absolute nulpunt bereikt.) Zoo zonder dat w' er iets van merken. Behalve dan toevallig nou, Blijft men in Leiden naarstig werken Aan d* absolute nulpunt kou. Men zoekt er door in alle stilte Naar nog weer lager temperatuur. En ware dit zoo niet, zoo'n kilte Bracht toch de massa niet in vuur Wij juichen voor Willy den Ouden, Die zwemmend wereldrecords houdt, Maar die geleerden van de koude, Laten ons als hun kou zoo koud. Ik heb nu uit de krant vernomen, Dat zij. als jongste resultaat. Al weder zijn omlaag gekomen Tot vijf duizendste Kelvingraad Ook als het nulpunt zelf gelukte. Dan bleven wij nog kil bedaard. Het voelend als veel kouwe drukte Voor iets van nul, dus geener waard. Ik zeg dit niet om te kleineeren. Het is natuurlijk onze fout. Die zooiets laags niet juist waardeex-en, Tn de gewone koude-kout. Ik ben bereid om diep te buigen Voor zoo'n merkwaardig resultaat Al kan ik zelf van kou getuigen. Die mij neg meer ter harte gaat. 't Is niet om eer mee in te leggen Wanneer ik wat luidruchtig snuit Maar 't loopt, als ik het zoo mag zeggen Bij mij de (neus) spuigaten uit Ik wil geen graden ovei-schrijden. Maar ik heb juist een kou gevat. Zooals zelfs zij in bitter lijden. Noch Leiden ooit hebben gehad P. GASUS. De N. R. A. wordt met twee jaar verlengd. Boodschap van Roosevelt aan liet Congres. WASHINGTON. 21 Febr. (V. D.) In een speciale boodschap aan het Congres heeft Di-esident Roosevelt machtiging gevraagd de N.R.A., met een tijdsduur van twee jaar te verlengen, teneinde het herstel der Ameri kaansche industrie te 'bei'orderen en de re geering in de gelegenheid te stellen waar noodig in te grijpen tot het opheffen van misstanden of het bevorderen van bepaalde takken van industrie. In hoofdzaken wor den de oude grondslagen der N.R.A. gehand haafd. Een onderzoek op initiatief van Nye. De Financieele Senaatscommissie heeft een door senator Nye ingediend voorstel goedgekeux-d om een onderzoek in te stellen naar de werking en toepassing van de N.R.A. Onderhandelingen met België hervat. De sedert eenigen tijd ondex-bx-oken Neder- iandsch-Belgische onderhandelingen wox-den thans te Den Haag voox-tgezet. Reeds heb ben bespi'ekingen plaats gevonden tusschen de voorzitters der delegaties, terwijl ook en kele subcommissies haar werkzaamheden hebben hervat. 3lé pCt. OBLIGATIëN NOORD-HOLLAND AMSTERDAM, 21 Febr. (V.D.) Naar we vernemen is bij de gisteren gehouden in schrijving op de uitgifte van 3Vz percents obli- gatiën Noord-Holland voor een zoodanig be drag ingeschreven, dat bij de inschrijvingen een groote reductie zal moeten worden toege past. Be onderteekening te Napels van de door de Commissie van Drie opgestelde overeenkomst, waarbij het Saargebied aan Duitschland wordt toegewezen. De Fransche gezant te Rome De Chambrun zet zijn handteekenixig. Naast hem rechts de Duitsche gezant dr. Von Hassell, De stand der Europeesche onderhandelingen. pag. 4 In de verhouding tusschen Italië en Abessynië is eenige verbetex-ing ingetreden. pag. 4 De samenstelling der Engelsche commissie voor het onderzoek naar den wapenhandel. pag. 4 Twee jeugdige Nederlanders zijn wegens de- viezensmokkel in Duitschland veroordeeld. pag. 3 Tegen den verdachte in de moordzaak de Bie is voor het Bossche Hof twintig jaar ge- eischt. pag. 3 De Eerste Kamer heeft de radiozaken be handeld. pag. 3 Tweede Kamer over het kantoor van den ar beid in Indië. pag. 3 De dader van het misdrijf in den Anegang is tot 20 jaar veroordeeld. pag. 1 De verlichting van het Haarlem-veld nadert haar voltooiing. pag. 5 Bekende Haarlemmers: de heer G. H. Weustink pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 2 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Twee executies. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: Sliaw's nieuwste stuk. pag. 6 K. de Jong: Koninklijke Liederentafel „Zang en Vriendschap". pag. 6 H. G. Cannegieter over de film Viva Villa. pag. 6 Voor de Vrouw. pag. 9 Diamantindustrie beraad slaagt. Nederlandsche en Belgische vertegen woordigers te Antwerpen bijeen. Woensdag is in de Diamantclub te Ant werpen een vergadering bijeengekomen van de verschillende Nederlandsche en Belgische ox-- ganisatxes van diamanthandel en -nijverheid, waar vertegenwoordigd waren van Belgische zijde: de Federatie der Belgische Diamant, bewerkers, het Syndicaat der Belgische Dia- mantnijvei'heid, de Algemeene Diamantbewex-- kers Bond, de Christelijke Diamantbewerkers Bond en de Belgische Diamantzagei-s Patroons vereeniging. Van Nederlandsche zijde waren aanwezig vertegenwoordigers van de Alge meene Juweliersvereeniging. de Beurs voor Diamantbewerkers en de Algemeene Neder landsche Diamant Bewerkers Bond. De vergadering werd voorgezeten door den heer Van Antwerpen. Na de vergadering werd het volgexxde com muniqué verspreid: De afgevaardigden van de verschillende Bel gische en Nederlandsche organisaties van Diamanthandel en -nijverheid in vergadering bijeen te Antwerpen op Woensdag 20 Februari 1935. na bespreking van den toestand in han del en nijverheid in de verschillende centra en van het nadeel, toegebracht door de unfaire loonconcurrentie van Duitschland, besluiten: 1. Aan de respectievelijke organi saties over te laten het genomen be sluit om de maatregelen der bescher mingscommissie te verscherpen o.a. door het oprichtexi eener gemengde commissie, die alle centra zal contro leeren; 2. Bij de wederzij dsche regeeringen aan te dx-ingen de bepalingen van de clearingwet op de transacties met Duitschland in alle strengheid toe te passen, waarbij de verschillende or ganisaties hun volle medewerking zullen verleenen. Ballons slachtoffer van den storm. PARIJS, 21 Februari (V. D.) Twee mill- taire ballons, die gisteren te Rochefort wa ren opgestegen, dreven tengevolge van den storm met een snelheid van 110 K.M. per uur af. Tenslotte konden zij nabij Lille (Rijssel) iix Noord-Frankrijk een noodlan ding maken. Hierbij kwam een der ballons in aanraking met een hoogspanningsleiding en raakte in brand. De drie inzittenden kon den zich met behulp van huix parachuten redden. De andere ballon kwam veilig neer. doch de gondel sloeg met zooveel kracht tegen den grond, dat de inzittenden eenige verstuikingen opliepen. Te Chei-bourg wordt een visschex-sboot vermist, die sedert Maan dag met zeven man. aan boox-d is verdwenen. Alle nasporingen hadden tot nog toe geen resultaat Londen, 21 Februari (Reuter), Zuid-Er.ge- land is gisteren door een hevigen storm ge teisterd. Een der grootste in de vaart zijnde schenen ter wereld, de Majestic, die gister middag naar New-York zou vertrekken, moest tengevolge van den storm het vertrek 24 uur ixitstellen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1