UIT DE OMSTREKEN ONCHITIS VRIJDAG 22 FEBRUARI 1935 H A A R L E M'S D A G B E '6 IJMUIDEN OPENBAREN VERGADERING DER S. D. A. P. Antwoord aan Ds. van Duijl en Geelkerken. Op Woensdag 27 Februari a.s. zal in het Thalia Theater een openbare vergadering der S. D. A. P. georganiseerd worden. Sprekers zijn de heeren H. Lindeman en M. Sluyzer met als onderwerp: Antwoord op de redevoeringen van Ds. van Duijl en den heer van Geelker ken. Er zal gelegenheid tot debat gegeven worden. VERWACHTE YISCHAANVOER. Thuis stoomende voor de Zaterdagmarkt: „Amsterdam" IJm. 58 300 manden koolvisch. 75 gul en leng, 125 varia, 30 wijting, 180 hake, totaal 710 manden. Trawlers: manden Zeehond IJM 70 70 f 1220 Liesbeth Betty IJM 183 150 f 1740 Versche haring: KW 34 f973. Loggers: KW 85 f670; KW 60 f510; SCH 247 f780. MARKTPRIJZEN VAN 22 FEBRUARI Tarbot per K.G. f 1.10—f 1 Tongen per K.G. f 1,35f 4,75 Groote schol per 50 K.G. f 14f 12 Middelschol per 50 K.G. f 18—f 16 Zetschol per 50 K.G. f26—f22,50 Kleine schol per 50 K.G. f 21f 10 Bot per 50 K.G. f6—f5 Schar per 50 K.G. f10—f9 Kleine poon per 50 K.G. f 10,50f 10 Grooteschelvisch per 50 K.G. f 30 Middelschelvisch per 50 K.G. f30 KL middelschelvisch p. 50 K.G. f 28f 26 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 22f 12,50 Kabeljauw per 125 K.G. f 32f 18 Groote gullen per 50 K.G. f 10,58—f 10 Kleine gullen per 50 K.G. f 1,50 Wijting per 50 K.G. f6—f4,20 Heilbot per K.G. f0,80—f 0,55 Leng per stuk f 1,63—f 0,65 Koolvisch per stuk f 0,50—f 0,28 ■Versche haring per kist f 3,20f 2,35 Scheveningsche logger over tijd. Vermoedelijk door gebrek aan olie. Naar wij vernemen is de motorlogger SCH 116 ..Simon en Pieter" van de reederij F. Vro lijk te Scheveningen een vijftal dagen over tijd. Men vermoedt, dat het vaartuig op de Noordzee ronddrijft met gebrek aan olie, ten gevolge van aanhoudenden tegenwind. Het vaartuig heeft een bescheiden zeiltuig, zoodat het niet in staat is verder te komen. BONTE AVOND „DE DAAD" De supportersvereeniging „De Daad", welke een 3-tal jaren geleden opgericht is om fi- nancieelen. en moreelen steun aan de vier cultureele organisaties der moderne arbeiders- vereeniging iPalvu, Excelsior, Voorwaarts en IJmuider Volksstem) te verleenen gaf voor een behoorlijk bezette zaal in ,,'t Wapen van Velsen" een z.g. bonten avond voor haar le den en donateurs. De voorzitter, de heer H. van Dokkum, opende met een kort welkomst-, tevens pro paganda woord. Het ledental (pl.m. 400) bleef nog te constant en spr. sprak den wensch uit, dat dit spoedig in stijgende lijn zou mo gen gaan. De arbeldersmuziekvereeniging Voorwaarts, directeur de heer D. Horst, opende de rij met den pittig geblazen marseh Dubbele Adelaar. Het flink-bezette koor, de arbeiderszangver- eeniging IJmuider Volksstem, zang onder de rustige directie van den heer J. Post, eenige liederen die het koor en het publiek gemak kelijk lagen: Otto de Nobels De Rooden roe pen, Mozart's en Schubert's Wiegeliedjes enz. Van de mandolineclub „Excelsior" hoorden we eenige nummers, welker keuze de hand van Excelsior's artistieken directeur Johan B. Kok verried. De tooneelsectie Palvu voerde met uitbundig succes de klucht ,.De Macht der Vrouw" op. Leiders was ook ditmaal de regissteur H. van Dokkum. Er werd met entrain gespeeld en de sappige één-acter deed het goed. Zoodat de cultureele organisaties met vol- doening op dezen bonten avond kunnen terug zien. In de pauze werd door den heer W. v. d. Vall, lid der Provinciale Staten van Noord- Holland, een propagandawoord gesproken ter opwekking voor de komende verkiezingen. Zijn rede was getiteld: Geestelijke rijkdom en geestelijke armoede. Spr. wees op de opge komen stroomingen van rechts en links. Met name het fascisme en een van de onderdeelen daarvan: verplichte arbeidsdienst werd door hem besproken. Indachtig aan het bekende woord: Het bloed der martelaren is het zaad der kerk, wees spr. er op, dat de persoonlijkheid zich nooit zal laten dooden, hoe zwaar de dictatuur van het fascisme ook drukken mag. Evenmin zal de vrijheid en de verdraagzaam heid, begrippen waar ons volk jaren voor streed, zich laten muilkorven door zulk een beginsel. De begi'ippen vrijheid en persoon lijkheid zijn begrippen, die den rijkdom van het socialisme uitmaken. VEREENIGING „ZIEKENZORG". Donderdagmiddag vond in het Gebouw voor Chr. Belangen onder voorzitterschap van mevr. Polderman een ledenvergadering plaats van de Vereeniging „Ziekenzorg". Uit het jaarverslag bleek, dat.de vereeni ging 183 leden telt en dat met onverminder den ijver wordt voortgegaan met lenigen van den nood van velen. In het afgeloopen jaar kon aan alle hulpaanvragen worden voldaan. In totaal kwamen 613 aanvragen binnen. Ver strekt werden 6625 L. melk, 39 L. room, 98 L. karnemelk, 2441 eieren, 39 k.g. boter, 42 fl. havermout. 115 k.g. vleesch. 554 warme maal tijden en een groote hoeveelheid fruit. Er moest een bestuursverkiezing plaats heb ben in verband met ae periodieke aftreding van mevr. Dalhuizen en mevr. Kleijn. Beide dames werden bij acclamatie herkozen. Aan het einde der vergadering wees de presidente op de noodzakelijkheid, dat het ledental wordt uitgebreid en wekte zij de aan wezigen op, leden en donateurs te winnen De aanvragen om hulp vermeerderen en de jfinancieele uitkomsten houden hiermede geen gelijken!] tred. Na gehouden rondvraag werd de vergade- Öng gesloteit, IJ.F.C.-NIEUWS. Zaterdagmiddag 3 uur wordt op het terrein van Stormvogels gespeeld de jaarlijksche wed strijd IJ.F.C.—Tweede Jeugd. Ongetwijfeld wacht den bezoekers weer een interessante ontmoeting. De elftallen zijn on geveer van gelijke sterkte, zoodat het ook aan spanning niet zal ontbreken. IJ.F.C. verschijnt als volgt: F. Baak, Dijkhuizen, v. d. Steen, Smit. Jochems. van Dongen, De Boer, Borst, Zwaneburg, Rets. Oldenburg. Reserves: Meijboom. Post en Mors. Leden, die zich van een piaatskaart voor den wedstrijd HollandBelgië wenschen te voor zien kunnen tot uiterlijk Maandag 25 Fe bruari hun aanvraag indienen bij den pen ningmeester en of op de bestuursvergadering. Het geld moet tegelijkertijd worden gestort. VELSEN VAN HET PLAATSELIJK CRISIS-COMITé. Gratis verstrekking van pap. Met groote dankbaarheid wordt medege deeld, dat het Comité gratis de beschikking kreeg over 2000 liter pap, te distribueeren on der de daarvoor in aanmerking komende cri sisslachtoffers. De N.V. Melkinrichting „Velsen" gaf 1000 liter en de gezamenlijke melkhandel eveneens 1000 liter. Op 25 Februari a.s. zal met de verstrekking worden begonnen. Zij, die daarvoor in aanmerking komen, zullen de benoodigde bons ontvangen door tusschenkomst der sub-comité's. Herziening uitbreidingsplan. Waar blijft de goedkeuring van Gedeputeerde Staten? Bij Raadsbesluit van 12 September 1933, werd aan J. J. en N. Graman te Santpoort vergunning verleend tot het aanleggen van een gedeelte weg en van trottoirs over het perceel liggende aan den Rijksweg en het Spekkenwegje aldaar. Tegen dit besluit werd vanwege Gedeputeerde Staten bezwaar ge maakt, omdat het in exploitatie te brengen terrein niet was opgenomen in een goedge keurd uitbreidingsplan. De juistheid van dit bezwaar kon niet worden erkend. Het bedoelde terrein is n.l. wel opgenomen in plan I tot herziening van het plan van uitbreiding, laat stelijk vastgesteld 30 Juli 1929, doch dit plan is nog niet door Gedeputeerde Staten goed gekeurd en zooals reeds eerder is medegedeeld kan die goedkeuring nog geruimen tijd op zich laten wachten. Teneinde de bouwnijverheid in deze gemeente niet te stagneeren hebben B. en W. echter steeds het standpunt inge nomen, dat zoodra een uitbreidings- of her zieningsplan door den Raad was vastgesteld, aan bebouwingsplannen, welke met dit plan niet in strijd kwamen, medewerking moest worden verleend. Ongeveer terzelfder tijd, dat het bovenvermelde bezwaar ter kennis van B. en W. kwam, bereikte hen een verzoek van J. J. Lansdorp te Bloemendaal om de bovenbe doelde vergunning' te wijzigen en op zijn naam over te schrijven. In aanmerking nemende de vorengemelde omstandigheid hebben B. en W. adressant geantwoord, dat op zijn verzoek geen beschikking kon worden genomen al vorens het uitbreidingsplan, voor zoover het in exploitatie te brengen terrein betreft, aan een herziening zou zijn onderworpen en hem in overweging gegeven niet me>den wegaanleg te beginnen voor dat deze partieele herziening is tot stand gekomen. In overleg met de Vaste commissie voor uitbreidingsplannen in Noordholland en met den eigenaar van het betreffend terrein is daarop een ontwerp tot herziening van het plan van uitbreiding opgemaakt. Dit ontwerp (aangeduid als ontwerp XII) heeft, overeenkomstig de daaromtrent gestelde wettelijke bepalingen, in uitvoerige kaarten uitgewerkt van 14 Januari 1935 af gedurende vier weken op de gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage gelegen. Van deze neder- legging is kennis gegeven in Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant en daarenboven aan de ingezetenen op de gebruikelijke wijze. Binnen den, bij artikel 37, alinea 2, der Wo ningwet gestelden termijn zijn geen bezwaren ingediend. B. en W. stellen thans voor, plan XII tot herziening van het oorspronkelijk, bij Raads besluit van 15 Juli 1924, no. 3, vastgestelde uitbreidingsplan voor de gemeente Velsen vast te stellen en daartoe te nemen het besluit, zooals dit in concept is opgemaakt. BEVERWIJK Het Roode Kruis Ziekenhuis. Ds. Jac. Poort spreekt over: „Waarom ik als voorzitter van het Roode Kruis bedankte." Donderdagavond had in de bovenzaal van het veilingsgebouw „Kennemeriand'' een open bare vergadering plaats namens het Comité tot behartiging van de belangen van het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk. De heer J. Tolk zegt dat hij eenerzij ds met een gevoel van schroom anderzijds met dat van blijdschap de aanwezigen namens het comité mag ver welkomen. Spr. hoopt dat hoe de indruk van deze vergadering ook moge zijn, niemand zal bedanken als lid van het ziekenhuisfonds. Mis schien kunnen nieuwe bestuursleden veran dering brengen in de wanverhouding die er momenteel bestaat. Uit de groote opkomst zal het comité nieuwen moed putten om voor waarts te gaan. Altijd, aldus spr., zijn er on- eenigheden onder de bestuursleden geweest door het optreden van den heer W. Maters als dictator. Spr. mem op dat een adres aan EMM. gericht ook geen resultaten heeft op geleverd evenmin als een adres vair het co mité gericht aan het bestuur van het Roode Kruis Ziekenhuis. Hierna geeft spr. het woord aan Ds. Jac. Poort. Dat ik voor u sta, aldus spreker, is met ge mengde gevoelens. Hij is niet voor zijn ple zier hier. maar was liever thuis gebleven. Spr. heeft heel wat achter den rug inzake hetj Roode Kruis Ziekenhuis en heeft heel watj moeilijkheden te trotseeren gehad. Nu hij in' Den Haag is, had hij wel kunnen zeggen: Wrijf keel en borst voor_ het slapen gaan flink in met WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK (Adv. Ingez. Med.) wat in Beverwijk gebeurd is daar ben ik van af, maar oude liefde roest niet. Spr. is altijd veel blijven voelen voor de belangen van het Beverwijksche R, Kruis Ziekenhuis, daarom is spr. blij, dat hem nu de gelegenheid gege ven is deze weder te dienen. Hij heeft ver scheidene brieven gekregen, uit een daarvan leest hij een gedeelte voor, waarin hem zegd wordt, dat hij zal spreken voor een op relletjes belust publiek, bestaande uit com munisten, socialisten en anti-militairisten en dat het zijn prestige niet zal verhoogen en dat het comité hem ervoor gespannen heeft, omdat hij ook grieven heeft. Komende tot zijn onderwerp zegt Ds. Poort dat hij alle documenten nog in zijn bezit heeft. Het bestuur heeft altijd gezegd dat het aan hem lag dat er oneenigheden waren. Hij is nu al 3 jaar weg maar het blijkt, dat het nog niet in orde is. Et was reeds oneenigheid tusschen den heer Ingenhousz en Maters voor dat spr. in het bestuur kwam. Als hij alles geweten had, zou hij nooit voorzitter gewor den zijn, maar zijn voorganger Ds. Westen burg was toenmaals ook voorzitter van de af- deeling en zag toen graag zijn plaats door ds. Poort ingenomen. Toen hem daarna ook dooi de heeren Ingenhousz, Maters en Dr. Boon verzocht was om als voorzitter op te treden, heeft hij de voorzittersplaats aangenomen. Er ontstonden conflicten met iedereen, waar mede de heer Maters in aanraking kwam. Spr. gaat uitvoerig in op het conflict Dr. Bül- lerW. Maters en op het conflict zuster En gelvaan-W. Maters. Nu wat betreft het eerste conflict in het najaar 1927 tusschen spr. en den heer M. het volgende: de heer M. had toen op een bestuursvergadering gezegd, dat hij zijn functie als penningmeester niet lan ger kon waarnemen, omdat hij er den tijd niet meer voor had. De heer Ingenhousz was toen met het voorstel gekomen om den heer M. een geldelijke tegemoetkoming aan te bie den. Daar was ik tegen, omdat het een phi- lantropische inrichting betrof, waaraan ieder zijn krachten uit liefde voor de zaak gaf. Hieruit was een heftig debat ontsproten, waar in de. heer Th. Winter heftig tegen mij was uitgevaren. Beide sprekers zoowel als de heer M. "hadden toen hun functies neergelegd. Voorgelezen werd een schrijven van alle le den van het bestuur, waarin de heeren P. en M. werden verzocht weer terug te lceeren, Beiden zijn toen weer in functie gebleven. Daarna was men weer over die geldelijke tegemoetkoming gaan praten. Spr. had er toen zijn toestemming aan kunnen geven, mits deze tegemoetkoming een tijdelijk karakter zou dragen. Met het oog op art. 46 der statuten is toen in overleg met een deputatie van het hoofdbestuur besloten deze post zoo te boe ken, dat de goedkeuring van het Hoofdbestuur niet noodig was. De heer M. zou dan optreden als leider der administratieve en economische belangen en als zoodanig een vergoeding van f 1000 per jaar ontvangen. Intusschen bleven de moe'ilijkheden bestaan. Ik was zoo zei Ds. Poort, toen met Dr. Boon overeengeko men om een bestuursvergadering te beleggen om te klagen over het optreden van den heer M. Toen de vergadering daar was kreeg hij echter de kous op den kop en werd hem ver zocht maar als voorzitter af te willen treden. In verband met de hierdoor ontstane 'moei lijkheden en conflicten voelde hij zich ver plicht den kringcommissaris Ledeboer uit Alk maar en het hoofdbestuur erin te moeten betrekken. Een deputatie van het hoofdbe stuur. bestaande uit de heeren Dr. Rutgers en Baron van Lijnden, hebben tóen advies ge geven. Deze heeren schreven het- conflict toe aan het niet vastgelegd zijn van een ieders bevoegdheden en adviseerde uit het bestuur een commissie van 3 leden te benoemen. Mocht hiervoor een reglementswijziging noo dig zijn, dan moest men daartoe overgaan. Wat is er toen gebeurd? Het advies werd op gevolgd, het dagelijksch bestuur werd afge schaft en de commissie van 3 leden benoemd, n.l. de heeren dr. Boon, Maters en Ingenhousz dus dat was weer het oude dagelijksche be stuur, maar zonder my. Hierover heeft hij toen weer het hoofdbestuur geschreven. De heer Ingenhousz heeft toen voorgesteld om een alg. ledenvergadering bijeen te roeper- om de leden te laten beslissen of den heer I. of spr. heen zou gaan. Ds. Hovy is toen als bemiddelaar opgetreden. Slot was dat de le denvergadering toch gehouden is waarin toen een commissie is benoemd bestaande uit de heeren Stoutenbeek, Ds. v. Calcar en v. Leeu wen, die de zaak na-der zou onderzoeken Spr. heeft toen het advies van de commissie opgevolgd, heeft bedankt als voorzitter, maar is bestuurslid gebleven om zijn grieven en bezwaren aan het bestuur voor te leggen en te bespreken. Hiervan is echter nooit iets ge- men. Hij werd als bestuurslid toen gelijk een nul behandeld en heeft toen ook bedankt als bestuurslid. Ds. Poort behandelt vervolgens nog een geval waaruit, 't eigenmachtig optreden van den heer M. zou blijken waarna hij zijn rede besluit met erop te wijzen dat hij hier niet gesproken heeft om een relletje te maken, maar om de leden te dienen in het belang van hun prachtig ziekenhuis, (applaus). De heeren J. Visser, v. d. Ploeg en W. P. Langendijk stellen vervolgens ongeveer de zelfde vragen n.l. hoe maken we de zaak ge zond, hoe komen we tot verbetering. Ds. Poort antwoordt, dat iedere*" *'"ch op moet geven als lid van het Roode Kruis, wordt men niet als lid aangenomen breng dit dan ter kennis van het Hoofdbestuur. De heer J. Tolk beantwoordt vervolgens de heeren Zuurbier en van Zutphen. De heer J. Tolk zegt dat een vervolg vergadering nood zakelijk zal zijn en rekent op een even groote opkomst. Hierna bedankt spr. ds. Poort voor zijn gehouden rede, hij hoopt dat indien noo dig hij weer op diens hulp mag rekenen. NED. CHRIST. VROUWENBOND. De Nederlandsche Christelijke Vrouwen bond hield Donderdag een bijeenkomst in het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Oos terwijkstraat. Spreker voor dezen avond was Mr. G. van Roekei, secretaris van den Armen raad. uit Arnhem over het onderwerp „De vrouw op het terrein van de weldadigheid". Nadat de presidente, mevrouw Van Katwijk de bijeenkomst geopend had, las de secreta resse mevr. Fröhlich de notulen voor. Hier op volgde behandeling der ingekomen stuk ken en werden eenige nieuwe leden geïnstal leerd, waarna Mr. Van Roekei zijn causerie aanving. Spreker begon met er op te wijzen, dat het liefdadigheidswerk vooral in de Christelijke gemeente moet leven, en nu is het juist de tijd om dat werk in stand te houden, daar wij in een tijd leven waar de moeilijk heden van alle kanten op ons aanstormen. Wel wordt het gevaar nu grooter, dat door deze moeilijkheden het werk onder de voet wordt geloopen, immers er zijn zelfs al ge schriften verschenen, waarin door sociologen beweerd wordt, dat er tegenwoordig te veel humanisme is, waardoor de menschen hun zelfstandigheid en hun gevoel van verant woordelijkheid verliezen, doch zoo zeide spr. wij mogen in geen geval deze meening dee- len. Als men in dezen crisistijd zou zeggen „Men moet zich zelf helpen, of anders ballast- menschen overboord" dan zou dit lijken op de Grieksche cultuur, waar al wat zwak was omgebracht werd. Wij moeten integendeel steeds weer geïnspireerd worden om hulp aan onze medemenschen te bieden. Onze samen leving is vol kansen die wij moeten benutten. Wij hebben een individueele hulp in ons om hulp te bieden en die mogen wij niet ver stikken. Hier.op liet spreker aan de hand van een serie lichtbeelden de ontwikkeling van het werk der liefdadigheid door de eeuwen heen zien, en toonde daarbij aan, toe telkens nieuwe terreinen werden ontgonnen en hoe ten tijde van Franciscus van Assisi ook de vrouw haar plaats op het terrein van de weldadigheid begon in te nemen. In dien tijd werd de orde der Claristen gesticht, zoo ge noemd naar Clara van Sciffi, die zich speciaal toelegde op het maatschappelijke werk, zooals zorg voor jeugd en ouden van dagen, en de verpleging van melaatschen en krankzinni gen. Tenslotte schetste spreker den vooruitgang in de verzorging en de verpleging van de krankzinnigen, waarbij eenige plaatjes ver toond. werden van enkele der 43 inrichtingen, waarin 20.000 menschen verpleegd worden. Aan het einde van den avond dankte mevr. Van Katwijk den heer Van Roekei voor zijn interessante causerie, waarop de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze besloten werd. POLDER „DE WIJKERBROEK". In de Donderdagmiddag gehouden verga dering van stemgerechtigde ingelanden van den Polder „De Wijkerbroek", welke in het café „De Vriendschap" werd gehouden, is het Ambtenarenreglement vastgesteld. De ingelanden hebben vervolgens besloten tot het aangaan van een overeenkomst met den Polder de Uitgeester en Heemskerker broek voor uitwatering van een deel van dien polder in de Wijkerbroek. ZANDVOORT ZANDVOORTSCHE HANDELS VEREENIGING. Donderdagavond hield de Zandvoortsche Handelsvereniging in Bodega Mustert haar 27e jaarvergadering. Na de opening door den voorzitter kwamen de ingekomen stukken aan de orde. Hierbij was een rapport van den K. N. Middenstands bond betreffende het hebben van neven betrekkingen door overheids en semi-over- heidspersoneel. Aan den Gemeenteraad werd een adres ge zonden met het verzoek op het Tramplein geen ijs- of andere tenten meer te plaatsen, doch dit plein te gebruiken voor het doel. waarvoor het indertijd werd onteigend, n.l. verhooging van het dorpsschoon en verbete ring van het verkeer. In het jaarverslag van den administrateur werd herinnerd aan het bedanken van den heer Brokmeier als voorzitter en zijn benoe ming tot eere-voorzitter. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat een batig saldo van ruim f 177 aan wezig was. De kascommissie had boeken en bescheiden keurig in orde bevonden. Bij de bestuursverkiezingen werd de heer L. J. Rinkel bij acclamatie tot voorzitter herko zen, terwijl in de plaats van den heer G. Kui per de heer A. Bakels Jr. tot bestuurslid werd gekozen. Als leden van de ballotage-commissie wer den benoemd de heeren: Vallo, Kemp, Vader Jongsma en Van Keulen. Besloten werd over te gaan tot het royeeren van eenige leden. Nog werd besloten een be drag van f 10 te storten in het Meeuwsen- fonds. Bij de rondvraag vroeg de heer T. Koper of er op de begrooting niet een bedrag kon wor den uitgetrokken in verband met het te hou den Nationaal Zangconcours. JONGERENKRING. Zaterdagavond 23 Februari spreekt de heer G. Pfundt in gebouw Brugstraat over: „Toe risme". De heer J. Smit zal deze lezing met lantaarn plaatjes illustreeren. VRIENDENKRING. In de laatst gehouden vergadering van de tooneelvereeniging „Vriendenkring" werd de heer A. Willemse gekozen tot voorzitter, ter wijl de heer H. d'Hooge tot regisseur werd be noemd. BAL-MASQUé. Het jaarlijksche bal-:masué in Monopole is dit jaar vastgesteld op Zaterdag 9 Maart. Evenals vorige jaren zal dit niet alleen een feest worden voor inwoners van Zandvoort, maar zullen ook zeker weer zeer vele bezoe kers komen van huiten Zandvoort. Twee muziekcorpsen nl. de muziekkapel Zandvoort en de bekende Midnight Kiddies zullen het muzikale gedeelte verzorgen. We behoeven zeker niet te zeggen, dat er ook dit jaar weer zeer mooie prijzen beschik baar zijn. O.S.S. Voor de jaarvergadering van de gymnastiek- vereeniging O.S.S. die Dinsdag 5 Maart ge houden wordt, staan als zeer belangrijke pun ten op de agenda: benoeming van een voor zitter en bespreking van het zomerprogram- ma. ONTWIKKELING VAN HET LUCHTVERKEER Dinsdag 5 Maart, zal de heer Van Ginkel, chef bij de K.L.M., in gebouw Monopole een lezing houden over de ontwikkeling van het luchtverkeer, meer in 't bijzonder over de vooruitgang van het luchtverkeer bij de K.L.M. DE MINIATUUR WERELDSTAD. Gisteren waren we in de gelegenheid in Ons Huis de miniatuur wereldstad, vervaar dig door den heer T. Huizinga te Veendam in werking te zien. Langen tijd hebben we in bewondering gestaan voor dit product van onuitputtelijke energie en oneindig geduld van den heer H. die ruim 22 jaar werkte om dit geheel te voltooien. Ieder onderdeeltje werd tot in kleinighe den natuurgetrouw nagebootst: een kerk, een schoenwinkel, een lunchroom. Konink lijk paleis, een muziekwinkel, een electrische centrale, een kantoor, een meubelfabriek, een smederij enz. Op het midden van een miniatuurpleintje met gazons en bloemperkjes spuit een fon teintje; in de gracht vaart een bootje rustig heen en weer. De brugwachter draait altijd precies op tijd de brug open en dicht. Bij de meelfa briek worden de balen gelost en geladen. De houtzaagmolen bewerkt het ruwe hout. Een tram rijdt door ae stad, voetgangers en fietsers bewegen zich door de straten. Bezoe- 1 kers gaan in en uit de kerk. Een aantal mu zikanten zorgen voor een lustig deuntje mu ziek. Een trein rijdt over een viaduct en een Zeppelin zweeft door de lucht. Zelfs de wolken schuiven langzaam langs het uitspansel voort. De stad is ongeveer 18 M2, groot. De speciale attractie van deze miniatuur stad is het sportveld, waar onze Oranje- ploeg een partij voetbal te zien geeft tegen het Belgische elftal. Hoe vernuftig het mechanisme dat alles doet bewegen, ook in elkaar zit, nog meer bewondering koesteren we voor het geduld van den heer H„ die het volbracht een Ko ninklijk paleis op te bouwen uit meer dan 5000 kleine blokjes hout, Voor de voegen tusschen deze 5000 „steentjes" gebruikte hij smalle spaantjes van lucifer-doosjes. Ook andere gebouwen werden op dezelfde wijze in elkaar geknutseld. We raden ieder aan dit kunstwerk eens te gaan bezichtigen, 't Is wel de moeite waard. HILLECOM HUIZENVERKOOPING. Donderdagavond had in Hotel Sistermans onder groote belangstelling de verkooping bij inzet plaats van de navolfende perceelen: Het winkel- en woonhuis. Burgemeester Pontstraat no. 4. groot 1.42 A. Hoogste bieder de heer A. W. Nieberding te Heemstede met f 5700. Het woonhuis, idem no. 6, groot 0.92 A. Hoog ste bieder de heer J. W. M. v. d. Bosch te Heemstede met f 4300. Het woonhuis, idem no. 8, groot 0.98 A. Hoogste bieder dezelfde met f 4100. Het woonhuis, idem no. 10, groot 1.43 A. Hoogste bieder, dezelfde met f 4100. 6 in aanbouw zijnde woonhuizen, Burgem. Pontstraat nos. .3646, groot 5.79 A. Hoogste bieder dezelfde met f 12.600. Het woonhuis Ambachtstraat no. 3. Hoogste bieder de heer A. W. Nieberding te Heem stede met f 2800. Het woonhuis idem no. 5. Hoogste bieder de heer P. Chaudron te Hillegom met f 2950. Het woonhuis idem no. 7. Hoogste bieder de heer A. W. Nieberding te Heemstede met f 2900. Het woonhuis idem no. 9. Hoogste bieder de heer P. Chaudron. alhier met f 2800. Het woonhuis idem no. 11. Hoogste bieder de heer J. van 't Hof te Haarlem met f 3000. Het woonhuis met garage en schuur Hille- gommerdijk no. 330 te Nieuw Vennep (gem. Haarlemmermeer) met opstalrecht op den grond tot 31 Jan. 1949, groot 4.25 A. Hoogste bieder de heer H. v. d. Jagt te Hil legom met f 1500. Afslag van alle perceelen Donderdag a.s. HAARLEMMERMEER GRAANBEURS. Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden Graanbeurs was de aanvoer als volgt: Rogge f 7.50; Gerst (chevalier) en Winter gerst f 6; Haver en Paardeboonen f 6.25; Duiveboonen f 8.50; Bruine boonen f 11.50; Groene erwten f 9.75; Vale erwten en Blauwmaanzaad f 14.50; Geel mosterd en Karwijzaad f 18. Alles per 100 K.G. DAK AFGEWAAID. Door een hevigen rukwind werd Donderdag morgen van een achter een woning aan den Hoofdweg alhier staande schuur een groot gedeelte van het dak afgerukt en eenige meters verder neergesmakt. Een der bewo ners, die juist de schuur had verlaten, bleef ongedeerd. WIJK AAN ZEE EN DUIN RAADSVERGADERING. De gemeenteraad vergaderde Donderdag middag, onder voorzitterschap van burge meester H. Rothe. Van de N. V. Frederik Hendrik Exploitatie te Amsterdam was een brief ingekomen waar bij werd gewezen op het euvel van het ver leenen van eenige weken vrij wonen, waarvan ook door een steuntrekker was gebruik ge maakt. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. reeds maatregelen hebben genomen. De bouwondernemers zijn verzocht de steun- trekkenden te waarschuwen, dat dit „vrij wo nen" een bron van inkomsten beteekent, zoo dat dit van den steun zou moeten worden af getrokken. Een verzoek van A. Ph. Kochx te Beverwijk om vergunning voor het aanleggen van we gen werd terzijde gelegd, omdat het verzoek niet geschiedde overeenkomstig het bepaalde in art. 7. der bouwverordening. Het voorstel van B. en W. betreffende het voorbereiden van de herziening van het uit breidingsplan voor eenige perceelen grond aan den Ouden Alkmaarschenweg en den Rijksstraatweg wordt aangenomen. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde een voorstel van B. en W. om het maximum aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein met ingang van 1936 te verhoogen van 14 op 17. voornamelijk ten behoeve van de afdeeling Wijk aan Duin. Het voorstel van B. en W. wordt met 9—3 stemmen aangenomen. Tegen stemmen de heeren Kruythof, Gijsberts, en Poortstra. Ten behoeve van de badplaats Wijk aan Zee wordt een verordening vastgesteld tot af wijking van eenige bepalingen der Winkel sluitingswet. Achtereenvolgens worden ook vastgesteld de verordening op de heffing van besmet telijke ziektengelden, en tot aanwijzing van de stemlokalen. Bij de benoeming van leden der stem- bureaux protesteeren de heeren Schelvis en Tervoort met klem tegen het feit, dat de le den voor een heelen dag werken zelfs geen vergoeding krijgen voor eten of drinken. Wet houder Tervoort noemt deze eisch van de autoriteiten absurd tegenover een noodlijden de gemeente. De leden zijn gaarne bereid het werk te verrichten, maar onder deze voor waarden zou spr. willen adviseeren de benoe ming niet aan te nemen. De raadsleden voelen er niets voor, om zon der eten of drinken in de stembureaux werk te verrichten. Tenslotte worden toch de voorgestelde le den benoemd, tot groote geruststelling van den voorzitter. Op voorstel van B. en W. wordt de politie verordening aangevuld met een bepaling, waarmede kan worden opgetreden tegen ra- diohinder. Achtereenvolgens worden aange nomen de voorstellen tot vaststelling van de verordening op de heffing van schoolgeld, tot wijziging van de tarieven op de heffing van opcenten op de gemeentefonds-belasting en tot het huren van de bergplaats van mate rialen aan de Verlengde Groenelaan. Daarna worden vastgesteld de gemeente lijke vergoedingen in de exploitatiekosten der bijzondere scholen over 1932.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10