)e nieuwe bewaarschool van Volksonderwijs. VRIJDAG 22 FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 11 BLOEMENDAAL RAADSVERGADERING Vaststelling uitbreidingsplan Bloeniendaal aan Zee aangehou den. Oproeping voor hoofd van den plantsoendienst tegen lager salaris dan B. en W. voor stelden. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdagmiddag, onder leiding van den burgemeester Jhr. unr. C, J. A. DenTex. Aanwezig alle leden. Stembureau*. In de stembureaux worden benoemd: tot plaatsvervangend voorzitter in Stemdistrict IV de heer Oh. B. Posthumus Meyjes; tot plaatsvervangende leden in Stemdistrict VI: de heer en W. G. van Seggelen en van Es; tot plaatsvervangend voorzitter in Stemdistrict VII: mr. A. J. Enschedé. Café „Roozendaal". Aan de orde komt het voorstel van B. en W. tot onttrekking van terrein aan den open baren dienst en aangaan eener transactie met A. J. van Schooten, eigenaar van café- Roozendaal". wanneer het oude Raadhuis zal worden afgebroken. De heer Luden (C.-H.) vraagt zoo spoe dig mogelijk nadere voorstellen, ook voor huisvesting van het politiebureau, afbraak van het Raadhuis enz. Wethouder Prinsenberg (R.-K.)Wij zijn er mee bezig. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Uitbreidingsplan Bloe- mendaal aan Zee. B. en W. stellen voor, over te gaan tot de finitieve vaststelling van het Uitbreidings plan voor Bloemendaal aan Zee. De heer Posthumus M ey e s (V.B.) wil deze zaak nog aanhouden, tot de lezing van den voorzitter van den Bond van Architec ten voor de leden van Bloemendaal's Bloei over dit onderwerp is gehouden. De heer Enschedé (V.B.) en Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) zijn ook voor aanhouding. De weer Noorman (S.D.A.P.) meent dat de zaak voldoende bekeken is. Wethouder Prinsenberg (R.K.) vraagt: waarom komt men nu pas met een lezing, terwijl voorloopige vaststelling reeds heeft plaats gehad. De lezing zou belangstelling moeten wekken voor de ontwikkeling van Bloemendaal aan Zee. maar die belangstel ling bestaat al lang. Spr. is beslist tegen aan houding. De v o o r z i 11 e r is het eens met den wet houder. Waar zou het op deze manier heen gaan? Eensgezindheid zal toch niet het ge volg van de lezing ziin. De heer C a s s e (V.D.) kan geen verband zien tusschen het plan en de aangekondigde lezing. De plannen zijn reeds eenige jaren oud; verschillende bezwaren zijn opgeheven of ondervangen. De gemeente heeft nu a ge- zesrd: laat zij ook b zeggen. De heer Schulz (S.D.A.P.) wil ook niets van aanhouding weten. Een lezing van een architect zal nu de meeningen niet meer veranderen. Men vergete ook niet dat deze auaestie een financieelen kant heeft. Er zou dus ook nog een lezing door een financieel expert moeten gehouden worden. De heer Enschedé (V.B.) stelt voor de zaak nog één maand uit te stellen, tot de lezing is gehouden. Wethouder Prinsenberg (R.K.) vraagt of het wel juist zou zijn, dat de Raad op haar voorloopige beslissing zou terugkomen, nadat een lezing over het onderwerp in quaes tie zou zijn gehouden. De heer F1 e mm in g (lijst Laan) wijst er op dat de architect die de lezing zal hou den, een autoriteit is. Het is de heer De Bie Leuveling Tjeenk. De voorzitter blijft zich verklaren te gen uitstel. Er blijft in het plan voldoende ruimte over om van Bloemendaal aan Zee iets zeer goeds te maken. Het gaat op het ooaenblik alleen om het stratenplan. Het voorstel tot aanhouding wordt aan genomen met 8 tegen 7 stemmen. (Tegen de heeren: Cassée. Schulz. Noorman. Bolleman. Witteman, Hendrichs en Prinsenbei-g) Clubhuis voor de Hockeyclub? B. en W. vragen een crediet van f 3500 voor het bouwen van een clubhuis op het ter rein van de Hockeyclub .31oemendaal", om het clubhuis daarna aan de vereeniging te verhuren. Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) vreest dat de gemeente hier toch een zeker risico op zich zou nemen. De heer C a s s e e (V.D.) deelt die vrees niet De club is niet in staat, f 1000 te fourneeren. In normalen tijden kon dit nog wel. De heer Schulz (S.D.A.P.) zou gaarne zien dat de club zelf ook iets deed; dan kan de gemeente misschien aanvullend werk doen. Wethouder P r i n s e n b e r ,g (R.K.) meent dat B. en W. toch wel met een voorstel zijn gekomen, dat in de lijn der bezuiniging ligt. Vroeger is voor een dergelijk doel wel f 10.000 toegestaan door den Raad. De gemeente zal voor het gebouwtje, als dit noodig zou zijn. ge makkelijk een anderen huurder vinden. Risico is er dus niet. De heer Enschedé (V.B.) zou gaarne een garantie zien van het bestuur. Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) stelt voor dat de club f 500 zal bijdragen. Dit voorstel wordt met 8 tegen 7 stemmen aangenomen. De voorzitter zegt, dat- nu eerst overleg moet worden gepleegd met de Hockeyclub. Ontheffing bepalingen bebouwingsvoorschriften. Ontheffing krachtens artikel 6 der Bebou- wingsvoorscbriften, wordt verleend aan: a. G. Kamphuys. voor bouw van twee wo ningen aan den Hooge Duin en Daalscheweg; b. J. D. Wildeboer. voor bouw eener garage bij perceel Grenslaan no. 4; c. W. Ennik, voor bouw eener garage bij perceel Mr. H. Enschedéweg 16; en geweigerd aan: A. J. Faase, voor verbouw van perceel Joh. W. Frisolaan no, 9 a, daar de bebouwings- voorschriften (art. 1 al. 1) alleen het bouwen van woonhuizen ter plaatse veroorloven. Hoofd van den Plantsoendienst. B. en W. stellen voor, een oproeping te plaatsen voor sollicitanten naar de betrekking van „hoofd van den plantsoendienst" op een salaris van f 3600f 4.000. De heer Luden (C.H.) zou een eenvoudii man willen aanstellen, met de kennis van een bekwamen tuinman en den titel van opaichter. Die zou dan pl.m. f 40 per week kunnen ver dienen. f 4000 vindt spr. een dwaas salaris. De Voorzitter zegt, dat deze gemeente iemand noodig heeft, die weet te werken met het landschap. Aan de beplanting van den Zeeweg en aangrenzende terreinen moet nog veel gedaan worden. Dat kan niet een ge wone, goede tuinman. De heer Cassée (VP.) betoogt met den voorzitter dat aan de toekomstige ontwikke ling van de gemeente moet worden ge dacht. De heer Hogenbirk (C.H.) vindt f 3600 a f 4000 te hoog voor den tegenwoordigen naar bezuiniging strevenden tijd. Het salaris kan wel f 1000 minder zijn; daarvoor zijn nog wel bekwame menschen te krijgen. De heer Noorman (S.D.A.P.) vindt dat het door B, en W. voorgestelde salaris niet te hoog is. Men speculeere niet op „vraag en aan bod" in dezen. De heer PosthumusMeyjes (V.B.) wil een hoofdopzichter benoemen en hem een met dien titel overeenkomstig salaris geven. Wethouder Prinsenberg (R.K.) sluit zich bij den heer Noorman aan. Het voorge stelde salaris is niet te hoog. Iemand die als tuinbaas dienst kan doen is al in functie. Er moet iemand benoemd worden met theore- tisch-practische kennis. De heer Hogenbirk (C.H.) zegt dat een prima kracht te krijgen is voor f 3000. De heer Luden (C.H.) zegt dat alles af hangt van den persoon dien men kist. Een voudige menschen kunnen ook geniaal zijn. Voor f 4000 krijgt men een halven geleerde. De Voorzitter waarschuwt als maat staf aan te nemen wat men tegenwoordig in het vrije bedrijf betaalt. Een voorstel-Hogenbirk (een begin salaris van f 3000), wordt aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. De voorzitter zegt. dat dit voorstel naar het overleg zal gaan. ter nader advies inzake periodieke verheugingen. De theeschenkerij aan de Brouwerskolk. Het voorstel, om perceel Brouwerskolkpad no. 2 openbaar te verpachten als theeschen kerij gaat terug naar B. en W. omdat de heer Schulz meent, dat er een servituut op bedoeld perceel rust. De zaak zal nader onderzocht worden. Bescheiden gebouw in fraaie omgeving. Rijnegom en de gemeente. B. en W. adviseeren, afwijzend te beschik ken op het verzoek van de bewoners van de Spiegelen-burghlaan c.o. om den vijver in hun weg niet verder door te trekken. De heer Posthumus Meyjes (V.B.) geeft uiting aan zijn ontevredenheid en die der bewoners van Rijnegom over de wijze waarop B. en W. die bewoners hebben behan deld inzake het vellen van boomen in Rijne gom. Een vraag betreffende een broedplaats van muggen is onbeantwoord gebleven. Na een uitvoerige uiteenzetting van den Voorzitter en wethouder Prinsen berg neemt de heer Posthumus Meyjes zijn ontevredenheidsbetuiging terug. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Het aantal verloven A. B. en W. stelilen voor. afwijzend te beschik ken op een verzoek van de Nationale Com missie tegen het alcoholisme, om zoowel het aantal vergunningen als het aantal verloven A te verlagen. Deze aantallen zijn nu 18 en 8. Een voorstel-Schulz, hier 15 en 6 van te ma ken, wordt verworpen. Rondvraag. De heeren Enschedé (V.B.) en Cassée (C.D.) brengen de levering van papier voor stembiljetten enz. aan de gemeente ter spra ke. De heer Cassée vraagt den tusschenhan- del niet uit te schakelen. De Voorzitter zegt, nauwkeurig te zul len overwegen, dat particulieren niet bena deeld worden. Maar het inkoopbureau van de Vereen, van Ned. Gemeenten bewijst toch goede diensten. Hierna sluiting. Zonder hoofdelijke stemming. werden in den loop der zitting nog aange nomen de Ln dit blad vermelde voorstellen be treffende: opheffing van de betrekking van gemeentevroedvrouw (met opdracht aan B. en W., vaste regelen te ontwerpen voor steun voor verloskundige behandeling aan armlas tige ingezetenen); overneming van grond van den heer S. P. Rijnierse en langs den Mr. En schedéweg; wijziging reglement van ordi voor de raadsvergaderingen, definitieve vast stelling van wijziging der bebouwingsvoor schriften; aangaan van een nieuw contract voor stroomlevering aan het Waterbedrijf; aanvrage van crediet voor verbetering van de douchebad-inrichting van het Jeugdhuis: verhoogi-ng van subsidie aan de vereeniging voor kraamverzorging; vaststelling supple- toire begrootingen voor 1934 en 1935; aan vulling der verordening tot vaststelling van de namen der wegen (met dien verstande dat de weg van de Spiegelenburghlaan in Noor delijke richting naar den Oosterduinweg de Waal Malefijtlaan zal heeten en niet A. J. de W. M.-laan)wijziging der retributie- en bij slagverordeningen M. O. en V. H. O. 1929, vaststelling van vergoedingen en voorschol ten aan het bijz. onderwijs; verlenging van den annuïteïtsduur der voorschotten; door de emeente voor woningbouw verleend; verlen ging van termijn der erfpacht voor de met rijkssteun en voor de met gemeentesteun gebouwde woningen; hersohatting van huur der gemeentewoningen. BLOEMENDAALSCHE REDDINGS BRIGADE. Onder voorzitterschap van Dr. W. van Ol denborgn vergaderde de Bloemendaalsche Brigade in hotel ..Roozendaal" te Overveen Door den voorzitter en ook door den secre taris werd het overlijden van mevrouw Van Nederhasselt, de echtgenoote van den vori- gen voorzitter herdacht. Gememoreerd werd haar groote belangstelling in het werk der B.R.B. en haar trouw bezoek aan de jaar lij ksche samenkomsten. De leden verhieven zich bij deze,woorden van hun zetels. De heer J. de Vries bracht voor de tiende, maar ook voor de laatste maal het jaarver slag uit. Dr. Van Oldenborgh nam slechts noode afscheid van den secretaris, die heel veel werk voor de Brigade heeft verricht. Aan de beurt van aftreden waren de hee ren E de Graaf, A. J. Meijerink en Dr. W van Oldenborgh. die allen werden herkozen Tot le secretaresse werd benoemd mejuffr Annie Evers. Platanenlaan 83 Bloemendaal en tot 2en secretaris de heer J. Huyboom. Tot afgevaardigden naar de Bondsvergade ring. die op den 2en Paaschdag wordt ge- hoiiden in Boskoop, werden gekozen de hee ren De Graaf en Buddingh- De heer Kuyl werd bij acclamatie herbenoemd als lid der technische commissie. Besproken werd de mogelijkheid tot het instellen van een strandpost aan het slag bij ..Duin en Kruid- berg". De zekerheid bestaat nog niet of B. en W. van Bloemendaal zullen toestaan dat daar weer gezwommen wordt, want het is daar vaak heel gevaarlijk. Eer.ige personen zijn daar reeds verdronken Wordt het niet verboden, dan zal een strandwacht van de B.R.B. daar goede diensten kunnen bewij zen. Verschillende leden zijn bereid ook dien post. 4 K.M. ten Noorden van het strandhuis, te betrekken. Besproken werd hoe de B.RB. daar op een voudige wijze ..een onderdak" kan vir.cen, een plaats waaraan eventueele drenkelingen en gewonden 'door glasscherven en zonne brand) hulp kan geboden worden. De voor zitter zal deze aangelegenheid met den burgemeester bespreken. Tot slot van den avond richtte Dr. van Oldenborgh woorden van dank tot den af getreden secretaris. SANTPOORT. op aarde in den proletarenstand moeten zoeken. Het begint al met de kinderboeken, die zich wijwei nooit afspelen in onze eigen omgeving, terwijl dit- toch zoo gemakkelijk kon. daar in onze gezinnen, aldus spr.. nog heerschen levensblijheid, levensmoed en idealen. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door een tweetal aanwezigen gebruik gemaakt. Half verscholen achter het gebouw aan de i Wüstelaan, waarin voorheen was gevestigd ae bewaar- en naaischool „Spaarnberg", doch dat geruimen tijd geleden werd ingericht als badhuis, ligt tegen den zoom van het Burge meester Rijkenspark een bescheiden gebouw tje. Het is thans nog van den weg af zichtbaar maar als straks het houtgewas zich tooit met zijn zomerkleed zal het grootendeels voor het oog van den voorbijganger verborgen blijven. Dit gebouwtje is de nieuwe kleuterschool die thans zoo goed als gereed is en die „met ingang van een nader door B en W. van Vel- sen te bepalen datum" in exploitatie zal wor den gegeven aan de afdeeling Santpoort van de Vereeniging voor Volksonderwijs." Het is eigenaardig geloopen met het neu trale bewaarschoolonderwijs in Santpoort. Financieele moeilijkheden noopten het be stuur van de stichting Bewaar- en Naai school „Spaarnberg" de school aan de Wüste laan, die gedurende tal van jaren een zegen was geweest voor Santpoorts spes patriae op te heffen. Gelukkig kon het gebouw voor een ander even nuttig doel worden ingericht: de school werd, zooals men weet verbouwd tot badhuis. Het gemis van de opgeheven kleuterschool werd in Santpoort ten zeerste gevoeld, niet het minst door de ouders van de kinderen, die door de opheffing van de school „dakloos" waren geworden. Aan de afdeeilng Santpoort van „Volksonderwijs" komt de eer toe, de eer ste schreden te hebben gezet op het pad. dat leidde naar de stichting van de nieuwe kleu terschool, waarvan de ingebruikneming bin nenkort tegemoet kan worden gezien. Maar zonder de stichting Bewaar- en Naaischool .Spaarnberg" zou het zoover niet zijn geko men. Het was in December 1932, dat de plaatse lijke afdeeling van "volksonderwijs zich tot de ingezetenen wendde met een circulaire, waarmede een beroep werd gedaan op hun offervaardigheid, teneinde te kunnen voor zien in de behoefte aan volledig neutraal be waarschool onderwijs. Uit een voorloopig on derzoek was gebleken, dat een 80-tal kinde ren voor dit onderwijs in aanmerking zou ko men. Het bestuur had toezegging gekregen, ebruik te mogen maken van de schoolmeu- belen en den inventaris der oude bewaar school, het hoofdbestuur van Volksonderwijs had toezegging gedaan voor een jaarlijksche bijdragen van f 250, doch na aftrek der choolgelden bleef er een bedrag van ongeveer 800 ter dekking der jaarlijksche kosten over. Het streven was, te komen tot de stichting van een eigen gebouw, maar men slaagde er niet in het benoodigde geld bijeen te krijgen .Volksonderwijs" moest van verdere po gingen afzien. Tot dat 15 Decemiber 1933 het bestuur werd uitgenoödigd voor een bespreking met mej. J. G. Fontein. In deze bespreking werd medegedeeld, dat waar gebleken was dat er te Santpoort voldoende belangstelling be stond voor een kleuterklas, het bestuur der stichting Bewaar- en Naaischool „Spaarn berg" den bouw van een bescheiden bewaar school ter hand zou willen nemen. Alvorens echter vaste plannen te maken, wilde het be stuur echter overleg plegen met „Volksonder wijs" om de exploitatie-mogelijkheden onder de oogen te zien. Het spreekt vanzelf dat deze plannen bij .Volksonderwijs" in goede aarde vielen. He zou echter door verschillende omstandighe den nog geruimen tijd duren voordat de uitvoering aan deze plannen gegeven kon worden, maar in Juni 1934 was het dan toch zoover dat de fa. J. B. Sluiter te Aerdenhout den bouw kon worden opgedragen volgens een ontwerp van het architectenbureau Mul der en Van Asdonk te Bloemendaal. De ligging van het gebouw is bijzonder gunstig. Het ligt op een windvrij terrein en is zoodanig gebouwd, dat de beide leslokalen en het speellokaal zooveel mogelijk ochtendzon opvangen. De door een luifel overdekte hoofdingang geeft toegang tot een gang van 14 M. Aan de achterzijde van de gang liggen een kamer tje voor het personeel, een spreekkamer en de toiletten. Aan de linkerzijde van den gang bevinden zich de leslokalen elk 6x7 1/2 M. en 1/2 M. hoog. De uitoering van het gebouw is eenvoudig, smaakvol en solied; zoo is ook de meubilee- ring. Stoeltjes en tafeltjes zijn van Slavo nisch vurenhout en van een bijzonder model. Voorloopig wordt met een klas van 42 leer lingen begonnen. Het bestuur van „Volkson derwijs" dat de school zal exploiteeren hoopt echter zoodra de financiën het toelaten, ook het tweede „in exploitatie" te brengen ten einde zoo mogelijk alle kinderen, waarvoor een plaatsje gevraagd wordt-, op te kunnen nemen. In het hoofd, mej. Bouwer, voorheen aan de oude school verbonden, heeft het bestuur on getwijfeld een uitnemende kracht gevonden. Zij en haar helpster zullen zeker al het mo gelijke doen om het den kinderen zoo aan genaam mogelijk te maken. Dank zij de volharding van het bestuur van Volksonderwijs, bestaande uit de heeren W. Landeweert. voorzitter, T. F. Roos, secretaris, en mevr. G. DrijverDijt. die met veel toewij ding het beheer over de financiën der school voert, dank zij ook de medewerking van mej. Fontein, heeft Santpoort straks een in richting die, zij het op bescheiden wijze, de populaire oude kleuterschool met eere zal vervangen. Vermelden wij tenslotte nog, dat een com missie, bestaande uit mevr. dr. J. v. d. Bergh van EysingaElias en mej. J. Akkerman, voor heen hoofd der opgeheven school, zich met het toezicht op het onderwijs heeft belast. ERFELIJKHEID BIJ DEN MENSCH EN WAT SOCIALE PROBLEMEN. Over dit onderwerp hield de heer Henk van Laar gisteravond een inleiding in „De Toorts". Alvorens door den voorzitter van het In stituut van Arbeidersontwikkeling den in leider het woord werd gegeven, herdacht hij in van veel waardeering getuigende woor den het verscheiden van Dr. Molle Eisma, die op 17 Januari voor het instituut nog een spreekbeurt vervulde. Op zijn voorstel ver hieven de aanwezigen zich van hun zetels en herdachten zoo den jeugdigen afgestorvene. De heer Van Laar begon met te verklaren, dat in het kort de erfelijkheidsleer bij den mensch is het zien van een eigenschap der voorouders bij de nakomelingschap. Duide lijk wees spr op het verschil tusschen een eigenschap en een kenmerk. Een eigenschap heb je van je zelf, is iets onvervreemdbaars, terwijl je een kenmerk kunt veranderen. Aan ae eigenschap zelf kan niet getornd worden, doch wel aan den opbouw er van. Het spreekt dus vanzelf, dat de opvoeding een waardevol ding is. En daar alle omstandig heden bij de opvoeding een woord meespre ken, is, aldus spr., onze sociale strijd zoo rechtvaardig, omdat we daarmee bereiken, dat allen onder dezelfde omstandigheden op groeien. Daarom bedenke hij, die in dezen tijd van economische depressie aan de st-eun- normen komt, dat hij het toekomstig ge slacht van 1/3 deel van het Nederlandsche volk drukt! In de erfelijkheidsleer van mensch, dier en plant staat voorop, dat ln de kernen van het protoplasma alle eigenschappen van den vader en de moeder aanwezig zijn. Van be lang is het nu, of bij de nakomelingschap een bepaalde eigenschap dominant (over- heerschend) of recessief (onderleggend) is. De nakomelingschap erft niet de ziekte over, maar wel de voorbeschiktheid. Op duidelijke wijze toonde spr. aan, dat door steeds ge zond te huwen het geslacht versterkt werd en familiehuwelijken uit den booze waren. Spr. illustreerde dit laatste met bepaalde plaatsen uit Nederland en vond daarbij ge legenheid er op te wijzen, hoe het verlossen van een plaats uit haar isolement door be tere verbindingen enz. een gunstigen invloed op het komende geslacht heeft. Sommige eigenschappen zijn geslachtswis selend dominant, m.a.w. overheerschen bij den man en zijn recessief ten opzichte van de vrouw, of omgekeerd. Als typisch voor beeld noemde spr. den baardgroei. Tot slot van zijn inleiding koos de spr. de contra-selectie. Teneinde dit te verduidelij ken voerde hij o.a. als voorbeeld aan een oorlog. Deze werkt contra-selectief, omdat de krachtigste jongemannen uit het leven worden weggerukt. Een langdurige contra selectie beinvloedt ongetwijfeld een men schenras. in welk verband spr. den 30-jari- gen oorlog (16181648) noemde. Dat een contra-seelctie ook gunstig kan werken, toonde spr. aan met de naar Hol land uit Frankrijk verdreven Hugenoten. Frankrijk leed er schade door, -maar ons land voer er wel bij, De contra-selectie werkt op het proleta riaat ook heftig in. De meeste proletaren- kinderen toch, die gestudeerd hebben, gaan later tot de bourgeoisie over, Dat komt. al dus spr.. omdat we onze kinderen niet vol doende klassenbewust maken en hen er niet genoeg van doordringen, dat ze hun geluk OVERVEEN AANRIJDING. Donderdagmorgen omstreeks 12 uur -reed. een auto, bestuurd door C. D. uit Katwijk aan Zee op den Bloemendaalschenweg, bij. het Raadihu-is, in de richting Bloemend-aal. Even vóór hem reed een handwagen, rechts van den weg. bestuurd door W. H., wonende in een woonschuit aan den Oudenweg te Haarlem. De autobestuurder wilde den handwagen passeeren. maar zag een tegenligger aanko men. Hij was gedwongen, achber den hand wagen te blijven en remde.De auto reed verder door dan hij gedacht had en kwam met den bumper tegen het linkerbeen van H.. die daardoor gedeeltelijk onder de kar werd ge schoven. Een juist- passeerende arts uit Sant poort constateerde dat de man een bloeduit storting in het been had gekregen. Dr. Imming. die ontboden was. gaf order H. per motor met zijspan naar zijn woonschuit tx> vervoeren, waar hij zich verder onder dok ters behandeling zou stollen. INGEZONDEN De nieuwe bewaarschool aan de Wüstelaan te Santpoort. Onderstaand ingezonden stuk is reeds in een van onze vorige nummers opgenomen. Pacifisme of Antimilitairisme?j M. d. R., Onlangs kwam in Uw blad een hoofdartikel voor over de uitspraak van een Japanschen minister, dat zijn volk desnoods niet anders dan verdunde rijstsoep zou moeten eten, wanneer de landsverdediging dat eischte. De rake en geestige wijze, waarop U deze uitlating hekelde, en vele andere redactio- neele ontboezemingen t.o.v. het oorlogsvraag- stuk zijn kenschetsend voor den geest van Uw blad en zijn ooi-zaak, dat het H. D.. waar het gaat om afkeurmg en veroordeeling van den oorlog, waarlijk geen slecht figuur maakt on der de Nederlandsche bladen. Maartoch rijst telkens bij mij de vraag op (en ik zou daaraan gaarne eens in 't openbaar uiting geven)Bij alle waardeering voor de goede bedoelingen van U en van wat men gemeen lijk pleegt te noemen het „burgerlijk pacifis me" is een dgl. houding, hoe goed misschien ook bedoeld, in wezen toch niet misleidend? Want men moge de zaak nog zoo spitsvondig, beredeneeren en er dikke en geleerde boeken over schrijven (men noemt dat gaarne van een zaak een „Probleem" maken) naar mijn vaste overtuiging Is er geen ontkomen aan de logica, dat. wie den oorlog bestrijden wil, ook en allereerst de voorbereiding daartoe, d.'i. het militairisme moet bekampen. Natuurlijk ken ik de argumentatie van vele „verdediging verdedigers", n.l., dat wij, Nederlanders toch zoo buitengewoon vredelievend zijn, heelemaal niet „mllltairistisch", alleen maar „militaire" verplichtingen hebben, enz., maar ik kan niet gelooven, dat er een normaal denkend mensch. is met een gewoon gezond stel herseneh (geen „geleerde", want die maakt er terstond een „probleem" van!) die dgl. redeneeringen nog serieus zou nemen. Kent U een natie in den tegenwoordigen tijd, die beweert niet delievend te zijn? De kranten staan dage lij ksch vol van vredelievendheidsbetuigingen/ van diverse staatslieden! Niemand wil toch Immers aanvallen, ieder wil toch slechts ver dedigen? Dat er niets te verdedigen is als er ■niémand aanvalt, aan deze logica schijnt er intusschen niet één toe te komen! Maar we weten ook wel beter! We weten wel, dat die onderscheiding tusschen aanval en verdedi ging speciaal in dézen tijd pasklaar gemaakt is voor speciale doeleinden. Hier werkt onbe wust wel het geweten van de naar oorlog drij vende machten! Men is thans wel verplicht een concessie te doen aan het ondanks alles toch verdiepte zedelijk besef door de oer- instincten van vernietiging en verwoesting te bemantelen op déze wijze, en de verantwoor delijk daarvoor op anderen af te wentelen door eenparig te getuigen, dat men slechts uit zelfverdediging handelt! Ik wil dus maar zeggen, dat her aan dit besef bij onze paci fisten veelal ten eenenmale schijnt te hape ren. Dit gebrek is ook niet weg te werken door af en toe een verontwaardigde uitval te doen naar de particuliere wapenfabricage. als of die nu Ineens met alle zonden der mensch- heid de woestijn kan worden ingestuurd en men er daarmee af is. Over dit alles ware na tuurlijk veel meer te zeggen dan de ruimte toelaat, ik bepaal mij er echter toe te consta- ieeren, dat het zich noemende „pacifisme" weinig of niets bereikt als het zich niet ver breedt en verdiept tot radicaal antimilitairis- me. Enkele punten "moge ik hier nog aandui den tot staving van mijn betoog: Wanneer werd er in de vredelievende bur gerlijke pers (dus ook in het H. D.) een woord van verontwaardiging gehoord over het feit, dat in ons „vrije" Nederland jaarlijks een 20 a 30-tal jonge mannen gevangen worden ge houden, omdat zij het niet met hun geweten op een accoord wenschen te gooien, de waar lijk effectvolle oorlogsbestrijding toepassen en aandurven en daarvoor het offer hunner .vrijheid brengen? Waar blijft de roep om ont wapening. niet van Japan, Engeland -of Frankrijk, doch van.... Nederland? Want het is gemakkelijk en goedkoop, het Japanscha militairisme op veiligen afstand te hekelen en ite veroordeelen, maar de logica eischt onver biddelijk ais men den oorlog en de voorberei ding daartoe radicaal wil bestrijden, men van huls uit moet beginnen! Verder, waar blijft het protest tegen de steeds toenemende vrij heidsbeperking in de Nederlandsche recht spraak, waaraan speciaal diegenen ten offer vallen, die zich krachtdadig weren tegen den geweldsgeest, die zich, ook in ons land, zien derogen van regeering en volk meer meester gaat maken? En, waarom werd het uitzenden van troepen naar het Saargebied door haast alle bladen toegejuicht (ook door U), terwijl men toch weten kon, dat daar meer achter zat dan een z.g. Volkenbondsverplichting, af gezien nog van de vraag of men het Voiken- bondsmilitairisme van zooveel tammer en edeler gehalte kan beschouwen dan dat van zijn samenstellende deelen. Ten slotte: Waar om moesten in alle bladen de „Uiver"- en andere prestaties bewierookt worden en breed uitgemeten en werkte men alom er toe mede, het nationalisme op te zweepen tot een ■hoogte, waartoe zonder die kunstmatige enthousiasmeering, ons volk üiderdaad te nuchter zou zijn? Zoo zou er meer te noemen zijn, maar ik -zal het hierbij laten, in de hoop, dat U bereid zult zijn, deze van de Uwe afwijkende stem uit Uw lezerskring gelegenheid te geven, in breeder kring te worden vernomen, waarvoor dk U bij voorbaat dank zeg. Hoogachtend, G. C. v. VLAANDEREN. ■Zwanenburg, 14 Febr. 1935.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11