Begrafenis Dr. Molle Eisma. WEEKABONNEMENTEN VRIJDAG 22 FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 7 STADSNIEUWS Overweldigende belangstelling. De stoet op weg van het sterfhuis naar de Algemeene Begraafplaats. In ons vorig nummer hebben we reeds mede gedeeld, hoe buitengewoon groot Donderdag middag de belangstelling was bij het sterf huis van Dr. Molle Eisma aan het Stuyvesant- plein No. 5, waar de stoet geformeerd werd uit de kringen van de S.D.A.P. en de bij den Haarlemschen Bestuurdersbond aangesloten organisaties. De stoet met de talrijke rouw- omfloerste vaandels en banieren maakte een weemoedigen indruk. Op de begraafplaats aan de Kleverlaan was de belangstelling overweldigend. De men- schen stonden acht rijen dik in een wijden boog om de groeve geschaard. Onder de aanwezigen werden opgemerkt Dr. A. de Vletter, Rector van het Kennemer Lyceum, met een aantal leeraren en leerlin gen; Mevrouw Dr. J. van den Bergh van EysingaElïas en Dr. J. F. H. de Graaf, van het bestuur en curatorium van dit Lyceum; van de S.D.A.P. en moderne organisaties de heeren Kupers, Van Meurs, Van der Walle, Lindeman. Reinalda, Dr. Banning, Noordhof, Dr. Hemelrijk, drs. Kleerekooper; van de A.J.C. de hoofdbestuursleden Van Laar en Peters. Verder vele leden van de sociaal democratische raadsfractie. (Wethouder Mr. J. Gerritsz was tot zijn leedwezen wegens zeer dringende redenen verhinderd aanwezig te zijn. Er was een schat van bloemen. We telden ver over de dertig kransen en bloemstukken; De kist werd gedragen door vier leden.van het Curatorium der Troelstra-school, vier leden van de S.D.A.P. en vier leerlingen van de Kaderschool van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling. Toen de kist in de groeve was neergelaten, waarbij de afgevaardigden der organisaties hun vaandelgroet brachten, trad allereerst Dr. A. de Vletter als spreker naar voren. Hij sprak ongeveer als volgt: „Dr. Molle Eisma is naar het graf gedragen door zijn politieke vrienden. Honderden staan hier, mannen en vrouwen, de banieren om floerst, om te getuigen van hun vriendschap, hun kameraadschap, van hun dankbaarheid jegens den zoo jong gestorvene, die met velen der hier saamgekomenen één was in liefde voor bepaalde staatkundige- en maatschappe lijke idealen, in geestdrift en offervaardig heid; die zijn talenten gaf voor het beginsel dat ook hem dierbaar was. Buiten deze staat kundige geestverwantschap om mag ik een woord van afscheid spreken tot den leeraar van het Kennemer Lyceum en Kennemer In stituut voor Hoofdelijk Onderwijs, wiens ar beid daar, zijn hoofdarbeid, zoo wreed werd afgebroken door zoo onverwachten dood. Eisma was in 1930 de opvolger van Dr. Jac. P. Thijsse, die ook aan deze groeve staat. De jonge leeraar vond moeilijkheden en teleur stellingen (welk jong leeraar heeft die niet!); hij is misschien wel tekort geschoten (hij was een ménsch!), maar hij blonk uit door toe wijding en zorg voor zijn onderwijs, zijn school, zijn leerlingen. Hij was opgewekt, levenskrachtig, in den omgang met ons, zijn medewerkers, gelijkmoedig, evenwichtig, vaak menschkundig en wijs. Wij zullen hem in vriendelijke dankbaarheid gedenken. De geo logische collectie, met zijn werkgroep uit de Ardennen meegebracht, zal ons een droevige herinnering zijn aan dezen begaafden jongen Jeeraar. De dood heeft hem van ons genomen, jdoo erg onverwacht, Wij begrijpen dit niet goed; wij zijn geschokt, vragen ,in ontzetting- naar het waarom, en beseffen, dat wij berus ten moeten, in troosteloos schijnende droef heid. Is er geen troost? Toen Eisma onlangs met een groepje leerlingen naar het strand zou gaan, werd hem, zoo werd mij verteld, bij de autobus zijn kind gebracht, om mee te gaan met den vader en zijn leerlingen. Ik zeg dit niet om aandoeningen te wekken. Maar ik zeg dit tot de jonge vrouw, de jonge we duwe: zij het U tot troost en kracht, dat gij dit kind, zijn kind. bezit, om het op te voeden tot de zelfde deugden, die de vader in zoo groote mate bezat: idealisme, offervaardig heid, gemeenschapszin, geduld, wijsheid, kracht. Dan zien wij iets van het Bijbelwoord in vervulling gaan, dat het vergankelijke on vergankelijkheid heeft aangedaan en het sterfelijke onsterfelijkheid. Van het Bestuur der Vereeniging ..Kennemer Lyceum", van het Curatorium, van ons leerarencorps. van het bedienend personeel van de school, zijn hier bloemen aangedragen, als symbool van de dankbare erkentelijkheid, te vroeg verbroken vriendschap. Een groote krans met linten in de kleuren der school, oranje en zwart, is hier tusschen veel rood, op het graf van dezen strijder voor zijn inzicht en beginsel, van dezen ruimdenkenden, geestelijk breed gebarenden mensch. Jonge collega Eisma, rust in vrede!" Namens de scholieren sprak de heer R. v a n Ma an en. „Wij allen zijn diep getroffen door het overlijden van onzen zoo hoog geachten leeraar Dr. Eisma. Wij zijn te jong om te be seffen. wat hij op maatschappelijk gebied tot stand heeft gebracht en wat hij nog tot stand had kunnen brengen." De heer Van Maanen eindigde met woorden van troost tot de jonge weduwe. „Ik hoop, dat u uit zijn levensmoed de kracht zult putten om dit zware verlies te dragen." Dr. He me 1 r ij k sprak namens alle cultu- reele organisaties van de moderne arbeiders beweging. Hij verklaarde dit te doen met ge voelens van diepe smart. „Tien dagen gele- den was hij nog tegenwoordig bij de plechtige sluiting van den vijfden cursus der Kader- school. Hij was als altijd opgewekt, vroolijk en vol levensmoed. Het is ons onbegrijpelijk dat we zijn vriendelijk gezicht niet meer zullen zien en dat zijn stem verstorven is. Hij heeft zich vele vrienden verworven; dit had hij te danken aan zijn sympathieke wijze van op treden en aan zijn groote bekwaamheid om moeilijke zaken met geduld te regelen. Ons curatorium was zoo gelukkig, Dr. Molle Eisma bereid te vinden, het moeilijke secretariaat te vervullen. Namens alle cultureele organisaties zeg ik hem dank voor alles wat hij voor hen gedaan heeft. De broosheid van het mensche- lijk leven wordt hier wel op zeer treffende wijze gedemonstreerd. Ons passen geen woor den van opstand, maar slechts van smart en berusting". Spreker verklaarde bij dit schrijnend leed geen woorden van troost voor de weduwe te kunnen vinden. Hij gaf haar de verzekering, dat de organisaties met innige gevoelens van trouw en waardeering de nagedachtenis van haar man in hooge eere zouden houden. De heer S P. Doek, voorzitter der Fede ratie Haarlem der S.D.A.P., voerde het woord namens het partijbestuur en namens de ge- heele moderne arbeidersbeweging. „Het be richt van je onverwachten dood is voor ons een ontzettende schok geweest. Vijf jaren heb je hier voor je school en voor onze beweging gewerkt. Je 'hebt dé moeilijke taak op je geno men, 'om het werk van Van Gessel in Haar lem-Noord over te nemen en ieder, die weet wat Van Gessel daar voor ons gedaan heeft, zal beseffen wat dat te beteekenen had. Molle Eisma, je hebt getoond dat je een mensch was; dat je vriendschap en kameraadschap wilde en dat je liefde uitging tot de verdruk ten in deze wereld. Je hebt het weten te be werken, dat je een groote vriendenschaar kreeg. Alleen de ingewijden weten, dat nie mand tevergeefs bij je om hulp en steun kwam. Welk een energie toonde je, toen onze Kaderschool werd opgericht. Je was een vurig strijder, dien niets te veel was. Wij danken je daarvoor uit den grond van ons hart. Troost aan je jonge weduwe kunnen we niet geven; wel kunnen wij verzekeren dat je vrouw en je kind nooit tevergeefs een beroep op ons zullen doen. Het is nu de laatste keer, dat we tegen je gesproken hebben, maar we zullen nog vaak aan je denken, aan je vurig optimisme, je vroolijk gezicht en vooral aan je stand vastigheid. Wij, Je makkers, brengen je hier een laatsten groet namens de vele duizenden in Haarlem, die je lief geworden waren." Ds. Horrius de Haas uit Zwolle sprak woorden un troost tot de weduwe. „Moge de beeltenis van uw man, met licht omstraald, bewaard blijven in uw hart!" De vader van den overledene, dankte mede namens de weduwe, geroerd voor de betoonde belangstelling. Het was een aangrijpende plechtigheid. De Speeltuinvereeniging in Haarlem-Noord. Oprichting Maandag a.s. Naar men ons meedeelt zal de oprich tingsvergadering van de nieuwe neutrale speeltuinvereeniging in Haarlem-Noord plaats vinden op Maandag 25 Februari a.s. om 8 uur in 't gebouw van den Protestantenbond in de Berkenstraat. De heer W. Klaren, voorzitter van de Haarlemsche Federatie van Speeltuin- vereenigingen. zal spreken over „Het Speel tuinwerk". waardoor de bezoekers zich mede door lichtbeelden een indruk zullen kunnen vormen van datgene, wat er gedaan kan worden om de kinderen, in plaats van hen aan de veelsoortige gevaren van de straat over te laten, juist van deze oncontroleerbare invloeden verwijderd te houden en hen onder toezicht en leiding met nuttige, leerrijke en gezonde zaken bezig te doen zijn. Een brok algemeene volksopvoeding dus, leidend tot mindere baldadigheid, tot meer tucht onder de jeugd, en derhalve ieders aan dacht en belangstelling waard! VERPLEEGSTER DRIEMAAL GEVALLEN. Omdat zij verstijfd was door rheumatiek. „Drie maanden geleden", schrijft- een ver pleegster, „was ik volkomen verstijfd door rheumatiek. Het was inderdaad zoo erg. dat wanneer ik op een divan of bed ging liggen om te rusten, ik niet meer op kon staan of twee menschen moesten me helpen, en mijn voeten moesten opgetild worden om ze op een stoel te leggen. Ook heb ik drie keer een leelijken val gedaan, toen ik eens alleen uit ging. Mijn linkerbeen, van de heup af naar beneden, leek geheel onbruikbaar te worden. Op het laatst moest ik met iemand loop-en en nog een stok gebruiken. Ik placht uren lang in mijn kamer te zitten huilen, omdat ik niet werken kon, en ten slotte kon ik zelfs mijn eigeri haar niet meer doen. Een kennisje be zocht me eens en zei: „Oh, zuster, probeer toch eens Kruschen Salts!" Ik liet dadelijk een flacon halen en 't resultaat is eenvoudig wonderlijk. Nu kan ik allerlei dingen doen. die ik drie maanden geleden niet kon. Ik kan loopen, dansen, springen en weer echt van 't leven genieten." Zuster M. Enkele ingrediënten van Kruschen Salts drijven het overtollig urinezuur. de oorzaak der rheumatiek, uit het lichaam. Andere zouten in Kruschen voorkomen dat dit kwaadaardig zuur zich ooit weer in Uw organisme kan ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op. dat op het eti ket op de flesch zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt (Adv. Ingez. Med.) VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANEGE". Zaterdagmiddag zal de wegens vorst uitge stelde jachtrit plaats hebben. De hindernissen worden geplaatst in de Van Haemstedelaan in de duitym ten zuiden van den Bloemen- daalschen Zeeweg en op het strand te Zand- voort. SOC. ONTWIKKELINGSVEREENIGING „DE NIEUWE CULTUUR". Bovengenoemde vereeniging belegt Maan dagavond 25 Febr. een openbare vergadering in het „Volksgebouw" Zuiderstraat. Spreker is A. L. Constantse uit den Haag met het on derwerp: „Heeft de Bellamy beweging eenige be teekenis voor een betere samenlevmg?" ARROND. RECHTBANK. Poging tot diefstal Een 35-jarig Haarlemmer zou op 15 Novem ber gepoogd hebben den inhoud van rijwiel- tasschen uit een tuin van een perceel in het Frederikspark te stelen. Hij bekende dien avond in de tasschen gekeken te hebben om iets van zijn gading te vinden, doch een agent en de Duitsche dienstbode, die een beurs met 10.— in een taschje had laten zitten, heb ben hem gestoord. Hij zei zonder werk geweest te zijn en slechts 1.35 steun te krijgen. De officier zei, dat verdachte al eerder met de Justitie in aanraking is geweest, en vroeg een gevangenisstraf van 3 maanden. Verd. pleitte een lichte gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen Verduistering Ten nadeele van het „Brokkenhuis" heeft een 35-jarig loopknecht alhier gedurende de laatste drie jaren goederen verduisterd, als: een kastje, stoel, damesfiets, kleeren e. d. Hij bracht die goederen bij een ander en verkocht ze. Het betrof een hoeveelheid ter waarde van ongeveer 200. De officier vroeg wegens dit misbruik van vertrouwen een gevangenisstraf van 4 maan den. Verdachte vroeg een voorwaardelijke straf. Uitspraak over 14 dagen. Heling De kooper der in de vorige zaak bedoelde goederen stond terecht wegens heling. De loopknecht heeft met den kooper over de her komst der goederen gesproken. In het begin wist de kooper er niets van, maar toen het doorging (zelfs heeft dè loopknecht den ander wel eens de adressen gegeven, waar hij de goe deren moest afhalen, naar welke adressen de kooper dan zelf toe ging), toen kon de kooper wel vermoeden, waar het goed vandaan kwam. Verd. beweerde door deze transacties meer achteruit gegaan te zijn dan dat hij er voor deel van gehad heeft. De officier droeg 3 maanden gevangenis straf. Mr. D. de Jong legde er den nadruk op dat verd. in het begin geheel te goeder trouw was, en dat hij later uit angst voor eventueele aan gifte met deze zaken wel door moest gaan. Pleiter drong aan op een reclasseeringsonder- zoek en vroeg voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak over 14 dagen. Roekeloos chauffeur Op 16 Januari 1934 in den namiddag is een auto op den Haarlemmerstraat-weg in Haar- lemmerlieae en Spaarnwoude over den kop geslagen, waarbij een inzittende gecompliceer de fracturen aan beide beencopliep. Op bet oogenblik is de genezing si zeer ver gevor derd, maar heelemaal zal de zaak echter niet meer in orde komen. De chauffeur, een 31- jarig Hagenaar, stond te dezer zake voor de Haarlemsche i-echtbank terecht. De passagier is meegereden van den Haag en hij kende den chauffeur niet. doch hij, zelf reeds jarenlang automobilist, merkte onder weg, dat zijn gastheer goed reed. Bij de Am- sterdamsche Poort heeft men gestopt om eenige jongelui op te nemen, die daar om vroegen. Even voor het ongeluk bedroeg de snelheid ongeveer 75 a 80 K.M. per uur. De wagen had een lange file auto's ingehaald en ging aan het eind daarvan naar rechts rij den, waarbij het ongeluk gebeurde. Pres.: „Hoe kwam dat?" Get.: „Dat weet ik niet. Ik voelde een slip en meteen was het» gebeurd". Onderweg heeft- hij met den bestuurder ge sproken over een kleine speling in het stuur. Hij vertrouwde echter chauffeur en wagen zóó dat hij er zelf ook mee zou hebben gereden met die snelheid. Een der achterin zittende jongelui ver klaarde, dat na het plotseling naar rechts zwenken de auto begon te slingeren en ten slotte over den kop sloeg. Hij heeft een lichte hersenschudding opgeloopen. Zijn broer kwam er goed af. De garagehouder uit den Haag. die de be wuste auto aan den verdachte heeft verhuurd, is in den Haag een eindje met den huurder meegereden en heeft toen geconstateerd, dat verd~ geen eerste klas chauffeur was. Getuige voelde zich niet erg zeker over de behouden en ongeschonden thuiskomst van den wagen. In het stuur zat geen abnormale speling en overigens was de auto ook volkomen in orde, oen verklaring, die verdachte niet deelde. Volgens hem zou het gaspedaal zijn blijven zitten. De deskundige heeft na het ongeluk den wagen onderzocht en hem in orde bevon den: een achterband was glad. In den Haag is het gaspedaal éénmaal blijven vastzitten, zei verd. Pres.: „Als u dat weet ,is het toch reden om extra voorzichtig te rijden! Bij de politie heeft u nog niets gezegd over de gebreken van den wagen. Is dat- nu wel waar?" De officier achtte de schuld van verdachte gelegen in de roekelooze wijze van rijden waardoor verd. zwaar lichamelijk letsel heeft berokkend aan een ander. De officier vroeg een gevangenisstraf van 14 dagen. Mr. T. A. M. A. van L''ben Seis meende, dat er meer van oorzakelijk verband moest blijken tusschen wijze van rijden en het ongeluk. Voor allerlei oorzaken van het ongeluk is nog plaats en niet is bewezen dat het aan te snel rechts1 zwenken lag, of aan een slecht stuur of on juiste werking van het gaspedaal. Vrijspraak zal dus moeten volgen, subs, voorwaardelijke i veroordeeling. Uitspraak over 14 dagen. FILM „MEER EN BOSCH" EN „BETHESDA-SAREPTA" Van het werk der ..Chr. Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziek te", gevestigd te Haarlem, opgericht 1882, is een film vervaardigd. Het werk geniet in Ne derland groote bekendheid en waardeering. De film bedoelt er een levend beeld van te geven Men maakt kennis met het heele ge- st-ichtsleven. de gebouwen in de fraaie omge ving, de interieurs der vele vertrekken, met de leiders van het werk midden in hun bezig heden, de diaconen en diaconessen, met de patiënten bij hun werk en in de ziekenzalen in den tuin. op de school, in de werkplaats, bij morgenwijding en kerkgang. Men ziet de medici bezig en hun instrumentarium, dat vervolmaakt is naar den eisch des tij ds, de vertrekken waar de directie en de adminis tratie worden gevoerd, de distributie van kleeding en levensmiddelen. Men krijgt een blik op het collecteerend wrk. waar vele honderden personen zich aan geven, het werk van „De Macht van het het Kleine", een bloempjesdag, de - j aarlij k- sche reünie der collectanten in Haarlem, de vervaardiging van de bekende kalenders enz. enz. Door deze zal de film belangrijke propa gandistische waarde krijgen. Zij zal voor het eerst in Haarlem voor belangstellenden worden gedraaid op Woensdag 27 Februari des avonds 8.15 uur in de groote zaal van het Wijkge- bouw der Herv. Gem Ged. O. Gracht 104. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Das, Otter, Leidschestraat-; gordijn, portret lijstjes, Fransen, Gen. de Wetstraat 20 r.: da meshandschoen, Bijsger, Oranjeboomstraat 85; idem, v. d. Aar, Trompstraat 22; heeren- hoed. bur. van Politie. Smedestraat; idem, Koster. Rozenprieelstraat 68; dameshand schoen, Kroes, Pijlslaan 31: kinderhand schoen. Van Brugge, Archipelstraat 23; hon denpenning, Winkel, Van Oosten de Bruijn- straat 67; halsketting, Beenders, Haarlem merstraat 22; dameslaarzen, Buis, Boterstraat 9; nummerplaat, Halderman, Havenplein 4, Spaarndam; portemonnaie m.i., Adelaar, Spaanschevaartstraat 59; kinderportemonnaie m.i., Coster, v. Nieveltstraat 1; rijwielbelasting plaatje, Koekenbier, Reyer Anslostraat 65 heerenschoen, kinderschoen. Janus, Hodson- straat- 4; tagelblok, v. Cappellen, Vogelen- zangscheweg 102, te Vogelenzang. NEDERLANDSCHE BOND VAN TECHNICI. Verschenen is het jaarverslag van den Ned. Bond van Technici afdeeling Haarlem, waar aan het volgende is ontleend. In het jaar 1934 mocht de afdeeling zich verheugen in een bruto ledenwinst van 17.3 pet. hetgeen slechts tot gedeeltelijke voldoe ning stemt, daar de ledenaanwas zeer zeker grooter had behooren te zijn. Na overschrij ving van leden naar andere afdeelingen en dergelijke blijft nog een ledenwinst van 6.2 pet. over. Er werden 11 ledenvergaderingen gehouden en 7 lezingen. De leden namen deel aan 7 excursies o.m. naar het Zeïss-Planetarium van de Haagsche Courant. In het verslag worden de werklooze leden opgewekt, aan het werk te gaan in het „Tech nisch Schijnbureau". Het doei van dit Bureau is hen. die reeds geruimen tijd zonder werk zijn, op eenvoudige en goedkoope manier in de gelegenheid te stellen de dikwijls moeizaam verkregen kennis, door activiteit, voor een eventueelen modernen werkkring bruikbaar te houden en zoo noodig met nieuwe en mo derne begrippen te vermeerderen. Uit het financieel verslag blijkt, dat uit de werkloozenkas in het afgeloopen jaar door verschillende omstandigheden ongeveer 25 pet. meer aan werkloozenuitkeering werd ver strekt dan in 1933. BURGERLIJKE STAND. De lijst van den Burgerlijken Stand is eenïgszins verminkt in ons nummer van 21 Febr. afgedrukt. Vervallen moet onder Bevallen: 20 Febr. R. J. Handgraafvan Zundert, z. Opgenomen moet worden onder Getrouwd: 20 Febr. R. J. Handgraaf en M. C. de Raat. ESPERANTO EN DE BLOEMENTENTOON STELLING FLORA. Het Bestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur verkreeg de mede werking der Esperantobeweging in Haarlem en omstreken. Er werd een comité gesticht dat de plannen uitwerkte en gereed is om de duizenden binnen- en buïtenlandsche Espe rantisten te ontvangen en rond te leiden op de tentoonstellingsterreinen en ze den weg te wijzen naar andere bezienswaardigheden, zooals musea, Europa's grootste sluizen te IJmuiden, enz. Op het expositieterrein, bij den ingang aan de Heemsteedsche Dreef, zal voor de Esperan tisten een gebouwtje worden geplaatst, waar allerlei inlichtingen kunnen worden verkre gen en waar gedurende de tentoonstelling van 15 Maart19 Mei, steeds Esperantisten aan wezig zullen zijn. Voor hen, die nog mochten twijfelen aan de waarde van het Esperanto, zal hier het bewijs worden geleverd, dat Esperanto onschatbare diensten kan bewijzen op ieder gebied. Wij ontvingen dezer dagen de mededeeling, dat uit Tsjechoslowakije 100 Spoorweg Esperantisten de Wereldbloemententoonstelling komen be zoeken. Ook uit Amerika, Zweden, Noorwegen. Zwitserland, België, Frankrijk, Duitschland, kortom uit bijna geheel Europa, zullen Espe rantisten komen. En het Esperanto-Comité zal het een eer zijn deze menschen het ver blijf in Nederland aangenaam te maken. NIEUWE DRANKWETWIJZIGING BELEMMERING VAN HET CAFéBEDRIJF. Het- oordeel van de practijk over het aan hangige wetsontwerp tot wijziging der Drank wet is aan de Tweede Kamer ter kennis ge bracht in een request van een zevental orga nisaties, welke tezamen de overgroote meer derheid vormen van de brouwerijen, distilla teurs. wijnhandelaren, café- en restaurant houders en slijters. In het adres wordt betoogd, dat de wets wijziging, die gericht is tegen' de uitlegging, welke de Hooge Raad aan de tegenwoordige wet geeft, een nieuwe belemmering zal betee kenen voor het café en slijterijbedrijf, terwijl dit door de Drankwet toch reeds zonder rede lijken grond zeer sterk aan banden is gelegd. Daarbij wordt verwezen naar het rapport, dat de Nijvcrheidsraad onlangs aan den be trokken Minister heeft uitgebracht inzake de grieven, welke tegen de Drankwet bestaan. Het request besluit met de conclusie, dat algemeele herziening van deze in haar princi pes sterk verouderde wet dringend noodig is en dat het onderhavige ontwerp te verv/erpen is op grond van sociale en economische be zwaren. Daaraan is toegevoegd, dat, indien het ontwerp wel zou worden aangenomen, in ieder geval de daarin gestelde overgangstermijn zoodanig gewijzigd en verlengd dient te wor den, dat voorzegde a'.geheele herziening haar beslag kan krijgen, voordat onherstelbaar nadeel is ontsl; NEDERLANDSCH-DUITSCHE CLEARING GELDT OOK VOOR SURINAME. De directie van het Nederlandsch Clearing instituut maakt bekend, dat de commissie van ministers, gelet op artikel 19 van het be sluit Internationaal Betalingsverkeer Suri name 1934. heeft, bepaald, dat vorderingen wegens of in verband met levering naar Duitschland van goederen, van oorsprong uit Suriname, voor zoover de invoer in Duitschland plaats gevonden heeft, respec tievelijk plaats vindt na 31 December 1934, alleen dan uit bij het vereffeningsmstituut gestorte gelden zullen worden voldaan, in dien de levering van deze goederen geschied is met toestemming van het Crisis Uitvoer Bureau in Den Haag. Bewijzen van toestemming kunnen worden aangevraagd bij het Crisis Uitvoer Bureau, Mauritskade 55 in Den Haag. dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn daar de bezorgers op Woensdag af rekenen. DE ADMINISTRATIE. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet ver antivoor delijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Winstsysteem of volks welvaart. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ik het onderstaande ingezonden stuk opgenomen. Bij voorbaat mijn dank. In het Zaterdag verschenen nummer van Haarl. Dagblad las ik in het artikel „De be dreiging uit de lucht door Pierre Cot, oud- minister van luchtvaart van Frankrijk o.a. dezen regel: „Niets geeft ons het recht aan te nemen, dat een volk het middel zou heb ben gevonden om vliegtuigen in volle vlucht tegen te houden." Ik zou zeggen niets is ge makkelijker op te lossen; n.l. vliegtuigen, die over de menschheid dood en verderf uit moe ten zaaien nooit laten opstijgen, dan behoeven zij in voile vlucht ook nooit tegengehouden te worden. En ik kan het niet anders dan allen, die in deze wereld regeeren, in gemoede aanraden mijn eenvoudigen raad op te volgen, dan zul len zij niet door hun eigen geslacht en de na komelingen vervloekt worden. Laat. ik eens een voorbeeld noemen. Gesteld dat een directeur van een dierentuin de verscheurende dieren bij de niet verscheurende dieren liet. of de leeuwen en tijgers eens vrij de stad liet in- loopen. om daar naar hartelust hun lusten bot te vieren. Of dat men gevaarlijke krank zinnigen of andere gevaarlijke sujetten maar vrij rond liet loopen, dat kan en dat mag toch ook niet. Die moet men vast .houden. Wanneer u weet, dat een persoon gewapend rondloopt met het doel een ander neer te schieten om daar zijn voordeel mede te doen, dan weet ik zeker, dat gij uw mcdemenschen zoudt waarschuwen om hem onschadelijk te maken. Laat men echter zulk een individu zijn gang gaan, dan bent u zelf mede schul dig. Men is bang, of hoopt, dat als men goede vriendjes met hem blijft, en hij slaat „een goeden slag", er voor u ook wat zal over schie ten. Het kan ook zijn, dat hij een goede klant van u is, en dat hij als de menschheid hem belette zijn sinister werk voort te zetten, geen afnemer meer van u zou zijn. Zoo blijft het gescharrel bestaan, deftig uitgedrukt de Di plomatie, maar de volksmond zegt diefjes en diefjesmaat. En Waarom? Het ellendige ge loof aan het blinde fortuin en de winst, het door en door zieke winstsysteem, dat. maakt, dat de menschheid steeds in gevaar blijft ver- keeren en dat enkele individuen blijven voort gaan als het moet een moord of massamoord te begaan. Maar wil men werkelijk geen dood en ver derf brengende vliegtuigen, nogmaals men houde die dingen op den grond en zet alle dood en verderf brengende wapenen om. in gebruiksvoorwerpen tot heil der menschheid. Aangeklaagd dienen zij te worden, die loeren op zelfverrijking ten koste van de gemeen schap. Hen te ontmaskeren is ons aller plicht. Ontwapen hen en als het moet. sluit hen op. Dan zullen wij niet meer door enkelen met hun gewapende weermacht belaagd worden. Staats hoofden zullen dan niet meer regeeren over een volk, dat innerlijk verscheurd is, door partijzucht, klassenhaat, en rassenhaat, maar over vrije volken, waarbij ook de economische slavernij is afgeschaft en een onbelemmerd ruilverkeer tot stand is gekomen. Want het kardinale punt, waardoor de menschheid steeds innerlijk verdeeld gebleven is. is het jagen naar de winst, het „eigen ik". Daarom mogen wij nu toch eindelijk eens verwachten, van hen clie steeds beweren, door hun buiten gewoon intellect tot regeeren en voorlichten van hun medemenschen geroepen te zijn. dat zij de economische slavernij zullen afschaffen, n.l. het privaatbezit verkregen door het winst systeem. Wij moeten komen tot een algemeene productie naar de behoefte, door een goed geordend werkleger, dat vrije beschikking heeft over alle middelen, die God aan ons menschen ter beschikking heeft gegeven om het leven voor en door elkander zoo gerieflijk mogelijk te maken. Het is toch niet waar dat Duitschland, Frankrijk. Engeland of welk land ook onze vijanden kunnen zijn. maar wat wel waar is. dat enkelen in het duister met den Satan samenheulen. om hun macht te doen zegevieren. Alle middelen die Satan aanbiedt gebruiken zij gaarne, zooals moord, corruptie, geheime overeenkomsten, bevoorrechting enz. In werkelijkheid zijn toch eigenlijk onze na tuurlijke vijanden om het zoo eens uit te drukken Honger. Koude en Naaktheid. Laat ons. met minister Colijn. hopen, dat om te beginnen onze acht miilioen Nederlanders schouder aan schouder zullen strijden, en dat ons kleine land het eerste zal zijn, dat door medewerking van allen, ieder naar zijn ver mogen. de staat zal zijn van economisch gelijk zijnde burgers, een Volk, en geen mengelmoes van partijen, standen, en elkaar bestrijdende godsdienstige secten. Dan zal men komen tot een algemeene wel vaart en een gezamenlijke rijkdom. Geen plaats zal er meer zijn voor de immoreelen, zelfzuchtigen en hun paladijnen. Dan heeft de oorlogsdreiging afgedaan en zullen ónze nakomelingen, de afbeeldingen van hen, die vele eeuwen dat monster opgevoed en ver troeteld hebben en de middelen, die zij daar voor gebruikten, in een museum van raritei ten kunnen bekijken. Zij zullen in hun hart met medelijden vervuld zijn met de vorige generaties, die zooveel abnormaliteiten op het gebied van menschelijk kunnen en denken konden voortbrengen. Inmiddels Hoogachtend uw abonné J. C. DE ZAAIJER, Rozenstraat 7, Haarlem,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 13