Hedenmiddag 4 uur Behangselpapieren EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL Een levend lijk Mat Bémmédê 52e Jaargang No. 15848 VerscKijnt "dagelijks, BeKalve bp Zon- en Feestdagen Vrijdag 22 FeBruari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 «Postgiro 38810 ADVERTENTScN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 22 Februari. Een Schaking. Er heeft zich in Engeland een zeer vreemd geval voorgedaan. Een dienstbode is ge schaaktniet door een man als zoodanig, maar door haar vroegere mevrouw, met hulp van derzelver echtgenoot. Zij is geschaakt we gens haar buitengewone vakbekwaamheden. Zij kookte zoo goed, en zij stofzoog zoo snel, en zij boende zoo krachtig. Zij wou maar zel den uit, en als zij het deed, kwam zij vroeg thuis. Daarbij kenmerkte deze kampioen dienstbode van Groot-Brittannië zich door een ideaal humeur. Zoo kwam de vorige me vrouw, die haar van de tegenwoordige me vrouw niet terug kon krijgen, tot de uitvoe ring van het schakingsplan. Zeer duur is deze wandaad haar te staan gekomen. Ik geef thans het woord aan onzen Londenschen cor respondent: „De Engelsche bladen hebben juist heele bladzijden gewijd aan een verslag van een rechtszaak waarin over een eisch tot schade vergoeding wegens het weglokken van een dienstmeisje moest worden beslist. De gedaag de en zijn vrouw, wier huis dicht in de buurt van dat van den eischer lag, waren zoo zeer gesteld op de diensten van deze model-meid «zooals zij in het proces werd genoemd) dat zij het plan beraamden haar uit haar dienst huis te ontvoeren. Toen de menschen, bij wie het meisje in dienst was, op. een middag uit waren, verschenen gedaagde en zijn vrouw in hun auto voor de deur en bewogen zij haar met een smoesje in te stappen. Zij reden haar naar hun huis en hielden er haar praktisch gesproken gevangen. Het was een ongewoon dramatische handelwijze voor zulk een geval. De schakers hadden de diensten van het meisje vroeger leeren waardeeren en het dras tisch karakter van de poging haar terug te krijgen kan doen beseffen hoe hoogelijk zij werd gewaardeerd. Dat moet ook hebben ge golden voor de andere partij, die de zaak be langrijk genoeg vond om ze voor den rechter te brengen. De rechter heeft uitgemaakt dat de ontvoerders 275 schadevergoeding moeten betalen en aangezien ook de kosten van het geding voor hun rekening komen zal de on doordachte handeling hun op een 50t) te staan komen. Intusschen hebben beide par tijen de model-meid verloren. Bij de weglok- kers wil zij niet zijn. Bij haar gedupeerde mevrouw kan zij niet terugkomen, omdat deze inmiddels een andere hulp in de huis houding heeft gekregen die de model-meid, in overeenstemming met de gewentensvolle op vatting van haar beroep, niet haar dienst wil doen verliezen. Zij ziet thans naar een andere betrekking uit. En aangezien zelden een dienst meisje aan het gansche land zal zijn aangewe zen als een model in haar soort, kan men ver wachten dat zij in verlegenheid zal worden gebracht door mevrouwelijken wedijver om zich van haar diensten te verzekeren. De zeldzaamheid van dit soort rechtzaak verklaart de buitensporige aandacht welke de pers er aan heeft gewijd. Daar de Engelsche wetgeving sinds eeuwen heeft voorgeschreven dat een persoon, die opzettelijk een patroon berooft van zijn knecht, gerechtelijk voor schadevergoeding kan worden aangesproken, mag men aannemen dat de zeldzaamheid van processen van dezen aard voortkomt uit rede lijkheid en wijsheid bij patroons en mevrou wen, die zich liever met elkaar verstaan dan den duren weg naar het gerechtshof op te gaan. 't Wetsvoorschrift, waarnaar in de zaak van het weggelokte dienstmeisje de rechter uitspraak heeft bepaald, werd reeds in de Middeleeuwen ingesteld toen het paal en perk moest stellen aan het stelen van lijfeigenen. Toen lijfeigenen vrije personen in dienstver band werden, werd het beginsel van het voor schrift gehandhaafd. En in onzen tijd kreeg de wetsbepaling een veel ruimere strekking toen een tooneelondernemer met succes een rechtsvervolging instelde tegen een concurrent die een artiste, in dienst van den eischer, had bewogen op een afspraak om in zijn theater op te treden terug te komen". Vreemd zijn voorwaar deze tijden! Een episode als de bovenvermelde zou niet zoo heel gek geweest zijn in tijden van dienst- bodennood. Maar zulke tijden liggen ver achter ons. In Engeland heerscht werkloos heid in dezelfde mate als bij ons. 'Twee mil- lioen werkloozen op veertig millioen zielen geeft dezelfde verhouding als 400.000 op acht millioen). De arbeidsmarkt is overvoerd met aanbod. Niettemin gaat „een mevrouw", ge holpen door haar echtgenoot die thans voor de 500 pond. ruim f 3500, zal moeten opdraaien tot zulke uitersten over om een goede dienstbode terug te krijgen. Econo misch is het volstrekt onverklaarbaar. In maatschappelijken zin is het nog onver klaarbaarder. Maar merkwaardig is. dat een wetsartikel dat stamt uit de middeleeuwen en oorspronkelijk betrekking had op lijfeige nen er bij gehaald moest worden. Een noodlottige voorliefde voor den terug keer tot „middeleeuwsche toestanden" schijnt Europa te bevangen. In Duitschland executeert men twee jonge vrouwen met een bijl 'en leidt een Julius Streicher een Joden-vervolging, waarvoor men zich als twlntigste.eeuwer schaamt tegenover vorige generaties. In Engeland, ja zélfs in Enge land. komt een zoo raar geval als deze ont voering van een huiselijke arbeidskracht voor. Het is onschuldiger van aard, maar het is wel héél zot. Best mogelijk dat het navolging zal vinden ook. Niets schijnt meer onmogelijk. Zal straks een bankier voor den kadi gesleept worden, omdat hij den betrouwbaren kassier van zijn concurrent heeft ontvreemd, en in zijn kluis opgesloten? Zullen we het beleven dat de En- geischen ons Geysendorffer, Parmentier. Smirnoff of een anderen vermaarden lucht veld afkapen? Of zullen zij misschien, na den a.s. wedstrijd NederlandEngeland, verdwij nen met gevankelijke medeneming van Bak- huys en Smit? Zullen we wellicht op een goeden dag worden opgeschrikt door het be richt dat de man die het Nederlandsche volk het hardst doet lachen, Buziau, is gestolen? Ik weet het niet, maar het ziet er in elk ge val raar uit. Alleen de Engelsche kampioen- dienstbode, ietwat ruw in haar vaderland aan geduid als „de model-meid" zal zeer tevreden met het geval zijn. Behalve de schadevergoe ding krijgt zij nu ongetwijfeld een model dienst. En zij zou een vervaarlijk loon kunnen bedingen als zij dat wou. Maar aangezien ze zoo n model is, zal zij dat wel niet willen Ik besluit met de waarschuwing, dat in Ne derland zoo'n schaking ook niet mag. We hsbben wel geen middeleeuwsche wetsartike len meer over, maar wederrechtelijke vrij- heidsberooving is strafbaar. R. P. Mr. G. Vissering 70 jaar. Mr. G. Vissering, oud-directeur van de Ne derlandsche Bank, wonende aan den Hoogen Duin en Daalscheweg te Bloemendaal, hoopt Vrijdag 1 Maart zijn 70sten verjaardag te vieren. Bloemendaal aan Zee. Vaststelling van het Uitbreidingsplan aangehouden. De Raad van Bloemendaal heeft in zijn zit ting van Donderdagmiddag besloten, de defi nitieve vaststelling van het Uitbreidingsplan voor Bloemendaal aan Zee (dat al voorloopig vastgesteld is), nog ongeveer een maand aan te houden, tot de voorzitter van den Bond van Architecten over dit onderwerp een lezing zal hebben gehouden. Hoofd van den Plantsoen dienst te Bloemendaal. Het salaris lager gesteld dan B. en W. wenschten. De Raad van Bloemendaal heeft Donder dagmiddag besloten, dat een oproeping zal gedaan worden van sollicitanten naar de be trekking van Hoofd van den Plantsoendienst op een beginsalaris van f 3000. B. en W. hadden voorgesteld f 3600f 4000. Spoorwegontvangsten blijven dalen. De geschatte ontvangsten der Nederland sche Spoorwegen (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) bedroegen in Januari f 8.586.COO. tegen vorige jaar f 10.086.653. Ge- speciiiceerd waren de ontvangsten: reizigers f 4.387.400. bagage f 52.900. brief- en pakket- post f 230.000. goederen f 3.364.000, levende dieren en lijken f 86.200 en diversen f 465.500. Het gemiddelde aantal kilometers in exploi tatie was 3545 (v. i. 3629), dus ontvangst per dagkilometer f 78.14 (v. j. f 89.67). HEROPENING van onze geheel nieuw gerestaureerde zaak in Wij noodigen Cliënten en belang stellenden gaarne uit tot een bezoek. - Een enorme voorraad moderne dessins is thans in voor raad. - Verkoop begint Zaterdag H. M. BAKKER - Gen. Cronjéstr. 135, Tel. 11657 (Adv. Ingez. Med.) Transcontinentale record poging van Wiley Post. Door de stratosfeer. LOS ANGELES, 22 Febr. (VP.) De be kende Amerikaansche vlieger Wiley Post zou hedenmorgen vroeg vertrekken teneinde te trachten met zijn vliegtuig „Winnie Mae" dwars over het Amerikaansche vasteland te vliegen in een recordtijd van 7 uur op een zoodanige hoogte dat hij een statosfeervlucht zou maken. Post zal onmiddellijk na zijn start zijn lan dingsgestel laten vallen ten einde de lucht- weerstand te verminderen. Zijn toestel is aan den onderkant voorzien van een soort glij ders, waarmede Post te New-York zal kunnen landen Simon's voorgenomen Russische reis. BRAND AAN DE LANGE HEERENVEST. Hedenmorgen te 4.06 uur werd brand ge meld in de rookkast van perceel Lange Hee- renvest 138. waarin gevestigd is de fabriek van vleeschwaren van den heer E. J. Booy. wonende op No. 136 rood aldaar. De brand werd door den eigenaar en de brandweer met één straal op de waterleiding gebluscht. De rookkast, die achter in de fabriek staat, is leeggebrand. Honderd K.G. blaasham en twee honderd K.G. spek zijn verloren gegaan. Ook eenig houtwerk boven de rookkast is verloren gegaan. Het vuur is vermoedelijk ontstaan doordat een stuk spek, hangende aan een stok, op het rooster viel, waaronder mot smeulde. Verzekering dekt de schade. Instemming van Liberale en Labourzijde. (Zie eerst pagina 4.) LONDEN, 22 Februari (Reuter) Het giste ren voor de eerste maal in de Londensche pers opgedoken gerucht, dat de mogelijkheid van een Britsch ministerbezoek aan Moskou bestaat, wordt door de liberale bladen en de Labourparty met groote vreugde begroet. De News Chronicle schrijft, dat het bezoek van Simon aan Moskou voorloopig nog slechts een voorstel is, doch een zeer goed voorstel. Wan neer de Britsche minister van buitenlandsche zaken naar aanleiding van zijn bezoek aan Berlijn tot de overtuiging komt, dat hij in staat zal zijn de bestaande misverstanden tus- schen Duitschland en Sovjet-Rusland op te heffen dan is het zijn plicht een poging daar toe te doen. De Morning Post constateert, dat het ingrij pen van Sovjet-Rusland in de onderhanade- ling tuschen Groot-Brittannië. Frankrijk en Duitschland een reeds ingewikkelde kwestie nog gecompliceerder maakt. De Sovjetnota herhaalt slechts wat reeds is gezegd, doch is neit geschikt voor bevordering van een West- Europeesche overeenstemming. Verdere FranschDuitsche beraadslaging. LONDEN, 22 Februari (Reuter) De Times meldt, dat de beraadslagingen tusschen de Britsche en de Fransche regeering over de voorstellen, vervat in het Londensche com muniqué van 3 Februari en over het Duitsche antwoord worden voortgezet. Naar verluidt heeft de Fransche regeering de Britsche re geering in kennis gesteld van een gedétailleer- de lij t van punten, die naar Fransche meening nog opheldering behoeven. Ten aanzien van het pact tot garandeering van wederzijdschen bijstand in Oost-Europa, dat als doel van de algemeene regeling wordt voorgesteld, is de Britsche opvatting, dat reeds veel terrein dooi de bestaande non agressiepacten tusschen Duitschland en Polen en tusschen Polen en Sovjet-Rusland, zoowel als door de aanvul lende verdragen van Locarno wordt gedekt. Aangezien de Duitsche regeering zich bereid heeft verklaard non-agressiepacten met alle buren van Duitschland te sluiten, gelooft men dat het doelmatig zou kunnen zijn de moge lij kheid te overwegen van het sluiten van zulke pacten met Litauen en met Tsjecho-Slowakije. (De burgemeester van New York heeft, bij gelegenheid van de opheffing van een tramlijn aldaar, verklaard, dat de electrische tram even dood is als het zeilschip.) De tram is dood, verklaart de burgemeester Van New York, dus een zeer gewichtig man, Ik hoor haar juist en vind, dat voor een doode Zij veel rumoert en monter loopen kan. Het zeilschip, zegt hij, is ook overleden En ik kijk even d' illustraties aan, Waarop een trits dier schepen staat, die heden, Nog van Australië komen met hun graan. Neen, heusch, u hoeft het me niet uit te leggen, Dat hij het niet zoo letterlijk bedoelt, Hij meent een levend lijk. om zoo te zeggen, Dat heb ik ook wel in zijn speech gevoeld. Het zeilschip was sinds alleroudste tijden, Voor 't- menschdom voertuig en een trouwe vriend. De trams zijn heel wat later pas gaan rijden. Maar hebben ons toch even trouw gediend. Nu gaat het beiden niet meer naar den vleeze. En ondank blijkt nog steeds des werelds loon, Zijn zij verouderd? goed, het mag zoo wezen. Maar daarom past ons zeker nog geen hoon. Als straks de zomer ons weer komt verblijden, Met het moment van met-vacantie-gaan, Dan zal ik mij weer van veel zorg bevrijden, Door met een zeilboot voor den wind te gaan. En wat de tram betreft, nog even wachten, Totdat mijn werk er voor vandaag op zit, Dan ga ik vol waardëerende gedachten. Weer op mijn- dagelijkschendoodenrit. P. GASUS. Baldwin aan het woord. Een beroep op Europa. LONDEN, 22 Febr. (Reuter). Het oogen- blik is gekomen, aldus verklaarde Baldwin met grooten nadruk in een rede te Londen, dat alle belangrijke Europeesche landen zonder uitzondering hun rol moeten spelen en niet alleen moeten toonen, dat zij den vrede wil len, maar dat zij zoo noodig bereid zijn, offers te brengen om dat gevoel van veiligheid te verkrijgen, zonder hetwelk de vrede ten slotte niet mogelijk zal zijn en men niet kan hopen op herstel van vertrouwen voor den handel in Europa, voordat de internationale handel kan herleven, hetgeen noodzakelijker is dan wat ook. Verder zeide Baldwin o.m„ dat er voorloopig in langen tijd nog geen nieuwe verkiezingen in Engeland zouden zijn. Wanneer het oogen- blik voor nieuwe verkiezingen zou zijn ge komen zou het voornaamste parool waar schijnlijk het huidige blijven. „De oude partij- richtingen zijn dood". Baldwin voegde er aan toe, dat de nationale regeering onontbeerlijk was aangezien de con servatieve partij alleen bij de versplinterde stemmen een absolute meerderheid kon krij gen. De geruchten over ontbinding van de regeering noemde hij „historisch geklets". DE RIJWIELDIEFSTALLEN. In de afgeloopen week zijn hier dertien rijwielen ontvreemd. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat alhier aanbesteed: het onderhoud van de Heldersche zeewering gedurende 1935. 1936 en 1937. Raming f 10.000 per jaar. Het laagst werd ingeschreven door P. Daalders, Aannemingsbedrijf N.V. te Alkmaar, voor f 7607 per jaar. DE PEST IN NEDERL.-INDIë. BATAVIA. 22 Februari (Aneta) Gedurende het jaar 1934 zijn in Nederlandsch-Indië 23.267 gevallen van pest voorgekomen, waar van 23.239 met doodeiijken afloop. Hiervan kwamen alleen op West-Java voor 20.597 pest- gevallen waarvan 20.589 met doodeiijken af loop. De kans bestaat dat Sir John Simon ook een diplomatiek bezoek aan Rusland zal brengen pag. 4 Een kentering in de Chinecsch-Japansche verhouding? pag. 4 Bij den strijd in den Chaco zijn thans weee 400 Bolivianen gedood. pag. 4 De \olksdag van Dantzig is ontbonden. pag. 4 De Belgische arbeiders gaan niet in alge meene staking. pag. 4 In de commissie van onderzoek naar de ramp van de Macon werd geconstateerd, dat het luchtschip een constructiefout had. pag. 4 Minister Oud ziet twee wetsontwerpen Eerste Kamer aangenomen. pag- Onderwijs en Eeredienst in Indië door de door de Tweede Kamer besproken. pag. 3 Spoorwegontvangsten blijven dalen. pag. 1 Een scholier is bij een proefneming met een stoomketel gedood. pag. 3 De afdeelmg Purmerend treedt niet uit den V. D. B pag. 3 De begrafenis van dr. Mollc Eisma. pag. 7 Bekende Haarlemmers: de heer K. J. Brants. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een schaking. pag. 1 Sir Herbert Samuel: Lloyd George terug in strijdperk. pag. 4 Van onzen Weenschen correspondent: De Nederlandsche film te Wecnen. pag. 15 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De ontwikkeling van den wereldhandel. pag. J. Bastiaans: Waardeering in het onderwijs. pag. 3 J. B. Schuil over: De denkbeeldige graaf door de Hagespelers. pag. 13 G. J. Kalt: Chr. Gem. Koor „Looft den Heer" te IJmuidcn. pag. 13 K. de Jong: Ledenconcert van de afd. Haar lem der M. t. B. d. T. pag. 15 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. pag. 13 H. G. Cannegieter over een nieuwe film van dr. Arnold Fanck. pag. 13 Sport in *t kort. pag. 8 Een haarscherp beeld. Door een goede bril, een KEIP-bril KEIP, Groote Houtstraat 137 r Adv. Ingez. Med.) F abr ieksschoor steen omgevallen. Een doode en zes gewonden. In de Via dell Impero, de beroemde straat in Rome. zal een fascistisch partij gebouw verrijzen. Een aantal huizen moest daarvoor afgebroken worden. Mussolini geeft het sein tot den sloopingsarbeid. SOERABAJA, 22 Febr. (Aneta). De fa brieksschoorsteen van de rijstpellerij, tevens sigarenfabriek, Bintang te Modjokerto, die gerepareerd werd, is omgevallen. Een man is gedood, terwijl zes personen ernstig zijn ge wond. MOORD MET POLITIE KEN ACHTERGROND TE NAGASAKI. TOKIO. 22 Febr. (Reuter). Te Nagasaki overviel een Jiu-Jitsu-leeraar een voormalig politiebeambte, den eigenaar van het dagblad Yomiuri Sjimboen. en wondde hem met een messteek in de hals. De dader verklaarde, dat zijn slachtoffer Shoriki bij een baseball wed strijd te Tokio door de Amerikanen veel geld had verdiend en vroeger bij corruptiezaken was betrokken. De aanslag schijnt een poli- tieken achtergrond te hebben. De dader is lid) van de patriottische liga Boesjinltai, die reeds herhaaldelijk dagbladen wegens het ontbre ken van een patriottische houding en twij felachtige zaken heeft bedreigd. Reeds drie jaar geleden werden vier rotatiepersen van het dagblad Hotsji Sjimboen onklaar ge maakt en verleden jaar werd het redactiege bouw van de Nitsji Nitsji te Tokio overvallen. De gebouwen van de dagbladen worden reeds geruimen tijd door politieversterkingen be waakt. VLUCHTHEUVEL-EXPERIMENT IN NEURENBERG. De gemeenteraad van Neurenberg over weegt, naar de K. N. A. C. verneemt, den aan leg van vluchtheuvels, welke, als dit noodza kelijk wordt geacht, weer met het wegdek zul len kunnen worden gelijk gemaakt. Deze vluchtheuvels zullen uit hout worden vervaar digd en worden opgebouwd boven passende diepten in het wegdek, waarvan zij. eveneens door middel van een houten onderlaag zul len zijn gescheiden. Indien men den heuvel nu wil doen zak ken, dan behoeft men deze onderlaag slechts weg te nemen en hem ..op te bergenDe bo venkant van den vluchtheuvel zal dan gelijk komen te liggen met het wegdek.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1