DE BILT VIER MINUTEN PER DAG PaiQmo&ac ^aOmG&ut zijn voldoende VRIJDAG 22 FEBRUARI '1935 HSSRUEM'S DAGBEAD" 2 Kiesvereeniging voor Even redige Vertegenwoordiging. Toespraken van Ds. F. W. Boers en Ds. II. J. Kastein. Donderdagavond werd door de kerkelijke kiesvex-eeniging in de Ned. Hexw. gemeente te Haarlem een propaganda-avond gehou den in het gebouw van den Protestantexi- bond. Dé voorzitter, de heer Van Santé, opende den avond met eeix korte toespraak. In de verkiezingen die zijn gehouden is vroeger vaak een zoodanig aantal stemmen bereikt, dat de vrijzinnige candidaat op enkele stem men xia was gekozen. In de laatste tijden is het aantal stemmen evenals het aantal ledert teruggeloopen; Spr, wekte allen op, leden, te werven voor de vexeeniginig. Vexwolgens zong mej. Chr. Stork, Pax Vo- biscum van Schubert en ,,Meine Seele, lass es gehen" van Bach. De heer J. A. Meng begeleidde haar op het orgel.. De heer Jo Frevel declameerde een fragment uit „De verloren Zoon" van André Gide. Daarna was het woord aan Ds. F W. Boers Ned. Herv. predikant te Hoorn. Zijn onder werp was: „Diepe eenheid bli oppervlakkig verschil". Spr. vergeleek de maatschappij bij een gi-oot huisgezin, waar zich 'verschillende ka raktertrekken bij de leden van dat gezin openbaren. In de tx-ekken van de kinderen ziet men die der ouders. Dat is de eenheid bij oppervlakkig verschil. Zoo is het ook in de maatschappij. De mensch voelt de een heid met zijn medemenschen, ofschoon die eenheid vaak ontbreekt De mensch wil alle dingen om zich heen vaak afmeten naar zijn eigen inzichten. Doch daarboven staat machtig de godsdienst. Dit is zoo geweest bij de Egypteharen, de Grieken, de Romeinen en bij het Christen dom. Maar ook in den godsdienst heerscht verspreiding en dat dit zoo is ligt in het ge brek aan waardeering van den medemensch. Het geloof schijnt niet een te zijn, doch in wezen is het dit wel. Vei'scheidenheid van opvatting en geloof is een voorwaarde voor het leven, omdat daardoor de mensch kan stijgen boven wat steeds is geweest, omdat de mensch kan zoeken naar een bevredigende verklaring van het voor hem onoplosbax-e. De uitingen van dit streven kunnen verschillend zijn, doch de zin er van is voor alle zoekenden gelijk. Zij die den doop van het leven hebben ontvangen zullen in verdraagzaamheid hun streven naar de waarheid voortzetten. Spr. haalde in dit verband aan het werk van Lessing „Nathan der Weise'. waarin deze op vevdraagzaam'heid aandringt. Wanneer men één zal -zijn in liefde en elkaar waardeert, zal het groote licht ont stoken zijn. Na de nauze zong mej. Stork .Vater unser" van Kvebs en „Komt, o zonne" van C. van Ren nes. Ds H. J. Kastein. voorganger der Vrijzin nig Herv. gem. te Haarlem sprak over „Voor Vrijheid en voor Recht". Spr. zeïde te willen opkomen voor hen die geen gelegenheid hebben zich te doen gel den. In geen enkele kerk heerscht absolute eenheid. Spr. lichtte deze stelling toe. Doch de kunst is. ondanks de verschillen den vre de op te leggen aan de leden de.r kerken. De kiesvereeniging voor evenredige vertegen woordiging wil aan alle belansrilke groepen gelegenheid ggven zich f,e vestigen en haar eigen opvatting te bandhaven. In den Iood der eeuwen heeft het vrüzinnige element in de Protestantsche kerk veld gewonnen. Dat blijkt uit de verschillende formaliteiten van de kerk. Hoe komt het nu dat de Haarlem- scbe gemeente daar niets van'merkt, vroeg spreker. Omdat zii de macht in de handen der orthodoxie laat. Deze maakt de kiescol leges en de kerk aan zich onderworpen. On- dev de orthodoxen heerschen groote ver schillen. Tegenover de vrijzinnigen nemen zij ech ter allen een afwijzende houding aan. zoo zeide Ds. Kastein. Waar evenredige verte genwoordiging is. houdt, die onderdrukking op. Er staat den vrijzinnigen niets anders over dan zich te verscherpen in den verkie zingsstrijd, waarin zii de macht in handen moeten trachten te kv'igen. Evenredige ver tegenwoordiging is geen geloofszaak, doch een rechtzetten van een verkeerden toe stand. Nadat nog door den heer Frevel een frag ment van ..De verlóren Zoon" wa* <-"odecla- meerd volgde sluiting, SCHENKING AAN HFT RIJKSMUSEUM. De heeren mr. P. F. van Tienhoven, te Am sterdam. en C. J. van Tienhoven ,te Aerden hout, benevens mevi-ouw J. S. M. van Tien hoven. te Hilversum, hebben aan den Staat der Nederlanden geschonken een uit oud fa miliebezit stammenden brief, dien Admiraal de Ruvter korten tijd vóór zijn sneuvelen in de baai van Napels geschreven heeft. De schenkers, die beoogen, dat het stuk blijvend worde bewaard en tentoongesteld bij de ove rige De Ruyter-relieken, in het Rijksmuseum te Amsterdam, hebben daarbij de hoop uit gesproken. dat ook anderen zich gedrongen zullen gaan gevoelen oud familiebezit, waar aan historische herinneringen verbonden zijn in het Rijksmuseum een plaats te doen ver- kriigen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft dit door zijn inhoud zeer suggestief document van groote histo rische waarde gaarne aanvaard en den schenkers den oprechten dank der regeering betuigd, AGENDA Heden: VRIJDAG 22 FEBRUARI Gem. Concertzaal: Concert H. O. V. 8.15 u. Frans Hals Theater: „Cleopatra"', gepro longeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De eeuwige droom". Op het tooneel: Akimoto's, Japansche Melange Act. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Onder Moeder's Vleu gels". Op het tooneel: The Vocal Kings in hun repertoire. 7 en 9,15 uur. Luxor Sound Theater: „Viva Villa", de ge schiedenis van een Mexicaansehen vrijbuiter. Doorloopende voorstelling van 7 uur af tot 11.30. Frans Halsmuseum: „Kunst zij ons Doel". Tentoonstelling 104 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen vair 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 23 FEBRUARI Stadsschouwburg. Wilsonsplein: ..Mercadet" door het Ned.-Indisch Tooneel. 3.15 uur. Frans Hals Theater: Speciale kindermati- née: „De Zonneprins". 2.30 uur. Frans Halsmuseum: „Kunst zij ons Doel". Tentoonstelling 10—4 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. UITSLAG VEILING. Uitslag' der veiling, gehouden in 't Notaris huis op Donderdagavond. Het Winkelhuis met bakkerij exx bakkerij- inventaris, Woonhuis, erf en open grond te Haarlem aan de Kritzingerstraat no. 8 en 10, hoek Brandstraat, f 11.000 Joh. de Wijs q.q. Een Huis met afzonderlijk opgaande boven woning. erf en tuin te Haarlem aan de Scher merstraat no. 12 zwar-t en rood. f 5500 Jhr. G. Elias q.q. Het Winkel- en Woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan den Kleine Houtweg no. 9. f 14.000 H. Smolenaars. Het Pakhuis met afzonderlijke opgang heb bende bovenwoning en erf te Haarlem aan de Lange Boogaardstraat no. 24 zwart en rood. f 2130 A. v. d. Putten. Eexx Huis en erf te Haailem aan de Hage- straat no. 3. f 1500 C. Kooy q.q. Een Winkel- en Woonhuis, bakkerij en ma gazijn en erf te Haarlem aan de Koningstraat no. 37. f 9020 H. Smolenaars. Het weiland aan de Westlaan in den Polder de Velserbroek Gem. Velsen. het weiland ge naamd „Twee mad Bergkamp" tegen en ten N.O. van genoemd perceel no. 8, het weiland genaamd „Vijf mad Hippelaar Huurkamp" aan de Westlaan in den Polder de Velserbroek gem. Velsen, het weiland genaamd „Vijf mad Hoogermaat" ten N.O. van het vorig perceel no. 10. Gecombineerd f25.505 P. Vink q.q. Het Huis met schuur en erf, te Jan Gijzen- vaart. gem. Velsen, aan de Wüstelaan no. 12, hoek Uitendaalstraat. f 1510 W. Joosten Sr. Twee perceelen weiland in de Ver. Groote en Kleine Polder te Zuid-Schalkwijk, gem. Haarlemmerliede en Spaarnwoude, tusschen Zomerweg en Goo^Wet-exIng: het Westelijk deel (f4320 J. J. v. Schie) en het Oostelijk deel (f4550 J. J. v. Schie). Het Huis met schuren, erf en tuingrond te Haarlem aan de Houtvaart no. 18, opgehouden. Het Huis met schuur, erf, tuin- en bloem- bollengrond, genaamd „Tuin van George Claassen", te Haarlem aan de Houtvaart. Opgehouden. De tuingrond tegen en ten Westen van per ceel no. 16. Opgehouden. Een Huis en erf te Haarlem aan de Aelberts- bergstraat no. 85. f4225 J. J. Boveixdorp. Een Huis en erf te Haarlem aan de Roos- veldstraat no. 55. f 3300 C. Zwemmer. Het Woonhuis met schuur, erf en tuin te Heemsteue aan de Kerklaan no. 21. f 4000 P. W. Cassander q.q. Een Huis met afzoxxderlijk opgaande boven woning, erf en tuin té Haarlem aan de van Marumstraat no. 42 zwart en rood, hoek Voor- tingstraat. f 3710 H. M. Sanders. Het Winkelhuis met pakhuis, erf en afzon derlijke opgang hebbende bovenwoning te Haarlem aan de Keizerstraat no. 4. f7920 J. J. Beekelaar. Een Huis en erf te Haarlem aan de Dr. Leyds straat no. 129. f 2310 J. J. G. Bonfrer q.q. Een Winkelhuis met bovenwoning en erf te Haarlem aan de Doelstraat no. 37, tezamen met een pakhuis aan de Gierstraat no. 72 b. f3810 J. C. Zandvoort. ONDERWIJS AAN ZIEKE EN ZWAKKE KINDEREN. Wij ontvingen het volgende verslag van de Commissie tot Voorziening in het onder wijs aan zieke en zwakke kinderen alhier over 1934. In het afgeloopen jaar werd aan 79 kin deren huisonderwijs gegeven. Gedurende den loop van het jaar werden afgevoerd 2 leerlingen wegens gevorderden leeftijd: 1 leerling wegens vertrek naar eldex-s; één wegens plaatsing op de openluchtsohool, terwijl ,5.4leerlingen de school weer konden bezoeken, zoodat op 1 Januari 1935 het on derwijs werd voortgezet met 21 leerlin gen. Met liist en opgewektheid wordt door de leerkrachten het onderwijs gegeven; de lesuurtjes worden steeds met verlangen tegemoet gezien. Bij de o-uders vinden wij steeds veel waardeering en medewerking. Wegens drukke bezigheden zag mevr. A. M. van Ben-them JuttingHoog zich ge noodzaakt haar functie van le secretaresse welke zij van de oprichting af zoo vol ijver vervuld heeft, neer te leggen. Haar werd door den voorzitter dank gebracht In haar plaats werd benoemd de heer H. Bijkerk. Vol vertrouwen gaan wij het jaar 1935 in, hopende, dat wii steeds in staat zullen zijn te zorgen, dat als het zieke en zwakke kind niet naar de school kan komen, de school bij het kind kan komen. DE HEER J. P. HAANSCHOTEN. Bij Kon. Besl, van 19 Februari is met in gang van 1 April aan den Inspecteur der P. T. T., den heer J. P. Haanschoten. eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten. AFTREDEN VAN MR. T. DIJKSTRA. Bij Kon. Besluit, is aan mr. T. Dijkstra op zijn verzoek met ingang van 1 Mei eer vol ontslag verleend als griffier van de rechtbank te Haarlem, onder dankbetui ging voor de in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Onlangs deelden wij in de rubriek Be kende Haarlemmers eenige bijzonderheden mede over den loopbaan van Mr. Dijkstra. voor een succesvolle schoonheids-behandeling! Twee minuten met Palmolive schuim ij seeren, daarna licht poederen - en l heelen dag voelt Uw huid frisch en soepel I aan. 's Avonds opnieuw twee minuten massage - zóó blijft U jong 2 voor 25 ct. de zeep der jeugd! (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 758.9 ml. te Boedapest. Laagste barometerstand 721.6 m.M. te en voorspelt: Matigen tot krachtigen later wellicht storm - achtigen Zuidelijken tot Westelijken wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Aan vankelijk nog kans op regenbuien. Weinig ver andering in temperatuur. Uit het Buitenland KORTE OPKLARING TE WACHTEN. Zeer langzaam beweegt zich de diepe depressie in het Noorden Oostwaarts. Maar met buitengewone snelheid trekken de secun- dairen naar de Zuidzijde. De gisteren ver wachte ligt met een kern van 730 m.M. over Engeland en breidt zich snel over Frankrijk uit, terwijl in de Golf van Biscaye een krachtige drukstijging met zwaren Noord westelijken storm volgt. Over Frankrijk en ons land waait het krachtig tot stormachtig uit Zuid en West. Over de Noorsche kust en de Oostzee krachtig uit Zuidwest. Bijna overal is de lucht zwaar bewolkt met regen in Enge land, Schotland, Frankrijk, ons land en Zuid- Noorwegen. Terwijl de vorst in Noord-Scandinavië af nam is overigens de temperatuur bijna overal gedaald ook in de bovenlucht. Na regen met ruimenden en wellicht tijde lijk nog toenemenden wind is een korte op klaring te wachten Thermometer 22 Februari: Hoogste gisteren 50 F. Laagste heden nacht 41 F Hoogste heden tot 12 uur 44 F. Barometer Stand van heden 741 m.M. Vorige stand 748 m.M. Neiging: Achteruit. .Opgave van: FA. FEDERMANN, Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 22 Februari. Ondertrouwd 21 Februari: K. Betzema en C. Baars; Getrouwd 21 Februari: G. J. Krom en H. J. van Loevesijn. Bevallen 19 Februari: M. A.C. van Donse laarMes, z.; 20 Februari: H. E. Schmissrau- terSenghaas, d.; A. NobachNuman, z.; W. E. C. de VriesBeenen, d.; A. ValkKnol, z.; 21 Februari: M. G. Schaapv. Wooning. d Overleden 19 Februari: J. B. Jansen, 65 j., Nassaulaan; H. Marwitz, 77 j„ Raamvest; 20 Februari: T. Otteloov. Wettum, 64 j„ Kaï-o- lingenstraat; M. J. Webervan Maas, 70 j., Rijksstraatweg; p. S. den Dunnen, 52 j., de Witstraat; J. Joosten, 62 j., Zaanenlaan; 21 Februari: C. HulseboschVester, 72 j., Greb- berstraat BONTE AVOND. De jeugdgi-oep van de afdeeling Haarlem, van den Algem. Ned. Bond van Handels- en Kantooi-bedienden houdt op Zondagavond. 24 dezer een propaganda-bij eenkomst in gebouw ..De Centrale" waarbij een bont pro gramma zal worden opgevoerd. De bondsjeugdleider, de heer Jacobsen, zal het woord voeren. Zullen de tollen den emmer doen overloopen? Het standpunt der K. N.A. C. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club schrijft ons: De opwinding, welke het bij Koninklijke Boodschap van 16 Januari 1.1. bij dé Tweede Kamer ingediende wetsontwerp „Geven van vrijheid om een concessie tot tolheffing te verleenen aan een aan te wijzen Naamlooze Vennootschap" in het land heeft veroorzaakt moet voor de Regeering een aanwijzing zijn niet alleen dat deze zaak in het brandpunt van de toelangstelling staat, maai* ook dat daarin waarschijnlijk iets scheefs is, dat noodzakelijk recht getrokken moet worden. Met den spoedigen afbouw van de "bruggen over de groote rivieren wordt een der grond slagen gelegd voor nieuwe welvaart. Zoowel de vorige als de tegenwoordige Regeering zijn daarvan doordrongen. Reeds in 1931 werd bij het financieringsplan voor wegen en bruggen o.m. versnelde afwerking van het bruggembouwprogramma. in tien jaren, aangenomen. De conjunctuur verslechtte en helaas werd begin 1933 een scheiding ge maakt tusschen de financiering van den we genbouw en den bruggenbouw. Toen lag het in de bedoeling de nog ontbrekende brug gen in versneld tempo te doen uitvoeren, waarbij op het Westelijke complex tollen zou den worden gelegd. Bedoeld wetsontwerp werd ingetrokken en thans wordt de stand van de Rijksfinanciën zoodanig geacht, dat financiering van den versnelden bruggen bouw zonder toiopbrengst niet (meer) mo gelijk is. De wettelijke zekerheid dat. de laat ste der elf nog ontbrekende bruggen medio 1941 in gebruik zal kunnen worden geno men, kan en wil de Regeering uitsluitend geven, indien op alle 18 bruggen tollen wor den aanvaard, dus als tegenprestatie dat het verkeer eenige jaren eerder dan anders mo gelijk zou zijn de beschikking 'krijgt over een aantal betere, veiliger en vluggere communi catiemiddelen. De objecties, welke het nieuwe wetsvoor stel aankleven, zijn velerlei en van den meest, verscheiden aard. Een princioieele bedenking is. dat het beginsel van vrijheid on Rijkswegen en bruggen, dat ten grond slag lag aan de wet van 22 Juli 1899 'wordt losgelaten. Er moeten wel zeer gewichtige argumenten zijn. welke dit terzijde steden van een belangrijk vrijheidsprincine al is het bii wijze van hooge uitzondering, wetti gen. Edoch. De stelling, dat de stand van de Rijks financiën zoodanig is. dat financiering van den versnelden brugbouw zonder tolon- brengsten niet mogelijk wordt geacht, wenseht de Regeering als een axioma aan gemerkt te zien. Argumenten, motieven, wel ke den te nemen maatregel, welke zeer diep in het economisch leven ingrijpt rechtvaar digen. worden nauwelijks gegeven, hetgeen te meer te betreuren is. omdat de Alge méén e Nederlandsche Verkeersfederatie in hare doorwrochte studie van 5 November a.p. met nog nergens op degelijke gronden aangevochten cijfers aantoonde, dat voor versnelden bouw der bruggen alléén de tol heffing niet noodig Is. De Regeering stelt de Volksvertegenwoor diging voor de keuze: a. óf afbouw van de ontbrekende bruggen in vervroegde uitvoering (gegarandeerd ruim 6 jaren). b, óf afbouw in ander tempo, waarbij niet wordt aangegeven, of dit tempo normaal zal ziin, d w.z. afbouw in 11 a 12 jaren in welk geval evenals sub a jaarlüks 2 1/2 mil- lioen uit het Verkeersfonds beschikbaar moet zijn dan wel vertraagd, d.w.z. dat- de ver dere afbouwtijd in de lucht blijft hangen, omdat als dan geenerlei waarborgen kun nen worden gegeven, dat een dusdanig ge fixeerd bedrag uit de door het wegverkeer op t.e breneren belastingen zal worden be schikbaar gesteld. Een andere oplossing kan blijkbaar niet in aanmerking komen. Daardoor en door de omstandigheid, dat de voor den verderen bruggenbouw benoodigde gelden in stede van geleidelijk voor zooveel noodig, inééns (via de nieuwe N.V., de B. E. M.) worden geleend, laadt de Regeering den schijn op zich, dat de vervroegde bruggenbouw mét tolheffing en de daaraan verbonden bezwaren moet dienen als middel om het voornaamste doel: de vlottende Rijksschuld met een aan zienlijk bedrag n.l. 50 millioen te reduceeren, te bereiken. Het vraagstuk 's Lands middelen te verste vigen is zeer dringend en van algemeen be lang. Wanneer dit bij de tolheffing voorop staat, laat men het dan zonder omwegen ver klaren. De Staten-Generaal dienen echter bij de beslissing nopens dit wetsontwerp er ter dege rekening mede te houden, dat dit bedrag van 50 millioen ongeveer overeenkomt met het geexx in de jaren van 1927 t/m. 1934, de jaren van systematische verbetering aan wegen en bruggenbouw, minder is verwerkt dan door den begrootingswetgever werd toegestaan. Het aanhangige wetsontwerp tot wet ver heven zal voor het motorwegverkeer geduren de 20 jaren een grootere jaarlijksche last van bijna 11/2 millioen gulden meebrengen. Dit nu kan zeer goed de druppel zijn, welke den emmer zal doen overloopen. Een reactie op de normale ontwikkeling van dit verkeer zou een formeele ramp zijn voor 's lands fi nancien en dus voor 's lands welvaart. Het eigenlijke werk van de wegeiiverbete- ring zal over 2025 jaren geheel voltooid zijn. Het werk aan de nog te bouwen bruggen kan versneld in stel 6 1/2 jaar, in normaal tempo in elf a twaalf jaar gereed zijn, maar produc tieve werken worden tot stand gebracht, waar van niet is aan te nemen, dat zij niet tal van decenniums hun waarde behouden, behoort aannemelijk te worden gemaakt, waarom deze op korten termijn moeten worden afgeschre ven, waardoor de zwaar beproefde huidige generatie ten faveux-e van volgende generaties onevenredig zwaar wordt belast. Het wegverkeer ziet deze politiek als niet billijk, als diametraal tegenovergesteld aan die welke werd gevoerd bij het concurreerend ver voermiddel de spoorwegen. De nieuwe financiering van den versnelden bruggenbouw loopt vooruit op de in uitzicht gestelde coördinatie van de verschillende ver- voerssoorten, welke richtlijnen moet brengen voor de z.g. ordening van het verkeer. Wan neer de centrale commissie ad hoe, onmiddel lijk nadat het verkeersfonds in kannen en kruiken was, benoemd was en geïnstalleerd, dan had van uiterst deskundige zijde over de bruggen financiering advies beschikbaar kun nen zijn. Zonder dit advies is het onderhavige wetsvoorstel praematuur. De Regeering heeft bij de behandeling van het verkeersfonds verklaard dat het wegver keer niet voldoende opbrengt en zijn eigen lasten niet draagt. In een publicatie van de Algemeene Nederlandsche Verkeersfederatie van Ootober 1934 wordt cijfermatig aange toond, dat het moderne wegverkeer reeds meer dan zijn aandeel in de kosten van den weg opbrengt. Indien dit laatste juist is, dan is de nieuwe tolheffing op de bruggen on rechtvaardig tegenover het motorwegverkeer. Tolbarrières hebben voor het verkeer in het algemeen en voor het snelverkeer in het bij zonder groote bezwaren. De voorgenomen tolheffing benadeelt ïxiet alleen het doorgaande verkeer, waardoor de scheiding, welke thans tusschen verschillende gebiedsdeelen van het land bestaat, niet wordt opgeheven, maar zij zal streek en locale be langen onnoemelijke schade berokkenen. Op 15 November verklaarde de Minister van Binnenlandsche Zaken in de Tweede Kamer, dat de Regeering „het werkloozen- probleem als een der belangrijkste zaken' voelt en dat zij zooveel mogelijk zal helpen door die werken te doen uitvoeren welke zij economisch verantwoord acht; als zoodanig geldt de verdere versnelling van den brug genbouw over de groote rivieren". Ook bij' de voorbereiding voor het werkfonds 1934, het z.g. 60 millioenenplan verklaarde de Re- geering „overtuigd te zijn van de groote moreele en economische beteekenis van de vermeerdering van werkgelegenheid". Het belang van de werkverruiming is bij den bouw van de bruggen over de groote ri vieren zeer nauw betrokken. Waarom dit belang bij de financiering van den versnelden bouw van de bruggen over de groote rivieren, waax-bij rentebeta ling en aflossing van eventueel te verstx-ek- ken voorschotten op daarvoor te sluiten lee ningen door bestaande bronnen van inkom sten is verzekerd, nu volledig wordt ge- ecarteerd. is niet te begrijpen. Hoe rijmt dit met de vele werken, die thans overal uit het wex-kfonds 1934 worden uitgevoerd, waax-bij de kapitaalvex-strekking grootendeels als renteloos voorschot geschiedt en waarin plaatselijke bruggenbouw (Wijnbrug te Rotterdam, brug Jan van Galenstraat te Amsterdam e.a.) is opgenomen. Het uitge sproken belang van de bestrijding der wer keloosheid bij den versnelden bx-uggenbouw blijft platonisch, indien daarbij niet uit het werkfonds, dat voor dit- doel speciaal is in gesteld, wordt bijgesprongen. Tenslotte zijn geen billijke motieven aan te voeren een eventueele tolheffing op de bruggen uitsluitend voor het motorverkeer en het verkeer met rij en voertuigen in te voeren. De wielrijders en voetgangers trek ken evenzeer profijt van de vluggere en vei liger communicatiemiddelen, en zouden bij de ontworpen vrijstelling van tolbetaling be voordeeld worden ten koste van het andere verkeer. Indien zij wel betaalden zou met een tolheffing gedurende véél korteren tiid kunnen worden volstaan en een ongewensch- te controverse worden vermeden. Volgens vroegere verklaring is de Regee ring van meening. dat tolheffing b;j den ge- forceerden bruggenbouw slechts kan worden aanvaard, indien geen andere oplossing mo gelijk is. De indienening van onderwerpelijlc wetsontwerp beteekent dus, dat de Regee ring geen andere oplossing voor de financie ring van den versnelden bruggenbouw ziet, zoodat bij de tolheffing de hooge druk van de uiterste noodzaak aanwezig en het of fox- voor het wegvex-keer onvermijdelijk zou zijn. Voor deze meening worden geen of althans onvoldoende motieven gegeven, zoodat er, inzonderlijk voor het wegvex-keer en de stre ken. welke door de ontworpen nieuwe hef fingen zwaar worden getroffen, al te veel goede wil noodig is om overtuigd te zijn, dat alle. maar werkelijk ook alle, oplossingen van het vraagstuk om den bx-uggenbouw te vex'snellen zonder tollen serieus onder de oogen ziin gezien, vooral omdat boven aan gegeven beschouwingen twijfel daartoe open laten. De K.N.A.C. meent, dat de Regeering met het onderhavige wetsontwerp voor het be oogde doel te ver gaat, omdat door uitvoe ring van den bruggenbouw in versneld in plaats van in normaal tempo, hetgeen slechts een paar jaren verschil oplevert, oneven redig zware offers, door het motor-wegver- keer zouden moeten worden opgebracht. Of fers, welke ten eenenxnale indruischen te gen normale begrippen van verkeers-econo- mie. Wanneer de stand vaxi 's lands geldmid delen zoodanig is. dat de schatkist- onmid dellijk en onvoorwaardelijk behoefte heeft aan 50 millioen (hetgeen de Volksvertegen woordiging zal hebben te beoordeelen) en daarvoor alle andex-e belangen moeten wij ken dan zou de troebele sfeex-, welke het wetsvoorstel omgeeft, worden verhelderd, indien ronduit wordt vertelaard, dat de ver snelde bruggenbouw is aangegrepen om in deze nooddruft te voorzien.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2