D Twee successen voor minister Oud. Onderwijs en eeredienst in Indië. VRIJDAG 22 FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 EERSTE KAMER. Wetsontwerpen inzake financieele verhouding en werkloosheidssubsidiefonds aangenomen. 's-GRAVENHAGE, 21 Febr. Dr. Wibaut (s.d.) opende vanochtend nadat men een half uurtje had moeten wachten, aangezien er aanvankelijk geen 26 leden de presentielijst hadden geteekend, de rij van sprekers over de wetsontwerpen tot wijziging der financieele betrekkingen tusschen Rijk en Gemeenten, en tot instelling van'het Werk loosheidssubsidiefonds. Volgens hem vormen deze voorstellen een schakel in de crisis-poli tiek der Regeering, waardoor de inkomsten der gemeenten sterk dalen, soms zelfs tot 1/3 van wat zij eens waren. Steeds moeilijker wordt het voor de ge meenten zekere zelf standigheid in het fi nancieel beheer te be waren. Niet minder dan 1/4 der Nederland- sche gemeenten is door de wetgeving noodlij dend of hulpbehoevend gemaakt. Mr. Slingenberg (v.d.) had ook te doen met den in nog moeilijkei- geldelijke omstandig heden komende ge meenten. Maar hij ontkende, dat hier een Michiels v. Kessenich.onverdedigbare af schuiving door het Rijk van lasten op de ge meenten werd beoogd. In tegenstelling met Mr. de Gijzelaar (c.h.) acht hij de wet van 1929 i.z. de financieele verhouding als een zegen voor de meeste gemeenten, wat hij nader aantoonde. Toen de spreker aan de ter tafel liggende wetsontwerpen kwam vestigde hij er de aan dacht op, dat men al te weinig let op het feit, dat het Rijk 60 millioen aan voorschotten kwijt scheldt, welk bedrag anders bleef druk ken op het gemeentefonds. De regeling tot instelling van het werkloos heidssubsidiefonds juichte Mr. Slingenberg toe. Heel zijn betoog kwam in hoofdzaak neer op een krachtige steunverleening aan den Minister van Financiën, wien hij intusschen wel de vraag meende te moeten stellen of de ramingen aangaande de inkomsten en uit gaven van het subsidiefonds thans nog wel gehandhaafd konden worden. De heer Geldemans (lib.) sloot zich bij den v.d. woordvoerder aan, doch zag wel eenig bezwaar tegen oplegging van 'n algemeene regeling aan gemeenten met weinig uitgaven voor werkloosheid. Zoo ideaal als Mr. Slingen berg de wetsontwerpen scheen te vinden, acht de heer Ter Haar (c.h.) ze niet. Allereerst luchtte hij zijn grieven tegen de wijziging dei- verhoudingswet. Al te zeer is er z.i. gelet op de belangen van 't Rijks kas en de theorie, dat de werkloosheidslasten op de gemeenten behooren te rusten, ontkende hij. Maar be langrijker dan de principieele zijde van de wetsontwerpen vindt hij de financieele gevol gen voor de gemeenten. Minister Oud gaf eerst met 'n enkel woord aan, waarom hij evenals Mr. Slingenberg de grondslagen van de wet van 1929 juist achtte. Daarbij toch is een billijke plaatselijke belas tingdruk eigenlijk 't uitgangspunt geweest. Van een nieuw onderzoek van het vraagstuk der financieele verhoudingen, door Mr, de Gij- selaar aanbevolen, verwacht de Minister niets. Hij gelooft dan ook dat het goed is, dat er in deze zaak, wat de beginselen betreft, rust komt. De opzet van het gemeentefonds is ge weest, dat de betreffende belasting ten bate van alle gemeenten zou worden geheven en dat ziet men nu wel eens te veel over het hoofd. Wat men nu niet meer kan vinden uit de opbrengst van de inkomstenbelasting moet men ten deele vinden door verlaging van de uitgaven. Uitgesloten is natuurlijk den ge meenten 'n garantie-regeling in de verhou dingswet te geven op den voet van 1929, gezien de aanzienlijke daling van de belastingop brengst. Wat nu wordt voorgesteld is naar 's Ministers meening redelijk en billijk, al weet hij heel goed, dat er voor de gemeenten moei lijkheden zullen ontstaan, doch dat is een voudig een gevolg van de economische om standigheden, die zich eveneens t.a.v. de Rijks financiën doen gevoelen. Als men klaagt over de garantieregeling in het aanhangige ver- houdingsontwerp moet men er toch eens op letten, hoe deze over tien jaar loopt om den gemeenten de aanpassing zoo makkelijk mo gelijk te maken. Nadat de Minister tegenover Mr. de Gijselaar had toegegeven, dat inderdaad in het voorstel betreffende het werkloosheidssubsidiefonds een vergevoerde nivelleering zat, waartoe ech ter de noodtoestand gedwongen heeft en o.m nog had opgemerkt, dat indien het fonds niet voldoende zou bevatten voor de bestrijding der werkloosheid, het Rijk zal moeten bij springen, volgde nog wat repliek. De belastingen kunnen niet hooger, andere middelen zijn er niet. Hier sta ik, ik kan niet anders. Zoo had Minister Oud aan het slot zijner rede verklaard, ter verdediging van de nu toegepasten methode, wier bezwaren hij zelf ook wel degelijk inzag. Fraai vond hij dit alles niet, maar onder den drang der omstandigheden moest dit stel wetsontwerpen wel aanvaard. Applaus beloon de 's Ministers uitvoerige defensie en ook het feit, dat de geheele Kamer op de socialisten na (die alleen lieten aanteekenen, dat zij er te gen waren) met de voorstellen accoord ging. Bij de begrooting van Financiën vestigde de heer Gelderman (lib.) de aandacht op het voortdurend meer sluiten van kasteelen er landhuizen. Meer soepelheid bij de- toepassing der per- soneele belasting ware zeer zeker gewenscht. Ons systeem der rijwielbelasting en wegen belasting gaf Mr. Michels v. Kessenich (r.k.) aanleiding tot kritiek en tot een lofzang op wat België en Engeland in dezen te zien geven. Mr. Knottenbelt (lib.) vroeg de aandacht voor het lot van het schoone Haagsche land goed „Sorghvliet", door de familie Goedkoop aan den staat geschonken. Voorwaarde was. dat daar binnen 10 jaar met den bouw van een representatief gebouw een begin zal wor den gemaakt., anders komt het cadeau weer terug aan de schenkers. Hoe zit het met de plannen, die de Regeering t.o.v. .Sorghvliet" koestert, waar blijft een wetsontwerp, waarin die plannen belichaamd zijn? Men wachte daarmee niet te lang. Dr. Wibaut (s.d.). die de laatste dagen al heel erg op zijn praatstoel zit. vroeg of het nu werkelijk het laatste woord der Regeering is, dat verdere belastingverhooging uitgesloten is. Volgens zijn fractie is er zeker nog wel ruimte om door crisis-inkomsten of dergelij- ken de inkomsten van den staat te ver- hoogen. Minister Oud bleek het niet met hem eens te zijn. Er is nu eenmaal 'n economische grens die bij het heffen van directe belastingen in acht genomen moet worden en nu is z.i. de grens ten onzent bereikt. Economisch is het niet doelmatig de kip met de gouden eieren te slachten. De Minister erkende dat op 't oogenblik voor vele kasteelbewoners de draagkracht der personeele belasting wel zeer bezwaarlijk wordt, maar de oplossing dezer moeilijkheid achtte hij niet zoo eenvoudig. Intusschen is hij bereid om het mogelijke te doen ten einde aan de bezwaren voor zoover dat gaat, tege moet te komen. Wat de controle bij de rijwielbelasting be treft, voorwerp van bijkans dagelijksche zorg van den Minister van Financiën, het is uiterst lastig om een stelsel te vinden, waarbij dief stal van rijwielplaatjes wordt voorkomen en niet tevens al te veel administratieve romp- ilomp noodig zal zijn. Nederland is overigens zeer rijk aan uitvinders van houders van rijwielplaatjes. Ook het geval „Sorghvliet" is. vooral in deze tijdsomstandigheden, niet zoo heel eenvoudig. De minister wil echter de noodige aandacht aan dit onderwerp wijden. Aldus het eind van dezen vergadering, die besloten werd met 't afhameren niet slechts van dit begrotingshoofdstuk maar tevens van wat er nog verder op de agenda stond, zooals het staatsmuntbedrijf enz. TWEEDE KAMER Wijziging kieswet aan de agenda toegevoegd. De heer Wijnkoop (communist) gaat wel dra interpelleeren over toelating en verblijf van vluchtelingen en van andere vreemde lingen hier te lande, terwijl de Kamer voorts besloot aan de agenda ook nog toe te voegen de wijziging der Kieswet. Daarop zette zij de behandeling der Indi sche begrooting voort. Bij de afdeeling On derwijs en Eeredienst klaagde de heer Ter Laan (s.-d.), dat 50 pet. bezuiniging op de kosten van onderwijs veel te ver gaat. Ook keurde hij het met ingang van 1 Januari jl aan 1500 Inlandsche onderwijzers gegeven ontslag af. Om verdere afbraak te voorko men was overleg met de Indische onderwij- zersorganisatie gewenscht. Na erkend te hebben, wat in de laatste 30 jaar, o.m. dank zij mannen als wijlen v. De venter en Bos voor ontwikkeling en opvoe ding in Indië gedaan is. gaf de heer Ketelaar (v.d.) te verstaan, dat hij thans wel ern stige reden ziet om zich ongerust te maken over achteruitgang als gevolg der wel heel sterke besnoeiing. De heer v. Boet-zelaer v. Dubbeldam (c.h.) betwijfelde of men in In dië met het onderwijs wel op den goeden weg is. Dr. Rutgers (a.-r.) en Dr. Moller (R.-K), wezen nogmaals op de wensehelijkheid van volkomen vrijheid van missie en zending in zake Evangelieprediking. De bepaling uit de Indische Staatsregeling die toelating van missionarissen en zendelingen afhankelijk stelt van permissie der burgerlijke overheid willen zij dus over boord geworpen zien. Roestam Efiendi (communist), die betoog de dat de Regeering er op uit is de bevolking dom te houden, zag zich door Dr. Moller aan twee spreuken uit 't land zijner (Roestam's) vaderen herinnerd: „Het nadenken is de lamp van het hart" en „Een heel klein mugje aan den overkant van den Oceaan zien zij; een olifant vlak voor hun neus zien zij niet". Waarna de heer Roestam op z'n neus keek! Minister Colijn bleek het eens te zijn met de sprekers, die betoogd hadden, dat bet dessa-onderwijs niet past in een gecentrali seerd en geëgaliseerd systeem en dat het bij zonder zoowel als het openbaar onderwijs grooter vrijheid moet hebben om zich te richten naar locale toestanden. Maar het is moeilijk op eenmaal in het bestaande sys teem verandering te brengen. Wel stelt Dr. Colijn zich voor eenige wijziging te brengen in den te sterk tot centralisatie geneigden geest van het Departement van Onderwijs en Eeredienst. De door Dr. Rutgers en Dr. Moller in de Indische staatsregeling verlangde wijziging op het stuk van missie en zending kan dit Kabinet niet tot stand brengen. Daarvoor is dit politieke onderwerp taboe. Overigens be hoefde men er zich niet heel erg druk over te maken, want in de praktijk loopt het met het voorschrift in kwestie best los, Trou wens, heelemaal de missie en zending vrij. laten acht ook Minister Colijn niet -mogelijk, want de Regeering moet ook zorgen voor het behoud van orde en rust, De zeer schaarsche afgevaardigden, die tot het bitter einde bleven, smaakten het genoegen op een heel laat tijdstip, ver over het gewone etensuur, bij het slot der discus sies over de Indische begrooting tegenwoor dig te zijn. Defensie lokte nog vrij wat de baters uit, maar vóór dien liep het vlot. Van dit alles zij alleen aangestipt, dat de Mi nister tegenover de sociaal-democraten, wel ke bij monde van Ir. Cramer hun oppositie tegen te ver gegane bezuiniging op Volksge zondheid hadden geuit, betoogde, dat ook na de bezuiniging het hygiënisch apparaat er nog altijd mag wezen en dat hij voorts o.a. erkende het belang in te zien van Prof. Otten's anti-pest-vaccin. Ware onze Premier ook nog thuis geweest in Nederland's sport geschiedenis. dan had hij zeker niet nagela ten er op te wijzen, hoe hier weer eens be wezen is, dat4' men 'n voortreffelijk voetbal ler geweest kan zijn. een die met eere de Oranje-trui placht te dragen, en toch ook nog in staat vermag te zijn op wetenschap pelijk èn sociaal terrein later minstens even groote triomfen te vieren, als eenmaal in de. op het groene veld. verantwoordelijke oosx- tie van back van het Nederlandsch elftal! E. v R. NEDERLANDER IN BELGIë DOOR KOLEN DAMPYERGIFTIG1NG OMGEKOMEN. Te Antwerpen is de 72-jarige gepension- neerde onderwijzer J. ter Heide uit Hoogeveen in zijn woning aan de gevolgen van een ver giftiging door kolendamp overleden. Zijn echtgenoote verkeert in levensgevaar. De ko lendamp had zich tengevolge van een onge luk door de kamer verspreid. NIEMEIJER'S zachte geurige Heerenbaai r DUBBEL -Gtf* (Adv. Ingez. Med.) Koningin en Prinses in Unterwasser. De Koningin en Prinses Juüana zijn Don derdag in Unterwasser aangekomen, waar zij haar intrek hebben genomen in Hotel Ster- ïn. Prinses Juliana heeft des middags met haar adjudant en haar hofdames deelgenomen aan de skilessen, waarvan zij om 5 uur weer voor de thee in het hotel terugkeerden. De Konin gin heeft den geheelen dag in haar vertrek ken doorgebracht. In Unterwasser houdt op het oogenblik ook verblijf de Russische grootvorstin Tira, doch ter van den Russischen troonpretendent. HET INSTORTINGSONGELUK TE LAREN. LAREN. 21 Februari (V.D.) De 50-jarige arbeider G. Vos, die Zaterdag j.l. bij de op ruiming van de laatste resten van paviljoen Larenberg onder brokstukken van de funda menten terecht kwam. is in den afgeloopen nacht aan de gevolgen overleden. Hij laat een vrouw met zes kinderen achter Oplichting voor 30.000. Ongeveer een jaar geleden is een verzeke- rings.maatschappij te Rotterdam voor een bedrag van ongeveer f 30.000 opgelicht. Na maandenlange onderzoekingen is thans ir den Haag een man aangehouden, die de op lichting moet hebben gepleegd. Beurtschip was in nood. Door berging.svaartuig' echter binnengebracht Tijdens den vliegenden Zuidwesterstorm is de „Dokkum I" van de Reederij Stanfries te Leeuwarden Donderdagochtend in nood ko men te verkeeren. Het schip was met stuk goederen geladen, op weg naar Amsterdam en te vijf uur van Mornwerderzand vertrokken, Onderweg kreeg het schip met hooge zeeën te kampen en werd de toestand zoodanig, dat besloten de terugtocht te aanvaarden. Ter hoogte van de Makkumerwaard bestond der mate gevaar voor bemanning, schip en lading, dat dringende assistentie geboden was. De machinekamer was onder water geloopen. de vuren gedoofd en het uitgebrachte anker ver mocht het schip niet te houden en slipte door. Het bergingsvaartuig Annie" van O. J. Bos- ker's Haven- en Bergingsbedrijf te Wieringen, dat te Kornwerderzand lag gestationneerd. vertrok ter assistentie en mocht er onder moeilijke omstandigheden in slagen een tros vast te maken en het schip na een bewogen reis behouden in de haven van Kornwerder zand te brengen. Purmerend blijft in den V. D. B. Motie tot uittreding verworpen. Het feit. dat de afdeeling Purmerend van den Vrijzinnig-Democrattschen Bond zich niet vereenigen kon met de werkwijze van de Vrijzinnig-Democratische vertegenwoordi gers in het, parlement en de ministers Oud en Marchant. was aanleiding, dat afdeeling eind November van het vorige iaar een motie aannam tot uittreding van dezen Bond. Deze motie had ten gevolge, dat in December prof. Kranenburg, mr. Slingenberg en mr. L. G. van Dam. leden van het hoofdbestuur, een conferentie hadden met het afdeelingsbe- stuur waarin zij adviseerden de aangeno men motie terug te trekken, opdat de af deeling in den Bond kon blijven. In de thans gehouden jaarvergadering werd over dit advies in den breede gedis- cusseerd, welke gedachtenwisseling tot re sultaat had, dat de leden zich vereenigen konden met de werkwijze van minister Oud. De grieven tegen minister Marchant over de afbraak van het Openbaar Onderwijs bleven bestaan. Het voorstel tot uittreding, zooals de motie aangaf, werd tenslotte met 17—5 stemmen verworpen. Directe draadlooze verbinding AmsterdamT okio. Op 25 Februari zal de directe draadlooze verbinding tusschen Amsterdam en Tokio formeel worden geopend. DRIE MAANDEN TEGEN CHAUFFEUR GEëlSCHT. De Amsterdamsche Rechtbank behandelde Donderdagmiddag de strafzaak tegen den 3C-jarigen chauffeur B. van D„ wonende te 's-Graveland. verdacht van veroorzaken van dood door schuld. Op 7 Juli 1934 zou hij met zijn auto zoo roekeloos en onoplettend hebben gereden, dat hij op het kruispunt Gooilandsche weg- Parklaan te Bussum in botsing kwam met een motorrijwiel, bereden door Aart van Paasschen. De motorrijder werd zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd later aan inwendige ver- bloedigen is overleden. Het OM. eischte drie maanden hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. SPECIALE STEENKOLENCOMMISSIE. Bij beschikking van den minister van eco nomische zaken is ingesteld een commissie voor het behandelen van vraagstukken, ver band houdende met de uitvoering van de invoerbeperking van onderscheidene steen- kolensoorten, inzonderheid met betrekking tot de prijzen der steenkolen, en zijn be noemd tot leden van die commissie de hee- ren W ,G A. M. van der Lugt. dr. O. Bakker, mr. A. Rom Coophoff, mr. A. Ha ex, ir. G. F. H. Houben. J. G, Ph. Looman, ir. J. Rutten, ir. F. C. J. M. Wirtz, drs. C. Kool. Tot voor zitter van de commissie is aangewezen de heer W. G. A. M. van der Lugt en tot secre taris drs, Kool De conferentie met den rijksbemiddelaar. In verband met besprekingen van den rijksbemiddelaar prof. Aalberse met de regee ring is de conferentie op het stadhuis te Heerlen uitgesteld tot Maandag 25 Februari. N.V.V. steunt Mijnwerkers- bond. Het bestuur van het N.V.V. heeft zich ac coord verklaard met de stappen, die het hoofdbestuur- van den Mijnwerkersbond in zake het dreigend conflict bij de particuliere mijnen heeft gedaan en het heeft allen mo gelijken moreelen en zoo noodig financieelen steun toegezegd voor het geval dit conflict scherper vormen gaat aannemen Ook voor het hoofd. Hebben we het in een vorige artikeltje ge-1 had over de waardeering voor het werk van een kind en van den onderwijzer, we gaan nu eens bezien de positie in dit opzicht van den leider, het hoofd der school, een positie die waarlijk niet steeds benijdenswaard te achten is. Wat wordt er van hem al niet ver wacht. Daar staan besturen en ouders die ver langen dat hij zooveel mogelijk aan 100 pet. hunner verlangers tegemoet zal komen, dat hij er voor zorgt alle kinderen in een zoo kort mogelijken tijd een gewenscht doel te doen bereiken, dat alle leerkrachten hun uiterste best doen, terwijl hij daarnaast met onverstoorbare kalmte al de op- en aanmer kingen moet aanhooren. De administratie dei- school. aan bijzondere scholen vooral ge woonlijk aan hen overlaten, moet stipt in orde zijn, subsidiekwesties behooren door zijn zorg geen moeilijkheden te geven. Hij behoort alle kinderen te kennen of moet althans we ten te doen alsof hij ze kent, om op ieder uur van eiken dag op vragen en inlichtingen antwoord te kunnen geven. Enz. En daar staan de kinderen dus ook, die elk voor zich zijn aandacht vragen, aan wien hij zich moet geven met hart en ziel naast al het andere dat z'n aandacht vergt, wier karaktertjes hij moet trachten te doorgronden om ze zoo juist mogelijk te kunnen beoordeelen, ook in geval van conflicten met ouders en'of onderwij zers. Daar staan deze laatsten ook. Zij ver langen van hem. dat hij groote vrijheid van beweging laat. dat hij in allerlei opzicht hun positie zoo goed mogelijk maakt, dat hij naast hen moet staan in geval van conflic ten met ouders, hun wenschen betreffende 'leermiddelen, vrijen tijd etc., zooveel mogelijk bevredigt enz. De positie van het hoofd eener school is inderdaad vaak zeer delicaat, zeer moeilijk en hij moet zoo mogelijk een man met stalen ze nuwen zijn. om aan al de moeilijkheden die zijn betrekking medebrengt, het hoofd te kunnen bieden. In deze positie zijn woorden van waardeering zeker niet minder invloedrijk dan in de eerst door ons behandelde geval len: èn Ouders èn onderwijzers mogen dit bedenken, alvorens zij met critiek of klachten komen Is het niet eigenaardig, dat we eens in korten tijd van een vijftal collega's brie ven gekregen, welke spraken van groote te leurstelling, van ontmoediging zelfs? En toch kenden wij deze vijf als energieke man nen met meer dan gewone liefde voor het vak, begaafd met kennis van het kind en zijn behoeften, .met tact om menschen te ontvan gen. bezield met lust om het van hen vraagde werk in allen deele zoo goed mogelijk te verrichten en het dan ook zeer goed de den. Toch, neen, tevreden konden ze niet zijn. Na jaren en jaren van stoer volgehouden vermoeienden arbeid kwam tenslotte toch het deprimeerende gevoel hetwelk gebrek aan waardeering meebrengt. Neen. deze mannen vroegen niet, nooit, om waardeering voor 't geen ze deden, maar het gemis er van en af en toe het tegendeel juist, deden toch ten langen leste een invloed gelden in tegenge stelden zin. We weten o.a,, dat een hunner na eenige jaren hard en succesvol werk een extra belooning kreeg van f 50. Dat be drag zegt veel en niets ware beter ge weest. We kennen gevallen, waarin tenslotte emi nente mannen eenvoudig hun betrekking neerlegden, om maar te ontkomen aan dien funesten invloed van gemis aan waardeering, dat als een giftig kruid langzaam alle energie doodt, de liefde voor vak en school verlamt en stille wrok kweekt, waar zoo licht een steeds borrelende bron van welwillendheid, van ijver van kracht, van liefde zegenrijk in wijden kring had kunnen blijven werken. Wat voor de planten de dauw en de zonne schijn zijn. wat voor kind en onderwijzer een hartelijk woord van waardeering is, dat is dit laatste in dubbele mate voor den leider der school. Wèl den leider, wien het niet aan waardeering, ook vóór zijn dood, ontbrak, ook al vroeg hij er nimmer om. We zijn er ten stelligste van overtuigd, dat de kwestie van waardeering in het gansche schoolleven voor alle daarin betrokken par tijen. kinderen en volwassenen in hun bonte schakeering, van kardinaal belang is te ach ten, maar ook helaas, dat dit kardinale door de meesten nog veel te weinig wordt inge zien. Al te zeer spelen subjectieve meenin^ egoïsme, eigenbelang, vaak een rol. die dia metraal tegengesteld is aan de werkelijke belangen van hen, die ze heeten te dienen. Mogen ook deze simpele woorden nog eens dezen of genen lezer tot nadenken stemmen. J. BASTIAANS. Door onze lens gesnapt. DE HEER K. BRANTS. De heer K. Brandts werd 12 Augustus 1863 te Oldebroek geboren, werd opgeleid aan de bijzondere Kweekschool „De Klokkenberg" te Nijmegen en doorliep als onderwijzer alle ran- en bij het L. O. en M. U. L. O. Van 1912 tot 1921 was ae heer Brants dis trictsschoolopziener te Goes, van 19211924 Inspecteur van het L. O. te Leiden en daar na, tot Mei 1934, Hoofdinspecteur van het L. O. te Haarlem. Thans is hij Hoofdinspecteur van de Ver een. Chr. Volksonderwijs, (tevens secretaris) en ook secretaris van de Commissie van Be roep voor de scholen van genoemde vereeni- ging. Voor deze provincie is hij voorzitter van de Commissie van Advies voor Ged. Staten van het Buitengewoon L. O. en de Nazorg. In Juli 1934 werd de heer "Brants lid van den Haarlemschen Raad, waar hij dadelijk zitting kreeg in verschillende commissies. Indertijd trad hij als secretaris op van de sub-commissie L. O. der Staatscommissie- Kuyper. e advertentievertegenwoordi gers van Haarlem's Dagblad staan U steeds tot voorlichting, ook voor Uw wijze van adver- teeren, ten dienste. Telefoneer daartoe even No. 10724 of No. 14825. Proefneming met noodlottig verloop. Scholier gedood. Donderdagavond wilde de leerling J. Na gels uit Oef feit in het particulier ambachte gesticht .De Heibloem" te Heythuizen voor zijn medeleerlingen de werking van een stoommachine met een ketel van een dia meter van 30 c.M. en een lengte van 1/2 M. demonstreeren Plotseling vloog de ketel uit elkaar, waar door de knaap tegen den grond werd ge smakt en op slag werd gedood. Van de hem omringende medeleerlingen liepen er eenigen niet ernstige brandwonden op. VERDUISTERING BIJ GODSHUIZEN. Verdacht van verduistering van f 10.000 heeft voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch terecht gestaan A. J. v. d. K. te Heusden in zijn functie als rentmeester der Godshuizen. Verdachte bekende. Er is een regeling ge troffen met de Godshuizen, welke de ge meenteraad en Ged. Staten hebben goedge keurd. waarbij bepaald is, dat verdachte f 5000 moet terugbetalen en de andere f 5000 als hij daartoe in staat blijkt. De eisch van het O. M. luidde 1 jaar gevan genisstraf voorwaardelijk. KRIJGT AMSTERDAM EEN EIGEN WERKFONDS? Ten stadhuize van Amsterdam is Donderdag een conferentie gehouden ter bespreking van de mogelijkheid een z.g. Amsterdamsch Werk fonds op te richten dat in samenwerking meb het Werkfonds 103'4 speciaal te Amsterdam werken zou doen uitvoeren BOUWCONGRES. ARCHITECTUUR- EN BOUWTENTOONSTELLING VAN HET N.I.V.A. Voor de Architectuur- en Bouwtentoon- stelling, zoowel als voor het Bouwcongres van het Nederlandsch Instituut van Architecten (secretariaat te Hengelo), welke gehouden zullen worden van 10 t.m. 19 Mei in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam, blijkt de belangstel ling zeer groot te zijn. Op het Bouwcongres zullen een groot aan. tal deskundigen uit binnen- en buitenland voordrachten houden. Onder hen komen de namen voor van de volgende Nederi3nasche geleerden: Prof. Dr. J. J. van Loghem. Amsterdam: Prof. Dr. A, Fokker, Heemstede; Prof. Ir. J. A. Bakker, Delft; Prof. Dr. C. Zwikker. Delft;- Prof. Ir. J. G. Wattjes Delft; Dr. Ir. N. A. Halbertsma; Eindhoven; Ir. L. Ch. Kaiff, Eindhoven; Ir. L. B. Huygen, Amersfoort,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5