Doodstraf gevraagd. Htl BdêMtiikste 52e 'Jaargang No. 15849 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 23 Februari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. \V. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTïëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 23 Februari. Weg en Auto Iemand heeft onlangs voorgerekend dat als de toeneming van het aantal auto:s zich in dezelfde mate voortzet de gemiddelde uur snelheid op drukke wegen bij groote plaatsen zal zakken tot zoowat 30 K.M. De auto zal, al thans op die wegen, niet sneller meer zijn dan die van vóór 1900. De wegenaanleg houdt, zei deze man in ,.De Groene", geen ge lijken tred met de stijging van het aantal auto's. We zien nu al dat de weg Amsterdam Amersfoort het ve r kee r-van-mor gen niet zal kunnen verwerken, de weg Amsterdam Utrecht is heelemaal uit den tijd en Utrecht Culemborg en vele andere wegen zijn ook een bespotting van het begrip snelverkeer. Ja. I-Iou het maar eens jbij, als de Ameri kanen luxewagens leveren voor een dikke duizend gulden, en over een paar jaar mis schien wel voor de helft! Als minister Colijn, ad interim aan „Waterstaat" (onder welke aanduiding wij in Nederland ook wegen, spoorwegen, tramwegen, luchtvaart enz. ver staan) zich eens peinzend in zijn interimai- ren zetel aohteroverlegt, en rustig zijn dui men om elkaar laat draaien, moet het hem lichtelijk gaan duizelen. Wat moet hij doen? Het automobilisme blijven belasten, tot een auto per jaar tweemaal zooveel kost als zijn inkoopsprijs? Zal het dan verminderen? Maar het mag niet verminderen, want wat geeft het als de opbrengst van de nieuwe brugtollen, die hij thans voorstaat, wordt weggevaagd door het verlies in benzinebe lasting, en wegenbelasting, en personeele be lasting, en gemeentelijke precario-belasting? Het zou dus niet moeten verminderen, maar, laat ons zeggen, kunnen blijven staan. Blijft zooiets dynamisch als de ontwikkeling van een nieuw verkeersmiddel, onderhevig aan allerlei raadselachtige invloeden, ooit staan? Het schijnt nauwelijks denkbaar. Er zit nog veel meer aan vast. Wat moet er met de spoorwegen gebeuren, en met de tram wegen, en met de tienduizenden mensc/hen die daaraan hun levensonderhoud verdienen, dank zij het ibijlbetalen van de tekorten door het Rijk? Houd nu eens het evenwicht in zulk een heksenketel-des-verkeers? Erger: doe het eens op een manier die aligemee-ne instemming, of zelfs maar de instemming van de meerderheid vindt Misschien zou de opkomst van een nieuwen verkeersoonourrent verlichting brengen. Al thans afleiding.'Maar de luchtvaart is voor de taak van algemeen verkeersmiddel nog niet gereed. Hetzelfde geval als in het begin der eeuw, toen de auto niet bijtijds in staat was den aanleg van duizenden kilometers tram wegen te voorkomen, doet zich nu weer voor. Zullen er straks duizenden kilometers auto weg aangelegd worden die over vijfentwintig jaar (of eerder) dergelijke kapitaalvernieti ging zullen opleveren als nu in de liquidatie van tramwegen en spoorlijnen wordt gele den? De verkeerspuzzle is een zeer moeilijke. Het is niet eenvoudig te regeerenlaat ons dat toegeven. Een wonderbaarlijke flair wordt vereischt. Men moet vaak een profetischen blik hebben: niet het minst aan „Waterstaat", en zelfs al zit men er ,,a. i." Het schijnt een onderwerp om een prijsvraag over uit te schrijven. Bekroning over 25 jaar. Maar wie zal met zékerheid antwoord geven? Valsche munterij op het spoor gekomen. Zilversmid vervaardigde de muntstukken. De „uitgevers" tevens achter slot en grendel. Rapport-v. d. Maas wordt nog niet gepubliceerd. Zonderlinge geruchten" zijn reeds voldoende weerlegd. Regeering wil op de uitspraak der permanente commissie niet vooruitloopen. Mod. Woningen te huur rijzen van af f 35.tot f 55.per maand S. VELDKAMP VAN DORTSTRAAT 90, HAARLEM, TEL. 16373 (Adv. Ingez. Med.) Op vragen van het Tweede Kamerlid Boon I. Is de minister niet van meening, dat de zonderlinge geruchten omtrent het droe vige ongeluk van de Uiver, waarin de geheele natie heeft gedeeld, welke eerst in tal van kringen in het binnenland de ronde deden en die daarna in de buitenlandsche pers wer den gepubliceerd, het best weerlegd kunnen worden door onmiddellijke publicatie van het rapport van den Rijks-invlieger van toe stellen dr. ir. H. J. van der Maas, die door het departement van Waterstaat werd uit gezonden om een onderzoek ter plaatse in te stellen., welke publicatie dan later ge volgd dient te worden door openbaarmaking van het verslag uit te brengen door de bij zondere commissie belast met de bestudee ring van het rapport van der Maas? n. Is de minister niet van meening, dat geheimzinnigheid in dezen allerminst in het. belang van de Nederlandsche Luchtvaart kan zijn heeft de minister van Waterstaat a.i. ge antwoord I. De bedoelde „zonderlinge geruchten" zijn reeds voldoende weerlegd door een in de pers gepubliceerde stellige tegenspraak, uitgaande van den minister van waterstaat a.i. Door onmiddellijke publicatie van de uitkomsten van een vooronderzoek, waartoe dr. ir. H. J. v. d. Maas zich naar de plaats van het ongeluk heeft begeven, zou worden vooruit- ;eloopen op de uitspraak van de perma nente commissie tot het onderzoeken van ongelukken met luchtvaartuigen. Reeds op dien grond moet zulk een publicatie voor barig worden geacht. II. Indien onder „geheimzinnigheid" moet worden verstaan het niet publiceeren van uitkomsten van een vooronderzoek zoolang het onderzoek nog niet is geëindigd, moet deze vraag ontkennend worden beantwoord Inbrekers maakten 40 mille buit. Loongelden, welke Vrijdag uitgekeerd moesten worden. Vermoedelijk geen werk van „vaklui". In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben inbrekers een bezoek gebracht aan de kantoren van de werf Wilton-Feijenoord te Schiedam. Zij hebben daar lessenaars door zocht en een safe geforceerd, waarin een groot bedrag aan geld opgeborgen lag, dat dienen moest om de loonen uit te betalen, hetgeen Vrijdag zou geschieden. Daaruit hebben de inbrekers f 40.000 aan papiergeld meegenomen. Het zilvergeld, dat er ook in lag. een bedrag van ongeveer f 10.000, hebben zij laten liggen. Er zijn vingerafdrukken gevonden doch verdere sporen heeft de politie nog niet. De wakers, die op de werf surveilleeren, hebben niets bemerkt. Zij komen trouwens niet in het kantoorgebouw en dienen hoofdzakelijk om de haven en de dokken in de gaten te houden. Uit het onderzoek der politie is wel geble ken, dat de daders op voor hen bekend terrein moeten zijn geweest. Naar de gevonden sporen te oordeelen, zijn hier geen beroepsinbrekers aan het werk geweest. De firma Wilton-Feijenoord looft tien pro cent uit van het ontvreemde geld, voor den- gene, die aanwijzingen verstrekken kan, die tot opsporing van het gestolen bedrag kunnen leiden. Een Schoonhovenaar, die reeds sedert ge- ruimen tijd valsche rijksdaalders heeft ver vaardigd en twee Rotterdammers, die deze valsche muntstukken hebben uitgegeven, zijn door de valsch geld centrale te Rotterdam in samenwerking met de Schoonhovensche politie gearresteerd. Ongeveer acht maanden geleden had men reeds aanwijzingen, dat in Schoonhoven val sche rijksdaalders werden vervaardigd. De politie van Schoonhoven riep de hulp in van de Rotterdamsche valsch-geld-centrale en het onderzoek nam een aanvang. Eenige dagen ge leden nu kreeg men weer speciale aanwijzin gen en eenige Rotterdamsche inspecteurs gin gen weer naar Schoonhoven om de zaak te onderzoeken. Het onderzoek leidde thans tot de arrestatie van den 43-jarigen zilversmid L. M., die direct bekende schuldig te zijn aan het vervaardigen van valsche rijksdaalders. Bij een huiszoeking in zijn werkplaats wer den matrijzen en metaalafval gevonden en verschillende andere gereedschappen, die voor het vervaardigen van het valsche geld waren gebruikt. De man is in het Huis van Bewaring opgesloten. Bij verder onderzoek bleek, dat de verschillende sporen naar Rotterdam leidden en dat het valsche geld daar werd uitgegeven. Spoedig kon men overgaan tot de arrestatie van twee mannen, die zich hieraan hadden schuldig gemaakt, n.l. den 45-jarigen bakker A. M. en den 45-jarigen koopman L. V. Beiden zijn ook naar het Huis van Bewaring overge bracht. Het is gebleken, dat er ettelijke val sche rijksdaalders gemaakt zijn, die in den loop van den tijd geleidelijk zijn uitgegeven. Vermoedelijk heeft men in Schoonhoven ook valsche guldens vervaardigd. De moord in de Anegang. De officier heeft hooger beroep aangeteekend. Naar wij vernemen is de officier, Mr. A. R. Andringa, in hooger beroep gegaan t-egen het vonnis van de Arr. Rechtbank alhier, waarbij O., de verdachte van den moord in de Anegang, veroordeeld is tot 20 jaar ge vangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch was zooals bekend, levenslange gevangenisstraf. De nieuwe Gereformeerde Kerk. In Haarlem-Noord. De nieuwe Gereformeerde kerk in -Haar lem-Noord, waarvan wij onlangs een fot-o en bijzonderheden gaven. zal Woensdag 20 Maart in gebruik genomen worden. In- en uitvoer van bloembollen Uitvoer Januari 1935 hooger dan in Januari 1934. Volgens de officieele opgave van het Centraal Bureau voor -de Statistiek te 's Gravenhage zijn de bedragen over Januari 1935 betreffende onzen in- en uitvoer van bloembollen, vergeleken met Januari 1934, als volgt: Invoer Januari 1935: 91.599 KjG. f 49.93JL. Januari 1934 203.629 K.G. f 147.861 Uitvoer: Januari 1935: 1.294.565 K.G. f 548.321 Januari 1934 1.211.219 K.G. f 568.004 Te constateeren viel dus een daling van den invoer (zoowel wat het aantal Kilo grammen als de geldswaarde -betreft) en een stijging van den uitvoer, wat het aantal K.G. aangaat, waar tegenover staat een achter uitgang der geldswaarde. OPENING KINDERBEWAARPLAATS HAARLEM-NOORD. Woensdagmiddag 6 Maart zal de Kinder bewaarplaats Haarlem-Noord aan -de Am bachtstraat, hoek Wickevoort Crommelin- straat worden geopend door den heer W. Roodenburg. wethouder van financiën der gemeente Haarlem. Juweelen zijn zoek geraakt. Haagsch advocaat aan gehouden. Politie vermoedt poging tot oplichting. (De jury van het proces Haupt- mann in Amerika heeft het aan bod ontvangen, zich op een tour nee op het tooneel te vertoonen. Zij heeft haar beslissing nog in beraad gehouden.) Amerika, dat is het land Van heele vreemde dingen, Die meest gaan boven het verstand Van verre vreemdelingen. Er zijn er die je nauw gelooft, Al krijg je ze te lezen, Bij andre tast je naar je hoofd, Hoe zooiets waar kan wezen. Er zijn er, waar je wat om lacht, Hoe kan men 't zoo verzinnen, Welk vreemde snoeshaan heeft bedacht, Om daarmee te beginnen? Er zijn er echter ook helaas, Die je niet kunt aanvaarden, Als 't zotte denkbeeld van een dwaas, Maar slechts als een ontaarden. Wat denkt gij, lezer, lezeres, Daar willen een paar „heeren", De jury van het moordproces Van Hauptmann engageeren. Die moet zich dan van stad tot stad Op het tooneel vertoonen. En u begrijpt wel, dat men dat Met- dollars zal beloonen. De jury, denkend aan de baat, Die niet lijkt te negeeren. Houdt het nog even in beraad. Om straks te decideeren. Daar zitten zij en denken na. Bedenk, 't zijn kleine lieden, Die men daar in Amerika Niet vaak iets aan komt bieden. Maar 'k hoop, dat men besluiten kan, Als 't eenmaal is bekeken, Over dit afschuwwekkend plan, Dedoodstraf uit te spreken. P. GASUS. Luchtpostdienst België-Congo begonnen. Eerste vliegtuig vanmorgen gestart. BRUSSEL, 23 Febr. (Reuter). De nieuwe luchtpostdienst tusschen België en de Congo is ingewijd met het vertrek van het driemo- torige Fokkertoestel „Edmond Thieffry", dat vanmorgen om even over vieren van Brussel gestart is met bestemming naai- Marseille, waar de eerste étappe-eindigt. Aangezien het weer slecht is. zal het toestel wellicht te Le Bourget moeten landen. Volgens het reis plan moet het toestel 28 dezer te Leodold- ville aankomen. De reis van Sir John Simon naar Berlijn staat vrijwel vast. pag. 4 De transcontinentale stratosfeervlueht van Wiley Post is mislukt. pag. 4 Rusland kan misschien nog een groot afzet gebied voor ons land worden. Pag. 3 De Tweede Kamer over Suriname. pag. 3 Weer een nieuw plan voor de diamantindustrie pag. 3 Het rapport van ir. v. d. Maas over de Uiver- ramp wordt voorloopig niet gepubliceerd. pag. 1 Voorstellen van de strandcommissie te Zand- voort. pag. 2 Bekende Haarlemmers: mr. P. II. F. Bijl de Vroe. pag. 3 Puzzler ubrick. pag. 5 Bioscopen. pag. 9 en pag. 5 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Weg en auto. pag. I F. K. A. R.: W aar onze Koningin haar vacan- tie doorbrengt. pag. 4 Mr. E. Elas: Een rare man. pag. 3 Financieele Kroniek: Drukkende factoren oor de beurs. pag. 11 Dr. W. G. N. van der Sleen: Bucuresti, Rou- menië. pag. 7 Ir. Tj. de Vries: Tusschen Nijl en Roode Zee. pag. 7 Willy van der Tak: Intimiteiten van de hoofd stad. pag. 8 H. v. d. S.: „Historische" mannenfiguren. pag. 8 J. B. Schuil: Bij het diamanten tooneel jubi leum van Marie van Westerhoven. pag. 9 J. B. Schuil: Tooneelvoorstelling voor werk- loozen. pag. 9 K. de Jong: Radiomuziek der weck. pag. 9 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 9 liet Haarlcmsche Stadsbeeld: De weg Haar lemAmsterdam. pag 8 Jules Kammeijer: Blijft fit. pag 8 Zandstorm woedt over de Ver. Staten. Steden in het duister, verscheidene slachtoffers. Een Parijsche werklooze is op de gedachte gekomen het beroep „hondenbegeleider" uit te vinden. Voor twee francs per uur neemt hij de taak van den baas over. De vindingrijke Parijzenaar met twee viervoeters op stap. Naar wij gisteren hebben gemeld, is in den Haag een persoon gearresteerd, verdacht van oplichting van een verzekeringsmaatschappij te Rotterdam. Hieromtrent vernemen wij thans nog het volgende: Een bekende Haagsche meester in de rech ten is op 18 December van het vorige jaar met een dame uit zijn woonplaats op reis gegaan naar Brussel. In Brussel verbleef het tweetal eenigen tijd en vervolgens werd de reis voort gezet naar Parijs. In den nachttrein tusschen Brussel en Parijs nu, zoo heeft de meester in de rechten verteld, is hij een actetasch kwijt geraakt, waarin een zakje met juweelen zat, dat een waarde van f 24.000 had. Hij had vol gens zijn verklaringen in den trein zitten lezen en aan de tasch niet verder gedacht. Toen hij in zijn hotel in Parijs kwam, miste hij de tasch met juweelen eerst en deed toen onmid dellijk aangifte bij een commissariaat van politie te Parijs, terwijl hij bij dq^ assurantie maatschappij de American Corp. Assurance Cy„ gevestigd te Chicago, welks hoofdverte genwoordiger te Rotterdam is gevestigd, het zelfde deed. Deze hoofdvertegenwoordiger heeft, zooals te doen gebruikelijk is, een voor loopig onderzoek ingesteld. Hierbij zijn eenige punten opgevallen, die verdacht leken. De financieele positie van den meester in de rechten was niet zeer be vredigend en bovendien kon de man geen enkele reden opgeven waarom hij met de ju weelen op reis ging. Bovendien leek het den verzekeringsagent vreemd, dat de man eerst in het hotel de juweelen miste. Eenige weken geleden diende hij dan ook bij het bureau aan de Paauwensteeg een aanklacht in wegens po ging tot oplichting, omdat hij meende, dat l de juweelen wel op andere wijze of om andere redenen zoek zou-den zijn geraakt. Het onderzoek van de politie leidde ertoe, dat de meester in de rechten werd gearres teerd en in het Huis van Bewaring te Rotter dam werd ingesloten. Ook de dame, die in het gezelschap van den meester in de rech ten is geweest, is aan een verhoor onderwor pen. Zij verklaarde, dat hij de juweelen in derdaad bij zich had gehad. KANSAS, CITY, 23 Februari (Reuter). Den ganschen dag heeft boven Nebraska Oklahoma, Kansas, Colorado en Texas een zandstorm van buitengewone hevigheid, die een snelheid van 90 K.M. per uur bereikte, gewoed. De zon werd geheel verduisterd, zoodat midden op den dag de straatverlich ting moest worden ontstoken. Het straat-, telefoon- en telegraafverkeer moest worden stilgelegd. De schade aan den oogst, vooral in Kansas is aanzienlijk. Verscheidene personen zijn door het inademen van stof gedood. Talrijke griepslachtoffers in Frankrijk. Gevallen met doodelijken afloop PARIJS, 23 Februari (Reuter). De griep epidemie in Frankrijk eischt voortdurend nieuwe slachtoffers. In het garnizoen Bois le Due wordt een nieuw geval van doodelijken afloop gemeld, uit Rouaan twee nieuwe gevallen. Te Stenay liggen vijfhonderd man van het garnizoen aldaar in het hospitaal. De burgerbevolking van Quimpair moet bijzonder zwaar getrof fen zijn. Hier moeten vele gevallen met doodelijken afloop zijn voorgekomen. Adatsji's opvolger. Dr. Nagaoka benoemd. Post geeft den moed niet op. Nieuwe transcontinentale vlucht in het vooruitzicht. LOS ANGELES, 23 Febr. (V.D.) Als passa gier is de vlieger Wiley Post gistermiddag per vliegtuig te Burbank in Californië terugge keerd. Hij was zeer teleurgesteld door de mis lukking van deze recordpoging. Kort na zijn vertrek moest hij met zijn vliegtuig nabij Mur- noc Dry Lake, ongeveer 100 mijl ten Noorden van de plaats van vertrek, een noodlanding maken, wegens een defect aan de olieleiding. De landing slaagde zeer goed. Wiley Post gaf het voornemen te kennen zoo spoedig mogelijk een nieuwe poging te zullen doen tot verbe tering van het transcontinentale record. Als opvolger van wijlen dr. Adatsji is be noemd tot rechter aan het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag de Japansche oud-ambassadeur dr. Shunichi Nagaoka. PRINSESSEN BIJ AUTOBOTSING GEWOND. VENETIë, 23 Februari (Reuter). Prinses Ileana van Roemenië en prinses Irene van- Griekenland zijn gisteren tijdens een auto tochtje op een bergweg tusschen Padua en Rovigno in botsing gekomen met een andere auto. De beide prinsessen, van wie eerstge noemde den wagen bestuurde, werden licht gewond. Zij zijn in het ziekenhuis opgeno- men. DELEGATIE DER I. R. H. OP AUDIëNTIE BIJ DEN MINISTER VAN JUSTITIE. Men schrijft ons: Vrijdag heeft de Minister van Justitie aan een delegatie van den Generalen Raad. der Internationale Roode Hulp. onder leiding van den secretaris, Postma en Mr. S. de Jong audiëntie verleend. De -delegatie overhandigde aan den Mi nister een request waarin de Raad. uitgaan de van -het standpunt, dat anti-fascistische emigranten recht hebben op volledig asyl in iNederland, verzoeken, maatregelen te willen doen nemen, waardoor gearresteerde anti-fascistische emigrant n in politiebureaux en in Huizen van Bewaring niet langer wor den behandeld als misdadiges of verdachten en de invrijheidstelling van de gearresteer den te willen gelasten of althans hun dé vrijheid te geven, zich naar hun believen te begeven naar een land hunner keuze. Tijdens het ondex-houd gaf de minister té kennen, dat hij bereid is te onderzoeken of de reglementen van de Huizen van Bewaring zoodanig kunnen worden veranderd of ter zijde gesteld, dat aan het verzoek om betere voeding enz. kan worden voldaan. Hij voeg de hieraan toe. dat hij doende is maatrege len te nemen om de gearresteerde anti-fas cistische emigranten te doen opnemen in eeri interneeringskamp, waar vanzelfsprekend andere bepalingen dan die van de regle menten van de Huizen van Bwaring zullerï gelden. Van de zijde van de delegatie werd er speciaal op gewezen, dat zich onder de emi granten eenige personen 'bevinden, die slechts op doorreis naar een ander land wa ren en door toedoen van een fascistisch! agent juist in die paar dagen gearresteerd wei-den. Hiertoe behoort ook het vroegere Riiksdaglid August Creuzberg, De minister zegde toe ook hiernaar een nader onderzoek te zullen instellen en ge noemde emigranten, mocht het blijken dat de inlichtingen juist zijn, te zullen laten» vertrekken.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1