Het Is wijn gezond? 52e 'Jaargang No. 15S50 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 25 Februari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. \V. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72XA- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTSëN 15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verhes Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM. 25 Februari. Een Bedankje. Het vechtende Volkenbondslid Paraguay heeft een brief naar Genève gestuurd, waarin •het als lid bedankt. Het is erg teleurgesteld over de houding, die de Volkenbond ten aan zien van het Chaco-conflicfr heeft aangeno men. Er is geen onderzoek ingesteld naar de verantwoordelijkheid voor het uitbreken van het conflict, zoodat Paraguay vindt dat de Volkenbond geen recht heeft sancties te ne men. Ook is het boos over de opheffing van het embargo op den wapenuitvoer met betrek king tot Bolivia alleen. De Paraguayaansche pers roept hoera over dezen brief. Maar het effect is niet groot. Men zou zelfs kunnen zeggen: het is afwezig. Volgens het statuut van den Volkenbond lean Paraguay's opzegging van het lidmaatschap pas van kracht worden twee jaar nadat het zijn con tributie-schulden heeft voldaan. En nu zeggen de menschen-die-'t weten-kunnen in Genève, dat het onmogelijk is dat deze schulden ooit betaald worden, zelfs als Paraguay den oorlog •binnen twee jaar wint. Juridisch kan het ge achte vechtende en wanbetalende lid derhalve heelemaal niet bedanken. Het heeft zijn op zegging gepaard doen gaan met een nieuwen hevigen aanval op Villa Montes, dat het voor naamste steunpunt der Bolivianen in den Gran Chaco is, en straks zullen beide partijen natuurlijk officieel berichten, dat zij in de zen strijd hebben gezegevierd. Hoe zouden wij, die den Grooten Oorlog hebben beleefd, ooit dat- monument, van edele waarheidsliefde, het Officiëele Communiqué, kunnen vergeten? Maar laten we dat bedankje nu nog eens éven bekijken. Paraguay is boos omdat geen onderzoek is ingesteld naar de schuldvraag van het con flict. Ja, wat zou dat interessant geweest zijn. Men had het misschien kunnen opdragen aan de Amerikaansche Senaatscommissie die de lieftalligheden van de particuliere wapenin dustrie onderzoekt. U weet wel: de commïssie- Nye, waarvan we in Europa in den laatsten tijd niets meer hooren, maar die niettemin zooals ik vandaag uilt een particulieren brief uit Washington verneem de geheele vorige week openbare zittingen heeft gehouden. Morgen deelen we er meer van mee. De Ame rikaansche nieuwsagenten schijnen het niet meer noodig te vinden Europa in te lichten omtrent deze zaak, en daar onderzoek ik nu eens naar. Zoowaar nieuwsgierigheid. Enfin, Paraguay en Bolivia, hadden na tuurlijk een internationale commissie moe ten hebben om uit te maken wie van de twee „de aanvaller" was. Dit zou tot niets geleid hebben, want men heeft zooiets nog nooit met zekerheid kunnen vaststellen. Sommi gen herinneren zich wellicht nog 't vrucht bare onderzoek naar de schuld van den 'WereldoorlogZulke dingen leiden tot niets. Men kan niet op de getuigen aan, en men kan niet op de volledigheid van de documentatie aan. Het gevaar voor meineed bij een dergelijk onderzoek lij'kt ook zacht gezegd geenszins denkbeeldig, want wie zal den meineedige bestraffen? Internatio nale rechtspraak is een ietwat onvolledige zaak. Ook vraag ik mij af, hoeveel menschen tegen een meineed zouden opzien als zij er een (al of niet vermeend) belang van hun land mee konden dienen. Zeer interessante „figuur", nietwaar? Dat onderzoek zou dus nutteloos geweest zijn, en het pleit voor het practisch inzicht van de Volkenbonds-leiders dat zij er maar niet aan begonnen zijn. Met het embargo is 't een andere zaak. Bo livia was bereid de vijandelijkheden te staken en Volkenbonds-bemiddeling te aanvaarden. Paraguay was dit niet, omdat het dacht (mis schien nog denkt) dat het zou winnen. En we weten allemaal hoezeer een volk profiteert van de overwinning in een modernen oorlog. Zie Engeland, Frankrijk, België, Amerika etc. en de heerlijke welvaart waarin zij zich thans alle verlustigen. Paraguay wou dus niet, en de Volkenbond hief het embargo voor Bolivia op Qua recht spraak schijnt het een vreemde maatregel. De practische uitwerking is vermoedelijk nul. Het zou interessant zijn, daar senator Nye's meening eens over te hooren. Paraguay zal heusch nog wel wapens en munitie kunnen krijgen. Wat die contributieschuld betreftdie heeft Genève natuurlijk allang afgeschreven. Als Paraguay wint zal het uitgemergeld zijn, en als het verliest zal het ook uitgemergeld zijn. In beide gevallen zal het niet betalen. In net eerste zal het vermoedelijk nog een grooten mond hebben ook. Maar dat zal kort duren Arm volk van Paraguay. Waaraan heeft het dit alles verdiend? R. P. Bankier te Zandvoort gearresteerd. Verdacht van oplichting ten bedrage van 10.000.—. De politie te Zandvoort heeft op last van de justitie te Haarlem den bankier R., wonende te Zandvoort, gearresteerd, verdacht van op lichting. Hij zou een inwoner van Rotterdam voor een bedrag van 10.000 hebben opgelicht onder voorgeven een emissie van aandeelen voor hem te zullen verzorgen. De man is in feet huis van bewaring te Haarlem ingesloten. De a.s. verkiezingen. Haarlemsche kiezerslijst 19351936. De op 22 Februari 1935 vastgestelde Kiezers lijst van Haarlem omvat 73301 personen. Daarvan zijn Kiezer: Mannen vrouwen Totaal voor den Gemeenteraad 32466 36990 69456 voor de Provinciale Staten 33533 38338 71871 voor de 2e Kamer der Staten-Generaal 34150 39114 73264 De verdeeling der Kiezers voor den Gemeen teraad naar de Kieskringen is als volgt: Mannen vrouwen Totaal Kieskring I (Stemdistricten No. 126) 9735 12433 22168 Kieskring II Stemdistricten No. 27—57) 12738 13855 26593 Kieskring III (Stemdistricten No. 58—81 9993 10702 20695 B. en W. maken bekend, dat de door hen vastgestelde kiezerslijst van 23 Februari tot en met 16 Maart ter secretarie' der gemeente, Bureau Burgerlijke Stand, Bevolking en Ver kiezingen. Ged. Oude Gracht No. 18, voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en, tegen betaling der kosten, stemdistrictsgewijze, in uittreksel, verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder be voegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, niet behoor lijk voorkomt of al dan niet voor eenige ver kiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Het verzoekschrift kan op ongezegeld pa pier worden gesteld. De electrificatie van de Catharij nebrug. Het werk is begonnen. Zooals men weet is in de werkobjecten in deze gemeente, welke met den steun uit 't 60 millioen plan der Regeering, zullen worden uitgevoerd, opgenomen het electrificeeren van de Catharij nebrug. Deze draaibrug met dub bele doorvaartwijdte, wordt nog altijd met handkracht bediend. Men verwacht, dat door electrische bediening, het openen en sluiten der brug vlugger zal gaan, ten bate van het drukke verkeer over deze brug. Zaterdag is een begin gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden- voor deze mechaniseering, door personeel van de Haarl. Machinefabriek v. h. Gebrs. Figee, in welke fabriek de mo toren-installatie wordt vervaardigd. OOSTENRIJKSCHE AVOND TE HAARLEM. Woensdagavond vindt in de Gem. Concert zaal plaats een Oostenrijksche avond, waar bij een gezelschap Oostenrijkers optreedt dat onder leiding van het Propagandabureau voor Oostenrijk een succesvolle tournee door ons land maakt. Medewerking verleent een dansgroep onder leiding van de in Weenen zeer geliefde dan seres Hedy Pfundmayer, Grete Kiister brengt Oostenrijksche liedjes. Een film zal op de schoonheden van Oostenrijk wijzen. Weg FordhavenVelsen. Adres van Kamers van Koophandel aan B. en W. van Amsterdam. De Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam en Haarlem en Omstreken hebben den volgenden brief aan het college van B. en W. van Amsterdam gezonden. Het tot stand brengen van een nieuwen verbindingsweg tusschen Amsterdam en Vel sen, ten Z. van het Noordzeekanaal, is doör onze kamers destijds met instemming be groet. De samenhang van het gebied langs het Noordzeekanaal maakt een dergelijke ver binding, waardoor in de eerste plaats de af stand wordt verkort en voorts de bebouwde kom van Haarlem met de daaraan voor door gaand verkeer verbonden bezwaren wordt ver meden, noodzakelijk. De voldoening over het gereed komen en in gebruik nemen van een gedeelte van den weg van Velsen naar Amsterdam, en wel tot aan de Fordhaven, wordt echter in ernstige mate getemperd door het ontbreken van een be hoorlijke verbinding van laatstgenoemd punt met het bebouwde gedeelte van Amsterdam- De wegen, waarlangs deze afstand thans moet worden afgelegd om bedoelden nieuwen weg te bereiken, onderscheidenlijk van daaruit naar Amsterdam te komen zijn van dien aard, dat voorshands door velen aan het ge bruik van den weg AmsterdamHaarlem de voorkeur wordt en moet worden gegeven. Het nut dat de nieuwe weg van de Fordhaven af naar Velsen op dit oogenblik afwerpt is dan ook uiterst gering. Naar wij meenen te weten zijn plannen voor den aanleg van een wegverbinding van het tegenwoordige einde van bedoelden weg bij de Fordhaven naar Sloterdijk reeds vast gesteld, terwijl omtrent uitvoering en finan ciering daarvan tusschen rijk en gemeente reeds 'n regeling zou zijn getroffen, als zal dit tracé in zooverre niet een definitief karakter dragen, dat blijkens 't Algem. Uitbreidingsplan van Amsterdam, de geprojecteerde haven en industrie complexen tot latere wijzigingen zullen kunnen nopen. We vinden daarin aanleiding uw college met aandrang te verzoeken de uitvoering van dit verbindingsgedeelte met spoed ter hand te nemen, opdat Amsterdam en het gebied langs het Noordzeekanaal zoo spoedig mogelijk ten volle de voordeelen van den nieuwen weg AmsterdamVelsen zullen kunnen genieten. Toewijzing aan importeurs wordt verbeterd. Tegemoetkoming van regeeringszijde. Van regeeringswege wordt ons gemeld: Bij de beoordeeling van de klachten van den handel over de geringe toewijzingen aan de importeurs van gecontingenteerde artikelen moet in de eerste plaats in aanmerking wor den genomen, dat de situatie van de Neder- landsche industrie in den loop van het jaar 1934 steeds moeilijker is geworden. Hiermede moest de regeering uiteraard met haar con- tingenteeringspolitiek zooveel mogelijk reke ning houden. In de tweede plaats mag niet uit het oog worden verloren, dat ook de onderhandelingen met het buitenland over de regeling van de handelsbetrekkingen steeds toenemende moei lijkheden hebben te zien gegeven. Het gevolg hiervan is, dat een definitief overzicht van den invoer, die in 1935 toegelaten kan worden, eerst later verkregen zal worden dan in 1934 het geval was. Heit valt niet te ontkennen dat deze onzeker heid die ten aanzien van den invoer uit een aantal landen voorloopig nog bestaat, voor importeurs bepaalde moeilijkheden met zich brengt. Doch daarbij zal men er aan moeten denken, dat zoowel de voor den export wer kende bedrijven als de bedrijven, welke over wegend in de behoeften van de binnenlandsche markt hebben te voorzien, met zeer ernstige moeilijkheden te kampen hebben. De moeilijk heden, die de import ondervindt, kan men niet onafhankelijk daarvan oplossen. Dit neemt echter niet weg, dat met de bezwaren van den handel zooveel als slechts eenigszins mogelijk is, zal worden rekening gehouden. Wat den invoer uit Engeland betreft, kan worden medegedeeld, dat besloten werd van 1 Maart af over te gaan tot het beschikbaar stellen van die hoeveelheden welke tot 1 Augustus 1935 nog beschikbaar zijn. In verband met de moeilijkheden, welke ont staan zijn voor de verwerkende industrie met betrekking tot den invoer van wollen stoffen uit Engeland, zal in de volgende week een door den mnister van Economische Zaken benoemde commissie met hare werkzaamheden aanvangen, ten einde de speciale moeilijkhe den voor die industrieën tot een oplossing te brengén. Als voorzitter van deze commissie zal optreden de heer Belzer, voorzitter van de commissie van advies voor de Crisis- invoerwet. Duitschlarid. Wat den invoer uit Duitschland betreft, zullen zeer binnenkort aan belanghebbenden mededeelingen worden gedaan over de toe wijzingen, welke na 1 April beschikbaar ge steld zullen worden. Deze toewijzingen zullen worden afgegeven voor een tijdvak van resp. 5 of 6 maanden, beginnende op 1 April a.s. De seizoeninvloeden zullen in aanmerking wor den genomen. Hierdoor wordt bereikt, dat de handel bij zijn te voeren inkooppolitiek met den omvang van die nieuwe toewijzingen kan rekening houden. Op de tweede toewijzingsperiode volgt dit jaar ten slotte een derde periode, welke resp. vier of drie maanden zal duren, en waar van de details in den loop der tweede periode bekend gemaakt zullen worden. De Kamers van Koophandel zullen vóór 3 Maart in kennis gesteld worden met de gedetailleerde gegevens voor de tweede toewijzingsperiode, welke voor Duitschland zal gelden. Wat den invoer uit andere landen betreft, hieromtrent zullen dezer dagen nadere mede deelingen volgen. JAN DUIKER t Te Amsterdam is overleden de architect Jan Duiker, die o.m. Zonnestraal te Hilver sum bouwde. EEN ONDEUGDELIJKE AUTOBUS. De motorbrigade heeft Zondagmorgen om streeks half tien proces-verbaal opgemaakt tegen een monteur uit Haarlemmermeer, die met een autobus (niet uit een geregelden dienst), in de Jansstraat reed, van welke bus de remimen onvoldoende functionneerden. In de stuurinrichting zat een speling van 75 graden. De bus vervoerde 18 personen, of schoon volgens het goedkeuringsbewijs slechts 15 personen in de auto mochten plaats nemen. De passagiers moesten uit stappen. de auto is voor herstel naar een garage gebracht. Ook tegen den eigenaar is proces-verbaal opgemaakt. (Te Lausanne zal een speciale conferentie van geneeskundigen worden gehouden, om uit te ma ken, of wijn al dan niet goed is voor de gezondheid.) Aan wijn hebben in alle talen. En eveneens sinds langen tijd, De knappe dichters vele malen Hun hooge woordenkunst gewijd. Ik zal hem niet opnieuw bezingen. Want dichtkunst is niet in mijn lijn, Ik houd me liever maar aan dingen, Die ietwat minder geestrijk zijn. Maar wel durf ik me laten hooren, In het meer zijdelihgsch verband, Der conferentie van doktoren, Daar in Lausanne, in Zwitserland. Het gaat meest over droge zaken. Wat men van conferenties leest, Hier komt een onderwerp ter sprake, Dat sappig is en vol van geest- Men wil tot een conclusie komen, Of de zoo vaak bezongen wijn, Nuchter onder de loupe genomen, Vergif is, dan wel medicijn. Mij kan het niet zoo heel veel schelen, Wat men tenslotte concludeert, Het laat mij, en ik denk wel velen. Vrij koud, of hoogstens gechambreerd. Maar 'k waag het, om mij af te vragen, Hoe het met de diners zal gaan, In deze conferentiedagen: Zal er dan wijn op tafel staan? Ach, men zal menig glaasje drinken, Dat bij zulk werk steeds overschiet. En met elkaar op 't wijntje klinken, Of 't dan gezond mag zijn of niet. P. GASUS. Verbetering van den Waarderweg. Wenschen van daar liggende ondernemingen. De raad van Haarlem heeft in de zitting van 13 Februari besloten den Waarderweg te Haarlem te verbeteren. De Kamer van Koophandel heeft zich gewend tot de on dernemingen aan den Waarderweg gelegen met de vraag of deze soms wenschen hadden. Die wenschen luiden als volgt:. De zijweg van den Waarderweg naar Fi gee verkeert in een buitengewoon slechten toestand: wellicht ware te overwegen daar in verbetering te brengen. Hilarius' Draadindustrie en Handelmij. N.V. merkt daarbij op, dat een tijdelijke af sluiting van dien weg voor het vervoer van haar goederen een groot ongerief beteekent, en zij verzoekt daarmee rekening te houden. Een der belanghebbenden verzoekt het weg dek van den Waarderweg tenminste 4 M. breed te willen maken. Deze brief is gezonden aan den wethouder van Openbare Werken op 20 Febr. Wielrijder aangereden. Met hersenschudding opgenomen. Zaterdagmiddag omstreeks 4.40 uur is op den Wagenweg bij de van Oldenbarneveltlaan de 46-jarige heer I. uit Hillegom door een auto aangereden. De heer I. kwam uit de rich ting Heemstede en stak plotseling, blijkbaar zonder op het verkeer te letten en zonder een teeken van richtingverandering te geven, den weg over, met de bedoeling om aan de andere zijde van den weg tegen den regen te schui len. Uit Haarlem naderde de auto van een Haagschen koopman in matigen gang, tegen de voorzijde van welke auto de wielrijder aan reed. Hij viel en bleef bewusteloos liggen. Na voorloopig verbonden te zijn door een lid van den Ongevallendienst is hij per zieken auto naar 't St-ElLsabethsgasthuis gebracht ter observatie Hij had eenige hoofdwonden opgeloopen en een lichte hersenschudding. De remimen van de auto bleken in orde te zijn. De Fransche vrouwenorganisatie „La femme nouvelle" „De nieuwe vrouw' is haar actie voor het kiesrecht begonnen. Propagandisten met de leuze „De Fransche vrouw wil stemmen", Het Zwitsersche volk heeft zich bü plebisciet voor verlenging van den militairen dienst tijd uitgesproken. pag. 4 Paraguay treedt uit den Volkenbond. pag. 4 Mr. Trip wordt genoemd als president van de Bank voor Internationale Betalingen, als opvolger van Fraser. pag. 4 De Fransch-Oostenrijksche besprekingen te Parijs zijn geëindigd; Schuschnigg bevindt zich thans te Londen. pag, 4 Verwacht wordt, dat Abessynië een beroep op den Volkenbond zal doen. pag. 4 De verasscliing van J. Joosten. pag. 9 Binnenkort zal een handelsovereenkomst met België onderteekend worden. pag. 3 In Den Haag heeft zich een boekhouder, die een ton verduisterd had, bij de politie aan gemeld. pag. 3 De stand der clearing met Duitschland. pag. 3 En bestaat een kans op een Zeppelin-proef tocht naar Indië. pag. 3 Nederland heeft den hockey-wedstrijd van België met 10 gewonnen. pag .8 De dames-hockey-elftallcn tegen Frankrijk en West-Duitscliland gekozen. pag. 8 Haarlem lijdt op eigen terrein een nederlaag tegen D. W. S. pag. 6 II. F. C. brengt aan D. H. C. de eerste neder laag te Delft toe. pag. 9 De Rotterdammer Bornkamp wint het kam pioenschap van Nederland klein biljart. pag. 7 A. Ligthart behaalt den meestertitel dammen. pag 8 Bekende Haarlemmers: Ir. W. J. Buigersdijk. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Een bedankje. K. de Jong: Concert der H. O. V. K. de Jong: Harmonie Crescendo. pag. 11 Criticus over den wedstrijd V. S. V.R. C. H. pag. 7 pag. 1 pag. 11 Sneeuwstorm overvalt een vliegtuigeskader. Noodweer boven het Kanaal. LONDEN, 25 Febr. (V.D.) Tijdens het weekend heeft boven Engeland, Noord-Wales en Schotland onaangenaam winterweer ge- heerscht. Bovendien stak gisteravond boven het Kanaal een hevige storm op waardoor tal rijke schepen havens moesten blnnenloopen. Voor zoover bekend is, zijn twee schepen ge strand. Gisteren geraakte een eskader van acht Britsche bombardementsvliegtuigen, dat be hoorde tot het garnizoen van Glasgow, in een hevigen sneeuwstorm. Zeven vliegtuigen moes ten een noodlanding maken, waarbij vier min of meer ernstig werden beschadigd. Een groep van drie vliegtuigen moest een noodlanding maken, waarbij een vliegtuig in een hooi schelf terecht kwam en over den kop sloeg. De inzittenden liepen slechts lichte verwon dingen op. Noodweer eisoht slachtoffers in Frankrijk PARIJS. 25 Febr. (.V.D.) Boven verschil lende deelen van Frankrijk hebben gisteren hevige stormen gewoed. Vooral in Savoye en de Fransche Alpen heeft het noodweer schade aangericht. Te Blaye sloegen tengevolge van den storm de kerkklokken uit den toren. Vier personen werden gedood, doordat zij in aan raking kwamen met op den grond liggende bovengrondsche leidingen van het hoogspan ningsnet. die door den storm waren doorge broken. Te Parijs worden de laag gelegen wo ningen aan de Seine-kade door het water be dreigd, aangezien de Seine snel wast. Giste ren was de waterstand van de Seine 1.80 me ter boven normaal. Verwoestend werk van een tornado. NEW-YORK, 25 Febr. (V.D.) Uit Wi chita in den staat Kansas wordt gemeld dat langs de Ar kansas-rivier gistren een tornado heeft gewoed, die verscheidene huizen heeft verkoest, en een petroleum/boortoren heeft omgewaaid. Alle telegraaf- en telefoonver bindingen in het getroffen district zijn ver broken. Uit Colorado wordt gemeld, dat ten gevolge van een zandstorm het treinverkeer cp verschillende trajecten, groote storing on dervond en dat op vele plaatsen de spoorlijn moest worden hersteld. Boven Colorado en Wyoming woedden bovendien sneeuwstor men.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1