Engelsche Droogleggings-plannen Het weer. Hei Beèatt^tsiksU 52e Jaargang Nö. 15851 VerscKijnt HagelijKs, EeKalve op Zon- ën Feestdagen Dinsdag 26 FeEruari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREROOM. p.rtTTï? wp-ttttravew rv Aï.rïFMPF.ivnB'. nR.nKKER.Ti N.v. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72& Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 «S> Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTSëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 26 Februari. Paleizen. Misschien zullen we dit jaar nog de opening beleven van de geweldige nieuwe Volkenbonds paleizen te Genève. Er wordt gehoopt dat de jaarlijksche Assemblée er in September in gehouden zal kunnen worden. Nu bestaat er sinds jaren een door den Volkenbond inge stelde internationale bouwcommissie, waarin Ir. Broese van Groenou als Nederlandsch lid zit. Hij heeft er een vlotte voordracht over gehouden voor de Nederlandsche kolonie te Genève. De N. R. Crt. zegt dat hij op „aardige ongedwongen wijze" de lijdensgeschiedenis van den bouw vertelde. Aldus: „Was reeds de termijn voor het inzenden van de bouwplannen veel te kort geweest, de grootste fout werd begaan, toen de politiek bij de keuze van den architect, wien de bouw zou worden toevertrouwd, een belangrijk woord ging medespreken en het monsterach tig compromis tot stand kwam, dat de ver antwoordelijkheid voor de totstandbrenging van een der allergrootste bouwwerken uit de wereldgeschiedenis niet op de schouders van een enkelen bouwkundige, doch in handen van vijf tegen elkander" geconcurreerd heb bende, tot vier verschillende nationaliteiten behoorende architecten werd gelegd. De heer Broese herinnerde aan de vrijwel algemeene afkeuring, die het compromis in de architec tenwereld had gevonden. Hij schetste de schier eindelooze oneenigheden, die onder dit vijftal over de uitvoering van hun taak ontstonden, zoodat het dan ook vrijwel anderhalf jaar duurde, voordat op de plechtige eerste-steen- leggïng, die tijdens de tiende Volkenbondsver gadering in September 1929 geschiedde, het leggen van den tweeden steen in de aarde volgde! In het voorjaar van 1931 is echter ein delijk serieus met den bouw begonnen. Sinds dien kon de bouwcommissie, samengesteld uit hoofdambtenaren van het Volkenbonds secretariaat en van het internationale arbeids bureau eenerzij ds en een aantal architecten uit Verschillende landen als deskundige raads lieden anderzijds, geregeld bijeenkomen, om de verschillende uitvoeringsplannen, die d> vijf met den bouw belaste architecten voor legden, onder de oogen te zien en hieromtrent het beslissende woord te spreken. Dat ook in deze bouwcommissie niet alles steeds harmo nisch verliep en ook hier menig compromis gesloten moest worden, waarbij andere dan zuiver architectonische overwegingen van in vloed op de beslissing waren, verzweeg de heer Broese niet. Hij huldigde hierbij dr. Sevensma, die als bibliothecaris van het eerste oogenblik afgeweten had, wat hij wilde, om het te stich ten bibliotheekgebouw zooveel mogelijk aan het doel te doen beantwoorden, hetgeen de taak der bouwcommissie zeer had vergemakke lijkt. Helaas was er daarentegen onder de hooge ambtenaren van het Volkenbondssecre tariaat niemand, die eenigszins heldere denk beelden over de inrichting van het enorme secretariaatsgebouw en van het paleis voor de groote conferenties had gehad. Dit gemis van leiding van de zijde van het Volkenbonds secretariaat. heeft de taak der bouwcommissie zeer gehinderd. Intusschen, ondanks alle moeilijkheden, wel ke in den loop der jaren nog vergroot werden, doordat het aanvankelijk voor den bouw be stemde terrein te klein bleek, zoodat naar een ander moest worden omgezien, nadert thans het einde. En de heer Broese meende ten slotte de be moedigende verklaring te mogen afleggen dat, wanneer eenmaal het geheele werk voltooid zal zijn, de algemeene indruk, dien de nieuwe Volkenbondspaleizen maken zullen, toch nog heel wat gunstiger zijn zal dan men met het oog op de eraan voorafgegane lijdensgeschie denis had kunnen verwachten". Het slot klinkt bemoedigend. Het zal dan misschien nog wel meevallen! Maar erg royaal is de troost niet. Paleizen worden zelden meer gebouwd; dit plan gold een van de grootste architectonische bouw werken, die de wereld ooit heeft gekend. Welk een prachtige gelegenheid was het, om een monument van moderne architectuur te ves tigen! Er was geen gebrek aan geld de to tale kosten van 12'/. millioen gulden zijn voor de zestig landen, die lid van den Volkenbond zijn, nog maar een bescheiden sommetje er was een ideale ligging aan het Meer van Genève, geschapen als 't ware voor de uit voering van een grootsch bouwkundig project. •En wat is er van geworden! Dat het, zooals ir. Broe-se met een zucht zegt, ondanks alles tenslotte nog weg zal vallen Straks zullen de nieuwe Volkenbondspalei zen gereed zijn en zullen de schampere be schouwingen-van-deskundigen in al die zes tig landen los komen. En het ergste zal zijn dat ze gelijk zullen hebben Als "één geniale architect, in opdracht van den grootsten „principaal' dien de wereld ooit gekend heeft, dit werk had ontworpen, en het onder zijn leiding was uitgevoerd, zou er bij de voltooiing natuurlijk ook critiek zijn geko men. Afgunstige critiek, zure critiek, betwe terige critiek en zoo meer. Maar dan zou de heele wereld die schouderophalend gene geerd hebben. En tenslotte zou de roem dei- nieuwe schepping toch hebben gezegevierd. Nu zal dat niet zoo zijn. Tegenover het na geslacht kan de thans levende menschen- wereld zich over dit vervaarlijk blok archi tectuur, dat 440.000 M3 inhoud heeft (zoo on geveer evenveel als het Chateau de Versailles) alleen maarschamen. Niet alleen uit kunstzinnig maar ook uit zakelijk oogpunt is er alle aanleiding toe. Geen nuchtere zaken man ter wereld, staande met beide beenen op den grond, zou zoo'n dofnme, verwarde onder neming, zoo'n „compromis" waar geen com promis mogelijk was, ooit sanctioneeren. Het is het veelbeteekenend embleem van een Örpeven tijd van wanhopige verdeeldheid.... GE VERKNOEIT UW OOGEN ALS GE NIET DE JUISTE BRIL DRAAGT. Voor UW oogen een bril van R/ PI n GROOTE HOUTSTRAAT 137 (Adv. Ingez. Med.j Ik hoop dat er eens een menschengeslacht zal zijn, dat lacht om deze lijdensgeschïe' denis en zich zooiets niet meer voor kan stellen. Zóóiets dwaas en doms. Want dan zal de overwinning definitief behaald zijn. Het gezond verstand zal hébben gezege vierd. Eerder niet. R. P. Haarlemsche Waterleiding. Een uitbreiding. 11 Maart zal door het gemeentebestuur worden aanbesteed het bouwen van een secundair pompstation met onderbouw van waterdicht gewapend beton met bijkomende werken voor de Haarlemsche waterleiding. Dit pompstation een betrekkelijk klein gebouw komt aan den Zeeweg. De werken worden uitgevoerd omdat het gewenscht is de waterproductie op te voeren. Verkeerswegen in Haarlem- Noord. De nieuwe weg tegenover het Soendaplein. Terwijl de dienst van Openbare Werken bezig is met het leggen van de rioleering in den nieuwe weg op den „tuin van Lau- werse" (tusschen de Algemeene- en de R.K. begraafplaats) wordt er reeds druk gewerkt aan den bouw van de eerste woning op dat bouwterrein. De nieuwe weg die voor één-richting ver keer zal worden aangelegd, zal verbinding brengen van het Soendaplein naar het Hoo- gerwoerdkwartier. De weg ligt recht voor de Pijnboomstraat. De ex-keizer. Een langdurig bezoek in Zandvoort te verwachten? In verband met geruchten, die vermelden, dat de ex-keizer van Duitschland dezen zomer voor langen tijd als gast van Baron v. d. Heydt naar Zandvoort zou komen, hebben we ter bevoegder plaatse om inlichtingen gevraagd. Aangaande een bezoek van den ex-keizer aan Zandvoort kon men ons nog niets positiefs mededeelen. Wel kon men ons zeggen dat hij gedurende zijn korte bezoek aan Zandvoort in de maand Januari te kennen had gegeven, dat hij enkele ingrijpen de veranderingen in een der badkamers wenschte. In verband met dezen wensch van den ex- keizer is met vrij groote zekerheid af te leiden, dat hij van plan is gedurende het a.s. seizoen voor eenigen tijd te Zandvoort te vertoeven. Hoe lang dit verblijf zal duren is evenwel met geen mogelijkheid te schat ten. Voor Mei zal dit bezoek zeker niet plaats hebben De wilde autobusdiensten. Krachtig optreden van Rijkstoezicht. De strijd tegen de wilde autobusdiensten wordt in Nederland met hevigheid gevoerd en telkens hebben zich eigenaren van autobus sen, die geen vergunning hebben van Gede puteerde Staten om een dienst te onderhou den, voor den rechter te verantwoorden. De ondernemers pogen op allerlei manieren de wetsbepalingen te omzeilen en komen steeds weer met nieuwe figuren, die huns inziens niet strafbaar zijn, althans waarvan ze dat hopen. In het algemeen kan men echter zeggen, dat de ondernemers, die terecht gestaan hebben, veroordeeld zijn! Er zijn uitzonderingen, zoo als de „studentenbuslijn" van den Haag naar Leiden. Maar een touringcarhouder uit Gro ningen, die personen over den afsluitdijk ver voerde in zijn bussen, nadat die passagiers een soort contract geteekend hadden, werd ver oordeeld door die rechtbank tot een boete van 5, subs. 2'dagen, welk vonnis door den Hoo- gen Raad gehandhaafd is in het ax-rest van Maandag. Zelfs in dezen vorm is de dienst toch niet toelaatbaar. Donderdag zal de Hooge Raad uitspraak doen in een zaak betreffende het in beslag nemen van bussen. Wat de afloop van deze kwesties zal zijn is nog niet te zeggen. Wel kan worden medege deeld, dat men van de zijde der Ambtenaren van Rijkstoezicht vermoedelijk met groots kracht zal voortgaan (vandaag te beginnen) met den strijd tegen de wilde autobussen, die zich in betrekkelijk korten tijd een groote plaats op onze wegen hebben veroverd en waarvan velen al geprofiteerd hebben en nog profiteeren.voorzoover hun bus dan niet is aangehouden en zij gedwongen werden uit te stappen.... Een Zuiderzeeplan votyr de Wash. Nederlanders ervoor aangesteld. Een correspondent van de „Daily Mail", schrijft onder dit opschrift over het belang rijk aandeel dat Nederlanders hebben in groote waterwerken, die aan de kust van de Wash worden ondernomen. Het opschrift zou doen vermoeden dat men de Wash gaat indammen en droogleggen. Maar het blijkt dat met „Zuiderzeeplan" alleen worden be doeld de methoden van dijkbouw die bij de Zuiderzeewerken worden gevolgd. „Neder landsche deskundigen", schrijft de corres pondent, „zijn onlangs naar King's Lynn gekomen om ons methoden van zee- en- rivierindijking te leeren welke in dit land onbekend zijn. Het is het stelsel dat heeft gediend voor drooglegging vaxx de Zuiderzee en indien, zooais wordt verwacht, de proef slaagt dan ontstaan er ruime mogelijk heden voor het droogleggen van stranden en gorzen die de Wash omringen". Een Engelsche firma: heeft de opdracht ge kregen een dijk van een mijl lang te leggen door de gorzen en aan één kant van de geul. die de strooming van de Ouse er heeft ge maakt. Dit werk zal worden gedaan volgens de Nederlandsche werkwijze en de firma heeft Nedei-landers in dienst genomen om haar Engelsch personeel in dit werk te on derrichten. De genoemde correspondent ver telt dan een en ander van zinkstukken, het gevlochten rijswerk dat met basalt bevracht naar den bodem zinkt om als fundeering te dienen voor dakconstructie. Het doel va-n dezen dijk iix aanbouw is vooral de strooming van de Ouse aan banden te leggen en in een enkele geweixschte richting te houden. Men verwacht er van dat de strooming beter zal gaan schuren en de geul. dieper en beter bevaarbaar zal*maken tot heil van King's Lynn dat vroeger een zeer belangrijke havenplaats was, maar delaatste drie of vier eeuwen het lot van de doode steden aan de Zuiderzee meer of minder -heeft gedeeld. King's Lynn is de laatste jaren onder den invloed van de suikerbieteneultuur in Nor folk weer wat opgekomen en ïxien hoopt dat de herleving zal worden geholpen door de te verwachten verbetering van het vaar water van de Ouse. Het- denkbeeld om de Wash droog te leg gen op het voorbeeld van de Zuiderzee is de lataste jaren vaak geopperd en aanbe volen als een van de aangewezen „open bare werken1" die volgens Lloyd George en andere politici behooren te worden onder nomen op het beginsel dat weekloon in de plaats moet komen van werkloosheidsuit- keering. De Wash is ten naastenbij 28 K.M. lang en even breed en kustranden van onge veer 8 K.M. breed aan alle drie zijden van den inham komen zeer zeker voor droog legging in aanmerking. Het- werk, dat thans wordt ondernomen, is blijkbaar niet be doeld als het begin van zulk een algemeene drooglegging maar vruchtbare uitkomsten van dit beperkte werk zouden allicht de totstandkoming van het groote werk bevor deren. het groote wérk bevorderen. Verkiezingen voor Prov. Staten. De R.-K. lijst. Zondag is de stemming gehouden over de groslijst van R. K. candidaten voor de a.s. verkiezingen voor Provinciale Staten. De na men zijn als volgt op de lijst geplaatst: mr. C. P. M. Romme, L. H. van Rooyen, C. F. J. Verbeek, If. A. Vulink, mej. dr, Jac. Hillen, mr. -di-. O. J. Witteman, J. C. Evers, ir. En gelen, mr. Hendrix, Jac. Bloem, mr. van Wijck, W. A. F. Brinker, mr. G. C. J. D. Krop man en mr. G. Mutsaerts. De Bilt.is niet hoopgevend In zijn visie op het weer. Het stormt nu al een tijdje De voorspelling spreekt- van meer. Men constateert verkilling In de houding der natuur Wij rillen al een tijdje De vooi-spelling spreekt van guur. 't Is ochtends vroolijk -zonnig, 's Middags plenst de regen neer, De Bilt ziet sneeuw en hagel In zijn visie op het weer. 't Is links en rechts depressie, Wat het Biltsche klokje slaat. Wij brommen naar traditie Op ons hopeloos klimaat. Maar laat de wind wat rukken Aan de ruiten van ons huis; En laat het kwik wat dalen In de thermometeifouis En laat de hemel weenen Op ons aardsche tranendal En laat de Bilt voorspellen Dat er nog meer komen zal; Van guren wind en neerslag Kan ik niet neerslachtig zijn, Want achter al die wolken Groeit de lente zonneschijn. T weehonderdduizend inentingen met pestserum. Bevredigende vooruitzichten. BATAVIA, 26 Februari (Aneta). In de ruim vier weken, waarin de pestvaccinatie met het serum van Dr. Otten wordt toegepast, wer den ruim 200.000 personen ingeënt. Drie on derdistricten zijn reeds afgewerkt, terwijl vier onder behandeling zijn. Indien men in hetzelfde tempo voortgaat, zal de vaccinatie nog ruim een half jaar in beslag nemen. Men hoopt echter het tempo, tengevolge van ver kregen routine, te kunnen bespoedigen. Al hoewel een definitief oordeel nog niet mo gelijk is, leveren de resultaten zeer bevre digende vooruitzichten. Zoo liep o.a. het sterftecijfer van het onderdistrict Rantjaelek op 0 terug. De brand op de Morro Castle. Warms uit zijn ambt ontzet. WASHINGTON. 26 Februari (Reuter). De raad van toezicht op de Amerikaansche scheepvaart heeft besloten dat den kapitein van het door brar.d yérongelukte stoomschip Morro Castle. William Warms, wegens nala tigheid in vijf gevallen het gezagvoerders certificaat zal worden ontnomen. Het certi ficaat van den eersten en tweeden machi nist werd resp. voor den duur van negentig en van dertig dagen ingetrokken. Gratificatiën voor wapen fabrikant. Mededeeling aan de Amerikaansche Senaatscommissie. WASHINGTON, 26 Febr. (Reuter). Eugène Grace, de President van de Betlehem Steel Company heeft onthuld aan de Senaatscom missie. welke een onderzoek instelt naar de wapenfabricage, dat hij tijdens den oorlog gratificaties heeft ontvangen tot een totaal bedrag van 3.699.000 dollar. Het voortgezette onderzoek der Amerikaan sche commissie Nije. pag. 4 Het eiland Kreta is door een aardbeving ernstig geteisterd. pag. 4 Sir John Simon zal spoedig naar Berlijn ver trekken. pag. 4 Aan de nationaal-socialistische bedrijvigheid in Oostenrijk zou een einde gekomen zijn. pag. 4 Engelsche droogleggingsplannen. pag. 1 De loonsverlaging bij de mijnen is voorloopig tot 1 April opgeschort. pag. 3 Ai-rest inzake wilde autobusdiensten. pag. 3 Een onderhoud met Albert van Dalsum, arrivé en toch nog zoeker. pag. 10 De nieuwe weg tegenover het Soendaplein te Haarlem. pag. 1 Een uitbreiding van de Haarlemsche Water leiding. pag. 1 Jack Hobbs neemt afscheid van country cricket. pag. 11 Bekende Haarlemmers: prof. dr. A. D. Fokker pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 Schaakrubriek pag. 7 Damrubnek. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Paleizen. pag. I Van onzen Weenschen correspondent: De prins van Wales in Oostenrijk. pag. 4 Jlir. dr. J. C. Mollerus: Onze export van groenten en fruit in 1934. pag. 6 J. Bastiaans: Consequentie in de opvoeding. pag 10 J. B. Schuil over het Balllet Trudi Schoop. pag. 10 K. de Jong: Haarlemsche Motet- en Madrigaal vereeniging. pag. 10 Langs de Straat: Vr. S. Betrekkelijkheden. pag. 3 Stand der werkloosheid in Nederland. Stijging over het tijdvak 26 Januari 9 Februari. Bij 1064 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 9 Februari 1935 in to taal 446.944 werkzoekenden ingeschreven, (op 10 Februari 1934 399.323) waaronder 425.119 mannen. Hiervan waren werkloos 428.181 per sonen waaronder 411.515 mannen. Op 26 Ja nuari 1935 -bedroeg het totale aantal inge schrevenen bij een gelijk aantal organen 444,831. waaronder 426.303 werkloozen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is sedert 26 Januari 1935 gestegen met 2113, het aantal werkloozen met 1878. WEER EEN VROUW GEcXECUTEERD IN DUITSCHLAND BERLIJN, 26 Febr. (V.D.) Op de binnen plaats van de gevangenis te Plötzensee is -gis teren wederom een vrouw terechtgesteld, dit maal een zekere Frau Juchniewicz, die wegens moord ter dood was veroordeeld. Tentoonstelling „Flora 1935" Tijdelijke brug over de Van Merlenvaart. De Londensche brandweer heeft nieuw automateriaal in gebruik genomen. In den hierboven afgebeelden stroomlijn-spuitwagen zitten bestuurder en man schappen binnenin en dus tegen regen en wind beschermd. Een gedeelte van de Internationale Bloe mententoonstelling „Flora 1935" zal ook bij avond voor bezoek zijn opengesteld. De toe gang tot dit gedeelte is gelegen aan de Vrij- heidsdreef. Alle bezoekers, die per tram of rijwiel komen, moeten zich dus langs het Raadhuisplein ep de tot de Raadhuisbrug zeer smalle Van Merlenlaan naar de plaats van bestemming begeven. Dezelfde weg moet echter ook gevolgd worden door de uit de richting Heemsteedsche Dreef komende auto's om 't parkeerterrein in het Grotstuk te berei ken. Gevreesd wordt, zoowel door het Uitvoe rend Comité van de Internationale Bloe mententoonstelling als door het Hoofd der Po litie te Heemstede, dat hierdoor ernstige stag natie in het verkeer zal ontstaan. Genoemd Uitvoerend Comité heeft daarom aan B en W. verzocht, medewerking te willen verleenen voor het tot stand brengen van een tijdelijke brug over de Van Merlenvaart, waardoor het mogelijk wordt het voetgangers verkeer te leiden langs de Lentelaan en de Groenendaalkade en het autoverkeer langs het Raadhuisplein en de Van Merlenlaan. B. en W. kunnen zich hiermede geheel ver eenigen en geven den raad in overweging in de kosten van het maken van die brug begroot op rond f 700 50 pet. bij te dragen. De kosten van het in orde maken van het voetpad tusschen de Van Merlenlaan en de Groenendaalkade dat toch eerlang zou moe ten geschieden, worden geraamd op f 150. Zij vragen den Raad hun de noodige credieten te verleenen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1