DE BILT èaektUeeuatUUieu? ECHTE WALES-ANTHRACIET Ab FEDERMANN WOENSDAG 27 FEBRUARI '35 HAARLEM'S DAGBLAD 2 o. a. a f 2.15 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. TEFEFOON16100 (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 760.1 m.M. te Zuerich. Laagste barometerstand 731.8 m.M. Blacksod. en voorspelt: Matigen Zuidoostelijken tot Zuidwestelij ken wind. Aanvankelijk half tot zwaar be wolkt. Later toenemende bewolking. Waar schijnlijk eenigen regen. Aanvankelijk weinig verandering in temperatuur. Later zachter. Uit het Buitenland Toenemende Zuidelijke winden venvacht. De minima van het gebiedvan lagen druk trokken in Oostelijke richting af. Het geheel werd gevolgd door een smallen rug van hoo- gen druk, die van Zwitserland tot over Scan dinavië reikt. Ook hoog in het Noorden kwam een gebied van hoogen druk tot ontwikkeling, terwijl de barometer bij de Azoren hoog blijft. Op den Oceaan ligt een diepe depressie die zich over Zuidwest-Europa uitbreidt en nei ging vertoont stationair te zullen worden. In het Kanaal, langs de kust van de Golf van Bicaye stormt het uit Zuidoost tot West met zwaren regen. In Zweden heerscht nog strenge vorst. Op het vasteland komt lichte vorst voor. De atmosfeer is hier nog zeer koud en ook in de Alpen komen zeer lage temperaturen voor, (Jungfraujoch min 21 graden C.) bij'in de Oost-Alpen stormachtige winden uit Noord en Noordwest. Op de Britsche Eilanden en bij Torshaven brachten dè Zuidelijke winden weer'warmere luchtmassa's, in Ierland en om de Golf van Biscaye vielen zware regenbuien. Het' is te verwachten, dat hier de bewol king weer zal- toenemen met toenemende Zuidelijke winden en later weer regenen stijging van de temperatuur. Barometer Stand van heden 756 m.M. Vorige stand 752 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: FA. FEDERMANN, Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059. Thermometer 27 Februari: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 45 "F. 31 F. 40 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 27 Februari. Ondertrouwd 26 Februari: W. Bijker en N. E. Kempff. Bevallen 23 Februari: W. E. SnoeksMar- selje, z.; M. J. van Roonde Graaf, z.; J. Smit Kramer, d.; 25 Februari: C. Korstjensv. Diepen, d.; M. KlarenbeekRaven, z.; 26 Februari: A. J. DuisterhofFieggen. d.; Overleden 23 Februari: M. J„ 18 mnd., d. v. K. H. Pracht. Delftstraat:' 24 Februari: M. de Jongv. d. Berg, 54 j., Schoterweg; 25 Fe bruari: C. J. MedikSalomon, 53 j„ Godfried var. Bouillonstraat; M. van Oldenmark—Ver- heijden, S2 j.. Zonnesteeg; J. M. v. Staveren Voorham. 45 j.. Kamperlaan. DR. N. J. M. FACéE SCHAEFFER f Dinsdag is op 59-jarigen leeftijd overleden Dr. N. J. M. Facée "Schaeffer, alhier, De teraardebestelling is bepaald op Vrijdag 1 Maart a.s., te kwart voor 12 uur, op de Algemeene Begraafplaats, Kleverlaan. OPTICIEN CROOTE HOUTSTRAAT 37 Bij de Anegang - Telef. 11059 Van ouds bekend voor eerste kwaliteit Optiek BILLIJKE PRIJZEN - Vakkundige bediening (Adv. Ingez. Med.) Voor de gezondheid in de typografie. Collecte op Zondag 17 Maart. De afdeeling Haarlem der Vereeniging tot Bevordering der Gezondheid in de Grafische Vakken in Nederland heeft van het Gemeen tebestuur van Haarlem toestemming ver kregen tot het houden van haar jaarlijksche collectedag en wel op Zondag 17 Maart a.s. Het bestuur heeft ongeveer 700 uitnodi gingskaarten voor medewerkers (sters) ver zonden. Het verzoekt allen dames en heeren die zoo'n dubbele briefkaart hebben ontvan gen deze omgaand terug te zenden, ook al is men om de eeen of andere reden ver hinderd medewerking te verleenen. Gezien den korten tijd van voorbereiding is het beslist noodzakelijk ten spoedigste op gaven te doen. Bij vorobaat onze welgemeende dank. Dames en heeren, die zoo'n uitnoodigings kaart niet hehben ontvangen en hun mede werking aan het mooie doel der vereeniging willen verleenen, kunnen zich aanmelden bij secretaris L. Arends, KI. Houtstraat 66 rood hoek Ged. Oude Gracht. HAARLEMMERLIEDE AGENDA WOENDAG 27 FEBRUARI Gem. Concertzaal: Oostenrijksche avond. Dans, zang, film, folklore. 9 uur. Frans Hals Theater: „Cleopatra", gepro longeerd. 2.30, 7 en 9.15 um\ Cinema Palace: „De eeuwige droom". Op het tooneel: Akimoto's, Japansche Melange Act. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Onder Moeder's Vleu gels". Op het tooneel: The Vocal Kings in hun repertoire. 2 30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Viva Villa", de ge schiedenis van een Mexicaanschen vrijbuiter. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 28 FEBRUARI Stadsschouwburg„Belastingontduikers". 8.15 uur. Gebouw Protestantenbond: Volksuniversi teit. Eerste openbare voordrachtavond van mevr. Willy Haak. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. JKeemstedei Raa clsyergaderiiig, S uur., RAADSVERGADERING. Dinsdag vergaderde de gemeenteraad. Alle leden waren aanwezig. Besloten werd een nieuwe overeenkomst met Haarlem aan te gaan betreffende de toe lating van leerlingen tot scholen voor M. O. en voorbereidend H. O. Haarlemmerliede be taalt nu voor iederen leerling f 450 per jaar aan Haarlem (voorheen f 500). De stembureaux en het hoofdstembureau voor de verkiezingen werden samengesteld als door B. en W. werd voorgedragen. De aftredende leden der Schattingscom missie voor de Rijksinkomstenbelasting (de heeren L. PI. Simons, B. Biesheuvel, M. J. Vink en S. G. v. Seggelen) werden herbenoemd. Tot vakonderwijzeres aan de O. L. School te Halfweg werd benoemd mej. Haartsen te Houtrakpolder, thans tijdelijk als zoodanig. Aan J. v. d. Putten werd een plaatsje inge volge de Landarbeiderswet beschikbaar ge steld, groot 0.25 H. A. De prijs van dien grond, gelegen aan de Bauduinlaan, bedraagt f 900. Gastarief. B. en W. stelden voor een gasprljs van 10 cent voor de eerste 25 M3. per maand, van 6 cent voor het gebruik van 26100 M3. per maand en van 5 cent. voor het gebruik boven 100 M3. per maand. De meterhuur wordt af geschaft, behalve wanneer het verbruik min der dan 10 M3. p/ m. bedraagt. De heer Zwaan zou het 6 cent-tarief reeds bij een' Verbruik' Van' 20 M3. p. ,m. wil-' len laten ingaan. De heer Ta ba k verwacht van deze tariefs verlaging een zeer'belangrijke toeneming van het gasverbruik, temeer nu de petroleumprijs is gestegen. Hij kan z-ich met het voorstel van B. en W. vereenigen, doch had liever gezien, dat de verlaging van 10 op 6 cent. eerder aan ving. De heer Biesheuvel is niet zoo optimis tisch en gelooft, dat het gasbedrijf voorloopig wel een zorgen-kindje zal blijven, De voorzitter zegt, dat deze verlaging moest komen ter wille van de concurrentie Deed men dit niet, dan komen steeds meer petroleumstellen in gebruik en laat men de gemeente met haar gas zitten. Hij verwacht wel eenige toeneming van het gasverbruik door deze tariefsverlaging, maar niet 40 a 60 pet, zooals de heer Tabak veronderstelt. Het nieuwe tarief wordt ongewijzigd vast gesteld. Drankwetvergunningen. B. en W. stellen voor het z.g. Amsterdam- sche stelsel (uitsterfsysteem) dat hier al na genoeg 20 jaar bestaat, weder met 5 jaar te verlengen. De heer Zwaan zegt, dat thans 10 ver gunningen zijn, volgens de wet mogen er 12 zijn. Hij stelt voor het maximum op 11 te stellen, teneinde een persoon in Halfweg nog aan een vergunning te helpen, welke hij voor zijn bedrijf zeer noodig heeft. De heer Stokman is tegen uitbreiding Wegens de tijdsomstandigheden klagen de be staande zaken over weinig drukte in hun be drijf. Het wordt voor diegenen nog slechter als de concurrentie grooter wordt gemaakt. De heer de Graaf f zou een vast maxi mum van 10 willen aanhouden. Vervalt er dan een vergunning, dan zou bedoelde persoon deze kunnen krijgen. De heer Biesheuvel is tegen uitbrei ding evenals de heer Polderman, die het aantal vergunningen te Halfweg niet te laag kunnen vinden. Weth. Van Essen zou er geen bezwaar tegen hebben het maximum op 10 te stellen. Op den duur heeft deze persoon dan nog kans een vergunning te krijgen. Na toelichting door den Voorzitter, die de beslissing geheel aan den Raad overlaat, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, die van v. Essen, Zwaan en de Graaff. De verordening over Keurloon voor vee en vleesch wordt in overeenstemming gebracht met die van Haarlem en opnieuw vastgesteld. Straatbelasting. B. en W. stellen voor een straatbelasting in te voeren, bedragende 3 pet. van de belast bare opbrengst der gebouwde eigendommen en 11/2 pet. van die der ongebouwde eigen dommen. De opbrengst wordt geraamd op f 8000. Weth. v. d. Laan is als minderheid in het College van B, en W. tegen deze belasting, die z.i. veel te zwaar drukt op het platteland. De heer Biesheuvel bestrijdt het voor stel. Deze belasting wordt in hoofdzaak op één groep verhaald. Eigenaars buiten de gemeen te zal men er niet mede treffen zooals en kelen meenen omdat desje de belasting af wentelen op de huurders. Het algemeen stre ven is om huurverlaging te krijgen, doch deze belasting belemmert dit in zeer sterke mate. Plet platteland heeft reeds veel op te bren gen: grondbelastig en hooge polderlasten en daar zou nu nog een straatbelasting bij ko men, terwijl de gemeente nagenoeg niets uit geeft voor de wegen op het platteland, omdat de ingelanden deze zelf moeten bekostigen. De voorzitter wij&t er aa dat mea er met een straatbelasting nog niet is. Daarnaast zullen nog opcenten geheven moeten worden. De gemeente stond er tot nog toe goed voor, doch door de verlaagde rijksuitkeeringen is de toestand geheel veranderd. Hij acht de straatbelasting niet zoo onbillijk als de heer Biesheuvel doet voorkomen, 't Is een belasting op eigendommen. De eigenaars worden aan geslagen en daar deze grootendeels buiten de gemeente wonen, zal de belasting gedeelte lijk worden opgebracht door elders wonende eigenaren. Hij gelooft niet, dat deze de be lasting op de huurders zullen verhalen. Aan opcenten op personeele belasting zijn ook be zwaren verbonden, omdat die ook ten laste komen van minder welgestelde gezinnen. Na langdurige discussie wordt de invoering van de straatbelasting verworpen met 5 tegen 6 stemmen. Vóór:, de heeren v. Essen, de Graaff, Stokman, Polderman en Zwaan. Nu deze belasting verworpen is, zullen B, en W. een volgende vergadering met nieuwe voorstellen komen. Winkelsluiting. B. en W. stellen voor om gedurende den zo mertijd het sluitingsuur van alle winkels een uur later te stellen en op de Zondagen van April tot en met Augustus toe te staan, dat de banket-, snoepgoed en sigarenwinkels acht uren geopend mogen zijn. De heer Biesheuvel, kan zich met het eerste voorstel vereenigen.. Het tweede voorstel bestrijdt hij. Hij acht dit in strijd met de Win kelsluitingswet en ook om principieele redenen is hij er tegen. De Overheid moet z.i. rekening houden met Gods geboden betreffende de Zondagsheiliging en niet enkel letten op de materieele belangen van enkele Ingezetenen. De heer Polderman verklaart zich even eens tegen uitbreiding van de openstelling van winkels op Zondag. De voorzitter:, acht de verordening niet in strijd met de wet. De winkeliers heb ben hier veel concurrentie van de stad. La ten ze nu des Zondags eens profiteeren van de stad. De verordeningen worden aangenomen, on der aanteekening, dat de heeren Biesheuvel en Polderman tegen de laatste zijn. BLOEMENDAAL grondmengsel, licht, vocht en warmte, waar bij-hij uitging van de vindplaats. De heer Schoonderlbeek vond een aandach tig gehoor. ZANDVOORT JAARVERGADERING BLOEMENDAAL'S BLOEI. Bovengenoemde vereeniging hield Dinsdag avond haar jaarvergadering' in hotel Vreeburg alhier. De secretaris, de heer C. J. Bruyn las het jaarverslag over- 1934 voor. Daarna bracht de financieele commissie, bestaande uit de heeren Van Marken, Vrijland en Jansma verslag uit over het financieel be heer van den penningmeester. Dit verslag luidde in alle opzichten gunstig en den pen ningmeester werd décharge verleend. Tot leden van de nieuwe verificatiecommis- sie werden dezelfde heeren benoemd. De aftredende bestuursleden, de heeren Mr. F. J. D. Theyse, Dr. H. L. van Beusekom en Mi'. T. A. M. Westerwoudt werden bij accla matie herbenoemd. De penningmeester, de heer J. Boskamp diende daarna de begrootinu voor 1935 in. Deze werd behandeld en aan genomen. Bij de rondvrag werd op een desbetreffend verzoek de vergadering ingelicht omtrent de 'dóór1 Hè verëémging 'g'eVÓêrde' córfè's'pbndentie met het gemeentebestuur van Bloemendaal over een eventueele exploitatie van de Bloe mendaalsche hertenkamp door „Bloemen- daal's Bloei". JUBILEUM IDS. J. D. VAN ARKEL. Donderdag viert Ds. J. D. van Arkel, eme ritus-predikant te Hilversum, zijn 60-jarig ambtsjubileum. Van 1878 tot 1892 stond Ds. Van Arkel te. Bl-oemèndaal. CARNAVALSAVOND VAN „ST. GENESIUS". De R.K. Tooneelvereeniging ,jSt. Genesius" te Overveen geeft 'n bonten Carnavalsavond, op Zondag 3 Maart in Vreeburg te Bloe mendaal. Na afloop van de voorstelling vo'lgt een bal met attracties. VROUWEN-VREDESBOND. iDe Alg. Ver. Ned. Vrouwen.Vredesbond houdt op Vrijdag 1 Maart een vergadering- in het Jeugdhuis. De heer B. de Ligt zal spreken over: „Psy- sische Ooorlogsvoorberei-ding". LEDENVERGADERING „HET WITTE KRUIS". De afdeeling Bloemendaal van „Het Witte Kruis" houdt haar jaarvergadering op Maandag 4 Maart in „Van ouds het Raad huis", te Overveen. De agenda vermeldt o.a. de jaarverslagen verslag van de alg. vergadering, benoeming van een lid van de Commissie voor Wijk verpleging (vacature mevr. Van Reigers bergVersluys) en een voorstel van het be stuur om machtiging zich te doen bij- taan door twee leden der afdeeling, door het bestuur te benoemen. LEDENVERGADERING TUINBOUW. Dinsdagavond hield de afd. Bloemendaal en omstreken van de Kon. Ned, Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een ledenvergade ring in Rusthoek. De voorzitter, mr. J. D. v. d. Plaats, deelde mede, dat aan het eere-lid der afd. den heer L. A. Springer op diens SOsten verjaardag bloemen zijn gezonden en dat het bestuur den heer Springer persoonlijk heeft geluk- gewenscht. Verder wekte de voorzitter de leden op, om een collectieve inzending in te sturen naar Flora gedurende de periode 26 April—5 Mei, De tentoonstellingscommissie -zal hiervoor de noodige stappen nemen. Voor het puntenstelsel was een keur van planten ingezonden, waarvoor de volgende punten werden toegekend: Azalea Vervaeneana 10 p. Groep Veltheimia viride flora 10 p. H. Boeg- söhoten. Groep Primula 9 p. H. Boegschoten. Groep Echevera retusa hybr, 10 p. H. Boegschoten. Groep orchideeën 10 p., H. Boegschoten. Groep Saintpaula 9 p. A. Jager. Groep Isolonia Hirsuthum 9 p. A. Jager. Bilbergia nutans 9 p., R. v. d. Hul. Richardia Ohildsiana 9 p. R. v, d. Hul. Groep Hortensia Me, Molière 9 p. K. Pie- tersen. De heer G. Schoonderfoeek, Hortulanus van de Rotterdamsche Diergaarde hield een le zing met lichtbeelden over kasculturen. Spr. behandelde een groot aantal min of meer onbekende planten, die evenwel èn voor den kweeker èn voor den liefhebber van belang zijn en wel gekleurd bladige planten, bromeliaceeën, succulenten, orchideeën en bloeiende exotische planten. Spreker gaf telkens practische wenken in verband met den habitus der planten over het N. genoeg ruimte was om te kampeeren. V. V. V. De Vereen, voor Vreemdelingen Verkeer afd. Zandvoort, houdt Dinsdagavond 5 Maart in Bodega Mustert haar alg. jaarvergadering Naast de gewone punten, zooals jaarverslag van secretaris en penningmeester, komt er o.a. op de agenda voor: verkiezing van een be stuurslid wegens periodiek aftreden van den heer P. L. de Vries. Deze is terstond herkies baar. NED. BOND v. d. DIENSTHOND Alhier werd opgericht een afd. Zandvoort van den Ned. Bond v. d. Diensthond. Hoewel de Commissaris van Politie, de heer Lovink, wegens ziekte niet op de vergaderinL aanwezig kon zijn, werd hij tot voorzitter ge kozen. Reeds vroeger had hij te kennen gege ven dit voorzitterschap wel te willen aan vaarden. De heer G. R. Vleeming, hoofdagent van Po litie, werd benoemd tot secretaris. Voorloopig zal op Dinsdag en Vrijdag' ge oefend worden op een terrein van Jhr. Quar- les van Ufford achter het huis van den heer Van Honschoten. Daar de meeste honden, die thans voor deze oefeningen zijn ingeschreven, reeds grooten deels afgericht zijn, zullen deze oefeningen reeds van den aanvang af zeer interessant zij,n. RAADSVERGADERING Het rapport 'der strandpacht- commissie behandeld. Het loopen in badpak over het heele strand niet toegestaan. De mogelijkheid te zwemmen blijft als ze is. Het kampeerterrein van Zuid naar Noord verplaatst. Huurprijsregeling voor strand stoel. Strandpachtreductie van 10 pet. over 1934 en 1935. Dinsdagavond vergaderde de voltallige ge meenteraad van Zandvoort onder voorzitter schap van den burgemeester den heer H. van Alphen. Groen tot aanhouding van het rapport der strandpachtcommissie verworpen. Het badcostuum niet op het heele strand. De voorzitter zei over deze kwestie, dat de gemeente het strand aan badinrich tingen verpacht, zoodat het niet aangaat om daarnaast gratis te laten baden. Bij druk be zoek is het gevaarlijk. Als toegestaan wordt overal op het strand in badcostuum te ver toeven houdt men de menschen niet uit zee. De strandpachtersvereeniging houdt van or de op het strand en die krijgt anen niet bij het aannemen van het voorstel. Van het strand van ruim 8 K.M. is 6 K,M. beschikbaar- voor verblijf in badcostuum en dat is genoeg. De zedelijkheid liet spr. er nog buiten. Wethouder Siegers betreurde dit laat ste. Hij ried den raad aan geen stappen te doen, waaraan Katholieken en Christelijken aanstoot kunnen nemen. De heer Van Rijnberk (s.d.a.p.) ver klaarde zich eveneens tegen het voorstel, doch o.p andere gronden, dan de heer Siegers. Wethouder Molenaar zeide, dat het loopen in badpak on het heele strand niet wordt toegestaan. Het was alleen de bedoe ling om tegemoet te komen aan de menschen, die in badmantel komen en dien willen af leggen als ze in een stoel zitten. De heer E1 f f e r s (Gemeentebelang) wenschte, dat er één lichaam kwam. dat het strand beheerde. Zoolang dat niet .gebeurt, krijgt men nooit den gewenschten toestand, zooals Scheveningen wel kent. Aan het einde van dit strandnacht-contract (in 1940) zal men dit degelijk onder o'ogen moeten zien. Spr. achtte het mèt den voorzitter onmoge lijk te voorkomen dat menschen in badpak in zee gaan. Hij verklaarde zich tegen het voorstel. De heer Druyf f (Volkspartij) achtte het een absurditeit het baden langs het heele strand (behalve in de inrichtingen) te ver bieden maar het loopen in badicostuum over het heele strand toe te staan. De heer v. d. Mooi en (s.d.a.p.) zei, dat het alleen de bedoeling was geweest toe te staan dat menschen in-badpak in d'e stoelen mogen zitten, maar niet dat ze over het strand loopen. De voorzitter constateerde, ten slotte dat de raad den toestand wilde houden zooals die is, zoowel wait het zwemmen als wat het loopen in badpak betreft. Zonder stemming besloot de raad hiertoe. Kampeerterrein verplaatst. De voorzitter zei, dat men de rustige kampeerders zeker niet moet verjagen. Er zijn ook kampeerders, over het optreden waar van de bewoners van den boulevard klagen. Dat moet uit zijn en dat is mogelijk door het verleggen van het kampeerterrein naar het Noor-den. Dat lean geen schade berokkenen aan de kampeerders, die er toch geen bezwaar tegen zullen hebben omdat ze immers voor de zee komen. Spr. geloofde niet, dat de winkeliers uit Zandvoort winsten zullen derven. Mocht het zéér druk zijn Zaterdags en Zondags, dan kunnen tenten geplaatst worden ten, Zuiden van de neutrale zóne ten Zuiden van het Noorderbad. De heer Groen (lijst Molenaar) meende, dat als het uitbreidingsplan van Bloemen daal niet gepubliceerd was, niet gesproken zou worden over het verleggen van het kam peerterrein. Het is dé stok achter de deur. Wethouder Molenaar: Zeer juist! De voorzitter bestreed dit. Bloemen daal heeft zelf een kampeerterrein én zal het niet bezwaarlijk vinden als er wat meer menschen over haar wegen loopen. De heer v. d. Werf (v.b.) zou willen dat de enkele dagkampeerders in het Zuiden blijven kampeeren, maar onder sterker con trole op het dragen van de badpakken. De heer v. d. Moolen bestreed de mee ning van den voorzitter, als zou de ruimte in het noorden voldoende zijn.'Op den duur zou men komen te staan voor opheffing van de kampeermogelijkhëid. Er moet mogelijk heid bestaan voor de komst van veel kam peerders, die wel niet veel geld hebben, maar tezamen toch wel wat inbrengen. Het is bovenden verkeerd tegenover de pachters om nu in de situatie in te grijpen. De heer v. Rijnberk meende dat men de onrustige mensehen nooit kan kwijtraken, wel door politiecontrole in bedwang kan houden. De villa-bewoners aan den Zuid kant hebben niet. alleen nadeelen maar ook de voordeelen van de gelegenheid tot kam peeren op het stile strand: ze kunnen er tentjes zetten en gratis..baden..;., De heer Vader (r.k.) meende dat er in I Is het terrein daar vol, welnu, lata men daiï geen gelegenheid meer geven Wethouder Siegers vond voor het vooi*- stel van den voorzitter wat te zeggen, ook al omdat dan een prachtig wandelterrein langs het Zuid-strand vrij komt. De heer E1 f f e r s geloofde, dat er ge legenheid gegeven moet worden aan allen die willen kampeeren, om dat te doen. Bloe mendaal zal Zandvoort niet dupeeren als Zandvoort over haar grond afgangen wil hebben. De strandpachters in het Zuiden moeten natuurlijk niet gedupeerd worden. Voorloopig achtte ppr. de ruimte in het Noorden voldoende. De toegangen zijn er beter, en het aantal bewoners, die aan >den Noord-kant wonen en last hebben van kam peerders, is geringer dan in het Zud-ien. De heer Groen vond bet praktischer höö dit jaar te laten zooals het is. Wethouder Molenaar wilde zoowel het' kampeeren toelaten ten Z. van Driehuizen als ten N. van de Noord-neutrale zóne van het Noorderbad. De heer D r u ij f was van meening, dat Zandvoort rust en stabiliteit noodig heeft voor de kampeerders, die weten- moeten waaraan ze toe zijn. De kampeerders kun nen wel eens zeggen: Zandvoort plaagt ons en daarom zullen wij Zandvoort zooveel mo gelijk mijden. In overleg met de kampeer- vereenigingen kan de wanorde (sterk be perkt worden. De voorzitter legde er nog" eens de' nadruk op. dat hij absoluut niet ijvert vóór een opheffing van het kampeeren. Maar; waarom de kampeerders niet in het -Noor den? Daar is toch dezelfde lucht en zee eri strand! De geopperde bezwaren (slechte kans voor four ageer en het belemmeren van. het verkeer door -de tentjes en wagentjes op den weg) bestreed spr. Welk bezwaar zou-clen voor de paar pachters in het Zuiden heb ben tegen het veranderen van terrein? Daar is plaats genoeg. Door de concentratie in het N. is de controle, waar noodig, veel mak. keiijker. Het voorstel-Molenaar moet spr. ontraden. Het voorstel verplaatsing van het kampeerterrein naar den Noord kant werd aangenomen met 16 stemmen. Over het verzoek van de Strandpachters- vereeniging om het dagkampeeren te verbie den ten Z. van het Noorderbad tot aan café het Vrije Strand, werd in verband met het bovenstaande, niet meer gesproken. De regeling over den leeftijdsgrens van kinderen die mogen baden buiten de bad- inrichtingen en die 10 jaar bedroeg, bleef gehandhaafd. Voor een soepeile toepassing zal gezorgd worden. De regeling der stoeltarieven besloot men aan te houden tot het volgend jaar. Strandpachtreductïes. De heer v. d. Werf f zei, dat alls het voor stel tot pachtreductie werd aangenomen, op de and-ere neringdoenden grootere lasten zou den gaan drukken in verband met de sluitend gemaakte begroeting. Wethouder Siegers oordeelde het billijk de pachten- te verlagen, oimd-at de pachters eenige jaren geleden een groot bedrag moes ten uitgeven om op verlan-gen van B. en W. de linnen tenten te vervangen. De heer Koning (C.H.) wenschte oven 1934 en 1935 een verlaging van 10 pet. toe te staan. De heer v. Rijnberk steunde dit. Dé he-ér Ból'w i'd t (Gemeentebelang)''kort zichni-et Voorstellen dat .raadsleden mét er--- varing als de commissieleden hebben, zóó lichtzinnig met de gemeentefmanciën om springen als blijkt uit het uitgebrachte ver slag. Hij achtte het onjuist de strandpachters die in goede jaren gespaard konden hebben nu reductie te geven over vorige jaren en verlaging over het volgende. Er zijn hier 78 pachters met 3 maal zoo-veel stoelen als in Scheveningen staanhet is niet verwon derlijk, dat de zaken scheef gingen. Zoolang men briefjes uitreikt met: mor gen voor 12 uur beta-len anders snijden we je gas af, en men voor schuld op ander gebied strenge maatregelen treft, zoolang zal spr. zijn stem niet aan het voorstel geven. De heer Groen wilde alleen verlaging van 10 pot. geven aan de pachters, die in Zandvoort gevestigd zijn. De heer Druy f geloofde, dat de in het moeras zittende pachters met een reductie van 1-0 pet. niet geholpen zijn. Het volgend jaar zou men voor dezelfde moeilijkheden zitten. Zouden B. en W. kans zien een voor stel te doen, dat afdoende is en dat de ge meente geen offer laat brengen dat niets op levert? Ofschoon de heer Elffers voelde voor het voorstel-Groen, achtte hij een verlaging van 10 pet. over de heele linie beter. Het is echter onjuist nu al beslissingen te nemen over 1935. Hij deed een voorstel in dezen zin, gesteund door den heer v. Sluisdam (Gemeentebe lang). In het begin van 1936 moeten dé pachtprijzen toch weer word-en bekeken. Wethouder Molenaar zei, dat de strand pachters toezegging gedaan h-ebben omtrent verlaging van stoeltarieven, en dat de raad daarom die pachters ook van zijn kant moet tegemoet komen. Het voorstel over de pacht 1933 werd zonder stemming aangenomen. Het voorstel-Bolwidt-v d. Werff, dat geen reductie wilde v-erleenen, werd verworpen. Het voorstel-Druyf (15 pet. reductie over 1934) werd niet gesteund. Het voorstel Elffers (slechts over 1934 10 pet. reductie) werd verwor pen. Het voorstel: 10 pet. over 1934 en 15 pet. over 1935 werd verworpen. Het voorstel: 10 pet. zoowel over 1934 als 1935 wex'd aangenomen. Het vrije baden werd toegestaan ten Zui den van de post van de reddingsbrigade. Wethouder Siegers verklaarde dan, dat zijn plan voor werk aan jeugdige werkloozen (het bouwen van kleedlokaal en tribunes) goedgekeurd was door het departement en dat daarna de burgemeester het aan ir. Zwiers ha-d toegezonden. Deze had tweemaal een heel andere teekening gemaakt, wat spr. een kaakslag aan eigen adres vond. De Voorzitter zeide, dat hij niets on vriendelijks bedoeld had en alleen het ge meentebelang voor oogen gehad had. Besloten werd dat de voorzitter een confe rentie zal hebben met den heer Zwiers voor de volgende vergadering. Besloten werd, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten om het crediet, waarover beschikt kan worden bij de Bank van Ned. Gemeenten (f 100.000) te verhoogen op f 150.000. De overige agendapunten zullen worden behandeld in de voortgezette vergadering op a.s. Vrijdagmiddag,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2