Reclamecampagne van het gasbedrijf. HET TANDHEELKUNDIG INSTITUUT 16 RIJKSSTRAATWEG 16 GEBIT f 35 Tandarts WOENSDAG 27 FEBRUARI '35 HAARLEM'S DAGBLAD 7 VELSEN Ter bevordering van het verbruik verschillende maatregelen in voorbereiding. Het gasdebiet beweegt zich in een dalende lijn. Weliswaar is de vermindering van het gasverbruik nog niet verontrustend, maai- de toestand is toch zoo, dat het wel wenschelijk mag worden geacht, maatregelen te nemen om een verdere daling te voorkomen. Het gas- pitje is in sommige gezinnen in de verdruk king geraakt; de crisis noopt vele gezinnen tot de grootst mogelijke zuinigheid en daar door heeft menige huisvrouw haar toevlucht genomen tot de goedkoope petroleum. De techniek heeft zich aan de nieuwe koers uit stekend weten aan te passen en zoo kwamen in den handel allerlei petroleumstellen, ge heel afwijkend van die welke vroeger de keu ken van zoo menig huishouding sierden. Het oude drie- of vierpitsstel viel in ongenade; het werd verdrongen door Ulauwbranders, ver gassers, het eene systeem nog mooier, zinde- lijker en economischer dan het andere. Het radicaalste middel om een verdere ver mindering van het gebruik tegen te gaan. een flinke verlaging van den gasprijs, heeft het gemeentebestuur niet te baat durven nemen. Alleen de prijs voor het muntgas werd met 1/2 ct. per M3 verlaagd, een prijsverlaging die den verbruikers niet onwelkom is, maar waar van toch een eenigszins belangrijke vermeer dering van het debiet niet verwacht kan worden. Hoe is het met het gasverbruik geloopen? Dit kan het beste worden aangetoond met eenige vergelijkende cijfers. In Januari 1934 werd van Hoogovens be trokken 540.795 M3, in Januari 1935 was dit kwantum 517.493 M3. Een niet onaanzienlijke vermindering dus, maar men moet hierbij niet Uit het oog verliezen, dat Januari 1934 veel kouder was dan de eerste maand van dit jaar. Februari geeft dan ook een gunstiger beeld te zien: in de eerste 25 dagen van Fe bruari 1934: 413.892 M3, in dezelfde periode van 1935: 414.255 M3. Een kleine stijging dus, ongeveer overeenkomende met de toeneming der bevolking Het aantal aansluitingen, dat begin 1934 10328 bedroeg, is thans 10420. Ook hier dus een geringe stijging. Meer gas door meer propaganda. Reeds eerder hebben wij gemeld, dat het bedrijf het groote magazijn heeft gehuurd op het Kennemerplein. waarin voorheen was ge vestigd het magazijn van den heer J. v. d. Broek. Hierin zal een toonkamer van het bedrijf van gas en water gevestigd worden. Maar de directeur, de heer A. d e W i t heeft nog meer snaren op zijn boog. Welke dit zijn, heeft hij ons gisteren verteld in een onder houd dat we met andere persvertegenwoor digers hadden. ^--We-zullen -trachten, het gasdebiet op peil- te houden, trots de misère, zeide de heer de Wit en dit zal geschieden door uitbreiding te geven aan de propaganda. Wat de toonkamer op het Kennemerplein betreft, deze zal geheel worden ingericht voor reclame voor het gemeentelijk gas- en water leidingbedrijf. Het winkelhuis zal niet elec- trisch, maar met gas verlicht worden, waar mede men wil toonen, dat het heel wel moge lijk is, een winkel met gas behoorlijk te ver lichten. De toonkamer zal voorloopig geopend zijn van 8 1/2 tot 12 en van 25 uur. Hierdoor kan men het met eigen personeel af. Er zal steeds iemand aanwezig zijn, om de bezoekers voor te lichten omtrent het gebruik van toestellen, maar men zal er ook kunnen koopen. Om te gemoet te komen aan de bezwaren van den particulieren handel zal het mogelijk zijn, dat aan de door den kooper aangewezen winke lier 10% wordt uitbetaald. Het is dus het be drijf niet in de eerste plaats te doen om de winst op de verkochte artikelen, maar om door het plaatsen van een zoo groot mogelijk aantal toestellen, het gasverbruik te ver- hoogen. De toonzaal is voorloopig voor één jaar gehuurd. Het zal van het succes afhangen, of de huur zal worden gecontinueerd. Gemeentelijke kookdemonstraties. Verder zullen er zoo vertelde ons de heer De Wit, op vijf verschillende plaatsen in de ge meente kookdemonstraties gehouden worden. De eerste dezer demonstraties zal plaats vin den Donderdag 14 Maart in het Patronaats- gebouw aan den Zeeweg. Voor deze demon straties zullen uitnoodigingen worden toege zonden aan alle gasverbruik'ers in IJmuiden- Oost én Driehuis. Een bekwame kok zal aan- toonen, hoe op gas beter en zuiniger kan wor den gekookt dan op al het andere. Verder wordt er een verloting gehouden, waarvan de prijzen zijn: le prijs een 1-pits gascomfoor en 100 M3 gas, 2e prijs 100 M3 gas, 3e prijs 75 M3 GAS EN OMZETBELASTING. Zeer ten nadeele van den gasverbruiker had eenigen tijd geleden de minister van Finan ciën bepaald, dat de omzetbelasting op gas zou worden geheven van den distributieprijs. Het gemeentebestuur heeft tegen deze belas tingheffing geprotesteerd. Thans is door den minister besloten, met wijziging van zijn eerste beschikking, de om zetbelasting te berekenen, op basis van een gasprijs van 4 1/2 cent per M3. Hierdoor is de belasting tot ongeveer de helft van het oorspronkelijke bedrag geredu ceerd. BURGERLIJKE STAND Bevallen: G. J. M. W. AppelWolfers, z., Wijkerstraatweg 124, Velsen-N. Th. D. Beu- mer—van Kroonenburgh, d„ Berkenstraat 10, IJmuiden, M. BruinPoldervaart, d., Bloem- straat 134, IJmuiden. A. van der SteltSmits, z., Ruysdaelstraat 22, IJmuiden, A. M. Schove- makerZonneveld, d., Melklaan 30, Velsen-N. E. van AlphenBravenboer, d., D. Hartogh- straat 24, IJmuiden, L. SchipperButter, d., Zandersstraat 25, IJmuiden. P. van Sighem Minderhoud, z., Oosterduinweg 78; IJmuiden. M. L. van der SteegKok, d., Burg. Weerts- straat 41, Velsen-N. J. de Graaf—Brakenhoff, z., Pr. Hendrikstraat 65, IJmuiden. Overleden: P. Jongens, 42 j., echtgenoot van A. A. Molier. P. C. Hooftlaan 18, Velsen. E. Mps, 61 j., ongehuwd, Beverwijk. J. de Groot 62 j., echtgenoot van T. de Groot, Bloemstr. 49, IJmuiden. gas, 4e prijs 50 M3 gas, 5e prijs een 1-pits ge ëmailleerd gascomfoor, 6e prijs een 2-pits suddercomfoor, 7e prijs 25 M3 gas, 8e prijs een 1-pits suddercomfoor. Bij voldoende belangstelling zal een kook cursus van 5 lessen worden georganiseerd, speciaal met het doel, de deelneemsters te leeren, haar toestellen zuinig te gebruiken en eventueele vragen te beantwoorden. De kos ten van den geheelen cursus bedragen f 2.50. Zij zullen zooveel mogelijk worden gegeven in leegstaande schoollokalen. Emaille comforen met spaarbran ders voor muntgasverbruikers. Tot nu toe werd aan muntgasverbruikers een zwart comfoor verstrekt. Er wordt thans overwogen, de afnemers van muntgas de keus te laten tusschen een zwart comfoor en een geëmailleerd comfoor met dubbelen spaar brander, evenwel met een geringe bijbetaling. Deze geëmailleerde comforen blijven echter het eigendom van de gebruikers, in tegen stelling met de zwarte comforen, die eigendom van het bedrijf blijven. Ongetwijfeld zullen vele huismoeders het geëmailleerde comfoor met de spaarbranders boven het zwarte apparaat verkiezen. Het eer ste is netter en zuiniger en het wordt boven dien haai- eigendom. Uit het bovenstaande blijkt, dat het gas- en waterleidingbedrijf waarvan de winst een dei- kurken is, die de gemeente in staat stellen, te blijven drijven, al het mogelijke doet om zijn positie te handhaven IJMUIDEN Tooneelvereeniging „Varia". „De Meteoor" van Jan Fabricius. Het bekende en veel aangehaalde woord van den Engelschen schrijver Rudyard Kipling „East is East and West is West and never the twain shaill meet" bevat een waarheid, door vele blanken aan den lijve ondervonden. Deze schrijver geeft de scheiding tusschen „blank" en „bruin" vernietigend aan, hetzij dit „bruin" personen, gewoonten of systemen zijn. Daar gelaten of er geen uitzondering op den regel zou kunnen voorkomen, voelt men de uit- drukkink niet alleen als de vaststelling van een feit aan, doch schuilt er eveneens een ze kere dreiging in. Een dreiging, die Fabricius in zijn „De meteor" heeft weten vast te leg gen en die een geroutineerde véreeniging als „Varia" heeft weten te-peilen en op het pu bliek vermocht over te brengen. Het haast profetische Kipling-woord had als motto kunnen staan boven dit werk, waar het eeuwige driehoeksprobleem de hoofdschotel is. Hugo Stoutenbergh (A. H. Holtslag), zijn vrouw Marcia (mevr. T. RozaPeek) en Arpa (L. W. Boeree) zijn er het ABC van. Op de drie genoemde personen drijft het stuk en dies waren het de geroutineerde krachten van Varia, die de taak der hoofd vertolkers op zich hadden genomen. De heer Holtslag was als majoor Hugo een figuur, die het tooneel „vulde"; das militar sprak uit zijn geheele verschijning. Zijn stu wende kracht als soldaat, zijn koele correct heid van den blanke, die zich superieur aan den inlander voelt, gaven aan de vertolking der meteoor vele hoogtepunten. Er was sfeer, spanning wanneer het tot een conflict (in 2) tusschen hem en Arpa komt. Ook in zijn strijd tusschen geweten en wrok leverde hij sterk spel. Bij den heer L. W. Boeree was de rol van Arpa in vertrouwde handen; hij wist zeer veel van de psyche van den fatalistischen Inlan der uit te beelden; zijn branie optreden te gen den majoor deed hem en den heer Holt slag een open doekje verdienen. Het contrast tusschen den bruisenden brui ne en den koelbeheerschten blanke was goed gepeild. De uitspraak tusschen Arpa en Mar cia deed wat opgeschroefd aan. De Marciafiguur (mevr. RozaPeek) is als eenigste vrouwelijke rol geen gemakkelijke. De strijd om de rassensuperioriteit heeft toch tot dieperen ondergrond den strijd om de vrouw. Haar positie in dit conflict heeft zij op meer dan loffelijke wijze weten op te bouwen. Het dwepend, romantisch meisje, dat haar vriend schappelijke verhouding tot den inlandschen jongen vrij van smetten heeft weten houden, vindt aan het onverwachte slot van het dra ma, dat haar hart dezen vriend inplaats van den echtgenoot gekozen heeft. Zuiver heeft zij de vrouw weten uit te beelden. Bijna alle beschikbare mannelijke krachten van Varia, in actieven dienst zoowel als de reserve, waren door den (voor deze gelegenheid zichzelf gepromoveerd hebbenden) kolonel Roza, den regisseur, „in de vuurlinie" ge bracht. Van de tal van schneidige figuren zullen we slechts een enkele noemen; men zal het ons niet euvel duiden, want er waren er meer dan een dozijn! Zoo waren Jack Roza als Jhr. de Vos en A. J. L. v. d. Berg als ltnt. Zomer twee trouwe vrienden van ltnt. Arpa. De vieve kolonel (regisseur Roza) had in de militaire sfeer, waarin het drama speelt, een voornaam aandeel. Zoo ook de sympathie ke verschijning van den auditeur-militair (Adr. de Back), wiens pleidooi een applausje verdiend had. (Deze voert voor den krijgsraad staande het woord, dat vergat hij wel eens af en toe). Naast heel veel goeds kleefden ook enkele vlekjes aan de uitvoering. De bijrollen waren in kleeding niet altijd even gelukkig. Er was, hoe kan het ook anders als het halve Indische leger op de planken is) een verwisseling van hoofddeksels, die kepi's heeten en geen petten. Doch dat valt weg tegenover de over het geheele fraaie uitvoering. In zijn openingswoord sprak de heer K. Faber over het verheugend feit, dat Varia's donateursaantal wederom stijgende is. Ook memoreerde hij in enkele sympathieke woor den het verscheiden van Varia's eere-voor- zitter, mr. F. L. J. E. Rambonnet, die de ver- eeniging altijd zulk een warm hart had toe gedragen. De krakende stoelen van hot theater waren voor het volgen van het spel hinderlijk luid ruchtig. HAARLEM- NOORD TEL. 16726 Berekent thans nog voor een geheel met garantie Pijnloos trekken Inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand 3. Iedere Tand meer 1.75 Porcelein of Zilvervulling 3. Goudvulling vanaf f 9. Goudkroon vanaf /15. 22 karaats goud Pijnloos trekken van Tand of Kies1.50 Mondonderzoek kosteloos Spreekuren alle werkdagen van 9-12 en van 1-4 uur. Zaterdags van 912 uur AVOND SPREEKUUR Dinsdag, Woensdag en Donderdag 79 uur. Beslist pijnlooze behandeling door Nederlandsch (Adv. Ingez. Med.) VERGADERING DER CHRISTELIJK DEM. UNIE. In het gebouw voor Christelijke Belangen in de Kalverstraat, IJmuiden Oost had Dins dagavond een drukbezochte vergadering plaats van de af deeling der C. D. U. De voorzitter der afdeeling opende op de gebruikelijke wijze en heette allen welkom. Hij moest tot teleurstelling van de vergadering mededeelen, dat de spreker Kamerlid Van Houten door ernstige ziekte zijner vrouw niet in staat was deze spreekbeurt te vervullen. Hij deelde mede, dat de heeren Ligthart en Kolkers beiden leden van de afdeeling Am sterdam het woord zouden voeren. Deheer Ligthart allereerst het woord ver krijgende begon er op te wijzen, hoe hij, die zelf ruim 20 jaren lang de S. D. A. P. gediend had met zijn krachten thans reeds jaren mede hielp het getuigenis der C. D. U. uit te dragen. Spreker behandelde verschillende leuzen: de C. D. U. moet getuigen tegen de onge rechtigheid in de wereld en ook op het poli tieke terrein, niet om menschen eer maar tot Gods eer, strijd tegen het alcoholisme en te gen het militairisme. Hierna verkreeg de heer de Wit uit IJmui- den-Oost het woord voor een persoonlijk debat voor de A. Rè partij. Enkele vragen waren in gekomen o.m. een beschuldiging inzake het valsch getuigenis spreken. De heeren Ligthart en Wolkers beantwoord den den debater en de vragen. De heer Wol kers liet vooral uit komen hoe de Anti Rev. partijmannen hun koers verlieten om in de liberale wateren te verzeilen. Deze goed geslaagde vergadering, waarin de beide sprekers het goed. recht, en den strijd der C. D. U. hebben aangetoond werd op de ge bruikelijke wijze gesloten. BESOMMINGEN Trawlers manden Bergen IJM 16 290 f 4180 Leentje Elisabeth IJM 255 60 f 1900 Roode Zee IJM 41 55 f 1680 Zwarte Zee IJM 27 75 f 1400 Irene IJM 89 95 f 2200 Ancor IJM 135 50 f 1760 Zwaluw IJM 90 90 f 1600 Eendracht IJM 117 265 f 3080 Hercules IJM 196 400 f 3900 Jacq. Clasina IJM 10 220 f 2500 Jenny Elsa IJM 88 55 f 1600 Flamingo IJM 42 70 f 1700 richt De Hoogoven-Staten-gedachte wordt in het spel weergegeven door de eerste stem, die een doorloopende strijd heeft te voeren te gen de massa van min of meer onverscnilli- jen en niet-overtuigden. De le stem wijst den weg tot het bereiken van het doel. Meer kan zij niet doen want eerst zal de menschheid zich zelf meer moeten ontwikkelen tot ge meenschapswezens, voordat er sprake kan zijn van het scheppen van een meer volmaak te samenleving. De werkelijkheid is niet an ders. Van de vereenging Hoogoven-Sta ten dient men niet te verwachten, dat zij haar leden in die volmaakte samenleving zal bin nenvoeren. De vereeniging kan niets anders doen, dan den weg aanwijzen. Zij zal het aan de leden moeten over laten, dien weg te be wandelen. Na deze inleiding volgde de opvoering van bovengenoemd leekenspel. Als bewijs van het streven in dat massaspel uitgedrukt, volgde daarop de watervlietfilm, die de gemeen- schapsarbeid, welke tot de opbouw van het sportpark „Watervliet" leidde, duidelijk weer gaf. Hierna had een revue van de vele onder afdelingen plaats, die duidelijk de band, wel ke tusschen de afdeelingen onderling be staat, liet uitkomen. Na de pauze voerde de damesafdeeling van S. S. H. gymnastiek de Regenboogdans uit. Vervolgens bracht mevrouw Vermeulen eenige liederen ten gehoore, waarbij zij ver dienstelijk begeleid werd door mej. A. Ver meulen. Tot slot gaf de leidster van de leekenspel- afdeeling eenige rythmische dansen te zien. Jaarvergadering Witte Kruis. Motorloggers: SCH 201 f580; KW 51 f1220. MARKTPRIJZEN VAN WOENSDAG 27 FEBR. Tarbot per K.G. f 1.20—f 0.90. Griet per 50 K.G. f 30—f 17. Tongen per K.G. f 1.30f 0.75. Groote schol per 50 K.G. f 14f 10. Middelschol per 50 K.G. f 20—f 17. Zetschol per 50 K.G. f 28—f 23.50. Kleine schol per 50 K.G. f 22—f 8.50. Bot per 50 K.G. f 8.50—f 7. Schar per 50 K.G. f 15—f 12. Tongschar per 50 K.G. f 27f 26. Rog per 20 stuks f 20f 5.50. Vleet per stuk f 2.30f 1.20. Kleine poon per 50 K.G. f 11.50f 9. Groote schelvisch per 50 K.G. f 35f 31. Middelschelvisch per 50 K.G. f 34f 28.50. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 28— f 23.50. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 22f 11.50 Kabeljauw per 125 K.G. f 56f 25. Groote gullen per 50 K.G. f 20—f 11.50. Kleine gullen per 50 K.G. f 16—f 10. Wijting per 50 K.G. f 9.50—f 4.90. Heilbot per K.G. f 1.10—f 0.70. Leng per stuk f 2.16—f 0.50. Koolvisch per stuk f 0.76—f 0.17. Groote hake per 125 K.G. f 84. Middel hake per 125 K.G. f 88. Kleinmiddelhake per 50 K.G. f 34—f 32. Kleine hake per 50 K.G. f 25—f 17. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: RO 53 Dirkje met 10 nu schelvisch, 10 m. piepers, 30 m. wijting, 150 koolvisch, 70 m. hake, 15 m. rog, 15 m. varia, 300 m. totaal. Gerberdine Johanna IJM. 38 10 m. schel visch, 10 m. piepers. 80 m. wijting en witjes, 300 m. koolvisch en leng 140 m. varia, 110 m. hake, 650 m. totaal en 120 stuks stijve kabel jauw. Rotterdam IJM. 112 40 m. schelvisch, 40 m. piepers. 100 m. kabeljauw. 10 m platvisch, 10 m. wijting, 30 m. varia, 110 m. radio. 340 to taal, en 120 stuks stijve kabeljauw. BEVERWIJK JAARAVOND HOOGOVENSTATEN. Geen plaats was onbezet toen Hoogoven- Staten Dinsdagavond haar jaarlijksche uit voering in het Kennemer Theater gaf. In zijn openingswoord zette de voorzitter de heer Demmers in het kort de bedoeling van het 'leekenspel „Arbeidersvreugde" uiteen. Spreker kondigde dit spel aan als een voor het pu bliek vrij nieuwe methode om tot een dus danig gemeenschapsspel, dat de problemen die zich onder de massa naar voren dringen tot uitdrukking brengt, te komen. Arbeidsvreugde tracht uit te drukken, waar om de vereeniging Hoogoven-Sta ten is opge serveerd was voor het zilveren jubileum en het overschot van de in 1933 gevoerde St.-Ni- colaas-reclame beschikt de afdeeling thans over f 196.96. - De heer Lubbers, secretaris, bracht een jaarverslag uit, waarin hij o.m. memoreerde, dat het aantal leden vrijwel gelijk was geble ven aan dat van het vorige jaar. De afdeeling telde op 1 Januari j.l. 104 le- den. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende bestuursleden, de heeren H. van Doorn, J. Th. Kuys en W. J. Lubbers herko zen. De bouw van het badhuis. Dinsdagavond vergaderde in Hotel „Ter Burg" de plaatselijke afdeeling van de Noord- hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" onder voorzitterschap van den heer C. Ding ier. Na de gebruikelijke openingswerkzaam heden heeft de secretaris, de heer J. Deege naar het jaarverslag uitgebracht, waarin hij in de eerste plaats de aandacht vestigde op den achteruitgang van het aantal leden van 1134 tot 1038. Hoewel deze achteruitgang ten deele moest worden toegeschreven aan de heer- schende werkloosheid, kon toch niet worden ontkend, dat nog steeds velen, die in een meer bevoorrechte positie verkeeren, hun finan- cieelen steun aan de afdeeling- blijven ont houden. De werkzaamheden van het bestvur - in 1934 grootendeels gewijd aan de propa ganda voor het bouwfonds van 'r"t. badhuis. De feestweek in September bracht een belangrijk bedrag in het bouwfonds, waarin de Harddraverij vereeniging zoo'n groot aandeel had. Van de in November gehouden bazar was de opbrengst f 1607,70. Het bestuur overweegt thans plannen om het aantal leden uit te breiden. De algemeene penningmeester, de heer Th. Reynders bracht vervolgens de financiëele verslagen uit van de verscheidene onderaf- deelingen. De rekening van de vereeniging zelf sloot in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 2757.56 met een nadeelig saldo van f 33.91. De contributies bedroegen over 1934 een bedrag van f 2657,75. De rekening van het badhuis vertoonde een nadeelig slot van f 500, dat waarschijnlijk evenals vorige jaren door de gemeente zal worden aangezuiverd. Het eindcijfer dezer re kening was f2637,87 1 2. De rekening van de afdeeling Wijkverple ging vertoonde eveneens een nadeelig saldo groot f 51.71. In ontvangsten en uitgaven sloot zij op een bedrag van f 2609,22. Ook de afdeeling kraamverzorging had een nadeelig' saldo te boeken, namelijk van f 383,11, bij een eindbedrag van f 2036,04. Beter was het gesteld met de rekening van de afdeeling t.b.c.-bestrijding. Hier was een voordeelig saldo van f 763,77. Het eindcijfer was f 5611,82. Het Bouwfonds voor het nieuwe badhuis bezit thans een bedrag van f 6812,13, De balans geeft een eindbedrag aan van f 20975,34. Het badhuis, dat inmiddels ver kocht is, is op de balans geplaatst voor een bedrag van f 8000. Het vermogen der vereeni ging is thans f 17713,98. Aangezien de controlecommissie nog niet gereed was gekomen met haar werkzaam heden, zal haar rapport eerst in de najaars vergadering worden uitgebracht. Mevr. Brat bracht het jaarverslag uit van de afdeeling wijkverpleging. De wijkzuster had in totaal afgelegd 3222 bezoeken, waarvan te Beverwijk 1596 bij 72 patiënten, te Wijk aan Duin 1619 bij 74 en te Heemskerk 7 bij 2 patiënten. Het consultatiebureau voor zuigelingen werd bezocht door 322 zuigelingen met 2677 be zoeken. De afdeeling kraamverzorging zag haar werkzaamheden toegenomen. Behandeld wer den 100 kraamvrouwen tegen 94 in 1933. Uit gegeven werden 546 stuks verplegingsartike- len. De jaarverslagen werden alle- -«der dank zegging goedgekeurd. De voorzitter wees er op, dat uit deze ver slagen wel een opgewekt vereenigingsleven blijkt. Het aantal bezoeken van de wijkzuster overtreft op het oogenblik zelfs het maximum aantal. dat voor de kleinere gemeenten is vastgesteld. Blijkens het rapport van den heer Timmer werden in 1934 door de afdeeling T.B.C.-be strijding 10 patiënten uitgezonden naar sa natoria. waarvan 8 voor rekening van de af deeling en 2 voor den Raad van Arbeid. De zuster bracht in 140 gezinnen bezoeken. In 127 gevallen was de woningtoestand goed. in 7 tamelijk en in 3 gevallen slecht te noemen. In het Consultatiebureau werden 869 con sulten gegeven. Uit het verslag over de exploitatie van het badhuis, uitgebracht door den heer C. Dingier, bleek, dat verstrekt waren 2085 kuip baden, 3947 stortbaden voor kinderen 4930 voor volwassenen, in totaal 10962 baden. Bij de rondvraag vroeg de heer J. Visser, wanneer het nieuwe badhuis gereed zou kun nen zijn. De voorzitter antwoordde, dat het wach ten nog is op de goedkeuring door Ged. Sta ten van het raadsbesluit, waarbij de gemeente zich garant stelt voor de rentebetaling en af lossing van de met het hoofdbestuur te sluiten leening. Zoodra deze goedkeuring afkomt, zal het bestuur tot aanbesteding kunnen over gaan. De architect verwacht, dat het nieuwe ge bouw op 1 Sept. in gebruik kan worden ge nomen, wanneer op 1 April althans met den bouw een aanvang kan worden gemaakt. R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING „DE HANZE". De plaatselijke afdeeling van de R. K. Mid- denstandsvereeniging „De Hanze" hield Dins dagavond in het gebouw der K. S. A. haar jaarvergadering. Uit het financieel verslag van den penningmeester bleek, dat de ont vangsten f 979,61 en de uitgaven f 916,13 had- HILLECOM „TANTE ROOSJE". Dinsdagavond organiseerde het comité- T.B.Copgericht ter gelegenheid van het zilveren jubileum der Hillegomsche vereeni ging tot bestrijding der Tuberculose, een op voering van het bekende blijspel „Tante Roosje" van Jaap van der Polll In zijn welkomstwoord deelde de heer Pa ling mede. dat de beide voetbalvereenigingen ..Hillinen" en ..Hillegom" ook nog een gecom- bineerden wedstrijd voor hetzelfde doel zul len spelen. Van een ysfeest, aangeboden door „Hillegom Vooruit" is jammer genoeg door het uitblijven van winterweder niets geko men. De geheel gevulde zaal heeft buitenge woon genoten van de zeer goede opvoering van „Tante Roosje" Van de dames stond mevr. Paling in de titelrol op het eerste plan. Als de rijk geworden Joodse he marktkoop vrouw wist zij geregeld de zaal te doen da veren van het lachen. Ook Marga Heller was uitstekend, daarbij goed bijgestaan door Otti. terwijl de ondankbare rol van Lilly Stei- ner oo keen goede vertolking genoot. Van de heeren noemen wij allereerst Ga briel Schlimmer. die voor het eerst bij het comité optrad en een buitengewoon prij zenswaardige vertolking gaf van zijn rol. Ook Oscar en Max waren zeer goed. Een verloting bracht nog ruim f 40 op. Hier voor waren verschillende fraaie iprijzen be schikbaar gesteld. Het comité kan met groote voldoening op dezen welgeslaagden avond terugzien. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: S. Zweegman, Ha venstraat 14. een sleutel; C. v. Keulen, Sta tionsweg 17, een ring met sleutels; N. Dijkstra, Meerstraat 12. een autosleutel in étui: A. J. Weijers, Brouwerlaan 35, een fietstaschje met gereedschap: L v. Steenwijk. Leidschestraat 55, een huissleutel: A. Broekhoff. Loosterweg II 130, een blauwe wollen muts; J. H. Galjaard Rozenprieelstraat 59. Haarlem, een belasting- merk in étui; B. Winkel, Loosterweg III. een stuk vlakgom in houder; J. Weijers, Voosse- dwarsstraat 9, een ring met sleutels; M. C. Nieuwenhuizen. Leidschestraat 134, 21 spon zen; Vaas, Julianastraat 22, Lisse. een auto slinger; C. Bos. Leidschestraat 202. een dek zeil; P. F. Strobbe. Hoofdstraat 168. een hond (fo^terrier)bij de politie: een van een wa tertank touringcar nikkel; een paar sokken; een portemonnaie inh. 2 A en loterijbriefjes. LISSE Holland's Bloembollen kweekers Genootschap. De afdeeling Lisse van bovengenoemd ge nootschap hield Dinsdagavond in Hotel „De Witte Zwaan" te Lisse haar jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer J. Berbee Gz. Deze merkte op dat 1934 niets be ters heeft gebracht, dan vorige jaren. Ameri- ka's openstelling is een klein lichtpuntje, doch er zijn nog veel meer factoren, die mede moe ten werken tot een betere toekomst. De penningmeester, de heer A. Raaphorst, bracht verslag uit. Er was een saldo van ruim f93—. Het jaarverslag werd uitgebracht door den secretaris, de heer K. Tanis. Volgens hem dient een protest van de kweekers uit te gaan tegen de handelwijze van de regeering ten opzichte van de belangen der kweekers. De nood onder hen is zeer hoog gestegen; de lasten, die hun worden opgelegd, zijn te zwaar om te dragen. Aan den secretaris en penningmeester werd dank gebracht. De heeren P. Warmerdam Czn. en P. PJjn- acker werden als bestuursleden herkozen. Zij namen hun benoeming aan. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering werd in behandeling genomen. Het voorstel van de afd. Hillegom werd be sproken. Dit voorstel luidt: „De afdeeling is overtuigd van de onmoge lijkheid van bloembollenkweekers om de roe belasting voor het opkoopen der surplus-bol- len te betalen en draagt het hoofdbestuur van het II. B. G. op, de Regeering te wijzen op den nood der kweekers, die door de roebelasting tot ondergang gedoemd zouden zijn. Het hoofd bestuur, overtuigd van de billijkheid van dit voorstel, dringt er bij de afdeelingen met klem op aan, dit voorstel aan te nemen." De heer P. Warmerdam en J. P. Segers on dersteunden dit voorstel met warmte. De heer J. P. Segers diende een motie in, om er ter bevoegder plaatse op aan te dringen dat stappen worden gedaan om de Regeering van den nood te doordringen. Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. HAARLEMMERMEER AUTO IN BRAND. Vermoedelijk door het warm loopen van den motor geraakte op den Spaarnwouder- weg nabij Vijfhuizen, een personenauto in brand. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat aan blusschen niet meer te denken viel. De inzittenden konden zich intijds in vei ligheid stellen. De auto werd geheel ver nield. VIER STROOPERS AANGEHOUDEN. De politie heeft aan den Bennebroeker- weg nabij den Hoofdweg een 4-tal stroopers aangehouden, die op verdachte wijze met lichtjes seinden en in het bezit bleken te zijn van zegens, waarvan er een een lengte had van ongeveer 40 meter. Inbeslagname der netten en proces-verbaal volgde. GESLAAGD. Voor het examen Nederlandsch Getuig schrift voor Sportmassage van het Neder landsch Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage, zijn o.a. geslaagd de heeren P. den bedragen, zoodat het batig saldo f 63,48 van der Hooft en mej. E. J. A. Janssens te bedroeg. Met een som van i 100, dat gere- Haarlemmermeer.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9