VRIJDAG T MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 6 DE TULPENHOF gezien van het dak van het Bloemenpaleis. Links het „Waren huis", op den achtergrond het groote restaurant. De lichtzuilen zullen den Hof des avonds een fantastischen aanblik geven. Over twee weken zijn de poorten geopend... De versieringen van Heemstede. Nog twee wekenen de Internationale Bloemententoonstelling Flora 1935 Heemstede is geopend. Jaren van voorbereiding zijn aan dat moment voorafgegaan, de deskundigen hebben berekeningen gemaakt en teekeningen ontworpen, een heele tijd van inapannenden arbeid is gepasseerden thans is het oogen blik bijna gekomen, dat de resultaten daar van aan het publiek worden getoond." Met een gerust hart kunnen we de opening tegemoet gaan", kon de heer T. van Waveren, voorzitter van het Tentoonstellingscomité Flora Don derdagmiddag in een persconferentie zeggen, „men werkt nog slechts aan het wegnemen van het winterdek. aan het afwerken van de paden en andere' dergelijke bezigheden. Maar de hoofdzaak is gereed". Het Bloemenpaleis, het groote halvemaan vormige gebouw rechts achterin den Tulpen hof, in welk Paleis de vijf tiendaagsche ten toonstellingen zullen worden gehouden, is volkomen gereed om de inzendingen (die eruit teraard nog niet in zijn gebracht) te ontvan gen: de paden zijn verhard, de verlichting (indirect, zooals we vroeger reeds meedeelden, zoodat geen der kijkers, waar ook, er eenigen last van ondervinden kan) is in orde, de ven tilatie en de verwarmingsapparaten wachten slechts op de hand, die ze in werking zal stellen. Het Bloemenpaleis zal tijdens de Flora I (de eerste 10 dagen) uitsluitend aangelegd en versierd zijn met bloemen van bolgewassen. Door het gebruik van hetzelfde decoratie materiaal, coniferen, in blad getrokken beu ken en wilgen, en bloeiende heesters, zullen de vele inzendingen één geheel vormen. In de rechter vleugel komt o.a. een „formal garden" in te zenden door -»de afdeeling Heemstede van Bloembollencultuur. Hierin zal men vijvers vinden imet een door „blau wen regen "behangen pergola omsloten, pa den van flagstone, welke door borders van Darwintulpen slingeren, gazons met hyacin- tenperken, enz. De linkervleugel wordt gevuld met de meest complete collectie hyacinthen welke men zich denken kan, door de afdeeling Over- veen-Bloemendaal en de Ver. De Hyacinth verzorgd als een speciale demonstratie van het gebruik van hyacinthen in de bloem schikkunst. Honderden bloemstukken van al lerlei grootte zullen hier een fantastisch kleurenspel scheppen. En in de middenhall komen de fijnste snufjes in hyacinthen. tul pen, narcissen, amaryllissen, lelietjes, enz. Boven den in- en uitgang van de zijhallen van het Paleis zijn glas-in-loodramen aange bracht van Nico Schrier, voorstellende eener- zijds de reactie van verschillende menschen bij het beschouwen van bloemen, anderzijds de dieren tegenover de bloemen, het beweeg lijke leven tegenover de stille schoonheid der bloemen. Het gebrandschilderde glas-in- loodraam in de officieele ontvangzaal bedoelt als allegorische verbeelding weer te geven de beteekenis der bloemen voor het mensche- lijk leven, van de wieg tot aan het graf. De godin Flora verschijnt tusschen de menschen, de aarde zegenende en verrijkende met haar bloemenweelde. Dit raam is ontworpen en uit gevoerd door den glasschilder Huib de Ru. De leden der Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur zullen op 15 Maart van 10 uur af. met dame toegang tot de tentoonstelling hebben. Om half elf worden de minister van Economische Zaken, Mr. Steenberghe en de genoodigdcn door het Uitvoerend Comité ontvangen. Na de officieele opening, welke op één der bordessen van het gebouw ge schiedt door minister Steenberghe, vindt een rondgang door het gebouw en over de terrei nen plaats. Om 12 uur worden de poorten opengesteld voor het publiek. Om één uur biedt Heemstede een lunch aan in het restau ra r.L Flora, waar genoodigd worden de eere voorzitter van dc tentoonstelling, binner- en buitenlandsche delegaties van tuinbouwver- cenigingen, besturen van vereenigingen uit de bloembollen streek en andere officieele gasten. 's Avonds biedt het Provinciaal bestuur van Noord-Holland een ontvangst aan in het Gou vernementsgebouw aan de Paviljoenslaan. aan de buitenlandsche delegaties, officieele personen en vele vakmenschen. welke bij den opbouw der tentoonstelling- betrokken zijn. Wat in Heemstede gebeurt. De Vereeniging tot- Bevordering van Vreem delingenverkeer afdeeling Heemstede, heeft het plan gevormd aan deze gemeente, tijdens de bloemententoonstelling, een feestelijk aan zien te geven. Zij heeft dit plan in handen gelegd van den Heemsteedschen teekenaar Jan Wiegman, die versieringen heeft ontworpen voor de Heem- steedsche Dreef, voor den rand van het grot bosch aan den Heerenweg en voor den brug over de Leidschevaart aan de Zandvoortsche- laan. Aan het begin van de Heemsteedsche Dreef (bij de Blauwe brug zal een monumentale lichtmast verrijzen, steunend op een base ment van kleurige, met bloemen versierde vlakken en oprijzend uit een bed van bloe men en coniferen. Deze mast, welke in 't midden het woord „Flora' draagt, zal als be kroning van den top 4 lampen dragen, gevat In een kleurige omlijsting. Een eind verder op den Dreef, aan het Pieter Aertzplein zal een tweede lichtmast prijken. Deze zal echter in afwijking van de vorige op het midden van de mast een lichtbak dragen, bekroond met „Flora" en aan de voorzijde (gericht naar de Ader. Pauwlaan) een pijl, dus tevens dienen als richtingaanwijzer voor het verkeer, ook 's avonds, daar dan woord en pijl verlicht zul len worden. Een derde mast, gelijk aan de eerste, ver rijst op 't midden van de Zandvaartbrug en een vierde zal een plaats- vinden op het. punt waar de Provinciale weg. aansluit bij de Heem steedsche Dreef. Deze mast, zal een voetstuk hebben van bescheidener afmeting, echter aan beide zijden het woord „Flora" naar de Haarlemmermeer en naar de Dreef, Voor de versiering van den zoom van het grotbosch heeft Jan Wiegman de berm om den grooten vijver langs den Heerenweg be nut.. Hier zal het woord „Flora" in forsche letters prijken op een bed van Erica, geflan keerd door hooge en lage coniferen en om zoomd door een rand van palmpjes, 's Avonds zal het woord „Flora" verlicht worden. Ten slotte zal de brug over de Leidschevaart aan de einden met 4 kleurige masten worden ver sierd en in 't midden vóór de leuning zal. aan de zijde van het station „Aerdenhout" het woord „Flora" in een kleurige omlijsting wor den aangebracht. Dit geheel zal weerspiege lend in het water van de Leidschevaart voora! voor treinreizigers komend uit Leiden, reeds van verre een fantastischen indruk maken. De voornaamste openbare plantsoenen zijn beplant met bolgewassen. De burgerij heeft bijzondere zorg besteed aan de voortuinen voor welker versiering een wedstrijd is uitgeschre ven. De plaatselijke Vereeniging voor Vreem delingenverkeer heeft in samenwerking met de afdeeling Heemstede van de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur de leiding van dit plan genomen .terwijl voor de uitvoe ring daarvan de medewrking is verkregen van tal van hoveniers, werkzaam in Heem stede. Met medewerking van de plaatselijke middenstandsorganisaties is tevens een wed. strijd in winkelversiering uitgeschreven. Ofschoon de ..Flora"-tentoonstelling bijzon deren luister bijzet aan de viering van het jubileum der vereeniging, de herdenking van het 75-jarig bestaan van de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur, heeft het hoofdbestuur gemeend, de eigenlijke herden king niet rechtstreeks aan de tentoonstelling te moeten verbinden, maar daarvoor een af zonderlijke middag te bestemmen, waarop de op het jubileum betrekkelijke toespraken zullen worden gehouden zoodat ter tentoon stelling de aandacht geheel op haar doel kan worden saamgetrokken. De herdenkingsbijeenkomst -zal gehouden worden op Donderdag 14 Maart in de beurs- zaal van bet Krelagehuis. Hiertoe zijn uit- genoodigd de Rijks-, Provinciale en Gemeente autoriteiten, vertegenwoordigers van binnen- en buitenlandsche tuinbouwvereenigingen. de besturen van de afdeelingen en de bestuurders en leden van commissies en instellingen der vereeniging, en anderen. Uit het buitenland zijn verschillende depu taties aangemeld: de oudste en grootste Brit- sche tuinbouwvereeniging. de Royal Horticul tural Society, zal vertegenwoordigd worden door haar bestuursleden .de heeren Leak. Trot ter en secretaris Lt. Col. Durham, de bijna even oude Société nationale d' Horticulture de France door haar eersten vice-president Ferdinand Cayeux, de Société Royale d'Agri- culture et de Botanique de Gand en de Chambre syndicale des Horticulteurs beiges door den heer Albert DeSmet, die voor laatst genoemde vereeniging als mede-afgevaardigde heeft den heer Delpair. De Deutsche Gesell- schaft für Gartenkultur en de Deutsche Gar- tenbaugesellschaft zenden als gedelegeerden haar respectievelijke presidenten, de heeren Boettner en Prof. Ebert. De Finsche Tuinbouw- handelsvereeniging zal vertegenwoordigd wor den door de heeren Torsten Barck en Ossian Lunden, voorzitter en secretaris der vereeni ging. Eenige andere buitenlandsche vereeni gingen hebben onder schriftelijke aanbieding van haai' gelukwenschen, zich laten veront schuldigen. De buitenlandsche tuinbouwpers za! vertegenwoordigd zijn door de hoofdredac teuren o.a. van The Gardeners' Chronicle. The Horticultural Trade Journal en La Tribune Horticole. Uit Nederland zenden deputaties: de Neder- landsche Tuinbouwraad fde heeren J. C. M. Mensing, Jac. Smits, F. V. Valstar en Jhr. Dr. ■T. C. Mollerus), de Kon. Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde (Jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord. Mr. T. J. T. Noyon en Jhr. Mr. C. Dedel), de Bond van Bloembollen handelaren fde heeren C. P. Nelis. J. M. van Til en Mr. M. van Toulon van der Koog) en het Hollandsch Bloembollenkweekersgenoot- schap (de heeren S. Schoneveld en Jos. M. J. Braam). Zooals bekend, zal het Mannenkoor Die Spaernesanghers. de bijeenkomst opluisteren door zang, onder leiding van zijn directeur den heer Lieven Duvosel. De voorzitter der vereeniging, de heer Krelage, zal een herden kingsrede uitspreken, waarna door een klein aantal sprekers nog het woord zal worden ge voerd; voor zoover thans bekend door den Directeur-generaal van den Landbouw. Ir. Roebroek, die den Minister van Economische Zaken zal vertegenwoordigen, door den burge meester van Haarlem den heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, door den heer Mensing uit naam van den Nederlandschen Tuinbouw en door een spreker namens den buitenlandschen tuinbouw. Na afloop van de bijeenkomst houdt het hoofdbestuur receutie in de restauratiezaal van het Krelagehuis. Des avonds vereenigt het hoofdbestuur een honderdtal genoodigden in het restaurant ..Flora" op de bloemententoonstelling te Heemstede aan een maaltijd, waar o.a. Z. E. de Minister van Economische Zaken Mr. M. P. L. Steenberghe zal aanzitten. Na. tafel zal het gezelschap in de gelegenheid, worden gesteld het verlichte Bloemenpaleis en de verlichte terreinen te bezichtigen om den avond te besluiten in het Volendamsche Bierrestaurant op de Flora, waar zich dan inmdidels reeds verzameld zullen hebben de inzenders en an dere medewerkers aan de tentoonstelling, die door het Uitvoerend Comité zijn uitgenoodigd ,om den avond op de tentoonstelling door te brengen We hebben reeds gemeld, dat in het Frans Halsmuseum tijdens de tentoonstelling een expositie zal plaats hebben van spotschriften en afbeeldingen over deGeschiedenis van de Bloementeelt. Tevens zal in het Teylermuseum een tentoonstelling worden gehouden van j oude en nieuwe kunst, gewijd aan de bloem, j zoowel uit het bezit van het museum als van elders. Deze beide tentoonstellingen zullen geopend worden Zaterdagmiddag 16 Maart half drie in het Frans Halsmuseum. Dit zijn de feestelijkheden en plechtigheden verbonden aan de Derde Groote Voorjaars bloemententoonstelling van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haar lem. Volkomen terecht zei de heer van Waveren. dat het 25 H.A. groote terrein, hoewel samen gesteld uit honderden inzendingen, één groot nark is geworden, en dat de hier en daar geplaatste zomerhuisjes en rotspartijen, het Larensch boerderijtje en de tuintjes den in druk maken bij het geheel te behooren en er reeds jaren te staan. Maar wat zullen wij trachten u met woor den een uiteraard zeer onvolledig beeld te geven van de Flora, als gij binnenkort zelf die onbeschrijflijk-prachtige weelde van kleuren en geuren zult kunnen genieten? EEN BLIK IN HET BLOEMENPALEIS. In liet midden het pad van ongeveer 5 M. breedte, waar een hek middendoor zal loopen, om het verkeer van beide richtingen gescheiden te houden. Aan weerszijden daarvan glooien flauw de stands naar boven, die licht krijgen door de ramen er boven en 's avonds door de verlichting, aangebracht in de lichtbakken (op de foto links van de rechterbovenramen. ARROND. RECHTBANK. Vechtpartij na colportage met fascistische lectuur. Een 45-jarig Zaandammer heeft Donderdag morgen voor de Haarlemsche rechtbank te rechtgestaan terzake van mishandeling. Hij zou in den nacht van 30 Nov. op 1 Dec. 1934 een 27-jarigen Amsterdamschen fascist met een gummistok op het hoofd geslagen hebben, ten gevolge waarvan de getroffene een ernstige schedelbreuk heeft opgeloopen. Er is levensgevaar geweest, doch de getrof fene is thans genezen. De eerste 8 weken heeft hij niet kunnen werken. Het slachtoffer zei in den bewusten nacht gecolporteerd te hebben met fascistische bla den. Verdachte schereuwde hem toe: „Hier niet!" Plotseling kreeg hij van achteren een slag op het hoofd. Aanleiding tot het optre den van verdachte heeft getuige, noch zijn gezelschap gegeven. Op een vraag van den verdediger, mr. Simon de Jong, of iemand van zijn gezelschap ge wapend was, antwoordde getuige: „Neen, dat is onze gewoonte niet." De politieman, die door verdachte eerst op het colporteeren attent gemaakt was, heeft verd. tot kalmte aangemaand, waaraan verd. voldaan heeft, voor zoover get, hem in het oog gehouden heeft. Er ontstond een vecht partij waaraan wel 50 personen deelnamen. In de duisternis kon hij niet alles goed waar nemen. Er werd geschreeuwd en met stukken dakpannen gegooid van de daken. Een mece-colporteur heeft verdachte zien zwaaien met een stok van een meter lengte, waarmee hij den klap uitdeelde. Daarop liep verd. zijn huis weer in. Get. had opdracht om huis aan huis pamfletten te bezorgen, maar verd. wilde het niet hebben en daarom liepen ze door. Nog een andere colporteur schatte de lengte van den stok op 60 c.M. Hij had op 30 M. af stand gestaan en alles goed kunnen zien. Een vierde colporteur zei. dat de lantaarns uitgedraaid waren. Op een vraag van den verdediger antwoordde de agent: „De zaak leek eerst niet ernstig en er is toen niet over een dader gesproken." Na het hooren van deze 7 getuigen kwamen de 6 getuigen a décharge aan de beurt. Een hunner verklaarde, dat de colporteurs tegen den verdachte scholden en bedreigden met woorden. Nadat verd. gezegd had, dat hij de pam fletten niet wilde hebben is gezegd door een colporteur: „Breng ze bij hem op tafel!" Hier na hoorden ze verd. roepen: „Moord! Moord! Politie!" Verdachte ontkende nog eens nadrukkelijk, zich aan het hem ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt. De Officier van Justitie merkte op, dat het hier weer gold een botsing tusschen twee Staatsgroepen. Maar spreker zou hiér alleen rekening houden met een mishandeling, die heel ongelukkig is afgeloopen. Op de politieke geschiedenis wenschte hij niet in te gaan. Wel gaf hij een relaas van het gebeurde. Gevraagd zou kunnen worden, waarom juist gecolpor teerd moet worden in een straat, waar te genstanders wonen, omdat dit provoceerend werkt, maar daarmee kan de rechtbank zich niet ophouden. Een getuige politieman heeft gezien, dat verdachte den klap gegeven heei't. En hoewel dit door vier of vijf getuigen on der eede bevestigd wordt, ontkent verdachte hardnekkig zich hieraan schuldig te hebben gemaakt. Ridderlijke!' zou spreker het vinden, als verdachte het maar eerlijk bekend had en gezegd had, dat het een gevolg was van zijn drift. Dit mag natuurlijk ook niet plaats heb ben, maar dat zou tenminste flinker zijn ge weest. Spreker kan dan ook geen enkele ver zachtende omstandigheid vinden. Het is een geluk dat de mishandelde weer zoo snel ge nezen is, maar dé mishandeling had toch heel ernstige gevolgen kunnen hebben. Hij eischte een gevangenisstraf van acht maanden. Mr. S. de Jong, die als raadsman voor ver dachte optrad, merkte op, dat het tijdens dit relletje stikdonkere nacht was. Het moet dus onmogelijk geacht worden, dat men gezien kan hebben, dat verdachte den klap heeft gegeven. Het is al meer voorgekomen, dat bij schermut selingen iemand door zijn eigen kameraden geslagen werd. Dit kan ook hier gebeurd zijn. De rechtbank mag dus wel uiterst voorzichtig zijn bij het nemen van een beslissing, Pleiter twijfelde dan ook sterk aan de waarheid der getuigenverklaringen, vooral omdat een der hoofdgetuigen heeft durven verklaren, dat hij in dezen mirakel-donkeren nacht op een af stand van 25 M. gezien heeft, dat verdachte den klap toebracht. Dit acht pleiter onmoge lijk. Wanneer vijftig N. S. B.'ers in den nacht in een arbeidersbuurt komen, dan is het niet te verwachten, dat die bewoners rustig blijven slapen. Dan moet er een schermutseling kt - men. Pleiter merkt op. dat deze schermutseling bewust door deze vijftig opgewonden N.S.B.'ers is uitgelokt; zij wil de n dit relletje. Hij meent dat men geen helder beeld heeft kunnen ge ven van wat er precies gebeurd is. Men heeft niet objectief kunnen waarnemen. Met groote klem vraagt pleiter vrijspraak, omdat het overtuigend bewijs niet geleverd is. Verdachte verklaarde nog eens, dat hij on schuldig was. In zijn 25 jaren van politieleen strijd heeft hij nog nooit wapenen noodig ge had om de Marxistisr ideeën bij de arbei dersmassa ingang te - n vinden. De Rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen. De botsing tusschen tram en autobus te Hïllegom. Voortgezet werd de behandeling van de zaak tegen den trambestuurder P. A. B„ die er van beschuldigd werd, eenigen tijd gele den een botsing te hebben veroorzaakt tus schen een door hem bestuurde tram en een autobus, die vlak nabij de rails stond, zoodat de tram niet zonder botsing kon passeeren. Het gevolg was, dat de autobus beschadigd werd. Nadat nog eenige getuigen gehoord waren, kreeg de Officier van Justitie het woord. Hij meende, dat het hooren van deze getuigen niet veel licht op deze zaak heeft geworpen. Wel is volgens hem komen vast te staan, dat de botsing niet gebeurd zou zijn, als verdach te opgelet had. Nu wordt opeens gezegd, dal een auto de oorzaak was, dat verdachte het roode achterlicht van de autobus niet had kunnen zien? Met die verklaring had men vroeger moeten komen. Spreker vond geen aanleiding wijziging te brengen in de straf, die hij bij de eerste behandeling geëischt had. namelijk 75 boete of dertig dagen hechtenis. De verdediger, Mr. H. B. J. Waslander, vestigde nog eens de aandacht op de tegenstrijdigheid in de getuigenverklaringen. Hij persisteerde bij zijn verzoek om vrijspraak. Ook in deze zaak zal over veertien dagen uitspraak worden gedaan. Dood door schuld N. J. B., te Leiden, werd beschuldigd dat hij op 19 November van het vorig jaar te Haar lemmermeer als bestuurder van een vracht auto, beladen met 2y2 ton zwarte aarde, hoogst roekeloos en onvoorzichtig en lichtvaardig over den Hoofdweg aldaar heeft gereden, zoo dat hij een geheel rechts op dien weg vóór hem uit rijdenden wielrijder, C. Roodzand genaamd, heeft aangereden, tengevolge waar van deze eenige ribben heeft gebroken, diens groote lichaamsslagader is gekwetst en hij kor ten tijd daarna is overleden. Getuige van G. merkte op, dat de weg glad was. Getuige J. L. zei, dat de verdachte heel hard reed en geen signalen had gegeven. De wielrijder reed geheel rechts van den weg. Verdachte zei, dat hij den wielrijder niet gezien had. Zijn auto was gaan slippen. De President vroeg waarom hij zijn wagen dan niet gestopt had. Verdachte antwoordde dat de vracht zoo zwaar geweest was. Eenige getuigen verklaarden, dat uit de wielsporen op den weg niets is gebleken van slippen vóór de aanrijding. Wel waren verderop teekenen, dat de auto geslingerd had. De President kon niet begrijpen, dat ver dachte den wielrijder niet gezien heeft. Hij nam het hem bovendien hoogst kwaiyk, dat hij zoo hard met zulk een zware lading ge reden had. Een 18-jarige jongen, die naast verdachte had gezeten, verklaarde ook geen wielrijder gezien te hebben. De Officier van Justitie zei er van over tuigd te zijn, dat de aanrijding aan onop lettendheid van den verdachte te wijten was. Uit de getuigenverklaringen is van slippen niets gebleken. Verdachte heeft blijkbaar zitten dut ten of praten, anders zou hij den wielrijder wel gezien hebben. Het moet toch mogelijk zijn dat iemand, die rechts van den weg rijdt, veilig is. Spreker achtte het roekeloos rijden bewezen. Hij eischte een straf van vier maanden hechtenis en intrekking van het rij bewijs voor den tijd van één jaar. De verdediger, Mr. Van Zutphen, merkte op dat niet is komen vast te staan, of de auto al dan niet geslipt is. De weg was voch tig. zoodat verrassingen niet uitgesloten wa ren. Het kan iederen bestuurder overkomen dat hij plotseling een verkeersobstakel vlak voor zich ziet. Mr. Van Zutphen pleitte cle mentie. vooral ook omdat verdachte nog nooit veroordeeld is geweest. Uitspraak over veertien dagen. VIJF EN DERTIG JAAR BIJ TEYLER. Op 5 Maart a.s. is het vijf en dertig jaar geleden, dat de heer J. van Waveren, ama nuensis-instrumentmaker aan het natuur kundig laboratorium van Teyler's Stichting, bij deze instelling in dienst trad. JUBILEUM. Heden is het 12 1/2 jaar geleden dat me juffrouw Fancina Kooien als hulp in de huis houding in dienst kwam bij de fam. W. Dyse- rinck, Bentveldsduinweg Aerdenhout. Deze dag is niet ongemerkt voorbij gegaan. Door mevr. Dyserinck zelf werd haar de kleine ^zil veren medaille en de oorkonde der Nederland- sche Vereeniging van Huisvrouwen uitgereikt. Namens de afdeeling Haarlem en Omstreken van die vereeniging werden de jubilaresse en mevrouw Dyserinck bloemen aangeboden. „Mercurius" in 1934. Jaarvergadering afd. Haarlem van Bond van Kantoorbedienden. De afdeeling Haarlem van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" hield haar jaarlijksohe alge meene vergadering in hotel „De Leeuwerik", alhier, welke vergadering namens het bonds- bestujir werd 'bijgewoond door den heer A. Wamsteeker.' foondspenningmeester. De heer Kwantes opende de druk bezochte vergadering, waarna werd overgegaan tot de behandeling van de notulen der vorige ver gadering, welke ongewijzigd werden goed gekeurd. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij dat het ledental van 271 per 1 Januari 1934 teruggeloopen is tot 259 per 31 December 1934, terwijl gememoreerd werd dat inmiddels weer eenige leden waren toe getreden. Namens Mercurius treedt de heer Wijk huizen op als leider van het bureau voor Ar beidsrecht, dat ondergebracht is bij den Be- stuurdersbond „Haarlem", terwijl de afdee ling tevens vertegenwoordigd is in de Ge meentelijke Commissie voor Beroepskeuze en Werkloosheidsbestrijding, de Vólks-Universi teit en de Bestuurdersbond1 „Haarlem" van de Ned. Vakcentrale. De pr opa gand a -com miss ie werd een spe ciaal woord van l'of gebracht voor het vele verrichte werk, al waren de resultaten dan ook niet steeds evenredig aan de gegeven moeite. In den bondsraad hebben twee Haarlem sche leden zitting als vertegenwoordigers voor de provincie Noord-Holland. Uit het rapport van den penningmeester bleek, dat de toestand van de afdeelings- financiën zeer gezond is en ook voor de toe komst geen zorgen behoeft te geven, terwijl het rapport van de financieele commissie ad viseerde tot algeheele déchargeverleening aan den penningmeester. Een zeer somber beeld gaf echter 'het ver slag van den correspondent der Verzekering Instellingen, daar het aantal der werklooze leden nog steeds stijgende is. Werd het jaar aangevangen met 11 ingeschreven werkloo- zen. dit aantal liep op tot 19 per ultimo De cember 1934. Hoewel eenige werklooze leden tijdelijk hier en daar te werk gesteld kon den worden, bleek het voor het grootste deel niet mogelijk weer in het arbeidsproces inge schakeld te worden, zelfs niet tijdelijk. In 1934 werd in totaal een bedrag van f 5002 uitgekeerd, tegen 5832 in het vooraf gaande jaar. Dit kleinere bedrag aan uitkee- ringen vindt zijn oorzaak heafdzakelijk in het feit. dat de meeste leden reeds eenige jaren onder werkloosheid gebukt gaan en dientengevolge niet meer voor kasuitkeering in aanmerking konden komen, terwijl an derzijds het werkloos geraken van jongere collega's met abnormaal lage salarissen ook mindere eischen aan de werkloozenkas stelde. De nood onder de .hoofdarbeiders is nog steeds zeer ernstig en de perspectieven ge ven voor hen heiaas geen aanleiding tot eenig optimisme. De heer Wamsteeker deelde vervolgens mede dat er bij het bondSbestuur ernstige plannen bestaan om binnen afzienbaren tijd tot contributieverlaging te komen. Daar per 1 Januari 1935 de nieuwe regle menten voor den bond m werking zijn ge treden. adviseerde het bondsbestuur aan alle afdeelingen eventueele bestuursverkiezingen aan te houden tot 1936, waardoor er meer uniformiteit in den geheelen bond zou ko men. Overeenkomstig dit advies werd door de afdeeling gehandeld, zoodat de periodieke verkiezingen niet plaats vonden. De huidige voorzitter, de heer C. Kwantes, meende echter om gezondheidsredenen zijn mandaat toch ter beschikking te moeten stellen, zoodat op de eerstvolgende ledenver gadering zal moeten worden overgegaan tot verkiezing van een voorzitter. Na de rondvraag die niets bijzonders meer opleverde, sloot de voorzitter de vergadering met dank "p. de aanwezigen voor hun op komst.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10