PEL Organisatie van de Lichamelijke Opvoeding. VRIJDAG I MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 8 OLYMPISCHE SPELEN. HET OLYMPISCH CONGRES TE OSLO. Uit Oslo: Donderdagmorgen kwam het con gres van het Internationaal Olympisch Co mité opnieuw bijeen. Belangwekkende be sprekingen werden gevoerd over de verdere deelneming van vrouwen aan de Olympische Spelen. Deze besprekingen hadden echter geen betrekking op het programma van 1936, daar dit. reeds officieel is vastgesteld. De gedele- geerde van Duitschland sprak zich uit voor het behoud van de tegenwoordige nummers, waarin vrouwen uitkomen. Besluiten omtrent deze aangelegenheid werden niet genomen Het congres hoorde vervolgens het rap port aan van de internationale commissie in zake het amateursvraagstuk. De gedelegeerde van Noorwegen drong er op aan, dat skileeraren of amateur-skileera- ren. die tegen vergoeding les geven, niet meer als amateur startvergunning "kunnen krijgen. Ook hier ontspon zich een langgerekt debat, doch omtrent deze materie werd geen be slissing genomen. De Internationale Studenten Federatie zal ook in den vervolge allen mogelijken steun ontvangen, mits de academische sport zich buiten elke politieke richting houdt en bij haar werkzaamheden rekening houdt met de nationale sportbonden. De Olympische Beker werd voor dit ja*r aan Griekenland uitgereikt in verband met de verdiensten van den Griekschen Sport- en G.vmnastiekbond. Besloten werd ook in den vervolge vast te houden aan de huidige methode van organi satie der Olympische Spelen. Aangenomen werd een voorstel, waarbij bepaald wordt, dat de deelnemende landen voortaan hun eigen nationale vlaggen mee nemen. Het organiseer end land behoeft hier voor geen zorg te dragen, ook niet wat be treft het openingsdéfilé der athleten. Officieus wordt voorts nog gemeld, dat Italië bij monde van Graaf Bonacossa zijn aanspraken, om in 1940 de Spelen te Rome te organiseeren, heeft laten vallen ten gunste van Japan. De voorwaarde, dat Italië bereid was de Spelen in 1940 aan Japan over te laten, mits Italië principieel toezegging kreeg voor 1944, heeft men eveneens laten vallen. Bevestiging van dit bericht is overigens nog niet verkregen. Van andere zijde meldt men ons dat Japan Italië en Finland persisteeren bij hun verzoek om de spelen in 1940 te mogen organiseeren. Wel zouden de kansen van Tokio sterk ge stegen zijn. SCHAKEN. BLOEMENDAAL III—HEEMSTEDE III. De uitslag van dezen Woensdag j.l. ge speelden wedstrijd voor de competitie van de 3e klasse B van den N. H. S. B. luidt als volgt: Bloemend. IH: Heemstede III: J. H. Barens—C. v, d. Haak 1—0 A. HofmanW. v. d. Laan 1—0 P. RotteveelW. Volkers 0—1 T. KoutP. J. Klein 0—1 A. Breet Sr.—J. Post 0—1 Mevr. Caro—W. Smink 0—1 F. van ReenenA. Rubbens 0—1 J. HoflandG. J. Jorritsma 1—0 Adolf van der Werff—Marinkelle 1-0 Jan de Vries—F. van Leer 1—0 5'5 KORFBAL. NED. KORFBALBOND. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Zondag wordt overgespeeld vflor den Zil veren N. v. d. Dagbal de afgebroken wedstrijd Haarlem IIIndo, die na ongeveer twintig minuten, toen de stand nog 00 was, wegens regen gestaakt werd. Na de goede verrichtin gen van Haarlem II geven we deze wel eer kansje, zich in de volgende ronde te plaatsen Voor de competitie ontvangt S. V. 1 het Haarlemsche Oosterkwartier, dat o.i. na eer spannender strijd een kleine overwinning kan behalen. Er zal echter voor gewerkt moe ten worden. T. H. B. 1 trektnaar het Amsterdamse!^ Wester kwartier, dat zijn titel van afdeeling- kampioen reeds heeft dus met vertrouwen den strijd aanvaardt en op eigen terrein wel zal winnen van de Haarlemmers. HAARL. KORFBALBOND. COMPETITIE-WEDSTRIJDEN Voor de eerste klasse ontvangt Osno 1 Flora 1. Dat wordt een pittige wedstrijd, waarin de partijen elkaar niet veel zullen toegeven. Ook bij Oosterkwartier II tegen Ons Ge noegen 1 zal het aan spanning niet ontbre ken. De Thorn 1Haarlem 1 kunnen de puntjes verdeelen. 't Verdere programma meldt: 2 A: D. S. V. 1—Pal vu 1 2 B: Aurora 1De Thorn 2. 3 A geeft een vrijwel volledig programma: Aurora 2Zeemeeuwen 1 Haarlem 5—1. V. H. 1 Ons Genoegen 3Palvu 2 Meerlebosch 2S. V. 5 3 B: Flora 2—T. H. B. 3 BEKERSERIES Ook hier zijn weer interessante ontmoetin gen te verwachten van twaalftallen, die elkaar in de competitie nooit bestrijden. Zoo ont vangt in Afd. A het derde S. V. uit 2 B het tweede S. S. H. II uit 2 A. In Afd. B gaat Ons Genoegen 2 naar de kampioenen van 2 A. Tempo 1 uit 2 B ont vangt de kampioen S. S. H. 1 uit de le kl. en T. H. B. 2 (2 A) ontvangt Oosterkwartier 3 uit 2 B- In C zal S. V. 2 het tweede Tempo ontmoe ten, dus weer een eerste klasser tegen een tweede. De lagere series geven: Afd. A: Animo 2D. S. V. 3 en S. S. H. 3 I. V. H. 2 Afd. B: S. S. H. 4—Alw. Ready 2. ADSPIRANTENAFDEELING Zaterdagmiddag spelen A: D. S. V. aAurora a; Flora a—Animo a en S. V. a—D. S. V. b. B: MeerleboschOosterkwartier b en Ons penoegen—D. S, V. d. ROEIEN. Jaarvergadering „Het Spaarne". Donderdagavond hield de Roei- en Zeilver eeniging „Het Spaarne" in het gebouw aan het Zuider Buiten Spaarne haar jaarlijksche algemeene vergadering. De jaarverslagen en de begrooting werden na korte bespreking goedgekeurd. Speciaal het jaarverslag, samengesteld door den heer W. Jongejan, secretaris, was buitengewoon interessant: het oogstte grooten bijval. De bestuursverkiezing verliep al heel vlot, daar allen bij acclamatie werden gekozen. Alleen de heer G. N. Cieremans, die zich niet meer beschikbaar kon stellen, werd vervan en door ir. C. J. Meijers. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: Prof. dr. A. D Fokker, voorzitter; H. Meyer, penningmees ter; W. Jongejan, secretaris; Mevr. G. Pee reboomChambers, mej. F. Polderman, ir. C. J. Meyers, H. Swaving Dijkstra. W. van den Berg en mr. P. Fuhri Snethlage, commis sarissen. In een hartelijk speechje dankte de voorzitter, onder groote instemming van de vergadering, den heer Cieremans voor het vele en belangrijke werk, dat deze voor „Het Spaarne" met veel toewijding heeft verricht. De heer R. Peereboom werd tot eerelid be noemd. Tenslotte deed Prof. Fokker verschillende mededeelingen over de viering van het jubi leum. Zooals bekend zal „Het Spaarne" dezen zomer op grootsche wijze haar vijftigjarig bestaan vieren. De feestelijkheden vangen reeds aan op 11 en 12 Mei met groote natio nale roeiwedstrijden, die gehouden zullen worden op de Ringvaart van nabij de Benne- broekerbrug tot nabij de Cruquius. Vele en belangrijke inschrijvingen zijn reeds toe- ezegd Zoo noodig worden op 10 Mei voor- wedstrijden gehouden. Een paar weken later, op 25 en 26 Mei wordt het feest voortgezet met een receptie, een revue, diner, enz. Spe ciaal de revue, die de geschiedenis van „Het Spaarne' als zeer dankbaar onderwerp heeft, belooft iets buitengewoons te worden. Verder zullen in den loop van den zomer een groote Kaagtocht en onderlinge roeiwedstrijden ge houden worden. In September worden invi tatie-zeilwedstrijden georganiseerd. Na een korte rondvraag werd deze geani meerde vergadering gesloten. AMSTERDAMSCHE ROEIBOND. In de jaarlijksche vergaderig van den Am- sterdamschen Roeibond werd de heer W. Jongejan, die elf jaar lang secretaris is ge weest, bij acclamatie als eerste lid van ver dienste benoemd. LAWNTENNIS. AMATEURS—OEFENMEESTERS (2—3) De eerste avond van den tweedaagschen wedstrijd tusschen de lawntennisamateurs en oefenmeesters te Amsterdam is voor de oefen- meesters succesvol geweest. Van de vier en kelspelen, die op het programma stonden wonnen zij er 3. terwijl het eenige dubbelspel door de amateurs werd gewonnen. De stand na den eersten dag luidt dus 3—2 ten gunste van de oefenmeesters. De resultaten waren: Enkelspelen: De Brauw (a) verliest van Schuuring (o) 3—6, 2—6. 5—7. Van Olst (a) slaat Wybrandts (o) 8 9—7, 6—3. Jan Goedraad (o) slaat Teschmachor (a) 7_5,6—4, 8—6 Hemmes (o) slaat Leembruggen (a) 3I 6—2, 6—4, 6—4. Leembruggen en Hughan (a) slaan Th. Goedraad en Waasdorp (o) met 86, 61, 6—2. SCHAATSENRIJDEN. DE INT. WEDSTRIJDEN TE HAMAR Uit Hamar: 28 Februari (V.D.) Donderdag werden de wedstrijden in het hardrijden op de schaats voortgezet met de races over 1500 en 3000 Meter. Op de 1500 Meter werd Harald- sen eerste in den tijd van 2 min. 22.8 sec. direct gevolgd door Engnestangen met 0.1 sec. verschil. De tijd van Dijkstra was 2 min. 2! sec. Langedijk deed er 2 min. 31.8 sec. over. Op de 3000 Meter werd de Oostenrijker Wazulek eerst in den tijd van 4 min. 57.8 sec. Ook de Noor Mathissen bleef beneden de 5 minuten. De tijd van Dijkstra over dezen afstand bedroeg 5 min 8.5 sec. Langedijk deer er 5 min. 14.6 sec. over. In het eindklassement werd de wereldkam pioen Staksrud eerste, Wazülek tweede. Onze landgenoot Dijkstra werd achtste in het eind klassement. Langedijk bezette de laatste plaats. OFFICIEUSE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN DAMES. Uit Oslo: De officeuse wereldkampioenschappen in hardrijden op de schaats voor dames zijn te Oslo begonnen met de nummers over 5Ö0 en 1500 Meter, welke beide werden gewonnen door Laila Schou Nielsen (Noorwegen), resp. den tijd van 49,3 sec. (hetgeen een nieuw wereldrecord is) en van 2 min. 47.4 sec. BILJARTEN. OM DE „ZILVEREN FRUITMAND". Dit tournooi werd Donderdagavond B. C. H. met twee partijen voordgezet. Het resultaat luidt als volgt: bij pnt. fort, h.s. gem. G. Lammers 242 10 101 24,20 P .Kobus 350 10 164 35.— pnt. fort, h.s. gem. L. Gehrels 254 16 46 15.08 W. Damman 350 16 112 21,87 Zondag heeft de eindstrijd plaats. BOERENVROUW KON NIET MELKEN. Vingers stijf van rheumatiek. Het middel hielp in een maand. Hoeveel last een boerenvrouw kan hebben van een onbruikbare hand, blijkt uit den vol genden brief: „Ik had rheumatiek in de gewrichten van mijn vingers. Mijn middelvinger was zoo ver schrikkelijk gezwollen en ontstoken, dat ik deze niet kon buigen. Ik help met het melken van 10 of 11 koeien, dus was me dit een vree- selijke last. Op raad van iemand kociht ik een flacon Kruschen Salts en nam eiken morgen voor het ontbijt een halve theelepel in warm water. Binnen twee weken was de vinger minder stijf en minder gezwollen. Ik ging door met de kuur (ik wreef er ook een zalf op), en na een maand kon ik weer melken. Ik voel me innerlijk ook veel beter." A. C. P. Kruschen Salts spoort de inwendige orga nen aan tot krachtiger werking. Urinezuur en afvalstoffen, die zich mochten hebben op gehoopt en de aanleiding Uwer rheumatiek zijn, worden verwijderd. Gezwellen en pijnen verdwijnen, stijve ledematen worden weer normaal en ge voelt u weer gezond en lenig als voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op bet eiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam, voor komt. (Adv. Ingez. Med.) Nu ik eenige maanden geleden met behulp van langs wetenschappeiijken weg verkregen :egevens (onderzoek van leerlingen der lage- e school bij de intrede en gedurende deze geheele schoolperiode, groeiproces in deze leeftijdsphase en in de puberteitsperiode enz.) tot de conclusie moest komen, dat de licha melijke opvoeding eigenlijk begint bij het wiegekind en voortgezet behoort te worden tot den volwassen leeftijd zou ik nu gaarne mijn denkbeelden omtrent een doeltreffende regeling van de geheele lichamelijke opvoe ding, zij het dan ook in zeer beknopten vorm, uiteenzetten. Zij strekt zich uit over twee zeer groote gebieden: het gebied der school en het gebied daarbuiten. Niet voor alle jonge Nederlanders is de schoolperiode even lang: er zijn er, voor wie zij eindigt op 12- a 13-jarigen, er zijn er, voor wie dit eerst op 17- tot 19-jarigen leeftijd het geval is. Een eerste eisch is, dat de organisatie van d' lichamelijke opvoeding in de school voor het geheele land, dus door de regeering op de zelfde wijze wordt geregeld. Er zijn gemeen ten, waar de lichaamsoefeningen in alle klassen van de lagere school worden onderwe zen, er zijn er, waar dit onderricht in de der de, vierde of vijfde klasse begint. Ook zijn er, waar in het geheel geen les wordt gegeven ter verzorging van dit belangrijke stuk opvoe ding. Maar ook binnen het gebied van eenzelfde gemeente kunnen groote verschillen bestaan. Immers, wanneer een gemeentebestuur een zeker aantal uren lichaamsoefeningen per week doet geven bij het openbaar onderwijs, heeft iedere bijzondere school in zoo'n ge meente recht op een financieele vergoeding voor een even groot aantal wekelijksche uren ,vak"-onderwijs. Dit behoeft evenwel niet noodzakelijk les in lichaamsoefeningen te zijn, het kan ook nuttige handwerken of an der vakonderwijs zijn. Zooals het thans is. treden derhalve de grootste verschillen op in de toepassing. In de Lager Onderwijswet 1920 wordt onder de verplichte leervakken ge noemd „lichamelijke oefening". De overgangsterm voor invoering loopt tot 1936, doch er zijn tal van teekenen, die er op wijzen, dat ook dan niets van de ver plichte toepassing van dit vak zal komen. Bovendien is er niets van beteekenis tot stand gebracht, om de invoering voor te bereiden en daar was toch immers die overgangstermijn voor bedoeld. Zoo min als de mogelijkheid er was in 1920 om zonder meer het vak licha melijke oefening verplicht te stellen in de lagere school, zoo min zal deze maatregel in 1936 uitgevoerd kunnen worden. Wie zouden de lessen moeten geven? Wel worden sedert 1920 de onderwijzers bij liet lager onderwijs zoodanig voorbereid, dat zij. krachtens hun. akte ook les in lichaamsoefeningen mogen ge ven, maar hoe weinigen zijn er dat van het aantal in functie zijnde onderwijzers en hoe veel hadden er op hun examen voor dit vak, dat een zoo geheel anderen aanleg vraagt, onvoldoende? Men informeere in de kringen der onderwijzers, of zij er iets voor gevoelen voortaan les in gymnastiek te geven. Men zal dan wel heel snel tot de overtuiging komen, dat de invoering van de lichaamsoefeningen in de lagere school in 1936, als die invoering tot stand komt, practisch niets te beteekenen zal hebben. Intusschen zitten wij nu nog, en waar schijnlijk na 1936 nog wel. met de bepaling- uit de wet van 1857, dat het onderricht in gymnastiek facultatief is. Zoo zien wij dus, hoe de boven aangegeven verschillen kunnen ontstaan en dat het mogelijk is, dat in vele gemeenten geen les in lichaamsoefeningen wordt gegeven. Het wordt dan ook hoog tijd, dat aan deze wilde toestanden een einde wordt gemaakt. Ons kleine landje leent zich juist zoo goed voor een éénvormige regeling. Waarom moet in de eene gemeente ten aan zien van een zoo belangrijk onderdeel als de lichamelijke opvoeding het onderwijs geheel anders geregeld zijn dan in de andere? Heb ben niet alle jonge Nederlanders recht op een gelijke mate van zorg van overheidszijde? Men zou nu wel kunnen pleiten voor een zekere mate van vrijheid in het onderwijs, maar dat is heel aardig ten aanzien van methoden of bijzondere vakken, als b.v. Fransch of natuurkennis, doch niet ten aan zien van lichamelijke opvoeding, omdat die voor iedereen, welke de later te kiezen studie of arbeidsrichting ook moge zijn, van funda menteel belang is. En wil er nu in dezen nog iemand twijfelen aan de waarde van licha melijke opvoeding voor het opgroeiend ge slacht? Hoe kan men dit zonder haar maken tot levensgereed zijnde jonge menschen die niet alleen kennen maar ook kunnen, omdat zij weerstandkrach tig zijn. doorzettingsvermogen en opgewektheid bezitten, die het zekere ge volg zijn van een regelmatige toepassing van lichaamsoefeningen gedurende de geheele jeugdperiode? Gelet op den physieken toestand, waarin een groot deel van de kinderen op zesjarigen eeftijd de school betreedt, gezien den nadee- ligen invloed van het schoolleven op het groeiproces, mag dus worden vastgesteld, dat op alle lagere scholen in Nederland, de licha melijke opvoeding op gelijke wijze moet wor den verzorgd. De eerste vraag is derhalve: hoe zal dat moeten gebeuren en door wie? Deze vraag hoop ik in het volgende artikel te mogen beantwoorden. H. L. WARNIER. VOETBAL. DE DISTRICTSWEDSTRIJDEN. In de districtswedstrijden, welke de K. N, V. B. op Zondag 14 April te Zwolle zal houden, zullen op advies van de T. C. geen spelers van het Nederlandsch elftal in de elftallen der districten opgesteld worden. De T. C. vreest blessures en te veel wedstrijden voor de inter nationals. NED. EIFTAL—CARDIFF CITY. Het voorloopig Nederlandsch elftal zal a.s Woensdagmiddag drie uur op het Sparta terrein een oefenwedstrijd spelen tegen de Engelsche derde klas profclub Cardiff City: SPARTAAN—E. D. O. E D. O. gaat met het volgende elftal naar Amsterdam: Van Roon, K. Zandstra, Boeree, Van Geemen, Koppen, Oomen, J. Perukel, A. Kollerie, Goemaat, Ferukel Jr. P. Spek. ZATERDAG-MIDDAG COMPETITIE. Het programma voor Zaterdag is als volg: samengesteld: Af deeling A: Tweede JeugdKennemerland. IJ F. C.—S.I.Z.O. TelefoniaZeevogels. Af deeling B: FloraliaV. V. R. A. Kennemerland 2S.I.Z.O. 2. V. J. B.Kennemerland 3 UlyssesZ. S. V. Af deeling C: V. V. B.S.I.Z.O. 3. Kennemerland 4V. V. IJ. 3. V. E. W.Ulysses 2. Tweede Jeugd, dat de laatste weken totaal uit vorm is, ontvangt op haar terrein aan den Middenweg Kennemerland. De bezoekers hebben ongetwijfeld een beter elftal dan de thuisclub. Het is echter eigenaardig, dat Ken nemerland steeds de grootste moeite heeft om Tweede Jeugd te overwinnen. Hoewel geen der partijen belang bij den uitslag heeft, zullen beide teams wel flink aanpak ken, zooals dat altijd in de ontmoeting tus schen deze twee elftallen het geval is ge weest. We verwachten een kleine overwin ning voor de bezoekers. IJ. F. C. zal haar mooie overwinningen- reeks wel voortzetten door ook van S.I.Z.O. te winnen. Waren de IJmuidenaren in het begin van het seizoen zoo op dreef geweest als den laatsten tijd, dan zouden ze voor V. V.IJ. nog een ernstige bedreiging gevormd hebben. Aan den Vergierdeweg speelt Telefonia te gen Zeevogels. De bezoekers, die slechts twee punten op V.V.IJ. achter zijn en op een misstap van de kampioenen wachten, zullen wel alle pogingen in het werk stellen, hun kans te behouden. De thuisclub zal het tegen deze stevige IJmuidensche ploeg wel moeten afleggen. De eerste ontmoeting, die op 6 Oct. 1.1. werd gespeeld, won Zeevogels met 41. Floralia krijgt gelegenheid, revanche te ne men op V. V. R. A. voor de op 24 Nov. geleden 1-nederlaag. Daar de Rijksambtenaren hun goeden vorm van het begin der compe titie kwijt schijnen te zijn, achten we een Floralia-zege wel waarschijnlijk. Kennemerland 2 wint o.i. van S.I.Z.O. 2, al zal men dit elftal niet mogen onderschatten Tegen sterke tegenstanders spelen deze Hil- legommers hun beste wedstrijden. V. J. B.Kennemerland 3 is een wedstrijd, waarin de elftallen elkaar weinig in kracht zullen ontloopen. Z. S. V., dat vorige week tegen Kennemer land 2 haar eerste nederlaag in het seizoen leed, zal wel met minder zelfvertrouwen dan gewoonlijk den strijd tegen het sterke Ulysses aanbinden. De Halfwegsche club zal morgen geducht op haar tellen moeten passen. Met uitzondering van V.V.R.A. hebben alle elftal len één of twee punten op het Ulysses-ter rein verspeeld. V. V. B. zal zich wel sterker toonen, dan S.I.Z.O. 3. Kennemerland 4, dat de tweede plaats bezet, achten wij sterker dan V. V. IJ. 3. Te Bennebroek, op het terrein van de voet balclub „Heemstede", speelt V. E. W. tegen Ulysses 2. Op 26 Januari is Ulysses er op eigen veld in geslaagd, den leiders een punt afhandig te maken. We vermoeden, dat thans de thuisclub met flinke cijfers zal zei vieren. GYMNASTIEK Jubileum-uitvoering van „Olympia". Donderdagavond werd in Thalia te IJmui- den door Olympia een uitvoering gegeven ter gelegenheid van het 10-jarig jubileum. 0.a. de Waam. burgemeester Dunnebier woonde deze uitvoering bij. De avond werd geopend door den heer B. Dunnebier, voorzitter van de jubileum-com missie. Spreker wees o.a. op de groote uitbrei ding van het ledental. Wanneer wij in aanmerking nemen, dat juist den laatsten tijd zooveel nieuwe leden, beginnelingen dus, geworven werden, dat ziekte o.a. van den leider de vooi-bereiding be moeilijkte,en dat vele afdeelingen door groot ledental niet zoo gemakkelijk zijn te hanteeren, dan mag niet anders gezegd wor den dan dat Olympia deze moeilijkheden heeft weten te overwinnen en dat dus gesproken mag worden van een geslaagde uitvoering. Ter gelegenheid van de receptie op 10 Ja nuari werd van Olympia-zijde een sportief- technische wijziging in het vereenigingswerk aangekondigd op den nu gedurende 10 jaar gelegden grondslag Welnu, wij meenen, dat reeds deze uitvoering genoemde belofte is be ginnen in te lossen. Gezwegen nog van de opvoering van het toestelturnen, bleek Olym pia zich Donderdag#nl. in vele nummers bege ven te hebben op het pad van de nieuwere gymnastiek. De heer C. F. Smit, de leider van de jubileerende vereeniging, deed dit terecht op voorzichtige wijze en daardoor vond men betreffende samenstelling en uit voering in het nieuwe veel van het oude terug zoowel in de z.g vrije gymnastiek als in de los se vormen. De resultaten waren evenwel van dien aard. dat Olympia zeker zal streven naar verdere verwerking van de nieuwe stof. Wij zijn van meening. dat dit ook het toe stelturnen ten goede zal komen, want vooral in de toestelnummers, waar sprake was van streven naar hooger gehalte, bleek de afwer- king te lijden aan een zekere stugheid. Dat overigens Olympia het oog gericht houdt op het peil, werd Donderdag bewezen. Te waar- deeren is tevens, dat doorgaans niet te hoog werd gegrepen, en dat de leider zijn stof zeer goed weet te kiezen. Op deze wijze zal de zeker noodzakelijke verheffing van het peil van 't toestelturnen bereikt worden. Jammer was, dat een voor gymnastiek- uitvoeringen zoo belangrijk gedeelte geheel onvoldoende bleek te zijn. nl. de muzikale ver zorging Iets fleurigs werd daardoor aan de demonstratie onthouden. Dit neemt niet weg, dat Olympia met zijn zoo talrijke turner- schare een afwisselende, vlotte uitvoering heeft gebracht, die blijkens de politieke waar deering van veel propagandistisch nut is ge weest. „Op naar de 400 leden" zei de inleiden de spreker, en 't zou ons niet verwonderen, wanneer dit getal binnenkort zal worden be reikt. ATHLETIEK. NURMI. Uit Warschau: Naar verluidt zal Nurmi te gen den Poolschen prof. Petkiewicz uitkomen in een wedstrijd, ten bate van het Poolsche Olympische Fonds. ZWEMMEN. TWEE NIEUWE NE DER LANDS CIIE RECORDS GEVESTIGD. In het Oostelijk Zwembad te Rotterdam zijn Donderdagavond twee recordpogingen ondernomen, welke beide op fraaie wijze ge lukt zijn. Het eerste werd de recordpoging ondernomen op de 400 M. schoolslag. De ge gadigden hiervoor waren de huidige record houder L. Korpershoek van de R.Z.C. en zijn clubgenoot P. Kruithof. Daar het geen open wedstrijd was, mochten beide zwemmers niet tegen elkaar zwemmen. Het eerst ging P. Kruithof te water, die er 6 min. 6 2/10 sec. over deed. Hiermede had hij het oude record van Korpershoek met 11.2 sec. verbeterd, het geen een mooie prestatie genoemd mag wor den. Korpershoek deel nu geen moeite meer, zoodat Kruithof de nieuwe recordhouder op de 400 M. schoolslag werd. De tweede recordpoging was die op de 4 x 200 M. vrije slag estafette, waarvan het record op naam stond van de A.Z. 1870 met 10 min. 28 sec. R.Z.C. startte met de zwemmers W. Voorwinden, Chr. Kemper, W. Delwel en G. Regter. Ook deze poging slaagde, want de R.Z.C. had er 10 min. 26.2 sec. over gedaan, daarmede dus het oude record van de A.Z. 1870 met 1.8 sec. brekende. HOLLAND—AMERIKALIJN Leerdam 27 v. New-York naar Rotterdam. Lochmonar Rotterdam n. Vaucouver 27 (n.m.) van Londen. Maasdam N. York n. Rotterdam via Ant werpen p. 28 (v.m.) Lizard. HALCYONLIJN Maasburg Vlaardingen n. Pto. Ferrajo p. 27 Finisterre. Stad Dordrecht, Vlaardingen n. Bagnoli 27 (10.43 v.m.) 35 mijl O. van Niton. Stad Arnhem 28 van Vlaardigen n. Servola. HOLLAND1AFRIKA LIJN Jagersfontein (thuisr.) 28 van Teneriffe. Boschfontein (uitr.) 28 (7 V.m.) te Ant werpen. Giekc-'-. (uitr.) 28 van Suez. JAVA—NEW YORK LIJN Tanimbar, Batavia n. New York 28 v. Pt. Said. Maron, Batavia n. N.-York 26 te Singapore. SILVER—JAVA—PACIFICLIJN Silveray, N.-Orleans n. Calc. 27 te Kaapstad Silverpalm, N.-Orleans n. Calcutta 27 v. Lour Marques. Silverhazel, Calcutta n. Vancouver 26 van Singapore. Silverbelle 26 v. Vanvoucer te N.-Orleans. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Hercules 28 van Hamburg te Amsterdam. Amazone 28 van Amsterdam naar Curacao. Aurora 28 van Amsterdam naar Rotterdam "Jlysses 28 van Amsterdam n. Rotterdam. Ajax 28 van Amsterdam naar Gdynia. Deucalion 28 v. Amsterdam n. Rotterdam. Ceres 2S van Algiers naar Malta. Rhea 21 van Kopenhagen te Stettin. Titus, 23 van Oran naar Barcelona. Achilles 28 van Triest te Fiume. Calypso, Malaga n. Cadix p. 28 Gibraltar. Juno Alexandrië n. Amsterdam p. 28 (14.40) Lydd. Saturnus 23 van Jaffa naar Haifa. Cottica, Paramaribo n. Amsterdam 28 (7 v.m.) van Plymouth via Havre. Irene 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Orestes 27 v. Stamboul n. Bourgas. Stella, Valencia n. Amsterdam p. 27 Gi braltar. Tiberius 28 v. Venetië te Amsterdam. Venus 27 v. Livorno n. Napels. Baarn, Chili n. Amsterdam 26 (3.14 n.m.) 300 mijl W. v. Land's End. Bennekom 27 v. Corral n. San Antonio. STOOMVAART MIJ NEDERLAND Marnix van St. Aldegonde (uitr.) 28 te Genua. Tabian (uitr.) p. 27 Kaap de Goede Hoop. Chr. Huygens 28 van Amsterdam te Batavia Poelau Tello (thuisreis) 28 te Suez. Poelau Bras (uitr.) 28 te Pt. Said. STOOMVAART MIJ. OCEAAN Ajax (Eng.) Japan n. Rotterdam 28 v. Mar seille. Myrmidon, Batavia n. Amsterdam 27 te Be- lawan. City of Newcastle, Dairen n. Rotterdam 26 te Singapore. Alcinous, Liverpool n. Java 28 v. Suez. Menestheus, Japan n. Rotterdam 27 v. Hongkong. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Aagtekerk 28 van Rotterdam naar Bremen. Streefkerk, 23 van Rotterdam n. Calcutta via Antwerpen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kedoe (uitr.) p. 27 (7 n.m.) Ouessant. Kota Tjandi 28 v. Hamburg n. Bremen. Kota Agoeng. Hamburg n Gulf p. 27 Azoren Sibajak (thuisr.) 28 (6 n.m.) van Tangar. Modjokerto (thuisr.) p. 28 (5 n.m.) Grave- send uitgaand. Baloeran (uitr.) 28 (11.30 v.m.) te South ampton. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alchiba (thuisr.) p. 27 Las Palmas. Alpha cca (thuisr.) 22 y, Victoria (Br.).

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 14