Hel Beiau^ksie Nieuwe beurskoers. Saarland weer onder Duitsch bewind. 52e Jaargang No. 15854 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- en Feestdagen Vrijdag 1 Maart 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTiëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-, ongeschiktheu'A ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. de regeeringszaken van het Saargebied op nieuw aan gouwleider Buerckel, den rijks commissaris voor het Saargebied over. In een uitvoerige rede dankte dr. Frick Buerckel voor alles wat hij had gedaan en waarvoor Hitier hem persoonlijk zou komen danken. Frick gaf een uitvoerig overzicht van de geschiede nis van de afgeloopen vijftien jaar en bracht hulde aan de trouw van de Saarbevolking. Ook te Berlijn en in het geheele rijk wordt van daag feest gevierd en overal wordt gevlagd. Hitler is per vliegtuig via Mannheim naar het Saargebied vertrokken. BERLIJN, 1 Maart (D.N.B.l Ook in Ber lijn is hedenochtend de feeststemming over den terugkeer van het Saargebied merkbaar. Op verscheidene plaatsen in de stad geven muziekkorpsen concerten, terwijl de stad feestelijk versierd is. Hitier te Saarbrücken. Hedenmiddag te 12.50 uur arriveerde Adolf Hitler onverwacht per vliegtuig te Saar brücken. Hij reed gedurende 25 minuten dooi de stad, luide toegejuicht door de menigte. De Wielerbaan te Heemstede. Voorstel van B. en W. inzake verlichting verworpen. In de zitting van den Gemeenteraad van Heemstede, op Donderdagavond, werd veel oppositie gevoerd tegen het voorstel van B. en W., f 850 beschikbaar te stellen voor aan leg van een electrische verlichting op de Wielerbaan te Heemstede. Men had er o.m. bezwaar tegen, dat de gemeente den particulieren installateurs con currentie zou gaan aandoen. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte met 10 tegen 2 stemmen (die der beide wethouders) verworpen. Over een voorstel van den heer Van dei- Erf: de installatie te laten geschieden door het particulier bedrijf en de aflossingen te doen plaats hebben binnen den tijdsduur van het loopende contract, staakten de stem men. Over dit voorstel moet dus in de volgende vergadering weer worden gestemd. De wachthuisjes op de Zand- vaartbrug te Heemstede. Verkoop van bloemen en sigaren tijdens de tentoonstelling. B. en W. van Heemstede hadden voorgesteld de wachthuisjes op de Zand va ar tbr ug aldaar bij wijze van proef voor één jaar te verhuren voor den verkoop van tabaksartikelen in het eene en van bloemen, consumptie-ijs en ver pakte kleine eetwaren in het andere huisje. Na discussie namen B. en W. dit voorstel terug. De Raad besliste daarna, dat tijdens den duur der bloemententoonstelling bloemen en sigaren in de huisjes zullen verkocht worden. Daarna zal men verder zien. De Duitsche regeering vaardigt een amnestie wet over Saarland uit. pag. 4 Saarland weer onder üuitsch bewind. pag 1 Dr. Furtwangler terug bij het Berlijnsch Philharmonische Orkest? pag. 4 Sir John Simon's besprekingen te Parijs. pag. 4 De bisschop van Hannover dr. Marahrens opent een offensief tegen Rosenberg. pag. 4 De Eerste Kamer heeft de begrooting van Sociale Zaken aangenomen. pag. 3 Op het wetsontwerp tot het verbindend ver klaren van ondernemersovereenkomsten zijn verschillende amendementen ingediend. pag. 3 Roekelooze daad van een jongen kost een meisje het leven. pag. 3 De ex-consul van Costa-Rica heeft weer voor het Hof terecht gestaan. pag. 3 Drie slachtoffers van onoplettendheid. pag. 3 Over twee weken worden de poorten van Flora 1935 Heemstede geopend. pag. 6 Arrondissementsrechtbank. pag. 6 Bekende Haarlemmers: Broeder Stephanus. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: 't Loopt U mee pag- 1 Van onzen Londenschen correspondent: Het bestuur in Britsch-Indië. Dag. 4 Het mysterie van politie-inspecteur Mariani. pag. 15 Van onzen Weenschen correspondent: De film der vier Müllers. pag. 13 H. G. Cannegieter over den voordrachtavond van Willy Haak. pag. 13 K. de Jong: Opera concert. pag 13 J. B. Schuil over: De Reserve-Vrouw door Toncvo. pag. 13 H. L. Warnier: Organisatie van de Lichame lijke Opvoeding. pag. a Voor de jeugd. pag. 9 en 10 Griep heerscht in eenige garnizoenen. Gevallen tot nog toe niet van ernstigen aard. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 Maart. 't Loopt u mee. Dit is de titel van de Hollandsche verta ling van een boekje van Herbert N. Casson, dat in de Engelsche editie heet „Thirteen Tips on Luck". De naam Casson zal u bekend, voor komen. Wij hebben indertijd wel eens een serie van zijn beschouwingen in dit blad ge publiceerd. De man is kenner van het zaken- leven bij uitstek, en in zijn vele boeken tracht hij een aantal jonge medemenschen te hel pen door hen de gezonde bedrijfsm^thoden," begrip van organisatie, begrip van de waarde van goed-toegepaste reclame, de kunst van verkoopen en „behandeling van het publiek" en nog veel meer bij te brengen. In het alge meen poogt hij hen den weg naar het succes •te wijzen. Bij momenten is hij philosoof, zeer vaak toont hij zich een knap psycholoog, en tot zijn eere zij gezegd, dat zijn le vensideaal zich geenszins bepaalt tot mate- rial-ismen, en dat hij andere factoren voor welslagen aanvoert, dan goed organiseeren, hard werken, mentaliteit van afnemers be- studeeren, cost voor de baet uyt laten gaan en zoo meer. Dit bewijst in dit boekje vooral zijn der tiende „tip" De dertiende tip is getiteld „Uw beste gelukaanbrengster" en Casson zegt er rondweg in, dat hij gelooft aan vrouwen die geluk aanbrengen. Voor iederen man is er één bepaalde vrouw, die hem geluk, kan aan brengen, en dat is zijn eigen vrouw „Een vrouw is plus of min", betoogt deze philosoof van het zakenleven. „Ze is nooit een cijfer. Dat kan haar man wel denken, maar 'het is niet zoo. Zij telt zooveel bij hem op of telt zooveel bij hem af. Een vrouw is geen speelgoed, noch een sloof, noch een maat schappelijke noodzakelijkheid. Zij is de moeder van de kinderen en de Eerste "Raad geefster van den man. Geen enkele man is zoo verstandig als de meeste mannen er uit zien. „Thuis praat ik nooit over zaken", vertelde aan Casson een zakenman met een zelfverze kerd air. Casson zag zijn balans. Het hoog ste dat hij verdiend had, was drie procent. Een groot deel van de Geschiedenis is niet geschreven, en dat is het deel van de vrouw, idie achter eiken man staat. Er zijn groote verschillen tusschen man en vrouw. Maar de een is niet superieur aan de(n) ander. Ze vullen elkaar aan. Op zich zelf is een man noch een vrouw compleet. De natuur heeft hen voor elkaar als aanvulling bestemd in elk opzicht Aldus Casson, die er nog veel meer over zegt ën besluit met: „Als u deze dertiende tip in •haar volle beteekenis voelt en begrijpt en haar trouw opvolgtdan moogt u desnoods de twaalf andere vergeten." Die twaalf andere betreffen de volgende onderwerpen: De Wet der Gemiddelden; Onderzoek; Snel zijn; Voor Geluk bereik baar zijn; Het Geluk is met de stoutmoedi- gen; Uw kansen uitbreiden; Uw eigen weg; De Geluks-zóne; In de gunst; En; in uw gunst; De Witte Lijst. Er staan zooveel aardige dingen in, dat ik hier en daar een greep doe om een indruk van dit kernachtige boekje te geven. In „Onderzoek" zegt Casson: „Geluk hebben komt voor een groot deel neer op onderzoe ken van datgene, dat u niet weet. Dit ver klaart, waarom een klein aantal menschen vooruitkomst in de wereld en waarom de meeste menschen blijven waar ze zijn Het leven is een soort kruiswoordraadsel. De meeste menschen kijken er naar met een half oog, probeeren hier en daar een paar gege vens en gooien het dan opzij. Zij kunnen niet beseffen, dat het een levensvreugde is, iets te ontdekken dat men niet weetEen der grootste firma's der wereld is op het oogen- blik de Bell Telefoon Mij. in Amerika. Zij be steedt per jaar millioenen guldens aan onder zoek. Dit is de firma, die de hoogste waarde hecht aan onderzoek. De man die nu aan het hoofd staat is degene, die indertijd de On- derzoek-afdeeling organiseerde. „Snel zijn" geeft Casson aanleiding tot be schouwingen over tijd en bedachtzaamheid. Op dit punt huldigt hij radicale opvattingen: „Wij schijnen er iets tegen te hebben, iets snel aif te doen. Dat noemen we onbezonnen. Toch is er wel wat te zeggen voor wat wij onbesuisd noemen. Het is beter snel te zijn, dan in een moeras van onbeslistheid te blij ven steken. De prijzen in het leven gaan naar hen. die er het eerst bij zijn". En dan komt de volgende kostelijke critiek: „Wij schijnen eigenlijk te denken, dat be dachtzaamheid gelijk staat met wijsheid. We kiezen bestuursleden voor een onderneming, die over de 60 zijn, omdat ze bedachtzaam en veilig zijn. Wij denken, dat zij geen fouten meer zullen maken. Naar alle waarschijnlijk heid niet, maar ze maken ook niets anders". Het hoofdstuk „Uw eigen weg".besluit met dit juiste en krachtige advies: „Heel veel pech kan men uit den weg gaan. Leef uw eigen leven, ondanks achterklap, bulderen en zelfs armoede en tegenstand. Neem u voor iets te doen. dat de moeite waard is, en houd dat vol. Dat is de beste manier om tenslotte op een punt te komen, waarop u alles schijnt mee te loopen". Ik zou gaarne nog meer citeeren, maar boter is u den raad te geven: Lees dit boekje zelf. U hebt er nu een eersten .indruk van. Er staat veel wetenswaardigs in, door een man van groote intelligentie, tevens uitste kend mensöhenkenmer, bijeengebracht. R. P. MR. K. P. v. d. MANDELE. 'Heden is het 25 jaar geleden, dat mr. K. P. d. Mandele in de directie der Rotterdam- che Bankvereeniging werd opgenomen. (Opgericht is de N.V. „Maat schappij tot Exploitatie van Heren beurzen", die van 29 Mei tot 10 Juni te Scheveningen de eerste heerenbeurs zal organiseeren Damesbeurzen zijn sinds jaren In ons land bekende dingen, Waar ik niet mee durf te spotten En geen lof van hoef te zingen. Er komt nu een beurs voor heeren, Heb ik in de krant gelezen, Dat voorziet wel in een leemte, O, wat zal dat heer-lijk wezen. 't Moet alleen van heeren worden Maar toch niet. „alleen voor heeren", Dames zullen, naar wij hopen, Ook den heeren-beurskoers leeren. Ik zal niet voor de verleiding "Van die flauwe mop bezwijken, Dat speciaal getrouwde dames Graag in heerenbeurzen kijken; Maar het kan geen kwaad, voor dames Eens speciaal te etaleeren, Wat wij, zeg maar in geschenken, (Niet geschonken) vorm waardeeren, En ik hoop van ganscher harte, Voor de stichters, dat dan deze, Ondanks crisis, eens een echte Volle heerenbeurs zal wezen. P. GASUS. Jubileum van het Leidsch Dagblad. 75 jaar. J. W. Henny. Onze „Zuidelijke buurman", het Leidsch Dagblad, bestaat vandaag 75 jaar. Het werd op 1 Maart 1860 door den heer A. W. Sijthoff, een bekend uitgever te Leiden, opgericht. In 1882 vertrouwde hij de leiding van het blad toe aan zijn jongsten zoon, den heer Gerard Henri Sijthoff. In 1905 werd het Leidsch Dagblad in een afzonderlijke N.V. ondergebracht en in 1915 heeft de heer Sijthoff zijn ideaal bereikt door het in een eigen tehuis te vestigen: hoek Witte Singel en Noordeindspléin. De heer Sijthoff, die in het voorjaar van 1917 over leed heeft evenwel het mooie gebouw, schep ping van den architect Dudok, niet meer vol tooid mogen zien. In November 1917 werd hij opgevolgd door den heer J. W. Henny, nu nog steeds directeur- lioofdredacteur van het Leidsch Dagblad. Deze zette de ontwikkeling van het bedrijf met groote energie en succes voort, en hij zal mor gen. Zaterdagmiddag, als hij van 35 uur in zijn gebouw receptie houdt, zeer vele welge meende en hartelijke gelukwenschen in ont vangst hebben te nemen. Onder zijn leiding heeft het Leidsch Dagblad zijn aloude repu tatie tenvolle bevestigd, en hijzelf bereikte een zeer voorname positie in het Nederland- sche dagbladwezen. Sinds 1930 is hij voorzitter van de Vereeni- ging de Nederlandsche Dagbladpers en door zijn onvermoeiden arbeid, zijn frisch initiatief en zijn stuwkracht heeft hij aan de gansche dagbladpers groote diensten bewezen en haar algemeene belangen volgens de loyale op vattingen, die hem kenmerken, op buitenge wone wijze behartigd. Wij, zijn collega's, zijn hem daar zeer dank baar voor en bij dt voor hem zoo belangrijke feest van het bedrijf, dat hij met zoo groote toewijding leidt, wil ik daaraan ook eens in breeder kring uiting geven. Het jubileum van het Leidsch Dagblad is voor ons in zeer belangrijken mate ook het feest van zijn directeur-hoofdredacteur. Van harte wen- sc/hen wij het L. D. en hem geluk, en hopen dat beiden in de toekomst nog .vele schoone vruchten mogen plukken van noesten-aK- beid, moedig initiatief en van een beleid dat ten allen tijde is geweest; Recht door zee! R. P. GROOTE WARMTE TE BATAVIA. BATAVIA, 1 Maart (Aneta). In de twee laatste dagen van Februari bereikte de tem peratuur te Batavia 32 graden Celsius, het geen in de laatste 65 jaar slechts negen maal is voorgekomen. Het absolute maximum werd bereikt in 1906 met 32,9 graden. Een KEIP-bril zit prettiger!! KEIP, Groote Houtstraat 137 (Adv. Ingez. Med.) Regeeringsmacht hedenmorgen aan dr. Frick overgedragen. Bevolking in feeststemming. SAARBRÜCKEN, 1 Maart (Reuter). Heden is voor het Saargebied de groote dag aange broken van den terugkeer tot het Duitsche rijk, waartoe bij de volksstemming van 13 Ja nuari door de Saarbevolking met groote meer derheid de wensch is uitgesproken. Nadat gis teravond de voorzitter der regeeringscommis- sie dr. Knox zijn functie had overgedragen aan den voorzitter van de door den Volken bond ingestelde commissie van drie, baron Aloisi. verliet, hij na een verblijf van oijna vijftien jaar het Saargebied. Den geheelen nacht heerschte er feest vreugde in Saarbruecken en van twaalf uur af marcheerden allerlei organisaties met mu ziek door de straten, die versierd waren met dennegroen en tallooze Duitsche vlaggen. Te gen twee uur vannacht begonnen reeds de extra-treinen uit het geheele rijk in Saar bruecken binnen te komen en steeds nieuwe troepen trokken onder het zingen van marsch- liederen, hoorngeschal en tromgeroffel door de straten der stad. Tegen twee uur arriveerde de lijf standaard van Adolf Hitler, gevolgd dooi den met spaden uitgerusten arbeidsdienst en vele andere S. S .en S. A. formaties. Om ze ven uur veertig hedenmorgen arriveerde aan het hoofdstation de speciale trein met de le den der rijksregeering. Vooral rijksminister dr. Frick en dr. Goebbels werden stormachtig toegejuicht. In hun gezelschap bevonden zich tevens de rijksministers Seldte en Hierl als mede de directeur-generaal van de rijksspoor wegen Dorfmueller en vele hooge partijfunctio narissen. Tegen negen uur hedenmorgen ver trokken de autoriteiten naar het regeerings- gebouw, waar de overdracht van het bewind in handen van Dr. Frick zou plaats hebben. Een reusachtige menigte had zich langs den weg geschaard achter een afzetting van S.S. lieden. Om half tien begon de plechtigheid in het regeeringsgebouw waar baron Aloisi in tegenwoordigheid van slechts enkele autoriteiten namens den Vol kenbond het bewind overdroeg. Hij verklaarde hierbij o.a., dat door de overdracht van het Saargebied aan Duitschland een element van onrust uit de betrekkingen tusschen de mo gendheden verdween en hij sprak det hoop uit, dat dit een voorteeken van den vrede in Europa zou zijn. Dr. Frick dankte de commissie en verklaarde dat thans de wensch van vijftien jaar van de Saarbevolking is vervuld. De Duitsche regeering is overtuigd, dat met de oplossing van de Saarkwes tie een belangrijke stap is gedaan op den weg tot algemeene verbetering van den internationalen Europeeschen toestand. Na den regeeringso ver dracht werd om kwart over tien de Duitsche vlag officieel ge- heschen. Dr. Firck hield 'n toespraak tot het volk van het Saargebied, waarin hij zeide, dat liet uur der bevrijding waarop men vijftien jaar had gewacht thans had geslagen. De Duitsche kleuren wapperden eindelijk weer over het Saargebied. Om kwart over elf droeg rijksminister Frick Haarlemsche Gemeenteraad. Een raadslid dat zijn benoeming niet kan aanvaarden. voor de raadsverkiezing te Haarlem heeft in de vacature J. Joosten thans benoemn ver klaard de heer E. J. Stam. Dit is evenwel slechts een formaliteit. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de heer Stam anderhalf jaar geleden naar Rotterdam ver trokken is. Sinds dien is hij weer verhuisd naar Hilligersberg. Als de heer Stam bedankt (of als hij niets van zich laat hooren, dan moet een maand gewacht worden) en wordit den opvolger op de lijst der S.D.A.P. aangewezen. Door ons is reeds medegedeeld, dat dit is de heer H. Lindeman, die de benoeming tot September aanvaarden zal. Langdurige marschen en nachtoefeningen afgelast. GRONINGEN. 1 Maart (V. D.) In het gar nizoen Groningen is onder de militairen een griep-epidemie uitgebroken. In verband daar mee zal een detachement van 140 officieren, onderofficieren en soldaten, die van 4 tot 9 Maart a.s. te Assen zouden worden gedeta cheerd voor het houden van schietoefenin gen niet daarheen worden gedirigeerd. Nader wordt gemeld: De commandant van het veldleger heeft in een dienstorder medegedeeld, dat zich in enkele garnizoenen gevallen van influenza (griep) voordoen, welke gevallen zich overi gens nog beperken tot eeix klein aantal en vooi-loopig niet van ernstigen aard zijn. De commandant van het veldleger heeft het echter tooh nog noodig geoordeeld te bepa len, dat in de garnizoenen vooi-loopig geen zware oefeningen en langdurige marschen en geen nachtoefeningen zullen worden ge houden en dat worde bevoi-derd, dat de lig ging der manschappen op de chamibrees zoo ruim mogelijk zij. Mr. G. Vissering 70 jaar. Een cadeau van de directie der Ned. Bank. Zooals wij meldden viert Mr. G. Vissering te Bloemendaal, oud-president van de Ned. Bank. heden zijn 70en verjaardag. Hedenmorgen mocht de jubilaris reeds tal rijke bewijzen van belangstelling ontvangen in den vorm van bloemen en telegi-ammen, waaronder er een was van dr. Colijn, voor zitter van den Ministerraad. De president van de Ned. Bank, Mr. L. J. A. Trip, kwam Mr. Vissering van morgen per. soonlijk gelukwenschen en bood hem, met een waaixleerende toespraak, namens de directie van de Ned. Bank een geschenk aan, be staande uit een geordende verzameling van alle publicaties, die Mr. Vissering in zijn ge heele leven het licht heeft doen zien. Een boekje met de titels der publicaties was er bij gevoegd. Wij meldden reeds dat Mr. Vissering heden middag in zijn woning aan den Hoogen Duin en Daalscheweg 31, te Bloemendaal, zal reci- pieeren. LOUIS LUMIèRE, baanbreker op het gebied der filmprojectie, en het door hem uitgevonden apparaat, dat de filmbeelden* stereoscopisch op het doek doet verschijnen. Lumière heeft zijn vinding dezer dagen in de Parijsche Academie van Wetenschappen gedemonstreerd.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1