DE BILT 1 Zoo een en ander. DUBBEL STER VRIJDAG 1 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Voorloopig nog geen einde aan den bussenstrijd. Beroep van den Staat onjuist geacht. Hooge Raad zal op 18 April uitspraak doen. De advocaat-generaal bij ,den Hoogen Raad neeft Donderdag conclusie 'genomen in de zaak van den Staat der Nederlanden 'tegen een autobusondernemer. Ambtenaren hadden een bus in beslag genomen, doch de president der Haagsche rechtbank en het Haagsche Hof achtten het in beslag, nemen ongeoorloofd en gaven de bus weer vrij. Mr. Wijn veldt merkte op. dat eerst moet vaststaan, of er een onwettige dienst is, dan kan de ambtenaar pas maatregelen treffen. Het Hof gaat echter verder en zegt*, wettige of onwettige dienst, doet er niets toe; de ge troffen maatregel is in ieder geval ongeoor loofd. Het door den Staat ingediende cassatie beroep achtte mr. Wijnveldt niet juist. De wet op de Openbare Middelen van Ver voer kent naast de mogelijkheid van straf vervolging van hen, die zonder vergunning autobusdiensten in werking brengen of hou den, in art. 13, lid 3, aan de .overheid nog een afzonderlijke bevoegdheid toe, krachtens welke de daarin genoemde ambtenaren gemachtigd zijn, het in werking brengen of houden van eenautobusdienst zonder vergunning te be letten, alsmede te doen wegnemen, beletten of in den vorigen toestand herstellen, hetgeen in strijd met de wet wordt gemaakt of gestéld. Spr. zeide, de redeneering van het Hof, dat de overheid wel mag ingrijpen in de aanwen ding van een autobus voor een dienst doch niet mag ingrijpen voor het houden van een bus, niet te kunnen volgen. Van inbeslagneming mag hier niet gespro ken worden. In werkelijkheid doet de over heid, wat haar vrij staat, nl. ingrijpen in de aanwending van een autobus voor den dienst. De overheid houdt de bus ter beschikking van den eigenaar, die onmiddellijk over het voer tuig kan beschikken, wanneer hij belooft, het niet meer te gebruiken voor een onwettigen dienst. Er is dus alleen sprake van het belet ten van een onwettigen dienst. Het is in sprekers oog dan ook jammer, dat het Hof niet eerder beslist heeft, of in casu sprake is van een onwettigen dienst. Wil de ambtenaar bevoegd zijn om krachtens art. 13, lid 3, der genoemde wet op te treden, dan moet dit punt vaststaan, anders is hij onbe voegd. Terwijl mr. Wijnveldt dus van oordeel was, dat de overheid door het vasthouden der bus niets onrechtmatigs deed, meende hij, dat eerst onderzocht moet worden, of hier sprake is van een autodienst zonder vergunning. De conclusie van den advocaat-generaal luidde: vernietiging van het arrest en terug wijzing der zaak. De uitspraak van den Hoogen Raad wordt bepaald op 18 April a.s. AUTOBOTSING. Donderdagmiddag vier uur ontstond op den hoek PotgieterstraatAdriaan Loosjesstraat een botsing tusschen een auto, bestuurd door een assuradeur .uit Heiloo, en een auto. be stuurd door een koopman uit Amsterdam. Beide wagens werden zóó zwaar beschadigd, dat ze moesten worden weggesleept. Eerstge noemde auto werd aan den overkant van de straat op het trottoir geslingerd. De be stuurder klaagde over pijn in de borst. De botsing is vermoedelijk veroorzaakt doordat de koopman uit Amsterdam links van den weg reed. De politie heeft van het gebeurde procesverbaal opgemaakt. Bof en wanbof. Een baanwerker bij de spoorwegen in Dau- ville (Virginia) droomde dat in een nummer loterij 805 zou winnen. De heele plaats vatte deze droom ernstig op en toon het nummer inderdaad won, waren de organisators van de loterij bankroet, Regenboog-kopje. Regenboog-kopje is de naam van een heu vel bij Ladysmith in Zuid-Afrika. In den heu vel zitten ïagen klei van verschillende kleur, zooals rood, rose, lichtgeel, groen en bruin. Een oude knaap. Kapitein Cook, de bekende Engelsche ont dekkingsreiziger 'gaf in 1774 aan den gast vrijen koning Tubou van de Tonga eilanden zijn reeds oude schildpad. Nu is koningin Salole, afstammelinge van Tubou van plan het dier, dat nog springlevend is, aan konnig George cadeau te doen. „Wat, u zit dik in de schulden en dan wilt u mijn dochter trouwen." „Ja, allicht tenzij u me een ander mid del aan de hand kunt doen om uit de schul den te raken." Kleine wenken. Kleeden, waarop inktvlekken komen, moeten directe met zout behandeld worden. Nadat het natte zout is verwijderd, moet men met een beetje citroen en daarna met warm water wrijven. meldt: Hoogste barometerstand 765.3 m.M. te Jan Mayen. Laagste barometerstand 730.4 m.M. te Vestmanoer. en voorspelt: AGENDA VRIJDAG 1 MAART Schouwburg Jansweg: „Zijn nieuwe testa ment". 8.15 uur. Luxor Theater: Viva Villa geprolongeerd. Doorloopende voorstelling van 7 uur af tot 11.30. Cinema Palace: Voor de vrijheid van zijn Volk, met Richard Barthelmess en Ann Dvo rak. Op het tooneel Guiseppe Moretti, refrein zanger vaxx Da jo's Bela. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Schijnhuwelijk. Anna- bella en Jean Mural in de hoofdrollen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Abschiedswalzer, met Wolfgang Liebeneiner, Sybille Schmitz en Hanna Waag. Op het tooneel: Bonheur Gre gory Troupe. Ikarisehe spelen. 7 en 9.15 u. Ned. Prot. Bond: Ver. van Vrijz. Herv. Lezing van Ds. G. Westmijse. 8 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 2 MAART Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Zwakken tot matigen Oostelijken tot Noord oostelijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen neerslag. Temperatuur om het vries punt des nachts tot lichte vorst. Overdag iets kouder. Uit het Buitenland Wellicht eenig vorstweer. De depressie blijft in het Westen. Een se cundaire trok in Oost-Zuid-Oostelijke rich ting naar Centraal-Europa en gaf zeer zware regens in België en verder in Zuid-Frankrijk en Zwitserland. De hooge druk in het Noord- Oosten neemt gelijdelijk toe en breidt zich uit over de Noord- en Oostzee. Bij Ierland ligt nog een nieuw daalgebied. In Midden-Zweden en Finland blijft de vorst zeer zwaar, op het vasteland en Engeland en Ierland werd het gemiddeld iets kouder. Op IJsland verdween daarentegen de vorst. De bovenwind is boven ons land tot 5 K.M. hoog te naar Oost gedraaid. Over Frankrijk stijgt de druk, doch waarschijnlijk zal deze stijging niet lang duren en in daling overgaan. De veranderingen in de drukverdeeling wij zen op bestendiger worden van den Ooste lijken wind en geeft het vöoruitzich op eenig vorstweer. Barometer 749 m.M. 748 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van: FA. FEDERMANN, Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059. Thermometer 1 Maart: Ploogste gisteren 47 F. Laagste heden nacht 38 F. Hoogste heden tot 12 uur 46 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 1 Maart. Getrouwd 28 Februari T. G. van Leuven en A. van Weert. Ondertrouwd 28 Februar: L. G. van Koot en M. J. van Marsbergen; J. J. H. v. d. Burg en C. S. H. Vaars. Bevallen 25 Februari: C. J. M. Kruijff— Kottman, d.; 27 Februari M. M. J. Korf Jansen, z. Overleden 26 Februari: J. F. van Kampen, 54 j., Beeksteeg; S, v. d. Woude, 83 j., Bilder- dijkstraat; N. J. M. Facee Schaeffer, 59 j., Zijlweg; 27 Februari N. G. Schackman, 12 j„ Rijksstraatweg; 28 Februari: L., 11 mnd., z v. C. Alders, Hoogerwoerdstraat HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE Bevallen: G. van- GeldorpThorborg, z. Overleden: D. van Strien, oud 54 j. - HAARLEMMERMEER Bevallen: C. J. den Boer-Elstgeest, z. M. J. C. van Bèntem-Floris. d. C. v. d. Stelt-Teuling, d. B. van Beek-Haagsiwoud, z. A. van Dongen-Bruinemberg, d. C. M. Pijpers-Mesmand. C. Imanse-Bauer, jz. C. van Staveren-Blom. z. A. van Veen- Bliek. z. E. B. Kroese-Gös, z. S. Wam- steëker-Veraneer, d. M. P. Kozijn-van Rooijen, 2 dochters, waarvan één levenl. Ondertrouwd; H. Korenwinder en G. E. van Rijswijk. C. Eijken en H. van 't Hof. Gehuwd: B. J. Meiland en H. M. Teeuiwen A. Horsman en W. Nederveld. L. J. van der Meer en H, van Staverden. Overleden: Wilhelmina Jacoba Johanna van der Laan, 71 jaar geh. met P. P. A. Cle mens. Arie den Boer 68 j., ongehuwd. Jacob Peetoom, 72 j. wed, van I. Roest. Elisabeth Aaf.ies, 78 j. wed. van Jb. Verkaik. Henricus Josephus van Seumeren, 65 j., geh. met J. D. Liedmeier. Johannes van Beusekom, 59 j. ongehuwd. Geertje van der Ham. 87 j. wed. van A. van den Berg. Zomerpostzegels. Ten bate van orkesten en A. V. O. De regeering heeft besloten gedurende de a.s. zomermaanden Juni. Juli, Augustus en September, postzegels met bijslag uit te geven onder den naam van zomerpostzegels, waar van de extra--opbrengst zal dienen voor cul- tureele en sociale doeleinden. In dit jaar zal de helft bestemd zijn voor de 7 door de re geering gesubsidieerde orkesten, te weten: het Concertgebouworkest te Amsterdam, het Residentie-orkest te 's Gravenhage, de U.S.O.. het Utrechtsch Stedelijk Orkest te Utrecht, de Arnhemsche Orkestvereeniging, de Haarlem- sche Orkestvereeniging (de H.O.V.) te Haar- lem, N.V. de Groninger Orkestvereeniging, en het Stedelijk Orkest te Maastricht, de andere helft voor de vereeniging Arbeid voor On vol waardigen (A.V.O.), om te besteden voor het exploiteeren van bestaande en het oprich ten van nieuwe werkplaatsen voor die ar. bëiders, die als gevolg van geestelijke of lichamelijke gebreken in het vrije bedrijf geen plaats kunnen vinden. De organisatie van dezen postzegelverkoop !s in handen gesteld van een comité voor de Zomerpostzegels (voor cultureele en sociale doeleinden)het heeft zijn secretariaat ge vestigd te Amsterdam, Tesselschadestraat 9. Als gedelegeerden van dit comité zijn aan gewezen de heer en J. A. Josephus Jitta, voor- zitter van de Nederlandsche Vereeniging Con certgebouwvrienden, optredende voor de 7 bovengenoemde orkesten, en W. F. Detiger, secretaris-penningmeester van de Nederland sche Vereeniging A.V.O. De postzegels, die door de fa. Joh. Enschedé te Haarlem gegraveerd worden, zullen de beel- tenissen dragen van H. D. Guyot, grondlegger van het doofstommen-onderwijs in Nederland (11/2 cent), Alphons piepenbroek, toonkun stenaar (5 cent), prof. F, C. Donders, de be kende hoogleeraar in de oogheelkunde te Utrecht (6 cent) en J. Pzn. Sweelinck, toon kunstenaar jig 1/2 cent),, DE RIJWIELDIEFSTALLEN. In de afgeloopen week zijn hier twintig- rijwielen gestolen. UIT DE OMSTREKEN BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomeil bij: C. Postma, Verbin dingsweg 21, Bloemendaal, een dameshoed; Roozenj, Bloemendaalscheweg 224, Overveen, een ketting met gele steentjes; Klein Harten- lust, Zuider Stationsweg, Bloemendaal, een zwarte bouvier; Brouwersvaart 97, Haarlem, een dames-parapluie; D. Zijlstra, H. Roozen- laan 89, Haarlem, een schooltasch met boe ken; A. Lammerse, Bloemendaalscheweg 221, Overveen, een kinderhoedje; C. v. d. Berg, Bloemveldlaan 2, Haarlem, een alpino muts; Kinheimweg 37, Bloemendaal, een grijze muts; Manson, Verlengde Koepellaan 4, Bloemen daal, een daines-portemonnaie met inhoud; aan het bureau van politie Overveen, een Lipssleutel No. 969; een heerenhoed. AERDENHOUT JAARVERGADERING BUURTVEREENI- GING „AERDENHOUT—BENTVELD". De vereeniging,, Buurtbelang Aerdenhout Bentveld hield Dondei'dagavond in hotel „Boe- kenroode" haar jaarvergadering. Zoo slecht als de huishoudelijke vergadering bezocht was, zoo druk bezocht was de filmvoorstelling, welke hier op volgde. Na opening door den voorzitter Mr. J. Prin sen Geerligs, bracht de secretaris, de heer De Graaf het jaarverslag over 1934 uit. Hieraan ontleenen we het volgende. Het bestuur requestreerde verschillende malen bij het gemeentebestuur van Bloe mendaal, om verbeteringen in wegen en ver keer gedaan te krijgen. Eenige van die po gingen werden met succes bekroond. De eenige donateur bleef de vereeniging getrouw. 't Aantal leden bedroeg op 31 December 1934 244 met een contributie van f 248. Het bestuur bleef ongewijzigd. In Maart hield de heer Talma een lezing over „stedenschoon"; in. December de' heer Strijbos over vogel leven. De heer De Meza vertoonde zijn film over het leven der bijen en op 1 December werd een Sinterklaasfeest voor de kinderen gehouden, waaraan 150 kinderen deelnamen. Uit het verslag Van den penningmeester, den heer Fruytema bleek, dat er een batig saldo was van f 37.72 1/2, De Kascommissie, bij monde van den heer Mr. Nieuwenhuys verslag uitbrengende over haar onderzoek, adviseerde den penningmees- ter te déchargeeren. Tot leden van de nieuwe controlecommissie werden benoemd de heeren P. van der Laan en W. O. Donker Jr. De contributie voor 1935 werd vastgesteld op ,f 1. Bij de bestuursverkiezing werden bij enkele candidaatstelling gekozen de heeren B. Coops en Mr. J. C. IJ. Nieuwenhuys. Beiden namen hun benoeming aan, De voorzitter, aftredend werd als zoodanig herkozen. Ook de heer Meyer zag zich bij acclamatie in het bestuur gehandhaafd. Bij de rondvraag werd geklaagd over de slechte verlichting van het Goudsbloemplein. De voorzitter zegde een onderzoek toe. Ook kwam ter sprake de groote verbetering, ontstaan door de drainage van Boekenroode en Rijnegom, een verbetering, waarvoor de B.A.B. ten zeerste geijverd heeft. Hiermede was het huishoudelijk gedeelte van de bijeenkomst afgehandeld. Toen volgde de groote attractie van den avond: een ver filming van een reis per ss. Marnix van St. Aldegonde van Amsterdam naar Genua. Deze reis werd aangeboden door het agentschap Haarlem der Stoomvaart Mij. Nederland. De film, vervaardigd door den heer J. H. Roelofsz, werd toegelicht door den heer J. de Vries, inspecteur van den Passagedienst dei- Mij. Nederland. Geen plekje op het groote schip bleef onbezocht. Maar ook werden ver schillende uitstapjes gemaakt in de plaatsen, waar het schip aanlegt. Het leven aan boord werd in al zijn bonte verscheidenheid duide lijk gedemonstreerd. Het was een zeer inte ressante reis en bij velen is ongetwijfeld de lust opgekomen, deze reis ook eens in werke lijkheid te maken. HILLECOM HUIZENVERKOOPING. Donderdagavond had in Hotel Sistermans de verkooping bij afslag plaats van de na volgende perceelen: Een woonhuis met garage en schuur bene vens opstalrecht tot 31 Januari 1949 aan den Hillegomcmerdijik no. 330 te Nieuiw Vennep, groot 4.25 A. en in bod staande op f 1500. Het perceel werd afgemijnd op f 325, door den heer C. van Beelen. te Hillegom. Een woonhuis AmJbachtstraat no. 3 in bod staande op f 2800 werd op f 200 gemijnd dooi den heer P. Noppen te Hillegom. De perceelen Amibachtstraat nos. 5, 7, 9 en H, respectievelijk in bod staande op f 2950 f 2900, f 2800 en f 3000 werden niet gemijnd. De combinatie van alle 5 huizen, in bod staande op f 14650, werd op f 375 gemijnd door den heer A. W. Nieberding q.q. te Heem stede. Het winkel- en woonhuis Burg. Pontstraat no. 4, in bod staande op f 5700 werd op f 400 gemijnd door den 'heer P. J. van Keulen q.q. te Hillegom. De woonhuizen Burg. Pontstraat nos. 6, 8 en 10, resp. in bod staande op f 4300, f 4100 en f 4100, werden evenmin als de combinatie gemijnd, Koop er de heer J. W, M, v. d. Bosch te Heemstede. Een blok van 6 in aanbouw zijnde huizen in dezelfde straat, in bod staande op f 12600, werd op f 150 afgemijnd door den heer B, de Wreede Jr. te Lisse. JUBILEUM ST. JOSEPHSCHOOL. Donderdag werd in verband met de tijds omstandigheden op bescheiden wijze, in de St. Josephparochie het feit herdacht dat 12 1/2 jaar geleden de R.-K. Jongensschool werd geopend. De feestviering begon met een plechtige H. Mis, waarbij de Gregoriaansche gezangen door de leerlingen werden uitgevoerd. Pas toor van Leeuwen sprak op de hem eigen orlgineele wijze de jongens en de vele aan wezigen ouders van den kansel toe. Daarna vereenigden genoodigden, perso neel, en teerlingen aiclj in de keuxia niet plag gen getooide St. Aloysiusburcht ter huldiging van den heer R. J. J. Heirman, die vaar de oprichting af hoofd der school is geweest. Tal van bloemstukken, waaronder een van het gemeentebestuur, gaven de zaal een feestelijk aanzien. Nadat de heer en mevrouw Hemman met hun gezin hadden plaats genomen en aan mevrouw een bloemhulde was gébracht, hul digde pastoor van Leeuwen den jubilaris. Verder werd het woord gevoerd door de beide wethouders Klaver en Vermeer, en een der oudere leerlingen die tevens een hulde blijk aan bood. Nadat de heer Heirman een dankwoord en de pastoor een slotwoord had den gesproken, defileerden de jongens, daar bij allen een portret van het schoolhoofd ontvangend. Een tractatie en een vrijen mid dag waren de overige belooningen, terwijl genoodigden en personeel nog geruimen tijd ten huize van den jubilaris verpoosden. HEEMSTEDE RAADSVERGADERING Nog geen beslissing inzake de ver lichting van de wielerbaan. In de wachthuisjes op de Zandvaart- brug zullen gedurende de ten toonstelling bloemen en tabaks artikelen worden verkocht. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdagavond, onder leiding van den bur gemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezig mevr. Venhuizen en de heer Meeu- .wenoord., De heer van den Heuvel gehuldigd De voorzitter brengt hulde aan het afgetre den raadslid, den heer v. d. Heuvel, die steeds blijk gaf van groote belangstelling voor de gemeente. Hem kenmerkte in den Raad een aangename en rustige betoogtrant en hij had een ruimen kijk op vele gemeente-, openbare en parlementaire aangelegenheden. De heer van den Heuvel was nog al eens afwezig, maar spr. is overtuigd dat dit altijd tegen zijn zin was en brengt hem hulde en dank voor wat hij vooral in de dagen toen donkere wolken zich boven Heemstede samenpakten en hij nog geen raadslid was voor Heemstede in den Haag bij hooge colleges heeft trachten te bereiken. Met applaus betuigt de Raad zijn instem ming met deze woorden. Onderzoek geloofsbrieven. De geloofsbrieven van het nieuwe raadslid, den heer C. L. Kwak, worden onderzocht en in orde bevonden. Besloten wordt tot toela ting. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving wordt aangenomen een brief van 23 Februari j.l. van Johan Bol te 's Gravenhage inzake de maximumsnelheid op den Heerenweg. Een brief van 25 Fe-br. j.l. van het R.K. Kerkbestuur van de parochie van den H. Bavo te Heemstede, houdende verzoek om beschik baarstelling, op grond van de L. O. Wet 1920, van een bedrag van f 1358.63 voor clen aan koop van leermiddelen en schoolbehoeften voor de ,St. Henricusschool gaat naar B. en W. voor praeadvies. Verhuur wachthuisjes Zandvaartbrug B. en W. stellen voor, bij wijze van proef de wachthuisjes op de Zandvaartbrug te ver huren voor één jaar, het eene voor den ver koop van tabaksartikelen, het andere voor den verkoop van bloemen, ijs en verpakte kleine eetwaren. De heer Jonckbloedt (R.K.) kan er zich niet mede vereenigen dat de monumen tale brug ontsierd wordt door winkeltjes. Men gebruike de huisjes liever voor een tentoon stelling van kaarten, foto's, platen en platte gronden, om Heemstede beter bekend te ma ken. De kosten daarvoor zouden wel te vin den zijn. Maar huisjes, waar eetwaren vea*~ kocht worden: neen! De heer van Unen (V. B.) heeft de huisjes altijd een paskwil gevonden. Tijdens de bloemententoonstelling zou men ze mis schien kunnen verhuren als bloemenkiosken De heer Van Lent (RH.) zegt dat de Heemsteedsche Dreef toch niet voor winkel tjes in aanmerking komt. Spr. onderschrijft de geuite bezwaren volkomen. De huisjes zulLen vergaderplaatsen worden voor loopjongens. De heer Andretsch (Vrijz.) voelt ook voor bloemen en de heer At te ma (C. H.) voelt niet voor snoepwinkeltjes. De heer Van der Erf (R.K.) vindt de combinatie ijs en bloemen zeer ongeschikt. De heer Rijkes (V. B.) geeft in overwe ging, dat B. en W. him voorstel terugnemen. Wethouder Dr. Droog (R.K.) zegt dat B. en W. het betreurden, dat de huisjes daar zoo onproductief staan. Na vergeefsche pogingen bij de Winkeliersvereeniging en bij de bloe menwinkeliers, hebben B. en W. een adver tentie geplaatst. En daarop hebben zich eenige gegadigden aangemeld. Buitengewoon enthousiast zijn B. en W. ook niet over hun eigen voorstel. Misschien kunnen alleen gedu rende de bloemententoonstelling de huisjes verhuurd worden voor bloemen- en sigaren- verkoop. Daarna zou het denkbeeld van den heer Jonckbloedt kunnen worden overwogen. De heer Jonckbloedt (R.K.) zegt dat het juist nu de tijd is, om de bezoekers van de tentoonstelling te laten zien, wat Heem stede biedt. Laten B. en W. hun voorstel te rugnemen. De heer R ij k e s (V. B.) voelt voor wat Dr. Droog nu wil. Het idee van den heer Jonckbloedt zal veel te duur worden in de uitvoering. De heer D e T e 11 o (S. D. A. P.) vraagt, dat B. en W. nog eens overleg zullen plegen met Vreemdelingenverkeer en de Vereeniging van Makelaars. Wethouder Droog (R.K.) deelt mede, dat B. en W. hun voorstel intrekken. Het voorstel van Dr. Droog bloemen en sigaren gedurende de tentoonstelling wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Electrische verlichting wielerbaan. B. en W. vragen een crediet van f 850 voor aanleg van een electrische verlichting op de Wielerbaan. De N.V. Sportconcern is bereid, zoolang het contract tot huur van den grond, waarop de wielerbaan Is gebouwd, geldt, per jaar extra te betalen een bedrag van f 125. De heer R ij k e s (V. B.) vraagt waarom hier van den gewonen regel is afgeweken. Het betreft toch een gewone aanvraag voor elec- triciteits levering. Wie betaalt de resteerende f 3.50 als de directie van de wielerbaan na 4 jaar de huur opzegt. Waarom kunnen de werkzaamheden niet door de directie van de Wielerbaan opgedragen worden aan erkende installateurs te Heemstede? Spr. ziet niet in,1 Rookt NIEMEIJER'S Qu&lidL Qm,ol f (Adv. Incjez. Med.)[ dat de gemeente hier risico moet nemen. En! is er een speciaal tarief voor deze gelegen heid gecreëerd? De heer De Tell o (S.D.A.p;) vindt verlich ting goed, maar met den vórm van het voor stel is spr. het niet eens. Een nadeelig saldo' van f 350 wordt niet opgehelderd. Aanneming van dit voorstel zal de gemeente in 'n scheeve positie brengen. Men kan dan ook niet een voorschot voor een dergelijk doel weigeren aan iemand die een bioscoop wil stichten bij' voorbeeld. Als de wielerbaan geen f 850 op tafel wil leggen voor een verlichting, bestaat) daarvoor voor de gemeente ook geen aan leiding. De heer Audretseh (Vrijz.) vraagt: kun nen de f 350 niet door het concern worden' betaald? En zullen de kosten van onderhoud' groot zijn? De gemeente moet aan deze zaak geen groote bedragen ten koste leggen. De heer Jonckbloedt (R.K.) vraagt waarom B. en W. dit voorstel niet hebben gebracht in de commissie voor de bedrijven. De heer Attema (C.H.) meent dat 't voor stel niet moet worden aangenomen. Wethouder Jhr. v. d. Poll (C. H.) meent dat de zaak niet geheel begrepen is. Van een! strop van f 350 zal geen sprake zijn. Dit be taalt de directie van de Wielerbaan. Het' onderhoud is voor rekening van de N.V. De Wielerbaan levert 'n gunstig financieel object voor de gemeente op. B. en W. hebben gedacht dat de voordeelen' bij verlichting van de baan nog grooter zullen' worden. Installatie door installateurs zou veel duurder worden. De gemeente levert tegen.' kostprijs. Spr. meent dat de gemeente een' zaak die zooveel voordeel voor de gemeente' oplevert, moet helpen. Gelden zal het gewone' tarief. De heer R ij k e s (V.B.) betreurt het dat B. en W". in het raadsstuk den Raad niet uit voeriger hebben ingelicht. Spreker stelt voor, dat de gemeente den kabel zal aanleggen tot den electriciteitsmeter enJ het werk na dien meter zal overlaten aan de installateurs. De heer De Tello (S.D.AP.) blijft de transactie in den voorgestelden vorm zakelijk niet juist vinden. Men kan ook niet te veel' wedstrijden gaan organiseeren. Dan wordt de' .spoeling dun. Bovendien worden de wedstrij den 's avonds gehouden en in den zomer. Dan: Is, er maar weinig licht noodig. De wethouder zegt dat de gemeente de. installatie zal leveren' tegen kostprijs. Maar. dit is concurreeren,'. tegen particuliere installateurs. Spreker wil', daarom het voorstel van den heer Rijkes' gaarne steunen. De voorzitter wijst er op, dat er een' kabel is, alleen nog geen kabel voor de ver lichting van de baan. Het kan toch wensche- lijk zijn, dat de gemeente een spiering uit werpt om een kabeljauw te vangen. Op verzoek van den heer De Tello gaat! de raad in besloten zitting, die een klein uur duurt. Na heropening wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht. De heer Van Unen (V. B.) kan zijn stem aan het voorstel niet geven. De schuldenlast der gemeente mag niet gebruikt worden om eén particulier over een moeilijke financieele ueriode heen te helpen. Het voorstel wordt verworpen met alleen de stemmeai der wethouders voor. De heer v. d. Erf (R.K.) stelt nu voor de installatie te laten geschieden door het par ticulier bedrijf en de betaling der kosten te doen geschieden binnen den tijdsduur van het loopende contract. De heer Van Unen (V.B.) is dit voorstel' een raadsel. Ook de heer Van der Erf wil ge meentegeld geven aan een particulier Over het voor stel-Van der Erf staken de stemmen. Er moet dus in de volgende vergadering weer over worden gestemd. Rondvraag, De heer De Tello (S.DA.P.) vraagt wij ziging van de regeling betreffende werkver schaffing, met name wat betreft het feit, dat iemand, die een week heeft gewerkt bij een particuliere firma, in die week uitgesloten is van de werkverschaffing. Zoo wordt het on mogelijk voor arbeiders, werk bij particulieren aan te nemen. Wethouder Dr. Droog (R.K.) antwoordt dat elk geval op zichzelf wordt beschouwd. De heer Van Unen (V,B.) vraagt of de winst- en verliesrekening der bedrijven over 1934 nog niet bekend is. Wethouder Jhr. v. d. Poll (C. H.) ant woordt, dat bij de gas-, water- en electrici- teitsbedrijven tezamen een winst is gecon stateerd van f 20.000 boven de raming. De heer v. d. Erf (R.K.) vraagt: in welk stadium is de ventbeperking? Voorts vraagt spr. voor de kraampjes waarvoor een vergun ning wordt geweigerd voor de buurt van de tentoonstelling, een andere plaats aan te wijzen. De voorzitter antwoordt dat beperking van het venten in zekére mate al heeft plaats ge had. Verder zegt spr. dat van de toegangs wegen tot de tentoonstelling geen kermis terrein mag worden gemaakt. Er zijn 300 aan vragen ingekomen, die lang niet alle zullen worden ingewilligd. Om de kraampjeshouders een andere 'plaats aan te wijzen zou een. nieuwe verpachting moeten worden gehouden. Hierna sluiting. Zonder hoofdelijke stemming. werden in den loop der zitting aangenomen de voorstellen betreffende; verhuur van tuin grond aan de Westzijde van den Glipperweg; verhuur gedeelte kade langs de Ringvaart; verhuur van weilanden nabij Molenwerfslaan en van het complex Bronstee; vermindering pachtsom vischwater Leidschevaart en Craye- nestervaart; overdracht strook grond langs den Binnenweg; benoeming leden hoofdstem- bureau en stembureaux, verbetering stem bureau aan de Glip; verordening aanwijzing stemlokalen; verordening op de heffing en invordering van keurloonen; crediet voor den aanleg van een tijdelijken brug over de Van Mérlenvaart en.geldleeningen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2