(im$ü N.V. HOENDERDOS Heemt tUaus Het Betau^tiikste Het mysterie van politie-mspecteur Mariani. BRANDSTOFFENHANDEL BONNE ESPERANCE SOPHIA 1ACOBA Wilhelmina - Oranje Nassau JlHBHBHHHHi Tropen warmte. 52e Jaargang No. 15855 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 2 Maart 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7214. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 4» Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTFfcN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel.' Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN B LADZIJDEN Geraffineerde oplichterspraktijken. Te Lille vertellen de menschen elkaar hon derden verhalen. Doch niet alleen te Lille, doch in geheel Frankrijk doen de meest fan tastische verhalen de ronde. Maar daarmee wordt het raadsel van den man, die hier voor den rechter verschijnen moet, niet opgelost. Wie is eigenlijk Paul Mariani? Op zekeren dag verdween een jong meisje •uit Lille. Met haar geliefde was zij naar Parijs vertrokken. Alle familiesieraden had ze mee genomen. 14 dagen later 'kwam zij terug. Haar illusies, alsmede de frs. 50.000, die de sieraden hadden opgebracht, waren verdwe nen. Met wie zij gevlucht was? Het meisje zweeg. Zij schaamde zich. Doch •het was wel een toevallige samenloop van omstandigheden, dat tijdens de afwezigheid van het meisje de politie-inspecteur Mariani ook te Parijs vertoefde. Twee dagen voordat zij het ouderlijk huis verliet, was hij vertrok ken en de dag voor haar terugkeer, kwam hij .weer te Lille terug. Als bijzonderheid vertelt men, dat zij vroeger elkaar vriendelijk groet ten, doch sindsdien elkaar uit den weg schijnen te gaan. In de dossiers van de politie vindt men het .volgende aangeteekend: Een rijk koopman parkeert zijn auto voor een levensmiddelenmagazijn. Als de man (zich verwijderd heeft, kcr iemand naar de auto toe, opent het portie-: ••■stopt iets onder de zitting en verdwijnt c. .rop weer. Als de eigenaar van de auto terugkomt, en instappen wil, treedt plotseling iemand naar voren. „Pardon, mijnheer, ik ben Mariani, inspec teur van politie. U staat onder verdenking verdoovende middelen te smokkelen. Ik ben verplicht uw auto te doorzoeken." Zonder eenige moeite wordt een pakket met cocaïne gevonden. „Mijnheer, het spijt mij, maar ik ben ver plicht u te arresteeren!" Gelukkig passeert op dit oogentolik iemand, die den politie-inspecteur goed kent, een zekere Freddy Leroux. De '/o op man weet niet (dat dit de man is, die vijf minuten, geleden het pakketje in zijn auto verstopte. Hij weet alleen dat op handel in cocaïne een zware straf staat en dat men dit vergif in zijn auto gevonden heeft. De methoden van de politie zijn zeer eenvoudig en ook die van de recht bank zijn niet gecompliceerder. Het overtui gende bewijs is geleverd! Men kan derhalve zijn vreugde begrijpen, als Freddy Leroux, dien de koopman nog nooit te voren gezien of gesproken heeft, doch die een nette en behulpzame man schijnt te zijn, een minnelijke schikking van deze aangelegenheid voorstelt. Voor de onaange naamheden, die men zich hierdoor bespaart, betaalt men maar al te graag. Paul Mariani vraagt niemendal. Het is hem voldoende te weten, dat in zijn linker jaszak een formulier gestopt is, op vertoon waarvan de Bank van Lille hem 3500 franc zal uitbetalen. Borzo de moordenaar. Een belangrijk personage in het proces Mariani is Borzo, de moordenaar van de ben de man, die de „lastige getuigen" uit den weg moest ruimen. Commissaris Mauger, die met het onderzoek van de zaak te Boulogne belast was, vertelt ons het volgende. „Rafael Borzo, thans hou der van een café werd vroeger wegens moord veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Hij zou den garagehouder Sonneville woordelijk gezegd hebben: „Ik heb in de gevangenis ge zeten, omdat ik iemand om zeep gebracht heb. Als jij Mariani verraadt, schiet ik je her senpan in." Borzo ontkent echter alles. Hij verlangt met Sonneville geconfronteerd te worden. „Waarom wordt die man eerder geloofd dan ik", vraagt hij. Rossi, een ander lid van de bende, wordt be schuldigd van medeplichtigheid in de diefstal en heling van de belastingzegels. Rossi be weert slechts Mariani gekend te hebben en af en toe paketten van hem in bewaring ge kregen te hebben. Naar den inhoud van deze pakketten heeft hij nimmer geïnformeerd. De kroongetuige Sonneville. bij de instructie heeft de garagehouder Sonneville de volgende verklaring afgelegd: „Veertien dagen geleden ontving ik bezoek van Freddy Leroux. Ik zag daar niets bij zonders in, want ik sta sinds jaren in relatie met de firma bij wie Leroux werkzaam is. Freddy scheen dien dag nerveus te zijn. Hij vroeg mij, of ik geen lust had belastingze gels te koopen. Daar ik vermoedde, dat het geen „zuivere koffie" was, zei ik, dat ik er over zou nadenken. Ik stelde onmiddellijk in specteur Lefèbre, die een vriend van mij is, van een en ander in kennis, die op zijn beurt zijn chef Pressard op de hoogte bracht. Be sloten werd in schijn op de zaak in te gaan. Den volgenden dag kwam Freddy weer bij mij. „Ik heb voor Frs. 3C0.000 belastingzegels, die je voor tweehonderdduizend francs kunt koopen. Bang hoef je niet te zijn. Mariani weet er van af. Wij werdjn het eens voor Frs. 140.000. Dien dag, den 6en September, ba-acht Freddy mij met zijn auto naar Lam- bersart, waar Mariani anet zijn vriendin woonde. Terwijl Freddy met den inspecteur sprak, wachtte ik in de auto. Na eenige mi nuten kwam Leroux terug en zei dat de prijs accoord was. Dienzelfden avond om elf uur trof ik Ma- riani in een café in de binnenstad. „Hier is niet de inspecteur, maar de mensch Mariani", zoo begroette hij mij. De inspecteur was in gezelschap van een onbekende. „Dat is Ralph a uit Boulogne", stelde hij mij voor. Deze greep mij bij de revers van mijn jas en zei: „Als je Paulo (waarmee Mariani bedoeld werd) kwaad doet, word je uit den weg geruimd!" Ik antwoordde, dat hij niet bang behoefde te zijn, daar ik slechts belang bij het welslagen der zaak had. Gewijzigde kieswet heeft niet veel kans. Er zouden teveel tegenstemmers in de Kamer zijn. Onze Haagsche correspondent meldt: Uit parlementairen kring vernemen wij, dat de kansen voor de door Minister de Wilde te verdedigen wijziging der Kieswet, die ten doel heeft met behulp van een hoogst eigen aardige wijze van berekening voor de toe wijzing van Kamerzetels, kleine partijen uit het Parlement te weren, zeer slecht staan. De geheele sociaal-democratische fractie, de Christelijk Historischen, de Liberalen, de diverse kleine fracties en vermoedelijk ook nog eenige Katholieken zouden van plan zijn dit ontwerp, dat in zijn wezen met de grond wettelijk voorgeschreven evenredige vertegen woordiging volkomen in strijd is. te verwerpen Een speciaal door den heer Vliegen aanbe volen tusschenoplossing, in hoofdtrekken hierop neerkomende, dat het land in vier of zes districten zou worden verdeeld, met een gelijk aantal afgevaardigden, die dan bin nen die districten naar evenredigheid zouden moeten worden gekozen, kan men niet in den vorm van amëndeering in het ontwerp-de Wilde opnemen. Het wetsvoorstel leent -zich nu eenmaal niet voor zulk een manier van amendeeren. Dientengevolge, aldus de ons verstrekte inlichtingen, moet men op ver werping i-ekenen, wanneer de Minister mocht blijven volharden in zijn verlangen om de verandering, die hij in de Kieswet wenscht aan te brengen, maar die in breeden kring verzet ontmoet, toch in de Kamer te verde digen inplaats van zijn voorstel alsnog terug te nemen. Autobotsing bij Haarlemmer- liede. Autobestuurder ernstig gewond. Vrijdagmiddag stond bij de Liedebrug een oud vrouwtje, dat aan den chauffeur van een uit de richting Haarlem komende auto een teeken gaf om mee te rijden. De chauffeur, de heer J. J. uit Amsterdam, rijdende met een snelheid van 60 a 70 K.M. remde sterk, waardoor een auto. die hem achterop kwam, in volle vaart tegen hem aanbotste. Beide auto's werden ernstig beschadigd. De eerste kon op eigen ki-acht vertrekken zij het ook met ge heel vernielde achterzijde. De andere moest worden weggesleept. De bestuurder daarvan de heer C. uit Amsterdam, was tegen de voor ruit geslingerd en had een diepe hoofdwond opgeloopen. In een ziekenhuis is hij daarvoor behandeld, waarna hij huiswarts kon keeren. Tegen hem. is proces-verbaal opgemaakt, om dat hij niet genoeg gelet heeft op het voor hem uitrijdende verkeer. Het oude vrouwtje kwam met den schrik vrij. Nog een botsing. Onder Haarlemmerliede heeft gisteravond een ernstig verkeersongeluk plaats gehad, waarbij een inwoner uit Lisse, de heer A. ern stig werd gewond. Op den Rijksstraatweg stond de z.g. Zuider zee-express geparkeerd, omdat de bestuurder door zijn benzine heen geraakt was. De heer A. moet de wagens niet opgemerkt hebben, of schoon de tractorbestuurder volgens zijn ver klaring het achterlicht had ontstoken. De personenauto botste in volle vaart tegen de vrachtauto op en werd aan de voorzijde geheel in elkaar gedrukt. Toen de bestuurder uit zijn benarde positie bevrijd werd bleek, dat hij een zware hoofdwonde en een hersenschudding opgeloopen had. De bestuurder van de vracht auto werd bij de botsing licht gewond. Inval in een speelhol. Bekende types uit donker Amsterdam gesnapt. De Amsterdamsche politie heeft een inval gedaan in een perceel aan de Koningstraat aangezien men wist dat daar gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Het publiek was niet van deftigen huize, doch bestond hoofd zakelijk uit- min of meer bekende types uit donker Amsterdam, die volkomen thuis zijn in ,de knepen van het „een, twee, drie klaver aas!" De leiding van een en ander berustte bij een paar broers, die zich reeds jarenlang met deze practijken bezighouden en tal van malen wegens het gelegenheid geven tot hazard zijn veroordeeld. Er werden dertien personen naar het bureau geleid die. nadat proces-verbaal was opgemaakt, weer konden vertrekken. Het vermoeden is gewettigd, dat zij in een andere perceel hun speellust verder zullen gaan botvieren. KINDERHUISSINGEL 2 TEL. 11979(2 LIJNEN) Om prettig te stoken bevelen wij U in bijzonder aan onze Anfhraciet van (S L A K T NOOIT) Afmetingen 20-30 en 30-50 f 2.15 per H.L. hard en glanzend, heel zuinig in gebruik. Afmetingen 20-30 en 30-50 f 2.15 per H.L. Afmetingen 15-20 f 1.60 per H.L. Afmetingen 20-30 en 30-50 f 2.00 per H.L. 10ij. ijkitoHcUtttn: Cfoede. fnoat Tkima kwaJüted foed y&z&ild fy&dt, vtuqqe. fó-dzniMj.. (Adv. Ingez. Med.) Alg. Vereen, voor Bloem bollencultuur. De vereeniging menge zich niet in de goudpeilquaestie. Zoo oordeelt het Hoofdbestuur. Maandagmiddag 25 Maart a.s. wordt de 176e algemeene vergadering gehouden van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur in het Krelagehuis. Aan de orde komt een motie van de afd. Hillegom. waaraan adhaesie is betuigd door de afd. Hoogkarspel en omstreken, Schoten- Vel-sen en Noordwijk, waarin het oordeel wordt uitgesproken, dat de verlating van het tegen woordig goudpeil noodzakelijk is voor de handhaving en de ontwikkeling van het Ne- derlandsch bedrijfsleven in het algemeen en van het bloembollenbedrijf in het bijzonder en waarin opgedragen wordt aan het bestuur met alle wettige middelen te streven naar wijziging der tegenwoordige monetaire ver houdingen. Hiertegenover stelt het Hoofdbestuur een motie van orde, die vóór de motie der afd. Hillegom in behandeling en stemming zal komen en waarin voorgesteld wordt te beslui ten, de motie-■Hillegom niet in behandeling te nemen. Het Hoofdbestuur is n.l. van oordeel, dat het zeer ingewikkelde vraagstuk van de verlating van het tegenwoordig goudpeil en de daaraan verboden vraagstukken niet tot een juiste oplossing kunnen worden gebracht door het alleen te beschouwen van het standpunt van het bloembollenbedrijf. Een eventueele uit spraak van de vergadering in de eene of de andere richting zal cïan ook op de Staten - Generaal en het ministerie geen invloed van eenige beteekenis kunnen hebben. Verder zal worden behandeld een voorstel der afd. Bennebroek—Vogelenzang: de afd. Bennebroek—-Vogelenzang in haar vergadering gehoord de bezwaren van haar leden tegen de te heffen aanslag per Roe. en daarmede het overgeschoten leverbaar te vergoeden, verzoekt het. Hoofdbestuur het daarheen te willen leiden, dat de regeering deze vergoeding voor haar rekening neemt. Het Hoofdbestuur meent, dat- het stellig niet voldoende gemotiveerd zou zijn. bij de Re- geerins op volledige ontheffing van de ver- olichting tot betaling der aangekondigde roe belasting met Mei aan te dringen. Het Hoofd bestuur doet daarom het volgende voorstel: De algemeene vergadering verzoekt het hoofd bestuur bij de regering aan te dringen op verdeeling van de betaling der heffing van Mei 1935 ten bate van het landbouwcrisis fonds over 2 jaar. Het hoofdbestuur ontraadt aanneming van het volgende voorstel der afd. Bovenkarspel en omstreken: het hoofdbestuur stelle zich in verbinding met andere vereenigingen, ten einde door gezamenlijke actie met alle wettige middelen bij de regeering aan te dringen op verlaging van de z.g. vaste lasten. Eveneens ontraadt het Hoofdbestuur aan neming van het voorstel Berkhout, in het orgaan te doen opnemen een lijst van hande- taren, welke tegenover de kweekers hun ver plichtingen op den gestelden tijd niet na kwamen. vermeldende het percentage, dooi hen uitbetaald, van bloembollen, door hen uit de hand gekocht. De gegevens worden door de eventueel benadeelde kweekers met de noodige toelichting verstrekt. (Te Batavia is dezer dagen 32 graden in de schaduw geregis treerd. of slechts 0.9 graad lager dan de hoogste temperatuur, die er ooit werd genoteerd.) Tjonge, die Batavianen, Zijn daarginder wel ge-zond, Nu de brave thermometer Er op tweeëndertig stond. 't Gaat er heet toe op ons Java, Dat blijkt weer eens zonneklaar, 't Is voor ons niet t' evenaren Ginder aan den evenaar. Java is één zonnebad-kuip En men valt haast van den graad, Zooals men daar op een Zondag In de zonneweelde baadt. Maar, hoezeer er de bevolking In het zonnetje is gezet. En hoe warmpjes men er inzit. Daarmee is men niet gered. Smeedt men 't» ijzer, nu het heet is? Zooals men verwachten zou, Neen, men staat er, door de crisis Toch nog leelijk in de kou P. GASUS. Mod. Woningen te Huur in prijzen van af 35.tot 55.— per maand. 8. VELDKAMP, VAN DORTSTRAAT 90, HAARLEM. TEL. 16373 (Adv. Ingez. Med.) Evangelisch Luthersche Kerk. Drietal voor de vacature Ds. Drijver. De Groote Kerkeraad der Evang. Luthersche Gemeente te Haarlem heeft in zijn vergade ring van Vrijdagavond het volgende drietal opgemaakt in de vacature Ds. Drijver: Ds. C. H. Brandt te Edam. Ds. Mr. B. C. Cladder te Maastricht, Ds. T. W. v. d. Ley te Groningen. Dit drietal is niet alphabetisch. Nieuw plan tegen de Lindberghs gesmeed. Onthulling van Duitsch consul-generaal. De „Boston Post" zegt van den Duitschen consul-generaal een mededeeling te hebben ontvangen, volgens welke men in een hotel te Boston een complot tot ontvoering van het kind van Lindbergh op het spoor zou zijn ge komen. Er zouden vier personen bij betrokken zijn. In antwoord op een desbetreffende vraag zeide de consul dat de zaak te delicaat was om er over te spreken. NEW-YORK, 2 Maart (Reuter). De Duit- sche consul-generaal alhier bevestigt het bericht, dat een nieuw plan tot ontvoering 1 van Lindbergh's kind werd gesmeed. Hij verklaarde de mededeeling van den Duit schen consul-generaal te Boston te hebben ontvangen. Hitler's rede te Saarbrücken. pag. 4 Kemal is herkozen als president van Turkije. pag. 4 Moskou noodig Sir John Simon uit. pag. 4 De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp be treffende ondernemersovereenkomsten aan genomen. pag. 3 Een interpellatie-Wijnkoop over behandeling van vreemdelingen. pag. 3 De regeering heeft een wijziging gebracht in het radioreglement. pag. 3 Vrijdag is een handelsverdrag met België ge parafeerd. pag. 3 De stand van de Duitsche clearing op 28 Fe bruari. pag. 3 De wijziging der Kieswet zal waarschijnlijk niet veel kans op succes in de Tweede Ka mer hebben. pag. 1 Als „Flora" gesloten wordt, krijgt Heemstede de kans op een nieuwe attractie. pag. 5 Puzzlerubriek. pag. 5 Bioscopen pag. a Bekende Haarlemmers: de heer C. ten Boom. pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag 3 ARTIKELEN. ENZ Dr. W. G. N. van der Sleen: Van Roumenië en Hongarije. pag. 7 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag 8 Ir. Tj. de Vries: Tusschen Nijl en Roodc Zee. pag. 7 Financieele Kroniek: Roosevelt's 24 uur poli tiek wekt toenemende ontevredenheid. pag. 15 De vijftigste Beurs der Dameskroniek. pag. 2 Vr. S.: Schrijver verfilmt eigen werk. pag. 8 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag. 7 N.V. „GRANITO" - Tel. 14028 N. BOERKOEL AELBERTSBERGSTR. S0 Alle Granito- en Tegelwerken Strak van lijn, soepel van prijs. (Adv. Ingez. Med.) Degouve de Nuncques overleden. Fransch schilder van groote vermaardheid. In den ouderdom van 71 jaar is heden over leden in Havelot in de Ardennen de beroemde schilder William Degouve de Nuncques. Degouve de Nuncques was Franschman van origine, hij werkte veel in België. In het begin van den oorlog vertoefde hij eenigen tijd in Nederland. Werken van hem bevinden zich in de collectie Kröller en Amsterdamsche en Rotterdamsche collecties. De kunstenaar had juist eergisteren zijn 71sten verjaardag gevierd. Onoplettend bestuurder. Tegen een winkelpui aangereden. Vrijdagavond te 7 uur kwam een autobus van de N.Z.H.T.M. van den Tetterodeweg. De bestuurder was bezig zijn dienstrapport in orde te maken, zonder dat hij bemerkte dat de bus rijdende was. Hij kwam van de helling van den Tetterodeweg op den Bloemendaal- scheweg. vlak bij den winkel van Van Ame- rongen. Toen hij zijn onoplettendheid bemerk te remde hij terstond doch kon niet verhin deren dat de bus tegen de winkelpui reed. Een marmeren plaat van 1.25 M breedte werd beschadigd. Een dame, die voor de eta lage stond, bleef ongedeerd. Procesverbaal werd opgemaakt. ,,De Zwarte Adelaar" I.onden. te Het wachten is op de vliegtuigen. LONDEN, 2 Maart (Reuter). Naar de Daily Express meldt, is de negervlieger kolo nel Julian taet 15 andere negervliegers gister avond aangekomen, die door hem betaald en geoefend worden. Zooals men weet heeft de „Zwarte Adelaar", zooals kolonel Julian in Amerika wordt genoemd, zijn diensten aan geboden aan den keizer van Abessynië, om het laatste zwarte keizerrijk te verdedigen. Zoo dra de vliegtuigen uit Amerika zijn aangeko men, zullen de vliegers opstijgen op weg naar Addis Abeba.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1