U EISCHT 1< DO% KW) \LITEIT npNif MB 1MB *W k WW WW BF^i danCHII FF WHIP LI TT 1 M 1 i n G V. 1111 v Ondernemers-overeenkomsten krijgen groote meerderheid. TIENDUIZENDEN DE AVONTUREN VAN PROFESSOR NIMBUS. ZATERDAG 2 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 TWEEDE KAMER Interpellatie over behandeling van vreemdelingen. Ct Smeenlc (A.R.> 's-GRAVENHAGE, 1 Maart.' Een nachtje slapen had geholpen. Gisteren was men even vastgeloopen, doch vandaag liep het weer los. Het amendement-Smeenk (a.r.) om te bepalen, dat de motieven, die tot verbindend- of ontbindend verklaring hebben geleid, tegelijk met de beslissing moeten wor den gepubliceerd, ac cepteerde de Minister, aangezien hem uit het debat was gebleken, dat die publicatie niet allerlei bijzonderheden zal hoeven te bevatten. Dezefde a.r. afgevaar digde legde nog een ander amendeerings- ei. Hij wilde de sanc ties op de verplichting tot geheimhouding voor de leden van de commissie van toe zicht aangaande de gegevens der ondernemingen, die tot de ken nis der commissie komen, eenerzijds verscher pen, doch aan den anderen kant wenschte hij er alleen een klachtdelict van te maken. Op aandringen van den Minister werd het ei echter gehalveerd: het voorstel i.z. klacht delict nam de voorsteller terug, waarop hij er zich in mocht verheugen, dat Mr. Steen- berghe het halve ei overnam. Een zelfde wel willendheid viel aan een amendement-v. d. Tempel (s.d.) ten deel, waardoor de Minister een half j aarlijksch verslag aan het Parlement moet uitbrengen over de toepassing dezer wet. Mr. Rutgers v. Rozenburg (c.h.) trachtte tenslotte gedaan te krijgen, dat de wet een tijdelijk karakter zou krijgen, nl. tot 1 Januari 1939. Deze wijzigings-poging stiet echter op prin- cipieele èn praktische bezwaren door den Mi nister ontwikkeld. Het wetsontwerp heeft geen conjunctureel, maar een structureel karakter. Tot zooverre de beginselkwestie. Bovendien zal door een dergelijke beperking van den werkingsduur een veel te groote onzekerheid ontstaan in het bedrijfsleven. Kort en goed het amendement was absoluut onaanvaard baar. Aangezien de heer Rutgers v. Rozenburg het ontwerp niet in gevaar wenschte te bren gen, trok hij z'n voorstel in. Waarna het wets ontwerp met 63 tegen 17 stemmen werd aan genomen. Tegen stemden alleen de liberalen, de communisten, de Staatkundig Gerefor meerden, de heeren Lingbeek (Herv. Ger.), Sneevliet (rev. soc.), Prof. Visscher (aJ.) en Weitkamp (c.h.) De interpellatie-Wijnkoop over scherpere maatregelen tegen vluchtelingen uit den vreemde getroffen gaf Minister v. Schaik ge legenheid er allereerst op te wijzen, hoe in den laatsten tijd een angstwekkende toene ming van binnenstroomende buitenlanders viel te constateeren. Daaronder velen met 'n minder goede reputatie. Strenger toezicht was dus,, ook in verband met de hier groeiende werkloosheid, wel noodzakelijk. Op 30 Mei j.l. had daarom de Regeering bij circulaire aan de betreffende autoriteiten meegedeeld welke maatregelen in verband met 's lands belang getroffen moestën worden. Nu waren er in Duitschland 'n aantal Polen, die er prijs op stelden zich ten onzent te ves tigen, doch hun werd geenszins het „welkom vreemdeling" toegeroepen. Anderen kwamen hier met 'n valsch voorwendsel, nl. alleen zgn. voor korten tijd. Daarvoor wisten zij visa los te krijgen. En toen deze Polen zich hier op handelsgebied niet zoo bijster netjes gedroe gen, bereidde onze Regeering hun vertrek naar hun eigen land, de Poolsche republiek voor. Wie voor 1 Januari 1932 hier waren, mochten blijven, evenals degenen wier aanwezigheid van economisch nut geacht kon worden. Verder zag de Regeering zich genoodzaakt met het oog op voor de publieke rust gevaar lijke vreemdelingen te overwegen een inter- neeringskamp in het leven te roepen. Wie zich m ons land genes teld hebben met het doel communistische agitatie en onder- grondsche actie te voe ren, zijn dusdanig ge vaarlijk voor de pu blieke rust, dat hier tegen de Nederland- sche gemeenschap be schermd dient te wor den. Op grond van art. 9 der Vreemdelingenwet heeft men een aan tal hunner gearresteerd. Wat er met hen zal gebeuren, staat nog niet vast. De Nederland- sche autoriteiten trachten de noodige inlich tingen te verkrijgen, maar de betrokkenen gedragen zich in dat opzicht'weigerachtig. De Minister zou op zichzelf geen bezwaar hebben de geïnterneerden van een aangenamer re gime te doen genieten, maar dan moeten zij zich ook behoorlijk gedragen en niet weige ren de gewenschte informaties te verstrek ken! Er is geen kwestie van, dat deze men- schen worden getroffen omdat ze anti-fascis ten zijn, maar omdat zij revolutionnaire actie voorstaan en voeren. Ook de politieke agitatie van Duitsche nationaal-socialisten zal onder drukt worden. Buitenlanders, die hier zitten, hebben zich van al dergelijke politieke agita tie te onthouden. Dit geldt evenzeer voor rad draaiers van links als van rechts. De moeilijkheid is nu, waarheen men die on-gewenschte vreemdelingen moet sturen, Wil de heer Wijnkoop -bevorderen, dat zij naar Rusland kunnen gaan. best. Doch zoo lang hiervoor niet is gezorgd, zal men 'n an dere oplossing moeten zoeken, wil men de mensohen niet uitzetten naar een land, waar zij terstond in een concentratiekamp terecht zouden komen. Op vrijen voet hen hier laten rondloopen is door hun politiek optreden al te bezwaarlijk en dus zal men vermoedelijk een intemeeringskamp moeten maken. Wat tenslotte de opvatting der Regeering omtrent het asylrecht betreft, stelde Mi nister v. Schaik op den voorgrond, dat dui zenden ten onzent asyl hebben kunnen vin den. Maar wie zich zoo gedraagt, dat Neder land zelf daarvan de last zou ondervinden, zal met strengere maatregelen ten behoeve onzer eigen openbare orde en rust kennis moeten maken. Tegen onbillijke uitzettin gen en uitleveringen waakt de Regeering ten volle. Overigens geeft men van het asyl recht nogal eens 'n al te simplistisch beeld. Dat recht moet gehanteerd in overeenstem ming met de politieke, economische en so- eale belangen van het land. Buitengewone voorzichtigheid is ten dezen dus geboden. De interpellant Wijnkoop (commun.) be toogde hierna, dat het heel aardig was om te beweren, dat de communistische emi granten maar naar Rusland moesten, doch dan diende de Regeering eerst de Sovjet- D. Wijnkoop (C.P.H.» Unie te erkennen, want thans kan het Ne- derlandsche Gouvernement over dergelijke gevallen met de machthebbers in Moskou niet onderhandelen. De Minister had een politiek-revolutionnairen roman opgedischt, toen hij stond te „fantaseeren" over een der tigtal onlangs in Amsterdam gearresteerde vreemdelingen. Aldus daverde de heer Wijn koop nog een tijdje door om er verder op te wijzen, dat z.i. met twee maten wordt geme ten, want tegen anti-fascisten treedt men streng op daarentegen b.v. niet t.o.v. Duit sche nationaal-socialisten. Als het asylrecht noodzakelijk gaat worden, past men het juist niet toe. De meest volstrekte willekeur heerscht er hier met betrekking tot de vreemdelingen. Al-dus de conclusie van den interpellant. Tot zijn genoegen constateerde de heer Vliegen (s.d.) dat moreel ontoelaatbare uit zettingen naar Duitschland sinds het droeve Larensche geval achterwege zijn gebleven. Deze spreker wenschte nog even zekerheid te krijgen, dat wie in 'n intemeeringskamp komen, de vrijheid behouden ons land te verlaten. Overigens voegde hij den heer Wijnkoop toe, dat ook zonder ei'kenning van de Sovjet-Regeering toch wel te bereiken ware, lieden, die naar Rusland zouden willen gaan, daartoe in staat te stellen: dat hangt slechts van den goeden wil van Moskou af. Menschen, die tengevolge van een bepaald regime hun land moeten verlaten, dienen bij een juiste opvatting van het asylrecht elders gelegenheid te krijgen hun tenten op te slaan. En dan behoorden zij wel vrijheid te hebben, mits zij zich houden buiten den binn-enlandschen politieken strijd, te schrij ven of te spreken tegen wat zij in het land hunner herkomst verkeerd achten. Hierop ongeveer kwam de opvatting van den heer Vliegen neer, die intusschen ook nog een leemte in 's Ministers betoog vond, dat geen feiten waren aangegeven, welke de arresta tie van de dertig buitenlanders in de hoofd stad rechtvaardigden. Uit het betoog van den heer Sneevliet (rev. soc.) zij aangeteekend. dat deze o.m. een opmerking van practische beteekenis maakte, toen hij er op aandrong rustige, hier geen politiek bedrijvende, vluchtelingen in het bezit te stellen van een of ander iden- titeits-papier, hun een zekere bescherming verschaffend zooals b.v. met de gunst-pas- sen het geval was. Wegens hun politiek ver leden moet men buitenlanders ook niet uit wijzen. Mr. Duys (sd.) informeerde of als vluchtelingen zich hier zelf melden, aan hen asylrecht wordt verleend. Minister v. Schaik deelde ln zijn antwoord op dit debat mee. dat de Russische Regee- geering gelijk trouwens ook de heer Snee vliet al had betoogd tal van de commu nistische vluchtelingen zelf niet wil opne men! Nederland mag niet gebruikt worden als basis voor revolutionnaire samenspanning. Dit is het standpunt door de Regeering met betrekking tot het beleid tegenover vreemde vluchtelingen ingenomen en wij kunnen ook niet toelaten, dat ten onzent eenige politieke agitatie tegen het buitenland wordt gevoerd, met het oog op de goede verstandhouding tegenover de ons omringende landen. Dit in antwoord aan den heer Vliegen, terwijl de heer Sneevliet mocht vernemen, dat met het verstrekken van gunstpassen evenzeer de grootst mogelijke voorzichtigheid geboden is. Voor uitwijzingen wegens het politiek ver leden behoeft men niet beducht te zijn. Als iemand zich aanmeldt als vluchteling zal van de omstandigheden afhangen of hij hier asyl verkrijgt. Ziet daar het voornaamste uit de mededeelingen van den Minister van Justitie, die natuurlijk den interpellant in geen enkel opzicht konden bevredigen E. v. R. Wijziging van het radio reglement. Zendinrichtingen steeds ten dienste dei- Koningin. In Staatsblad 61 is een Koninklijk besluit gepubliceerd waarbij het radio-reglement 1930 op verschillende punten wijziging en aanvulling heeft ondergaan. Een belangrijke aanvulling is die van art. 2. Aan dit artikel, dat bepaalt, wie met machtiging van den minister mededeelingen door middel van de radio mag doen, is een nieuw lid toegevoegd, er toe strekkende dat in de gevallen, dat de Koningin van den Ne- derlandschen omroep gebruik wenscht te maken, de daarvoor noodige zendtijd op de bij dien omroep ln gebruik zijnde zendinrich tingen te allen tijde te harer beschikking staat. Vervolgens is bepaald, dat zendtijd even- eëns te allen tijde beschikbaar wordt ge steld, indien de ministers, hoofden van mi- nisterieele departementen in hun hoedanig heid van regeeringspersoon mededeelingen aan het Nederlandsche volk hebben te doen. De -bepalingen ten aanzen van de controle op de uitzendingen van den radio-omroep en de bepalingen met'betrekking tot den inhoud van hetgeen wordt uitgezonden, zijn op deze mededeelingen niet van toepassing. Een nieuw artikel 33 bis verplicht den houder van een radiodistributieinrichting om onverwijld en onverkort gevolg te geven aan hetgeen eenige autoriteit krachtens de wet van hem verlangt. Indien dit meebrengt het doen van mededeelingen aan de aangeslote nen. moet hij deze aan alle aangeslotenen ovev alle nr o <rra mm a lijnen doen toekomen. Rook - (Adv. Ingez. Med.) Nieuw licht in brandstichtings affaire. Twee personen in arrest. In de brandstichtingszaak van den melk handelaar G. te Amstelveen, is naar wij in een groot deel van onze vorige oplage reeds heb ben gemeld, nieuw licht gekomen. Zooals men zich zal herinneren, werd de knecht van den melkhandelaar wegens brandstichting, ge pleegd 17 December 1933, veroordeeld Hij hield echter vol onschuldig te zijn', maar hij wenschte geen verdere mededeelingen te doen, omdat hij geen twee gezinnen in het ongeluk wilde storten. De marechaussee heeft nadien de gangen van den melkhandelaar en een caféhouder uit Haarlemmermeer nage gaan en thans aanleiding gevonden beiden te arresteeren. De melkhandelaar heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Ten aanzien van den melkknecht, die slechts een zeer geringe rol in dit landelijk drama heeft gespeeld, is door zijn verdediger een request tot revisie bij den Hoogen Raad ingediend. Clearing met Duitschland. Stand per 28 Februari. Radiotelefoongesprekken met Ned.-Indië. Luidsprekerinstallatie in particuliere woningen. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. Ten einde de mogelijkheid te openen, dat alle bij een gesprek met Ned.-Indië aanwezige personen dat gesprek kunnen volgen, kan op tijdig verzoek ten huize van een aangeslo tene op de rijksnetten tijdelijk een luidspre ker-installatie met versterker worden opge steld. Voorts kan op tijdig verzoek een gesprek (zoowel het gesprokene naar als van Indië) op een wasplaat worden opgenomen. De daarvoor benoodigde kosten bedragen boven de gesprekkosteneen vast recht van f 2.50 benevens f 2,50 per gesprek van 3 minu ten of gedeelte daarvan. Tenslotte kunnen gesprekken worden aan gevraagd waarvan de kosten door den opge- roepene zullen worden voldaan. Indien de op- geroepene onder die voorwaarden het gesprek niet aanvaardt, zijn door den aanvrager f 2,50 voorbereidingskosten verschuldigd, tenzij het gesprek alsnog plaats vindt, doordat de aan vrager de gesprekkosten voor zijn rekening neemt. Stortingen in Nederland per 28 Februari f 33.385.000 (per 22 Februari f 29.777,800); waarvan bestemd voor: a) achterstallige vorderingen f 6.019.800 (f 5.382.700): b) rentedienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte; Rentetransfer f 5.170.000 (f 4.C65.000) c) vrije rekening Reichsbank f 1.333.300 (f 1.191.800). d) nieuwe onder de clearing vallende vor deringen f 20.362.000 (f 19.138 300). Stortingen in Duitschland (nieuwe onder de clearing vallende vorderingen) (incl. sal do '34 ad f 11.501.466) f 42 795.800 (f39.791.900) Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vor deringen (in mindering komend van het be drag onder d) f 19.361.700 (f 16.700.900). Handelsbesprekingen met België geslaagd. Regeling geparafeerd. De Nederlandsch-Beligische onderhande lin'gen, die sedert geruimen tijd gevoerd werden, hebben thans tot overeenstemming geleid. De regeling is Vrijdagmiddag op het de partement van economische zaken gepara feerd. EEN NIEUWE FILM-PRODUCTIE MAATSCHAPPIJ. Onder den naam „Amstelfilm N.V." is te Amsterdam een nieuwe maatschappij voor de productie van Nederlandsche speelfilms op gericht. Simon Koster is aan deze maat schappij als regisseur verbonden. TENTOONSTELLING „MOOI NEDERLAND". Gaat definitief door. Het organisatie-comité voor de tentoon stelling „Mooi Nederland" beoogende het geven van meer bekendheid aan en het aan- kweeken van meer waardeering voor ons va derland op toeristisch gebied deelt ons mede, dat, dank zij de groote deelneming uit alle deelen der lands, het definitief doorgaan der tentoonstelling verzekerd is. „Mooi Neder land zal worden georganiseerd onder leiding van de Algemeene Nederlandsche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.) in de Apollo-Hal te Amsterdam en wel van Dinsdag 7 Mei tot en met Zondag 19 Mei Bouwverbod voor aardappel soorten. Wordt nog voor oogst 1935 toegepast. In zijn Memorie van Antwoord op het wets ontwerp, houdende nieuwe bepalingen ter voor koming en bestrijding van ziekten van aard appelen, zegt minister Steenberghe, dat in derdaad de bedoeling van dit wetsontwerp is. aan het buitenland de overtuiging te ver schaffen. dat uitvoer van besmette artikelen uit Nederland volstrekt onmogelijk is. De mi nister ontkent echter, dat de regeering rui mere bevoegdheden zou vragen dan voor dit doel noodzakelijk zijn. Met name het doen vervangen van voor wratziekte vatbare aard appelsoorten vormt een bestanddeel, dat in het geheel van maatregelen niet kan worden gemist. De stelling, dat de aardappelrassen Bravo, De Wet en Kampioen zoo moeilijk zouden zijn te vervangen, dat door het staken van den verbouw dezer rassen de vraag naar aardap pelen van de zijde der binnenlandsche con sumptie zou verminderen, kan de minister niet onderschrijven. De vrees, dat een verbod tot verbouw van deze rassen de teelt voor de binnenlandsche markt in belangrijke mate zou schaden, komt hem dan ook niet gegrond voor. Het ligt in de bedoeling van den minister, het bouwverbod alsnog op den oogst van 1935 toe te passen. Met de belangen dergenen, die den verbouw der vatbare rassen in 1934 heb ben gedreven, zal voor den oogst 1935. voor zoover nog noodig, behoorlijk rekening wor den gehouden Een halve eeuw geleden. 2 Maart; Op de alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 300 paarden, meestal van inlandsch ras. De hoogste prijs was ƒ400 -. de laatste ƒ50.-. De handel was redelijk druk. Door onze lens gesnapt. WIELRIJDER GEDOOD. Op den Oranjesingel' te Nijmegen is Vrij dag een wielrijder door een auto gegrepen en op slag gedood. De schuldvraag is nog niet opgelost. Shell streeft niet naar een Duitsch monopolie. doen elk jaar hun voordeel met de Kleine Advertenties van HAARLEM'S DAGBLAD. Waarom zoudt gij er niet van profiteeren, als de gelegenheid- zich voor doet? 13 regels 30 cent, dus voor de kosten behoeft gij het niet te laten. Direct noch indirect zijn onderhandelingen gevoerd. In verband met geruchten over onderhan delingen, welke Sir Henry Deterding te Berlijn zou voeren over de verstrekking van een olie monopolie in Duitschland aan de Koninklijke Shell-groep, heeft de Ms-b. zich tot Sir Henry gericht, die verklaarde een kort bezoek aan Berlijn te hebben gebracht om de automobiel- tentoonstelling aldaar te bezoeken. Daarbij heeft hij echter niemand van de Duitsche regeering ontmoet. „Daaraan kan ik nog toe voegen", aldus Sir Henry Deterding, ..dat er nooit onderhandelingen door mij, noch direct noch indirect over een Duitsch monopolie ge voerd zijn, noch gevoerd zullen worden, daar ik tegen ieder monopolie gekant ben. zijnde het meest funeste voor iedere industrie; vrije concurrentie moet er zijn, wil de industrie gebaat zijn door de meest- mogelijke effi ciency". De heer C. TEN BOOM. De heer C. ten Boom is in onze stad een niet alleen in middenstandskringen, zeer be kende persoonlijkheid. Hij werd 18 Mei 1859 te Haarlem geboren en heeft dus den 75-jarigen leeftijd bereikt een leeftijd dien men hem waarlijk niet zou geven als men hem door Haarlem's straten ziet- wandelen. Toen hij vijf jaar geleden 70 jaar werd, mocht hij uit allerlei kringen tal van blijken van belangstelling ontvangen. Al gemeen wordt hij dan ook in Haarlem ge waardeerd als werker voor de belangen van den middenstand en ook als bekwaam vak man 'zooals bekend drijft hij hier ter stede een uurwerkzaak Hij is de voorzitter en de ziel van de Chr. Middenstandsverëenïging ..Boaz" en maakt ook deel uit van het dagelij ksch bestuur van de Middenstands-Centrale voor Haarlem en omstreken. Hoezeer de heer Ten Boom door zijn vak- genooten wordt geacht blijkt wel uit zijn voorzitterschap van de afdeeling Nederland der „Union horlogière" (thans Alpina Gruen Gilde geheeten) en uit het feit dat hij het re dacteurschap van het horlogemakersvakblad ..Christiaan Huygens" gedurende 30 jaar heeft gevoerd. De heer Ten Boom is de nestor van de Kamer van Koophandel. Als zoodanig siert zijn patriarchale figuur eens per jaar als de Kamer haar eerste vergadering ln het nieuwe jaar houdt den voorzitterszetel van dat college. Hij houdt dan bij de opening der vergadering' een van die aardige, korte speechjes, altijd met humor gekruid, waarvan hij het geheim heeft. Een ijverig, bekwaam, waardig man, is de heer Ten Boom. Zij nog vermeld, dat- hij ook zitting heeft in het Kiescollege der Ned Herv. Kerk. KON. NAT. VER. TOT STEUN AAN MILICIENS. Het heeft de Koningin behaagd het be schermvrouwschap van bovengenoemde ver- eeniging to aanvaarden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5