Nadenken en oplossen. ALWEER EEN WEEK OM/ ALS „FLORA" GESLOTEN WORDT... ZATERDAG 2 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 5 16. stad in Zuid-Limburg. 17. een der Zeeuwsche eilanden. 18. stad gebouwd op palen. 19. provinciale hoofdstad in Nederland (6 letter's. 20. oud vestingstadje in Noord-Holland. 21. Van hier begint de „Victorie". 22. dorp in Zuid-Holland, waarvan de naam gelijk is aan dien van den dichter van de „Kleine gedichten voor Kinderen". 23. „Buurtstad" van sub. 19 (ligt er ten Z. van). 24. ..kaasstadje" in Zuid-Holland. 25. dorp in Noord-Holland, bekend door zijn vele kweekerijen. 26. provinciale hoofdstad in het noorden van Nederland. Prijzen, termijn van inzenden voor de oplossing en adresaanduiding. De oplossing van deze opgave moet in ons bezit zijn uiterlijk aanstaanden Woensdagmid dag om vijf uur, aan ons Bureau te Haarlem. Men zende deze oplossing aan: Mr. Nadenker van Haarlem's Dagblad te Haarlem. Met het oog op de vele andere correspondentie voor ons blad bestemd, gebruike men a.u.b. géén andere adresaanduiding. Iedere abonné kan sclechts één oplossing inzenden. Het hierbij afgedrukte „identiteits plaatje" 16 Puzzle no. 16). moet aan de oplossing worden ge hecht nf er op geplakt worden. Niet op de en velop van inzending, maar op de oplossing zelf. Als hoofdprijs stellen wij beschikbaar een bedrag van zeven gul den vijftig, als tweeden prijs twee gulden vijftig, benevens vijf troostprijzen van één gulden, welke bij loting onder de goede op lossingen toegewezen worden en zoo snel mo gelijk per postchèque aan de prijswinnaars worden toegezonden. Oplossing en uitslag dezer puzzle worden ge plaatst in ons blad van a.s. Zaterdag. Zendt men deze oplossing per post, dan kan dit niet als drukwerk geschieden. Briefwisseling over deze puzzle-rubriek kan alleen gevoerd worden als postzegel voor antwoord ingesloten is. Mr. NADENKER. Mei prijzen van 71, 2' en vijf van 1 gulden Krijgt Heemstede de kans op een nieuwe attractie. OAGELUKSCM WEEKBERICHT Onze wekelijksche puzzle-rubriek. (Adv. Ingez. Med.) Het 3000 M2 groote bloemenpaleis dat in te richten is voor het houden va congressen, tentoonstellingen en concerten. Journalisten hebben het voorrecht het ten toonstellingsterrein van „Flora" te zien voor de opening plaats heeft. Wij weten dus precies wat er op de terreinen van „Groenendaal" ver dezen is. Door „Bloembollencultuur" zijn geen kosten ontzien om de drommen bezoekers waardig te kunnen ontvangen en veel te laten zien. Wie die enorme voorbereidingen ziet, vraagt zich onwillekeurig af: is dat alles slechts voor twee maanden?. De opzet is het wel. „Bloembollencultuur" heeft namelijik op zich genomen na het slui ten der tentoonstelling de gebouwen te sloo- pen en het terrein weer in den ouden toestand terug te brengen. Tenzij Heemstede heeft nu de kans op een bijzon der voordeelige wijze een nieuwe attractie te verkrijgen, die een groote aantrekkelijkheid 'voor de gemeente kan worden. Het' terrein is schitterend aangelegd. Die aanleg zou vrijwel onveranderd behouden kunnen worden. Als de bollen uit den grond zijn, kan de Tulpenhof met weinig kosten veranderd worden in een Rosarium. Rozen zijn thans niet duur. Het zou wellicht het mooiste rosarium uit ons land kunnen wor den, dank zij de sprookjesachtige ligging en uitgestrektheid. Het groote bloemenpaleis (voor de tijde lijke tentoonstellingen van „Flora" gebouwd) zou met de omgeving behouden kunnen wor den. Welk Rosarium heeft zoo'n schitte rend aangelegden vijver? De twee vleugels van dit paleis zijn onge twijfeld. geschikt te maken voor het hou den van congressen en vergaderingen. Mis schien zou maar hier spreken de eischen der acoustiek mee het ook mogelijk zijn daarin concerten te geven. De middengalerij met haar mooi bovenlicht, leent zich uitste kend voor tentoonstellingen. Niet alleen van bloemen, maar ook van schilderijen en an dere dingen. In Heemstede bestaat op dit oogenblik niet van dezen aard. De gemeentenaren zijn vrijwel geheel op de stad aangewezen. Als dit bloemenpaleis op deze wijze ge ëxploiteerd zou worden, kan aangenomen worden, dat daarvan veel gebruik gemaakt zou worden. De oppervlakte van het gebouw is .tezamen niet minder dan 3000 M2 zoodat :t vele mogelijkheden biedt. Congressisten en tentoonstellingsbezoekers zullen gaarne naar Heemstede komen, omdat zij dan meteen kunnen genieten van de schitterende omge ving. Er is ook een uitstekend ingericht restau rant aanwezig, dat op de komst van talrijke bezoekers berekend is. Hierin zijn ook nog kleinere lokalen die zich leenen voor verga deringen. Natuurlijk zou een flinke muziektent ge bouwd moeten worden, waarin men goede or kesten moet laten spelen. Voor de wankele exploitatie van de H. O. V. zou hierin ook een lichtpunt gelegen zijn. Het groote middenterrein tusschen het bosch en de Tulpenhof. waar reeds een kleine muziektempel staat, is ideaal voor het houden van concoursen. terkant een vrij uitzicht zouden behouden op de mooie weide van Groenedaal. Nu zouden zij blijven kijken op den leelijken achterkant van die gebouwen. Met de belangen van die gedupeerde eige naars zou natuurlijk ook rekening moeten worden gehouden. Hoe dit mogelijk zal zijn, zou nader onder oogen gezien moeten worden. Wij hebben deze plannen met eenige be stuursleden van „Vreemdelingenverkeer" te Heemstede besproken. Deze ontvangst was uitstekend. Ook zij waren overtuigd, dat het aanbeveling verdient, dat deze voor Heem stede zoo belangrijke zaak ernstig bekeken wordt. Een hunner achtte het aan te bevelen, dat B. en W. of de raad een commissie benoemt samengesteld uit een lid van het college van B. en W. eenige raadsleden, enkele bestuurs leden van „Vreemdelingenverkeer" en even tueel ook eenige andere ingezetenen uit de gemeente om een onderzoek in te stellen. Dit zou evenwel met veel spoed moeten geschie den, want.... twee maanden zijn gauw ver streken. CHINA. JAPAN EN MANDSJOERIJE IN FRANS HALS. De film „China. Japan en Mandsjoerije" be oogt vertrouwd te maken met al wat er groeit en leeft in China en Japan, om daar door een juister inzicht te geven in de dag bladfeiten, de revoluties en oorlogen, die in deze landen, vooral in de laatste jaren, niet schaarsch zijn geweest. Daartoe toont ze de groote steden met haar schrijnend contrast van rijkdom en armoede, en geeft ze flitsen uit het dagelijksche leven van den gemeenen man met zijn vermaken en bezigheden, bij zijn maaltijden en sport-beoefening. In een bonte rij trekken de verschillende takken van nijverheid, de feesten en treurplechtigheden. de paleizen, krotten en Tempels voorbij. De vulkanische uitbarstingen en aardbevingen ontbreken niet in deze film, want zouden zij niet in grooten mate het karakter van den Japanees hebben helpen vormen? En temidden van dit alles wordt gewezen op het eeuwige, de natuur en de kunst. Japan zal voor ons leven met zijn vulkaan Fugi. en China met zijn aloude, beroemde Muur. Het is een geluidsfilm, waarin men dus kennis kan maken met het spreken der Oos- tersche talen. Zondagmorgen zal de film wor den vertoond in het Frans Halstheater. LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND". Men schrijft ons: Vrijdagavond' hield de afdeeling Haarlem onder leiding van Mr. C. Blankevoort een goed bezochte ledenvergadering, waarin de heer A. Feberwee een enthousiaste redevoe ring hield over: „De liberale politiek in dezen tijd". Hierop volgde een vruchtbare gedachten- wisseling .waaruit bleek, hoe goed het is, dat de leden zich uiten over onderwerpen van ac tueel belang. Mr. G. Vissering. Druk bezochte receptie op zijn 7 Oen verjaardag. Zooals wij meldden, heeft de oud-president der Ned. Bank, Mr. G. Vissering, Vrijdagmid dag ter gelegenheid van zijn 70en verjaardag, ontvangen. De receptie was buitengewoon druk bezocht. O.m. kwamen hun opwachting maken: Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. burgemees ter van Bloemendaal; Dr. C. J. K. van Aalst, oud-president van de Ned. Handel Mij: Mr. Delprat. oud-secretaris van de directie der Ned. Bank; Mr. H. Smeenge; Dr. Wibaut, oud wethouder van Amsterdam: generaal Duy- maer van Twist; Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoogelanden, oud-burgemeester van Haarlem en oud-lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Ook waren aanwezig de voorzitter van het Bureau voor Handels inlichtingen Jhr. G. S. Quarles van Ufford en de directeur, de heer W. R. Chambers. Deze laatste tevens in zijn functie van eerste secretaris van de Nederl. Vereeniging ten behoeve van Zeelieden van elke Nationaliteit Hospitaal kerkschip „De Hoop", van welke vereeniging Mr. Vissering voorzitter is. Verschillende andere bestuursleden van „De Hoop" waren eveneens gekomen om den voorzitter geluk te vrenschen o.a. de penning meester de heer G. D. W. Boissevain en de heer H. de Booy die tevens penningmeester is van de Noord en Zuid-Hollandsche Redding Mij. Verder de predikanten Ds. A. Luteyn en Ds. J. W. Maas, de geneesheer Dr. F. G. van Asperen die reeds vele jaren aan de ver eeniging verbonden zijn en kapitein J. Smit van „De Hoop". Alie bezoekers ontvingen een exemplaar van de Lijst der Verzamelde Geschriften en Redevoeringen van Mr. Vissering. Behalve het gisteren vermelde telegram van minister Colijn waren ook schriftelijke en telegrafische gelukwenschen ingekomen van de ministers Marchant en Oud en van oud minister. Bertling. Ook B. en W. van Amster dam zonden een telegrafischen gelukwensch. HUISVROUWEN. Het Maartprogramma van de afd. Haarlem en Omstreken van de Nederlandsche Vereeni ging van Huisvrouwen vermeldt: Woensdagmiddag 6 Maart in de aula van Teyelr: lezing van den heer J. Pferisch uit Aerdenhout over „Religie en doodendienst der Egyptenaren in verband met de kunst". Dinsdagavond 12 Maart Stadsschouwburg: tweede voorstelling van „Madeleine's mis daad". Vrijdagmiddag 22 Maart in Zang en Vriend schap: ledenvergadering. Na afloop van de huishoudelijke werkzaamheden zal de heer J. Vader, directeur der Gem. Werkloosheidsbe strijding, spreken over het Gem. Bureau voor beroepskeuze. Van 13 tot 30 Maart wordt in het Gem. Con certgebouw de Voorjaarsbeurs gehouden. „VOORUITGANG" SPEELT VAN DEN VOS REINAARD. De arbeiders tooneelvereeniging „Vooruit gang" speelt 18 Maart in den schouwburg aan den Jansweg, „Van den Vos Reinaard" in een bewerking van den heer J. C. Frevel, die tevens de regie van dit stuk voert. N. S. B. De Nationeal Socialistische Beweging houdt Donderdag 7 Maart een openbare vergadering in het Gem. Concertgebouw. Spreker is de heer E. J. Roskam. De oplossing van puzzle no. 15. De kxuiswoordpuzzle, welke in ons blad van jl. Zaterdag geplaatst werd. blijkt nogal moeilijkheden opgeleverd te hebben; de op gave schijnt niet al te gemakkelijk geweest t-e zijn. Ik kon dat merken aan het aantal oplossingen. Maar 'n enkelen keer een der gelijke opgave er eens tusschen door. dat zal men mij waarschijnlijk niet al te kwalijk nemen? Ik moet. gelijk ik al eens eerder op gemerkt heb. óók rekening houden met de puzzelaars, die wel eens een „kluifje willen zien, een vraagstuk, waaraan nogal eenige arbeid, denkwerk, vastzit. De kruiswoord- puzzle van jl. Zaterdag droeg daarvan het kenmerk. 't Heeft me in tusschen veel genoegen ge daan, een brief te ontvangen, waarin men mij schreef: „U heeft me met deze puzzle een zeer groot genoegen gedaan. Ik was er werkelijk eenige uurtjes allergezelligst mee bezig, en ik houd me voor een herhaling t.z.t. aanbe volen!" Tot slot nog een enkele opmerking. Veler hadden voor vert. 11 ingevuld het woord „overdaat", hetgeen klopt met hor. 39 (al tijd), maar fout is. Niet „overdaat" maar ..overmaat" werd bedoeld. Een andere, ook vrij veel voorkomende fout was hor. 19 (godin), waarvoor men „goden" had gebruikt, hetgeen dan niet klopt met hor. 19. De omschrijving van hor. 30 hebben en kele puzzelaars blijkbaar niet goed begre pen: er stond „vermeerderd met" eerste let ter van hor. 65; die eerste lebter van hor. 65 telde dus bij hor. 30 niet mee. PRIJSWINNAARS. De hoofdprijs zeven gulden vijftig werd gewonnen door: E. v. d. Waag. Keizer Karelstraat 8, Haarlem. Onze tweede prijs een bedrag van twee gulden vijftig, door: H. Kleefman. Spaarn- aamscheweg 45, Haarlem (N.). Een troostprijs een bedrag van een gul den ontvangen: W. Cuperus, Noordlaan 52, Santpoort-Sta tion. E. P. W. Meeuweszen, Willem de Zwijger laan 40. Haarlem (Zuid). Mej. C. G. Faber. Spaarnwouderstraat 126. Haarlem. J. Waage. Clivialaan 7. Heemstede. H. Speekenbrinks Elbink, Duvenvoorde- straat 19, Haarlem. Binnenshuis weeru*:~ qlanzende Vloeren en Meubelen DANK ZIJ (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: ZATERDAG 2 MAART Gebouw „Olympia": Feestavond O. O. G. Luxor Theater: Viva Villa geprolongeerd. 2.30 uur. Daarna óoorloopende voorstelling van 7 uur af tot 11.30 uur. Cinema Palace: Voor de vrijheid van zijn Volk. met Richard Barthelmess en Ann Dvo rak. Op het tooneel Guiseppe Moretti, refrein- zanger van Dajos Bela. 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Schijnhuwelijk. Anna- bella en Jean Mural in de hoofdrollen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Abschiedswalzer, met Wolfgang Liebeneiner, Sybille Schmitz en Hanna Waag. Op het tooneel: Bonheur Gre gory Troupe. Ikarische spelen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Zand voort: Bal-masqué in „Monopole" ZONDAG 3 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Jubileum voorstelling Marie van Westerhoven met „Zestien jaar". 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Vastenavond feest der R.-K. Oratorium Vereeniging. 8 uur. Rembrandt Theater: Populair-wetenschap- pelijk filmwerk „Avonturen op den zeebodem" 11.30 uur. Frans Hals Theater: Cultuur-wetenschap pelijk filmprogramma: China. Japan. Mand sjoerije. 10.30 uur. Gebouw „St. Bavo": Vroolijke avond. Op treden van de familie Hofmann. 8 uur. Bakenessergracht 13: Openbare voor dracht Rozekruisers Genootschap. 6.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. MAANDAG 4 MAART Gemeentelijke Concertzaal: Vastenavond feest der R.K. Oratorium Vereeniging. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid). Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 2 Maart des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 8 Maart zijn de volgende apo. theken op Zondag 's avonds na acht uur en des nachts geopend. J. M. A. Hegland, firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. 11596. Mej. C. J. Fischer, firma Grijszeels en van Hees, L. Veerstraat 14, tel. 11000. Mej. J. M. Meisner. Marnix-Apotheek, Mar- nixstraat 65. Tel. 23525. W. P. Woutersen, Apotheker, Koninginne weg 3, lel. 12038. Heemstede zou door de zaak in dezen geest op te zetten een groote aantrekkelijkheid krijgen. Wij zijn overtuigd, dat er met het hoofdbe stuur van „Bloembollencultuur" te praten is. De gebouwen hebben immers alleen waarde als gesloopt hout. Die omstandigheid maakt dat de exploitatiekosten niet opgevoerd zullen worden door hooge aanschaffingskos- •ten. De Tulpenhof zal 's avonds feeëriek verlicht worden. Ook die installatie zou overgenomen 'kunnen worden om avondfeesten mogelijk te maken. Natuurlijk zal de exploitatie aan de ge- gemeente geld kosten, maar wij gelooven niet dat dit een overwegend bezwaar behoeft te zijn. Heemstede heeft een bestuur dat groote dingen aandurft, mits de belangen der ge meente daarmede gediend zijn. Bovendien zullen tegenover de uitgaven veel indirecte ontvangsten staan. Heemstede krijgt een groote attractie, die nieuwe bewoners zal lok ken. Dan zullen er ook vreemdelingen komen en daarvan profiteeren vele ingezetenen en ■indirect dus ook de gemeente. Nu de forensengemeenten, door de gewij zigde belastingpolitiek van het rijk. hun ■vooi'sprong wat lage belastingen betreft, steeds meer gaan verliezen, is het aanbeve lenswaard. dat zij daarvoor andere aantrek kelijkheden in de plaats stellen. In het bosch-gedeelte van het tentoonstel lingsterrein zijn mooie rots- en muurtuintjes aangelegd. Ook die zou men moeten behou den om in de toekomst aan het wandelbosch nog meer aanlokkelijks te bieden. Het zou ook mogelijk zijn ook in volgende jaren in dit nu zoo schitterend aangelegde boschterrein weer bloembollen te planten. Bloembollencultuur heeft een fonds voor on persoonlijke reclame". Als daarmede samen werking verkregen kon worden, zou elk jaar een uitstekende propaganda voor het ge bruik van bloembollen ook in Nederland kunnen gemaakt worden. Er is zoo vernamen wij, toen wij deze plannen met enkele bekende Heemstedena- ren, bespraken een schaduwzijde. Als de .gebouwen in de Tulpenhof blijven staan, is ,dit zeer onaangenaam voor een 5-tal bewo ners van villa's aan de Zuidzijde van de Van Merlenlaan. Die hebben hun landhuizen ge bouwd in de overtuiging dat zij aan den ach Onze nieuwe puzzle no. 16. Op reis door Nederland met behulp van een Lettergreeppuzzle. Deze week gaan we op reis door Nederland met behulp van een lcttergreep-puzzle. Overal komen we terecht, d.w.z. in verschillende pro vincies, en het is dus een goede proef, om te weten, of men den weg in eigen land kent! Daar gaan we! Hoe luidt dit gezegde? OMSCHRIJVINGEN. Van bovenstaande 60 lettergrepen moeten 26 plaats- en andere namen in Nederland ge vormd worden, waarvan de beteekenis hier na der aangegeven is. Bij juiste samenstelling de zer woorden geven de beginletters gaande van boven naar beneden een zeer bekend gezegde te lezen. Het groote restaurant. aals-al-alk-am-ar-arn-beek-bre-burg-burg-da -dam-dam-de-de-de-den-den-den-den-dom-e- e-eel-en-gen-gen-hem-hui-in-leeuw-lei-len - maar-meer-mon-naar-nik-nijm-oog-phen-rot sam-sche-schier-sit-ster-tard-te-ter-tho-til - trecht-trecht-u-u-uit-woer-xel-zen. Een der vele mooie rotspartijen. 1. badplaats in de provincie Zeeland. 2. textielstad in Overijsel. 3. stad in het Zuiden van Nederland, waar een opleidingsschool voor a.s. officieren ge vestigd is. 4. garnizoensplaats in Gelderland (VeluweL 5. gemeente in Noord-Brabant, bestaande uit een jongensnaam en een doorwaad baar watertje. 6. een der Waddeneilanden, behoorende tot de provincie Noord-Holland. 7. vliegveld in Nederland. 8. een der Waddeneilanden, behoorende tot de provincie Friesland. 9. industriestad in Noord-Brabant. 10. groote stad in het Centrum des lands. 11. gemeente in Groningen, bestaande uit een voorzetsel en een ander woord voor „wo ningen". 12. groote havenstad in Nederland. 13. Sleutelstad. 14. als sub 10. 15. onderdeel der gemeente Liendc^.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9