Kinderbewaarplaats Haarlem - Noord. Dobbelntanvi lekker... mm! Speeltuinvereeniging Het Oosterkwartier. DON1 Wi,DAG 7 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 6 STADSNIEUWS Propaganda-vergadering van Bellamy. Wat 4c I. V. E. wil. Religie en Doodendienst der Egyptenaren. Lezing van den heer J. Pfersich. Woensdagmiddag officieel geopend. De Directrice, Mevr. M. C. van 't Hoog Riemens (zittend in het midden), poseert met haar helpsters voor onzen fotograaf. Hiermee verklaarde de heer R'oodenburg de Kinderbewaarplaats Haarlem-Noord voor ge opend. Nog veie personen voerden hierna nog het woord. Mevrouw Overhoff bracht de geluk- wenschen over van de Centrale Vereeniging van Kinderbewaarplaatsen in Nederland. Zij verklaarde groote bewondering te hebben voor het groote doorzettingsvermogen van ae dames De Veer en Venema. Zij liet haar vriendelijke woorden van bloemen vergezeld gaan. Mevrouw MouthaanZimmerman deelde, mede, dat eenige bloemisten in Haarlem een paar bloemenbakken ter versiering van den gevel hadden aangeboden. Mej. M.C. Berdenis van Berlekom sprak namens samenkomsten van liberale va-ouwen. Ook zij verklaarde groote bewondering te hebben voor Mevrouw De Veer en haar helpsters. Zij hoopte dat in de toekomst nog meer van deze inrichtingen geopend mochten worden, ook midden in de stad, en dat het zonnetje niet alleen van buiten, maar ook van binnen zal schijnen. Namens die liberale vrouwen bood zij een fraaie lamp voor de gang aan. Mevrouw J. DokkumCoopmans sprak de hoop uit, dat de kinderen zich hier thuis zou den gevoelen. Zij overhandigde een klok en uitte er den wensch bij, dat de kinderen zou den zeggen: „zooals het klokje hier tikt, tikt het nergens!" Mevrouw C. J. Cohen TervaertKoch bood de gelukwenschen aan namens de Vereeni ging voor Huisvrouwen. ,.De dames hebben nooit den moed opgegeven en nooit gewan hoopt aan het uiteindelijk succes!" Zij hoop te dat de inrichting gestadig in groei mag toenemen tot vreugde van de kinderen, die hier verzorgd zullen worden. Mevrouw S. J. de Vries feliciteerde namens de afdeeling Haarlem van de Montessori-Ver- eeniiging en overhandigde eenig materiaal voor dit onderwijs. De Presidente dankte voor de vele vriende lijke woorden en geschenken. Zij hoopte in de toekomst te kunnen toonen, dat deze inrich ting in een werkelijk gevoelde behoefte voor ziet. Zij noodigde daarna de aanwezigen uit het gebouw, waarin plaats is voor ongeveer hon derd kinderen, te bezichtigen. Het geheele gebouw maakt zoowel van bin nen als van buiten een frisschen en moder nen indruk. In alle lokalen kunnen licht en lucht in overvloedige mate toetreden. Er zijn lokalen van flinke afmetingen voor babies, voor kinderen van 13 jaar en één voor kin deren van 45 jaar. Verder is er een wasch- gelegenheid voor kleuters, een waschlokaal. een frissche keuken, een kamer voor de direc trice, een ontvangkamer, een waschlokaa'. voor babies. Verder boven nog een slaapzaa! voor kinderen en een groot overdekt terras. Onnoodig te zeggen, dat het beddegoed in de moderne wiegen en ledikantjes er kraakzin delijk uitziet. Haarlem-Noord is een mooie en nuttige in richting rijker geworden. De voorgevel van het fraaie gebouw. In den Protestantenbond aan de Jacob- sfcraat hield de Internationale Vereeniging Bellamy groep Haarlem Woensdagavond een goed bezochte propagandavergade'ring. Ds. H. de Jonge, uit Bergen op Zoom, de eerste spreker, wees op deze tijden, waarin een beschaving bezig is onder te gaan. Het egoisme en machtswellust waren de voor naamste stuwkracht in onze samenleving, voor al de laatste eeuwen. Als de leden der Ver eeniging zeggen dat de gevangenissen leeg zullen loopen, dat er minder zenuwlijders zul len zijn en de werkloosheid opgeheven wordt, dan zeggen anderen dat dat te mooi is, en dat dat nooit komt. Doch het zal komen. De mensch heeft rechten op levensonderhoud, maar ook plichten: leeren tot 13 jaar, dan tot 21 jaar dienst nemen in een jongeren- leger, dat werkt en dient, zóó dat de men- schen welkom zijn waar om hen gevraagd wordt. Gelijkheid voor allen, maar bij vrije ont plooiing van het individu. Hoog werk is thans dat, waarmee veel verdiend wordt, laag werk waarmee weinig verdiend wordt. Maar allen verdienen straks evenveel en ieder zal doen waar hij het best geschikt voor is. Van het 21ste jaar tot bijv. het 50ste wordt men op genomen in het nationaal werkleger. Het aan deel van ieder in den arbeid moet precies het zelfde zijn, met inachtneming van de capaci teit van elk individu. De machines moeten in handen van de gemeenschap komen. Af schaffing ervan kan niet, maar zij moeten niet ten voordeele van het individu alleen komen. Gelijkheid van man en vrouw moet er komen, vrije uiting van eiken godsdienst. Misdadigers worden als zieken beschouwd. De komst van deze Bellamywereld is technisch uitvoerbaar. De eischen ervan zijn, dat de menschen zich zelf geven. De heer M. Bouwmeester, lid van het Hoofd bestuur. Haarlem, sprak een propagandistisch woord en wees op de zoo noodige samenwer king. Een derde deel van de arbeidersbevol king in Nederland is zonder werk en zonder middelen van bestaan, maar er kan per hoofd per week voor f 100 geproduceerd wor den in Nederland. Hij hoopte, dat het eens mogelijk zou zijn, dat een gedetailleerd plan ter uitvoering aan den minister-president voorgelegd kon worden, en dat de leden van Bellamy hem konden nopen het aan te nemen. Na een korte pauze trad de heer C. Oder- kerk uit Velsen, lid van het hoofdbestuur als spreker op. die zei, dat de Bellamystaat. niet eerder zal komen voordat het Nederlandsche volk overtuigd is van het goed recht van de Bellamygedachte. De maatschappij is vol on recht. In een der grootste veilingen van het West- land zijn over 1934 vernietigd 426.287 K.G. tomaten. 437.000 kroppen sla. 37.316 K.G. spi nazie. 27.000 struiken andijvie. 18 636 K.G tuinboonen enz. enzterwijl in Heems kerk een gezin aardappelenschillen eet, omdat de vader, die zelf de aardapt>els verbouwt deze producten verkoopen moest om de pacht te kunnen betalen. In een pamflet van een partij in Nederland wordt aangedrongen op een nieuwen staat met goede armenzorg. Maar in den Bellamystaat zullen geen armen zijn. Niemand zal bij zijn dood zijn verwanten meer onverzorgd achterlaten in den Bellamystaat. want de staat zorgt ervoor. De Bellamvyereeniging heeft nu medewer kers noodig, die den Staat zullen opbouwen, die propaganda maken van een ideaal, dat 't geluk beteekent voor de heele menschheid. Er wordt opoffering gevraagd van tijd en van krachten. Er zullen velen bereid zijn tot oogsten en tot ontvangen van het aandeel, maar men heeft nu menschen noodig die spitten, menschen met rechtsgevoel, ijver en trouw aan de be weging en aan de menschheid, met een vast geloof aan idealen. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd druk gebruik gemaakt. Hierbij zei Ds. De Jonge, dat de rijke aarde, als die goed bewerkt werd op de wijze zooals Bellamy aan geeft, voor ieder f 12.000 per jaar zou op leveren. Dit hebben Amerlkaansche techno craten uitgerekend. HAARLEMSCHE GEMEENTERAAD. 'De Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Haarlem heeft, nu de heer E. J. Stam die naar Hillegersbei'g verhuisd is be dankt heeft, den heer H. Lindeman gekozen verklaard als lid van de gemeenteraad in de vacature J. Joosten. ST. RAPHAëL. Woensdagavond hield de afd. Haarlem I (spoor) haar jaarvergadering in gebouw St. Bavo. De voorzitter, de heer Veltman, memo reerde in zijn openingswoord o.m. de viering van het 30-jarig bestaan der afdeeling. Voor al het kinderfeest was een succes. De secretaris, de heer Geerling en de penningmeester de heer Spierings, brachten hun verslagen uit, die goedgekeurd werden. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren Spierings, Rood, Van Doorn en Paap her kozen. Als vertegenwoordiger der leden bij den Raad van afgevaardigden en de vergadering van het Mgr. Mutsaersoord werd aangewezen de heer S. P. de Bruin. Voor de leden van de afd. Haarlem der Ned. Vereen, van Huisvrouwen hield Woensdagmid dag in de Aula van Teyler's Stichting de heer J. Pfersich uit Aerdenhout een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: „Religie en Doodendienst der Egyptenaren in verband met de Kunst". Na een inleidend woord van de vice-voor- zitster, mevr. N. Dyserinck-Van Gilse van de Pais, verkreeg de heer Pfersich het woord. Kunst, zoo begon spr., is de allerhoogste uiting van het ziele- en gevoelsleven, ook bij een bepaald volk. Een kunstwerk is de schep ping van een ontroerden geest. Het gemoeds leven van een geheel volk wordt bepaald door het land, de zeden en gewoonten, den gods dienst en den doodendienst. Indien er éénheid is in het gemoedsleven van een volk. dan is er sprake van kunsts t ij 1. De kunststijl moet eerst verstaan en begrepen worden. Eerst daarna komt de waardeering; deze is geheel persoonlijk en wordt bepaald door ons eigen gemoedsleven. Met betrekking tot de z.g. „afgoderij" haalde spr. aan, wat Oswald Spengler er van gëzegd heeft: „De afgoderij wordt beeldenvereering, wanneer niet de ziel, doch de vorm, niet de geest, maar het motief, niet het levend wezen, doch het doode afschijnsel vereerd wordt". Zoo kan symboliek in vormendienst ontaarden. Bij de beoordeeling en bij het aanschouwen van kunst vergete men niet, dat techniek vaak voor kunst wordt aangezien. De techniek alléén is echter, hoe geraffineerd ook, geen bezielde kunst. De kunst komt pas met het gevoel. De Egyptische kunst „staat in het teeken van de zon", zij is vóór alles symbo lisch. Haar symboliek, de incarnatie van de zorg voor de eeuwigheid, uit zich in: het mas sale (groote bouwwerken)het materiaal (graniet, porphier) en het mummificeeren der dooden. Alle Egyptische bouwwerken, beel den en mummies zijn symbolen. Spr. weidde dan uit over het wezen der Egyptische religie. Verscheidene stammen de den aan zonnecultus. Er waren niet minder dan 2200 godennamen. Maar, al zijn de uitingen verschillend, de kern is één: De Priesters der Tweede Dynastie streefden naar eenheid, naar concentratie: Dit leidde tot het monotheïsme. Hierna kwamen, de traditie, de geperfectionneerde techniek, de verstarring van het religieus leven en daarmede: de o n- bezielde werken en het verval van de kunst. Hierna besprak de inleider verschillende go den, waarbij hij gelegenheid vond op te mer ken, dat het oude Egyptische volk zeer zeker niet verder van de eeuwige waarheden af stond dan wij. Er waren ook locale godheden. In den Nijl demonstreerde zich Gods goedheid voor de Egyptenaren. Het hoogste punt van geeste lijke concentratie werd bereikt in den god Amnion Ra (18e Dynastie), de groote onge ziene. Voorbeelden van primitieve Egyptische kunst; van de karaktervolle kunst en van het vergeestelijkt realisme werden op het witte doek vertoond. Onder Tut-ankh-Amen is reeds het verval te constateerén. De uitbloei werkt nog na, als de oude veelgodendienst weer is opgekomen. Na de pauze besprak de heer Pfersich den doodendienst (een uitvloeisel van het gods dienstig leven) en het Doodenboek. De Egyp tenaren erkenden de Voorzienigheid en in de herleving: de geest, die in de stof huist zal er altijd weer in terugkeeren. Een schoon symbool van deze herleving is de Scarabaeus (de Heilige Kever). De doodendienst ontwikkelde zich, evenals de godsdienst: van naturalisme (offers in na tural tot vergeestelijking (gebeden). De mensch bestond volgens de Egyptenaren uit 9 verschillende deelen: het sterfelijk lichaam, het geestelijk lichaam, de Dubbel, de ziel, het hart, de schaduw, het schijnsel, den naam en den vorm. Wanneer iemand gestorven was, vond zijn ziel een schuilplaats in zijn „Dubbel". Dit is de reden, dat de lijken werden gebalsemd en gemummificeerd. Het Laatste Oordeel werd in de Rechtszaal uitgesproken; het hart van den overledene werd op een weegschaal gewo gen met als tegenwicht rechtvaardigheid en waarheid; vervolgens werd hij geleid voor Osiris. Verschillende ceremoniën werden daar bij uitgevoerd. De naam was alleen bij God bekend; er moet onder verstaan worden het oordeel van God over den mensch: hoe de menschen over ons oordeelen komt er niet op aan. Het schijnsel was wat in den Christe- lijken tijd wordt aangeduid met aureool of nimbus. Het graf was de eeuwige beveiliging van de mummie, graf en mummie waren voor de eeuwigheid bedoeld. De dooden zouden hun Ka (lichaam) voor de eeuwigheid behouden. Geen wonder dat de ontdekkers, die deze dingen wisten, altijd een zekeren schroom moesten overwinnen voordat zij de oude gra ven betraden en tot onderzoek er van over gingen. Het lijk werd geplaatst in een sarcophaag, voorzien van sjreuken en gebeden in beitel werk. Zooals bekend zijn de mooiste en groot ste (konings) graven de pyramiden. Ook zijn geweldig-groote graven en tempels in de rot sen gehouwen. Een volk dat zulk een religieus leven had IBIS SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbelmann's Tabak en géén andere! (Adv. Ingez. Med.) als het Egyptische, moet wel op een hoog ze delijk peil hebben gestaan. Na Tell-el-Amarna verdwijnt langzamerhand de bezieling uit de kunst: kunstvaardigheid en schoone schijn komen er voor in de plaats en onder de overheersching van de Assyriërs, de Perzen en de Grieken wordt het Godsbegrip steeds onbestemder. Aan het einde van zijn lezing sprak de heer Pfersich de hoop uit, dat het hem gelukt zou zijn, belangstelling gewekt te hebben voor een buitengewoon belangwekkend onderwerp en voor hooge kunstuitingen uit lang vervlo gen tijden. De voorzit/er dankte den inleider voor zijn interessante lezing. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Actetasch; Boevé, Mr. Oornelisstraat 60 zwart; Broche, Mooijman, Van Noordestraat 38 rood; Bankbiljet f 10, J. van Beek, Brede- rodelaan 4, Heemstede Beursje; Politiebureau, Smedestraat 9; Broche, Bestebuur, Meidoorn plein 37; Broche, Scheffer, Weverstraat 29; Koperen gewicht; Politiebureau. Smedestraat 9; Hanschoenen; Steggink, Luzacstraat 15; handschoen Antonie, Cruquiusstraat 12; handenwarmer, Lindeman, Voorduinstraat 55, Handenhalsband met penning; Beenders, Oranjeboomstraat 54, hjondenipenning 1935; PPolitiebureau, Smedestraat 9; hondje, Van Zeeland, Thorbeckestraat 27; hond, Melgenes, Marnixstraat 67; Jongensjas; Prent, le Voor uitgangstraat 115; Koffertje met gym. schoe nen; Simon, Kempstraat 18; Kaart (distri butie-) voor vleesch; Van Zeeland, Thor beckestraat 27; Kousen (dames), Steensima, Nachtegaalstraat 53; Kat, Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt 24. Pakje (in taxi achterge laten); Rijkers, Rozenstraat 9; portemonnaie (kinder-), Terrol, Tamerindesbraat 7; idem, Meijer, Talma straat 25; Padvindersriem, Br in gers, Lindenstraat 44; Rozenkrans (gedeelte van-) Politiebureau, Smedestraat 9; heeren rijwiel, politiebureau, Smedestraat 9; Sier speld; Boetje Pegasusstraat 67: Sleutel. Van Welt, Pegasusstraat 107; Taschje met inhoud, Hollander. Rozenhagestraat 23; Tasch (lede ren dames-), Janse, Führhopstraat 21; Uni formpet. Politiebureau, Smedestraat 9; vulpot lood; Van der Linden. Scheepmakersdijk 18. Terug te bekomen bijPolitiebureau, Smede straat 9, handschoenen en ceintuurs; Brou wer, Kolkstraat 7 zw.. auitotang; Politiebureau, Smedestraat 9, actetasch; Kazerne, Kouden- horn, auto-schot (houten-)Diesbergen, 2e Vooruitgangstraat 11, boeken (Duitsche); Balk, Glasblazerstrakt 27, bril; Aarts, Corn. Schoonstraat 7, hond; Kennel Haerlem, Am- sterdamschevaart 320, honden; Kennel Rid derstraat 11, honden; Collaart, Oranjestraat 76, mutsje; V. d. Put, Heerensingel 95, portem. met Lipssleutel en gaspenning; De Nijs, Scho- terweg 62 zw., hondenpenning; Fr. Halsbios coop, Fr. Halsplein, portemonnaie; Uiterwijk, Parklaan 66 rd., rozenkrans; Strafgevangenis, vulpen; Jansen, Weltevredenstraat 20, zak (gonje) en wit mandje; Jansen, Weltevreden straat 20, mandje (wit). NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. Onder leiding van den heer J. Henri Lede- boer, directeur van het Centraal Bureau der Vereeniging van Reclasseeringsinstellingen te Amsterdam, werd in „Lion d'Or" te Haarlem een vergadering gehouden in verband met een op 18 Mei a.s. te houden nationalen Re- classeeringsdag. Vertegenwoordigd waren voor de Reclas seeringsinstellingen te Haarlem de heeren: Nederl. Genootschap tot zedelijke verbete ring der gevangenen: Mr. J. H. Schultz van Haegen; R.K. Reclasseeringsvereeniging: J. G. A. Klein; Leger des Heils: G. Leih; Prot. Chr. Reel, vereeniging: K. Brants; N.C.G.C.V.: W. P. J. Overmeer; I.O.G.T.: W. C. Hennisen en mevr. Thea J. M. Eelman; Centraal Bu reau: W J. A. Matla; verder mej. A. Serphos en P. J. Mulder. Tot het dagelijksch bestuur van het comité van uitvoering werden gekozen de heeren: Mr. J. H. Schultz van Haegen, voorzitter; K. Brants: vice-voorzitter; H. H. Hagedorn, le secr., Bloemendaalscheweg 223, Overveen; G. van Santé. 2e secretaris; J. G. A. Klein, penningmeester; G. Leih en Si Rijkes, com missarissen. De eerstvolgende vergadering van het co mité tot uitvoering van de collecte op den nationalen Reclasseeringsdag op 18 Mei a.s. zal worden gehouden op Vrijdagmiddag 22 Maart e.k. in „Lion d'Or". JUBILEUM N.V. HANDELSDRUKKERIJ R. BLOK Co. Op 9 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de N.V. Handelsdrukkerij R. Blok Co. werd opgericht, terwijl tegelijkertijd haar directeur, de heer R. Blok Sr.. een kwart eeuw als zoodanig aan de zaak verbonden zal eijn. Men heeft gemeend, dat dit dubbele jubileum niet geheel onopgemerkt mag voorbijgaan. Daarom zal a.s. Zaterdag 'n feestelijke viering plaats hebben voor personeel en genoodigden. Des middags van 34.30 uur wordt in Hotel Lion d'Or aan den Kruisweg, gelegenheid ge boden, den jubilaris te complimenteeren Woensdagmiddag drie uur is de Kïnder- bewaarplaats Haarlem-Noord aan de Wicke- voort Crommelinstraat officieel geopend. Ter gelegenheid daarvan woei uit het fraaie ge bouw de rood-wit-blauwe vlag. Een groot aantal personen had aan de uitnoodiging, om deze plechtigheid bij te wonen, gevolg gegeven. Aanwezig waren o.a. de wethouders W. Roodenburg, A. G. Boes en W. J. B. van Liemt; een groot aantal raads leden en geneesheeren: ir. M. H. Maas, direc teur van Openbare Werken; de heer W. Bakker, directeur van het Rembrandt-Thea ter; de heer E. P. Schuyt, hoofd der Nazorg Buitengewoon Onderwijs; de arts J. van Ko nijnenburg, oud-directeur van den Genees kundigen Dienst en de arts Smit, de tegen woordige directeur van dezen dienst; Mr. P. E. Barbas, secretaris van den Armenraad. De presidente van het bestuur, Mevrouw C. S. de VeerBlok Wijbrandi, sprak een welkomstrede uit. „Het is voor ons een feestdag", zei ze „want ons hart is vervuld van vreugde en dankbaarheid; van vreugde, om dat het werk zoover gevorderd is, dat deze in richting- geopend kan worden; van dank baarheid, omdat zoovelen gevolg hebben ge geven aan de uitnoodiging, om bij deze plech- tigheid tegenwoordig te zijn. Wij waardeeren j het ten zeerste, dat wethouder Roodenburg j bereid gevonden is, om het gebouw te ope- hen. Er zijn hier aanwezig vele afgevaar- digden van verschillende vereenigingen, die in nauw verband staan met het werk der kin- derbewaaxplaatsen. Ook zijn velen gekomen, die zoo enthousiast hebben meegewerkt om deze inrichting tot stand te brengen. Ik heet hen allen van harte welkom. Het was in Maart 1931, dat eenige sociaal-voelende vrou wen bijeen kwamen om de mogelijkheid te béspreken, in Haarlem-Noord een kinderbe waarplaats te stichten, want in dit gedeelte van onze stad wonen vele gezinnen met een groot aantal kinderen, die wegens de ongun stige tijdsomstandigheden niet de verzorging kunnen krijgen, die ze zoo noodig hebben. Om de plannen uit te werken moesten vele moeilijkheden van verschillenden aard wor den overwonnen. Het heeft het comité aan teleurstellingen niet ontbroken.Er werden vele bezwaren tegen de stichting geopperd, zooals brandgevaar, burengerucht. Het was ook niet gemakkelijk om een goed terrein te vinden, want vooral de frissche buitenlucht moest goed kunnen toetreden. Aan al die bezwaren hebben we echter het hoofd geboden. We hebben volgehouden. Eindelijk konden we dan toch een terrein van de gemeente koo- pen. We zijn heel dankbaar voor de hulp en medewerking, die we op zulk een ondubbel zinnige wijze van vele» zijden mochten ont vangen. We herinneren aan de poppenten- toonstelling in de oude raadszaal; aan de prachtige kunstuitingen in het Rembrandt- Theater, welwillend ter beschikking van ons comité gesteld. Ik denk aan de twaalf provin ciën van Mooi Nederland in het magazijn van de firma. Gerzon; aan het duiken naar zilver geld in de zweminrichtingen, zooals dat in Port Said geschiedt. En dit alles deed men ten bate van ons doel. De directrices van de Meisjesschool en Huishoudscholen hebben er cok de meisjes voor in dienst gesteld. Ver der steunden vele vereenigingen. Ook de poli tie heeft ons met raad en daad bijgestaan; die hadden we noodig voor het verleenen van vergunning voor het houden van verlo tingen enz. We kunnen zeggen, dat er wel haast geen Haarlemmer meer is, die niet ge offerd heeft op het altaar van deze liefdadig heid. En welk een prachtige daadwerkelijke hulp hebben we genoten van de bouwmees ters, ae architecten Zwiers cn Van Rijswijk. Er schieten mij woorden te kort om mijn dankbaarheid te uiten. Ik hoop. dat ze zelf de innerlijke voldoening zullen hebben met het bouwen van dit huis, dat veel zegen in tal van gezinnen in Haarlem-Noord zal brengen. En nu wil ik nog mijn wannen dank betuigen aan iemand, die daar niets van zou hebben willen weten, als ik haar van te voren gezegd had. dat ik dit voornemens was. En toch zal ik dat. doen. Dat is Mevrouw Venema—Van Doorn; zij was bij alles de groote stuwkracht. Aan haar onvermoeidheid, doorzettingsvermo gen en groote geestdrift hebben wij veel te danken. Ook aan opzichter Van Galen bren gen wij onzen dank., want hij heeft hard ge werkt. En nu begint eigenlijk óns werk pas, want we hebben nu een kinderbewaarplaats". Mevrouw De Veer eindigde haar rede met de hoop uit te spreken, dat het aan de direc trice. mevrouw M. C. van 't Hoog-Riemens •en haar wakkere helpsters mag gelukken, -veel vreugde en blijdschap aan de kinderen te brengen. Wethouder W. Roodenburg deelde mede, dat het gemeentebestuur gaarne een bewijs van belangstellng had willen geven in het mooie sociale werk. dat in Haarlem-Noord verricht zal worden. „Een inrichting als deze zal van veel nut blijken te zijn. nu de wereld geteisterd wordt door werkloosheid, waaraan •natuurlijk ook Haarlem niet ontkomen is. Vele vrouwen zijn nu genoodzaakt, om in de be hoeften van haar gezin te voorzien, uit wer ken te gaan, nu haar mannen tot werkloos heid gedoemd zijn. Hoewel het voor die vrouwen hoogst onaangenaam is, haar kin deren tijdelijk aan anderen te moeten af staan, zal het voor haar toch een groote ge ruststelling zijn te weten, dat de kinderen hier goed worden verzorgd; te weten dat ze yeilig zijn en dat hun geen gevaar bedreigt. Het gemeente bestuur achtte dit werk zóó be langrijk, dat het een subsidie verleend heeft; die was weliswaar niet groot, maar de tijden zijn er helaas niet naar om veel te geven. De stichting mag hierin een beiwijs van belang stelling zien, niet alleen van B. en W., maar ook van den heelen raad. Inderdaad mag het heden een feestdag genoemd worden, want alle moeilijkheden zijn overwonnen (vooral die van financieelen aard waren groot), maar nu is deze fraaie inrichting dan toch tot stand gekomen, ook al heeft het vier jaar geduurd. Er is dus reden tot groote blijd- SGhap. Het ziet er alles keurig uit. U kunt rekenen oip de sympathie van de Haarlemsche ingezetenen. Namens het gemeentebestuur wensch ik u van harte geluk. Ik hoop, dat ge op den steun van de ingezetenen zult kunnen blijven rekenen. Ik beïa te dien opzichte vol vertrouwen en hoop dat dit niet beschaamd zal worden. Vier jaren hebt ge hard gewerkt. En nu zult ge ook nog hard moeten werken om deze inrichting te exploiteeren. Ik wensch u hierbij veel steun toe." Gecombineerde onderaf deelingen Jeugdfanfarecorps en Gymnastiek. Ter viering van het tweede lusttrum der Speeltuinvereeniging „Het Oosterkwartier" heeft Zaterdagavond 9 Maart a.s. een gecom bineerde uitvoering plaats door het Jeusd- fanfarecorps (dirigent Peter Wit) en de gym- nastiekafdeeling der vereenigin, leider heer W. G. Kruithof. Na afloop is er bal onder leiding van heer A. Requin. DE HAARLEM- EN HEEMSTEDE FILM. De (Haarlem- en Heemstedefilm van de Stichtingen voor Toevalleiders alhier, waarvoor een groote belangstelling bestaat, zal a.s. Vrijdagavond in de Kapel van de Stichting Meer en Bosch in Heemstede worden vertoohd. Te Haarlem zal de film te zien zijn op Donderdag 14 Maart, Ged. Oude Gracht 104. In Haarlem-Noord is daarvoor de Juliana, kerk ter beschikking gesteld op Vrijdag 22 Maart.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10