Uitvindingen. De Malaise in Engeland. Schoonmaaktijd Opruim tijd Hei Betauptiikste 52e Jaargang No. 15859 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 7 Maart 1935, HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3,55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72%. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENKëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 7 Maart. De Luxemburgers. „Een zeer sterke ploeg Luxemburgsche ama teur-boksers toert sinds het begin van dit jaar door Europa. In de tweede helft van Maart komt zij in ons land. Op 18 Maart zal in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen in Den Haag gebokst worden, op 20.Maart zal een bezoek aan Amsterdam worden ge bracht. Inderdaad mag hier gesproken worden van een sterke ploeg, daar de Luxemburgers in het buitenland overwinning op overwinning wisten te behalen." Dit bericht heeft mij aan het peinzen gezet. Wij Nederlanders vormen een klein volk, bewonend een klein land, zooals wij zelf en anderen tot vervelens toe constateeren. Niet temin zijn we ruim acht millioen in aantal en bedraagt de vaderlandsche oppervlakte 33.000 K.M.2, waarbij ik zwijg van de reusachtige overzeesche gewesten met hun tientallen mil- lioenen inboorlingen, die ook tot het Rijk be- hooren. Er zijn veel kleiner volken. Denken wij daar ooit aan? De Luxemburgers zullen er ons aan komen herinneren, en dat nog wel op gevoe lige wijze! 1-Iun groothertogdom heeft een oppervlakte, gelijk aan 13.3% van het onze. Hun aantal blijft-achter bij dat van de bevol king van Den Haag. Hun leger bestaat uit een soort lijfwacht van het groothertogdom, tel lende eenige honderden grenadiers (of hoe ze heeten mogen) in prachtige pakken, en voor het overige gaat het hun best, dank u. Geen dure luchtvloot, geen peperdure zeevloot, en in de zomervacantie komen de duizenden uit andere landen hun spaarduitjes bij hen ver teren, waartegen zij geen bezwaar hebben. De groote oorlog heeft hen niet gedeerder is een Duitsch legerkorps door hun land gemar cheerd en heel Europa heeft vergeten dat het de Luxemburgsche neutraliteit had gegaran deerd. Maar verdere gevolgen had dat niet. Na den oorlog was Luxemburg nog even vredig en ongerept als tevoren. In den Volkenbond speelt het geen rol, in conflicten wordt het niet betrokken, eischen stelt het nooit, revo luties onderneemt het niet. Het houdt zich rustig, geniet van zijn mooie natuur en vreest geen toekomstigen luchtoorlog, want wie zou het in zijn hoofd halen bommen op Luxem burg te gooien? Het heeft geen groote bevol kingscentra, geen arsenalen, geen munitie fabrieken Maar blijkbaar wèl gevoel voor humor. Want daar stuurt nu deze lilliput-natie er een ploeg amateur-boksers op uit, die overal overwin ningen behaalt. De Luxemburgers trekken Europa rond, en slaan het sportief en wel- overlegd op zijn gezicht. Zij moeten ergens gelezen hebben, dat al die machtige andere mogendheden zich weer op de politiek van de ijzeren vuist zijn gaan toeleggen. „Bereid u ten. oorlog",leve het geweld"„macht is recht"galmt overal door Europa. „Goed", zeggen blijkbaar de Luxemburgers. „Dan doen we mee, maar zonder gassen, brandbommen, mijnen, bacillen-culturen en de rest van jullie onsportieve middeltjes. Wij doen het liever volgens de spelregels. En eer jullie onderling beginnen, zullen we jullie nog even op je gezicht komen slaan. Bovendien zullen wij er geld aan verdienen, terwijl jullie met die onnette methodes allemaal geld ver liezen zult. Zoo gaat het nou eenmaal met die dingen: Eerlijk duurt het langst". Waar op zij met een glimlach hun boksers op reis hebben gestuurd en overwinningen zijn gaan behalen. Na hun bezoek aan Nederland denken zij de Duitschers te lijf te gaan, en daarna dat belangrijke centrum van de petiroleum- machten: Roemenië. Ze staan voor niets. Tegen geweld, hebben ze geen bezwaar, maar het moet sportief blijven en geen verliezen opleveren. Ethisch zoowel als zakelijk gerede neerd hebben zij gelijk, zij verhoogen rustig' hun nationaal prestige wie ter wereld min acht de Luxemburgers? en ze doen mee aan de mode ook. Die is toch Geweld, niet waar? Nu dan: Geweld! Luxemburg speelt mee. Al peinzende herinner ik mij nu ook dat ver vaarlijke woord van Mussolini: ..De oorlog is voor den man, wat het moederschap voor de vrouw is". Zijn levensvervulling dus. Mussolini schijnt niet aan de Luxemburgers te hebben gedacht, want die schijnen het zonder oorlogen best te kunnen stellen. Al zijn er minder dan de bevolking van Den Haag, ze leveren een boksploeg op die reeksen overwin ningen in het buitenland behaalt. U houdt misschien niet van boksen, en ik heb het ook altijd nogal een vieze vertooning gevonden, maar laten wij het er over eens zijn dat er kracht, moed, zelfbeheersching, enorm uithou dingsvermogen en concentratie voor vereischt worden. Dat zijn toch allemaal zeer mannelijke eigenschappen, die wij wèl bewonderen. Eigen aardig dat de Luxemburgers die zonder oor logen zoo hebben kunnen ontwikkelen. Ook in andere opzichten schijnt het met hun levens vervulling best te schikken, en met het moe derschap gaat het in Luxemburg ook best, al kan men daar de moeders niet het plezierige vooruitzicht geven, dat zij zonen ter wereld brengen om ze na „welpen-voorbereiding" van hun zesde jaar af tenslotte te zien sne ven op het veld-van-eer. De Luxemburgers doen mij aan als een wonderlijke ironie in het huidige Europa, Mis schien zien hun boksers niet in hoe grappig het is, maar er zal ongetwijfeld een deel dei- bevolking zijn dat het wel snapt, en dat lacht als het weer van een nieuwe overwinning zijner helden leest. Ten allen tijde zijn er dingen, waarin een klein volk groot kan zijn, al is de tijdgeest ook nög zoo vreemd, en nog zoo gewelddadig. Het Luxemburgsche boks-leger trekt Europa- door en wint zijn veldslagen. Eerlijk, volgens de spelregels, met open vizier. Er schijnt haast 'n stukje riddertijd herleefd.... B. 1. (Bij het Bureau voor Uitvinders te den Haag zijn in het vorig jaar 333 uitvindingen ingezonden, dat is weder meer dan in eenig vorig jaar). Er is weer, meer dan ooit, getracht, Om iets nog nooit geziens te maken, Er is gepiekerd en gedacht. Je hoorde haast de hersens kraken. Er heeft een derde-duizendtal Gedacht, misschien op zwakke gronden, Maar toch gedacht in elk geval, Eureka, nu is het gevonden! Er heeft een deel opnieuw gehoopt, Hoewel zij zich misschien vergisten, Wij worden als dit eenmaal loopt, Beslist Eurekapitalisten. Men zegt, en men heeft groot gelijk, Dit feit komt het opnieuw bewijzen, De nood vooral maakt vindingrijk, Zoo valt de nood zelfs nog te prijzen. Er wordt voorwaar nog niet gesuft, Hoezeer dan Nederland in nood is, Het geeft ons troost, dat het vernuft, Eer nieuw ontwaakt, dan droevig dood is. Den Steen der Wijzen vond men niet, Ook niet den weg naar 't heil der menschen, Die blijven nog voor het verschiet Behooren tot de vrome wenschen. Maar eerzucht is er nog en kracht, Er wordt veel nieuws ter hand genomen, Zoo'n „machtloos mislijk nageslacht" Zal ook dit leed te boven komen. P. GASUS. Zwart jassen en werkloosheid. (Van onzen Londenschen correspondent) De zwartjassen („blackcoats") zijn in Enge land de menschen die niet met handwerk maar met hoofdwerk hun brood verdienen. Mij noemt hen met een verzamelnaam ook wel de beroepsklasse, maar deze aanduiding deugt niet omdat ze verwarring sticht. Er is een „professional class" die maatschappelijk hooger wordt aangeslagen dan de zoogehee- ten hoofdwerkers. Die klasse bestaat uit de vertegenwoordigers der geleerde beroepen, uit dokters, advocaten, ingenieurs, rechters, do minees. Niet deze klasse 'zoekt te worden op genomen in het stelsel van werkloosheidsver zekering, de zwartjassen daarentegen wel. Zij zijn reeds grootendeels georganiseerd in vakbonden en de vertegenwoordigers van 50 zwartjasvakbonden willen den minister voor- Arbeid bewijzen dat het noodzakelijk is dat minstens 6C0.000 zwartgejaste arbeiders (men herkent hen ook aan halsboorden en hoeden) tegen werkloosheid worden verzekerd. De wet'- geving op de werkloosheid stelt een loon- of salarisgrens aan hen, die er van willen genie ten en daarom bereid zijn hun deel van de kosten bij te dragen. Zij die per jaar meer dan 250 verdienen kunnen bij de bestaande wetgeving niet in het stelsel worden begrepen. Het streven van de zwart jas -bonden is dit be drag te brengen op 500. De redeneering is dat een huisvader met een paar kinderen in Engeland uit zulk een jaartraktement niets weg kan leggen om er moeilijke tijden mee uit te zingen. Wanneer hij om een of andere re den, onafhankelijk van zijn wil en ook van zijn bekwaamheden of zijn karakter, uit zijn be trekking wordt ontslagen, staat hij op straat. De hypotheekrente en aflossing voor het „eigen huis" (bijna alle Engelschen hebben in dezen tijd zulk een eigen huis) en de dure schoolopvoeding voor de kinderen hebben het geld, dat eventueel had kunnen worden wegge legd voor dien spreekwoordelijken regenachti- gen dag, opgeslokt. De leiders der genoemde vakbonden willen den minister ook bewijzen dat het harde ge zicht der werkloosheid zich op het kantoor op de zelfde wijze aanmeldt als in de fabriek. Rationalisatie, die o.a. één fabriek schept waai er eens twee of drie waren, treft veelal den kantoorbediende nog heviger dan den werk man. De kolommen van ingezonden stukken in de kranten vertellen herhaaldelijk van „blackcoats", die na rationalisatie van het be drijf waarin zij administratief werkzaam wa ren, werden afgedankt en moesten beproeven een stuk brood te verdienen met leuren van lavendelpakjes, door moeder de vrouw ge maakte ulevellen, schrijfpapier en potlooden of met colporteeren van boeken e.d. Elk huis in elke voorstand van Londen krijgt dagelijks van vijf tot tien werklooze blackcoats aan de deur, die koopwaar van verbijsterende ver scheidenheid hebben aan te bieden en jam merlijke verhalen doen van hun lot. Nieuwe koning in Siam. Prins Mahidol uitgeroepen. BANGKOK, 7 Maart (Reuter): Prins Ananda Mahidol is uitgeroepen tot koning van Siam met een regentschapsraad. Koning Ananda is negen jaar oud en be vindt zich momenteel te Lausanne. Hij is een £eef van den afgetreden koning, Voor wat U hebt op te ruimen is een kleine advertentie in HAARLEM'S DAGBLAD het zekere middel. 1-3 regels 30 cent eikeregel meer 1 Oct. Amerika en het Pond. Overweegt Roosevelt tegenmaatregelen? Op een persconferentie verklaarde Roose velt gisteren, dat heit oogenblik nog niet geko men is voor een stabiliseering van de goede- renprijzen, omdat deze nog niet een niveau hebben bereikt, dat hoog genoeg is om den last der publieke schuld te verlichten. De President weigerde in te gaan op vragen omtrent een devalutie van den dollar, maar verklaarde dat de regeering thans een studie maakt van een internationale poging om Chi na te hulp te komen. Deze mededeelingen van Roosevelt veroor zaakten een krachtig" herstel op de wissel markt, de effecten- en graanbeurzen. terwijl da overige goederenmarkten een matige stij ging vertoonden. Tegen het slot trad evenwel een reactie in. In sommige kringen is men van meening, d..t zijn opmerkingen een krachtige, hoewel bedekte, waarschuwing zijn aan de leiders van de Engelsche monetaire politiek, dat een da ling van het Pond, welke zoover zou gaan, dat daardoor een druk op het Amerikaansche prijsniveau het gevolg zou zijn, met vergel dingsmaatregelen beantwoord zou worden. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door het Provinciaal bestuur aanbesteed het maken van een vaste brug in gewapend beton met een doorvaart- wijdte van 3.50 M. over de Laansloot of Meer- sloót te Schagen, met bijkomende werken. Het laagst werd ingeschreven door J. Hensel- mans en Zonen te Noord-Scharwoude voor f 8750. DE HEER HEIDSTRA NIET MEER IN DEN RAAD. Naar wij vernemen zal de heer H. Heidstra. lid van den Raad voor de Vrijz. Dem. Partij bij de aanstaande verkiezingen geen nieuwe candidatuur meer aanvaarden. Huldiging van Lodewijk van Deyssel. Over de aangekondigde huldiging van Lo dewijk van Deyssel te Brussel vernemen wij thans nadere bijzonderheden. De huldiging zal plaats hebben op 24 Maart a.s. Dan wordt te 11 uur een receptie gehou den in de Gothische zaal van het Stadhuis te Brussel, waarbij o.m. het woord zal voe ren Jhr. Mi-. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, Nederlandsch gezant te Brussel. Vervolgens wordt een feestmaal gehouden: de plaats waar is nog niet vastgesteld. Aan het feestmaal zal o.m. het woord. worden gevoerd door Herman Teirlinck. De uitnoodigingscirculaire is onderteekend door verschillende vooraanstaande letter kundigen en eenige autoriteiten. Uit Nederland zijn uitgenoodigd: Mr. J. Enschedé, de heer A. M. A. H. van Tetering en mej. G. Tuinder. POSTHUISCOMMANDANT VERMOORD. SOERABAJA, 7 Maart (Aneta). Een post huiscommandant van de Cultuurpolitie op de onderneming Kalibendo (Noord-Banjoewangi) is door koffiedieven, die hij op heeterdaad be trapte, vermoord. De daders zijn gearresteerd en legden een bekentenis af. Het hoofakwai wer van de Venizelisten op Kreta is de stad Kanea, waarvan men hier een afbeelding in vogelvlucht ziet. Het landhuis van Venizelos te Kanea op Kreta, dat door bommen van de regeermgsvjiegtuigen ernstig beschadigd werd. Het Engelsche „witboek" is gisteren in het Lagerhuis ter sprake gekomen. pag. 4 Henderson blijft aan als voorzitter van de ontwapeningsconferentie. pag. 4 De Corsieaansche bandie André Spada is ter dood veroordeeld. pag. 4 Op het eiland Kreta en te Kavalla is een contra-revolutie uitgebroken. pag. 4 De Eerste Kamer heeft de begrooting van Economische Zaken aangenomen. pag. 3 De minister van Binnenlandsche Zaken heeft machtiging gekregen bijzondere postzegels te laten uitgeven. pag. 3 Samenwerking tusschen de diamantindustrie te Amsterdam en Antwerpen. pag. 3 De Kinderbewaarplaats Haarlem-Noord Woensdagmiddag officieel geopend. pag. 6 Lezing van den heer J. Pfersich over religie en doodendienst der Egyptenaren. pag. 8 Will Owen over oud-Londen in woord en beeld. pag. 2 Davin heeft het wereldkampioenschap bil- jaren cadre 45/2 gewonnen. pag. 12 Damrubriek. pag. II Schaakrubriek. pag. 11 Voor de Vrouw. pag. 3 Bekende Haarlemmers: Frits Schuurman. pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Luxemburgers. pag. I Van onzen Londenschen correspondent: De malaise in Engeland. pag. 1. Van onzen Zwitserschen correspondent: Mu ziekleven in Zwitserland. pag. 9 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Ordening voor mid- denstandsbedrijven. pag. 13 J. B. Schuil: Freuleken. pag. 9 J. B. Schuil over het leekenspel: La Nuée des Témoins. pag. 9 K. de Jong: Concert te Aerdenhout. pag. 9 G. J. Kalt: Vioolleerlingen van J. C. Tuyn. pag. 9 Willy van der Tak: Twee modevorstinnen. pag. 4 Sport in 't kort. pag. 11 JUBILEUM C. J. HOUWELING. Heden was het zooals wij meldden. 25 jaar geleden dat de heer C. J. Houweling in dienst trad bij het Gem. Electriciteitsbedrijf alhier. Hij is thans machinist- bij dat bedrijf. De Centrale was feestelijk versierd. Daar de directeur wegens ongesteldheid afwezig was. bracht de Hoofdinspecteur, de heer W. de Wit, den jubilaris de gelukwen- schen van den directeur over. Namens het gemeentebestuur overhandigde spr. den heer Houweling de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Er waren vele bloemstukken, o.a. een van de ambtenaren. Van het personeel ontving de heer Houwe ling een dressoir en een barometer. De jubilaris had verder den dag vrij af en krijgt ingevolge het nieuwe reglement nog 5 dagen extra verlof. DITTSCHE EMIGRANTEN VOOR DEN AMSTERDAMSCHEN KANTONRECHTER. AMSTERDAM7 Maart (V.D.) Naar we vernemen zullen op Woensdag 13 Maart a.s. voor den kantonrechter terecht staan eenige van de gearresteerde Duitsche communisti sche emigranten, die in Februari hebben ge weigerd aan de politie inlichtingen te geven omtrent hun woon- en verblijfplaats hier te lande. Zij worden vervolgd op grond van art. 6 van het K. B. van 16 Augustus 1918, hou dende een uitvoeringsregeling krachtens de wet van 1918, betreffende het verblijf van vreemdelingen hier te lande in bijzondere om standigheden. Deze werd indertijd gemaakt, toen vele vluchtelingen in en na den oorlog in Nederland kwamen. De wet is nooit inge trokken en de betreffende strafbepaling werd weinig toegepast. Verdediger van de com munisten zal zijn Mr. P. van 't HoffStolk. HEVIGE BOTSING TUSSCHEN TRAM EN VRACHTAUTO. SOUBURG. 7 Maart <V. D.) Hedenmorgen om kwart voor tien is met de tram van half tien uit Middelburg een ernstig ongeluk gebeurd. Voorbij Souburg ter hoogte van het vliegveld werd de tram aan gereden door een vrachtauto, van de firma Minderhoud uit Vlissingen. Deze wagen was bij het passeei'en van een andere auto ten gevolge van de gladheid van het wegdek ge slipt. De gevolgen waren zeer ernstig. De tram vloog uit de rails, terwijl de vracht auto over den kop sloeg. Beide inzitten den werden uit den wagen geslingerd. De be stuurder werd zwaar gewond onder de auto vandaan gehaald. De knecht, die eveneens was gewond, was er minder ernstig aan toe. Beide werden naar het ziekenhuis te Vlis singen vervoerd. De trambestuurder en de passagiers bleven, ongedeerd.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1