IMDEUWS i HANDELSBLAD TREFFERS" Liliom in Cinema Palace. VRIJDAG 8 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Nat. Soc. Beweging. Openbare vergadering. De Nationaal Socialistische Beweging hield Donderdagavond in de kleine zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een open bare vergadering, die geleid werd door Mr. A. van Leij en-horst. Deze heette de aanwezi gen op deze eerste vergadering in den ver kiezingstijd van harte welkom. De heer E. J. Roskam kreeg vervolgens het woord voor het houden van een rede over het onderwerp: ..Het Nationalisme en onze volksvijand". ..Het r.ationalisme-socialisme ontroert en beangstigt, maar koud en onbewogen blijft niemand er voor", aldus spreker. „Het is een levens- en wereldbeschouwing, die alle ter reinen des levens omvat. Het vraagt nie- mands sympathie: het vraagt alleen een krachtig ,.ja" of een pertinent ..neen". Het speculeert niet op de volksgunst. Wij zullen onze beginselen uitdragen en schreeuwen van de daken. Het nationaal-socialisme is niet iets. dat komt aanwaaien. Wij vragen geen vriendelijk-slappe mensehen. maar stut ge en stroeve personen. We moeten menschen zijn van dezen tijd. die een zending voor het Nederlandsche volk hebben te vervullen. Men wenschte vroeger internationale gelijkheid, vrijheid en broederschap. In plaats van vre de en geluk kwamen echter onrust en haat. We moeten de ellende van dezen tijd duide lijk durven zien en er niet onverschillig voor blijven. De menschheid wil niet ondergaan onder den druk van dezen tijd. Het natio naal-socialisme is niet iets. dat uitgevonden is. Het is niet uitgevonden door Mussolini en ook niet door Hitier. Het is door niemand uitgevonden. Het is door den Schepper zelf in de harten der menschheid verwekt. Wij willen de binding van de historie aan de toekomst. Twaalf jaar geleden begonnen we de menschen wakker te roepen, maar langen tijd bleven we de eenzamen, naar wie niet geluisterd werd. Totdat Mussert opstond en de beweging gaandeweg groeide. Een nieuwe en frissche geest moet over ons vaardig wor den, die alle pessimisme als een demon ver drijft, We strijden niet in hoofdzaak tegen de socialisten, hoewel ze nooit de leiding in den staat hebben kunnen krijgen. Daar heb ben Dr. Kuyper en Dr. Schaepman wel voor gezorgd. De communisten zijn wel princi pieel. maar niet practisch onze grootste vijanden, want zij zullen nooit een schijn van kans krijgen, in oris land overheerschend te worden. Dat hebben we aan Hitier te danken. Gij. Christenen, hebt ge daar uw God al voor bedankt? De rechtsche partijen hebben vijftien jaar lang niets anders dan klassenhaat verwekt, revolutieprediking, vrije liefde, enz. Onder het regime-Colijn is de werkloosheid ontzettend groot geworden. Wee onze politieke leiders, als het Neder landsche volk wakker wordt. Scholen als pa leizen zijn gebouwd. Vroeger kostte een leer ling van de openbare lagere school slechts f 12 per jaar; nu f 80; Om de kiezers tot vriend te houden, werdén baantjes uitge deeld. Er 'kwamen vele sociale wetten., maai de ambtenaren, profiteeren er het meest van, De regeefin'gen leenden maar raak, ten koste van de volkswelvaart, Zoo ontstond in elk land e'eri crisis, die met elkaar de we reldcrisis vormen. Dit alles is het gevolg van het economisch wanbeheer der democrati sche regeeringen. We strijden niet tegen Colijn en tegen Oud; ook niet tegen hun voorganger Ruys de Beerenbrouck, maar tegen het onzinnige democratische stelsel. Het bedrijfsleven wordt niet gered door de millioenen-verslindende steunregeling, maar door verlaging der onkosten. Onze regeering wil het kapitaal sparen, maar de nationaal- socialisten achten de volksgemeenschap •hooger, dan het geld. Het geld mag geen doel zijn. alleen een middel". Spr. oefende critiek op de houding van de re geering. Zoo noemde hij ook de Aardappelen- en andere wetten.Het bruggen- en wegenplan van deze regeering is prachtig, vooral voor de auto's. Alleen vond hij het jammer, dat de regeering dit mooie plan zoo hopeloos verprutst, want degelijk worden de wegen-, tol- en benzinebelastingen zóó verhoogd, dat er spoedig geen auto meer rijden zal. De rede van Dr. Colijn voor de vijfhonderd libe ralen noemde spreker doodsgereutel en de stervenskreet van een stelsel, dat niet meer van dezen tijd is. „Ons arme volk is in doods nood gestort, maar het is door het nationaal- socialisme wakker geworden. De nationale herleving zal komen. Het opgroeiend Neder land is onze rijkdom: daarmee zullen we de overwinning behalen. Uit den chaos van het .afgedane stelsel zal herleven een ver nieuwd, verjongd en gezond Nederland". Spreker zette hierna nog eens de beginse len van het nationaal-socialisme uiteen. Eerst als alle landen fascistisch georgani seerd zijn, zal de internationale handel her leven. „Wij. sterke mannen en fiere vrouwen, willen ons in eenheid scharen om onzen lei der, teneinde de heilige worsteling te begin nen. Wij zijn de trompetters van het nieuwe Nederland, dat komende is! Hoüzee!" (Luid „Hou zee!"-geroep). mannen en fiere vrouwen, willen ons in een heid scharen om onzen leider, teneinde de heilige worsteling te beginnen. Wij zijn de trompetters van het nieuwe Nederland, dat komende is! Hoüzee!" (Luid „Hoü zee!"-ge roep) Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eer.ige aanwezigen gebruik gemaakt. Zij werden door den spreker be antwoord. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Van de aangekondigde uitvoeringen, te geven door leeraren (essen) van de Toonkunst- school alhier, welke ten doel hebben de leer lingen in te leiden tot het doen hooren van belangrijke werken der muziek, om daardoor de lust tot musiceeren te bevorderen, zal de 2e uitvoering plaats hebben op Maandagavond 11 dezer in het schoolgebouw Nieuwe Gracht. Medewerkenden zijn: Mejuffrouw R. Brock- mann, zang, en de heeren Fr. Althuizen, viool en Karei de Jong, piano. Het programma bevat werken van Bach, Hanaeb Mozart, Schubert, Hill, Zilcher, v. Schoeck en Althuizen. Haarlemsche Gemeenteraad. Voorloopig geen aftreden der bezoldigde bestuurders van Overheidspersoneel. Bekend is dat een wetsontwerp door het ministerie is ingediend om te bereiken, dat bezoldigde bestuurders van Overheidspersoneel niet meer in den gemeenteraad mogen zitting nemen. Reeds eerder hebben wij medegedeeld, dat in de afdeelingen der Tweede Kamer een sterk verzet tegen dit ontwerp gerezen is Mocht het door de regeering toch gehand haafd worden en door de meerderheid van het parlement ook worden aanvaard, dan zal het nog geen betrekking hebben op de raads leden die dezen zomer gekozen worden. Dit is namelijk in een door de regeering aange bracht overgangsartikel vastgelegd, omdat de tijd van voorbereiding voor de raadsverkiezin gen al te ver verstreken is. In den Haarlem- schen raad hebben thans twee leden zitting die bezoldigd bestuurder zijn van een organi satie van Overheidspersoneel, namelijk de heeren M. L. A. Klein (R.K.j en S. N. Post humus (S.D.A.P.), die ook beiden weer door hun partijen op verkiesbare plaatsen van de candidatenlijst zijn gezet. GEDRAG VAN MILITAIREN. In een bekendmaking aan allen die tot de Koniklijke Landmacht behooren zegt de minister van Defensie: Tot mijn leedwezen is het mij gebleken, dat het nu en dan voorkomt, dat militairen, die per trein met bewegingsvrijheid of met ver lof vertrekken of daarvan naar hunne garni zoenen terugkeeren. zich in de spoorwegrij tuigen veelal gezamenlijk en ten aan- schouwe en tot rechtmatoge ergernis en tot overlast van burgers aan verschillende baldadigheden, onhebbelijkheden en andere onkrijgstuchtelijke misdragingen schuldig maken, welke op zichzelf reeds geheel ontoe laatbaar een smet op de geheele weermacht werpen. Aan deze misdragingen moet, in het belang van de krijgstucht, van den goeden naam van de weermacht en niet in de laatste plaats, van het vertrouwen, dat de burgerij in dat gezagsorgaan moet kunnen stellen, on verwijld een einde komen. Ik doe een beroep op allen die tot de Ko ninklijke Land-macht behooren, om daartoe mede te werken, zij die met een rang zijn bekleed, door terstond in te grijpen wanneer zij getuige zijn van onkrijgstuchtelijke hande lingen, de overige militairen door zich te allen tij-de te gedragen zooals het goede sol daten betaamt en hunne kameraden, die an ders zouden willen, daarvan af te houden De automaat en de winkel sluiting. Bijvullen op verlangen van de koopers. VRIJWILLIGE BURGERWACIIT. Door den Commandant van de Vrijwillige Burgerwacht Haarlem is met ingang van 11 Maart a.s. een cursus geopend voor de leden van de Transportafdeeling, welke cursus zal aan den Kouderthorn, door den heer P. J. de gehouden worden in de infanteriekazerne Ruijter, Sergeant-Majoor van de schoolcom- pagnie van den Mctordienst, en waar o.a. za: worden behandeld het Voorschrift Auio- SEreindienst en motortechniek. Het was een geel geverfd houten toestel met 22 hokjes, waar glazen deurtjes voor zaten. Naast het deurtje bevond zich een gleufje, waarin een muntje gestopt moest worden op dat het deurtje geopend kon worden. Er stond voorts niet op aangegeven hoeveel munt stukken in de gleufjes geduwd moesten wor den en van welk bedrag die moesten zijn. Het werkte lang niet altijd, want een in specteur van politie kon slechts 3 van die hokjes open krijgen. Maar dat gebeurde op het politiebureau en dat lag, volgens de ad vocaat aan de wijze, daarop het apparaat was neergezet. Optimistische figuren noemden dit toestel een automaat. Zooals de eigenaar -en de ver vaardiger. En ook de advocaat, mi'. D. de Jong was van meening, dat een automaat om automaat te wezen nog niet altijd behoefde te functioneeren. Anderen, en hieronder hoorde de ambtenaar van het O.M. en de kantonrechter, zagen absoluut geen automaat in het toestel en be schouwden verkoop uit dat ding onder straks te noemen omstandigheden dan ook eenvou dig als verkoop uit een winkel. En aangezien dat vp een Zondag was gebeurd, op een tijd stip, dat de winkel gesloten moest zijn, was een dagvaarding, uitgebracht tegen den eige naar wegens overtreding van de winkelslui tingswet. waarvan het gevolg was een ver- oordeeiing tot een boete van f 10 subs 5 dagen hechtenis. En dit had weer een behandeling in hoogerf beroep voor de Haarlemsche recht, bank tot gevolg. Voor de ramen van den winkel van den 39- jarigen banketbakker hingen twee tegenstrij dige aankondigingen. De eerste deed den volke kond, dat de winkel van 10 tot 2 ge opend zou zijn, de ander gaf te kennen, dat men er den heelen Zondag terecht kon, het geen de president verwarrend vond. Op een zeker uur stapte een klein kind den winkel binnen, net op het oogenblik, dat er eenige politiemannen aanwezig waren. Het kind vroeg om een half pond speculaas. De banketbakker betreurde het zeer, maar hij zei dat niet te kunnen verkoopen, omdat de winkel gesloten was. Wel was hij bereid een half pond speculaas in de automaat te stop pen, waaruit het kind die koekjes dan kon halen. Pres.: „Dat is toch je reinste voor den gek houderij! Direct overhandigen na afwegen mag niet. en daarom stopt u maar het afge- wogene in de automaat en laat het dan er uit halen. Het ding heeft veel van een bijen korf" Verd. „Het is gemaakt door een timmer man". Pres.: Dan heeft die het nog niet ver ge bracht in de vervaardiging van automaten". De verdediger betreurde het, dat de proe ven door de" politie genomen waren buiten aanwezigheid van den vervaardiger. PI. had dien man eigenlijk graag als getuige-des- kundige meegebracht. Pres.: ..Ik had dien man ook wel eens wil. len zien". De Officier vroeg bevestiging van het ge wezen vonnis, de verdediger meende, dat hier wel degelijk van een automaat sprake was. Ook al functioneert- zoo'n ding niet altijd behoor lijk. daarom blijft het wel een automaat. Een automobiel blijft een automobiel, ook al loopt ie niet en misschien zelfs al zit er geen motor in. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak in deze automatische kwestie doen. INDIGESTIE GEHEEL VERDWENEN. Kan nu alles eten! „Na vijf jaar lang aan indigestie te hebben geleden, heeft Uw Kruschen Salts mij geheel van de pijnen bevrijd. Mijn vrienden ver wachtten niet. dat ik ooit beter zou worden, maar nu ben ik een ander mensch Ik heb ab soluut geen last meer, ik kan alles eten ei met smaak. Ik vertel iedereen hoe buitenge woon goed ik Kruschen Salts vind voor slechte spijsvertering en maagzuur." J. C. te L. Kruschen Salts vat het kwaad bij den wor tel aan, het spoort de afvoerorganen aan tol regelmatig werken; helpt lever en nieren ii: hun functie en zuivert de bloedsomloop. De „kleine dagelijksche dosis" kan dit alles doen omdat Kruschen Salts een combinatie is van 6 zouten waarvan ieder een verschillende wer king heeft. Enkelvoudige zouten veroorzaken een plotselige uitwerking op een bepaald deelte van het lichaam veel te drastisch om vaak herhaald te kunnen worden. Maar .,de kleine, dagelijksche dosis" bevat een weinigje van ieder der 6 zouten, zoodat U die met het volste vertrouwen iederen dag kunt innemen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij, Amsterdam voor komt,. (Adv. Ingez. Med.) ARROND. RECHTBANK. Bus met kinderen in een sloot gereden Een Haarlemsch chauffeur heeft zich Don derdagmiddag voor de rechtbank te Haarlem in hooger beroep te verantwoorden gehad wegens een overtreding van de Motor- er Rijwielwet. Hij is op 7 September met een bu; met schoolkinderen op den Buitenhuizerweg bij het nemen van een bocht eerst in den eer.en berm terecht gekomen en toen in de sloot van de andere zijde. Enkele kinderen werden daarbij gewond. Een motorrijder heeft dien dag achter de bus aangertden. Hij heeft bij een halte den chauffeur nog gezegd: „Je mag wel wat kal mer rijden!", omdat de weg vol bochten zit en bovendien slecht is. De motorrijder reed ongeveer 45 K.M. Dien d-ag was de bus later dan op andere dagen. De wagen is onder zocht en de remmen bleken in orde te zijn geweest. Verdachte staat bij de politie niet als woeste rijder bekend. De patroon- van den verd. als getuige a décharge verschijnend kent verd. als accu raat rijder. Reden tot ontslag is dit ongeluk niet geweest. Getuige vermoedt, dat de chauf feur te vee'il rechts gehouden doch te hard gereden heeft. De tweede getuige a décharge verklaarde, dat de motorrijder tegen hem gezegd had op den morgen na het ongeluk -niet precies geziien te hebben hoe het gebeurde, omdat hij er een heel eind achter gereden had. Verdachte ontkende harder gereden te heb ben dan ter plaatse verantwoord was. Hij is den berm gezakt wilde niet in de diepe sloot terecht komen en gaf gas om dat te ver mijden. zoodat hij in een droge greppel weg zakte. Dertig K.M. reed hij. Rechter: „Dertig K.M. kan op bepaalde plaatsen en onder bepaalde omstandigheden best te hard zijn." De politieman zei, dat 30 K,M. op' dien ouden polderweg bij de bewuste bocht te snel was. Pres.: ,,U was niet genoeg bekend met dien weg", omdat u daar niet geregeld rijdt." De officier van van meening, dat verd. te hard gereden heeft, maar de straf van 7 da gen hechtenis en 6 maanden intrekking van het rijbewijs achtte hij te zwaar en daarom vroeg de officier een boete van f 50 subs. 30 dagen hechtenis. De verdediger mr. B. W. Stomps zei dat deze oude weg voor de moderne automobi listen niet gfgeschikt is, Het is een ergerlijk feit, dat het polderbestuur dien weg in zulk een toestand houdt. Hij is levensgevaarlijk. De chauffeur heeft gedaan wat gedaan moest worden om te voorkomen dat de bus in den diepe sloot terecht zou komen. Het onge luk was te wijten aan verschillende factoren, maar niet aan te hard rijden van den chauf feur. Pleiter vroeg vrijspraak suibs. een kleine boete en geen intrekking van het rijbewijs. Uitspraak over 14 dagen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoen en ceintuurs; Politiebureau, Smedestraat 9.; Actetasch: Franse, Vooruit gangstraat 7; en Lefèbre, Timorstraat 22; Bankbiljet van f 10; Bosland, Timorstraat 170, Gewicht (koperen): Leunk, J. van Zuren- zijn kleine ADVERTENTIES a fl.In het Bijkantoor Haarlem en Omstreken TEMPELIERSSTRAAT 32 HET WOORD ZEGT HET REEDS 99 zijn altijd raak. straat 15: Hond: Hoogkamer, Vooruitgang straat 124; Hondenpenning (met halsbandje) Pronk, Atjehstraat 50. Manchetknoop (gou den) Prins, Witstraat 45; Mes (knip): Lefèbre Tomorstraat 22; Portemonnaie inh. recu: Vlug, Kastanjestraat 15; Idem, inh. sleutel; Koopman, KI. Houtstraat 74; Parapluie: Veko, Zijlstraat 98, Pakje sajet: Schuit, Rip- perdapark 23; Rijwielbelasbingplaatje: Bier steker, le Hoogerwoerddwarsstraat 8 Mein, Merwedestraat 27; Regenpijpen: Wils- ham, Amsterdamschevaart 190; Ring met sleutels: Klerk, Schreveliusstraat 38; Rozen krans; Derks, Harmenjansstraat 39; Steen- kist, Brouwerskade 25 rood; en Hoekstra, Zuidpolderstraat 18; WAARSCHUWINGEN. De Commissaris van Politie verzoekt ons plaatsing van het volgende: De Hoofdcommissaris van Politie te Am sterdam ontraadt het in relatie treden met Hendrikus Johannes Kappers Sr.. geboren te Roermond 5 Juli 1870, wonende Marnixstraat 200boven te Amsterdam, die als vertegenwoor diger optreedt- van de te Utrecht, Balyelaan 49, gevestigde Nationale Algemeene Handelsbank. Kappers schrijft op advertenties, waarin geld ter leen wordt gevraagd, en laat hen, die zich tot hem wenden, een „opdrachtgeldlee- ning" van genoemde bank invullen en onder teekenen. Bovendien laat hij den opdrachtge ver een -zeker bedrag, als vergoeding van sa laris en kosten, vooruitbetalen, waarvoor hij een kwitantie afgeeft. Zoowel op deze kwi tantie als aan den voet van de „opdrachtgeld- leening" staat vermeld, dat de kosten uiter lijk een maand na de opdracht worden terug betaald, als de Nationale Algemeene Han delsbank de opdracht niet aanneemt. Élijkens onderscheidene, bij de politie inge komen klachten van hen, die de gevraagde geldleening niet kregen verkeeren velen in de meening, dat het vooruitgestorte bedrag wordt gerestitueerd als geen leening tot stand komt. Dit nu is niet het geval. Ais de bank de opdracht van Kappers aanneemt, doch daarna geen leening tot stand komt, is men het voor- uitgestorte geld kwijt- De Nationale Algemeene Handelsbank is eigendom van D. Evers, tegen wiens onderne ming, welke hij In den loop der jaren onder verschillende namen heeft gedreven, van po litiezijde meermalen openlijk is gewaarschuwd De Burgemeester van Soest raadt voorzich tigheid aan bij het ter plaatsing opnemen van en het reflecteeren op advertenties van het scheikundig instituut, gevestigd Amersfoort- schestraat 23 te Soesterberg, alwaar woon achtig is N. Dorland, waarin wordt voorgesteld dat zal worden opgeleid tot laborant (e), apo thekers-assistent (e) of analist (e). MUZIEK. (Adv. Ingez. Med.) Vioolvoordracht-avond door leerlingen van Jan Hoeben. Den violist Jan Hoeben hebben we een maand of vier geleden in de Muziekzaal van Brinkmann kunnen hooren, toen hij met Jacob Bijster een sonatenavond gaf. Donder dagavond betrad hij weer het podium van diezelfde zaal: nu niet om de aandacht voor zijn eigen vioolspel te vragen, maar om de vruchten van zijn vioolpaedagogischen ar beid ter beoordeeling te bieden. Welnu, be oordeeling moet hier noodzakelijk waardee ring, moet lof in zich sluiten. In een opvolging, die wat de moeilijkheid der uitvoering betreft progressief was heb ben in het eerste gedeelte van den avond een zestal leerlingen van Jan Hoeben proe ven van hun bekwaamheid afgelegd. Het be gon met een paar gemakkelijke kleine stukjes, waarin de eerste positie niet overschreden werd. Het was eenvoudig, maar de zuiverheid en maatvastheid van het spel maakten ter stond een goeden indruk. Van het daarop volgende Concert in D gr. t. van Rieding blijft de solopartij eveneens tot de eerste positie beperkt, maar deze biedt toch op het gebied van snaar- en streek-wisseling en van het jeu détaché verschillende moeilijkheden. Zeer flink en beslist werden die moeilijkheden overwonnen. Weer wat meer gevorderdheid in de uitvoering van snellere figuren en goede toonontwikkeling op de g-snaar eischt het Concertino van Portnoff. De vertolking daar van had soortgelijke goede eigenschappen als die van 't vorige. Het laatste in de rij der met zuiver instructieve bedoeling geschreven concerten was het Concert in a kl. t. van Rieding. Hierin komen ook hoogere posities, enkele pizzicati en flageoletten voor. Daar kwam reeds een beetje vituositeit uit den hoek, en de lenigheid in stokvoering. die bij de vorige leerlingen nog niet aanwezig bleek, viel hier wel te constateeren. Met Rode"s beroemd en vroeger zeer veel gespeeld Zevende Concert deed de klassieke solomuziek haar intrede. Daarin worden aan rechter- en linkerhand heel andere eischen gesteld evenals in het Concert in d kl. t. van Karbulka, dat in muzikaal opzicht niet op gelijke hoogte staat Dit was het programmagedeelte vóór de pauze, en de vertolking demonstreerde een geleidelijke violïstische ontwikkeling. Slechts een enkel geval deed zich beïnvloeden door nervositeit gevoelen. Na de pauze hoorden we vooreerst een be schaafde interpretatie van een Sonate van Handel, waarna een aantal leerlingen met versterking van twee cellisten eirmet Hoeben aan den vleugel en ensemble vormden, dat twee Kamersonates van Corelli speelde. Op een paar momenten na was het samenspel zeer goed. Bij alle nummers verzorgde Jan Hoeben de klavierpartij. Hij deed zich daarbij als een handig begeleider kennen. Als we ons een opmerking mogen veroor- looven, dan is 't die, dat we in plaats van een der twee Sonates van Corelli liever een werkje van anderen aard en zoo mogelijk uit nieu- weren tijd hadden gehoord. We bleven nu zoo geheel bij denzelfden stijl en door de vele reprises wordt die op den duur wat eentonig. Zulke vioolavonden vertoonen uit den aard der zaak al minder afwisseling dan gemengde uitvoeringen; men dient dan die afwisseling zooveel mogelijk in de stijlen der werken te zoeken. Aan den leeraar werd bij het begin der rustpoost door 'n paar leerlingen namens allen een fraaie bloemenmand aangeboden Met deze hulde kan men gaarne instemmen; zij beteekent tevens een hulde aan de Toon- kunstschool, die den paedagoog Hoeben vormde. K. DE JONG. FILMKUNST. Madeleine Ozeray en Charles Boyer in de Foxfilm „Liliom", on der regie van Fritz Lang. De film draait in Cinema Palace deze week. l 1 lUiuiubiUIiiil In Cinema Palace zal deze week het nieuwe werk van Fritz Lang draaien, dat om allerlei redenen voor den filmliefhebber van bizondere beteekenis is. Allereerst betreft het hier een stof, welke door de tooneelbewerking ook hier te lande reeds de aandacht getrokken heeft. Molnar's Liliom is door Albert van Dalsum en de zijnen immers indertijd met succes vertoond. Het ge geven, een mengsel van werkelijkheid en droombeelden, zooals ook andere dramaturgen als Hauptmann in Hanneles Himmelfahrt en Heyermans in Uitkomst hebben tezamenge- steld. bergt in zich het gevaar van tweeslach tigheid, want het artistiek gevoel vergt t-us- schen de beide deelen, waarin het één in de ruwe aardsche ellende speelt en het andere ais een poging tot compensatie door de verbeel ding tegen het hemelsche uitspansel wordt geprojecteerd, toch een verwantschap van sfeer en gestalte. Te dezen opzichte heeft de film het met haar ruimere middelen gemak kelijker dan het tooneel, reden waarom men juist bij een dergelijke stof in de bioscoop een verbetering van den schouwburg verwachten mag. In het onderhavige geval komt hierbij als tweede aantrekkelijkheid, dat de man, aan wien het uitlokken van deze hemelsche vizïoe- nen is toevertrouwd, niemand minder is dan Fritz Lang, de toovenaar uit de Nibelungen, Metropolis, Mabuse en meer dergelijke wonder- voortbrengselen, geschapen uit de paring tus- schen een verbluffende techniek en een even verbluffende fantasie. Een bijkomstige merkwaardigheid, maar toch als tijdsverschijnsel van meer dan incidenteele beteekenis, is de omstandigheid, dat dit werk de schepping is van een aantal kunstenaars, die in het glorie-tijdperk van de Duitsche film een wereldnaam hebben verworven, maar bij de cultureele aderlating, welke het nieuwe bewind het vaderland heeft laten ondergaan, als ballingen nieuwe lauweren oogsten ten prof ij te van de artistieke reputatie van den „erfvijand". Behalve Lang, de regisseur, be hooren ook Erich Pommer, de vermaarde pro ductie-leider en Robert Liebmann, de schrij ver van het draaiboek, tot de slachtoffers van het Derde Rijk. Tenslotte geeft deze film gelegenheid de kennis te hernieuwen met een van de beste Fransche acteurs van het oogenblik: Charles Boyer, wiens rol als de Japansche officie-r in Bataille ook hier ter stede grooten indruk ge maakt heeft. Voor wie het gegeven niet kennen, volge hier een beknopt overzicht van den inhoud. Liliom (Charles Boyer) is de knecht van Madame Moscat (Florelle), de eigenares van een draaimolen. Hij is een primitief mensch, vechtersbaas, dief en door de aantrekkings kracht welke hij als „mooie jongen" uitoefent op alles wat vrouw is, gewetenloos minnaar. Maar met een onbewuste goedhartigheid en,recht schapenheid, waarvan het bestaan in hache lijke oogenblikken half tot hein doordringt en hem verwart. Als gangmaker bij -de kennisvroolijkheid bewijst hij een eenvoudig dienstmeisje Julie (Madeleine Ozeray) attenties, hetgeen de ja- loersche Madame Moscat er toe brengt, hem te ontslaan. Liliom -leeft nu werkloos ten koste van Julie en haar tante, die met een foto-tent op de kermis staat. Op zeker oogenblik, als hij zich door Julie koffie laat inschenken en daarbij blijkt, dat er voor haar zelf geen druppel meer in de kan is overgebleven, krijgt hij zoo'n walging tegen zijn zelfzucht, dat hij in een vlaag van woede de koffiekan kapot gooit, Julie een klap in het gezicht geeft en wanhopig' de deur uitloopt. Toevallig moet hij juist voor een vechtpar tijtje op het politiebureau komen, waar hij den boef Alfred (Alcover) ontmoet, die hem wil overhalen door een moord op een bank- looper hun slag te slaan. Thuis vindt hij echter Madame Moscat, die hem verleidt weer in den draaimolen terug te keer-en. Doch als Julie hem vertelt, dat zij moeder moet worden, is hij zoo ontroerd, dat er maar één gedachte meer in hem leeft: voor vrouw en kind den kost te verdienen. Hij aanvaardt het voorstel van Alfred, maar huivert op het hachelijke moment voor den moord terug. Dan is het echter te laat: de politie heeft het tweetal in een valstrik gelokt. Liliom pleegt, als er geen ontkomen meer aan is, zelfmoord met het mes, dat voor de misdaad bestemd was. Stervende ziet hij zich in den hemel opge nomen, waar alles aan het politie-bureau her innert. Petrus is de portier van het politie bureau, nu met vleugeltjes aan de schouders. Maar Petrus vertoont hem na de film van zijn leven ook de film van de motieven, welke hem hebben geleid en nu begrijpt Liliom zijn betere zelf. Ontwakend uit dit vizioen. sterft hij, terwijl Julie, een en al vergeving, hem de hand vasthoudt. De beoordeeling van deze film wordt bemoe- lijkt door het vermoeden, dat er ten-dienste van de vertooning in Nederland zoo sterk is gecoupeerd, dat het verband zoek is geraakt en de sfeer verbroken. Doch ook overigens dunkt ons het gevaar van de tweeslachtigheid waarvan in den aanhef van deze beschouwing sprake is geweest, niet overwonnen. De nadruk valt op twee episoden: de kermis aan het begin en de hemelvaart aan het slot. De eerste, ingeleid door voortreffelijke muziek, is te lang uitgesponnen. Trouwens heel de film sukkelt wel wat aan wijdloopigheid. Het élan ontbreekt, al zijn tal van scènes op zichzelf juweeltjes. Men lette bjjv. op de reactie, welke Julie's aankondiging van het moederschap bij Liliom teweegbrengt en hoe hij zijn vreugde deelt met de ka-t. die kleintjes gekregen heeft Charles Boyer treft door zijn schilderachtige typeering van dezen „mooie Karei". Maar echt leven, zooals Wallace Beery, die in Viva Villa een dergelijke elementaire natuur belichaamt, doet hij toch niet. Dit ligt minder aan hem dan aan den opzet van de film, welker ver haal men met belangstelling volgt, maar die nergens ontroert. Het cineastisch zwaartepunt is de hemel vaart. waarvan het begin, wanneer men boven Parijs omhoog zweeft en den Kosmos door kruist. als droomspel zuiver verantwoord is. Zoodra de hemel binnenshuis wordt betreden, doet de trucage echter vrij geesteloos aan en de sterfscène aan het slot moet dan weer heel wat vergoeden. Behalve de journaals en een teekenfilm zal men in Cinema Palace deze week Kees Pruis kunnen genieten. H. G. CANNEGIETER.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10