FICUREN-PUZZLES. VRIJDAG 8 MAART 1935 HAARLEM'S DAGBLAD digd is, sterft de huid af en wordt in vellen afgeschuurd tegen boomen en takken. In dien tijd wordt ook de kleur van het dier donker der; de hals zwelt op en in de aard van het dier grijpt een heele verandering plaats. In plaats van schuw en vreesachtig wordt het wild en woest. Onder hevig gebrul rent het door de bos- schen en naburige vlakten; ontmoet het iets op zijn weg, dan valt het met de grootste woede aan, doorwoelt met zijn hoornen den grond en denkt niet aan eten of drinken. Ont moet het een ander hert. dan vliegen ze als razend op elkaar af en trachten elkander te doorboren. Ze verdedigen zich hardnekkig en de hevige strijd eindigt of met den dood of met de vlucht van den overwonnene. Jonge herten wagen zich nog niet aan zulke ge vechten: ze blijven op een veilige afstand. Na verloop van eenige weken zijn de herten zoo afgemat en mager geworden, dat ze ge- ruimen tijd noodig hebben om weer op hun verhaal te komen. Het gevolg van die uit putting is, dat het gewei afsterft en het duurt niet lang of het eens zoo prachtige hert heeft zijn grootste sieraad verloren en is niets meer dan een schaduw van wat het geweest is. Het nut dezer dieren is betrekkelijk gering, de schade, die ze aanrichten, daarentegen aanmerkelijk groot. Het edelhert behoort tot de orde der her kauwende zoogdieren. Alleen de mannetjes dragen een gewei. Bij de rendieren heeft het wijfje ook een gewei. De familie der herten bevat 22 soorten, onder welke de eland, het rendier, het damhert, het edelhert, de ree, het muskusdier en eenige andere soorten. Het edelhert heeft geen snijtanden in de bovenkaak; maar acht in de onderkaak (eigen lijk zijn de twee buitenste vervormde hoek tanden), van welke de middelste twee grooter zijn dan de overige. Verder hebben ze zes kiezen aan elke zijde. De hinde is kleiner, be zit geen gewei. Ook is haar kleur valer. E. W. Eenzaam won cmDat doen de bewoners van den vuurtoren „Roter Sand", die 5 uur stoomens van Bremerhaven op een eenzame rots hun verblijf houden. Om de 8 weken worden er 2 afgelost, die hun post in een korf gezeten verlaten op de manier waarop men schipbreukelingen redt door middel van het vuurpijltoestel. Ongelukken en misdaden. Men heeft kunnen nagaan dat de meeste ongelukken worden veroorzaakt door menschen beneden den 26-jarige'n leeftijd, terwijl ook de meeste misdaden gepleegd worden door menschen be* neden1 dezen leeftijd. AAN ALLEN! Straks gaat moeder weer schoonmaken en misschien mogen jullie wel eens een handje meehelpen. Schoonmaken is heelemaal niet naar, vooral wanneer je resultaat van je werk ziet. Als alles zoo fijn gaat glimmen en blin ken, dan heb je echt eer van je werk. Toch kan 't zijn, dat moeder wel eens zucht als een kleerkast of koffer wordt leeggehaald Zuchten omdater mot in zat. Ja, mot is een lastig ding. En de geleerden vertellen, dat er steeds meer motten komen. In nieuwe huizen nog meer dan in oude. Nu zijn er drie soorten van motten; lo. kleermotten, die geel van kleur zijn, 2o. pels- motten, die bruin van kleur zijn en 3o. de be- hangsehnot, die een zwarte kop heeft en bruin gele vleugels. In onze huizen komt de kleermot 't mees te voor. De wijfjes van de kleermotten zijn wel een paar weken bezig met eieren leggen Ze leggen ze niet in hoopjes, maar verspreid. Zoo'n wijfje legt een honderdtal eieren, die er net uitzien als witte stipjes. Na 14 dagen komen de larven te voorschijn. Ze maken dan dadelijk de zoogenaamde larvenbuizenvan de stof, waarop moeder ze heeft neergelegd. In zoo'n wollig of veeren kokertje zijn ze vei lig en beschut. Met dezelfde stof voeden ze zich ook. Doode insecten of plantaardig voedsel versmaden ze ook niet. Van katoen, linnen of zijde houden ze niet. Ze knagen er wel stukjes en pluisjes uit, maar die worden alleen voor haar kokertje gebruikt. Soms hap pen ze ervan door honger gedreven. Een mot- tenlarfje kan anders wel langer dan een half jaar buiten voedsel. Daarom hangt het ook voor een groot deel van het voedsel af, hoe lang het duurt, voor zoo'n larf volkomen in sect is. 't Kan zelfs wel een paar jaar duren, maar in een gunstig geval slechts twee maan den. Gaan ze zich verpoppen, dan weven ze zich een cocon. De pop-periode duurt niet langer dan 14 dagen. Je snapt wel, dat-'t niet gemakkelijk is de larven en poppen van mot ten te verdelgen. Ze zijn veel te goed opge sloten. De rondfladderende motten zijn of mannetjes, of vrouwtjes, die al eieren hebben gelegd. V/at moeten we er dan tegen doen? Het beste is onze kleeren te beschermen voor de vraat zucht van deze diertjes. Wat niet gebruikt wordt, wordt in versche kranten opgeborgen. Gebreide en gehaakte, kleeren kunnen thans van motvrije wol vervaardigd worden. Er zijn motvrije zakken in den handel om bont en kleeren op te bergen. Verder houden motten heelemaal niet van den schoonmaak. Door kloppen en schuieren raken ze los van de stof. Je kunt ook een mottenkist maken. Een houten kist moet clan geheel met blik bekleed worden. In de kieren strooi je naphthaline of globol. Gebruik maar flink wat, want voor een beetje gaan ze heuseh niet op de-vlucht. Men gebruikt wel eens kamfer of peper, maar Jt is gebleken, dat men van deze stof fen nog veel meer noodig heeft, willen ze doo- delijk werken. Merk je, dat er in waschbaar goed mot zit, dompel het dan in kokend wa ter. Bont en fluweel worden wel eens ont- mot in heete stoom. Pelzen en bonten worden ook wel in koelkasten bewaard. Motten kun nen niet tegen groote temperatuursverschil len. In desinfectie-inrichtingen wordt ook wel met gifgassen gewerkt. Daar zullen wij leeken ons maar niet mee inlaten. Men beweert wel eens, dat bloeiende linde- boomen motten veroorzaken. Misschien is menig limdeboom die inde nabijheid van een woning stond, daarom geveld. Thans weet men, dat in Nederland de motten uit de hui zen komen en zich in de huizen ontwikke len. Zelfs uit de reten van den vloer komen zij. De lindeboomen hebben dus geen schuld, In de tropen komen alle drie genoemde soorten buiten voor. Bij ons zouden ze bulten omkomen van gebrek. Een Hollander leeft een maal meer binnen dan buiten. In de warmere streken is de mottenplaag nog veel grooter dan bij ons. Ik vernam eens van een dame, die een mooie japon, nog uit Holland afkom stig, in haar koffer had laten zitten. Na eeni- gen tijd wou ze de japon terug sturen naar Nederland, doch toen ze den koffer opende, lagen er uitgerafelde en uitgeplozen lappen in. Er was meer mot, dan stof. W. B.—Z. Wist je dat? Jaarlijks worden er eenige snelheidsraces tusschen Engeland en Austra lië gehoudein, echter niet met vliegtuigen maar met zeilschepen. Het gaat er dan om welk schip het eerst de nieuwe wol- en graanoogst in Engeland aan de markt kan brengen. Deze schepen varen ttiiet door het Suezkanaal maar maken de reis om Kaap de Goede Hoop. In 1934 duurde de snelste reis toch nog 3 maanden. Wanneer zoo'n schip onderweg is, houden de dagbladein het groote publiek steeds op de hoogte waar het schip of de schepen zich be vinden. Er is dus al weer niets nieuws on der de zon geweest met de Melbourne-race. HET MAKEN EN UITWERKEN VAN EEN KRUISWOORDPUZZLE. (Voor de ouderen.) Iedereen puzzelt tegenwoordig bijna. Elke courant heeft zijn juzzlerubriek waar min of meer groote prijzen aan verbonden zijn. Ik ontvang zelfs iedere week een blad, dat al leen puzzles bevat. Weinigen van jullie zullen het echter wagen een puzzle in elkaar te zet ten. Hierbij maak ik verschil tusschen een raadsel (zooals letten-aadsels enz.) en een puzzle De meeste puzzles kunnen teruggebi-acht worden in een meetkundigen veelhoek. De grondslag van de puzzle is het kruiswoord- raadsel, d.w.z. een aantal woorden in een meetkundigen veelhoek samengebracht, zoo dat ze passend in elkaar sluiten. Ik wil dus beginnen met een kleine verkla ring te geven van een kruiswoord-ontwerp. Zij worden meestal samengebracht in een vierkant, al naar den tijd het noodig acht, ge- teekend in een Kerstbrood of een den neb oom of te wel straks op een Paaschei geschilderd. Het vierkant echter is steeds weer het eind resultaat waarin het kruiswoordraadsel is ge plaatst, soms ter afwisseling hier en daar een inkeping. Verder is een kruiswoordraadsel symme trisch, d.w.z. als ixi het derde hokje op de vierde lijn van links een zwart vakje komt. dan zal ook het derde hokje op de vierde lijn, van rechts afgeteld, zwart moeten wor den ene. Kortweg dus de eene helft van het kruisraadsel heeft evenveel zwarte vierkant jes (en ook witte vierkantjes), als de andere helft. Een uitzondering wordt toegelaten, in dien de zwarte vakjes iets voor moeten stel len. De eerste puzzle, welke ik in deze ru briek zal laten afdrukken, is zoo'n afwijking. De zwarte vakjes moeten daarin de woorden „Onze Jeugd"' vormen. Dat is de grondslag van de puz-zle. De tweede basis, waarop hij is samengesteld, is 48 horizontaal: wensch. Deze wensch is natuurlijk niet een, twee, drie op te sch» .ven, maar zal langzamerhand door het verband der andere woorden te voor schijn komen, zoodat de oplossing net in te gengestelde richting plaats heeft, als het sa menstellen van de puzzle. Immers, ik begon met de zwarte vakjes te maken, toen schreef ik den wensch op: 48 horizontaal, terwijl ik verder met de in dezen wensch voorkomende letters woorden moest zoeken voor het ver dere afwerken der kruiswoord puzzle. Een symmetrisch kruiswoord begint men in den rechterbovenhoek in te vullen en gaat ver volgens in de richting van de wijzers van een klok verder, zoodat de puzzle in den Imker bovenhoek passend moet sluiten. Behalve het genot van samenstellen en op lossen biedt een puzzle voor jong en oud nog een belangrijke factor meer. namelijk: het puzzlen werkt voordeelig op de ontwikkelings gang van onze gedachte. In de meeste puzzles namelijk worden vreemde woorden toegepast (vooral in die, waarbij de samensteller niet het succes van een groot- aantal oplossingen maar wel het aangenaam bezighouden van zijn lezers be oogt). Door het verband met andere woorden leeren wij die vreemde woorden en uitdruk kingen (afkortingen enz.) kennen en hoe meer wij puzzlen, zooveel te gemakkelijker zullen wij de omschrijving, die vooral bij een kruiswoord erg kort is, kunnen beant woorden. In de hierbij afgedrukte puzzle zul je ook enkele vreemde woorden tegenkomen. Misschien dat je nu nog een woordenboek en een atlas noodig hebt, maar al gauw zul je bemerken deze te kunnen misseix. Door dat onze puzzle niet symmetrisch is, worden hier en daar vakjes van een dubbel streepje voorzien, ten teeken, dat daar een woord eindigt. Zoo bestaat 8 verticaal uit 8 let ters. Ga nu systematisch te werk en begin 1 b.v. met 1 horizontaal op te lossen, om zoo verder te gaan. Stuit je op een moeilijk woord, dan probeer je met behulp van an dere opgaven meer letters te vinden. Heb je b.v. de twee eerste letters, dan kun je het ge vraagde gemakkelijk in het woordenboek vinden. En nu: aan den arbeid. Van links naar rechts; I. boom 4. voorzetsel. 7. familielid II. arts 13. echtgenoot van 7 horizontaal 14. do, re, mi, 15 wederkeerig voornaamwoord. 19. paradijs. 21. deel van een mast 22. geografische aanduiding (afgekort). 24. Latijnsch woord voor dadelijk, terstond 25. Amice manu (door vriendelijke bemid deling) afgekort. 26. deel van den Bijbel. 27. a dato 28. voorzetsel 29. heilige 30. vreemd muntstuk. 31. voordeel 33. uitroep. 34. Egyptische zonnegod. 35. aanlegplaats. 36. ver van raak. 37. bruine verfstof. 38. muzieknoot. 39. Weesper Poort. 40. achter, dichtbij. 42. bijwoord. 43. bijwoord. 44. losgerafelde naad. 45. bijwoord. Ook drank. 46. lyrisch gedicht 48. wensch. 54. bier, samentrekking van edel. 55. en andere 56. rivier in Nederland. 57. uitmuntend. 59. klein kind. 61. geneesheer 63. moeder 65. vreemde benaming voor een tijdperk. 66. laatste kwartier. 67. echtgenoot 68. inborst 69. waterhoogte- 70. bittere vloeistof. 71. vreemd woord voor geestdrift. 73. daarom tevens 74. in het afgeloopen jaar (anno passato: van passeeren) 75. liefkoozing 76. rivier in Oost Siberië (Azië) 77. dat is (id est) 78. bijwoord 79. muzieknoot 80. nummer. 81. voorzetsel 82. bijtende stof. S3, gram 84. op een schip. 85. ten laatste. 86. deel van het hoofd. 87. familielid 88. plaat 89. huisdier (leeft in de wei). Van boven naar beneden: 2. persoon, die er voor zorgt, dat je niet door den trein wordt overreden. 3. handtastelijk, tastbaar, zonneklaar. 5. klaar. 6. donker. 7. dichterlijk woord voor jonge vrouwsper soon. 8. Fransch woord voor bond, genootschap. 9. vrouwenkleedingstuk, ook van Fransche afkomst. 10. inwonend, in huis 11. snoer, garen 12. overbrenging van muziek, gesprek enz. zonder draad. 16. jong mensch. 17. hoofddeel van een tooneelstuk, bewijs schrift. 18 andersom. 20 eenjarig kalf. 23. plaats in Polen 25. zangstuk 30. familielid. 31. visch 32. courantenverkoop aan het station. 41. vaarwel, jongste broer of zusje thuis. 45. met name 47. aanstaande ridder, page, hofjonker 48. docent op een hoogere school, onder-, wijzer. 49. loog-zout (b.v. potasch). 50. jong voorkomen 51. bekwaam 52. muzieknoot 53. ter oplossing aangeboden 54. sierlijk, bevallig 58. herkauwer 60. mannelijk huisdier 61. hij, die het deed. 62. deel van een schip. 63. deel van het jaar 64. vrucht, die spreekwoordelijk niet ver van den boom valt. 71. boom 72. mannennaam. 81. muzieknoot. Wist je dat? Kostbare steenen worden ge wogen met gewichten waarvan de eenheid niet is de kilogram, maar de koraal, die overeen komt met 0.065 gram vam ons gewicht. Wist je dat? Onze mondharmonica's wor den gemaakt in het Opper-Oostenrjjksche plaatsje Mollen, DE BEURT IS AAN KLEINE TEEKENAARS. Als we een landschapje teekenen, komen daar meestal boomen op voor en voor vele kinderen is het weergeven daarvan nogal moeilijk. We zullen jullie daarom een paar voorbeel den aan de hand doen, hoe deze boomen ge makkelijk en goed te teekenen. Het weergeven van de stam is natuurlijk niet erg moeilijk. Je kunt op de teekening duidelijk zien, hoe je zoo'n stam gauw en goed geteekend hebt. Van het loofdak wordt al leen de omtrek met een dikke lijn getrokken. Dat is veel beter voor den indruk van het ge heel, dan dat we probeeren de blaadjes af zonderlijk voor te stellen. Dat wordt rommelig Er zijn verschillende soorten van boomen, die alle een ander loofdak hebben. Jullie weet ook allemaal wel, dat een populier bij voorbeeld Ti heel anderen vorm heeft dan een beuk of een eik. Die verschillen kun je dan ook op de illustratie duidelijk zien. Teneinde een landschap wat levendiger te maken, verdient het wel aanbeveling er een paar wolken in te brengen. Daar hoef jullie niet van te schrikken; want- ook dat is niet erg moeilijk, hoor! Ook deze worden namelijk weergegeven met een enkele lijn. De teekening toont jullie duidelijk, wat de bedoeling is. En nu maar weer zelf aan den slag, jongelui. Veel plezier wenscht je OOM KEES. EDELHERTEN; Een van de allermooiste zoogdieren, wat het uiterlijk betreft, is zeker wel het edelhert. Door zijn sierlijke, buigzame en lenige gestalte zijn welgespierde leden, zijn grootte, zijn vlug heid en zijn kracht onderscheidt het zich van alle andere boschbewoners. In ons land komt het slechts nog heel zelden voor; alleen een enkele maal wordt het nog wel eens aange troffen op de Veluwe. Vroeger, toen ons land nog bosohrijker was, werd het tamelijk alge meen en ook in de duinen aangetroffen; ten minste, Prins Willem II vaardigde in 1648 een ordonnantie uit, waarin het verboden werd eenig grof wild, 't zij herten, hinden, enz. te jagen in de duinen van Brederode, Egmond en andere particuliere terreinen. Het voedsel der herten bestaat uit gras, bla deren, vruchten en knoppen; dit alles kunnen ze in de 'oosschen vinden, doch tegen den winter wordt het schaarsch, dan vergenoegen ze zich met allerlei mos en heidestruiken en 's winters, wanneer alles met sneeuw is be dekt, schiet er niets anders voor hen over, dan de bast der boomen; dan komen ze ook dikwijls in de buurt der woningen om de tui nen te doorsnuffelen. Over het algemeen is het edelhert, evenals de andere soorten, zacht en vreesachtig van natuur en bij het minste gevaar neemt het overhaast de vlucht. Zijn gehoor en ook zijn reuk zijn buitengewoon sterk ontwikkeld, zoo dat het uiterst moeilijk is een edelhert on gemerkt te naderen. Meestal leven de herten in troepen: oudere exemplaren zoeken de eenzaamheid. Vochtige bosschen en bergachtige streken worden door hen bij voorkeur opgezocht. Ieder jaar ver liezen de herten hun gewei en elk jaar komt daarvoor weer een nieuw in de plaats, dat in den regel alleen van het vorige verschilt, doordat het aantal vertakkingen met één is toegenomen. Met eenige zekerheid kan men dan ook aan 't aantal takken den ouderdom van het hert bepalen. Wanneer de hoorn Is afgevallen, blijft er op de schedel een beenig gedeelte de roze- stok zichtbaar, hierop ontwikkelt zich het volgend jaar de nieuwe hoorn. Deze ontwik keling, die uitgaat van. de huid. die de nieuwe hoorn omgeeft, gaat zeer snel. zoodat het heele gewei reeds binnen eenige weken zijn gewone grootte heeft gekregen. Gedurende die tijd zijn. de horens zoo gevoelig, dat het hert er zorgvuldig voor waakt ze niet te stooten of te verwonden. Het loopt met de snuit naar boven en het gewei horizontaal op den rug, om het niet tegr i takken der boomen te stooten. Doch zoodru de hcornvorming volein TENNIS De officieele naam van tennis is eigenlijk lawn-tennis. En als jullie nu weten, dat lawn het E-ngelsche woord voor grasveld is, begrijp je misschien ook, dat het oorspronkelijk op grasvelden werd gespeeld. Tegenwoordig ge bruikt men echter meestal banen van gravel dat is gemalen roode baksteen, cement of asphalt. Tennis is geen spel van de laatste jaren. 500 jaar voor de Christelijke jaartelling werd een dergelijk balspel reeds beoefend in Egypte en Perzië- Tennis in den vorm zooals we dat thans kennen, werd het eerst in Engeland gespeeld, waar majoor Wuigfield het oude spel be werkt had. de regels vastgesteld, enz., zoodat het geschikt werd om in gezelschap gespeeld te worden. Dit was in 18T4. Sindsdien heeft het spel natuurlijk nog eenige veranderingen ondergaan; maar het begin was er. Tennis wordt er in verschillende vakken gespeeld en het kan door twee of door vier personen beoefend worden. Met het racket moet men den bal over een net slaan, binnen de vakken. Slaat een der partijen den bal te gen het net of uit een vak, dan krijgt de te genpartij een aantal punten erbij. Wie het eerst 60 punten heeft is winnaar van een „spel". Een partij bestaat uit minstens zes spellen en eindigt wanneer een der partijen ten minste twee overwinningen meer heeft dan de ander. Doordat het spel het eerst in Engeland be oefend werd, gebruikt men over het alge meen Engelsche namen en ook de telling ge schiedt in het Engelsch. In 1892 had in ons land de eerste inter nationale tenniswedstrijd plaats; maar de resultaten ervan toonden duidelijk aan. dat Nederland nog ver ten achter stond bij het buitenland. Toen nam de belangstelling echter toe en zooals jullie wel weet, is tegen woordig de belangstelling voor de tennis sport in ons land buitengewoon groot. 'Tennis wordt zoowel door heeren als door dames gespeeld. Ieder jaar wordt te Wimble don in Engeland de Davis-cup verspeeld. Daar schrijven verschillende landen voor in. De strijd gaat voornamelijk altijd tusschen Amerika, Engeland en Frankrijk. Bekende sterren aan den tennishemel zijn geweest: Suzanne Lenglen (Frankrijk), die verscheidene jaren achtereen het kampioen schap voor dames behaalde; Helen Wills, die hetzelfde voor Amerika deed; Tilden, een Ame rikaan, Borotra en Lacoste (Frankrijk). Ons land werd te Wimbledon vertegenwoor digd door Kea Bouman, Timmer en Diemer Kool. V. B. WIE ZOEKT ER MEE? Waar is de visscher?

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 13