Hei Beêmgtqksie UW BRIL? LEVERT KEIP! 52e Jaargang No. 15860 Verschijnt 9agelijKs, Behalve öp Zon- en Feestdagen Vrijdag 8 Maart 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72%. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 AD VERTEN T^ëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Vei het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 50.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. lies' Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 8 Maart. Een Vast Doel. De Britsche philosoof-van-het-zakehleven Herbert Casson zegt in een van zijn merk waardige boekjes, dat hij vele groote mannen bestudeerd heeft en dat zij allen één prachtige eigenschap gemeen hadden: zij hadden zich een vast doel gesteld, hielden daaraan koppig vast en lieten zich door niets uit het veld slaan. Wie hierover nadenkt komt tot de slotsom, dat er dan toch wel heel'weinig groote man nen in de wereld moeten zijn, wordt zelfs pes simistisch over president Roosevelt, die te genwoordig zelf betoogt dat hij „een 24-uurs- poütiek" voert hetgeen ietwat doet denken aan een schooljongen die volgens hetzelfde systeem de dingen uit zijn hoofd leerten komt, al peinzend, vanzelf tot de diplomaten. Indien daaronder groote mannen zijn, wat ter wereld is dan eigenlijk hun doel? Hebben zij' een doel? Men krijgt telkens weer den indruk dat het totaal ontbreekt, en dat hun eindeloo- ze opeenvolging van nota's, wit-, blauw-, groen- en roodboeken en incidenten nimmer tot eenig eindpunt zal leiden. Als de mogend heden die onderling maar doormodderen en de wereld zoo vast in de crisis laten, dat men verzekert dat er geen crisis meer is maar een permanente wantoestand, het eens in de per sonen inplaats van in de listige nota's gingen zoeken? Zou dat niet helpen? Er zijn ettelijke menschen in alle landen te vinden, die er tot. in het diepst van hun ziel van overtuigd zijn dat het stelsel van toenemende bewapening, van tarieven en contingenteeringen ons alle maal steeds verder naar beneden werkt, en dat de crisis alleen internationaal op te lossen is. Welnu: als zij nu eens te Genève overeen kwamen, dat zij elk onder die menschen een vertegenwoordiger zouden uitkiezen, gesne den uit het hout waarvan volgens Casson, de groote mannen zijn gemaakt? Een vertegen woordiger dus, die zich een vast doel stelt, daar koppig op aanstuurt en zich niet uit het veld laat slaan? U zult zeggen: de man krijgt de kans niet. Zijn eigen regeering en parlement en de vas te amibtenaren op zijn departement en zoo, zullen hem dermate dwars zitten en op zij sporen leiden en critiseeren, dat hij het op geeft. Ja, zoo gaat het ongetwijfeld met de meeste diplomaten. Maar daarom zouden er nu juist menschen gekozen moeten worden die zich koppig aan dat vaste doel blijven vastklam pen en zich door niets of niemand uit het veld laten slaan Dezelfde Casson zegt, dat niemand ter we reld ooit heeft kunnen slagen door zich maar op den stroom te laten drijvenbehalve in de politiek. Casson lijkt niet erg dol te zijn op dit beroep. En hij zou wel geen bezwaar heb ben, de diplomatie aan zijn definitie toe te voegen. Die is tenslotte, in de practijk, alleen maar een verergering van de politiek. Nu dankrijgt men niet voortdurend den indruk dat deze internationale onderhan delaars, althans verreweg de meesten van hen, zich alleen maar laten drijven op den stroom? En dat dit een stroom is vol ondiep ten en rotsblokken en versnellingen, waarin zij geen koers houden en liefst zoo vaak mo gelijk stranden en tegen obstakels botsen? Tenslotte geschiedt de ramp, maar de diplo maat wordt er nooit het slachtoffer, van? Wie heeft hem ooit in een loopgraaf gezien? Hij gaat met een speciaal paspoort naar huis, parfumeert zijn scheiding, laat zich ma nicuren en leest wat er over hem geschreven wordt. Dat is zeer veel. Hoe erger het mis loopt. hoe vermaarder hij' is. Overal vindt men zijn keurig portret. Niemand weet hoeveel blunders hij gemaakt heeft, die de ramp ver oorzaakt hebben. Niemand begrijpt hoe vol komen hem een Vast Doel ontbreekt. Ik benijd hem geenszins. Het lijkt ellen dig geen plan, geen vast doel en daaren boven nog een zoo ongemotiveerdever maardheid te hebben. ..Hoe is het mogelijk", vraagt de direct-denkende en ongecompli ceerde mensch zich ongetwijfeld vaak af. ..dat deze lieden er niet genoeg van krijgen? Dat niet op een goeden dag, in een van hun eindelooze. even correcte als theatrale bij eenkomsten. een hunner opstaat en zegt, met negatie van.het protocol en al deszelfs hoofsche vormen: „Jongens, laten we met dit geklets uitscheiden? Ik heb er grondig genoeg van. Genoeg van de wit- en de blauw- en de groen- en de paars-boeken, genoeg van het eeuwige gehakketeer en de malle incidenten en de verkouden premiers. Als we nu eens sa men afspraken dat we iets bereiken willen, en het bereiken zullen? Als we ons eens een vast doel stelden, en daarop koppig aanstuurden? Ik wou zoo graag eindelijk eens een resultaat zien. Stel u de paniek voor, dïe een dergelijke roekelooze verklaring teweeg zou brengen! Neen. het kan niet. Er moeten eerst andere menschen aangewezen worden. Van die harde, nuchtere, zakelijke kerels, kort van stof en resoluut van wil, die geen tijd hebben voor witte, blauwe of paarse kletsboeken, en die een Doel hebben Een Doel! Wat is eigenlijk Europa's Doel? R. P. DE AARTSBISSCHOP VAN MEXICO VERDWENEN. MEXICO. 8 Maart (Reuter) De Aartsbis schop van Mexico, Mgr. Pascus Dias, is op ge heimzinnige wijze verdwenen uit Nuautitulan nabij de hoofdstad. Het gerucht loopt, dat hij gearresteerd zou zijn door de bondspolitie. De minister van binnenlandsche zaken ver klaart geen opdracht te hebben gegeven tot arrestatie van den bisschop. (De Indische regeerïng heeft be sloten den import van uien niet te contingenteeren.) Ik ben een leek op het gebied Van het contingenteeren, En ik zal, denk ik, er ook niet Het fijne ooit van leeren. Het lijkt me een heel moeilijk vak, Vol oogen en vol haken, Voor hen die 't krijgen op hun dak En hen, die d' opzet maken. Maar 't heeft me veel plezier gedaan, Toen ik heb kunnen lezen: Voor uien die naar d' Oost toe gaan Is hierin niets te vreezen. In Indië wil men voorshands De „uitjes" niet verdrijven, En ook al zijn ze buitenlands, Die hooren vrij te blijven. Men is vaak in een kwade bui In 't Indisch crisisleven, Toch is tot heden toe de ui Daar nog getapt gebleven. Men laat ze onbelemmerd vrij, Misschien wel juichend, binnen, Dat 's wijs, want ach, wat moesten wij Zonder de ui beginnen? P. GASUS. W erkloozensteun. De gemeente en oplegging van straf aan gesteunden. In een vergadering van de Vereeniging van directeuren van Maatschappelijk Hulpbetoon, is dezer dagen de steunregeling besproken. Wij vernemen dat de heer W. J. B. van Liemt, wethouder van armenzorg te Haarlem, in deze bijeenkomst op een eigenaardige omstandig heid gewezen heeft. Als een verzekerde werk- looze wegens het weigeren van werk of het plegen van fraude uitgesloten wordt van steun, komt hij ten laste van Maatschappelijk Hulpbetoon. Het gevolg daarvan is, dat zoo'n strafoplegging financieel in het nadeel der ge meente is, want het rijk draagt immers niet bij voor den steun die dan in den vorm van ar menzorg gegeven wordt. De gemeentelijke overheid, die zelf de straf moet opleggen straft zich feitelijk zelf ook. De juistheid van deze ongewenschte om standigheid werd algemeen erkend. De heer C. W. F. van Hoeven, referendaris bij het departement van sociale zaken, chef der afdeeling steunverleening, deelde mede, dat binnenkort maatregelen te verwachten zijn, om de nadeelige financieele gevolgen voor de gemeenten bij oplegging van zulke straffen te voorkomen. Bij de behandeling der gemeentebegrooting is er door eenige sprekers over geklaagd, dat er geen beroep mogelijk is voor gesteunden van Maatschappelijk Hulpbetoon, die gestraft worden wegens fraude, of om andere redenen. Gevraagd werd om een commissie van beroep in te stellen. B. en W. hebben thans bepaald, dat er geen commissie zal worden ingesteld, maar dat gestraften in beroep kunnen gaan bij het college van B. en W., die advies zullen inwin nen van de commissie van bijstand voor Maat schappelijk Hulpbetoon. Dit beroep moet door georganiseerden ingesteld worden via de or ganisaties. Het strand bij Duin en Kruidberg. Zwemmen en baden verboden. De Raad van Bloemendaal nam in zijn zitting van Donderdagmiddag het besluit, het zwemmen en baden op het strandgedeel- te achter Duin en Kruidberg te verbieden omdat het voor Bloemendaal onmogelijk is. (tenzij met groote kosten) daar voldoende toezicht te oefenen en veiligheidsmaatrege len te nemen en de gemeente de verant woordelijkheid niet langer kan dragen, nu zich op het strandgedeelte in quaestie een nieuwe badplaats begint te ontwikkelen. Het Zandvoortsche tenten kamp. Bloemendaal voorziet nadeel van de verplaatsing. Zooals bekênd heeft de gemeenteraad van Zandvoort besloten, het tentenkamp op het Zandvoortsche strand te verplaatsen van Zuid naar Noord. De Bloemendaalsche gemeenteraad, die van uitvoering van dit besluit nadeel voor Bloemendaal voorziet, heeft in zijn Donder dagmiddag gehouden zitting besloten, een request aan den Raad van Zandvoort te zen den, inhoudende het verzoek, genoemd be sluit te wijzigen of in te trekken. HARDRIJDERS BEKEURD. De mot-QTbrigade van de Haarlemsche poli tie heeft Donderdagmiddag op den Schoter- weg proces-verbaal opgemaakt tegen vier per sonen van 17 tot 24 jaar. die daar op race fietsen reden met een snelheid van 40 K.M. per uur, waardoor bij de veiligheid van het verkeer in gevaar brachten. CR00TE HOUTSTRAAT 137 (Adv. Ingez. Med.) Minister van Waterstaat. Jhr. Ir. Van Lidth de Jeude benoemd. De Staatscourant van hedenavond zal het K.B. bevatten, waarbij met ingang van 15 Maart 1935 ten eerste de minister van staat, minister van koloniën, voorzitter van den raad van ministers dr. H. Colijn eervol wordt ontheven van het beheer ad interim van het departement van waterstaat met dankbetui ging voor de door hem in dezen den lande be wezen diensten; ten tweede tot minister van waterstaat wordt benoemd jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, lid van de Provinciale Staten van Utrecht. Ds. J. D. J. Idenburg. Op 65-jarigen leeftijd is in het Dlacones- sen.huis te Haarlem overleden ds. J. D. J. Idenburg, een broeder van den vorige week overleden Staatsraad. Ds. Idenburg was sinds 1920 emeritus-predikant der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam, welke ge meente hij sinds 1904 had gediend. Het pre dikambt had hij in 1893 te Ter Aa aanvaard, waarna hij nog te Hiilegersberg en Gronin gen stond, van welke laatste plaats hij naar Amsterdam vertrok. Tijdens zijn ambtstijd te Amsterdam had hij zich reeds op velerlei wijzen voor de maatschappij verdienstelijk gemaakt. Wij herinneren ons zijn voorzitterschap van den Voogdijraad Amsterdam I. van de vereeni ging Beth Palet, ter verzorging van onge huwde moeders en van kinderen, en van den Chr. Militairenbond „Oost en West". Het meest gaf hij echter zijn liefde aan „Mirjam" de vereeniging die de voogdij voert over kin deren, wier ouders uit de ouderlijke macht zijn ontzet. In 1920 moest hij om gezondheidsredenen ontslag uit de kerkelijke bediening nemen, Ds. Idenburg was officier in de Orde van Oranje Nassau. Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Het jaarverslag. De afd. Haarlem van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling hield dezer dagen haar jaarvergadering. Bij de opening herdacht de voorzitter, de heer L. van Asperen, de ont vallen vrienden: Dr. M. Eisma en den heer J. Joosten. Uit het verslag van den secretaris, bleek dat er in het afgeloopen jaar talrijke bijeenkom sten, lezingen, film- en tooneelvoorstelling, concerten enz. gegeven zijn. De moeilijke tijdsomstandigheden waren van invloed op de deelneming. De scholendienst, de plaatselijke kaderschool en de arbeidersavondschool mochten zich weer in groote belangstelling verheugen. Vele leeraren geven hier geheel belangloos les. Het aantal leden en donateurs is ondanks den zorgelijken tijd niet achteruitgeloopen en was op 1 Januari 1935: 803. Voor den penningmeester is het ook geen gemakkelijk jaar geweest, vooral omdat in het afgeloopen jaar geen gemeentelijk sub sidie werd verstrekt. De financieele toestand is echter gezond. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende bestuursleden de heeren G. Boerhorst, secretaris, J. Hansen, 2e penningmeester en H. 't Hart bij acclamatie herkozen. In de vacature werd voorzien door de verkiezing van den heer J. H. Baay. Steun voor bloembollen- bedrijven gevraagd. Een request aan den minister van Economische Zaken. Het Hoofdbestuur van den Dioc. Land en Tuinbouw Bond (L.T.B.i heeft zich tot den Minister van Economische Zaken gewend met een request, waarin steun voor de bloem- bollenbedrijven wordt gevraagd. Aan dit request is adhaesie betuigd door het Hollandsch Bloembollenkweekers Genootschap en den Bond van Z.H. Kleine Kweekers. In het request wordt o.m. gezegd, dat de totale financieele opbrengst der gezamenlijke bloem bollencultures te laag is om de bedrijven in stand te houden. Aan het bloembollenbedrijf werd door het in toepassing brengen der Regeeringsmaatrege- len opgelegd, een hoeveelheid bloembollen te vernietigen 'zonder eenige vergoeding), waar voor het bedrijf een bedrag van minstens f 15.000.000 aan productiekosten had uitgege ven. Bovendien werd het bedrijf belast met alle kosten der Regeeringsmaatregelen. De productiekosten, in de ruimste zin, bestaan uit minstens 70 arbeidsloon en een minimaal percentage aan import. De vernietiging bestond uit circa 50% van de geheele Narcissencultuur leverbaar en plantgoed, 35% dito van de geheele Hyacin tencultuur en 35% dito van de totale Darwin en late Tulpencultuur. Trots deze zeer zware offers is het onmoge lijk gebleken de prijzen zoodanig te verhoogen, dat de kosten van het bedrijf hieruit kunnen worden gedekt. De heffingen zooals thans voor het bloem bollenbedrijf werden voorgesteld van ruim f 2.000.000, o.a. voor Hyacinten per hectare f 1140; voor Vroege Tulpen f 260: voor Dar win tulpen f 225 en voor Narcissen f 270. zullen tot gevolg hebben, dat niettegenstaande de gewaardeerde Regeeringsmaatregelen ge noemde heffingen de absolute ondergang zul len beteekenen voor zeer veel werkelijk nog levensvatbare bedrijven. Op grond van een en ander verzoeken adressanten den minister het daarheen te willen leiden, dat het bloembollenbedrijf wordt ontlast van de voorgestelde en reeds opgelegde heffingen. Een bioscoop aan de Parklaan? B. en W. zijn er op tegen uit welstandsoverwegingen. Een beroep op den Raad. Naar wij vernemen heeft de architect Bioemsma bij het gemeentebestuur van Haar lem een aanvrage ingediend een bioscoop te mogen bouwen op de Parklaan (Zuidzijde) op de plaats waar nu de garage van den heer Slot is, tusschen den Jansweg en den Kruisweg. B. en W. hebben deze aanvraag evenwel af gewezen uit welstandsoverwegingen voor dit stadgedeelte. De betrokkenen hebben zich thans met een beroepsschrift tot den gemeenteraad gewend. Geneeskundig toezicht. Op de scholen voor buitengewoon L.O. en op de krankzinnigen. Binnenkort zal door B. en W. van Haarlem aan den gemeenteraad worden voorgesteld in de desbetreffende verordening vast te leggen, dat B. en W. o.a. den arts benoemen voor de scholen voor buitengewoon lager onderwijs, die tevens belast is met het toezicht op de krankzinnigen. Deze functie wordt thans vervuld door den zenuwarts dr. L. Coenen. Die moet evenwel, wegens het bereiken van den 65-jarigen leef tijd, aftreden, zoodat een opvolger moet wor den benoemd. André Spada, de beruchte bandietenleider, die vele jaren het eiland Corsica terroriseerde, is dezer dagen ter dood veroordeeld. In de dagen van zijn grootste macht oefende hij zelfs politieken invloed uit. Spada tijdens het proces. De Grieksclie opstandelingen boeken sue cessen. pag. 4 Bereidt Italië een aanval tegen Abessynie voor? pag. 4 In het proces Rintelen zijn eenige Oostenrijk- sche ministers als getuigen gehoord. pag. 4 De Belgische premier zou zich naar Parijs be geven voor besprekingen inzake het goud- blok. pag. 4 Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude is tot minister van waterstaat benoemd. pag. 1 De begrooting van het verkeersfonds is door de Tweede Kamer aangenomen. pag. 3 B. en IV. van Amsterdam willen de personeele belasting voor cafe's verlagen. mag. 3 De roofoverval te Amstelveen is nog niet op gehelderd. pag. 3 Te Wassenaar zijn drie personen ernstig ge wond bij een botsing. pag. 3 De heer W. J. II. Muiier wordt Zondag a.s. 70 jaar. pag. 12 B. en W. van Haarlem verzetten zich tegen een bioscoop aan de Parklaan. pag. 1 De Zesdaagsclie te Antwerpen is door Guerra- v. Nevele gewonnen. pag. 12 Bekende Haarlemmers: de heer J. T. Mathot. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een vast doel. uag. 1 J. H. V.: Flora-impressie. pag. 2 H. G. Cannegieter: Liliom in Cinema Palace. pag. 6 K. de Jong: Vioolvoordrachtavond door leer lingen van Jan Ilocben. pag. 6 Dr. C. Spoelder: De Zeventiger. pag. 12 Voor de Jeu^d. pag. 7 en 3 Onze GRATIS Ongevallen verzekering. Uitkeering van 100. Aan een onzer abonnés. den heer F. W. J. Straakenbroek, Bosch en Duinlaan 9a, te Bloe mendaal, keerden wij een bedrag van honderd gulden uit als vergoeding voor het door een ongeval breken van een been. DE ADMINISTRATIE. Nieuw bloed in den Haar- lemschen gemeenteraad. Het staat reeds vast, dat 7 raadsleden vervangen worden. Nog niet alle politieke partijen hebben hun candidaten voor de aanstaande gemeente raadsverkiezingen bekend gemaakt. Het staat evenwel nu reeds vast. dat er in den Haarlemschen gemeenteraad in Sep tember, afgezien van de uitspraak der kie zers, 7 der thans zittende dames en heeren niet zullen terugkeeren. orndai. zij voor een nieuwe candidatuur bedankt hebben. Van de S. D. A. P. zijn dit mej. W. G. van Vliet en de heeren M. H. Groenendaal, F. Keerwolf en J. A. Scholl. Van de Vrijzinnig Democraten de heer H. Heiöstra. Van de R. K., mevrouw J. A. Hoekstra— Zethof. Verder is zeker dat de heer H. Lindeman, die thans als opvolger van den heer J. Joosten voor de S. D. A. P. gekozen is, niet in Septem ber terugkeert, omdat zijn naam niet voor komt op de nieuwe candidatenlijst. Wij hebben reeds mededeelingen gedaan over de candidatenlijsten der S.D.A.P. en de R.K. Staatspartij. Bij de andere partijen is het nog niet verder dan voorbereidingen ge komen. Wat de Christelijk Historische partij aan gaat moet overleg gepleegd worden tusschen de drie kiesvereenigingen die in de verschil lende deelen van Haarlem bestaan.De voor die partij zittende raadsleden hebben medege deeld, dat zij bereid zijn een nieuwe can didatuur te aanvaarden. Bij de Vrijzinnig-Democraten is de voorbe reiding der candidatenlijst ïn een verder ge vorderd stadium, maar toch nog niet rijp voor publicatie. Wel is al mee te deelen, dat de heer A. G. Boes, wethouder, lijstaanvoerder zal zijn. Bij de Anti-Revolutionnahe partij weet men nog niet of de voor haar zittende raads leden allen bereid zijn zich weer beschikbaar te stellen. De Vrijheidsbond vergadert Vrijdag 15 Maart over de candidaatstelling. Geen der zittende leden heeft te kennen gegeven te willen aftreden De communisten moeten ook nog vergade ren.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1